Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dierentuin DEN HAAG. 14-20 Augustus. i Gemeenteraad. Binnenland. EERSTE BLAD. „NOORD-BRABAND" NUMMER 58 ZATERDAG 22 JULI 1922. 45e JAARGANG. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TI EL EN. Telefoon No. 38. Telegv.-AdretjECHO. Prijs der Ad verten tlCn 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 14 dezer. Voorzitter de Edelachtb. heer P. N. Dekkers. Aanwezig 9 leden, terwijl er 1 vaca ture is ontstaan wegens het overlijden van den heer van Son, en 1 wegens 'net vertrek van den heer van Steen. Om 4 uur opent de voorzitter de vergadering met gebed. Aan de orde 1. Mededeelingen. Voorlezing der notuien van de vorige vergadering welke onveranderd worden goedgekeurd. Mededeeling correspondentie. 1. Het verslag van den toestand in de gemeente door B. en W. opgemaakt, ligt ter visie der leden. 2. Schrijven van dhr. A. Verschuren, waarin hij mededeelt dat hij zijne be noeming als gemeenteraadslid niet aan neemt. Waar de heer J. Smits ook niet in aanmerking wenscht te komen is de heer P. Rolleberg aan de beurt. 3. Schrijven van de Ged. Staten waarin zij mededeelen dat de aanslag over 1921 van den heer C. Schenkels, zijnde f 119,84 tegen een belastbaar inkomen van f 2100 is vernietigd. 4. Schrijven van de Ged. Staten waarin zij het besluit tot het aangaan van een geldleening a f 8000,voor verbetering der havens, goedkeuren. De Voorzitter deelt mede dat de in schrijving tot Vrijdag a.s. ten kantore van den Gem. Ontvanger open staat. 5. Procesverbaal van kasopneming bij den Gem. Ontvanger, waaruit blijkt dat de boeken regelmatig waren bijge houden en het juiste bedrag in kas was. 6. Schrijven van de Ged. Staten waarin zij het kohier Hoofd. Omslag voor 1922 goedkeuren. 7. Schrijven van den heer A. Smits om de helft van de pachtsom van de bermen kwijt te schelden, wordt beslo ten het in handen van B. en W. te stellen. Verder is nog ingekomen een bedrag van f 1512,98 van den heer L.C. Kamp, om deze som in de gemeentekas te storten. Voorzitter. Ik heb gevraagd of deze schenking voor een bepaald doel moet gereserveerd blijven, waarop mij is ge antwoord dat dit bedrag voor de ge meentekas is en dat aan deze schen king absoluut geen voorwaarden zijn verbonden. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 8. Schrijven van den heer |.Zwaans, waarin hij verzoekt om het stukje grond achter zijn huis, welk eigendom van de gemeente is, aan hem te willen ver- koopen. Voorzitter. Ik stel voor om dat stuk grond, hetwelk ligt tusschen Th. de Jong en J. Zwaans en groot is 100 M2., te verkoopen a 50 cent per M2. De Hond. Heeft hij gezegd voor welke prijs hij het wil koopen? Voorzitter. Neen. Maar daar wij destijds aan de Jong ook een stukje grond tegen dien prijs hebben verkocht, stel ik U voor het aan Zwaans ook te doen. Pruijssers. Zou het voor de andere menschen niet hinderlijk zijn dat dit stukje grond wordt verkocht, b.v. met den uitweg Rubbens Uitweg mag men niet verkoopen. De Hond. Ik zou niet overgaan tot verkoop van al het land. Rubbens. Is er geen bezwaar aan verbonden Voorzitter. Het is eigendom van de gemeente. Nollen. Ik heb gehoord dat zij het al 50—60 jaar in gebruik hebben. v. d. Rijken. Was het niet beter dat wij het hem in erfpacht gaven. De Hond. Waarom het aan de Jong te verkoopen en het aan Zwaans in erfpacht geven Voorzitter. Aan de Jong hebben wij het verkocht om er op te bouwen. Wij vonden het destijds een algemeen be