Vetmilg Provinciaal Nieuws Adverteert in dit Blad. Buitenland. Gemengd Nieuws- J. M. Son en Dr Langeveld Jac. Pullens, RECLAME. Mieuws uit Kaatsheuvel. iederen Vrijdag te eonsulteeren zijn Tot leden van het comité zijn benoemd de heerea-MoBmlth en H. H. F. Becker, 'van het VetDdnd van vereeniglngen van sigarenfabrikanten in NederlandF. S. Stroosnijder, van den Nederlaodschen bond van slgarenwiakeliersvereenlglngeo P. J. Hol, van den Nationalen Haczebond van sigarenwinkeliers H. P. Herfst, van de Vereenlelng van sigarenfabrikanten Gouda en Omstreken W. Goubltz, van den Eersten Ned. Bond van kleiDfabri- kanten Chr. Leviet, van de Ned. Vei- eeniging van tabakshandelaren A. J. Vasterman, van den Ned. Bood van grossiers in tabaksfabrikaten; J. A. Don ker, C. Wolft", van de Nsd. Federatie vau .sigarenmakers en tabaksbewerkers; M. Reeos, van de Ned. Verecniglog van ojakelaars ia tabak; J. Veldkamp, J. Snelleman en J. van de Water, secretaris penningmeester, Amsterdam. - Tot ledea van'het dagelnk-'ch bestuur zijn gekozen de heeren M. Smi'.b, voo'- zitterF. S. Stroosnijder, Chr. Leviet, C. Wü ff, en f. vau de Water, secretaris Eeoige andere vereenigiogea hebben toegezegd, nog een vertegenwoordiger ia het coml'é te zuilen aanwiizen. MAAGSTOORNISSEN. Zooals maagzuur, oprisping, gal, slijm, verstopping, gebrek aan eetlust, enz., moeten zorgvuldig bestreden worden. De ondervinding van meerderen heeft geleerd, dat alleen de Freco's Maag tabletten hiertegen beslist afdoende zijn, verwaarloost Uw kwaal niet. Per koker kosten deze 60 cent. Verkr. bij Drog. „De Toko". Waalwijk en bij Gez. Wagemakers Kaatsheuvel 22000 De >Deuische Ailg. Zcg.« bevat heden (21 Juni) een tegenspraak van het sensatle-berichl van >Dena< omtrent een mogelijke ma-kea-catastrophe. In het démenti van het aan Stlnnes behoorende blad wordt gezegd, dat hei niet waar is, dat Wirth met den president van de rijksbank, Havensteio, een onder houd over den ftoancteelen toestand heefc gehad. Ia kringen, die in nauwe betrekking staan mei de Rijk-bank, ziet men de ontwikkeling vaa de mark geenszins voor do naaste toekomst zoo pessimistisch in als de seasatloneele berichten van gisteren het deden voor komen. De rijksbank is er in geslaagd den laatsten tijd door eeu handige interventie-activiteit de ontwikkeliag vac de mark binnen matige grenzen te houder. Dat bij een niet tegemoetkomende houding der entente ten aanzien van het herstelvraagstuk op den duur een achteruitgang van de mark niet kan worden voorkomen, spreekt van zelf. Het zal de taak der rijksregecring zijn, 'de garantiecommissie, ten aaszien van dit punt niet in den minsten twijfel te laten. De lezing van de «Deutsche Allg. Zfg.« wordt door een der middagbladen be vestigd. Dit blad verneemt ook, dat er geen sprake van is, dat de kanselier zou hebben gedreigd de voor de herstel betalingen bijeengebrachte deviezen aan te wenden voor het bandhaven van den markenkoers. Het ligt voer de hand, dat bet onzinnig zou zijo, de besprekin gen met bet garamiecomlté met derge- l,ke dreigementen in te leiden. Blijkens de laatste berichten uit Ierland zijn gekozen 5 5 voorstanders en 33 tegenstanders van het Verdrag, 15 arbeiders en 5 boeren-candidates1, als mede 10 onafhankelijken. Van 10 dis tricten is de uitslag nog niet bekend. Tot de geslageD republikeinsche leden van bet Da.l Eire aDn behoort ook de Engelschman E'skine Cbilders, een der meest onverzoenlijke