Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dierentuin DEN HAAG. 14-20 Augustus. Dames van Waalwijk en Omstreken! Stoomwasscherij „DE LELIE". Neemt proef bij Rath Co., Veghel. Land- en Tuinbouw Binnenland. EERSTE BLAD. BEZUINIGING. „NOORD-BRABAND" NUMMER 51 ZAT8HDAQ 24 JUNI 1922. 45e lAARAAJ^qt Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Uitgave: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdreaECHO. Prijs der Advertentlfin 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit zijn. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen. Heerlijk tooverwoord „Dat vlammend mij het gloeiend hart [doorboort* „Dat lava in mijne bruischende aderen [stort." Maar dat iet of wat^ninder poëtisch bezien in elk geval gemakkelijker is te bezingen, dan in toepassing te bren gen, vooral als ge nu niet bepaald be hoort tot de gelukkigen, voor wie het niet noodig is. een dubbeltje om te keeren alvorens het uit te geven Zoo heeft blijkbaar ook de Regeering er over gedacnt, toen zij een bezuini- gings-commissie instelde. Wat zou er op een begrooting van meerdere honderden millioenen nu toch ook eigenlijk bezuinigd kunnen worden De Staatscommissie zal die eindelooze reeks van „onbeduidende" cijfertjes dan ook met het microscoop hebben te onder zoeken. om dat aan het licht te brengen. Dat kost op zich zelf nu wel weer wat „lood", maar dat is in elk geval slechts een bagatel. Hoogstens kunnen daar ettelijke tonnetjes mee gemoeid zijn. En wanneer ooit, dan wordt stellig hier het middel door het doel gewettigd, want er bestaat gegrond vooruitzicht, dat in de toekomst ongeveer de helft van die kosten op andere staatsuitgaven bezuinigd zal kunnen worden Aanvankelijk moet de Commissie de oplossing van het vraagstuk in een andere richting hebben gezocht. Zij moet zich hebben afgevraagd of het niet mogelijk was, door het oprichten van een staatsbedrijf, de bronnen van inkomsten aanzienlijk te versterken. Dat was ongetwijfeld wel zeer goed van haar gezien, want de Staat kon dan het weelderig leven op denzelfden voet voortzetten, en tegenover de buitenwe reld konden we dan onzen „stand" blijven ophouden. Het moet toch zeer zeker iets pijnlijks wezen, te moeten erkennen, dat men het zoo niet langer meer vol kan houden. Dat zou dus hierop neerkomen, dat de Staat naar een bijverdienste zou uitzien, 'n snoepwinkeltje wellicht, een water- en vuurhuis misschien Waarom trouwens niet? De Fransche Staat verkoopt toch ook maar lucifers Doch de meerderheid van de Com missie moet er beducht voor geweest zijn, dat zelfs met de aanzienlijke baten die dergelijke ondernemingen plegen af te werpen, het gat toch onmogelijk te stoppen zou zijn. Bovendien liggen de resultaten van de Rijks Bouillonblokjes Fabriek nog maar al te versch in het geheugen Ook daaromtrent stonden de verwachtingen aanvankelijk uiterst hoog gespannen, en toch is 't op een schade post uitgeloopen. Noemenswaardig was die nu wel niet het nadeelig saldo bedroeg immers slechtsf 2.275 000 maar 't was dan toch in elk geval een strop. En een ezel stoot zich geen twee keer aan denzelfden steen Daarom zit er niets anders op, dan de oplossing te zoeken in de richting, haar feitelijk door hare bestemming aangewezen. En die taak is waarlijk allesbehalve benijdenswaardig. Want aan de groote posten valt natuurlijk niet te tornen.'t Allerminst wel aan de salarissen der ambtenaren. .Breed" hebben ze het nooit gehad en het is op de vingers na te tellen dat