Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dierentuin D'EN HAAG. 14-20 Augustus. De a.s. Kamerver kiezingen. Gemeenteraad. EERSTE BLAD. „NOORD-BRABAND" NUMMER 53 ZATERDAG 1 JULI 1922. 45e JAARGANG. Uitgavb: WAALWIJK8CHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TTELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen. De verdeeling der zetels. In ons vorig artikel over ons kies stelsel hebben wij uitgelegd, hoe de 100 Tweede Kamerzetels over de groe pen van de verbonden lijsten (dus over de verschillende politieke partijen) wor den verdeeld. In dit artikel zullen we vooreerst een antwoord geven op de vraag, hoe de zetels worden verdeeld over de lijsten der 18 kieskringen afzonderlijk. Hierbij werken we geheel volgens de zelfde methode als bij het toewijzen der zetels aan de verschillende partijen. Wij beginnen dus weer met het zoeken van den kiesdeeler. Als voorbeeld nemen den uitslag voor de Katholieke staats partij. Den vorigen keer namen we aan dat de Katholieke Partij 383,489 stemmen had behaald en dat haar 30 zetels waren toegewezen. Met deze cijfers zoeken we den kiesdeeler der Katholieke partij. Deze bedraagt dus 383.489 30 is 12.782.97. Zoo dikwijls dit getal begre pen is in het stemmencijfer door de katholieke lijst (d.w.z. door alle candi- daten van zulk een lijst te zamen in een der kieskringen behaald) zoo dik wijls wordt aan die lijst 1 zetel toege kend. Veronderstellen we nu dat de katho lieke partij in alle 18 kieskringen een afzonderlijke lijst had ingediend en dat op die lijst het hieronder vermelde aantal stemmen waren uitgebracht, dan zou de lijst worden Kieskring Stemmen 52.215 Viel de verkiezing volgens boven staand voorbeeld uit dan zou van de katholieke lijsten in de kieskringen Groningen en Drenthe geen enkele candidaat gekozen zijn. Zulk een ongewenschte uitslag wordt voorkomen door in verschillende kies kringen gelijkluidende lijsten in te die nen. Bij het opmaken van den uitslag worden deze lijsten als ééne lijst be schouwd en de stemcijfers en de aan tallen op eiken candidaat uitgebracht, samengeteld. Hadden de katholieken van Groningen en Drenthe op gelijk luidende lijsten gestemd, dan hadden ze daarmee één zetel verkregen. Het stemmencijfer was dan 4.876 -4- 4.514 9.390 geweest. Limburg evenwel zou dan bij de verdeeling van de 10 over blijvende zetels niet in aanmerking zijn gekomen. De candidaat Henkriks alleen heeft den lijstkiesdeeler overschreden. Zijn overtollige stemmen worden overge dragen op de andere candidaten in de volgorde der lijst. Hendriks heeft 45.357 13.053,75 32 303,25 stem men over. Hiervan gaan er 8.922,75 over op Bont, die daarmee den lijst kiesdeeler bereikt. Van de 23 480,50 die overblijven, krijgt Janssen er zooveel als hij te kort kwam nl. 12.040,75 de overige gaan naar de Vries, die er dan met de door hem rechtstreeks behaalde 12.304,75 bezit. Nu zijn er geen stem men meer over te dragen. Voor de 4 toegewezen zetels werden derhalve de 4 bovenste candidaten der lijst gekozen verklaard. zetels overschot den Bosch Tilburg Arnhemt Nijmegen Rotterdam Den Haag Leiden Dordrecht Amsterdam Haarlem 59 321 16.631 24.943 15.074 10.394 23.013 9.791 15.270 19.484 0 Den Helder 10.514 Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drenthe Limburg 12.284 16.368 8.843 21.380 4.876 4.514 58.610 1.038.12 8.189.12 3.843.03 12.155.03 2.286.03 10.394.00 10.225.03 9.791.00 2.284.03 6.191.03 10.514.00 12.284.00 3.580.03 8.843.00 8.592.03 