JURGENS' J. M. Son en Dr Langeveld Nieuws uit Neusden. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. DE FUNSTE BOTER Kerknieuws. Sport. Correspondentie. Jac. Pullens, Ingezonden 5tukken. VERVANGT ieder en Vrijdag te eonsulteeren zijn 1 twee prachtig geslaagde Voorstellingen waarvan het publiek gretig gebruik ge maakt heeft en ook hoogst tevreden over was. Op verschillende plaatsen alhier heerscht besmettelijke ziekte (typhus). RAAMSDONKSVEER. Marktbericht Tarwe 13 50 a f 14, Rogge f 13.50, Ha ver f 14. Weinig handel. Bij de verpachting van hooigras in den Bellaardspolder waren de prijzen wederom hoog f 40 en meer per 1000 op struik werd besteed. Dhr. Terberg wilde in de Maas bij Keizersveer gaan zwemmen. Bij het springen in het water schijnt hij een breuk bekomen te hebben gevolg ope- ratie nog denzelfden avond. Dhr. W. J. Oosterling slaagde voor diploma Duitsch Handelscorrespondentie uitgereikt door de Vereen, van Leeraren. De vergadering van de Bakkers- vereeniging, waarin optrad dhr van der Blom, controleur van de N. V. Meel fabrieken der Ned. Bakkerij, was tame lijk goed bezocht. De spreker zette het ontstaan der fabriek uiteen, deelde mede de verschillende tegenwerking onder vonden, besprak de finantieëlen toestand, die alleszins gunstig is en gaf nog eenige wenken betreffende de Warenwet. Een kindje van v. E. viel in een sloot. Blijkbaar werd dit niet dadelijk gezien. Gelukkig, de hulp kwam nog niet te laat "hoewel de kleine bijna ver dronken was. Mej. v S. zat een koe te melken plotseling viel die op haar. Door een paar vriendinnen werd zij er onderuit gehaald. Blijkbaar had zij nogal pijn, wat dan ook niet te verwonderen is. Tot deskundige bij het Mulo-exa men te Utrecht werd benoemd de Heer A. P. Calliber, Hoofd der Chr. M U.L.O. op 't Veer. RAAMSDONK. Een paard van Z. dat in de weide liep, geraakte in een sloot en verdronk. Daar het dier bovendien nog voor de consumptie werd afgekeurd, beteekent dit een dubbele schadepost. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie, zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juni a.s. op het Raadhuisplein, des voormiddags 11 '/2 u. voor hen wier geslachtsnaam begint met een der letters A t/m R. 12'/2 uur voor de overigen. Jongelingen, geboren in 1904, die zich voor den vrijwilligen landstorm willen opgeven, kunnen dit nog doen tot uiterlijk 1 Juli a.s. bij den instruc teur Geeraets. De jaarlijksche collecte, ten be hoeve van het fonds tot ondersteuning van den gewapenden dienst, zal aan de huizen der ingezetenen gehouden worden a.s. Maandag 26 Juni. 's-BOSCH. Gisteren heeft alhier in het gebouw van het Nederl. R.K. Huis vestingscomité de aanbieding plaats gehad van eene muurschildering, door Oostenrijksche katholieken geschonken als blijk van hun dankbaarheid voor hetgeen Nederland voor noodlijdend Oostenrijk heeft gedaan, welke muur schildering door prof. Reich uit Weenen in de St. Jacobskerk in Den Bosch is aangebracht. Aanwezig waren bij de plechtigheid mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch en voorzitter van het comité, het hoofdcomité, de pastoors der stad, een vertegenwoordiger van kardinaal Piffl, het gemeentebestuur van Den Bosch, graaf en gravin Wolff Metternich en verdere belangstellenden. Na een welkomstwoord van den bis schop, hield mgr. Wagner als vertegen woordiger van den kardinaal een rede, waarin hij den dank der Oostenrijksche katholieken vertolkte voor alle licha melijke en geestelijke weldaden, die aan Oostenrijksche kinderen bewezen waren. Mgr. Diepen deelde