het batig saldo op het eind van het jaar nog steeds niet bijster groot kan wezen. Doch ook overigens staan ze sterk met hun argumenten, om die bedreiging af te wenden. Neem maar eens het verbod van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie om klompen te dragen Dit betrof vermoedelijk slechts het mannelijk personeel, doch ook de vrou welijke ambtenaren beschikken over geduchte wapenen om hel dreigend ge vaar te bekampen. Want zij zijn haar tijd ver vóór geweest Jaren lang toch hebben zij louter ter wille van de bezuiniging getracht en gepoogd, zich in alles te beperken en te bekrimpen, niet het minst in hare kleeding In halve blousjes, dito rokjes, zonder kousen waren zij bereid het Vaderland te dienen, en waren zelfs niet ongenegen de bezuiniging nog veel verder in die richting door te voeren. Maar de Regeering bleek hare inzich ten niet geheel en al te deelenvooral ook niet omdat deze wijze van bezui niging door het mannelijk peisoneel zóó zeer wordt .verafschuwd", dat hunne aandacht daardoor meer wordt afgeleid, dan in 's lands belang „oirbaar" wordt geacht. Vandaar dan ook. dat er minimum- eischen gesteld zijn, waaraan blousjes, rokjes kousjes, mitsgaders eenige andere onmisbare kleedingstukken moeten voldoen I En daarin schuilt nu haar kracht. Is 't overigens wonder, dat zij er zich bitier over beklagen, dat hare goede bedoelingen smadelijk worden mis kend?.... Met de andere groote posten is 't al evenzoo gesteld. Er valt zoo goed als niets op te .verdienen". Behalve op den post van 's Rijks „inkoopen". Want sinds door de Regeering eene Rijks- inkoopcentrale is ingesteld, worden daarop aanzienlijke sommen bezuinigd; misschien zelfs wel een derde van de kosten van de Inkoopcentrale zelf Er zit dus voor de bezuinigings commissie niets anders op, dan het in de „kleintjes" te gaan zoeken. Dat behoeft daarom niet te ontmoedigen kleine oorzaken zijn immers groot in hare gevolgen. Het zal niet noodig zijn, de lange reeks van getroffen en te treffen maat regelen en maatregeltjes op te sommen, om den lezer van de waarheid daarvan te doordringen. Op enkele ervan zou ik echterwel wat meer licht willen laten vallen. Allereerst bijvoorbeeld de belangrijke vereenvoudiging van de ambstkleeding der Rijksambtenaren, voor zooverre die voor rekening van het Rijk verstrekt wordt. Het aantal knoopen aan eik costuum zal n.I. met één verminderd worden. Daar is vervolgens het inschrijven en opbergen van brieven. Het is der com missie gebleken, dat nu minstens één mannetje noodig is, om anderhalven brief per dag behoorlijk te registeeren en op te leggen. Zij is van meening dat dit getal, zonder gevaar voor over- matigen arbeid, wellicht tot 2 per dag kan worden uitgebreidDoch ook dit aanzienlijk resultaat zou de Commissie niet geheel kunnen bevredigen. Zij heeft zich daarom afgevraagd of het niet beter ware, naar de beproefde methode onzer Vaderen en Voorvaderen terug te keeren en ze gewoon in een mand te pakken. Eenvoudiger kan het zeker al niet Doch geheel bevredigend is het vraag stuk ook dan nog niet opgelost Want wat zal er nu moeten gebeu ren als de mand vol is Een gewoon menschenkind zou wel licht in verzoeking komen, om den in houd dan zoo spoedig mogelijk te vernie tigen, doch voor een Staats Commissie is die schijnbaar eenvoudige zaak zóó eenvoudig niet Wel moet zij tegenover de Regeering een balletje in die richting hebben op geworpen, doch de Minister van Finan ciën kon er zich in