f Buitenland. Binnenland. TWEEDE BLAD. Provinciaal Nieuws ösr* NUMMER 54. WOENSDAG 5 JULI 1922. 45e Jaargang Maximiliaan Harden, de bekende uitgever en hoofdredacteur van de Zukunft. is gisteravond inhetGrünewald, nabij Berlijn, door twee jongelieden aangevallen en met een ijzeren stang of een gummistok neergeslagen. Hij kon zich nog naar zijn woning in Grünewald slepen, vanwaar hij naar een kliniek werd getransporteerd. Hoewel Harden leelijk is toegetakeld, schijnt er geen levensgevaar te bestaan. Terwijl een der daders is ontkomen, is de andere, die ongeveer achttien jaar oud is, gearresteerd. Deze behoort tot het verbond van nationaal-gezinde sodlaten. Hij is met Harden, die weer tot bewustzijn is gekomen, geconfron teerd en door dezen herkend. Het Rijksgerechthof te Leipzig heeft dr. Michelsohn, die als „oorlogs misdadiger" terecht stond wegens wreede behandeling van Fransche en Russische krijgsgevangenen in zijn lazaret, ge durende den oorlog, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De Fransche getuigen a charge waren niet verschenen. heeft een adres, door tal van andere sigaren fabrikanten mede ondertekend a3n den minister van fiaancëa gezonden met het verzoek evenals in Denemarken en België, een antidumpingswet in het leven te roepen, en op sigaren die hier te lande worden Ingevoerd een vast recht van f25 per ÏOOO stuks te heffen boven de bestaande rechten. Vanwege het ministerie van finan ciën wordt meegedeeld, dat voor 1 dezer bij den betreffenden dienst te Haarlem banderollen voor den tabaks accijns werden aangevraagd tot een gezamenlijke opbrengst voor 's Rijks schatkist van f3 821,191. Bij een inder tijd gemaakte raming van f 18,000,000 'sjaars is dit cijfer zeer bevredigend. De Nederl. tentoonstelling te Kopenhagen is geopend. Bij die gelegenheid heeft de Deensche minister van buitenl. zaken, Harold Scavenius, gesproken over de vriend schappelijke betrekkingen die al ver scheidene eeuwen lang tusschen Neder land en Denemarken bestaan hebben en sprak de hoop uit, dat deze ten toonstelling de handelsrelaties tusschen beide landen nog zou vergrooten in de naaste toekomst. Daarbij wees de Minister op het goede onthaal, dat de Deensche landbouwproducten in Neder land gevonden hadden en prees hij de wenschelijkheid aan om voorbrengselen uit de Nederlandsche kolooiën recht streeks naar Denemarken te importeeren. Het 12e jaarverslag van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie is ver schenen. Het jaar 1921 is ondanks alle de pressie een jaar van groote beteekenis geweest voor de Katholieke Arbeiders beweging. Het ledenaantal bedroeg op 31 December 1920 158052 (28 vakbonden) en op 31 December 1921 151644 (29 vakbonden). Blijk baar bereikte het groeipercentage in 1919 zijn hoogste punt. In 1920 was het belangrijk minder en kon in 1921 niet gehandhaafd worden. Deze teruggang in het ledental is echter niet onverwacht gekomen daar ver schillende zustercentrales reeds in 1920 in ledental achteruitgingen. Wat de financiën betreft, de inkom sten en uitgaven van het Bureau be droegen f453 595.33. De inkomsten der Werkloozenkassen zijn vrijwel gelijk gebleven, terwijl de uitgaven met 1 millioen toenamen. In totaal werd door aangesloten verbonden het beteekenende bedrag van f 4.039,046.39'/2 uitgekeerd Uit het weerstandsfonds werd bij de oprichting in 1910 f 11,276.75 uitge keerd en in 1921 f 144.083,50. