Provinciaal hieuwj. geheel in handen der communisten, zelfs de toegangswegen waren door posten afgezet. En Vrijdag was schijn baar vanzelf de toestand weer geheel veranderd. Door den Landrat was de vroeger in dienst der Mpij. zijnde, maar ontslagen Verwalter Lindau, als zoodanig weder aangesteld en was ook de arbeid op het landgoed hervat. Woensdag kwam bij de directie der Mpij. alhier het telegrafisch bericht, meldende in het kort het plaats hebben van de oproerige beweging en den dood van v. Rosenberg. En Vrijdagavond be vond de directeur zich reeds te Mag- denburg, waar hij des avonds na 8 uur nog in het ziekenhuis werd toegelaten bij den zwaar mishandelden v. Rosen berg. Daar bleek hem, dat de doktoren alle hoop op herstel hebben, het gevaar is zelfs geweken. De sowj et-regeering is voornemens de kronen van de vroegere keizerlijke familie te verkoopen. Deze kronen worden te Kremlin bewaarden men schat de waarde er van op 840 millloen gulden. Berichten uit Moskou melden, dat de Siberische aartsbisschop Anatoly ter dood veroordeeld is, omdat hij had geweigerd de kerkschatten aan de sowjet overheden uit te leveren. De Chineezen-relletjes. Weer een dader gearresteerd Een 2e hoofddader, zekere Tan Too is Woensdagmiddag op de Javakade te Amsterdam gearresteerd. Bij fouilleering bleek hij in het bezit te zijn van een groote Mauer-revolver en 70 patronen. Omtrent de chineezen moorden te Amsterdam kunnen wij nog het vol gende meedeelen De gewonde, Chung Chang Chung, die in zeer ernstigen toestand naar het Binnen-Gasthuis werd vervoerd, is nog steeds in leven, ofschoon de kans op herstel zeer miniem is. Het lijk van Pang Lin, den gestorvenen, dat op de W.C. van het chineezenlogies werd aange troffen en ongetwijfeld door de dader daar heen werd gesleept, is in het Wilhelmina Gasthuis geschouwd. De overval in het logies van de maat schappij'' „Nederland" was tegen twee personen gericht, n.l. Pang Lin en Chung Chang Chung, die beiden het slachtoffer geworden zijn. Ongeveer veertig zonen van het Hemelsche Rijk namen aan den attaque deel. De ge- heele kolonie was van het geval op de hoogte en vol verwachting sloegen de andere Chineezen van af hun schepen den overval gade. De eigenlijke moord werd door eenige bepaalde personen ondernomen. De rest bezette met de revolver in de vuist de trappen en deuren van het Chineezenlogies. Anderen schoten van buiten at op ieder die zich voor de glazen van het smerige verblijf ver toonde. Herhaaldelijk klonk zoo verklaren de getuigen de kreet Ching Pai wat zooveel schijnt te be- teekenen alsdooden. Het staat vast, dat aan den overval ook Chineezen van de stoomvaartmaat schappij „Ocean" hebben deelgenomen. Direct nadat de politie kennis had .gekregen van het gebeurde werd zoo als we reeds mededeelden, iedere Chi nees aangehouden en gefouilleerd. We hebben hedenmorgen op het bu reau Kattenburg een mand gezien, die geheel gevuld was met hak-, sla- en steekwapenen. Daarbij troffen we sla gersmessen aan in diversen vorm, een mes in den vorm van een sikkel, lange voorsnijmessen, waarvan er één den vorm van een driehoek had, een soort zaag, boksbeugel, een Chineesche knots, die met voorbedachten raden ruw was gemaakt, vermoedelijk om zwaardere verwondingen toe te brengen, ijzeren pijpen, waarvan het uiteinde was voor zien van een paar stevige moeren. Behalve deze wapenen zijn nog onge veer veertig revolvers afgenomen en naar schatting vijfhonderd patronen ontdekt. Hoe de gele broeders bewapend waren mag blijken uit het feit, dat op een clubje van acht man negen revolvers benevens