geenen deele mee vereenigen. Z.E. betoogde, dat dit in het wezen der zaak neerkomt op ver nietiging van nationaal vermogen, en dat is vanzelf sprekend voor een Mi nister van Finantiën onduldbaar. Z.E vergde kort en goed, dat aan het oud Intusschen kan men zich gerust op de Staatscommissie verlaten. Ongetwij feld zal de gesignaleerde bestemming niet aan hare aandacht ontsnappen, en indien daarvan het resultaat mag wor den verwacht, dat er aan wordt toe geschreven, dan kan men er zeker van zijn, dat zij niets onbeproefd zal laten, om die ten bate van het Gemeene- best te benutten, en kan binnenkort een wetsontwerp tot regeling van het „productieve" gebruik van oud papier worden tegemoet gezien Lieb Vaterland kann ruhig sein Vlijmen, 24 Mei 1922. AUG. VAN HEST. ipgT^AALWUK^ DOOR. ERVARING STERK. papier in eik geval eene productieve bestemming zou worden gegeven. Uit te maken welke bestemming dat zijn zou, meende de Minister aan de pru dentie van de Staats Commissie te moe ten overlaten. Men ziet het hare taak is inderdaad alles behalve benijdenswaardig Anderen beweren daarentegen, dat de Minister het haar ai bijzonder gemak kelijk heeft gemaakt. Zij vestigen na melijk de aandacht op een bestemming, waartoe oud papier zich bijzonder moet eigenen, eene bestemming, die welis waar in de praktijk wellicht ook niet geheel van minder gewenschte hoeda nigheden vrij zal blijven wat is er volmaakt op dit ondermaansche maar die dan toch in elk opzicht be antwoordt aan het gestelde criterium, ja zelfs productiefmoet zijn in de hoogste mate1.... Wat deze centrale inkoopsveree- niging betreft en haar voordeel voor den staat, daarvan zouden wij frapante staaltjes kunnen verhalen, b.v. wat het artikel „drukwerk" betreft. Red. Wat iedere maand te doen geeft. (2<s helft Juol Nadruk verboden. Wanneer maaien Een belangrijke vraag. Hierbij dient men te letten op d'ie d'opeo de massa «an het gewas, de samenstelling eo de verteerbiarhcid Deze 'i«ie fdco en vo*meo samen de rot Ir hotveelheid uittee'bare voedende stoffen, waarop het toen aankomt. Vele ptoevei- sijn genomen om deze na te gaan, vooral btj roode klaver. De slotsom, waartoe men kwam wa9 dezeIo 't algemeen dient men roode klaver te maaien in 't begin van den bloei, terwitl het van omstandigheden afhangt of men in 2, dan wel in 3 SDeden de gtoots'e op brengst zal oogsten. Vöicker maaide 1—6 keer, tweemaal bleek het voor- deeligst, als voor 't eerst gemaald werd 16 Juni, dat is in bet begin van den bloei. In een droog klimaat en op minder geschikten zandgrond komt er in den regel van een 2de snede weinig terecht, men zal dan goed doeo slechts eenmaal te maateo en dit te verschuiven tot aan den vollen bloei. Onder bijzonder gunstige omstandigheden zal men de grootste opbreogst verkrijgen bij 3 maal maaien de eerste snede dient dan geoogst te worden in 't begin van den bloei. MeD mag aannemen, dat ook voor andere gewassen zal gelder, dat In 't algemeen het begin van den bloei de beste tijd van maaien is, in sommige gevallen de vode bloei, Voor de somerstalvo'de' ring komt verschillend groenvoeder het eerst in aanmerking. Roode klaver, lucerne, Fraosch- en ItallaaDSch Raai- gras en Timothee en andere grassen» baver met erwten of wikken, snijrogge, serradella, spurrie, of wel mals en witte mosterd. Alleen, wanneer er geen groen voer voorhanden I», geve men droog ruw voer, dat ook versterkt kan worden bij voeder, dat zeer rjtjk is aan elwlt- acbtlge stoffen, b.v. jong