Gemeenteraad. DERDE BLAD. Provinciaal Nieuws NUMMER 51 ZATERDAG 24 JUNI 1922. 45c Jaargang. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 23 Juni des n.m. ten 6'/a aar. Voorzitter Edelacht. beer G. van Huiten. Ongeveer kwart voor zeven opent de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet, afwezig de heer van Halderen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Schrijven van het Rijksdistributie kantoor te 's-Hage. Genoemd bureau schrift het achter stallige bedrag f 7832 85 nog niet te hebben ontvangen en dringt er op aan dit alsnog voor 1 Juli te doen. Wordt daaraan niet voldaan, dan zal bij den minister worden aangedrongen om dit bedrag af te houden van de Rijksbij dragen en voorschotten. De Voorzitter merkt op dat van het Rijksdlstrlbutlebureau onlangs een reke ning Is gekomen van f 7832.85. Wel Wist men dat nog iets moest worden voldaan, doch dat bedrag kwam B. en W. veel te hoog voor. Besloten is toen deze kwestie in handen te geven van een accountant van de Ned. Vereenlging van Gemeenten, door wlen thans een zeer uitvoerig rapport is uitgebracht. De Voorzitter verzoekt den secretaris bet slot van dit rapport te willen voor lezen aangezien - het voorlezen van het geheele rapport te veel tfld in beslag zou nemen. Hij zal, zoo de leden dit verlangen, het rapport onder de leden laten circuleeren' Uit het slot van het rapport blijkt dat de accountant in overwegiog geeft het bedrag door het Rijksbureau genoemd niet te betalen, doch slechts een som van f 3808.42. Vele postea zijn verjaard en van andere blijkt uit niets dat deze zijn ontvangen. Van Son. Nu zal er dan nog f 3808.42 moeten worden betaald. Maar hoe zit bet dan, is vroeger op betaling geen kwitantie gekomen. Is er altijd maar zoo betaald, 'c Is allemaal zoo vreemd. Voorzitter, Wat betaalt is, daar zijn de kwitanties van bij. Van Son. Hoe kan het dan dat ze eerst een goede f 8000 moeten hebben en nu maar een goede drie duizend gulden. Voorzitter. Dat is juist het werk van den accountant van de Nederl. Vereen, van gemeenten waarbij wij z^jn aange sloten. Wg wisten wei dat er nog iets moest worden betaald, echter niet dat nog zoo'n groot bedrag was te voldoen. Het kwam ons onbegrijpelijk voor en daarom is door den raad, op voorstel van Burg. en Weth. besloten het onderzoek in handen te stellen van dien accountant. Te meer was het ons opgevallen omdat vroeger als men nog iets te betalen had, geen goederen werden afgezonden vooraleer het andere was voldaan. Van Son. Dat is ook mijne bedoeling. Nooit werden goederen afgezonden als men achterstallig was met betaling. Ik weet het niet, 't is een aardige zaak. Bergm&ns. Dit is een zeer belangrijke zaak en nu Is er vroeger al eens op aangedrongen om bi] dergelijke gelegen heden de stukken van te voren te kunnen Inzien. Nu hoort men 't vlot voorlezen en voor 1 Juli moet worden beslist. Voorzitter. U vergist zich. Voor 1 Juli moet eenig antwoord zijn gegeven en dit kunnen wij nu door te berichten dat we met hun vordering niet accoord gaan. Bergmans. Ik geef toe dat het ant woorden voor 1 Juli voldoende is, maar U zal me toch toegeven dat het van groot belang is als men belangrijke stukken voor de vergadering kan inzien, want ik geef U toe, dat het niet aangaat om dergelijke stukken voor te lezen. Ik stel het daarom op prijs dat U ons alsnog in de gelegenheid stelt, doch het zal mij een genoegen doen voortaan voor de vergadering in de gelegenheid te worden gesteld. Van de Wiel. De stukken hebben 2 maat 24 uur voor de vergadering