4.876.00 4,514 00 7.478,12 Totaal 20 Tot nu toe zijn er slechts 20 zetels toegewezen. Er blijven dus nog 10 te verdeelen. Deze worden toegewezen aan de lijsten die de grootste overschotten hebben. De bepaling, die bij het verdee len der 100 kamerzetels over de lijsten of lijstengroepen geldt, nl. dat deze drie vierde van den kiesdeeler moeten hebben behaald, om aan de eerste verdeeling mee te kunnen doen, is hier niet van toepassing. De 10 overblijvende zetels worden dus toegewezen aan de kies kringen Tilburg, Nijmegen, Leiden, Overijsel en Limburg en ook aan de lijsten in de kieskringen den Haag, Dordrecht, den Helder, Zeeland en Friesland die den kiesdeeler niet bereikt hebben, terwijl een stemcijfer, kleiner als den kiesdeeler, als een overschot geldt. Wij hebben nu uiteengezet, hoe de 100 kamerzetels evenredig over de ver schillende partijen worden verdeeld en daarna hoe de zetels aan de lijsten van eiken kieskring afzonderlijk (of aan gelijkluidende lijsten van meerdere kies kringen) toegedeeld worden. Rest ons nog uit te leggen, op welke wijze de aanwijzing van de gekozen candidaten geschiedt. Gekozen zijn de candidaten eener lijst die het aantal stemmen heb ben verkregen gelijk aan den kiesdeeler. Deze lijstkiesdeeler is gelijk aan het quotient, dat verkregen wordt bij deeling van het stemcijfer der lijst door het aantal plaatsen aan die lijst toegekend. Veronderstellen we, dat in een der kieskringen op de katholieke lijst 52.215 stemmen uitgebracht zijn en haar 4 zetels zijn toegewezen, dan bedraagt de kies deeler 52.215 4 13.053.75. Om uit te maken, hoeveel stemmen elke candidaat van de lijst verkregen heeft, worden de stemmen, welke candidaten meer dan den lijstkiesdeeler hebben ontvangen, overgedragen op de andere candidaten, in de volgorde waarin zij op de lijst zijn geplaatst. Elke volgende candidaat krijgt daar van zooveel stemmen bij als noodig is om hem den lijstkiesdeeler te doen be halen, tot dat het aantal over te dragen stemmen is uitgeput. Gekozen zijn in de eerste plaats de candidaten, die den kiesdeeler hebben bereikt. Zijn er dat minder dan het aantal aan de lijst toegekende zetels of heeft mis schien geen candidaat van de lijst den kiesdeeler behaald, dan worden achter eenvolgens de candidaten, die de meeste stemmen verkregen, gekozen verklaard mits zij meer dan de helft van den lijstkiesdeeler verkregen hebben. Hebben minder candidaten dan nog plaatsen zijn te vervullen meer dan de helft van den lijstkiesdeeler behaald, dan worden de nog te verdeelen zetels toegekend aan de in volgorde het hoogst geplaatste nog niet gekozen candidaten der lijst. Een voorbeeld moge een en ander duidelijk maken. Wij nemen aan, dat de 10 candidaten der lijst het volgende aantal stemmen behaald hebben 1. Hendriks J. 45.357 2. Bont H. 4.231 3. Janssen K. 1.013 4. Vries de A. 865 5. Lier van B. 121 6. Vink H. 205 7. Wever J. 279 8. Houten van G. 64 9. Willems P. 70 10. Peters Th. 10 Totaal 52.215 De zes overblijvende candidaten zijn z.g. plaatsvervangers. Had een hunner meer dan de helft van den kiesdeeler, dan werd de lijst van den overblijvenden opnieuw gerangschikt ®e kwam be doelde candidaat bovenaan te staan. Nu houdt ze dezelfde volgorde. Mocht een der gekozen leden ontslag nemen of overlijden, dan treedt in bovenge noemd voorbeeld, van Lier in zijne plaats. Veronderstellen we, dat Hendriks een voorman zijner partij, ook in een anderen kieskring gekozen is. Dan wordt er geloot, in