i f Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville. Binnenland. Buitenland. FEUILLETON ,NOORD~BRABAND" NUMMER 59 WOENSDAG 26 JULI 1922. 45e JAARGANG Uitgatb: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON T1ELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. De Land- en Tuinbouwonge- vallenwet. De in Staatsblad no. 365 verschenen Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 zal met uitzondering van art. 2 d.w.z. het in werking treden der verzekering volgens dezer dagen in de pers verschenen mededeeling op 1 October a.s. worden ingevoerd. Deze wet gaat in de nieuwe richting der sociale verzekeringen het geheele verzekeringsbedrijf wordt aan belang hebbenden overgelaten, terwijl de staats instellingen voor de verzekering slechts aanvullend en controleerend optreden. De onderlinge ongevallenverzekeringen, waaronder ook die van den Neder- landschen Boerenbond, kunnen, naar omstandigheden gewijzigd, blijven voort bestaan. Het is daarom van belang, dat de leden van den Boerenbond en ook anderen, die in een katholieke organisatie thuis hooren, op de hoogte zijn met hunne toekomstige verplich tingen en bevoegdheden. Wij zullen daarom zoo beknopt mogelijk het voor naamste hier bespreken en toelichten. Alle arbeiders in het land- en tuin bouwbedrijf en aanverwante bedrijven zullen zijn verzekerd. Inwonende kinderen van den werkgever zijn hiervan uitge zonderd. Wel verzekeringsplichtig zijn dus kinderen van den werkgever, die buiten diens gezin wonen b.v. gehuwde kinderen, die in het bedrijf der ouders werkzaam zijn. De eerste verplichting, die op den werkgever rust, is de aangifte van het bedrijf, zoodra .den termijn van aan gifte door den Minister van Arbeid zal zijn bepaald, hetgeen vermoedelijk zal zijn tusschen 1 October en 1 Januari a.s. .Hiertoe moet de werkgever ten postkantore zijner woonplaats een formulier halen, hetgeen hij moet in vullen (in dubbel) en dan wederom ten postkantore tegen bewijs van ont vangst inleveren. Indien hij lid is eener Bedrijfsvereeniging (Onderlinge Onge vallenverzekering), moet hij dat op het aangifteformulier vermelden en het be wijs van lidmaatschap, nader door den Minister vast te stellen, overleggen. Wil men dus lid worden onzer onder- linge verzekering (Bedrijfsvereeniging), dan is het van het grootste belang, zich bij de plaatselijke agenten of secreta rissen der Onderl. Ongevallenverzeke ring van den Boerenbond aan te melden en de verklaring te teekenen, dat men als lid toetreedt. Om het van nDe Echo van het Zuiden 131) iedereen zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zullen onze agenten of secre tarissen alle in aanmerking komenden op de plaats hunner inwoning aan huis bezoeken of allen samenroepen. De agenten zullen dan de boeren en tuin ders bij het opmaken der verklaringen voor het lidmaatschap en het invullen van het aangifteformulier behulpzaam moeten zijn. Wij dringen er nogmaals zeer bijzonder op aan, dat vooral de aangifte voor het lidmaatschap onzer vereeniging zoo spoedig mogelijk worde gedaan, om tijdig het bewijs van lid maatschap te kunnen overleggen en onze werkzaamheden bij het aanleggen van het ledenregister te verlichten. Wij moeten hier uitdrukkelijk waar schuwen voor het teekenen van andere stukken, dan die door bemiddeling van onze organisatie worden verstrekt. Hier mede wordt bedoeldmen zij voor zichtig met zich aan te sluiten bij andere vereenigingen dan die van onze eigen katholieke boerenorganisatie. Vooral sluite men ter zake geen overeenkomst met particuliere maatschappijen, want deze hebben niet de bevoegdheid de landbouwongevallenverzekering uit te voeren. Nogmaals zij herhaald iedere katho lieke land- en tuinbouwer, die nog niet lid is onzer onderlinge ongevallenver zekering, geve zich zoo spoedig moge lijk als lid op. vereeniging, zoo ook openbare lichamen