lang dat er in de gemeente gebouwd werd. Vloeimans. Zoo de Jong het had geweten, had hij het misschien ook liever in erfpacht gehad. De Hond. Ik zou het liever verkoopen. Wordt met algemeene stemmen tot verkoop besloten. Schrijven van het bestuur der Chr. school waarin zij mededeelen dat bestek eh teekening voor den bouw der nieuwe school door Z.Ex. den Min. van Onder wijs is goedgekeurd.' Adressanten verzoeken beleefd om spoedig tot het bouwen over te gaan, daar zij toch niet kunnen blijven wachten. Voorzitter. B. en W. stellen voor om de leening, benoodigd voor genoemde school, zijnde f35.000 a 6 pCt., af te lossen in 35 jaar. v. d. Rijken. Ik zou liever wat wachten met het bouwen van de nieuwe school. We weten alle in welken tijd wij zijn en met het oog op de finantieele toe stand was het beter dat wij wat wach ten. Misschien dat binnenkort de mate rialen, arbeidsloonen enz. veel goedkoo- per zijn, zoodat dat voor de gemeente een voordeel zou zijn en dat kan toch voor het schoolbestuur geen bezwaar zijn. De lokalen waarover zij nu be schikken zijn toch goed in orde, het komt er toch op een half jaar niet op aan. Ik zou u willen voorstellen om nog eens een conferentie met het schoolbe stuur te houden. Voorzitter. De schoolopziener heeft gezegd, dat zij niet langer meer kunnen wachten, zij hebben al zoo lang gewacht. De twee lokalen waarover zij nu be schikken, kunnen dan worden ingericht voor landbouw-, teekenonderwijs en andere doeleinden. De gemeenteraad moet binnen 1 maand een besluit nemen. v. d. Rijken. De regeering is heel aardig, het komt er echter op de ge meente op aan. Voorzitter. Het Bijz. onderwijs kost voor deze gemeente niet zoo veel als het openbaar onderwijs vroeger voor de gemeente kostte. v. d. Rijken. Het is heel mooi dat er de gemeente voordeel aan heeft, doch men moet het schoolgeld eens vergelij ken. Het blijft dan toch hetzelfde of de inwoners het aan schoolgeld of aan belasting moeten betalen. Ruijtenberg Zij hebben al lang genoeg gewacht, en hebben er recht op. v. d. Rijken. Dat is mijn bedoeling niet. Ze hebben er zeker zooveel recht op als de Katholieken. Wij zitten hier toch om het belang van de gemeente te behartigen. Wij zouden ons misschien wel f 10.000 kun nen bevoordeelen met wat wachten. Rubbens. B. en W. hebben reeds dikwijls over deze kwestie gesproken. v. d. Rijken Ik zou het voorstel in stemming willen brengen. Rubbensc' Wij vragen natuurlijk om uitstel. Wordt besloten de gelden voor den bouw der scholen beschikbaar te stellen Voorstel van B. en W. om in de notulen in het vervolg geen discusie meer op te nemen. Voorzitter. Zooals U wel zult be merken gaat er dikwijls met het op nemen van de discusie en het voor lezen hiervan veel tijd verloren. B. en W. zouden U willen voorstellen om de discusies in de notulen niet meer op te nemen. v. d. Rijken. Zou het niet wensche- lijk zijn zoo iemand een opmerking op de notulen heeft hem te vragen of hij het al of niet wenscht opgenomen te zien. Voorzitter. Ik zou U willen voor stellen om het reglenjent van orde te wijzigen en voortaan, zooals op meerdere plaatsen dat gedaan is, geen dicusies meer in de notulen op te nemen. Aldus wordt besloten. Rondvraag. v. d. Rijken. Is er met de P.N.E.M. al afgerekend. Voorzitter. Wij hebben altijd nog f 2000 ingehouden van de waarborgsom. Nollen. Vanmorgen vroeg mij iemand of ze allemaal evenveel verdienden met het baggeren. Voorzitter. Neen, de een krijgt zoo veel en de andere