de noodige hak- en slachtwerktuigen werden bevonden. De politie heeft reeds verschillende keeren waargenomen, dat de Chineezen achter elkaar liepen, of dat hun groepje den vorm had van een cirkel. Ontdekt is, dat dit gebeurde om hun voorman, die in het midden liep, tegen aanvallen der tegenpartij te beschermen. Opmerkelijk is, dat in het beruchte Chi neezenlogies der maatschappij „Neder land" zeer sporadisch wapens werden aangetroffen. De grootste voorraad werd in de opiumkitten in de binnen- en Buiten-Batammerstraat in beslag ge nomen. De vele arrestaties hebben den Chi neezen de doodstuipen op het lijf ge jaagd. Wanneer een paar agenten naar een clubje Chineezen toestappen, steken ze terstond de handen in de hoogte. Nog steeds hebben die aanhoudingen plaats waarbij telkens weer opvalt, dat ook „vreemde" Chineezen d.w.z. Chinee zen, die in Rotterdam thuis hooren, hier rondwandelen. Donderdagmorgen heeft de politie weder om een huiszoeking gedaan, o.a. in het perceel Buiten-Batammerstraat 11. Daar werden twee revolvers, eenige ploerten- dooders en een groot aantal patronen in beslag genomen. Ten slotte nog iets over de vereeni- gingen Bo-On en De Drie Vingers. Naar Chineezen beweren heeft laatstgenoemde vereen, wel degelijk een ietwat politiek tintje. De naam Bo-On moet die zijn van een wijk in de omgeving van Canton, waarvan de leden dan ook afkomstig zijn. Zooals we eenige weken geleden reeds vertelden, is deze vereeniging koninklijk goedgekeurd. In haar statuten moet o.a. voorkomen dat zij zich tot taak stelt het opiumschuiven onder de Chineezen tegen te gaan. En het is op dezen grond, dat de koninklijke goed keuring is gegeven. De Chineezen worden terdege op de politiebureaux bewaakt. Natuurlijk gaat het niet aan ze allen in de cel te stop pen. Een groot gezelschap vertoeft daarom in de agenten-wachtkamer van het bureau Kattenburg. Twee agenten, bewapend met de revolver, zijn voor de heeren verantwoordelijk gesteld. In de staatsmunutiefabriek te Praag is Maandagnacht de directeur der fabriek generaal Hama, door een schildwacht doodgeschoten daar hij niet bleef staan toen hij werd aangeroepen. De generaal was naar buiten gekomen, omdat het electrisch licht defect bleek, en uit zijn werkkamer naar het fabrieks gebouw geloopen. De rechtszaak tegen de beide jonge Ieren, Dunn en O'Sullivan voor de Centrale Strafkamer van de Lon- densche Rechtbank, wegens het ver moorden van Veldmaarschalk sir Henry Wilson, heeft Woensdagmiddag drie uur geduurd. Beiden werden door de jury schuldig bevonden en dienovereenkomstig ter dood veroordeeld, door den strop. De rechtszitting kenmerkte zich door dramatische tooneelen. Bij het getuigen- verhoor werd o.a. door een inspecteur der recherche verklaard, dat beide be klaagden die ieder 24 jaar oud zijn, mannen van een uitnemend karakter waren en eervol in den oorlog vermeld waren. Beiden waren toen ernstig ge wond geweest. Toen het O. M zijn requisitoir had uitgesproken, verlieten de beide ver dedigers op verzoek der beklaagden de rechtzaal, omdat de president aan een der beklaagden geweigerd had een lange schriftelijke verklaring voor te lezen, omdat hij dit niet als een verde diging, maar als een politiek manifest beschouwde, dat den moord trachtte te rechtvaardigen. Na het verhoor gaf een hunner nog een korte verklaring.aan de jury, waarin hij zeide, zich niet als een verachtelijk moordenaar te beschouwen, maar tot zijn daad gedreven te zijn door eerlijke motieven, die de vrijheid van Ierland tot grondslag hebben. Toen de jury, waaronder zich ook twee vrouwen