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin verzocht wordt een beslissing te nemen over al of nïet- opheffing der huurcommissies. Ged. Staten hebben in beginsel geen bezwaar tegen opheffing. Het Limburgsche kamerlid, inge nieur Van Caeneghem, hedenmiddag in de Belgische kamer sprekende over de kwestie der kanalen voor het ver voer van kolen uit het Limburgsche bekken en het Schelde Rijnkanaal, zeide, dat de Belgische regeering on middellijk met Nederlandtot goede ver standhouding moet geraken opdat de kanalenkwestie in België met medewer king van Nederland, welk land bij deze oplossing zelf niet het minste belang heeft zoo gauw mogelijk In het belang van België zelf zal kunnen geregeld worden. Beter ware, dat de belachelijke Wie lingen kwestie in de doofpot geraakte aldus Van Caeneghem, dan dat door de schuld van dit vraagstuk de kanaal- ontwerpen, voor België van het aller grootste belang, zouden gecomp'romi- teerd worden. De fvma Eugene Goulmtj en Baar sigarenfabrlkante te 's Hertogenbosch Waalwijk, 5 Juli 1922. Oudergewoonte verschijnt ons blad in de a.s. Kermisweek slechts EENMAAL en wel op VRIJDAG 14 JULI. Advertenties, enz. worden inge wacht dien dag uiterlijk tot 9 uur. De roem van Waalwijk op 't gebied der muzikale kunst stijgt steeds hooger. Na het zangkoor „St. Cecilia", de lie dertafel „Tot bloei der Toonkunst" en de harmonie, volgt ons oude roemruchte vereeniging, de Liedertafel „Oefening en Vermaak" met een schitterende over winning te Rotterdam. In de 2e afdee- ling met tien mededingers den 2e prijs. Wij wisten dat er ijverig was gestudeerd, dat de directeur zijn werkelijk hooge muzikale kennis en al z'n krachten gaf voor z'n vereeniging, wij hoorden het nog Zaterdagavond dat er schitterend werd gezongen en toch waren we eenigszins ongerust toen we namen lazen van Tilburg, onder Jan van Leeuwen, Schiedam, Delft, Gorinchem, Hilversum, Oudenbosch, e.m a. Maar de Liederlafel heeft opnieuw bewezen, dat het echte zangersbloed nog in de onzen huist, dat met goed materiaal, vlijt en studielust, onder goede leiding nog heel wat is te bereiken. Door de zeer groote welwillendheid van den heer Stationchef, wien wij bij deze daarvoor gaarne openlijk dankzeggen ook namens allen die met deze triomfen van Waal wijk medeleven, waren wij in staat om kwart over vijf te bulletineeren. den uitslag die tien minuut voor vijf in den Schouwburg te Rotterdam was bekend gemaakt Al spoedig werden plannen voor de ontvangst beraamd en al had onze har monie een vermoeiend festival achter den rug, toch was zij weer vooraan om het zegevierend gezelschap aan 't station, waar duizenden de aankomstverbeidden, te huldigen. Na een „lang zullen zij leven", feli citeerde de voorzitter, de heer N van Gorcum, in welgekozen woorden de liedertafel met het groote succes te Rotterdam behaald en bood den direc teur een lauwerkrans aan. Ook het R.K. Zangkoor en Tot bloei der toonkunst, het Gem. Koor „Vooruitgang zij ons Doel betoonden op hartelijke wijze hun belangstelling Omgeven door duizenden liedertafel- enthousiasten trok hel daarop naar Musis, dat weldra meer dan gevuld was. Toen het prijswinnend gezelschap op het podium had plaats genomen, nam de heer M. A van Liempt, omge ven door het bestuur van Waalwijks Belang het woord, om bij afwezigheid van den president, de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" te huldigen namens W. B. en ook namens de ingezetenen van Waalwijk. Hij wees op de triomfen die Waalwijk den laatsten tijd behaald