welke van beide kieskringen hem een zetel zal worden toegewezen. Bepaalde het lot dat hij geen zetel kreeg in den kieskring van ons voorbeeld, dan wordt in zijne plaats van Lier ge kozen verklaard. Vink wordt de eerste plaatsvervanger, al heeft hij minder stemmen dan Wever, omdat Wever be neden de helft van den lijstkiesdeeler bleef. Tenslotte zij er nog op gewezen.dat een gekozene, die bedankt, kan ver zoeken wederom als eerste plaatsver vanger op de lijst te worden geplaatst, zoodat deze minder gevaar loopt om uitgeput te geraken. Wij zijn thans aan het einde van onze beschouwingen over de toepassing van het Kiesstelsel. Nogmaals raden wij den lezer aan, deze artikelen te bewaren. Hij kan met behulp daarvan den uitslag berekenen van de a.s. Kamerverkiezing of van de Stalen en Gemeenteraads verkiezingen in het volgend jaar. D. v. N. WAALWIJK, r DOOD ERVARING STERK. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 26 Juni des n.m. ten 7.30. Voorzitter Edelachtb. heer Meijer. Ongeveer kwart voor acht opent de voorzitter de vergadering, afwezig de heer de Roon. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Mededeelingen, ingekomen stukken en verslagen. a. Proces verbaal van kasopname door B. en W. bij den gemeente-ontvanger op 20 Juni. Boeken en kas waren in orde b. Aanbieding verslag over den toestand der gemeente over het dienstjaar 1921. c. Aanbieding beredeneerd verslag over de volkshuisvesting. Deze stukken worden op de secretarie ter inzage nedergelegd. 2. Af- en overschrijving begrooting 1921. De post uitkeering werkeloosheids verzekering is met een bedrag van f74.10 overschreden. Dit bedrag kan echter worden afgeschreven van de post onvoorziene uitgaven. 3. Verpachting jachtrecht. De Voorzitter merkt op dat met ingang van 1 Juli de pacht ten einde is. B. en W stellen voor deze nu weer voor den tijd van 4 jaar te verpachten 4. Adres Chr. Volksbond en gebruik schoollokalen. Het bestuur van de Chr. Volksbond verzoekt weer voor 3 jaar de lokalen, die het nu reeds in gebruik heeft, te mogen betrekken. B. en W. stellen voor dezen termijn weer met den tijd van 3 jaar te verlen gen. i De heer van den Willigenburg meent dat indertijd aan het bestuur half en half de toezegging is gedaan dat ook het derde schoollokaal ter beschikking van het bestuur zou worden gesteld zoodra dit zou zijn ontruimd door de Chr. school. Hij vraagt of het bestuur van den Chr. Volksbond dienaangaande in zijn adres niets heeft gevraagd. De Voorzitter zegt dat dit wel is ge daan en aanstonds in behandeling wordt gebracht. Wordt besloten de reeds in gebruik zijnde lokalen voor den tijd van 3 jaar weer af te staan. De Voorzitter merkt op dat in hetzelfde adres is gevraagd om ook het nu leeg gekomen schoollokaal in gebruik te mogen nemen waarvoor indertijd door den raad toezegging is gedaan. Burg. en Weth. stellen echter voor om dit lokaal voorloopig nog niet be schikbaar te stellen en wel omdat het zeer waarschijnlijk nog eens goed te pas zal komen bij woningnoodbestrij- ding. Ool^ zal het gebruikt moeten worden voor andere zaken, o.m. voor stemmingen enz. Daarom wenschen Burg. en Weth. het voorloopig nog aan zichzelf te houden. Zwart. Is dat het eenigste lokaal dat er overblijft? Voorzitter. Er is er nog een dat aan het huis grenst, doch dat staat vol met banken en was ook al door de familie Pol in gebruik genomen, doch we hebben dat door haar laten ontruimen, wijl de menschen die het schoolhuis hebben gehuurd, daar