bevonden, bevestigend op de beschuldiging had geantwoord en de rechter den beklaagden vroeg of zij nog iets hadden te zeggen, vouwde O'Sullivan de armen over elkaar en zei „Al wat ik heb gedaan, mylord, heb ik voor Ierland gedaan, en ik ben er trotsch op voor Ierland te sterven". Toen werd de zwarte muts op het hoofd van de rechter gezet, en sprak deze het doodvonnis over Dunn uit. Toen hij de gebruikelijke woorden sprak „En God zij uw ziel genadig", zei Dunn rustig: „Dat zal Hij. my lord". De rechter sprak toen het doodvonnis uit over O'Sullivan, die aan het slot een hooghartige houding aannam en zei„U kunt mijn lichaam dooden, mylord, maar mijn geest zult u nooit dooden". De beide veroordeelden werden ver volgens weggevoerd. Freco's Zenuwtabletten, tegen examenvrees, slapenloosheld, onrust, gejaagdheid, per koker 60 ent. Freco's Maagtabletten tegen div. maagkwalen, als maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust, enz., per koker 60 cat. Freco's Hoofdpijntabletten per koker 45 cot binaeo 10 mia. afdoende tegen de hevigste Hoofdpijn. Freco's Zenuwhoofdpijnpoe ders. tegen Zenuwkoorts, Zenuw in de tanden, per poeder 8 cat., per doos a 25 stuks f 1.70. Waalwijk, 21 Juli 1922. Bij het te 's Bosch gehouden examen voor Mercurius Boekhouden slaagde o.m. onze stadgenoot de heer J. Dumoulin Fzn. Naar we vernemen, zal in den komenden winter in Waalwijk weer een groot tooneelwerk worden opgevoerd. Het is getiteld: „Hirtacus", drama in vijf bedrijven, door kapelaan Antoon van Delft. Het drama werd eerst onlangs ge maakt en berust nog in handschrift, onuitgegeven. Na de schitterende vertolking van „Saül's Verwerping", verleden jaar, wil de kapelaan van Delft van dit nieuwe werk aan de Waalwijksche tooneelclub de primeur geven, wel een zeldzaam voorrecht voor deze ijverige vereeniging van de R. K. Werkl. vereeniging. Reeds volgende week wordt met de rolverdeeling en instudeering begonnen onder leiding van kapelaan Bijnen. De vergadering besloot in beginsel conform het advies en werd besloten het Dag. Bestuur op te dragen een adres samen te stellen, waarbij, rekening houdende met de besprekingen, die terzake zijn gevoerd tusschen de werk gevers- en werknemers-organisaties van de schoen- en ledernijverheid, bij de regeering krachtig aan te dringen op beperking van den invoer. 4. Rondvraag. Bij de rondvraag werd nog de wen- schelijkheid betoogd dat de Kamer, als vertegenwoordiging van Handel en In dustrie bij de Regeering zou aandringen op aanmerkelijke beperking van de staatsuitgaven. Gewezen werd er op dat in den tijd van schijn-welvaart de staats uitgaven zijn gebracht van ongeveer 175.000.000 op 900.000.000. Dat de verarmende bevolking niet meer in staat is de daarvoor noodzakelijk hooge belasting te blijven betalen. Dat de hooge belastingen kapitaal vernietigend werkt en de gevolgen daarvan zullen zijn vermindering der werkgelegenheid en verzwakking van handels- en indus- trieele ondernemingen. De hoop werd uitgespruken dat Uc Regeering er niet voor zou terugdeinzen de meest krasse maatregelen te nemen al moeten daardoor sommige bevolkings groepen in meerdere of mindere mate worden getroffen. Het werd volstrekt noodzakelijk geacht dat radicale maat regelen tot beduidende bezuiniging op de uitgaven worden getroffen omdat anders is te voorzien een inflatie van onzen gulden met al de bedenkelijke gevolgen daarvan. Ten slotte werd nog besloten bij de Directie der Hollandsche Buurtspoor wegen aan te dringen de tram die 's avonds te 6.40 uit Tilburg vertrekt in de richting Waalwijk iets later te stellen om