r lc 11 2 5 Provinciaal Nieuws. 1 ei c lb i ,b a hi au a i or: )le m va sc - n n r r r il ti e |m| l pj e 1 e c .j™ it >og i en Cork en velen hunner verlaten reeds de"gelederen om naar huis terug te keeren. Omtrent hetgeen er te Cork geschiedt, lekt zeer weinig uit, maar geheel on verwacht is Maandag te Londen bericht ontvangen, dat er een krachtige vredes beweging gaande is en dat er tegen Zaterdag een conferentie is bijeenge roepen. In Waterford en Limerick zijn na den optocht der rebellen op groote schaal plunderingen verricht door de behoeftige bevolking dier steden. Te Waterford moesten de Vrijstaatsche troepen tus- schen beide komen en dreven de menigte uiteen. De commandant heeft geprocla meerd, dat personen, die in het bezit zouden*worden gevonden van goederen, die van plundering afkomstig zijn, zich blootstellen aan veroordeeling tot de doodstraf. Een schildwacht heeft drie meisjes, die na den verboden tijd van het gebied van den Vrijstaat naar dat van Ulster overstaken, toen ze weigerden halt te houden, beschoten. Twee der meisjes, gezusters, werden doodelijk gewond. Een belangrijke samenkomst met waarschijnlijk vérstrekkende gevolgen wordt aangekondigdop den lsten Au gustus zullen Poincaré en Lloyd George elkander te Londen ontmoeten en beiden hebben zich een financieel expert toe gevoegd van den hoogsten rang. Lloyd George wordt geassisteerd door sir Ro bert Home, den Engelschen minister van de schatkist en Poincaré neemt Delasteyrie, den Franschen dito, mede. Sinds het verdrag van Versailles ge- teekend werd, is er zooiets belangrijks niet gebeurd in Europa, tenminste als er verwerkelijkt wordt, wat men nu reeds aangekondigd heeftLloyd George en Poincaré gaan het kwellende Euro- peesche schuldenprobleem oplossen. Al lerlei specialiteiten zullen adviezen ge ven, ook lord Balfour's naam wordt genoemd. In Frankrijk koestert men de verwach ting, dat Engeland zoo grootmoedig zal zijn en de schulden schrappen, welke Frankrijk in zoo'n vervelende positie zet ten tegenover zijn machtigen nabuur. Hoe ook de houding van Europa's groot sten schuldeischer, Amerika zal zijn: onderling willen de Europeesche landen schoon schip maken, voor het te laat is. Ziet Frankrijk z'n verwachting beant woord, dan zal het waarschijnlijk een mildere houding aannemen ten opzichte van de Duitsche schadeloosstelling die zal verminderd kunnen worden, mits dan ook alles besteed worde aan den wederopbouw van het verwoeste Noord- Frankrijk. Eenmaal in Londen, zal Poincaré ook wel de Europeesche bankierscommissie zien bijeen te krijgen of een ander col lege, dat hem verzekeren kan, dat bin nen zeer korten tijd een leening uitge schreven zal worden, welke dadelijk bestemd zal worden voor de schade loosstelling en voor het herstel van Duitschland zelf. Natuurlijk behouden de geallieerden zich de opper-contróle over dit alles voor. Dinsdagavond heeft de Beiersche gezant te Berlijn rijkskanselier Wirth een bezoek gebracht en dezen medege deeld, dat Beieren de rijkswet tot be scherming der republiek niet kan uit voeren. In een proclamatie poogt de Beiersche regeering haar houding te rechtvaardigen. De Amerikaansche minister van handel en nijverheid, Hoover, neemt thans maatregelen om door middel van de Interstate Commercial Commission de distributie van de steenkolen onder zijn beheer te nemen. Volgens hem moet een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de departementen van handel, justitie en binnenlandsche