Zaterdagavond Juli Groote Biljart-Seance Damorcatiscba Partij Openbari Vergadering No 1 van Lijst 50. flieuws uit Kaatsheuvel ONDERWIJS. Binnenland. Sport. Rechtszaken. Laatste Berichten. fldvertentiën Hotel Verwiel. Theod. Moons eri Zaman Lijst No. 29 André de Jong Ingezonden 5tukken. Mieuws uit fieusden. Dinsdag 4 Juli a.s., JURGENS Katholieken en allen die het wel meenen met de rust en orde in ons land, die over tuigd zijn van den welstand der rechtsche regeenng stemt in de kieskringen 's Bosch en Tilburg Kaatsheuvel, 30 Juni 1922. Heusden, 30 Juni 1922. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Aan den Haagschen Briefschrijver in „de Tijd" Amsterdam. Naar aanleiding van „Haagsche Brie ven" in „de Tijd" van Maandag 19 Juni 1.1., zij het ons vergund enkele opmer kingen te maken. Uit deze brieven blijkt, dat de schrij ver niet voldoende is ingelicht, of wat erger is, niet goed heeft gelezen wat er omtrent de N.K.P. na de vergadering van 12 juni is gepubliceerd. Vooraf het volgende Deze schrijver zegt„Aan ons daarom thans niet alleen om te vergeven maar om te vergeten. Vanaf dezen dag zijn zij in eigen oog en ons oog weer ka tholieken zonder meer, zonder het leelijke woord „nieuwe", dat hen tot iets aparts maakte onder de katholieken." Wij nemen gaarne aan dat deze schrij ver bijzonder katholiek is, maar wij geven hem de verzekering, dat de leden der N.K P. er steeds prijs op gesteld hebben om even goede katholieken te zijn als de leden der R.K. Staatspartij en wij tarten den schrijver om ook maar één enkel feit te noemen, dat aanleiding kon geven, dat hij in dergelijke bewoordin gen onze „bekeering" viert. Wij bepalen ons dan ook lot een ernstig protest tegen deze verdachtma king. Wij maken den schrijver attent op het geschrevene in „de Tijd" van 14 Juni 11., waar te lezen is „daar uit een mondelinge uitlating van de kerkelijke overheid zou gebleken zijn, dat tegen een voortbestaan van de or ganisatie als zoodanig geen bezwaar vordt gekoesterd, mits de eenheid blijve bewaard." Hoe kan de Haagsche Brievenschrij ver dan verwachten dat wij zullen terug- ceeren „in onze organisatie, in onze Kiesvereeniging". Of denkt hij, dat nu reeds onze grieven tegen de organisatie en tegen de Kiesvereeniging verdwenen zijn, omdat wij, na het Bisschoppelijk woord, als goede katholieken onze actie hebben stopgezet? Laten de Heeren eerst eens toonen welke reorganisatie in de Kiesvereni gingen zullen doorgevoerd worden, zoo dat „deze evenredigheid, die nu eenmaal geen andere grondslag kent dan het getal" afdoende verbeterd is. Wij heb ben ons nog steeds bereid verklaard tot onderhandelen. Maar neen, zegt de Haagsche Brief schrijver (waarin talloozen een bekend Haagsch Kamerlid en Haagschen Wet houder meenen te herkennen), „de N. K.P. moet vooral niet een prijs of be looning vragen voor haar onderworpen heid, door eischen te stellen aan den Bond of de Kamerclub als voorwaarden voor de liquidatie hunner partij. Zij hebben niets te vragen1" Daaruit blijkt dan toch wei heel dui delijk dat, als wij onze organisatie zou den hebben opgeheven, wij met handen en voeten aan de Staatspartij zouden zijn overgeleverd. De belofte dat er meer in onze richting, dus goed verstaan in een zuiver katholieke richting zou worden geregeerd en de wensch van het Episcopaat dat er niet éénzijdig zou worden geregeerd, maar dat er met onze belangen zou worden rekening gehouden al deze beloften en al deze wenschen moeten a priori verdwijnenzij hebben niets te vragen, zegt de Haagsche Brief schrijver Schrijver zegt verder: „indien zij op Bisschoppelijk woord de verkeerdheid van