heeft, wat mag beschouwd worden als een gunstig teeken van 't peil waarop het volk staat, dat de edele kunst nog met ambitie beoefent in dezen tijd van sportvergodingensport-excessen. Hij nam de gelegenheid te baat om te wijzen op den veredelenden invloed, die de muziek heeft op het volk in al zijn ge ledingen, waartoe speciaal de liedertafel in haar meer dan 60-jarig bestaan, waarin zij zoo vele roemrijke overwin ningen behaalde, zoo krachtig heeft me degewerkt. Hij bracht der vereeniging hulde voor haar ambitie en studielust en de schit terende wijze waarop zij haar eigen en den naam van Waalwijk wederom in den vreemde heeft weten hoog te hou den. Ook het bestuur dat toch de band is die de vereeniging bijeen houdt, feliciteerde hij van harte, terwijl hij een zeer speciaal woord van hulde en dank richtte tot den directeur, die het aan dorst zich te ontworstelen aan het meer en meer gebruikelijke om voor een con cours een instructeur aan de vereeni ging te verbinden Hij toch heeft de vereeniging geheel met eigen kennen en kunnen ter victorie geleid, waarvoor een zeer bijzonder woord wel op z'n plaats is. Nadat hij nog den oud- en eere-directeur, den heer Frans de Cortie, die zich aan de zijde van den directeur bevond, in deze huldiging deed deelen, bood hij den directeur als stoffelijk blijk van waardeering namens W. B. een lauwerkrans aan. De voorzitter van „Oefening en Ver maak" de heer Aug. van der Heijden, sprak een hartelijk woord van dank voor de enthousiaste ontvangst, vooral tot de harmonie en de verdere vereeni- gingen, die aan de huldiging hebben deelgenomen. Speciaal richtte hij zich tot W. B., die de vereeniging in de zoo welspre kende woorden van haren vice-voorzit- ter en met de aanbieding van den lau werkrans namens geheel Waalwijk een zoo hartelijk blijk van belangstelling heeft gegeven. Hij gaf gaarne toe dat men wel wat bang was geweest toen men de namen van beroeps-musici, van goed klinkende vereenigingen hoorde, en beaamde volkomen dat jan van Leeuwen met z'n Tilburgsche zangers dene eersten prijs moest hebben. Het deed zoo goed, dat niet alleen de jury, maar ook het publiek er van overtuigd was dat aan Waalwijk den 2en prijs toekwam. Voorts gaf hij nog een uiteenzetting van het verdere verloop van den wed strijd, om dan met den vorigen spreker de groote hulde) te brengen aan den heer Jac. Sars, den bekwamen directeur der liedertafel, die werkelijk door het breken met eene traditie getoond heeft wat hij aandurft, maar ook wat hij kan. Na „Oefening en Vermaak" ook in de toekomst in ieders steun te hebben aanbevolen, dankt hij ook namens den directeur, allen voor de hartelijke be langstelling en zegt toe dat de bekroonde nummers weldra zullen worden gezon gen voor het publiek. En hiermee was deze huldiging ten einde. Ten slotte ook onzerzijds een harte lijke felicitatie aan directeur en vereeni ging. Wij hebben persoonlijk als't ware den toekomstigen prijs zien groeien bij tal van repetitie's hoorden we steeds dat het beter en beschaafder ging en die Vrijdag en Zaterdag hoorden zingen mochten gerust hoop hebben dat er iets goeds moest volgen. Gaarne sluiten wij ons aan bij de bijzondere huldiging van den heer SarsJ; wat hij alleen deed, 't was kèrelswerk. We sluiten met hetgeen de niet-mal- sche Maasbode-resencent schrijft „Waalwijk zong zeer muzikaal en droeg kunstzinnig voor." De jury, de heeren Henri v. Nieuwen- hoven, W. F. Kools, J. P J. Wierts, Isr. Olman, Bart