republikeinen. Van de zes vrouwelijke Dail Eireaun-leden zijn er slechts 2 herkozen. De republi keinsche minderheid is dus tot op de helft verminderd en De Valera, die als candidaat zonder oppositie werd geko zen, dankt het alleen aan de met Coll.ns gesloten overeenkomst, dat bij in het nieuwe Dail nog een 30 tal aanhangers heeft. Zonder die overeenkomst zouden er ongetwijfeld nog meer republikeinen zijn afgevallen. Collins blijkt de eenige minister te zijn, wiens herkiezing on zeker is. Men leidt daaruit af, dat het Iersche volk niet goed te spreken is over zijn zwak optreden tegen de ge wapende rebellen. De prins van Wales is gisterna middag te Londen aangekomen. Aan het Paddiogton-statlon werd hij begroet door den koning, de koningin, leden der koninklijke familie, bijna alie minis ters, de leden van het Corps diploma tique en anderen. Alle huizen wareD langs den weg waren te zijner eer ver sierd. In het paleis moest de prins meermalen op het balcon verschijnen om de ovaties in ontvangst te cemen. Op het vliegveld te Berlijn Staaken is gisteravond om kwart ovei negen een Fokker-vliegtuig van de Deutsche Luftreederij geland, dar 's ochtends te Moskou was opgestegen gen en de reis van 1800 kilometer in vogelvlucht zonder tusschenlanding had gedaan. Dit is een record. Aan boord van het vliegtuig bevond zich o.a. de Berlijnsche sowjet-gezant Kres- tlnkski. Woensdagochtend Is het Italiaan-' sche koningspaar, vergezeld van den Itnllaanschen minister van buitenland- sche zaken Schanzer, te Kopenhagen aangekomen tot het brengen van een officieel bezoek aan het DeenscUe Hof. Wij lezen in het Hbl De voormalige Minister van Buitenl. Zaken in het Belgisch oorlogsministerie De Brocqueville, de heer Beyens, heeft in Le Flambeau merkwaardige dingen geschreven over het Belgische annexio- nisme Zijn mededeelingen bevestigen, dat dit annexionisme reeds in 1916 uit ging op het inpalmen van Zeeuwsch- Vlaanderen en van Walcheren en Zuid- Beveland (slechts subsidiair alleen Zeeuwsch-Vlaanderen), precies zooals wij destijds herhaaldelijk hebben betoogd En dat de Belgische regeering van die plannen volstrekt niet afkeerig was, blijkt daaruit, dat de heer Beyens ze voordroeg in een nota aan lord Grey Maar tevens verneemt men nu van baron Beyens. dat Lord Grey die annexatieplannen afwees, omdat de Engelsche regeering gebonden was door haar verklaring van eerbiediging der Nederlandsche neutraliteit die ze aflegde bij den aanvang van den oorlog Als men zich nu herinnert dat deze ver klaring, (evenalsvan Duitschland) rechts- streeks verband hield met onze eigen neutraliteitsverklaring, die natuurlijk niets zou hebben beteekend, als we niet klaar hebben gestaan om haar te doen eerbiedigen, dan kan men nagaan, welk stuk van Zeeland thans Belgisch zoii wezen, indien wij niet een talrijk en paraat leger hadden gehad. Om van Limburg nog geheel te zwij gen. Dezer dagen meldden wij, dat Frans Rosier te Hilversum als verdacht van oplichting is gearresteerd. „De Gooi- en Eemlander" geeft hier over de volgende bijzonderheden Wie had ooit gedacht, dat Hilversum nog -eens de eer zou hebben, om Frans Rosier, den beruchten uitbreker, te huisvesten! Toch heeft hij naandenlang als een voudig arbeider, onder den naam van Fransen, in de Havenstraat te Hilver sum gewoond en op een fabriek zijn werk tot tevredenheid van zijn patroon verricht. Hoe Frans in onze gemeente kwam Toen hij na zijn