zaken en de reeds genoemde^handelscommis- sie uit de verschillende staten, de leiding nemen over de plaatselijke commissies, die eenige weken geleden vrijwillig in de steenkooldistricten zijn gevormd tot vaststelling van de maximumprijzen voor de steenkolen. De centrale com missie zal de noodige steenkool toewij zen aan de spoorwegen en andere in stellingen van openbaar nut. Daar deze distributie weer, evenals tijdens den oorlog, onderscheid maakt tusschen ontbeerlijke en on-ontbeerlijke indus trieën, zal ze de herleving van den han del weer stopzetten. De productie van gewone steenkool bedroeg in de eerste helft van dit jaar ruim 167 millioen ton, d.i. 9 millioen ton minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar. maar in de laatste drie maanden was de productie bijna drie millioen minder dan die in het eerste kwartaal. De productie van anthraciet staat zoo goed als geheel stil. L het laatste kwar taal werd slechts 145.000 ton geprodu ceerd, tegen 21.777.000 ton in het eerste kwartaal. Het gebrek aan steenkool heeft reeds geleid tot een inkrimping van den spoordienst, tot stopzetting van 10 pCt. der staalproductie en tot stilstand van het bedrijf in ijzergieterijen. Naar de Dally Mail meedeelt, beeft de Duitsche Rijkskanselier, dr. Wlrtb, de door de commissie voor de waarborgen gestelde eiscben, wat betreft de op de Duitsche fcnantien te oefenen controle, aanvaard, voor het geval het moratorium wordt toegestaan. Dr. Wlrtb stelde zich daarbij op het standpunt dat geen poging zal worden gedaan om in breuk te maken op de souvereinltelt van het rijk, en dat de ententecommissie zich niet zal bemoeien met het gewone werk van de Duitsche regeeriog, noch zelf in verbinding zal treden met den Dultschcn belastingbetaler. Het jaarlijksch verslag der geregi streerde geboorten voor Engeland en Wales over 192J. hetwelk Zaterdag is gepubliceerd, wijst uit, dat er in dat jaar meer kinderen werden geboren dzc ooit te voren, stnd9 de burgelijke stand werd ingevoerd. Het totaal bedroeg meer dan 957 000. Het sterftecijfer (12.4 per 1000) was het laagste dat ooit voorkwam en het werkelijke aantal sterfgevallen was bet laagste dat gemeld is sedert 1862, toen de bevolking weinig meer dan de helft bedroeg van 1920. De sterfte der kin deren bereikte ook het laagste cijfer van 80 per 1000 geboorten. Nooit te voren werden zooveel huwe- I'jken gemeld In een jaar. Het totaal daarvan was 379.000. De natuurlijke vermeerderiag der be- volklag van 491.000 is de grootste, die 19 voorgekomen. Volgens de officieele Belgische statistiek zijn er in den oorlog 77.158 Amerikaansche soldaten gesneuveld. Van 45.931 zijn de lijken overgebracht naar de Vereenigde Staten en van 585 afge staan aan de familie in Europa. De ruim 30.000 overblijvende rusten voor goed op de Fransche, Belgische en Engelsche kerkhoven. Van de 77.000 zijn er 2000 niet herkend. De oud-hoofdaalmoezenier van het leger der Vereenigde Staten komt eerstdaags de Amerikaansche gra ven in Europa een bezoek brengen. Waal wij k, 26 Jul i ~1922 Zooals wij in ons vorig nummer nog hebben kunnen mededeelen, werd 1.1. Vrijdagmorgen de cursus 1921/1922 der Rijksvakschool gesloten. Van de commissie van advies waren mede tegen woordig de heeren J. L. van Gijn en P. Donker Pzn. De directeur, de heer Ir. H. van der Waerden, wees er in zijn sluitingswoord op dat de schoenmakerij-afdeeling weer voldoende leerlingen trok, nl. 31, waaronder 9 buitenlanders, maar dat