en rechtspersonen, als gemeente- en polderbesturen, openbare instellingen, naamlooze vennootschappen, vereeni gingen e. d., indien zij personen in dienst hebben, die krachtens de Land- en Tuinbouwongevallenwet tegen ongeval len zijn verzekerd. Zooals hierboven gezegd, is de ver zekering der arbeiders (waaronder ook te verstaan inwonende diensboden en uitwonende kinderen, in het bedrijf der ouders werkzaam) verplichtend. Daar naast laat de wet toe vrijwillige ver zekering van werkgevers, hunne echt- genooten en inwonende kinderen. Hier omtrent zullen de agenten desverlangd nadere inlichtingen verstrekken. Voor- loopig behoeven te dezer zake door den werkgever geen bijzondere maat regelen genomen te worden. Indien echter iemand voornemens is zichzelven of echtgenoote en kinderen vrijwillig te verzekeren, kan hij reeds aanstond den plaatselijken agent hiervan in kennis stellen. Voorts zij nog de aandacht er op ge vestigd, dat bestuurders van coöpera tieve vereenigingen, verwant aan het land- en tuinbouwbedrijf, zooals coöp, zuivelfabrieken, fruit- en groentenpak- kerijen enz., ook verplicht zijn de aan gifte ten postkantore te doen, aangezien hun bedrijf ook verzekeringsplichtig is. Deze coöp. vereenigingen kunnen zich eveneens aansluiten bij onze Bedrijfs. Ten slotte een korte uiteenzetting over de samenstelling en werking onzer on derlinge ongevallenverzekering de Boeren- en Tuinders-Onderlinge, die naderhand a!s Bedrijfsvereeniging, in den zin der wet, zal optreden De B. T. O. is eene vereeniging van werkgevers in het land- en tuin bouwbedrijf en eene instelling van den Nederlandschen Boerenbond. Zij werkt over geheel Nederland en is verdeeld in vier afdeelingen, n.I.A. B. T. B, voor het Aartsbisdom, L. L T. B. voor het Bisdom Roermond, L. T. B. voor het Bisdom Haarlem en N. C. B. voor de Bisdommen 's Hertogenbosch en Breda Deze afdeelingen zullen, evenals tot heden, in hare respectieve gebieden de verzekering beheeren en uitvoeren zij zullen de leden aannemen en in eerste instantie voor de behandeling der ongevallen zorgdragen. Door deze regeling zal iedere afdeeling een zeer groote mate van zelfstandigheid behou den en, met inachtneming der wettelijke bepalingen en de noodige uniformiteit, hare eigen zaken regelen Iedere afdee ling houdt haar eigen bestuur, bestaande uit een gelijk aantal werkgevers en werknemers, deze laatsten te benoemen door den Minister van Arbeid. Het bestuur der vereeniging zal bestaan uit de voorzitters der afdeelingen en even veel werknemers-bestuursleden van de afdeelingen. 'sHage, 15 Juli 1922. G. PETERS. Directeur der B. T. O. In aansluiting van een bericht om trent de beschikbaarstelling der porte feuilles door het Kabinet en de opdracht aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck tot kabinets-formatie, verneemt men dat het aftredende kabinet voor de behandeling der zaken aan blijft tot 't nieuwe minis terie zal zijn gevormd. Omtrent de samenstelling van het nieuwe kabinet kan nog niets met zeker heid worden gezegd. Wij hebben echter Ik stel Mij voor Mij nader ie verklaren nopens de maatregelen in 's Lands be lang, die in de volgende zitting uw medewerking zullen behoeven. Het is Mijn vurige bede, dat God ons de wijsheid moge schenken, onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te be hoeden. Ik verklaar de zitting der Staten- Generaal te zijn geopend." H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, en voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergaderzaal. i De voorzitter sluit, nadat de commissie jn de zaal is teruggekeerd, de veree- nigde vergadering. i Zondag, den laatsten dag van den j internationalen zangwedstrijd voor man- j nen en gemengde koren, in den Grooten I Schouwburg te Rotterdam, uitgeschre ven door de mannenzangvereeniging zeer goeden grond aan te nemen, dat. Rotte>s