Verhallen deed bij monde van den heer Kools voorzitter, toon zetter van het verplichte koor „De Hebe uit onze Taveerne" de volgende uitspraak: le prijs groote verg. zilv. med. en f 150 „Vereenigde Zangers", Tilburg, met 4 tegen 12e prijs verg. zilv. med. en f 100 „Cktening en Ver maak" Waalwijk, (3—2); 3e prijs idem en f50 „Excelsior", Delft (4 1); 4e prijs A zilv. med. Oudenbosch Man nenkoor (4 1); 4e pr B idem „Apollo" Hilversum (3—2); 5e prijs idem „De Vereenigde Zangers, Gorcum (3—2). Directeursprijs „Vereenigde Zangers", Tilburg (4—.1). Naar wij vernemen zal spoedig begonnen worden met den aanleg van de telefoonkabels door de geheele Grootestraat (Hoekeinde tot de Prot. Kerk). Nadat de stationsstraat voor de rio- leering geheel is opgebroken, volgen nu weer de trottoirs aan beide zijden in de Grootestraat. Het bovengrondsche telefoonnet met al die groote palen, gaat dus spoedig verdwijnen. De plaatselijke uitslagen der 2e Kamerverkiezingen zullen in den nacht van Woensdag op Donderdag bekend worden. Aan deze uitslagen heeft men natuurlijk niets voor de berekening der geheele samenstelling. Deze zal in z'n totaal bekend zijn Vrijdagmorgen en zullen wij dezen dan in totaal publi- ceeren. De uitslag der stemming in onze ge meente (4 stembureaux) zullen we mor genochtend bekend maken. Door de Harmonie van de R. K- Werkliedenvereniging alhier, werd in haar gisteravond gehouden vergadering besloten deel te nemen aan het Groot Nationaal Muziek-concours te Schiedam, welk zal worden gehouden op 9 en 10 September as. De Midd. Handelsschool te Waalwijk. In deze malaise tijden vraagt menig ouder zich met meer dan gewone zorg afwat zal ik met mijn zoon doen, die met Augustus de lagere school door- loopen heeft Handel en industrie kwij nen, of liggen stil, ambtenaren of be ambten worden ontslagen of krijgen vermindering van salaris, bijna nergens worden nieuwe krachten aangenomen. Het ziet er voor ons land donker uit en „toch", zegt de financieele redacteur der Maasbode in zijn nummer van Zon dag j.l. „is ook thans meer dan ooit „zwartzienerij uit den booze. Een on wankelbaar vertrouwen in een eindelijk „succes kan ten slotte redding brengen. „Gezond optimisme sluit echter de „moeilijkheden niet uit, integendeel „streeft er naar den vollen ernst van „den toestand bewust te worden." Wanneer we deze regelen van een alleszins bevoegd econoom als richt snoer nemen en ons goed indenken, dat de strijd om het bestaan zeker nog jarenlang moeilijk zal blijven, volgt daar uit dat het de plicht der ouders is, hun kinderen zoo goed mogelijk tot dien strijd voor te bereiden Dit ge beurt o.a. door te zorgen voor goed onderwijs. Lager onderwijs krijgt ieder kindde ouders zijn verplicht hiervoor te zorgen we kunnen dit buiten be schouwing laten. Ouders, die wat meer voor hun kinderen kunnen en willen doen, die middelbaar onderwijs voor hun zoon of zoons verlangen vinden, daartoe gelegenheid op de R.K. Midd. Handelsschool te Waalwijk, de eenige middelbare inrichting in deze streken buiten Den Bosch en Tilburg Wat is het doel van het onderwijs op deze school Niet enkel vakoplei ding, zooals het woord handelsschool zou doen vermoeden, maar tevens, ja, in de eerste plaatsalgemeene ontwik keling. Er wordt onderwijs gegeven in de z.g. practische vakken, als boek houden, handelsrekenen, stenografie en machineschrijven, maar ook in vakken als wis- en natuurkunde, scheikunde, letterkunde en staatswetenschappen. De