hun actie aannemen, dan erkennen zij daarmede niet alleen, dat hun actie thans verkeerd is, maar ook dat zij het was in het verleden". Waaruit heeft de schrijver deze wijsheid geput? Wij gelooven te spreken uit naam van alle N.K.P.'ers als wij verklaren, dat wij ook na het bisschoppelijk bevel, onze actie als noodig en nuttig oordeelen en alleen uit gehoorzaamheid en goede traditie, onze propaganda hebben ge staakt. En omdat wij ons hebben onder worpen, zien wij van een verdere verde diging in dit artikel af. In tal van zinnen, welke wij hier niet zullen citeeren, verzekert de schrijver, dat de N.K.P. dood is. Nu heeft de Re dactie van „De Tijd" reeds de vriende lijkheid gehad, om in een naschrift, den schrijver te wijzen op zijn schromelijke vergissing. Wij kunnen niet beter doen dan den schrijver te verwijzen naar De Tijd" van Zaterdag 17 Juni (dus voordat de HaagscheBrieven verschenen) waarin voorkomt een verklaring door één der leiders van de N.K.P. te Utrecht en waaruit blijkt: le. Dat geenszins besloten is de organisatie te ontbinden. 2e. Dat, wijl bij de gemeenteraads verkiezingen en die voor de provinciale staten, de eenheid geen gevaar loopt, daaraan actief zal worden deelgenomen. 3e. Dat alleen de hoop van velen, dat de lijsten der N.K.P., al moge de actie dan gestaakt zijn, toch nog groote aantallen stemmen zuilen trekken, velen nog zal weerhouden, links te stemmen. Daarom mag aan velen de hoop niet worden ontnomen dat de N.K.P.-lijsten voldoende stemmen zullen halen om can- didaten gekozen te krijgen. Men acht het dan ook niet geraden de voorstelling te wekken, alsof de lijsten der N.K.P. zou den vervallen en waardeloos zijn. Hieruit volgt, dat de N K.P. levend is de lijsten bestaan eenmaal en er zullen stemmen op deze lijsten worden uitge bracht. Na de stemming zullen wij ver der zien, want, wel is aan ons, over tuigde N.K.P.'ers het bevel gegeven de wapens, waarmede wij ons verdedigden, uit de handen te leggen en als gehoor zame katholieken is daaraan gevolg gegeven, doch nu hebben wij ook het recht tejjeischen, dat er naar gestreefd zal worden, een einde te maken aan de tot nu toe gevolgde éénzijdige poli tiek. En ten slotte, mijnheer de Haagsche Briefschrijver nog dit: Het artikeltje van Dr. Taverne in de Maasbode" van 4 Juni jl„ waarin de zuiver socialistisch getinte redevoeringen van het Kamerlid Hermans en den sec retaris van het R.K. Vakbureau de Bruijn zoo meesterlijk worden aan den paal genageld, bracht van de Redactie van de Maasbode niets dan het slappe na schriftje dat zal zoo niet zijn bedoeld en voor zulke uitlatingen, (n.b. op open bare propaganda-vergaderingen), kan men de R. K. Staatspartij niet verant woordelijk stellen. Waarvan wij acte nemen. Evenmin als wij dus de R.K. Staats partij verantwoordelijk willen stellen voor hetgeen sommige volgelingen dezer partij, in deze dagen zeggen en doen, wenschen de leiders der N.K.P. geen verantwoordelijkheid ie dragen voor de handelingen en uitlatingen van sommige leden. Namens het Bestuur der Afdeeling 's Gravenhage van de N.K.P. W. G. A. C. ALBERS, Secretaris. PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VQQRÜEELIG 4 De heer Willem Timmermans legde te Helmond met gunstig gevolg het eindexamen H.B.S. af. Marktberichten. Ten vervolge op de mededeeling in de St.ct. van 2/3 dezer, wordt ter kennis van belanghebbenden en van ambtenaren der accijnzen gebracht, dat gedurende de geheele maand Juli 1922 de aflevering van tabaksfabrikaten door fabrikanten aan kleinhandelaren onge- banderolieerd mag geschieden, mits de verschuldigde accijns wordt betaald tegen een door