gras en jonge klaver, men dient dan beide toe ais baksel, te zamen vermengd. Strijdt steeds tegen het onkruidDit doet meer schade dan menigeen vermoedt. Voor komen is het beste. Dan blijft er genoeg over, want van oudsher liggen vele zaden ononikiemd.doch kiembaar in den grond. Ter voorkoming grbrulke met le on- ktuidvrij zaaizaad, 2e brenge men geen kaf en afval, dat onkruidzaden bevat, op den gewonen mesthooo, 3e houde men de wallen eD wegkanten schoon. Ia den tuin Is voor vele groenten- soorten de zaaittid voorbij. Toch kunnen er nog veel gezaaid worden kropsla, wortelen, andijvie, knollen, rapen, pos telein, radijs, kervil Men kan nog vroege doperwten legden enspercie-(*la-)boonen bij de stokken, die bij een guostlgen zomer* nog een goeden oogst kunnen geven. Spruitkcol en boerenkool kan men planten, en savoyekool gaat ook □og, maar voor andere soorten «luhkool wordt het al wat laat. De stok^laboonen kan men leggen bH de rnzen, die voor de vroege erwten hebben gediend, de grond \lang9 de rijzen wordt een steek omgespi». Is de grond droog, dan eerst flok nat maken, en dan eerst dep vol genden dag de boon-jes leggen. 2l fuel is de datum van andijvie zaaien, (Sint JanJ natuurlijk niet juist op dien dag Vroege zomerandijvte geeft mooier stiu'ken dan de winteraodijvir, maar ze wordt bij eenige vorst spoedig zwart De wlntersoort kan men omstreeks St. Jan en later nog weer zaaien, doet men het vroeger, dan gaat ze licht' schieten Wees bedacht op onweersbuien I Houd steeds matten bij de hand om, als een bui dreigt, de ramen te bedek ken en te beschutten tegen hagel, Pal men en andere planten met zachte bla deren kan men omleggen. Weer andere planten kan men tegen barden wind gaan vastbinden. Er zijn groenten, die soms veei van een onweersbul hebben te lijden: kropsla, bloemkool, ook bloe men, maar daar is heel weinig tegen te doen. Voor de hulsvOuw :xet uw kamerplanten als Asprldista's, palmen (Livlstona Chlmensls.) Bromellasoorten Ficus elastica, eens buiten. Spons de bladeren eerst af, daarna afgieten. Verpot ze eens en geef ze nieuwen grond, ze gaan dan opnieuw groeien en zijn dan in 't najaar, als ze binnenkomen weer sterk. Elke week de bladeren afsponsen. Laat ze niet in de felle zon staan, dat kunnen ze niet verdragen. De „'s-Herl Crt." verneemt dat het Koninklijke Muziekkorps der Ko ninklijke Nederlandsche Sigarenfabrie ken Goulmy en Baar op 29 dezer naar Kopenhagen vertrekt en daar tot 10 juli zal blijven ter opluistering van de Nederlandsche Tentoonstelling. Ter Haagsche conferentie is heden de benoeming der algemeene commis sie bevestigd. Voorts werden de voor zitters der 3 sub-commissies benoemd. Aangenomen is verder een voorstel, om den heer Patijn, die tot voorzitter der algemeene commissie is gekozen, contact te doen zoeken met de Russische commissie aan deze de presidenten benoemingen mee te deelen en de Russen uit te noodigen, eveneens 3 sub-commis sies te benoemen voor gemeenschappe- lijken onderhandelingen met de 3 eerst genoemde sub-commissies. Dezer dagen ontving de voorzitter der K. S. A. in Nederland prof. L. van Aken een prachtige foto van Z. H. den Paus met eigenhandig onderschrift, waarbij Z. H. Zijn Apostolischen Zegen schonk in verband met den liefdadigen ijver jegens het noodlijdend Russische volk De Echo van het Zuiden, Waalwytsclie en l.aifslraatsrkr Courant, Tentoonstelling tan Schoen- en Leder-Industrie. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1