zooveel, het bedrag kan in de algemeene vergadering niet genoemd worden en zal ik U straks in de geheime vergadering mededeelen. de Hond. Klijn heeft me vanmorgen de kermis of die doorgaat. Voorzitter. Reeds lang op voorstel van B en W. is besloten hier kermis te houden. Reeds verschillende personen van vorig jaar hebben wij aangeschreven en hebben toezegging gedaan om hier weer te komen staan. Rubbens. Waarom zouden wij hier ook geen kermis houden, het is overal kermis en men gaat bij elkander op de kermis, zoodat de spaarcenten toch op moeten v. d. Rijken. Nog een oude herinne ring. Zou het niet gevonden kunnen worden dat er hier in den winterteeken- onderwijs werd gegeven. Nu moeten de jongens een geheelen winter naar Waalwijk of elders om teekenles te halen. Er zijn misschien hier nog oude bescheiden van het vroegere teeken onderwijs aanwezig, zoodat men hier niet meer voor in de kosten behoeft te vallen. Voorzitter. Ik zal alles eens laten opzoeken Niemand het woord meer verlangend sluit de voorzitter de vergadering om over te gaan in een geheime zitting. LWUK [p'ÖoÏÏ ERVARING STERK.) te kennen gegeven, dat de honden in zijn buurt aan zijn bezaaid land veel schade verrichten, zou U daar de politie eens op willen laten letten. v. d. Rijken. Zoo ik vernomen heb zullen de noodslachtingen bij den aan vang der nieuwe vleeschkeuringswet ook in de abattoir moeten geschieden Voorzitter. Ik zal alles in het werk stellen om de noodslachtingen in de gemeente te houden. v. d. Rijken. Is onze gemeente f ook aangesloten bij een huurcommissie Betaalt zij daar veel aan Voorzitter. PIm. 28 gulden per jaar. Teunen. Is er al iets bekend omtrent De conferentie in den Haag ten einde. Hftt t fficlcel communique no. 55 luidt ais volgt D<- niet-Russische commissie is heden middag ia voltallige vergadering ia het Vredespaleis bijeecgekomeo oin 4.30 uur, onder voorzluerschap van den beer Pauju. Baron Romano Avezzana stelt uit naam van de delegaties van Italië, Groot- B itannië, Frankrijk, België, Japan.-Neder land, Roemenië, Polea, Tsjccho-Slowa- kijc, het. Koninkrijk der Servië.», C. oaten en Slovene, Griekenland, Letland, Esth* nie eu Finland de volgende resolutie voor >De niet-Russische commissie dooi haar werkzaamheden eindigen op het puat waarop b aangeland de gedachten- wisseling, die te 's Gravenhage heeft plaats gehad met de Russische commis sie, en die is ^vastgelegd io de door de drie sub-commissie voorbereide er» goed gekeurde rapporten, en neemt met vol doening kcnuis van het voorstel van de Russische delegatie om haar regeering voor te leggen hetgeen vervat is ia dc door den heer Lkwtrof in dc voltallige vergadering van 19 Juli voorgelezen verklaring. De niet-Russische commissie kan In de termen vau deze verklaring zelf geen grondslag voor een overeenkomst vinden, maar zij constateert, dat de io deze ver klaring aangegeven gedragslijn, iadieo zij aanvaard wordt door de Russische regcerlag en indien zij op loyale wijze wordt gevolgd, kan medewerken tot het herstel van vertrouwen, dat noodig Is voor medewerking v?o Europa aan het herstel vao Rusland. De niet-Russische commissie consta teert bovendien dat deze verklaring kan dienen om eca guasllge atmospheer te scheppen voor alle latere onderhande lingen, die gewensebt geacht zouden kunaen worden door de hier vertegen woordigende regeeringen.» Men sciot uit Duitschland De duurte neemt sael toe. De prijzen stijgen met den dag. De op handen zijnde verhoogiug