den ontvanger der accijnzen af te geven quitantie, die tevens binnen de op die quitantie te stellen tijdruimte kan dienen voor uit slag uit de fabriek, het vervoer naar en den inslag in de localiteiten van de kleinhandelaren. De quitantie moet door den kleinhandelaar na den inslag van de tabaksfabrikaten in zijn localiteit worden ingeleverd bij den chef van de ambtenaren der accijnzen ter plaatse, opdat bij de controle op de voorraden met aldus ingeslagen tabaksfabrikaten rekening kan worden gehouden. (St.ct.) Op het tweedaagsch congres te Amsterdam door den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel gehouden, heeft Vrijdagmiddag het R. K. Kamerlid, de heer J. van Rijzewijk, president van het R. K. Vakbureau te Utrecht, een zeer pessimistische redevoering gehouden. Hij achtte zich verplicht eenige woorden van diepen ernst tot de aanwezigen te spreken, zulks in verband met de alom- heerschende en steeds toenemende malaise in alle vakken en bedrijven. „Donkere wolken", zei hij, „pakken zich saam, op verbetering van den toestand der industrie kan voorloopig niet worden gerekend", zoodat bezuiniging het eenige practische middel moet zijn. Reeds werden in een groot aantal particuliere bedrijven de loonen belangrijk verlaagd, loonsverminderingen van groote beteeke- nis, en zijn tal van werkkrachten in verschillende nijverheidsondernemingen ontslagen. Het was den heer Van Rijzewijk bekend, dat binnenkort tal van groote werkgevers opnieuw tot loonsverlaging en verlenging van den arbeidsduur zullen overgaan, een maat regel, die ook met betrekking tot het Rijks- en gemeentepersoneel, dat was hem bekend, bij de autoriteiten ernstig in overweging is. Wat de vakbeweging betreft, de spreker was van oordeel dat die haar hoogste machtspunt heeft be reikt. De leden der vakvereenigingen bedanken in groot aantal voor het lid maatschap, een verschijnsel, waar te nemen bij de vakbeweging van alle richtingen. Volgens hem ligt de oorzaak daarin, dat de vakvereenigingen op financieel gebied voor de leden niet meer kunnen doen waartoe zij in de oorlogsjaren in staat waren. De kassen zijn uitgeput, duizenden zullen op den publieken onderstand zijn aangewezen. Spreker heeft, zei hij, dat pessimistische woord willen spreken, om te waar schuwen voor de hoogst ernstige tijden, die ons te wachten staan. Ondertusschen heeft Mr. Veraart in Amsterdam eene lezing gehouden, waar in hij meent dat eigenlijk nog verder moest worden gegaan, dat hij van zijn program geen stukje afdoet en dat hij hoopt dat het door de Katholieke Partij zal zijn verwezenlijkt. Het Bestuur van de R. K. Kies vereeniging in den Rijkskieskring „Til burg" heeft het volgend schrijven gericht tot den Heer A. H. Arts Uw besluit om tegen de lijst der Katholieke Staatspartij van anderen eene candidatuur te moeten aanvaarden, be treuren wij ten zeerste, omdat gijzelf U schuldig maakt aan het ingaan tegen eene schriftelijk door U afgelegde ver klaring, maar vooral ook omdat daardoor aan de eenheid der Katholieke Partij schade berokkend wordt en stemmen voor ons verloren kunnen gaan. „De verantwoordelijkheid hiervan moet U zwaar drukken, vooral nadat het Doorluchtig Episcopaat van Nederland onlangs op den Katholiekendag te Nijmegen verklaard heeft dat eene scheuring in de Katholieke Partij niet mocht plaats hebben. „Hoewel deze woorden zeer zeker gebruikt zijn in verband met het op treden der Nieuwe Katholieke Partij, bestaat er bij ons geen twijfel aan, of, ook de scheuring in de Partij, door de indiening van eene lijst Arts is door die woorden veroordeeld. „We durven dan ook het vertrouwen uitspreken