aansluiting te geven aan de treinen die te ongeveer 7 uur uit Amsterdam, Rotterdam en richting Venlo te Tilburg aankomen, waardoor reizigers voor Loonopzand en Kaatsheuvel zouden worden gebaat. Ook zal worden gevraagd zoo mogelijk des middags een tram in te leggen in de richting Tilburg tusschen 2 en 7 uur n.m. De vergadering werd daarna gesloten. Hedenmorgen ten 10 uur had de sluiting van den cursus l921/'22 der Rijksvakschool plaats. Behalve leeraren en leerlingen waren tegenwoordig de president der commissie, de heer J. L. van Gijn en het lid. de heer W. Donker Pzn. Door den directeur, leeraren en de beide leden der commissie werd het woord gevoerd tot de leerlingen over den afgeloopen cursus en eenige wijze lessen meegegeven voor de toekomst. De uitslag is dat aan 21 van de 22 leerlingen der afdeeling schoenmakerij het diploma kon worden uitgereikt, terwijl over een de leeraren nog moesten beraadslagen. Aan de 3 leerlingen der looierij-afd. kon 't diploma worden uitgereikt. In 't volgend nummer geven we een meer uitvoerig verslag. Wij vernemen dat, zonder dat eenige oproeping nog is geschied, zich reeds 8 leerlingen voor de schoenma kerij en 3 leerlingen voor de leerlooierij voor den nieuwen cursus hebben aangegeven. Het drukken van den officieelen- catalogus voor de Tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie van 14—20 Augustus te houden in de zalen van den Dierentuin te 's Gravenhage is opgedragen aan Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen te Waalwijk. Zondag hield de postduivenver. „De jeugdige Vliegers" een wedvlucht vanuit Eijsden. De prijzen werden behaald als volgt 1. G. de Graaf, 2. G. de Graaf, 3. A. Verhoeven, 4. N. Berends, 5. Th. Trim- Honderde ongevraagde dankbetui gingen ontvingen wij reeds. Bovenstaande tabletten zijn verkrijg baar bil Drog. «De Toko> Waalwijk en Gez. WAGEftAKERS, Kaatsheuvel. Donderdagmiddag ten 5 uur had eene vergadering plaats der Kamer van Koop handel ten raadhuize alhier. De Voorzitter de heer B. Timmermans- Verschure opende de vergadering en deelde mede dat de heeren van Beurden en Bres- sers verhinderd zyn, omdat zy te Tilburg eene allerbelangrijkste vergadering moeten bijwonen, ril. van de Commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie inzake de te voeren actie voor beperking van den invoer van schoenen en leder. De vergadering is belegd voor tal van zaken maar speciaal om zich betreffende dezen invoer te wenden tot de regeering. De hoofdindustrie in ons district, wier belangen speciaal aan onze Kamer zijn toe vertrouwd, vcrkocreu thans in dusdanigen preciaren toestand, dat wij gemeend hebben niet langer te mogen talmen om door mid del van ons offieieele instituut uiting aan den onhoudbaren toestand, waarin de schoen en leder-nijverheid verkeert, te geven en een dringend beroep te doen op de nieuwe re- goering. Voorts richt hij tot de leden het dringend verzoek ons ieder in het bijzonder op te wekken tot krachtige medewerking om de Kamer aan haar doel te doen beantwoor den. Het is voor het dagelijksch Bestuur dei- Kamer ondoenlijk om alle nooden in het dis triet te kennen, om voor alle acties die in het belang van handel en industrie zfln, het initiatief te nemen, om voor alles de leiding te nemen. De Kamer heeft in hare nieuwe samenstelling, vertegenwoordigers geleide lijk verdeeld over liet gelieele district, af gevaardigden zoowel uit klein- als groot- lied rijf. Het dagelijksch Bestuur rekent dus in de toekomst op uwe hulp, uwe voorlichting, uwe mededeelingen, verzoekt u dringend wanneer u meent dat er iets voor handel of industrie gedaan kan worden, hetzij di rect door de Kamer zelve of door de Ka mer bij de regeering of andere offieieele lichamen, hiermede niet te talmen doch U onverwijld met liet bureau der Kamer in verbinding te stellen. Hij wijst ton slotte op de moeilijke tijden die wij beleven, dringt aan op krachtige samenwerking, activiteit, om speciaal de hoofdbronnen zoo goed mogelijk te helpen en te doen vloeien. Voorts was nog kennisgeving van verhin dering ingekomen van de Heeren van Don- ge, de Haan en Roza. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Eenige ingekomen stukken betreffende de thans vastgestelde kiezerslijsten en de in richting van liet jaarverslag worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van de afd. Waspik van de vereeniging De Hanze, waarbij steun wordt gevraagd om te verkrijgen verbetering van de spoorweg- dienstregeling op de lijn 's-BoscbL.-Zwa- luwe en openstelling van bet telefoonkan toor van 8 nwr-^mi. tot 9 uur n.m. werd door den heer van Iersel nog gewezen op liet groot aantal* reizigers dat van dezen sneltrein voor Rotterdam gebruik maakt. Aanvankelijk had de vergadering wel eenig bezwaar om liet door de Hanze te Waspik gevraagde te bevorderen, ten slotte werd echter besloten een verzoek te richten tot de Commissie voor de dienstregelingen 0111, wanneer zulks mogelijk is niet behoud van liet karakter van den sneltrein te verzoe ken te bevorderen dat bedoelde trein voor taan ook te Waspik zai stoppen. Aan liet verzoek van de Kamer van Koop handel te 's Bosch 0111 adhaesie te betuigen aan een adres waarin wordt gevraagd, om een uniforme regeling van de openstelling der telefoonkantoren ten platten lande, is reeds voldaan door het Bureau der Kamer met een zelfstandig adres. Naar aanleiding van een verzoek van de Kamer van Koophandel, te Eindhoven waar bij wordt gevraagd de belemmering van den invoer van Duitsche sigaren, werd besloten geen steun te verleenen aan dit adres doch oen zelfstandig adres tot de Regeering te richten en daarin te verwflzen naar liet Eindhovensche adres. Een schrijven van het Ministerie van Landbouw betreffende liet houden van een lezing over Ned. Indische voortbrengselen in Zweedsehe steden, wordt voor kennis geving aangenomen. Besloten werd tot do Nederl. Organisatie t-an Internationale Kamers van Koophandel als lid toe te treden. Een schrijven van den Inspecteur der Nederl. Spoorwegen te 's Bosch, waarbij in overweging wordt gegeven klachten of voor stellen tot verbetering met betrekking tot vervoers-aangelegenheden rechtstreeks aan dien Inspecteur in behandeling te geven wordt voor kennisgeving aangenomen, even als een schrijven van den Minister van Landbouw betreffende binnenvaart-aange- legenheden. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres van de Kamer te Vlaardingen waarbij wordt gevraagd niet over te gaan tot centralisatie van den postehèquo 011 girodienst. Aan de Vereeniging Nederland in den Vreemde, zal eeh juarlijkscho bijdrage van *25.worden verleend. Schrijven van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel waarbij wordt medegedeeld dat de afgifte van certifica ten van oorsprong voor goederen, bestemd voor Nederl. Indië, in het vervolg uitslui tend moet geschieden door de Kamers van Koophandel. Deze verklaringen van oorsprong wer den vroeger afgegeven onder meer dooi de Inspecteurs der invoerrechten eu accijn zen dat zal in het vervolg niet meer kun nen geschieden. Voorgesteld wordt door be richten in de binnen ons ressort verschij nende nieuwsbladen, de aandacht van het ppbliek hierop