Liedertafel, dirigent de heer W. ofschoon waarschijnlijk het verschil F- Ko0|S> hebben de vereenigingen ge- tusschen het oude en nieuwe kabinet Zongen, die waren ingeschreven voor niet zoo heel groot zal zijn, het toch de hoogste eere-afdeeling mannenkoren, wel eenigen tijd zal duren, vooraleer Na afloop gaf de heer A. B. H. Verhey het nieuwe ministerie definitief zal zijn j uit naam van de jury te kennen, dat er A LW U K (Tc DOOR. ERVARING gevormd. Het Verbond van sigarenfabrikan ten in Nederland, de Nederlandsche R.K. vereeniging van sigarenfabrikanten, de Vereeniging van R K. sigarenfabri kanten Eindhoven, de Vereeniging van R K. sigarenfabrikanten te Valkenswaard, de Nederlandsche Bond van sigaren makers en tabakbewerkersbond, de Ne derlandsche R K. tabaksbewerkersbond, de Christelijke Bond van sigarenmakers en tabakbewerkers in Nederland en de Nederlandsche Federatie van sigaren makers en tabakbewerkers hebben in een te Eindhoven gehouden vergadering den tijdelijken voorzitter van den minis terraad telegrafisch verzocht, een tijde lijk invoerverbod van sigaren uit te vaardigen en een audiëntie aan verte genwoordigers van de organisaties te verleenen. H. M de Koningin heeft de vol gende troonrede uitgesproken De wenschelijkheid om in de Grond wet onderscheidene, belangrijke wijzi gingen aan te brengen, is door de ontbonden Kamers der Staten Generaal met groote meerderheid van stemmen erkend. Ter voldoening aan het Grondwet telijk voorschrift, zullen u onverwijld de noodige voorstellen bereiken om het aangevangen werk te voltooien Uw arbeid in deze zitting, kort van duur als zij is, zal uiteraard een beperkt karakter dragen. over het algemeen, in deze afdeeling voortreffelijk gezongen is. Op voorstel van de jury had de feestcommissie besloten, in plaats yan <een tweeden en een derden prijs twee tweede prijzen toe te kennen. Daarna werd de uitslag bekend ge maakt. lsten prijs, gouden plaquette, zilveren lauwerkrans en f 1000, Kon. Zangvereeniging Breda's mannenkoor te Breda, directeur W. Robert Jr., met bijzondere filicitatie der jury; 2e prijs a Die Haghe-Sanghers te 's Gra- venhage. 2e prijs b Manner Gesang Verein Harmonie te Aachen. De Jury heeft alle prijzen met algemeene stemmen toegekend. De directeursprijs is met 3 tegen 2 stemmen toegekend aan den heer W. Robert jr, te Breda. De geheele 70 mijl lange stelling van Limerick en Cloumei is nu in han den van de lersche regeeringstroepen. Zij rukken zonder oponthoud voortte genstand ontmoeten ze bijna niet. De Manchester Guardian is van oordeel dat de rebellen niet zullen stand houden, voordat zij Mallow ten Noorden van Cork hebben bereikt. Daar zullen zij probeeren Cork te dekken. Volgens de Daily News is het meerendeel der man schappen van de ongeregelde troepen afkomstig uit de graafschappen Kerry De Echo van het Zuiden, en Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regelminimum 1.80. Reclame# 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. VIEBDE HOOFDSTUK. De twee doktoren begonnen de gekwet sten te onderzoeken. De jongeman, dien men dood waande, werd met veel moeite te voorschijn gebracht. Hij had aan het hoofd een gapende wonde en het bloed stroomde hem over 't gelaat. Dokter Richard, door den stationchef ge roepen, liep haastig toe en vroeg: „Wat is er?" „Zie dien ongelukkige daar eens mijn heer." En de stationchef wees op den zwaar ge kwetste, die thans door twee personen op het perron werd gebracht. De dokter onderzocht den zieke. Amanda was iu de onmiddellijke nabij heid. Het bloedend gelaat van den reiziger trok al hare aandacht. 'Eensklaps stiet zfl een doffen kreet uit. ..Hij is "t! Ja, hij is 't! 