daarop mede, dat het R.K. Huisvestingscomité heeft be sloten, weer f 1000 beschikbaar te stellen voor behoeftige instellingen in Oostenrijk, f 1000 voor noodlijdende families en f 3000 voor een kinderhuis. Vervolgens droeg de bisschop het kunstwerk over aan het kerkbestuur van de St. Jacobskerk. Mgr. Prinsen, presi dent van dat kerkbestuur en tevens waarn. voorzitter van het R.K. Huisves tingscomité, aanvaardde het geschenk in dank. Daarna gaf hij een overzicht van wa het comité sedert zijn oprichting in 1914 heeft gedaan. Het bracht 63,500 kinderen in Nederlandsche gezinnen onder, van wie 23000 Oostenrijksche, 5000 Hon gaarsche, 26.000 Duitsche, 6000 Bel gische en 1500 Nederlandsche. Als men de verpleegkosten van elk kind, dat ten minste 3 maanden, doch zeer dikwijls langer dan een jaar in de gezinnen verbleef, op het lage cijfer van f 150 stelt, komt men uit dien hoofde alleen reeds tot een cijfer van f 9.500.000. Het centraal bureau gaf zelf een bedrag van f820 000 uit. Het verzond 371 wagons levensmiddelen, waarvan de waarde matig is te ramen op f 1.500.000. Wat de kinderen meekregen, alweer zeer laag gesteld op een waarde van f 50 de wagons waren meest zoo vol bagage, dat er voor de kinderen zelf nagenoeg geen plaats was kan wel geschat op 3 millioen. Rekent men daarbij de niet te schatten liebesgaben, die door vroe gere pleegouders aan de families in het buitenland zijn gezonden, dan komt men tot een cijfer van 15 millioen gulden, dat echter volgens deskundigen zeker op 20'» millioen gulden moet worden gesteld. Hierna had een roerende kinderhulde plaats. Twintig Oostenrijksche meisjes en jongens schreden zingende naar voren en vormden een halven cirkel voor de- zetels van de autoriteiten. Daar vertolkte de jongejuffrouw Crocon in een lief toespraakje de gevoelens van dankbaarheid van de Oostenrijksche kinderen. Nadat de kinderen een driewerf hoera voor mgr. Diepen hadden aangeheven, viel een regen van bloemen voor de voeten van den bisschop neer. door welke bloemenhulde zij in den persoon van den bisschop jegens alle katholieken van Nederland dankbaarheid wilden betuigen. Na de kinderen hartelijk bedankt te tiebben, gaf de bisschop allen zijn zegen. Daarna ontving elke kleine uit zijn handen een zakje bonbons, waaraan een lint in de nationale kleuren was be vestigd. Vervolgens kreeg graaf Wolff Metter nich het woord, als tolk van het hoogste wereldlijk gezag in Oostenrijk Hij bracht den dank over van den bondskanselier prelaat dr. Seipel, namens wien hij ook aan den bisschop een eigenhandigen dankbrief overhandigde, en deelde mee de vereerende opdracht te hebben ont vangen van de Oostenrijksche regeering en het Roode Kruis om aan den bisschop de hoogste onderscheiding te overhan digen welke door het Roode Kruis verleend kan wordende Ster van ver dienste met de oorlogsdecoratie, waar door men naast de groote persoonlijke verdiensten van den bisschop, ook de offervaardigheid van het geheele katho lieke volk van Nederrand heeft willen eeren. De burgemeester van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot sprak hierop een harteiijken gelukwensch tot den bisschop. Hierna boden de dames van het Bossche comité de thee aan. Vervolgens begaf het heele gezelschap zich naar de St, Jacobskerk ter bezichtiging van de muurschulderfng, waarvan mgr. Prinsen een uitlegging gaf. Telegrammen werden gezonden aan kardinaal Piflfl en aan den schilder. Met een kort samenzijn In de pastorie van mgr. Prinsen, waar deze een drook uitbracht op Oostenrijk, dat hij spoedig weer welstand toewenschte, en mgr. Diepen een dronk op het weldadige Nederland eindigde de plechtlpheM. VRIJH.