dat door U in deze het voor beeld der Nieuwe Katholieke Partij zal worden gevolgd en eene verklaring af gelegd, dat alle actie uwerzijds zal worden stopgezet en eene benoeming niet zal worden aanvaard." Sleutelgeld. De wed. Z. te 's Hertogenbosch had bij de verhuring van een woning f J 50 doen betalen als cadeau voor haar zoon, 10 weken achterstallige huur van den vorigen huurder en eenige kosten. De kantonrechter had haar veroordeeld tot f 400 boete. Het O. M. bij de Bossche rechtbank eischte verhooging dezer straf tot f 800 subs. 3 maanden hechtenis. VLIJMEN. Woensdagavond ten 8 uur hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering ^waarin besloten werd de stroom voor kracht met 5 cent per K.W.U te verlagen. Wegens overvloed van copie moet het verslag tot een volgend nummer blijven liggen. De C. v. P, te Leiden waarschuwt tegea Machiel Eoglaoder, geb. te Alk maar 24 Febr. 1897, koopmao, gedurende den laatsten tijd verblijvende te Lelden, die, latende voorkomen flinke zaken te doen, van verschillende personen goe deren koopt, waarvan de betaling achterwege blijft. De C. v. P. te Leiden waarschuwt tegen een persoon van ongeveer 50- jarigen leeftijd, middelmatige lengte, blond grijzend haar, grijs puntbaardje en gekleed mee donker costuum met slappen hoed, die op sllnksche wijze aan geld trachtte te komen. Hij ging verscheidene winkels binnen, kocht iets voor een dubbeltje of 15 cent en bij het terugontvangen van geld beweerde hij een rijksdaalder gegeven te hebben. 's avonds 9 uur, te geven door de Heeren uit Antwerpen. Introductiekaarten zijn gratis verkrijgbaar in Hotel Verwiel. VAN HET STEMBILJET. TE BESOMEN, bij den Heer D. v. d. ZAKEN, op 's avonds 8 uur. 22153 SPREKER de Heer van 's-GRAVENHAGE. DEBAT VRIJ. Verzuimt niet deze ver gadering blf te wonen. treffen. Aan de brug kwam zekere van W. zoo danig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Niet alleen het zeer plotselinge trof ons, maar voorzeker het grooto verlies In hoofdzaak voor zijn echtgenoote Mevrouw Nauta, zijn hulsgenoote mejuffr. Dijk, zijn familie en vriendenkring, zijn eigen Gemeente en ook Eethen en Dtongelen, waar Ds. Nauta ruim een jaar geleden het consuleotschap aan vaardde. Wi| hebben Ds. Nauta leeren kennen als een groote werkkracht, die met veel lust en ijver zijn dienstwerk vervulde onvermoeid nam hij veel ter hand, overa werd zija werk op prijs gesteld. Wij hebben hem leeren hoogachten en waardeeren, de vergaderingen die wij met Ds. Nauta hebben meegemaakt en de gehouden besprekingen, getuigden van liefde en toegenegenheid en groote bereidvaardigheid, hij was er steeds op uit de belangen van zijn Gemeenten te behaitigeo, niets was hem te veel. Groot was zijn arbeidsveld ook te Tilburg, waar vele vrienden hem thans betreuren. We kunnen niets anders doen, dan hulde brengen aan hem, die zooveel heeft gedaan, veel dank zijn wij hem verschuldigd, gaarne hadden wij gezien dat hij nog vele jaren had werkzaam kunnen zijn, maar helaas, het heeft niet zoo mogen zijn» wij hebben tn hem zien heengaan een nobel man, in de volle kracht van zijn leven. Wij wenschen U, mevrouw Nauta en mejuffrouw Dijk en familie van harte sterkte, om het kruis, U op de schouders gelegd, geduldig te kunnen dragen. Zijne uagedachtenis blijve bij ons in hooge eere. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier. MEEUWEN. Voor het voorbereidend examen Gemeente-administratie slaagde dezer dagen de heer C. de Raad alhier, volontair ter secretarie. Tot leden van het stembureau voor de a.s. Kamerverkiezingen zijn benoemd de heeren D. van Buuren, A. L. de Graaff en W. Lankhaar. Voor het eindexamen der R. K. Han delsschool te Waalwijk slaagden de heeren Jac. Each, Th. Smit en Maaskant, alhier. Zondagmorgen gaf „Euphonia" een uitvoering aan heeren Donateurs. De zaal was vooral voor eeu matinee goed bezet. De muziek was goed. sommige nummers zei lis uitstekend!, ofschoon het ons opviel dat we meerdere uitvoeringen meegemaakt hebben, waarbij voordracht bijzonder wat betreft de p's en p.p's en nu anceering ons meer konden bekoren. De overvloedige fs eu f.f's leidden hier en daar tot ruwheid en waren oorzaak dat het sa menspel verloren ging. Gisteren morgen hadden 364 georga niseerde werkloozen in den R. K. Gilden hond op de lasten geteekend. Met het getal ongeorganiseerden erbij is liet getal momen teel minstens 500. De heer van Piere controleur by de Plaatselijke belasting alhier is benoemd als controleur aan de Rijksbelasting by de In spectie te 's Bosch. Woensdag vertrokken verschillende pelgrims evenals vroeger met de Tilb. pro cessie naar Scherpenheuvel. Do aangekondigde feestelijkheden werden Woensdagmorgen 8 uur geopend met een ommegang der Heusd. Harmonie. Van lieverledeu kwamen steeds meer vlag gen te voorschijn en kreeg de stad een vroo- Hjk aanzien. Circa half elf waren de mees te muziekgezelschappen op de Botermarkt verzameld, eu werden de Burgemeester Eere-voorzitter) en de heer De Jong (Voor zitter van het Comité) afgehaald en ouder lustige marschen ging het in optocht naar het. feestterrein. Hier sprak de Eerevoorzit- ter een keurige openingsrede uit, beant woord door den Heer De Moor, Voorzitter der Heusdensche Harmonie. De eerewyu werd rondgediend en het festival nam een aanvang voor een betrekkelijk zeer gering publiek. Ondanks de regen, die vooral na den middag byna onophoudelijk viel of neerplaste, groeide het aantal bezoekers geregeld aan en tegen den avond was liet: naar omstandigheden flink druk. Alsdan werd door de WQksche fanfare een pracht programma uitgevoerd, waarna tegen elf uur. ondanks de gegronde verwachting van het tegendeel het vuurwerk kon worden ver toond. dat aller bewondering wekte. Hierna, bleven velen nog een paar uurtjes in gepas te gezelligheid byeen. daar er gelegenheid te over was om zich te vermaken. Donderdag begon, de Kermesse d'été, van één tot drie hoofdzakelijk voor de school jeugd, die gratis van de verschillende ver makelijkheden mocht gebruik maken, ter wijl htm ook een versnapering was toege dacht. Het verdere van den dag was be stemd voor concerten te geven door de fan- faire „St. Cecilia" uit Ammerzoden en de Heusdensche Harmonie. Terwijl we dit schryven duren de festivi teiten nog voort en laat het zich aanzien met het oog op de betere weersgesteldheid, dat het bezoek dat van Woensdag zal over- Eieren 7 —9 cent. Vaikeoi 2328 gulden. Nu de vooravond in 't gezicht verschijnt, van ,den grooten politieken stryd, welke op Woensdag 5 Juli a.s. gaat gestreden wor den in Nederland, lijkt ons geen middel over bodig om het Katholieke leger, dat natuur lijk in slagorde geschaard staat, ten einde aanstonds tot den aanval over te gaan, stra tegisch voor te lichten en aan te moedigen om met de kracht der onversaagdheid de. overwinning te forceeren. Waarom het gaat in den komenden poli tieken strijd? Kort en bondig: om het behoud eener christelijke regeering. De christelijke levensbeginselen behooren richtsnoer te zyn en te blijven bij het be stuur van den Staat, De weldadige gevolgen daarvan heeft katholiek en christelijk Nederland de laatste vier jaren ondervonden. Voor ons zyn in het afgeloopen tijdperk de rechten geboren geworden, waarop we als burgers met godsdienstige