zeer veel last van hadden. De heer Van den Willigenburg meent dat het bestuur van den Chr. Volksbond veel spijt zal hebben van het voorstel van Burg. en Weth., vooral omdat het doel van den Bond nog nooit goed tot zijn recht is kunnen komen. Immers hoofddoel was oprichting van een lees- en ontspanningszaal en daar waar de bestaande lokalen veel in beslag werden genomen door vergaderingen, is dat niet altijd kunnen gaan zooals het be stuur dat gaarne had. Toch is van de bibliotheek heel veel gebruik gemaakt en waar nu de toezegging is gedaan door iemand dat een voorschot zal worden verleend om de zaak in te richten, is het zeer jammer dat de be schikking over het lokaal niet kan worden verkregen. In het begin is wel eens gezegdhoe zullen ze nu aan het geld komen. Welnu, het geld is er, zoodat dit geen argument meer is om niet op het verzoek in te gaan. Wat betreft het lokaal vrij houden voor bestrijding van woningnood, spr. meent dat dit al een heel slecht beeld werpt op de gemeente, want om vooraf zulke lokalen te gaan bestemmen voor woning, is in strijd met de volkshuis vesting. Men acht het nu al zeer on- gewenscht dat er twee huishoudens in zitten en dan zou men er nog een derde bij inbrengen, zoodat men als het ware een kazerne-leven gaat scheppen en dat is toch zeker niet aan te bevelen. Voorzitter De mogelijkheid dat wij een gezin onderdak moeten verschaffen, is zeer groot en daarom hebben wij gedacht dat het 't beste is dit lokaal voorloopig aan ons te houden. Waar is, dat geef ik toe, dat vroeger de toe zegging is gedaan. De heer Zwart wil niet ontkennen dat de woningnood in deze gemeente groot is, doch hij zou liever zien dat daarin op een andere manier werd voorzien. Die menschen die nu in die lokalen zitten, blijven daarin zitten wat toch niet aanbevelenswaardig is Voor nu gaat het. maar voor den winter is het onhoudbaar. Voorzitter. Wij zouden ook veel liever hebben dat ze er uit waren, maar wat zal je er aan doen. Zwart. Ik voorzie niet dat dit zoo gauw zal zijn. Zooals daar die men schen aan het Oosteind wonen, is het onhoudbaar. Vos. Het is daar heelemaal geen wonen. Die van Rooij, heeft echter een andere woning kunnen krijgen Voorzitter. Op welke manier moet men er in gaan voorzien. Bouwen is ook moeilijk want de menschen kunnen die huur niet meer opbrengen. De heer van den Willigenburg geeft toe dat bouwen momenteel zeer moei lijk is, de tijd omdat te doen is voorbij, maar iedereen zal hem toch toe moeten geven, dat, door dit lokaal ongebruikt te houden, de woningnood niet is op geheven, want als 't waar is dat op straat komen die allemaal zijn opgezegd, dan kan met dit eene lokaal toch niets worden gedaan Zwart. Of het op waarheid berust weet ik niet, maar ik heb hooren zeg gen dat in de huizen die Nieuwen- huijzen gaat bouwen, 2 gezinnen komen wonen van buiten de gemeente. Is dit zoo, dan schiet men hier met den woningnood nog niet veel op. Vos. Ik heb zelfs gehoord dat alle 3 de woningen betrokken zullen worden door menschen uit Besoijen. Voorzitter. Ik heb wel gehoord dat slager van Nieuwenhuis in een van die woningen wil komen. De Echo van het Zuiden, en l.iifslriilsrkf Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën 20 cent per regelminimum 1.60. Reclames 40 cent per regel, contract flink rabat. Adverteutiëu moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Teitooistelling van Schoen- en Leder-Industrie. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1