school is door de Regeering erkend als middelbare handelsschool, behoort ,tot de Inspectie van den „In specteur M O., speciaal belast met het handelsonderwijs", maar van den ande ren kant heeft ook de Minister van Onderwijs, K. en W. in zijn brief van 6 Mei 1922 verklaard, dat het „eind diploma, wat de algemeene ontwikke- „ling betreft, gelijkgesteld kan worden „met het bewijs, dat de 3e klas eener „Hoogere Burgerschool met goed ge volg is doorloopen." Onlangs verklaarde de Redacteur van „De Echo vanhet Zuiden" dat het Ijam- mer was, dat de school geen twee- Het bestuur der vereeniging „Waal wijks-Belang" heeft 1.1. Zondag de lie dertafel „Tot bloei der Toonkunst" met haar bekroning te Rotterdam en Dins dagavond de Harmonie der R.K. Werk liedenvereniging met hare bekroning te Wychen een speciale hulde gebracht namens zijne vereeniging en namens de ingezeten van Waalwijk. Blijk werd gegeven in de groote be langstelling die W. B. koestert voor het succesvol streven der vereenigin gen die den naam van Waalwijk overal zoo hoog houden, dus het Waalwijks belang zoo uitnemend weten te dienen. Het voermanswerk bij den bouw der nieuwe gemeente-woningen in de Mr. van Coothstraat is opgedragen aan de voerliedenvereeniging St. Jan. Het vervoeren der buizen voor de Waterleiding-Mij. „West-Brabant" naar Kaatsheuvel, Loonopzand, Sprang, Vrijh - Capelle, Capelle, Waspik, enz is ge gund aan de heeren Ant. Coppens en Gerard van der Heijden alhier. jarigen opbouw heeft in den vorm eener Hoogere Handelsschool en terecht. Daar met 1 Sept van dit jaar echter in Den Bosch een H. H. S. aan't R.K. Lyceum aldaar wordt verbonden, staat ook deze weg voor de afgestudeerden der M. H. S. alhier open. Met aandrang bevelen wij de R K. Midd. Handelsschool dan ook in de belangstelling der ouders aan en noo- digen hen, die meerdere inlichtingen wenschen uit of hun zoon met Sept. a s. geplaatst wenschen te zien, zich ten spoedigste te vervoegen bij den Direc teur, die elke namiddag van 4—5 uur in het schoolgebouw te spreken is. (Zie verder advertentie in dit nummer.) De spanning en naijver van de verschillende clubs van den Waalwijk- schen Kegelbond nemen toe, vooral nu zij komen aan de eindwedstrijden, die de beslissing zullen brengen. Dit bleek reeds verleden Zondag bij de competitie tusschen de tweede vijf tallen van de „Waalwijksche Kegel club" en „Hannibal", die door laatst genoemde club verloren werd met een minderheid van 37 hout. Dat die naijver de kegelsport ten goede komt is zeker, want zelfs de lauwsten onder de kegelaars worden er door opgewekt, beginnen mee te leven in de kegelzaak en wagen zich reeds aan gissingen, wat betreft den uitslag. De eindwedstrijden zullen aanvangen 23 Juli aanstaande, waarvan ook wij met belangstelling den uitslag tegemoet zien. L.l. Zondag 2 Juli hield de R. K. Gymnastiek- en A hletiekbond >Slot Jozef» In het Bisdom Breda zijn tweede Bondsfeest te Dongen zooals reeds weken te voren in onze gemeente op onderscheideneplaatsen was geafficheerd. Zondagmorgen omstreeks 7 uur fietste de W.G.V.