het een groot euvel blijft dat tusschen- tijds leerlingen de school verlaten waar door ze geen diploma ontvangen, en hun vak niet volledig leeren en geen goed overzicht over 't bedrijf krijgen, ook 't volgen van een gedeelte van den cursus is niet zeer wenschelijk. Korte cursussen werden niet gegeven dit jaar. In de looierij-afdeeling was het aantal leerlingen beslist onvoldoende. Wijl ook in 't buitenland verschillende goede vakscholen voor lederbereiding zijn, is deze afdeeling meer uitsluitend op ons land aangewezen, en hoewel ons land niet als 't vorig jaar steeds 10 leer lingen zal leveren, is toch een getal van 3 al zeer gering. Deze leerlingen muntten uit door ijver, wat van de schoenmakerij niet algemeen gezegd kan worden. Hier gaven de buitenlanders een werkelijk schitterend voorbeeld van ijver, dat de meer tragen tot grooter inspanning aanzette. Als nieuwigheid is op wensen van fabrikantenzijde het handvak onderwe zen, voor zoover dat voor het machinale bedrijf van belang is. In den komenden cursus zal dat vanaf het begin syste matisch geschieden. De machinale schoenmakerij zal naar wij hopen binnenkort vergroot worden voor het onderricht in de nieuwe sys temen: Omgekeerd werk, Ago en Flexible terwijl de Goodyear-afdeeling uitgebreid zal worden. Wij vertrouwen dan meerdere van onze oud-leerlingen nog eens terug te zien. Als die afdeelingen in werking zijn zal de machinale schoenmakerij-afdee ling van onze school menschelijkerwijze gesproken volledig zijn. In de looierij-afdeeling zijn evenals vorig jaar alle mogelijke soorten leder bereid, dat de grondstof was voor de schoenmakerij. Voldoende is dat de leerlingen de verschillende soorten leder leeren maken en hun het hoe en waarom verklaard wordt en aangegeven hoe zij de grond stoffen en de verkregen producten moeten beoordeelen, dat een grondslag gelegd wordt, waarop in de praktijk kan worden voortgebouwd. Ten slotte wenschte hij de leerlingen een goede vacantie om met frisschen moed in practijk te gaan of den komen den cursus te volgen en sprak voorts dank aan de leden der commissie voor hunne belangstelling. De hoofdleeraar, de heer Stütz, wees erop dat thans 't oogenblik daar was, om evenals de zakenman, de balans maken, te zien wat er terecht is gekomen van de gemaakte plannen bij 't begin van den cursus, of en in hoever het vooropgezette doel is bereikt, of de verwachtingen in vervulling zijn gegaan. Is 't succes ten achter gebleven, dan moeten we zoeken naar het waarom. Die thans het loon voor z'n werken ziet is te prijzendie het niet zoover bracht of misschien wel had kunnen bereiken, moet met energie voortgaan tot hij er is. Hij vroeg de aandacht voor den hui- digen toestandde malaise is zeer ernstig, misschien de redding dan ook meest nabij. Maar hoe de tijd ook zij, doet Uw plicht, werkt nooit zonder overleg, maakt een vast plan, werkt nooit luk-raak, de rechte weg is de kortste, de smalle weg van 't systeem, waaraan zich in 't bedrijf allen moeten onderwerpen, moet gij volgen. Soms moet een ondoelmatig gevonden systeem verworpen, eene methode ver beterd worden, om tot het doel te komen, vooral bij loon- of arbeidsbesparfng om het grootste nut te hebben van de ma chines. De fabrieksleider, de organisator, moet door voortdurende opmerkzaam heid en practische oefening het zoover brengen dat hij de grootst mogelijke resultaten bereikt. Bewijst ook gij in de practijk des levens, dat gij wat geleerd hebt, want wie met werklust