-CAPELLE Vrijdagavond hield de heer A. P. Staalman, Christen-De mocraat, eene politieke lezing voor de a.s. Verkiezingen op 5 Juli e.k. Hij werd ingeleid door den heer van der Waals. De zaal bij Treffers was vrij goed ge vuld. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Door het Fanfarecorps alhier werd Zaterdag eene muzikale wandeling door Sprang gemaakt, welke gebeurtenis ontzettend veel menschen op de been bracht. CAPELLE. A.s. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Remme uit Amsterdam, des v.m. 9.30 en des n.m. 2 30 uur. WASPIK. De voetbalver. „Olympia" alhier, is ontbonden en in de plaats daarvan opgericht de vereeniging „Bra- bantia" met bijna dertig leden. Tot be stuursleden zijn gekozen de heeren C Boezer, Chr. Montens, A. Schoones, B. Roovers en H. van lersel. De hooitijd is begonnener is over 't algemeen weinig gras, vooral op 't meer hoog gelegen land. Behoudens enkele uitzonderingen staan de aardappelen, vooral op de klei-gronden, goed. Er wordt dan ook een goede oogst verwacht. Zondag jl. gaf onze Harmonie op de kiosk voor het gemeentehuis een goed geslaagd concert Een zeer talrijk publiek was opgekomen. Aan A. Damen alhier, is een bouw- premie toegekend van f575,—. Heusden, 18 Juni 1922. Als voornaamste uit 't programma op 28 en 29 Juni stippen beteekenisvolle polemiek gevoerd naar aanleiding der tabakswet. Ook in de „Maasbode" en hierin vooral zijn veel katholieke stemmen gehoord. Men schreef zelfs over 't stemmen op andere partij enz. Begrijpelijk heeft het blad deze dreigementen zooveel mogelijk ont zenuwd, maar toch schrijft het aan het slot van een artikel in 't no. van gister avond „Ik elk geval zal de Vrijheidsbond er danig gebruik van maken, om ander maal van de daken te verkondigen, dat hij tegen de tabakswet is. Wij vragenwaarom zou de Katho lieke Kamerfractie waarom zouden de door de Staatspartij gestelde candi- daten althans niet een soortgelijke verklaring afleggen Het is toch bekend, dat zij in groote meerderheid minstens even heftige tegenstanders zijn van deze onpractische wet, aan welker totstandkoming zij met tegenzin hebben meegewerkt, van oor deel, dat zij in de gegeven omstandig heden het minste der twee kwaden kozen door in elk geval een minister crisis te voorkomen. Desgelijks dachten er de heer Dresselhuys en zijn vrienden over, die thans rondbazuinend, dat ze de wet willen opruimen er op het critieke moment niet durfden tegen stemmen, voor een deel misschien ook, omdat de vader der wet, mr. Treub, tot hun eigen fractie behoorde. Hoe het zij, de nieuwe Kamer staat voor deze kwestie in zeker opzicht als voor een tabula rasa zij kan bovendien uit de praktijk der uitvoering dezer wet aanleiding te over vinden om het oordeel van hare voorgangster te herzien en zoo stellen wij 'ons voor, dat ook de candidaten der Katholieke Staatspartij zich vrij voelen om hun medewerking aan de zoo spoedig mogelijke opheffing dezer impopulaire wet reeds nu toe te zeggen. Het zou ons geen verkeerde tactiek lijken, vraagstellingen in dezen geest te beantwoorden veel kon het ongetwijfeld bijdragen tot afkoeling van zoo tallooze verhitte gemoederen. En een inzender antwoordt daarop Ik dank u voor het schrijven van het hoofdartikel „Nog eens de Tabakswet". Ik wil u wel zeggen, dat de eenige reden waarom zelfs de trouwste Katho- U Mijnheer de Red. dankend voor de kleine plaatsruimte teeken ik, B. Waar dit pad, naast den keiweg geen officieel fietspad