ontvluchting weder in de gevangenis terecht kwam, gedroeg hij zich zóó voorbeeldig, dat hij voor waardelijk in vrijheid is gesteld. Hij kwam naar Hilversum en kreeg werk. Dit zou natuurlijk niet zoo gemakkelijk zijn gegaan, indien hij onder zijn waren naam was gekomendaarom gaf hij zich uit voor zekeren Fransen. De jus titie en de politie-autoriteiten waren met dit alles op de hoogte en hielden begrijpelijkerwijze een oogje in 'tzeil. Maar alles ging goed en niet ten on rechte werd de veronderstelling gemaakt, dat Frans van de dwalingen zijn weegs, hoe groot die ook waren geweest, was teruggekeerd. Toch heeft men zich blijkbaar ver gist Een oude vriend van Frans, die elders woont, kreeg eenige dagen ge leden een brief, onderteekend door een zekeren De Jong. Deze beweerde 25 jaar in de gevangenis te hebben geze ten en een hoop centjes te hebben overgespaard. Ongeveer f 16.000 kon hij zijn eigendom noemen. Hij leefde met zijn vrouw in onmin en daar hij op sterven lag, wilde hij het geld niet aan zijn vrouw geven, maar aan zijn vriend. Het geld was genaaid in de stoffeering van oude stoelen, welke waren geborgen in een opslagplaats van N. te Hilversum. De vriend moest die meubelen koopen voor f 300 en de f 16.000 waren voor hem. De vriend, wij zullen hem X noemen, toog naar Hilversum en kocht de oude prullen voor f 300, liet ze op de plaats zijner inwoning bezorgen en kwam na een degelijke inspectie tot de ontdek king, dat hij bedrogen was. Eenige dagen later ontving X weer een brief doch nu onderteekend door de vrouw van De Jong^dat deze ge storven was. Deze brieven kwamen in het bezit van de politie en een onderzoek bracht aan het licht, dat Frans Rosier, alias Fransen, de schrijver was en op die wijze een oud rommeltje van de hand had "gedaan voor een buitengewoon goeden prijs. De rest laat zich denken. Wegens vermoedelijke oplichting werd Frans gearresteerd en ter be schikking der Justitie gesteld. De stoker H. M. E. zou de laatste weken op wraak op den kapitein A. C. de M. van het Stoomschip IJsel, die hem, wegens onbruikbaarheid aan boord als stoker heeft ontslagen. Een maand geleden toen hij den kapitein op een cargadoorskantoor op de Leuvenhaveh te Rotterdam ontmoette, poogde hij een revolverschot op hem te lossen, doch het wapen ketste. Vanmorgen ontmoette hij den kapitein op den Leuvehaven bij de vischmarkt, te Rotterdam waar de heer De M. op een tram naar Delfshaven stond te wachten. Onmiddelijk liep de stoker op hem toe, haalde een met vijf patronen geladen revolver te voorschijn en loste twee schoten. De kogels troffen geen doel en zijn waarschijnlijk in de Leu vehaven terecht gekomen Gegrepen door een paar politieagenten, bedreigde de stoker den kapitein nog met te zeg gen jammer, dat ik je niet geraakt heb een volgende keer beter Hij is naar het politiebureau in de Groote Paauwensteeg gebrachthet wapen met nog drie patronen geladen is in beslag genomen. Te Eindhoven is een 72-jarige vrouw uit Leende bij het verkeerd uit stappen uit den trein op de halte Tongelre door een passeerende snel trein overreden en gedood. Te Leeuwen (Gld.) is het 4-jarig dochtertje van v. E. te water geraakt èn verdronken. Gistermiddag omstreeks 7 uur kwam het 10 jarig zoontje van de wed B. te Helmond, terwijl de moedër afwezig was, met een electrischen draad in aanraking. Het ventje overleed na eenige oogenblikken. Als slachtoffer van zijn beroep is dè Praagsche