Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dierentuin DEN HAAG. 14-20 Augustus. EERSTE BLAD. Gemeenteraad. „NO O IR D*B RAB AND" Binnenland. Gemengd Nieuws. be- j ïld 1 NUMMER 55 ZATERDAG 8 JULl'51922. 45e JAARGANG. WAALWIJKSCHE Telefoon No. 38. STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen. VLIJMEN. (Vervolg.) De heer Prinsen kan zich goed ver eenigen niet het voorstel van Burg. en Weth. dat zij die in de vermogensbe lasting zijn aangeslagen, niet van dezen maatregel kunnen profiteeren. Evenwel zou hij met huisjesmelkers, die ook in deze gemeente worden gevonden, een uitzondering willen maken, aangezien anders de arbeiders er de dupe van worden. Hij zou willen zien dat de huizen die zij verhuren, als de be woner daarom vraagt, ook gratis worden aangesloten. De Voorzitter merkt op dat dit de bedoeling is. Boom. De aanleg blijft zeker het eigen dom van de gemeente. Voorzitter. Ja. Prinsen. De huisjesmelkers moeten er ook niet van kunnen profiteeren. B.v een arbeider, die het huis heeft bewoond en het heeft laten aansluiten, gaat de woning verlaten. Dan mag de eigenaar die woning «later niet duurder gaan verhuren omwifcdaar electriciteit in aan- I gelegd is. De Voorzitten» meent dat men daar, zoolang er .een huurcommissie is, niet bang voor behoeft te zijn. Komt er een dergelijke kwestie, dat men Burg. en Weth. dan machtigt deze in het voordeel van de gemeente op te lossen. Van Sprang. Men zou in dergelijke gevallen de Commissie ook kunnen laten beslissen. De heer Boom kan zich met het voorstel van Burg. en Weth. wel ver eenigen, doch me^nt dat de garantie wat laag is. De Voorzitter zegt dat door Burg. en Weth. daar lang over is gesproken. Men kan gerust overtuigd zijn dat meer ver bruikt wordt, doch gaat men de garantie hooger stellen, dan doet dit de menschen weer afschrikken en dat moet voor- kumen worden. Bovendien zit er voor de gemeente zoo toch reeds winst op. Dc heer Boom geloof niet dat uit sluitend door arbeiders gebruik van deze bepaling zal worden gemaakt, doch ook door middenstanders en boeren en daarom meende hij dat de garantie wat hooger kon worden gesteld. 25 K.W. is niet te veel. De Voorzitter geeft in overweging niet hooger te gaan, want nu de petroleum zoo goedkoop is moet men de menschen zeker niet afschrikken. De heer Prinsen zou het de menschen zoo lekker mogelijk maken. De heer van der Griend vraagt of in de afgelegen steegjes de menschen van deze gunstige bepaling ook gebruik kunnen maken. De Voorzitter merkt op dat dit te veel geld kost. Er zijn landbouwers die 40 a 50 Meter van het net wonen, dat wordt te duur. Wel krijgen die menschen alles voor inkoopprijs, dus voor een Meter of 30 behoeven ze dan nog maar een gulden vier of vijf te betalen. Waar palen moeten komen zal dit nog door het bedrijf worden gedaan. De heer van Heesbeen wil een termijn zien vastgesteld tot wanneer deze be paling van kracht blijft. De Voorzitter voelt daar ook veel voor en stelt voor tot 1 Juli 1923, waartoe wordt besloten De heer Boom vraagt of wanneer men 2 lichtpunten laat aanbrengen en men wenscht er meer ts hebben, dit ook door den monteur wordt gedaan. De Voorzitter antwoordt bevestigend, doch wijst er op dat dan, althans indien er veel andere ook hebben aangevraagd, moet gewacht worden totdat deze zijn aangesloten. De heer van Sprang wil een bepaling maken dat, wanneer het eens mocht voorkomen dat een arbeiderswoning lang leeg komt te staan, daar dan niet voor behoeft te worden betaald. De heer van Engelen vraagt of de stukken die de menschen krijgen ook voor rekening van het G.E.B. zijn. Voorzitter. Stoornis in de leiding wel, maar aan lampen niet. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmenaangenomen. 11, Verordening Vleeschkeuringswet. De Voorzitter zegt dat deze kwestie reeds geruimen tijd hangt. Dit vindt zijn oorzaak omdat men in den Bosch deze zaak aanpakt op een wijze die ons veel en veel te duur uitkwam, evenals de andere omliggende gemeenten. Het gevolg daarvan was dat de koppen bij elkaar werden gestoken met het resul taat. dat nu een regeling met de gemeente Vught is getroffen, wat heel wat minder zal kosten, zoodat het keurloon lager kan gesteld worden. Vernomen is reeds dat Ged. Staten deze regeling zullen goedkeuren. De Voorzitter leest hierna de veror dening voor en deelt daarbij mede dat door den Minister enkele bepalingen zijn gewijzigd. Zoo behoeft een rund dat uit nood geslacht moet worden niet naaf Vught gebracht te worden, doch kan hier-op een daarvoor aan te wijzen plaats worden geslacht. De particuliere uithallerij is afge- loopen. De heer Prinsen zegt dat, als hij alles goed snapt, de post- voor krank zinnigen aanmerkelijk zal moeten wor den verhoogd. Een mooie wettenmakerij. Hij vreest dat er net zooveel nood- slachtingen zullen komen als ten tijde der distributie. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, wijl het geval door den veearts eerst moet worden geconstateerd. De heer Boom zou gaarne zien dat in overleg met de bestaande veefondsen de plaats werd bepaald waar het vee moet worden geslacht. De Voorzitter zegt daartoe gaarne bereid te zijn. Vervolgens deelt hij mede dat Burg. en Weth. het oog hebben laten vallen op de slachterij van den heer Merks, waar tijdens den distributietijd ook werd geslacht en om de ligging daarvoor is aangewezen. De heer van Sprang zegt. gehoord te hebben dat de burgemeesters van de omliggende gemeenten tegen de wet hebben geageerd. Den Voorzitter is daar niets van bekend. De heer van Heesbeen zou gaarne zien dat de vaststelling van deze ver ordening nog wat achterwege blijft, opdat de boeren, die toch al zulk een slechten tijd meemaken, in de gelegen heid zijn wat te slachten. De Voorzitter kan daaraan niets doen. Ged. Staten moeten de verordening goedkeuren. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat van mej. H. van de Leur het ver zoek is ingekomen om haar een ge deelte van het Heksenpad te verkoopen. Burg. en Weth. stellen voor haar den grond te verkoopen voor den halven prijs op voorwaarde echter dat recht van uitweg moet blijven bestaan voor een daar achter liggend perceel. De heer van Buul merkt nog op, dat dit land voor de gemeente geen waarde heeft. De heer Boom geeft in overweging met de eigenaars van het achter ge legen perceel zich te verstaan. Wellicht dat deze van het recht van uitweg afziet en dan kan dien grond tegen het volle bedrag worden verkocht. De Voorzitter zal daartoe overgaan. De Voorzitter merkt verder nog op dat de werkeloosheid in de gemeente eer toe dan afneemt. Hij stelt voor tot aankoop van kipkarren over te gaan en rails en wissels, opdat het werk voordeeliger kan geschieden. Daartoe wordt besloten. Met genoegen kan hij vervolgens mededeelen dat den bekvelden amateur schilder J. van Hest de gemeente een schilderij heeft aangeboden voorstellende de oude gemeentetoren, zooals deze was ten tijde der beeldstormers, De Voorzitter stelt voor deze schilderij onder hartelijke dankzegging aan te nemen en de schilderij een eereplaats (gr^WAA LW U K- tutQ p00k ervaring sterk, I op het raadhuis te verleenen. Onder applaus wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. De heer Boom stelt de vraag of er nog wel geld genoeg is voor de werk