't Is Duchemin mompelde zij met zichtbaren angst. Dit had de stationchef gehoord. ..Kent g\j dien jongeman, mevrouw?" zoo vroeg hij. Reeds betreurde Amanda het, niet eene eerste beweging te hebben onderdrukt. „Ik meende het eerst," antwoordde zy, „doch by nadere beschouwing, merk ik wel, dat ik my vergist heb. Er is iets in zyn trekken, dat my iemand, dien ik ken, in herinnering bracht." „De jongen is zwaar gekwetst zeide de dokter. Dat men een draagbaar hale en hem MAATSCHAPPIJ VAK VERZEKERING OP HET LEVEN naar oen hotel brenge in bot dorp. Daar zal ik liora behandelen." „Tn welk hotel, dokter?" ..Tn het Rendez-vous der Jagers zal er wel plaats zijn. Informeer daar in mijn naam." ..Dat komt niet goed uit," dacht Amanda. „Ik had liever dat de baron Duchemin niet zag." De' gewonde werd weggedragen. Het jonge meisje volgde op eenigen af stand. Terwijl men met de draagbaar binnen ging. keerde de vriendin van baron de Reiss naar haar bootje terug en wierp op nieuw hare hengelroede te water. Doch het vischen was thans geen aangename bezig heid meer en niet iu staat haar een aange name verstrooing te verschaffen. Na een half uurtje spoedde zij zich naar het hotel. „Weet gy, madame, dat er een groot on geluk gebeurd is?" vroeg haar de waardin. „Schier onder mijne oogenIk weet zelfs dat men gekwotsen hier heeft ge bracht." „DrieTwee dames en een jongeman. Dokter Richard zal hun onmiddellijk een bezoek breügen. 't Is een groot ongeluk. Het schijnt dat men niet tijdig den trein van Lyon gesignaleerd heeft en dat deze op een trein geloopen is, dié van Parijs kwam. Op dit oogenblik verscheen Ovidius, (lie tot dan toe geslapen had. Hij gevoelde zich thans veel beter, zegde hij. „Wat is er gebeurd?" vroeg de man. „Ik hel) zooeven van een groot ongeluk hooren spreken." Amanda vertelde wat zij gezien had, zon der een woord te uiten van hare ontmoeting met Duchemin. Ovidius toonde zich nieuwsgierig en wil de een kijkje gaan nemen. Amanda ging met hem mede. Verslagenheid lag er op elks gelaat te lezen. Men telde niet minder dan elf cloo- den en zeven en twintig gewonden, waar van verscheidene zeer ernstig. Men was reeds bezig met het instellen van een gerechtelijk onderzoek. Amanda scheen eenigszins droefgeestig. „Wat is er?" vroeg haar de gewaande baron. „Heeft het ongeluk u thans alle vroolykheid ontnomen?" ...Ia, wel eenigszins." „Kom, wees toch wijzer. Wy zijn toch niet gedeerd „Dat is eene zeer egoïstische opmerking." „Ik hen ook nog al egoïstisch, liefste: dat zal ik niet verheelen." Het diner werd opgediend. „Mijnheer en madame," zeide de dienst bode. na alle gerechten op tafel te hebben gebracht. „De koffie staat gereed op het vuur. wilt gij thans niet toestaan dat ik mij verwijder, want de gewonden brengen heel wat drukte mede?" „.Ta, ja, mijn kind," antwoorde Amanda. ,.Ik zal zeil' de koffie wel inschenken." De dienstmeid vertrok. Ovidius at zeer smakelijk. Eindelijk- bracht Amanda de koffie op. „Wat zult gij daarbij gebruiken, mijn vriend?" vroeg zy. ..Rhum naar myn gewoonte. En gij?" „O, een glaasje chartreuse, zooals steeds. Daarvan houd ik het meest." Amanda plaatste een flesch met rhum voor Ovidius en schonk zich uit de flesch, waarin hij het Canadeesche vocht gegoten had, een glaasje chartreuse in. rolde een sigarette en blies lichte rookwolken naar het plafond. Dan dronk zij haar kop koffie uit en ledigde iu eens haar likeurglaasje. Nog eens vulde zij het. en dronk terwijl zy praatte en rookte, dit met kleine teugjes uit. Ovidius verloor geen enkel barer bewe gingen. Het sloeg half elf, elf uur. Ovidius stond op. richtte zich naar liet venster van het paviljoen, dat hij dichtsloot om dan weer tegenover Amanda plaats te nemen. Deze rookte de eene sigarette 11a de andere. Eensklaps, juist als dit een en twintig jaar geleden het geval was met Paul Har- mant, geraakte zij onder den invloed der likeur en de symptomen, die wy reeds vroeger beschreven hebben, deden zich nu ook voor. De jonge vrouw bracht de hand aan het hoofd en dan aan den hals. „De keel