-leden naar den wedstrijd tenminste zij, die den korpsgeest be grijpen, want onverantwoordelijk genoeg zijn eenige zeer gQede krachten achter wege gebleven. In den loop van dit verslag zal dat nader blijken. Reeds in den morgen ving den vier kamp aan. Die bestond dit jaar uit de volgende onderdeelen1 Oefeningen aan de barren; 2e Rlngenoefening 3e Vrije oefening in standen 4o Hoog springen. Alle onderdeelen uit te voeren door 4 tallen. Dat deze kamp niet licht was, blijkt uit het feit, dat 8 Vereenigingen buiten het Bisdom voor dezen 2en graad hadden ingeschreven. Daa'ooder waren 2 groote vereenigingen uit Tilburg en 1 uit Rotterdam. Met uitzondering van de ringenoefening werd alles keurig verwerkt, boewei het ge middeld cijfer voor deze oefening toch nog iets meer dan voldoende was. Dit was zeer jammer, want wat bleek. Rotterdam behaalde den eersten prijs in dezen vierkamp (internationaal) en daarmee den ece-prijs, een zilucen lauwerkrans. Waalwijk kreeg den 2en prijs met l'/z punt verschil en had volgens de berekening naar het punten- stelsel ook aanspraak op den eersten prijs »Was nu die eeae wed- strijdiurner maar niet plotseling weg gebleven, zoodat een invaller moest opkomen I Had die andere turner het eveawicbt maar beter gevonden tusschen zijn turner- en zijn zaogershari Had de beste turner van de W.G.V. nu de oefeningen maar geleerd en mee gaan wedstrijden voor zijne vereeuiging io plaats van te gaanluisteren naar een zangwedsirijd 1» Zoo klonken de klaagliederen van den leider der W.G.V. <oeo wij hem Zondagavond bij zijn terugkeer gelukwenschteo. In de Estaflfcite-internationaal b-haalde de W.G.V. den 2so prijs. En dat nog wel na den krachttoer van twee maal kort achter elkaar te moeten loopen door een klakkelooze aanmerking van de verliezeude partij. >Maak geen smoesjes,» telefooneerde de post, maar loop beter l Bij het touwtrekken bleek de Waal wijksche ploeg langen tijd het sterkst, maar moest door vermoeidheid tenge volge van herhaald hekken zich tevreden stellen mei den 3en prijs. De veteraan Toon Snijders behaalde den eersten prijs voor kogelstooten, een forsche en keurig mooierechthoekige legpenning van verguld zilver. Bravo, W G. V 1 Ten slotte feliclteeren ook wij de W. G. V. en haren kranlgen leider den heer A. P insen van harte met deze prachtige prestatie. Ook zij heeft den naam van Waalwijk hooggehouden en dat in de sport, de lichaamsspoit bij uitnemendheid, de gymnastiek. Men zendt ons nog 't volgende verslag: Ook voor de Waalw. Gymnastiek Vereeniging is het Zondag, bij gelegen heid van het 2e Bondsfeest van het Diocees Breda, gehouden wordende te Dongen, een dag van succes geweest. Alhoewel zeer pessimistisch gestemd, daar zij verscheidene zware tegenstan ders had, toog zij 's morgens vroeg naar Dongen en wist zij niet minder dan vier prijzen mede naar Waalwijk te brengen. le prijs Kogelgstooten (A. Snijders). 2e prijs Vierkamp (barren, vrije-orde- oefeningen, ringen en los-hoogspringen). 2e prijs Estafette (4 maal 100 M 3e prijs Touwtrekken. Bovenstaand zegt dus wel dat over 't geheel goed is gewerkt en zij haar naam heeft hoog gehouden. Moge deze successen voor de leden een aansporing zijn, door met nog meer ambitie op de oefeningsvergaderingen te werken en dezen ingeslagen weg te houden en voor de jongelingen die deze sport zoo goed als onbekend is, eens kennis te maken met de W. G. V. Zaterdagavond gaf de heer Moods uit Antwerpen voor een groot aantal liefhebbers eene biljart-concours in hofel Verwiel. Deze siance gaf de amateur- biljarter geheel belangloos, alleen op vriendschappelijke uitnoodlglng, om deze tak Van sport meer en meer te bevor deren In onze plaats, Het succes wat bil behaalde wa9 zeer groor, series van 85, 129 e. m. d. volgden elkaar op en de absoluut zekere De Echo ran het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5