bacterioloog, professor dr. Edmund Weil, een dezer dagen over leden Gedurende den oorlog had hij zich gewijd aan de bestudeering van de vlektyphus en was op uitnoodiging der Poolsche regeering naar Lemberg ge komen om zijn werkzaamheden daar voort te zetten Professor Weil had in het begin van deze maand het ongeluk bij het nemen van cuituurproeven, zich enkele vlektyphusbacillen in het oog te spuiten. Oogenblikkelijk werd hij zich de doodelijke gevolgen hiervan bewust en hij pakte kalm zijn koffers om in zijn vaderstad te overlijden. In zijn wetenschappelijke nalatenschap bevindt zich een uiterst waardevolle scriptie, dat op enkele woorden na klaar was, over een heilzaam serum tegen de verschrikkelijke en gevreesde ziekte, die de vlekziekte is. Professor Weil is 42 jaar geworden. De wetenschap had zeer veel hoop op hem gevestigd. Gisterenmorgen is op deGrintbank achter de Maasbrug te Maastricht het lijk van den 19-jarigen monteur W. S. die bij het baden verdronken was. uit de Maas opgehaald en naar het gesticht Calvariënberg overgebracht. Gisteren is naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht Mr. M. B. Radvocaat-procureur te Heerlen, verdacht van verduistering. Christelijke kiezers en alle die 't wel ineenen met 's lands bestuur stemmen in elk geval rechts (R K. A. R. of C. H.) Maandag herdacht de Eerw. Zuster Marie Jozina van het Heilig Gezelschap J. M J., voormalig Baardwijk, den dag waarop zij vóór 25 jaar in het St. An- toniusgesticht kwam. Gedurende al dien tijd had zij de leiding van een der bewaarschoolklassen Hare oud-leerlin gen en andere ingezetenen hebben ge meend dien dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en ieder heeft dan ook het zijne ertoe bijgedragen haar een fraai geschenk als aandenken aan te bieden Gedurende den gehee- len dag heeft de Eerw. Jubilaresse de hartelijkste blijken van belangstelling ondervonden van hare leerlingen en oud-leerlingen, welke laatsten in grooten getale haar persoonlijk kwamen geluk- wenschen, waarbij zij nog verschillende geschenken in ontvangst had te nemen. Moge de beminde Zuster Jozina nog vele jaren voor onze gemeente behou den blijven. De Waalwijksche Lawn Tennis club „Tioltib", zal Maandag, Dinsdag en Woensdag 26, 27 en 28 dezer groote onderlinge wedstrijden houden, terwijl op Zaterdag 1 of Zondag 2Juli eene wedstrijd wordt gehouden tegen de Vlijmensche Lawn Tennis-club op de baan te Vlijmen. Zooals reeds is aangekondigd speelt Quick l a s. Zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen .Velocitas uit 's Bosch Deze vereeniging, welke beter bekend staat onder den naam van Roodborstjes", heeft zich op de beker wedstrijden van Quick als een flinke vereeniging doen kennen. Toen toch wist W.S.C. op het kantje af te winnen. Quick weet dan ook wat haar te wachten staat en wil zij de overwinning in Waalwijk houden, dan zal er hard ge werkt moeten worden. Het wordt een wedstrijd die een bezoek wel waard is en we verwachten dan ook veel toe schouwers bij dezen wedstrijd. Aanvang 3 uur. terrein Quick. Verschenen is de Provinciale be grooting voor 1923, die in ontvangst een eindcijfer aanwijst van f 6.961.446.08 (f 3,646.446,08 gewone en f 3.315,000 buitengewone ontvangsten) en in uil gaaf een van f 6.904.827 90 f3.589,827,90 gewone en f 3 315,000 buitengewone uitgaven) Van het bat'g slot over 1920 ad f 587 650,46 is f 330 000 geraamd op den dienst 1922, en f 257,650.46 gebracht op de begrooting voor 1923. De opbrengst der belastingen word: aldus geraamd 30 opcenten grondbelasting onge bouwde eigendommen f 195,902,40 (vorig jaar f 208 749,12). 