te vestigen. Daartoe wordt besloten. Schrijven van het Interprovinciaal Spoor wegcomité te Groningen waarbij wordt ge vraagd adhaesie te betuigen aan haar adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarbij wordt gevraagd te bevorderen dat spoedig maatregelen worden getroffen tot herstel van de degressie in het spoorweg- reizigerstarief door wijziging van de kilo meterberekening en herstel van de kilome- terkanrten. De vergadering achtte het meer wensche- lijk dat in het algemeen op verlaging der tarieven werd aangedrongen. Deze aange legenheid zal worden aangehouden en zal het Dag. Bestuur nader overwegen of het aanbeveling zal verdienen zich zelfstandig tot de Iiogeering te richten. Schrijven van de Nederlandsche Ka mei van Koophandel voor Duitschland, waarbij deze onder toezending van een jaarverslag zich bereid verklaart, hare bemiddeling te verleenen ter behartiging van Nederland sche belangen in Duitschland. Het zal wellicht aanbeveling ver dienen door persberichten in de binnen het ressor t onzer Kamer verschijnende nieuwsbladen de aandacht van belangheb benden op liet bovenstaande te vestigen onder mededeeling, dat onze Kamer bereid wordt gevonden de belangen bij de Nederl. Kamer voor Duitschland voor te dragen en zoo mogelyk te steunen. Aldus wordt besloten. Adhaesie wordt betuigd aan een adres der Kamer te Vlaardingen aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal, waarbij wordt gevraagd in de wet tot regeling der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen niet op te nemen een verbod van het zoogenaamde strijk- en iuzetgeld. Verzoek om adhaesie voor een adres van de Kamer te Assen, waarbij wordt gevraagd voor het plakken van rentezegels een min der kostbare en tijdroovende regeling te treffen. Waar liet de Kamer bekend is dat dooi de Regeering reeds maatregelen worden overwogen 0111 in de richting van het ge vraagde verbetering te brengen, wordt be sloten op bespoediging aan te dringen. Verzoek 0111 adhaesie voor een' adres van de Kamer in den Haag. waarbij wordt ge vraagd dat de Minister van Financiën maatregelen zal treffen dat by invoer van sigaren 111 Nederland art. .12 der Waarde- wet zoodanig wordt toegepast, dat als waarde van de ingevoerde sigaren niet wordt genomen de factuurwaarde doch de waarde bier te lande. De vergadering was van oordeel dat het beter was dit adres niet te steunen onulat. veel meer heil werd verwacht door beper king van den invoer in den geest als door de Kamer te Eindhoven wordt gevraagd. Verzoek om adhaesie voor een adres van de Kamer te Haarlem, waarby den Minis ter van Waterstaat wordt' verzocht te be vorderen dat een ingrijpende verlaging van de tarieven voor bestel goederen per spoor, die thans liet drievoudige bedragen van vöór den oorlog, tot stand komt en waarbfl tevens de aandacht wordt gevestigd op en kele bezwaren, die bet snelvervoer aankle ven. Bij dit punt wordt nog gelezen een adres van de Kamer fe 's Bosch waarbij in hot algemeen verlaging van de vrachttarieven der spoorwegen worden gevraagd. Besloten werd in een zelfstandig adres op tariefsverlaging aan te dringen en te verwijzen naar de beide adressen Haarlem en 's Bosch. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een door de Kamer te Tiel aan de Tweede Kamer der Staten Generaal gericht adres waarbij wordt gevraagd aan de Gemeente besturen de bevoegdheid te ontnemen van het heffen eener zakelijke belasting op de bedrijven. Voorstel om een adres te richten tot de Tweede, Kamer der Staten Generaal waar bij wordt verzocht maatregelen te treffen tot beperking van den invoer van leder en schoenen. De schoen- en lederindustrie maakt een crisis door, zooals die nog nimmer is gekend. Het stopzetten van bedrijven of liet aan merkelijk inkrimpen van de productie is schering en inslag met als gevolg groote werkloosheid en daardoor als vanzelf de noodzakelijkheid tot het brengen van groote offers uit de middelen van Ryk en Gemeen ten. Van de zyde van de belanghebbende organisatiën is al geruimen tyd met klem betoogd, dat de ongebreidelde invoer van Duitsche producten de meest ernstige gevol gen voor de vaderlandsche industriën zal hebben. Het is eenvoudig onmogelijk de concurrentie aan te binden tegen de Duit sche industrie, die ten opzichte van den export naar ons land door den lagen stand van den Rijksmark in een zoo buitengemeen gunstige positie is gekomen. Ons land wordt dan ook werkelijk overstroomd inet Duit sche artikelen, die wel niet altijd in kwali teit liet Hollandsche product evenaren, maar die tocli door den lagen prys gretig gekocht worden. E11 het is niet alleen Duitschland dat door zyn export onze in dustrie dooddrukt, doch ook uit andere lan den met lage valuta is de import ontzet tend toegenomen. De fatale uitwerking van den massa-in voer neemt dan ook met den dag scherper vorm aan en voor menig bodryf is de debacle reeds gekomen of staat ze voor de deur. Niet alleen dat voor het product geen afzet meer te vinden is, doch het is voor vele bedryven een feit van ernstige beteeke- nls, dat vorderingen van vroegere leveringen onbetaald blyven omdat de anders liquide middelen van de afnemers zyn vastgelegd in aankoopen van buitenlaudsche artikelen, die doorgaans vóör de levering betaald moeten zyn. En pu moge het al waar zyn, dat ook belemmering van den invoer bezwa ren aankleven, doch het zal zeer de vraag zijn of de feiten, dat een groot deel der Nederlandsche schoen- en lederindustrie niet f)ij machte zal zijn de crisis door te maken en het overige deel uiterst verzwakt uil den etryd zal komen, met de ernstigste gevolgen voor de bestaansmogelijkheid voor de toekomstdat ontzettende offers uit de openbare kassen worden gevraagd voor steunregelingen en werkloozenkassen, /die toch weer zullen moeten komen van de be lastingpenningen van de verarmende bevol king; de nioreele gevolgen van niets doen voor de werklooze arbeiders en liel vermin deren van hunne bedrijfsvaardigheidten slotte de geweldige geldelijke verliezen door improduetie van bedrijfsinstallatiën, kapi taal en arbeidskrachten, of dat alles niet zwaarder moet wegen dan de voordeelen van onbelemmerden invoer. Trouwens wij zien tocli de Staten waar de industrie door valuta-verhoudingen ren opzichte van het buitenland in ongunstige positie komen, stuk voor stuk overgaan tot liet beperken of stopzetten van den import dan wel tot het beffen van zoodanig invoerrecht, dat de valutaverhoudingen worden geniveleerd. Wij zijn daarom van oordeel, dat het ernstige overweging zal verdienen of de tyd niet gekomen is. dat onze Kamer, die dan tocli de wettelijke vertegenwoordiging is van Handel en Industrie en in ons dis trict dan toch zeker ook van de schoen- en ledernjjverheid, zich richte tot de volksver tegenwoordiging 0111 op den hoogst ernsti gen toestand in do industrie en de oorzaken daarvan to wij zen en aan te dringen op het zeer spoedig treffen van maatregelen, het zij tot verbod van invoer van producten der schoen- en ledernjjverheid, dan wel tot beperking daarvan tot minstens do hoeveel heden van den import uit den voor-oorlogs tijd.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6