Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dierentuin DEN HAAG. 14-20 Augustus. w EERSTE BLAD. Bezuiniging op het Lager Onderwijs. Sport „NOOED-BRABAND" Kerknieuws Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. NUMMER 56 ZATERDAG 15 JUL1?1922. 45e JAARGANG. Uitgath: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen. De Minister van Onderwijs heeft een wetsontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920 ingediend. De strek king hiervan is, op het lager onderwijs te bezuinigen. Na ernstige overweging is de Regee ring er toe gekomen voorstellen te doen om te geraken tot beperking van het getal onderwijzers. Een nauwkeurige becijfering, aan de hand van gegevens naar den toestand op 1 Januari 1922, heeft aangetoond, dat, wanneer de verhouding tusschen het getal leerlingen eener school en dat der onderwijzers in overeenstemming wordt gebracht ongeveer met die, welke werd verkregen met het volgens de vorige L. O. wet verplichte aantal leer krachten, een besparing kan worden verkregen van ruim 15"/2 millioen gulden. Bij die becijfering is naar de practijk heeft geleerd de gemiddelde jaar wedde der onderwijzers gesteld als volgt: Voor het openbaar gewoon l.o. op f 2858voor het bijzonder gewoon l.o. op f 2503 voor het openbaar uitgebreid l.o. op f 3439 en voor het bijzonder uitgebreid l.o. op f2888. Natuurlijk kan die besparing niet in eens worden verkregenhet nieuwe verhoudingscijfer zal geleidelijk moeten worden ingevoerd, waartoe een over gangsbepaling wordt voorgesteld. Onder de punten voor bezuiniging komen verder vooral in aanmerking de schoolbouw, de wachtgelden, de waarde- loos kleine schooltjes en het uitgebreid lager onderwijs. De besparing, waartoe de desbetreffen de wijzigingen zullen leiden, zijn spoeds halve niet onder cijfers gebracht, maar het lijdt geen twijfel, zegt de Minister, dat dóór middel van vereenvoudiging der regelen op den schoolbouw, door de nieuwe regeling der wachtgelden, door de verhooging van het getal leer lingen, vereischt voor het stichten van bijzondere scholen in gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners en door de beperking van het aantal scholen voor uitgebreid lager onderwijs, een niet onaanzienlijke besparing zal worden verkregen. Op grond, dat aan de bestaande be palingen de vrijheid kan worden ont leend tot het doen van uitgaven bij het bouwen van scholen, welke niet strikt noodzakelijk zijn, worden vaste regelen voorgesteld, waarbij alleen rekening wordt gehouden met hetgeen voor den dienst van het onderwijs noodig is. Door de voorgestelde wijziging van art. 28 der Lager Onderwijs-wet kan het in art. 8 gestelde minimum aantal leerlingen een beletsel zijn voor een doelmatige klasse-indeeling der school. Scholen met een groot aantal leerlingen werken bovendien economischer dan scholen met gering leerlingental. Aan, gezien niet is gebleken, dat de vrijheid, welke onder de vorige wet op het lager onderwijs ten deze aan de bijzondere scholen was gelaten, het aan die scholen gegeven onderwijs geschaad, wordt thans voorgesteld die vrijheid voor de bij zondere scholen te herstellen entevens aan de openbare scholen te verleenen. Het maximum aantal leerlingen, waar bij volgens art. 27 combinatie van school voor g.l.o. met een in hetzelfde gebouw j gevestigde U.L.O.