verschaffing. De Voorzitter zegt dat er nu nog wel wat geld ter beschikking is en zoo gauw dit opraakt zal hij den raad tijdig waarschuwen Mocht er geld noodig zijn voor de bestrijding der werkeloosheid dan zal hij voorstellen om daarvoor eene geldleening aan te gaan en deze af te lossen in 20 jaar, want tot zijn genoegen kan hij mede deelen dat, wordt zoo gedaan, de be grooting voor 1923 kan worden opge maakt met belastingverlaging. De heer Prinsen heeft gehoord dat hier van gemeentewege een krank zinnige wordt verpleegd, die van een rijk familielid heeft geërfd. Hij hoopt dat Burg. en Weth. als de kippen daarbij zullen zijn. De Voorzitter merkt op dat Burg en Weth. in deze reeds blijken van activiteit hebben gegeven. Tot zijn spijt moet hij echter mededeelen dat de krankzinnige is onterfd. De heer Prinsen vindt dat jammer, wijl hij altijd een rijke oom heeft gehad die steeds te weinig belasting heeft betaald. Wil de familie niet betalen, dan zou hij voor willen stellen dat de man door het armbestuur wordt onder houden en niet langer meer door de gemeente. De Voorzitter zegt toe zich met de familie nog eens in verbinding te zullen stellen. De heer Van Sprang wijst er op dat over de vuile goot aan den Akker al heel wat actie is gevoerd, echter nog zonder succes. De toestand wordt daar ondragelijk door den stank die wordt verspreid en dat zal tijdens de honds dagen nog erger worden. Betreffende deze onverkwikkelijke geschiedenis is in 1916 reeds een adres aan den raad gericht en nog is niets ten goede ge daan. Hij hoopt dat dit in een volgende vergadering een punt van bespreking zal uitmaken. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. over deze kwestie al zeker een half jaar aan het onderhandelen zijn met den heer Suys, want doordat deze in kwestie leeft met P. van Stokkum, ont staat deze toestand. De heer Van Stokkum is bereid grond van Suys te koopen, echter niet tegen een abnormaal hoogen prijs zooals door Suys wordt gevraagd. Suys vraagt f 10 per M2. en Van Stokkum wil f6 geven, een werkelijk nog hoogen prijs. Vervolgens wijst de Voorzitter er op dat door Suys nog allerlei bezwarende bepalingen worden voorgeschreven. Verschillende leden beamen dat de toestand daar niet langer kan klijven voortduren en dat door den heer Suys onbillijke eischen worden gesteld en hij alzoo een sta-in-den-weg is om daar den toestand te verbeteren. Besloten wordt alsnog te trachten partijen tot elkaar te brengen opdat verbetering kan worden verkregen. De heer v. d. Griendt wijst er op dat bij de pomp 's winters veel water blijft staan, wat dan bevriest en alzoo de straat in een ijsspiegel herschaapt. De Voorzitter zegt toe daarin ver betering te zullen brengen. De heer Van Engelen brengt Burg. en Weth. dank voor de afrastering bij den duiker aangebracht. De heer v. d. Griendt wijst er op dat in de Steeg waar hij wopnt, puin wordt geworpen. De menschen laten dit dan op een hoop liggen, met het gevolg dat de jongens er zoo bij zijn om met die steenen overal tegen aan te gooien. Tenslotte worden de bewoners genoodzaakt een kuil te maken waarin de puin wordt geworpen. Hij acht het wenschelijk dat een plaats wordt aan gewezen waar puin kan worden neer geworpen. De Voorzitter zegt dat iedereen hier een werf heeft en dus puin kan bergen. In de politieverordening staat daarom ook dat het verboden is ergens puin neer te werpen. Wordt daaraan de hand niet gehouden, dan moet men hem maar eens waarschuwen. Dan zal hij tegen de overtreders proces-verbaal laten op maken. Daarna wordt de vergadering gesloten. Freco's Maagtabletten zijn afdoende tegen maagzuur, oprisping, pijnlijken