is, had de fietsrijder, de moterrijders links moeten laten pas- seeren, dus had hij rechts den grooten weg moeten opgaan. Iets anders is het bij een aangeduid rijwielpad, dan had de motorrijder den grooten weg moeten nemen, dus rechts moeten passeeren. Ziehier de desbetreffende artikelen. Art. 2 zegt: Bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen zijn op de wegen verplicht met hunne rijtuigen of rijwielen be hoorlijk uit te wijken lo. naar rechtsbij het tegenkomen van motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren en ander vee 2o. naar links, bij het inhalen van motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trekdieren en ander vee 3o. naar rechts, bij het ingehaald worden door motorrijtuigen, rijwielen, andere rij- of voertuigen, rij- of trek dieren en ander vee, voor zooveel voor hem, die wenscht in te halen, de daar toe noodige ruimte anders niet beschik baar zou zijn en het verlangen, dat uitgeweken worde, behoorlijk kenbaar gemaakt is. Art. 35. 1. De bestuurder van een motorrijtuig op twee wielen of van een rijwiel is verplicht, een rijwielpad te verlaten, voor zooveel dit noodig is voor de na leving van art. 2 ten opzichte van deze voertuigen onderling. 2. Hierbij wordt echter ten aanzien van met den weg gemeen liggende rij wielpaden in zooverre van artikel 2, sub 2o en 3o, afgeweken, dat de be stuurder van een motorrijtuig op twee wielen of van een rijwiel, waarmede op een voor hem links van den weg lig gend rijwielpad een ander zoodanig voertuig wordt ingehaald, verplicht is rechts te passeeren. samen 't Hart circa 200 M. achter en zweefden dan samen, vaak naast elkaar op de baan, doch kwamen nooit hooger dan 103 K.Mterwijl het gemiddelde 96 K.M. bleef. Bij de Sprlotwedsttijdeo bleef Mazalrac telkens de meester. Maandagmiddag is de Internationale paardeBteotooostelllag te Londen ge opend in tegenwoordigheid van den koning, de konlngiu, verscheidene gc- zanten en andere autoriteiten. De eerste prijs io het concerns voor militaire paarden werd toegekend aan ople Slim, eigenaar de Nederlandsche huzaren luitenant baron Slrrema van Grovestins. Het Eogelsche artillerie-paard Sordar van lult.-kol. Gibbon kreeg den tweeden prijs, de derde werd toegekend aan het paard van den Nedetlacdschen huzaren luitenant Knel. Tegen A. B. A. te Tilburg, direc teur der Tilb. Crediet- en Effectenban werd door het Gerechtshof te 's-Bosc der feesten op 28 We aan Woensdag 8 uur v.m. Muzikale wan deling door de stad der Heusd. Harmonie. 10'/a uw* Opening van het Festival (13 deelnemende vereenlglogen) met toespraak. 8 uur n.m. Concert van de Fanfare uit Wijk, die met Pinksteren In de hoogste afdeeling te Leerdam den Eere- prijs won en hierna vuurwerk Donderdag Kermesse d'été, Kinder feesten etc. opgeluisterd door concerten. Juliana II had hier Zondag een voetbalmatch tegen Hollandia uit Waal wijkde laatste won met 3 1. Mej. Jacqe. Verhoeven ontving een benoeming tot onderwijzeres aan de eerlang te openen R.K. School te Herpt. Overeenkomstig de verwachting ziju de prijzen bij de hooiverpachtlngen buitengewoon. Als middelprijs kan ge rekend worden f50per 1000 pond op struik. De Heer A. van Delft werd Maan dag door B en W. benoemd tot amb tenaar ter secretarie (vac. Deurloo.) De prijs der zoete melk is met 2 cent verhoogd en gebracht op 12 cent per Liter. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De Tabakswet. Geachte Redacteur. De laatste dagen is in de pers een lieken nu twijfelen isde ondergang van zich en hun gezin, die hun vooroogen staat. De voorraad-lijsten, die zij hebben moeten inleveren, stonden ze als wezen loos aan te zien. Het totaalbedrag aan belasting perste den uitroep op de lippenMijn Godwaar moet ik het vandaan halen Ik heb collega's bij mij gehad, die bijna wanhopig waren. Het is daarom, dat ik zoo van harte onderschrijfEr moet iets gedaan wordenLaat nu, de man die altijd zoo vlug is met de pen en over verschillende onderwerpen ook in „De Maasbode" schrijft, laat nu Mr. A. Baron van Wijnbergen (want hem bedoel ik) eens mededeelen, welke motieven hij had om als voorzitter van den Middenstandsraad de adviezen van al de organisaties, zoowel van fabri kanten als winkeliers te negeeren (anders kan ik het niet noemen). Welke geheime machten werkten toch om deze belasting zoo in te voeren? Welke hoogere belangen werden met deze belasting gediend Wij weten het niet, en het is juist het niet weten, dat zoovelen verbittert. Hoogachtend C. v. Z. Zie, mijnheer de redacteur, dat leeft er in den boezem der katholieke tabaks en sigarenfabrikanten, winkeliers enz. Met dank X. Dat de toestand zeer ernstig is, hebben we hier in onze plaats kunnen zien. Eerst moesten bedragen gestort worden, die men niet had 1 Toen men ten slotte met de helft genoegen nam, mocht men veertien dagen lang, geen tabak in den winkel of aan klanten-winkeliers ver- koopen, omdat de minister geen bande roles of zegels had, dus winkel gesloten, bedrijfgesloten.zelfs buiten eigen schuld en dat in ons vrije NederlandAls onze zegsman niet zoo betrouwbaar was, zou men het niet kunnen gelooven. RED. wegens oplichting bevestiging van het vonnis derBredasche rechtbank geëischt. Z. D. H. de bisschop van den Bosch heeft benoemd tot deken en pastoor te Eindhoven (H. Catharina) den zeereerw. zeergel. heer dr. J. M. M. Maas pastoor te Aarle-Rixtel De benoem de werd in 1876 in den Bosch geboren. Na het behalen van zijn doctoraat in de wijsbegeèrte aan de universiteit te Leuven (België), werd hij kapelaan te Eindhoven van 1904 tot 1905, waarna hij werd benoemd tot proffessor in de filosofie en fisica aan het groot-semina rium te Haaren. In 1920 volgde zijn benoeming tot pastoor te Aarle-Rixtel. Benoemd tot pastoor te Aarle- Rixtel de weleerw. heer J. M. Koenen, die kapelaan was te Eindhoven (H. Cat harina). GAL EN SLIJM verwekken oprisping uit de maag, vele kwalen komen daaruit voort, zooals gebrek aan eetlust, verstopping, luste loosheid en hoofdpijn. Gebruikt In Uw eigen belang de Freco's Maagtabletten. Per koker 60 cent. Verk. bij Drog. «De Toko» Waalwijk Gez WAGEMAKERS, Kaatsheuvel. De heer G, Schaaf, directeur van een bureau voor chemisch-technische adviezen te Rotterdam, die zich voor zaken in Duitschland bevond, wordt sedert 15 Mei vermist. Op dien datum was hij in Dresden. Gisternacht is in de stoomzuivel- abriek De Eendracht, te Barneveld ngebroken. Uit een gesloten kast is ongeveer f800 gestolen. In verband hiermede heeft de politie voorloopig aangehouden den 29-jarigen. gehuwden H. O., op genoemde fabriek werkzaam. Een onderbaas, belast met het uitbetalen van geld aan werklieden bij den woningbouw aan het Ondiep te Utrecht, is er met f 4500 vandoor geg aan. Gisteren is tusschen Nieuwe Bildzijl en St. Anna parochie een 4-jarig meisje door een vrouw met een fiets overreden, ten gevolge waarvan de kleine spoedig overleed. Te Laren (N.