ter inzage gelegen. Bergmans. Dat weet ik wel. maar dat komt eenleder met z'n werkzaamheden niet uit. Het is een kleine moeite de belangrgkste stukken van te voren even te laten inzien. Voorzitter. Het is toch beei zonderling van het Rijksbureau om na een jaar of 3 of 4 met een dergelijke vordering te komen. Een particulier mag dat niet, maar het Rijk of een Instelling daarvan evenmin zou ik zeggen. Elshout. Wijzen onze boeken dan niet uit wat nog is te betalen en wat reeds betaald is. Voorzitter. Zeker, en die beeft de accountant onderzocht. Zelfs heeft die in den Haag ook eenige boeken onder, zocht. Elshout. Komt den acountant aan die uit de boeken. som Bergmans. Zijn er in den Haag geen bewijzen. Voorzitter. Dat durf ik niet te zeggen. De Accountant heeft alles onderzocht en zegt nu volgens zijn geweten, dat moet nog worden betaald en dat en dat, waarvan niets blijkt dat moet worden betaald en waarvan enkele vorderingea zijn verjaard, moet niet worden betaald Van Son. Van welke jaren hebben ze het te goed. Voorzitter. Van 1917 en 1918. Van Son Dan kunnen ze nog wel met zaken van de vorige eeuw aaokomen. Bergmans. Wij hebben hier toch ook een accountant uit den Haag gehad om de boeken na te zien. Bleek toen uit dat onderzoek al niet dat nog posten moesten worden betaald. Voorzitter. Ja en den secretaris is toen last gegeven om, als de rekeningen daarvan Inkwamen, deze te betalen. Dat was juist ongeveer een bedrag als nu door den accountant wordt voorgesteld om te betalen. Ia 1919 hebben wij geen accountant gehad. Enkele rekeningen hebben wij daarna nog ontvangen en die zijn ook betaald. Bergmans. Ik zou dan schrijven als door u Is voorgesteld en dit direct doen. Voorzitter. Ik weet ook dat men In den Haag vee! waarde hecht aan het onderzoek van den accountant van de Ned. Ver. van Gemeenten. Bij die ver eenlging zijn zoo goed als alle gemeen ten aangesloten. Wat door die vereen! ging wordt voorgesteld, wordt meestal aangenomen. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede. dat vroeger het voorkwam dat men hier een rekening kreeg voor boter terwijl men die nooit bad ontvangen Later bleek dat Heusden de boter had ontvangen en Drpnen de rekening. Die vergissing was ontstaan door den naam van het station Drunen-Heusden. Van Son. Hebben ze ieder jaar ge schreven dat ze dat alles nog te goed hadden. Voorzitter. Neen, nooit. Van Son. Dan zou ik er niet zoo gauw op ingaan en eerst nog eens andere menschen spreken. Er zijn meer mannen die de wetten kennen. Na nog eenige discussie wordt beslo ten te schreven als door B. en W. is vcu'gesteld. b. Schrijven van den inspecteur van het Lager Onderwijs, houdende het verzoek dat hij zich behoudens eene kieine redactie-wijziging, met deiostructie voor de onderwijzers kan vereenigen. 2. Verzoek feestcommissie van de harmonie De Volharding om een subsidie van f 200 of een garantie van f 300 bij gelegenheid van het te geven festival. Het feestcomité wijst in haar adres er op dat de harmonie haar eerste lustrum feestelijk wil herdenken door het houden van een Natinonaal festival. Een festival is in het belang van de gemeente, wijl dat vele vreemdelingen trekt vooral hier, aangezien de Drunen- sche gastvrijheid bekend is. Ook wijst het comité op de vele verdiensten van de harmonie, niet alleen ten opzichte van het muzikale leven, doch ook ten opzichte van de samem- leving. Behalve de subsidie of garantie vragen adressanten of ze in den tuin van den heer Vissers eenige attracties mogen plaatsen. Burg. en