-school onder één hoofd is toegelaten, is berekend tegen ongeveer 25 leerlingen per klasse. Met het oog op de wijziging van art. 28 zal dat aantal moeten worden verhoogd tot 350. Voorgesteld wordt verder art. 28 der Lager Onderwijswet te wijzigen in dien zin, dat dit artikel niet langer het mini mum aantal onderwijzers stelt, maar het normale aantal. Voor het gewoon l.o. brengt de thans ontworpen schaal het verplichte aantal leerkrachten on geveer op het peil van voor het in werking treden der Lager Onderwijswet 1920. Voor het u.l.o. is als norm aan genomen ten hoogste 30 leerlingen per onderwijzer, hetgeen met het oog op de verhoudingen bij het g.l.o. niet te hoog wordt geacht. Onder de tegenwoordige wettelijke bepalingen is een op wachtgeld gesteld onderwijzer geheel vrij een betrekking te weigeren op lager salaris dan wat hij vroeger verdiende. Voorgesteld wordt, die vrijheid te beperken. De bepaling is echter uitgebreid tot alle gevallen, waarin een wachtgelder niet op eigen verzoek wordt benoemd. De wachtgeldregeling is duur. Een herziening van de betreffende bepalingen is noodig. Bij het nieuw ontworpen artikel is zooveel aansluiting gezocht bij de wachtgeldregeling, welke voortaan voor de burgerlijke ambtenaren zal gelden, zoodat ook rekening gehouden is met de voorschriften in de Pensioen wet 1922, welke voor de wegens op heffing of reorganisatie ontslagene gunstiger bepalingen inhoudt dan de Burgerlijke Pensioenwet van 1890. Om een nieuwe regeling voor het bedrag van het wachtgeld zijn de beginselen van de nieuwe wachtgeldregeling der burgerlijke ambtenaren gevolgd. Deze maakt onderscheid tusschen hoofd- en nevenbetrekkingen (wat bij de onderwijzers niet noodig is) en tus schen hen die al dan niet kostwinner zijn van een gezin. Om de moeilijkheden te ontgaan bij de bèslissingen omtrent het kostwinnerschap is voor de onder wijzers een onderscheiding aangenomen naar den duur van den diensttijd 100 pCt. wachtgeld zal worden genoten gedurende resp. drie maanden, een half jaar en een jaar door hem met resp. minder dan 5, 5 tot 10 en meer dan 10 jaar dienst en is overigens een ge middelde aangenomen van 65pCt. Evenals in de regeling voor de burger, lijke ambtenaren is aangenomen, dat de duur van het wachtgeld behoudens de gevallen, waarin het vroeger vervalt gelijk zal zijn aan den diensttijd. Schorsing zal den duur niet verlengen. De gewijzigde redactie maakt het ver vallen van het wachtgeld onafhankelijk van het aanvragen van het pensioen. De schorsing van het wachtgeld is thans op den voet van de regeling voor de burgerlijke ambtenaren in ruime termen vervat. Vervanging van het wachtgeld door pensioen komt, indien zulks voor de betrokkene niet tot mindere inkomsten leidt dan hij bij handhaving van het wachtgeld zou hebben, aangewezen voor. Een bepaling is opgenomen om te ver zekeren, dat zij, die in openbaren dienst worden herplaatst, een pensioen uit hoofde van de opheffing hunner be trekking niet ontvangen. Het vermeende wachtgeld zal beloopen 2/3 maal 65 pCt. is gelijk 43 pCt. van de jaarwedde. Hier is te denken aan de uitzonderingsgevallen, waarin wegens te korten diensttijd het toekennen van pensioen onmogelijk is en iemand toch niet aan zijn lot overgelaten kan worden. Volgens de thans geldende bepalingen wordt voor de stichting van een bij zondere school in groote gemeenten met bijv. 50.000 of 80.000 inwoners hetzelfde minimum aantal leerlingen vereischt als in de minst bevolkte ge meenten. Dit geeft in eerstbedoelde gemeenten aanleiding tot noodelooze versnippering en opdrijving van kosten. Om dit te voorkomen wordt nu voor gesteld de gemeenten naar het zielental te verdeelen in drie categoriën. Voorts wordt het minimum aantal leerlingen, vereischt voor de stichting van een U.L.O.-school te gering geacht. Voor gemeenten met meer dan 100.000 ingezetenen kan dit zonder bezwaar worden verhoogd tot 60. In verband hiermede zal in gemeenten van de middelste categorie ten minste 48 en in de kleinere gemeenten ten minste 24 leerlingen worden gevorderd. weleerw. heer F. J, J. Cornelissen, wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. 