stoelgang, gebrek aan eetlust, deze zijn wetenschappelijk bereid. Per koker 60 cent. 22199 Verkr. bij D'og >I)E TOKO«, Waalwijk en bij Gez. WAGEMAKERS, Kaatsheuvel. Aangezien het gebleken is, dat over het karakter van den regeerings- steun voor exportcredieten misverstand bestaat, deelt de rijkscommissie van advies inzake de exportcredieten het volgende mede Het is de bedoeling van den regeerings- steun inzake exportcredieten, dat fabri kanten en handelaren, indien hun bankier bezwaar maakt een bepaalde uitvoer- transactie voor hen ten volle te finan cieren, in bepaalde omstandigheden en onder zekere voorwaarden staatsgarantie kunnen verzoeken en verkrijgen. Ingeval de staatsgarantie verleend is, neemt de staat een telkens te bepalen percentage (nooit meer dan 50 pCt.) op zich van het uiteindelijk verlies, dat de bankier zou kunnen komen te lijden door de financiering van den wissel. De staatsgarantie treedt dus in werking indien er verlies blijft, nadat, bij niet- betaling van den wissel, de bankier het bedrag niet heeft kunnen terugbrengen van den exporteur en de andere per sonen, die eventueel hunne handteeke- ning op den wissel hebben gesteld, terwijl ook eventueele verdere zeker heden onvoldoende zijn gebleken. Fabrikanten en exporteurs moeten daartoe samen met hun bankier een schriftelijke aanvrage doen door tus- schenkomst van de rijkscommissie van advies inzake de exportcredieten ten kantore van De Nederlandsche Bankte Amsterdam. Het tot stand komen van dien uitvoer moet in het belang zijn van de opvoering van de werkgelegenheid hier te lande en strekken tot het behouden of her winnen van relaties in het buitenland. Inlichtingen zijn te bekomen bij den secretaris van bovengenoemde rijks commissie ten kantore van De Neder landsche Bank te Amsterdam. Naar de Res.bode verneemt, zou uit het voorloopig onderzoek in de be scheiden van de Oranjebank zijn ge bleken, dat de gepleegde verduisteringen een bedrag van twee millioen zouden te boven gaan. De directeur, de heer De V., die reeds vier weken voortvluchtig is, zou in Amerika vertoeven. Bij de politie te Haarlem heeft zich aangemeld de kassier der Boerenleen bank te Oude Wetering, die beweerde ten nadeele dezer bank, een bedrag van ongeveer f 50.000 te hebben verduisterd. Te O'leaos heeft een meisje van 18 jaar, na een hevige wootdcowlssellng met baar vader, dezen met een mes zoodanig la de hartstreek getrr.ffen, dat de mao enkele oogcnbllkkec later over leed. Het meisje nam de vlucht-, doch heeft zich thans zelf bij de politie aan gemeld. Als reden voor haar misdrijf gaf zij aan, dat. haar vader haar scherpe verwijten had gemaakt over haar gedrag. Op twee kilometer afstand van het dorp Sf. Hennmont heeft men het lijk gevonden van den heer B'oucbon, burge meester van dit dorp, wiens borst door drie revoigcrkogels was doo.'boord. Zijn portefeuille was verdwenen. Met paard eo rijtuig was de burgemeester naar Fresnes-en-Woëvre geweest. Het span kwam alleen bij de woning van Brouchon aan. Brouchon was een zeer geziene persoonlijkheid. Het parket van Verdun heeft deze geheimzinnige zaak in banden. Waalwpsclie fi Langstraatscbe Courant Dit blad verschijnt Uitgave Prijs der Advertentiën: WOENSDAG EN ZATERDAG. 20 cent per regel; minimum l.BO. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag dos morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit franco te zenden aan den Uitgever. zijn. Tentoonstelling van Schoen- en Leder-Industrie. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN brjuaturarMomara f»uj»rnrrai.i.»mtmwTTmJir.mTn^JI

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1