-His gistermiddag de 23-jarige gehuwde motorrijder Radstok uit Baarn door een vrachtauto met pleizierreizigers aangereden. De motorrijder was bijna onmiddelijk dood. In het hospitaal te Kerkrade over leed de 7'/3-jarige F. B. aan nekkramp. Voor een jaar was de kleine met het hoofd onder een auto gekomen. In de omgeving van Kumanowa. Kriwa en Palanka in Zuid-Servië hebben wolkbreuken een groote schade aange richt. Ook menschenlevens zijn te be treuren. Hun aantal is echter nog niet vast te stellen. Vooral in Kriwa en Palanka had dit weer een catastrofaal karakter, daar het te middernacht los barstte toen de bewoners sliepen. Acht en vijftig ingestorte huizen met al het huisraad werden door den wassenden vloed meegesleurd. Een groot aantal stuks vee is verdronken. Naar de directie van E. N. Au. M. O. E. Automarkt te Rotterdam mee deelt, bedroeg de omzet van de Vrijdag 1.1, gehouden automarkt ruim f 150,000. Er werd veel verkocht en is de koop lust stijgend. Gisteravond omstreeks 9 uur waren drie ongeveer 20-jarige arbeiders in een roeibootje aan het varen op den Nieuwen Rijn te Leiden. Zij klampten zich vast aan een motorboot, die een andere boot op sleeptouw had. het roeibootje werd aangevaren en sloeg om, zoodat de drie jongens te water geraakten, Een van hen wist zwemmende den oever te bereiken, doch de beide anderen, de gebroeders K., verdwenen in de diepte en werden eerst een kwar- ier later opgehaald. Eenigegeneesheeren tiebben gerulmen tijd getracht, de levens geesten op te wekken, echter tevergeefs. De verdronken jongens verdienden de kost voor hun moeder,die weduwe is. Te Noordwijk (Gr.) is de 17-jarige electricien L. B. te Zuidhorn bij den aanleg van electrische geleidingen, door den stroom getroffen en opslag gedood eo Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik in Uw veel gelezen blad een kleine vraag, daar ik het Rijwiel- en Motorregiement niet vol doende ken. „Ik kom uit den Bosch per fiets en rijd links van de weg over den over weg. (dus op 't fietspad) achter mij komen twee motorrijwielers met een vaart van 50 a 60 K.M., die signalen geven, wie moet nu den grooten weg op De T. W. E. M. Het publiek was io grooter aaotal opgekomen, dan men 's morgens had verwacht, daar voortdurend regen-buien deden vreezen dat de wedstrijden niet zouden doorgaan. De motorraces hadden de motorrenners van helode cn verre naar de Twem getrokken, vooral Rot terdam was goed vertegenwoordigd, om 't Hart wederom lo de baan te zien, waar hij 't vorig jaar was gevallen. Ook het eerste uitkomen in een officleelen wedstrijd achter groote motoren van Paymaus en Scafc, tesp. uit Tilburg en Goirle, had duizenden Brabaoters naar de baan gelokt. Vooral Paymans heeft doen zien, wat er voor de toekomst inschuilt. Zijn snel heid achter Curremans verbaasde een leder en hij zou de twee puike renners Blekemolea en Rossellen zelfs verschalkt hebben, Indien zij niet bijtijds hadden opgelet. Thans bewerkte hij, dat er een kolossale snelheid, vooral door Bleke molen, werd ontwikkeld, die vaak met een vaart van 87 K.M. reed. De motorraces hadden niet die snel heid doen zien als de vroegere wed strijden. Luycken en Hetculeyns Heten Een werkend lid van Excelsior te Kaatsheuvel. Indien U het stuk onderteekend of het wijzigt of goed vindt dat we er een hoop krachttermen uitschrappen, zullen we het opnemen. Zoo gaat het niet. RED. ARTS, MOND- en TANDARTS, Sophiastr. 22, BREDA. zullen van half elf tot 3% uur bH den H^er Stationstraat 30, WAALWIJK, voor het plaatsen van Knnsttanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond en tandziekten. 20566 Het plombeeren der landen, alles beslist pijnloos en tegen zeer laag tarief. Op de Kunsttanden wordt gegarandeerd.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3