brandt," zuchtte zij. „O eon vreeselyke dorst verslindt my". Zij schonk zich een groot glas water in, dat zij haastig uitdronk. Dit deed den uitslag nog verhaasten. Amanda stond recht met stramme lede maten en verwilderde oogen. Tevens klonk er een nerveuse lach uit haren mond. Ovidius, die wist wat er ging gebeuren, staarde het meisje met de grootste kalmte aan en liet haar gedurende eenige minuten begaan. Zij zag er thans zeer koortsachtig uit. „Wel," vroeg nu Ovidius, die begreep dat liet oogenblik gekomen was, „hebt gy ge raden. wie het nies op de Bpurhonkade ge kocht heeft?" Amanda wierp op Ovidius een zonderlin gen blik en antwoordde dan op sissenden toon „De man die het nies gekocht heeft op de P.ourbonkade? Dien kent gij even goed als ik!Het is dezelfde, die te Joigny den valsehen wissel is gaan zoeken van Duche min en liet be\tys van den diefstal die ik hij madame Delion bedreven heb. Gij, gy zelf!Maar gelooft gy dan beste vriend. dat ik het niet reeds lang geraden heb? Ik beu uog zoo dom niet en laat mij geen ap pels voor citroenen verkoopenIk zeg niets, maar denk er niet te minder 0111. Gy hebt op zekeren avond, toen gy my naar Lucia begeleidet. het mes gekocht, terwijl ik hoven hij het meisje was. Door myne dwaze antwoorden op uwe behendig ge^ stelde vragen ingelicht, hebt gy u in hinder laag geplaatst op den weg. dien het jonge meisje te volgen hadGy hebt een aan slag op liet ongelukkige kind gedaanGy zyt veel boosaardiger dan ik. myn goede vriend. Ik ben een dievegge, ja. dat is waar. doch gy zyt een moordenaar!" Amanda geraakte in vuur en sprak lui der en luider. Hare stem werd ki-yschend. Ovidius stond op om haar te doen zwy- gen en desnoods haar de hand op den mond te leggen. „Laat my gerust! Laat my gerust, zeg ik u. O, ik keu u, maar nog niet volkomen, doch weldra zal ik u geheel en al weten te doorgronden! Ik zoek er naar en zal weten te ontdekken wie zich zoo behendig onder den naam van baron Arnold de Reiss weet te verbergen. Wees voorzichtig! (I, gy hebt liet bewy* gekocht der misdaad, die ik bedreven heb! Gij kunt mij in het verderf storten, dat is waardoch gy zult de eerste zyn om ten gronde te gaan, of gy zult mij myn stil- zwUgen duur betalen!Waarom wildet gy Lucia dooden? Ziedaar een geheim dat ik zal weten de ontsluieren, en wanneer de waarheid helder zal schynen zal de strijd aanvangen. Dan zal ik de sterkste zijn niet tegenstaande gy dat briefje van mij hebt weten machtig to worden Ovidius werd doodsbleek. Hy beefde aan al zyne ledematen. „Zwijg." zeide hy, „ik beveel 11 te zwy- gen." „En ik wil spreken antwoorde Amanda met nieuwe kracht, terwijl er bloed in hare oogen stond en haar gelaat krampachtig samentrok. „O. gy geloofdet my blind genoeg om niets te zien. dwaas genoeg om niets te be- gi-ypen! Gij vergistet. u zeer. Ik zag, ik hoorde, ik begreep! Thans zal ik u op al uw schreden volgen. Ik wil geld van u hebben, veel geld, en dat geld zult gy iny gevenIk wil ryk zyn. en gy zult my de middelen daartoe versehufl'en. of. geloof my. ik zend u naar de gevangenisHoort gy dat? Begrijpt gy dat? Naar de gevange- i nis. recht naar de gevangenis voor uw le ven lang. zoo gy er het leven niet by in schiet En het meisje brak in een langen scha terlach uit. een wilden krijscheuden scha terlach. Ovidius was vol vrees, dat men daar binnen alles zou hooren en staarde met angstigen blik naar de deur. doch men had liet te druk met de gewonden. „Wilt gy zwygen?" herhaalde hy op dringenden toon. „Zwygen?" riep Amanda meer en meer verward uit. ..Waarom zwygen? Ik spreek toch de waarheid!Gy zyt niet baron de Reiss! Ik zal uw masker weten af te rukkenZooeven sprak ik van de gevange nis, wie weet of men u niet naar het scha vot brengt Ovidius had thans een hoogroode klpur. Angst en woede overmeesterden hem. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1