6);" y)^WA A LW U K. f DOOD ERVARING STERK Z. D. H. de Bisschop van den Bosch heeft benoemd tot pastoor te Meer- veldhoven den weleerw. heer J. J. van Laarhoven, tot kapelaan te Tilburg (Goirke), den weleerw. heer Th. A. Beijer, tot kapelaan te Zevenbergschen Hoek den eerw. heer H. J. R. Goette, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Veghel den weleerw. heer P. van Heijst, tot kap. te Boekei den weleerw. heer P. H. van Hooff, tot kap. te Zeelst den eerw. heer A. H. P. C. van Weert, priester van het Seminarie, tot kap. te Kaatsheuvel den weleerw. heer H. M. J. Sloots, tot kap. te Dinther den eerw. heer J. M. van Haaren, priester van het Seminarie, tot kap te Son den weleerw. heer J. G. M. Verbunt, tot kap. te Mill den eerw. heer J. H. Willenborg, pries ter van het Seminarie, tot kap. te Oss (H. Maria Onbevl. Ontv.) den weleerw. heer J. L. J. Nuijens, tot kap. te Baard wijk den weleerw. heer J. A. van Ber- kel, tot kap. te Lierop den eerw. heer G. C. A. J. Terhorst, priester van het Seminarie, tot assistent te Vught den eerw. heer J. P. J. van Loon, priester van het Seminarie, tot rector te Budel den weleerw. heer W. J. H. Gijsbers, en tot kap. te Nistelrode den eerw. heer E. B. Odemaere, priester van het Seminarie, ter vervangingvan den T. W. E. M. Zondag 16 Juli zullen 4 tandem paren deelnemen aan den tandemwed strijd, terwijl dezelfde amateurs uitko men in een handicapwedstrijd. Mazairac rijdt met Maas (Bergen-op- Zoom), Disseldorp en van Meerendonk beiden van Tilburg vormen een paar; verder Otter en Krak uit Amsterdam en Meerbach (N.-Borgvliet) met van Wijk uit Bergen-op-Zoom. In een motorrace zullen Luycken en Brinkhof elkaar bekampen. Achter groote motoren komen uit Paymans (Tilburg) met Brinkhoff, Schaft (Goirle) met Villepontous, Luycken (Antwerpen) met Luycken en Leddf ('s Hage) met Verbrugge. Groote Internationale Landen Tuin bouwtentoonstelling Iff 22» Tilburg. Naar wij vernemen zal wegens de groote deelname van het binnen- en buitenland aan deze Internationale ex positie, afwijking van het oorspronkelijke bouwplan noodzakelijk zijn, zoodat aan de tentoonstellingshallen eene importante uitbreiding zal gegeven worden.Hierdoor ls het tevens mogelijk belanghebbenden, welke nog geen stand reserveerden! van plaatsruimte te dienen tot uiterijk 15 Aueustus. Ile Echo van het Zniden, Waalwijksche en liaiigstraatseke Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minlmnm f 1.50. Reclames 40 cent per regel. contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Tentooistelliif vat Schoen- en Leder-Industrie. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Omtrent de geweldige ontploffing in Groden wordt nog aan 't „Acht Uhr Abend- blatt" gemeldin het marinedepot moeten zich ongeveer 700 mynen hebben bevonden. Alle schuren zijn door de ontploffing ver woest, met uitzondering van de grootste, welke meer dan 300 mijnen bevatte. Omtrent het aantal slachtoffers is tot nu toe geen nauwkeurige opgave binnengeko men. Op het oogenblik van de ontploffing bevond zich niemand in de schuren. Het aantal dooden zal niet meer dan vijf bedra gen. In het ziekenhuis liggen gelijk gemeld 10 zwaar gewonden en 34 licht gewonden, terwijl in particuliere woningen 100 perso nen, die zwaarder of lichter gewond zijn, zijn ondergebracht. De entente-officier, die licht gewond werd, had kort voor de ont ploffing op last van de entente-commissie een bezoek gebracht aan de fabriek. De materieele schade in Groden is buiten gewoon groot. Omtrent de oorzaak van de ontploffing zelf is op 't oogenblik nog niets bekend. Vergaan Over den botter „Helder 185", welke zich de vorige week tijdeus het stormweer óp zee bevond, en niet met de andere botters des avonds de haven bereikte, maakte men zich zoo schrijft men uil Den Helder aan de „Stand." toen