van de kallprijzen en van do steenkolcnprijzen in belde geval len met 25 pet., zal verdere prijsverhoo- glngeo tengevolge hebben. De Haagsche conferentie is uit elkaar gespat. Gisterenmiddag had de slotzitting plaats. De niet-Russische commissie kon in de Russische verklaring niet een voorstel zien, belangrijk genoeg, om de confe rentie te laten voortduren. De niet- Russische commissie nam in de ver gadering van Woensdagmiddag een resolutie aan, waarin zij zegt, haar werkzaamheden te eindigen. De Russische delegatie zal vermoede lijk reeds heden naar Rusland terug- keeren. Herhaaldelijk werd den laatstee tijd in de pers melding gemaakt vau het onbeschaamd optreden van Duitsche z.g. Kuusthandluogen, die ous laud oveT- stroomdec met aanbiedingen van on zedelijk. drukwerk. Naar aanieldiup hiervan heeft ecu R. K. Kamerlid zich gewend tot den Mlolster vao Waterstaat met de vraag of het niet mogelijk eti zoo ja, nood zakelijk was, dat vanwege het Bestuur der Posterijen een scherp en streng toezicht worde gehouden op zendingen, dte vanuit Duitschland ons land binnen- komen. Naar aanleiding van deze vraag out- viog dit Kamerlid onderstaand schrijven me; aiach'iglng tot opcobaatmaking. >Naar aanleiding van Uw schrijven >beb ik de eer U het volgende mede «te dcclen. »B'j de verdragsbepalingen, welke >voor het internationaal postverkeer >geldeo, is de verzending van stukken >van onzedelijken aard verboden. Io- >gevolgc deze bepalingen moeten «stukken als de bedoelde, worden «vernietigd door de zorg van de post- «adminis'.ratie, die de aanwezigheid «opmerkt. «De aandacht van de daarvoor io «aanmerkiog komende postkantoren «werd gevestigd op de door U be- «doelde zendingen uit Dresden met «opdracht om zoo nauwkeurig mogelijk «toezicht uit te oefenen op de oot- «vangen stukkeu e« bij het aan- treffen vac zedenkwetsendeo aard «daarmede op de voorgeschreven «wijze te haodelen. Voorts werd hst >RiJk3postmlnlsterte te Berlijn op de «betreffende aangelegenheid gewezen, «met verzoek om het opnemen van «stukken van onzedelijken aard io de «voor Nederland bestemde brleven- «malen, door toezicht bij do afzending «zooveel mogelijk te voorkomen. w.g. KÖNIG, Min. v. Waterstaat. Wanneer het dus nog mochi voor komen, dat men dergelijk drukwerk on gevraagd ontvangt, verzoekt ondetge- teekende, da', met de enveloppe Waarop stempel, te mogen ontvangen, opdat de aandacht van het Be9tuu'der Posierljen erop v/ordt gevestigd. J. BEMELMANS, Dir. Centraal Bureau van Voor Eer en Deugd. Roermond, 17 Juli 1922. Mr. Th. Heemskerk, minister van justitie, viert vandaag zijn 70sten ver jaardag. De hem geest»erw®öte bladen bevatten artikelen, aan dit feit gewijd. „Het Weekblad vat» het Recht" merkt op, dat al wijken de opvattingen van de redactie niet zelden van die van den minister af, dit niet wegneemt, dat ook zij allen eerbied heeft voor zijn bij den parlementairen strijd steeds blijkende groote bekwaamheid en gaarne haar waardeering uitspreekt voor den arbeid, door hem als leider van het departement van justitie verricht. Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Hrieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UlTOAYTC: 20 cent per regel; iniuünuui 1.50 Reclames 40 cent per regel Bij contract flink rabat. Adverteutiëu uioeteu Woensdag eu Vrijdag (les morgeus om uiterlijk 9 uur lu ous bezit zijn. Tentoonstelling van Schoen- en Leder-lndnslrie. MAATSCHAPPIJ YAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1