Weth. stellen, met het oog op den zeer slechten finantieelen toestand alsook met het oog op de heerschende werkeloosheid voor, afwijzend op het adres te beschikken. Van de Wiel. Er bestaat voor deze omgeving een bond, welke er voor zorgt dat dan eens hier en dan eens daar een festival wordt gehouden. Van zelf kost dat geld en veel geld, maar het kan eveneens zijn dat het eenige voordeelen oplevert en het kan ook dat het verlies geeft. Dit laatste zou voor de harmonie zeer jammer zijn, aangezien ze daardoor beslist zou lijden en dat zou te betreuren- zijn, wijl het mee van het mooiste gezelschap van de gemeente is. De harmonie is altijd bereid gevonden om mede te werken, daar waar zulks werd gevraagd. Ik zou er daarom voor zijn. wel subsidie te verleenen, maar zou er aan toevoegen, dat later rekening en verantwoording moet worden overgelegd. Blijkt dan dat ze schade lijden, dat dan de gemeente bereid wordt gevonden om in die kosten bij te dragen, opdat de harmonie geen schade zal lijden. Voorzitter. Ze vragen ook om een garantie als er verlies mag komen. Van Soh Ik dacht ook al, zou dat nou een voorschot zijn. Voorzitter. Ik beschouw het, en het is zeer duidelijk, dat ze een garantie willen hebben of wel eene subsidie dus een van beide. Ze vragen of de gemeente bereid is een garantie tot een bedrag van f300 te verleenen in een eventueel te lijden verlies. Bergmans. Ik kan mee het voorstel van den heer van de Wiel goed meegaan. Ook ben ik het eens met B. en W. dat de ficaotieelen toestand van de gemeente niet schitterend is. Van den anderen kant moeten wij ook weer bezieo dat het geen weggegooid geld is, want het brengt veel volk in de gemeente. Ik zou ook een maxlmunv bedrag willen zien vastgesteld. Van de Wiel. Het is meermalen voor gekomen dat er winst is behaald. Naa> gelang het geleden verlies zou ik ze tegemoet willen komen. Zoo zou ik het. zien te regelen dat er geen schade door de harmonie wordt geleden. Voorzitter. Dat B. en W. dit voorstel doen, is geen blijk van antipathie tegen over de vereeniging, maar omdat wij, gezien de heerschende malaise en gezien den slechten hoantleelen toestand van de gemeente, de toekomst donker inzieo. Men weet nog niet wat ons boven het hoofd hangt. Van de Wiel. Dat is ook wel weer zoo, waar het comité zal wel zoo wijs zijn om, wordt de toestand erger, het dan tot lateren datum uit te stellen. Van Son. Zoo'n festival is nu juist op z'n plaats. Het beurt de menschen wat op. In zoo'n tijd moet men juist den kop niet laten hangen. Bergmans. Ik geloof dat we dit alles wel aan het beieid vaa het bestuur kunnen overlaten. Van Son. De finantleele toestand van de gemeente is heel slecht en veel te veel wordt er aan subsidie uitgegeven, maar als er een gezelschap in de ge- gemeente is dat aanspraak mag makeo op subsidie, dao Is he.t de harmonie, want die is onmisbaar en kostbaar lo onderhoud. Waar geen harmonie is, daar is 't een dooie gemeente. Ik zou echter vast bedrag geven. Ik zeg niet het het aantal leerlingen een vijfde leerkracht moet worden aangesteld. Echter komen deze kosten geheel voor rekening van het Rijk Aan den Inspecteur is gevraagd of deze onderwijzer in het bezit moet zijn van de hoofdacte Van de Wiel. Het is in het belang van de school want nu zijn er onder wijzers die te veel leerlingen hebben. Bergmans Zal het gemakkelijk gaan een onderwijzer te krijgen met hoofd acte. Voorzitter. Daar zijn wij bang voor, maar dan zal de inspecteur wel toe stemming verleenen om een onderwijzer te benoemen^zonder hoofdacte. Elshout. Maar als er nu wel eens sollicitanten zijn welke echter niet in de geest van de inwoners onzer ge meente vallen, wat dan. Van de Wiel. Ze moeten toch goede getuigschriften hebben. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. De Voorzitter zegt dat aan de school in de Wolfshoek nogal reparatie is. Vooral is het noodig dat er een pomp wordt geslaan, die goed water geeft. Alle leden zijn het er over eens dat daarin moet worden voorzien. De heer Muskens wijst er op dat de groote pomp in de Wolfshoek stuk is en vraagt of deze spoedig kan worden gemaakt. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Van Son merkt op dat de pompen nu aanhoudend stuk zijn Vroeger, toen het kleine pompen waren, had men daar nooit eenige last van. gelegd, een meisje deed een opdracht van eerherstel, gevolgd dqor een alge- meene huldebetuiging der kinderen, liederen werden gezongen, waarna de ZeerEerw heer pastoor Kuipers een hartelijke toespraak en dankwoord sprak. Ook van andere zijden werden bloemen en bouquetten aan den Koning der eeuwen gewijd, en ook vele grooteren sloten zich bij deze dankhulde en smeek beden aan As. Zondag wordt de rij der concoursen geopend, waaraan onze muziekgezelschappen dit jaar in zoo ruime en verblijdende mate deelnemen. Het zangkoor der R. K. Kerk van St. Jan, onder leiding van den heer 'Norbert van Bladel, de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst", onder leiding van den heer Lambert van Cromvoirt, trekken Zondagmorgen naar Rotterdam, om daar in den wedstrijd, uitgeschreven door Rotte's Liedertafel, deel te nemen in de 3de afdeeling (onbekroonde mannenkoren). De vereenigingen hebben, onder kundige leiding hunner bekwame direc teuren, daarin bijgestaan door den be kenden musicus den heer P. Kallenbach, ijverig gerepeteerd en te oordeelen naar 'tgeen we er van hoorden, mogen ze met gerustheid dezen vreedzamen kamp aanvaarden. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij deze vereenigingen èn voor zichzelf èn voor onze gemeente een groot succes toewenschen. In vervolg op ons uitvoerig bericht omtrent de uiting van dankbaarheid der Vervolgens deelt de Voorzitter nog Oostenrijksche regeering ten opzichte mede dat nogmaals met ingenieurs is van R K Huisvestingl-Comité en de gesproken over den wa ertoestand. Ge- aanbieding der prachtig schildering in zegd moet worden dat de Waterstaat de St Catharina-kerk te 's Bosch en de gemeente wel ter wille is geweest, de decoratie van Mgr. Diepen, vernemen maar ze zien geen kans meer om nog|we nog da, verschillende andere deco- een volle bediag dat ze gevraagd hebbeo want dat wordt toch bijna nooit gedaan. Van de Wiel. Ik zou juist geen vast bedrag willen geven, want zeg nou dat ze voldoende entreés beuren, dan heb ben ze geen subsidie noodig. Ik ben daarom tegen een vaste som. Van Son- Ge weet wel wat er dan gebeurt als het zoo moet gaan. Van de Wiel. Het bestuur is mij daar borg voor. Muskens. Ik voel ook het meest voor het voorstel van den heer van de Wiel Voorzitter. Dus om tegemoet te komen in het nadeelig slot. En later zal dat bedrag eerst worden vastgesteld. Van de Wiel Ja, dan pas kan worden vastgesteld hoeveel men bijdraagt als men weet hoe groot het tekort is. Ik zou zoo alles zien te regelen dat de harmonie geen schade lijdt. Van Son Ik geef ze dan groot gelijk dat ze de rekening wat hooger maken, Kom, dat gebeurt toch zeker altijd Bergmans Dat mag men niet gaan veronderstellen. Van de Wiel. Ik stel veel meer ver trouwen in het bestuur