30 opcenten grondbelasting gebouwde eigendommen f 214,113, (vorig jaar f217 673 28). 30 opcenten pers belasting f 454,161,60 (vorig jaar f 444 220 48). 8 opcenten vermogensbelasting f 57,201 28 (vorig jaar f 71 501,60); 8 opcenten inkomstenbelasting f 319.943,20 (vorig jaar f 399,929).' Zelfs bij het aanhouden der lagere hoofdsommen wordt het voor 1923 mogelijk geacht met 2 opcenten minder te volstaan dan in 1922. De opbrengst van het weggeld wordt geraamd op f 650,000 (v. j. f600 000). De rente door de P. N. E M. aan de provincie te betalen stijgt van f 1,366,260 in 1922 tot f 1,407.350 in 1923. Afgelost wordt door de P. N E M f 150,000 tegen nihil in 1922 Er zal een geldleening van 3 millioen worden aangegaan tot dekking der aflossing van 5'/a pCt. driejarige obli gatielening aangegaan 1 Mei 1920. Op 1 Jan. 1923 bedroeg het restant der provinciale leeningen f 1,268,000 en van de electriciteitsleeningen f 23 millioen. Voor de P. N. E. M. zal dit jaar vermoedelijk nog 3 millioen moeten worden opgenomen, die in voorstaand bedrag zijn begrepen De begrooting bevat weinig nieuwe posten. De sluitpost voor onvoorziene uitgaven beloopt f 56,618 18. Ged. Staten stellen voor de rekening der provinciale inkomsten en uitgaven over 1920 goed te keuren in ontvangst op f 11,888 830,20'/a in uitgaaf op f 11.301,179,7472, alzoo met een batig slot van f 587.650.46. VLIJMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Woensdag 28 Juni, n.m. 77a uur ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Gemeenteverslag 3. Verzoek om subsidie voor de R K. Leergangen met voorstel van B. en W. 4 Aanwijzing stemlokaal met voorstel van B. en W. 5. Ontslag onderwijzer herhalings- onderwijs en benoeming onderwijzer vervolgonderwijs met voorstel van B. en W. 6. Regeling landbouwverlof school kinderen met voorstel van B. en W. 7. Balans, verlies- en winstrekening en verslag van het Gemeentelijk Elec triciteits-Bedrijf. 8. Verlaging stroomtarief voor kracht met voorstel van B. en W. 9. Aansluiting aan het electrisch net met voorstel van B. en W. 10. Wijziging Begrooting 1921 en '22 11. Verordening Vleeschkeuringwet SPRANG. Vergadering der A. R kies- vereen. alhier op a.s. Maandag desavonds ten 7.30 uur. Agenda Opening, Notulen Ingekomen Stukken, Bestuursmededeelingen, Be spreking a.s verkiezingen. Sluiting. Hadden wij gehoopt dat met het oog op de a s. verkiezingen Prof Hugo de Visser van de Rijksuniversiteit te Utrecht, alhier in openbare vergadering voor de kiesvereeniging zou optreden, hierin zijn wij teleurgesteld Deze week ontving de kiesvereeniging bericht, dat hij onmogelijk kon komen, daar hij geen enkele vrije avond meer beschikbaar heeft. A.s. Donderdag des n.m. 2 uur hoopt voor den Kieskring 's-Bosch der A R. Partij in de zaal van den R K. Gildenbond te Waalwijk op te treden den heer F. W. Idenburg, lid der Eerste Kamer en oud-minister van Koloniën, terwijl om 4.30 uur zal spreken Ds. G. H. Beekenkamp, Ned. Herv. predikant te Leiden RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen zal er voor de Ned. Herv. Gem op 't Dorp leeskerk zijn. terwijl des na middags op 't Veer hoopt op te treden Ds. Anker van 's Gravenmoer. Na ruim 17a jaar weggebleven te zijn, keerde dezer dagen bij den heer F. een postduif terug Naar wij vernamen circuleert er nu een lijst in de gemeente, teneinde handteekeningen te verzamelen van voor standers van de kermis. De boter steeg hier tot f 1.30 het pond, terwijl ze eerst gedaald was ge weest tot f 1.05. Bij de verpachting van Aanwassen en O. en N. Dombosch was de op brengt van het hooigras ongeveer ge middeld f 300 en hooger per H.A. ARTS. MOND- en TANDARTS, Sophiastr. 