Zaterdagmorgen nog niets omtrent dit vaartuig bekend was, zeer on gerust, totdat Zaterdagavond bericht in kwam dat het naambord met eenige andere stukken waren aangespoeld, zoodat thans met zekerheid kan worden aangenomen dat dit vaartuig in den storm is vergaan en de drie opvarenden hun dood iu de gol ven hebben gevonden. De schipper J. Gersen laat een vrouw met vier kindereu en de knecht E. Gersen een vrouw mt vijf kiuderen na, terwijl de jong-, ste opvarende Wezelmnn een jongeling van 17 jaar is. Angstige oogenblikken. Een tentwagen, waarin drie dames en drie lieeren gezeten waren kwam, naar de „Stand." meldt, uit Krommenie gereden, toen op den „Uitweg" het paard, eensklaps schrikachtig geworden, op de aehterpooten ging staan, en daarna, weer neerspringende, met wagen en al in de ongeveer daar ter platase 20 meter bveede vaart terecht kwam. Dit alles geschiedde zoo snel, dat slechts een man uit deu wagen kon sprin- genen in het water terecht kwam. De an dere vijf verkeerden 'dus in een hacheiykeu toestand, daar de opening van den wagen nog maar even boven het water kwam. Het was een angstig oogenblik, temeer daar er bijna geen hulp was, zoodnt er niet aan ge dacht kon worden den wagen ter zijde te tillen of iets dergelijks. Weldra echter wis ten de heeren er zich uit te werken, waar na de dames met vereende krachten op het droge gebracht werden en naar de naastbij- zijnde woning werden gebracht. Allen waren kopje onder geweest. Intusschen was er hulp gekomen eu na de strengen, hetgeen veel moeite opleverde, te hebben doorgesne den, kon ook het paard, dat al uitgeput raakte, op het droge worden gebracht, en dnarna de wagen. Wonder hoven wonder vallen dus geen mensehenlevens te betreuren, en kwamen allen met den lievigen schrik vrij. Gevaarlijke audiëntie. Maandagochtend, terwijl B. en W. van Zaandam vergaderden, vervoegde zich een zekere G. op het stadhuis, om den burge meester te spreken. In wachten had hij geen zin. En toen liy de vrijpostigheid nam, de burgemeesterskamer in te gaan, waaruit hy door den concierge was verwijderd, begon hij een ambtenaar ter secretarie allerlei liefelijkheden naar het hoofd te gooien. Men ontbood 2 agenten. Op het gezicht van deze, trok hij een mes, en gaf ze den raad niet te dicht hy hem te komen. De part yen scheid den zich. De burgemeester, die op het oor logstoneel was verschenen en zag. dat een 1 der agenten den revolver gereed had om den man tot de orde te dwingen, gelastte hem dn persoon, tot tweemaal toe aan de wet te gehoorzamen. In Tlit critleke moment, koos de indringer eieren voor zijn geld en legde het mes neer. Proces-verbaal werd opgemaakt. Poging tot vergiftiging. Op last der justitie is te Zaundnm gear resteerd en van daar naar Haarlem getrans porteerd, zekere D. die verdacht wordt in zyn kosthuis kopervitriool in de molk te hebben gedaan om zijn kostbaas en diens vrouw om bet leven te brengen, teneinde zich zoodoende van liet geld dezer lieden meester te kunnen maken. Bloedvei»giftiging. In het St. Antonius-gasthuls te Helmond is de 17 jarige F. B. aan bloedvergiftiging overleden. Ixiodwitvergiftiging. Te Bmraen zyn twee koeien van den land bouwer Derks aan loodwitvergiftiging ge storven. De cementen drinkbak was ge scheurd en deze was dicht gemaakt met menie, de koeien hebben uit dien bak ge dronken en zijn daaraan gestorven. Rijwielongeluk.' Te Bergeijk is de opperman C. de W. met zijn rijwiel tegen een boom gereden. Zijn toestand is zorgwekkend. Doodelijk ongeluk. Gisterenmiddag is aan de enrtoufabriek der fa. Hootes en Beukemn te Kalkwyk, door het springen van het deksel van een kookapparaat de ruim vyftigjarige gehuw de werkman J. Smit onmiddellijk gedood.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1