Ik weet veel te goed hoe zuinig steeds alles wordt beheerd. Van Son. Ik zeg niets van het bestuur maar het moet door zooveel handen gaan Neem nou b v maar eens degenen die de kaartjes moeten verkoopen Van de Wiel. Daar stellen ze menschen voor aan die zijn te vertrouwen Muskens Als het feest is geweest kan men over alles beter oordeelen dan nu, daarom ga ik met het voorstel van Van de Wiel mee. Het voorstel van Burg. en Weth in omvraag gebracht wordt verworpen met 5 tegen 1 stem. Voor het voorstel stemde de heer Van Spijk, tegen Bergmans. Muskens, Elshout van Son en van de Wiel Het voorstel van den heer van de Wiel in omvraag gebracht, wordt aan genomen met 4 tegen 2 stemmen Voor stemden de heeren Bergmans, Muskens, Elshout en van de Wiel Tegen de heeren van Spijk en van Son 3. Verzoek van W de Wit, stier houder, verzoekende onderhoudsbijdrage voor een dekstier Burg. en Weth. stellen voor het dek- geld te verdeelen naar gelang dat moet worden gedaan. Echter mag de post die daarvoor op de begrooting is uit getrokken, niet worden overschreden. Vanzelf spreekt het dat de stier van de Wit nu tot Januari voor dekking gereed moet staan. De heer Muskens kan zich met het voorstel vereenigen doch geeft in over- weging te bepalen dat met ingang van 1 Juli zal worden gerekend Na eenige discussie wordt het voor stel van Barg. en Weth. aangenomen. 4. Rekening en Verantwoording van het G. E. B. met voorstel van Burg en Weth., om den kostprijs van stroom te brengen voor licht op 50 en kracht op 25 cent. Wordt besloten de prijzente verlagen en te brengen voor licht op 50 centen voor kracht op 25 cent. 5. Bespreking aanstelling van een vijfde leerkracht aan de school in het dorp. De Voorzitter wijst er op dat door meer te geven. Spreker zou daarom gaarhe zien dat een ingenieur, hetzij van de Heide maatschappij of van het Rijk, wordt opgedragen om te zien of nog een ander middel is te vinden. Hij zou dit temeer nog willen doen omdat het praatje in de gemeente gaat dat niet genoeg wordt gedaan voor ver betering van den waterstand. Echter is er veel gedaan en veel is er ook al bereikt. De heer van de Wiel beaamt gaarne dat er veel is bereikt. Hij heeft wel eens hooren beweren dat, had de ge meente een perceel grond in huur dat nu iemand uit Besoijen in huur heeft, de waterstand nog hooger zou kunnen gemaakt worden Nu moet zorg gedragen worden dat dit land niet onderloopt, was het in huur bij de gemeente, dan zou dit niets te beteekenen hebben De heer -van Son wijst er op dat het de Regeering is die Drunens land heeft ontwaterd en daardoor slecht heeft ge maakt. Aan de Regeering is het dan ook ook om daar weer verbetering in te brengen, en hij zou voor willen stellen dat in die richting wordt gewerkt. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg en Weth. aangenomen De heer van de Wiel vraagt of de weg bij de Wit en den overweg kan worden opgehaald. Nu men daar in de buurt bezig is zijn de kosten daarvan niet groot. De heer van Son wijst er op dat dit al eenige jaren eerder had moeten ge beuren. Er zijn daar vijf of zes duizend steenen begraven zoodat men alleen maar met arbeidsloon heeft te maken De Voorzitter zegt daar opdracht voor te zullen geven Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 6 Reclames Hoofd Omslag raties zijn verleend aan verschillende personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het werk van 't comité. O.m. is de zilveren eere-medaille met oorlogsonderscheiding door het Oosten- rijksche Roode Kruis toegekend aan de