22, BREDA. zu'lrn van half elf tot 3*|a uur bii d<-n H-er St<»o««Cfaat 30, WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en he> behandelen van mond en tandziekten. 2*66 Het plombeeren der tanden, alles beslist pijnloos en tegen zeer laag tarief. Op de Kunsttanden wordt gegarandeerd. Kinderen zijn zoowel als volwassenen on derhevig aan nieraandoeningeu en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewljze blaas- steenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakt^ over. Bij anderen is het een gevolg van me zelen, scharlakenkoorts, dlphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nierzwakte bij kin deren het verlies van de macht over de blaas, betgeen bedwateren en dergelijke on aangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onder zoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwin ding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te Waalwijk ver krijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt li 1.75 per doos. 35 r. Ann. 8 Kaatsheuvel, 23 Juni 1922. De voetbalver. „Wilhelmina", die sinds de oprichting haar terrein had aan den „Horst" bij den heer Jan van Berkel, heeft dit terrein verlaten en is momenteel in onderhandeling over een ander geschikt veld. De club „Excelsior" zal nu voortaan spelen op het oude Wilhelmina-terrein. „De Combinatie", gevestigd bij den heer Jan van Dun, vloog Zondag van Chateauroux Lostijd 6 uur v.m. Uitslag1 de Wit2 Snaphaan3 en 4 de Bondt5 Pijnenburg6 en 10 v. d. Velden; 7 en 11 v. d. Hoven; 8 Lugters; 9 Kemmeren; 12 Oppermans. Bij den heer Th. Ligtvoet kwam dezer dagen een duif terug, die ruim twee jaren is weggeweest Woensdagmiddag brak een slacht beest los van slager v. E Nadat men tevergeefs een wilde jacht op 't beest gemaakt had, lukte het eindelijk met een andere koe het dier in den stal van R. in de Marktstraat te lokken, alwaar het werd afgemaakt. De heer J. Vrinten, die zijn op leiding genoot aan de Handelscursus alhier, slaagde te 's Bosch voor het Hanze-diploma. Gisteren vierde Burgemeester Van Besouw met zijn echtgenoote hun vijf- en-twintig-jarig huwelijksfeest. Ofschoon de bedoeling van het jubileerend echt paar geweest was, dezen dag in alle stilte alleen in huiselijken kring te her- denken, kon het zich niet onttrekken aan de vele sympathiebetuigingen, die van alle kanten binnenkwamen. Op de j receptie verschenen naast zeer vele particulieren, een deputatie uit de onder wijzers, het secretariepersoneel, het politiecorps, het personeel der gas- fabriek, gemeentearbeiders enz, Prach tige bloemstukken werden aangeboden namens het onderwijzend personeel der O L. scholen, de beide wethouders enz. 's Avonds brachten de harmoriiën Euphonia en Apollo een serenade, ter wijl de gymnastiekclub den turngroet bracht. Dat de belangstelling, ook van den omtrek, enorm was, behoeven we niet te vertellen. Moge Burgemeester Van Besouw nog vele jaren voor zijn huisgezin en ge- meente gespaard blijven. I

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6