is bezield, die zijn plicht doet, behoeft niet bang te zijn. Een goede organisatie in 't bedrijf is niet voldoende, 't komt erop aan hoe ze doorgevoerd wordt, het gaat om doelmatige toepassing der grond beginselen en alleen voor degenen die werkelijk wat kunnen, zal de toekomst in de schoenindustrie zijn. Weest trouw aan de zaak die gij dient, houdt goeden moed, weest stipt, weest zacht in uw oordeel over anderen, beoefent geduld, dan zal het eindresultaat zijn„het wel slagen van uw werk." De leeraar der looierij-afdeeling, de heer Gediga sprak daarna in 't Duitsch en achtte het een uitstekende gewoonte om bij 't einde van den cursus tot de leerlingen een woord te spreken. En hoewel de andere heeren al gezegd hadden hoe de leerlingen zich zuilen hebben te gedragen .in hun later leven, willen zij slagen, zal hij als derde dat ook nog doen, omdat zoo iets belang rijks niet genoeg herhaald kan worden. Hij begint met erop te wijzen dat de looierij-afdeeling dit jaar niet zoo druk was bezocht, maar dat de leerlingen hebben uitgemunt door vlijt, stiptheid en orde, zoowel in theorie als practijk, hij betuigde daarover zijne bijzondere tevredenheid. Ook de lessen in leder kennis aan de schoenmakerij-afdeeling hebben hemzeerveel voldoening gegeven. Dit moment van scheiden, na zoo langen tijd te saam dagelijks te hebben omgegaan is niet alleen een oogenblik dat onaangenaam aandoet, het is ook dat men elkaar het beste toewenscht wat mogelijk is. Dat wil ook hij den scheidenden leerlingen doen, al is noch voor degenen die in 't vaderlijk bedrijf gaan, noch voor degenen die een positie zoeken, de tijd rooskleurig. Niettemin de geschiedenis liet het zoo herhaaldelijk zien, als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Daarom geen moed ver loren, want mannen die de wereld in gaan, schrikken voor geen arbeid terug. De meest begaafden hebben gewoon lijk een groote voorsprong, maar soms ook weer niet, omdat ze zich gewoonlijk op die begaafheid erg laten voorstaan, zoodat de minderbegaafde, die eenvou dig is, tenslotte nog wint, als hij ten minste vlijtig en ordelijk is, van wien men zegt dat is iemand met een voor treffelijk karakter. Zoo kan er voor iedereen een weg zijn. En ik herhScb wat ik U een vorig jaar voorhield „Zonder vlijt geen prijs". Verder orde, energie, soliditeit, punc tualiteit, vast karakter, omzichtigheid, enz. Deze goede eigenschappen leveren U in 't later leven de beste diensten. Gaat vooral in een leidende positie niet op het hooge paard zittenderge lijke positie is niet zoo gemakkelijk, men moet naast 't bezit van vakkennis ook wat diplomatisch zijn aangelegd, daar men steeds tusschen twee partijen instaat en men pogen moet te zorgen dat beide tevreden zijn en dat is een groote kunst, die alleen bereikt wordt door rustig overleg en rechtvaardigheid. Hij spreekt ten slotte de beste wenschen uit voor een spoedig herstel der beide voorname takken van nijverheid, de schoen- en lederindustrie, die toch in staat zijn de verwende wereld, vooral de dameswereld te bevredigen, daarom mag men gerust een goede toekomst verwachten en voorts voor de vertrekken- den en den bloei der vakschool. De heer van Gijn, 't woord nemende, gaf in overweging een blijvende band te leggen tusschen school, leeraren, leerlingen en oud-leerlingen, tot het bespreken van vak-aangelegenheden en een geregelde bijeenkomst. Hij had voorts met genoegen gehoord 't geen de leer aren den scheidenden medegaven Hij