heeren Jac. Gragtmans en J. W. van Heesbeen alhier, voorzitter en secretaris van het kringbestuur Waalwijk en om geving, en mej. M. van Sonjte Waspik. Aan gedecoreerden onze gelukwen- schen. De Rijksvakschool te Waalwijk zal aan de Haagsche tentoonstelling deelnemen. Ook andere vakscholen en cursussen voor schoenmakers worden daartoe uitgenoodigder zijn geen kosten voor plaatsruimte aan verbonden. De mondelinge examens van de R. K. Middelbare Handelsdagschool al hier worden afgenomen a s Maandag en Dinsdag in de achterzaal van 't hotel Verwiel. De uitslag wordt bekend gemaakt en de diploma's worden uitgereikt Dinsdag middag ten omstreeks half vier uur. De postduivenver. „de Ordonnans" hield Zondag 18 Juni een onderlinge wedvlucht vanuit Orleans De prijzen werden behaald als volgt pr. P van Beijnen. M Herman. H. Donders. C. Herman. H. Hensen. J van der Pennen. Ue §2e 3e £4e '$5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e Alle Katholieke mannelijke en vrouwelijke kiezers laten zich niet van de wijs brengen en stemmen, speciaal in deze streken, op^No. 1 van Itfst 50 Jhr. Mr. A. van Sasse van IJsselt. Waalwijk, 23 Juni 1922 A.s Zondag ten 10 uur zal de weleerw. heer Jac. van Loon Pzn. alhier zijne eerste plechtige H. Mis opdragen in de parochiekerk van St. Jan Baptist De feestpredicatie zal gehouden worden door den weleerw. heer E. H. van Mol, kapelaan te Lith. Hedenmorgen had de aangekon digde processie der kleinen van de R.K Bijzondere Meisjesschool naar het monument van het H. Hart in de St. Antoniusstraat plaats Onder geleide der Eerw. Zusters, trokken de talrijke kinderen, in wit of Zondagsch kleedje gestoken en met rozen getooid, in een stoet vol bloemen A. de Kloe. H. Donders. P van Beijnen C Verhoeven. C Herman. H Hensen. Woensdagmiddag had op de leder- fabriek „de Kroon" een ernstig ongeluk plaats. De werkman D. geraakte met z'n beide handen tusschen de uitzet- machine, waardoor verschillende vingers gebroken en verbrijzeld werden. De beide doktoren verleenden hunne hulp. Op de seriewedsirijden uttgescbie- veo door »N?erlandia< te Kaatsheuvel wist de R. K, V.V. Juliana 2 den lsteo ptijs, zijnde een zilveren lauwerkrans, te bemachtigen. Voor a.s. Donderdag 29 Juni heeft »Jultaoa< groote bekerwedstrijden uitge schreven. Een viertal s erke vereenigin gen nemen hieraan deel, die volgen» loting als voigt tegen elkaar uitkomen van 2 tot 3 uur speelt een zomercom- blualie van V. F. C. I Vucbt tegen Velocitas I 's-Bosch. Van 3 tot 4 uur Quick I Waalwijk tegen D. V. O. I 's-Boach. Van half vijf tot zes uur heeft de finale plaats. Er wordt voor deze zeer spannende wedstrijden een groote be langstelling verwacht. Op het terrein zullen een 300-tal zitplaatsen worden aangebracht. De pfijzen zijn als volgt: le prijs een prachtiger» zilveren beker, 2e prijs groot zilveren medaille, terwijl de verliezers een herinneringsmedaiile krijgen. Noord-Btabant Verkiezingen der Eerste Kamer. Vacature-mr. Smits (r.-k Uitgebracht kleurigen stoet vol bloemen en groen guirlandes, met bouquetten, vaantjes en 157 stemmen, Herkozen mr. A. J. I. M. opschriften derwaarts, biddend hun Smits, met 31 stemmen tegen 5 op dr. kinderlijk gebed en zingend hun blijdste Jan van Best (r.-k.) 1 op mr. j. v. d. lied. 't Was een kleurrijke en aardige Mortel (r.-k), 4 op P. Haaiman (s.-d.). stoetAan den voet van het monument werden de bloemen en guirlandes neer- 2 op mr. J. Limburg (v.-d.), 1 op mr. Cooveis (*>k.( en 7 blanco.- De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9