levensovertui ging, aanspraak mogen maken, en die ons zoolang onthouden zyn geworden. Ik behoef alleen maar te herinneren aan de Visser aanc hristelijk Nederland, na 50 met het openbaar onderwijs, welke Minister de Visser aan christelijk Nederland, na 50 jaar strydens, eindelijk gebracht heeft. Eu voorts te wijzen op den schat van ethiscli-sociale maatregelen, welke Minis ter Aalberse als uit een hoorn van over vloed, zegenend heeft uitgestort over de be- zitlooze en rechtelooze massa der bevolking van weleer. Ik zeg het uit volle geestdriftige over tuiging het Kamerlid Hermans naer is nooit in Nederland een Regeering aan het bewind geweest, die zoo weldadigen en veel- omvattenden arbeid lieeft verricht als het Ministerie Ruys. Maar waar vandaan dan die klachten? Klachten over hooge belastingen, hooge loonen, korten werkdag, gebrek aan werk gelegenheid. Is het redelijk om hiervan de Regeering schuld te geven? Wie heeft de groote, de massale econo mische ineenstorting, over den geheeleu aardbodem, bewerkt? Hoeveel duizend malen zal het nog her haald moeten worden, om liet steeds groei end aantal malcontenten, te overtuigen? Gaat de tijd zoo snel, dat ze zich al niet meer herinneren, hoe volle vier jaar lang Europa heeft gestaan in den rossen gloed iler oorlogsvlammenHoe toen alle stoffe lijke goederen zijn opgeslokt door den groo ten moloch Hoe toen de aanmaak van wat dor mensehheids welvaart bepaalt, heeft stilgelegen, omdat alles wat geest had in de hoofden en kracht in de armen was ge mobiliseerd om Thor's hamer te hauteeren Maar goed, stel 'n oogenblik, dat een of meerdere Ministers zich zouden hebben vergist in de groote lijnen hunner politiek, wat. dezerzijds met klem wordt ontkend, en daardoor voor sommige volksklassen of zelfs voor het algemeen welzijn, econo misch. schade zou zijn ontstaan. Wat dan nog? Mag dat voor ons, Rooraschen. een reden zijn om af te- zien van don gewetensplicht om te strijden voor een christelijke Regoe- riny't Nooit Wy mogen in eigen kring, in eigen party ijveren voor erkenning onzer economische inzichten, en trachten die tot gelding te brongen, maar nooit of te nimmer mag te leurstelling op dit terrein, voor den Rooui- sche pur sang, reden geven om aan het heilige beginsel te verzaken. Daargelaten dus. dat men eenig bezwaar zou kunnen hebbe, tegen den persoon van eenig regeerder, de een, omdat hij te ver. de ander, omdat hij niet ver genoeg gaat. maar voorop sta te allen tijde, zonder eeuige restrictie of reserve, zonder uitvluch ten van welken aard ook: krach 1 ig strijden voor het behoud eener regeering, die de christelijke levensbeschouwing huldigt. A. J. PRINS, Secretaris Rykskieskringbost.uur. Tilburg, Petrus on Paulus 1922. Namen vata beroemde renners prijken op het program van de wed strijden op de Twem, op Zondag om half vier (dus niet om half drie), Bartos, de kampioen van Hongarije, zal strijden tegen Blekemolen en Rosellen en zai deze renners dwingen tot hun snelle spurts, waarin ze beiden bekend zijn. De naam Moeskops is voorzeker een attractie op een wedstrijdprogram, vooral al3 men weet. dat de wedstrijd op 2 juli de laatste is. die Moeskops dit jaar In Holland rijdt, wijl hij daarna naar het buitenland vertrekt. Moeskops rijdt een sprhtwedstrijd tegen Kossen en den Hongaarschen renner Nherensky, daarna rijdt hij tegen dezelfde tegenstanders op den tandem. Noemen wij als programma-afdeeling nog den koppelwedstrijd voor amateurs dan zal iedereen overtuigd zijn, dat het een wedstrijd is, waarbij geen enkele sportliefhebber mag ontbreken.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 10