wenschte hen nog op een kleinigheid te wijzen, nl. dat men zich moet leeren aanpassen in de bedrijven. Men moet wel weten dat een fabriek iets anders is dan een school, men moet niet ver geten dat men in aanraking komt met bedrijfsleiders, die geen schoolopleiding gehad hebben, die hun ervaring zelf hebben moeten veroveren, dat lang niet zoo gemakkelijk ging. Die leiders, zoo zegt spr., zullen misschien een beetje sceptisch tegenover jullie staan, maar vergeet dan niet, dat zij jarenlange ondervinding hebben, die gij nog mist Verbeeld je niet dat ge volleerd zijt, de ondergrond is gelegd en daarop moet worden voortgebouwd. Wees voorzichtig in de praktijk dwing uwe meening niet op, overleg en pas het hoor- en wederhoor toe. Daarmede zult ge zelf, de industrie en de school gebaat zijn. Nadat de heer Donker het feit geme moreerd heeft, dat zoo weinig maat schoenmakers worden afgeleverd, maar dat dit eenigszins wordt vergoed door de wandelcursussen, die van deze school uitgaan en door de pas geopende Haag- sche vakschool, wijst hij erop dat hem heeft getroffen in de verschillende toe spraken, dezeltde lijn die overal in ligt. De directeur zegt: „doet je best,al zal 't moeielijk zijn, maar steeds je plicht", de heer Stütz, die z'n punten zoo mooi ontwikkelde, spreekt van den smallen weg van het systeem, de heer Gediga zegtwees waar, dan beschijnt Uw werk de zon der waarheid. Jongelui, onthoudt de lessen uwer leeraren, weest mensch onder de menschen, weest waar, doet uw plicht, dat alleen zal u bevrediging en bekroning van uw werk geven, 't Is moeielijk in 't leven dit altijd in practijk te brengen, maar wij, die wat meer al in de wereld hebben rondgekeken, zijn tot de overtuiging gekomen, dat het u voorgehoudene niet alleen waarde heeft, maar de eenige voorwaarde is om^te slagen. Alles bij elkaar, weest waar, altijd, tegenover uw minderen, tegenover uw meerderen, want de waarheid, al is ze niet altijd aangenaam, triomfeert. Na aanhaling der desbetreffende fabel, be sluit hijLiever de naakte waarheid, dan de met de kleeren der waarheid omhangen leugen. De verschillende toespraken werden met applaus begroet en nadat de heeren Jan Princen namens de Hollandsche en de heer Janser namens de buitenland- sche leerlingen in welgekozen woorden hadden dank gebracht aan; directeur en leeraren voor de opleiding en de aan gename verstandhouding aan de school, werd deze bijeenkomst gesloten. Door 23 leerlingen is examen gedaan, waarvan 2 den looierij- en 21 den schoen makerijcursus volgden. Deze laatste leer lingen zijn nog onder te verdeelen in 8 voor de bovenwerk en 13 voor de onderwerkafdeeling. De leerlingen ontvingen allen hun puntenlijst en zullen, behoudens een, waarover nog vergaderd zal moeten worden, allen een diploma krijgen. De namen van de leerlingen in alpha- betische volgorde zijn de volgende Looierij J. van Delft, C Schellekens. Schoenmakerij. Bovenwerk: Friedrich Blum, Adr. v. d. Bruggen, Adr. Dekkers, Ernst Kyburz, Per Otto Olson, Jan Prin cen, Frans Spapens, Arnaud Tempelaars. OnderwerkHerman Aberson, Joseph van Boxel, Seb. Bronkhorst. Aron Gott- hardt, Aloys Janser, M. Leenheers, A. Leijten, Henri Moonen, Jacques Moonen, Richard de Nijs, Louis Pullens, Alphons Veltman, Cornelis v. d. Velden. De heeren D. van Raamsdonk te Raamsdonksveer en M. Haverhorst te Geertruidenberg, slaagden voor het examen M U.L.O. De [heer C. J. de Rooij alhier slaagde dezer dagen voor het te 's Bosch gehouden examen Mercurius-Boekhou- den. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer H. Verhoeff, Accountant te Waalwijk. De heer Johannes Vissers alhier, organist der parochie van Maria Onbe vlekt Ontvangen (voorni.Besoijen) is benoemd tot organist aan de St. Joseph- kerk te Rotterdam. Aan het Gemeentebestuur alhier is door het Rijk een Rijksbouwpremie toegekend van f 7500.— voor het bou wen van 15 arbeiderswoningen in de St. Crispijnstraat alhier. Aan den heer J Kokken te Nijmegen is een Rijksbouwpremie toegekend van f 1200.voor het bouwen van twee woningen in de St. Antoniuspaiochie alhier. Wij vernemen dat tusschen de bonden van Schoen- en Lederfabrikanten thans overeenstemming is gekregen inzake belemmering van den import van schoenen en leder. Door vier fabrikanten bonden met den R.K. Lederbewerkers- bond, is een adres gericht aan <ie regee ring, waarin de noodtoestand dezer industrieën met klem van redenen wordt betoogd en verzocht wordt den invoer te beperken en die te stellen in den geest zooals door deze belanghebbende industrieën is overeengekomen en in het adres uitvoerig wordt uiteengezet. Wij twijfelen niet of nu de desbetref fende industrieën het over deze gewich tige zaak zijn eens geworden, ook de regeering zoo spoedig mogelijk hare maatregelen, die zoo dringend noodig zijn en ook van haar verwacht worden, zal nemen. Hedenavond houden de bouwvak arbeiders een vergadering waarin zal moeten worden besloten of het door de patroons aangeboden collectief arbeids contract zal worden aanvaard. Zaterdag 29 Juli herdenken de Eerw. Zusters J. M. J. den dag waarop de congregatie voor 100 jaar geleden werd gesticht. Enkele bijzonderheden uit het leven der congregatie geeft de Brabantsche Kroniekschrijver van der Prov. N Br. 's-Hertogenbosche Courant, waaraan wij het volgende ontleenen Voor de provincie Noord-Brabant bestaan er wel redenen om deel te nemen aan het herdenkingsfeest. Het lot der congregatie is immers gedurende een eeuw als 't ware samen- geweven met de lotgevallen van dit gewest. Talrijk zijn de dochtershuizen der congregatie op Brabantschen bodem. Van uit Amersfoort, waar zij gesticht werd, vestigde zij zich te Engelen al in 1826. In 1830 volgde Zevenbergen. Het klooster te Engelen werd in 1840 Moederhuis. Te 's-Bosch verschenen de zusiers in 1841, in onze gemeente in 1844. Verder werden in onze pro vincie de volgende huizen gesticht Vlijmen 1849, Waspik 1858, Berlicum 1859, Boxtel 1862, Gemonde 1865, Boxmeer 1865, Besoijen 1879, Heeze 1881, Helvoirt 1882, Berkel 1884, Lithoijen 1884, Vierlingsbeek 1886, Nuenen 1887, Drunen 1887, Zeven- bergschen Hoek 1887, Hoogerheide 1888, Zevenbergen St. Josephsgesticht 1888, Woensdrecht 1888, Baardwijk 1889, Schayk 1890, Heeswijk 1904, 's Bosch St. Marthagesticht 1907 en Ravensteijn 1922. Van 1875 tot 1915 waren Brabant sche vrouwen overste der congregatie. Brabantsche geestelijken gaven sinds 1840 leiding aan de zusters. Tienduizenden jongens en meisjes hebben op de lagere school en de be waarschool onderwijs ontvangen van de zusters dezer congregatie. Zieken en ouden van dagen worden door haar verpleegd. Waalwijk en omgeving hebben vele meisjes afgestaan aan de jubileerende congregatie en dat mag voor ons gelden als een titel van verheugenis op den feestdag, alsook het goede op 't gebied van onderwijs, opvoeding enz., zoo veelzijdig gesticht. Naar wij vernemen gaat de bekende Pater v. d. Hoven, S. J. van Loyola te Vught binnenkort een nieuw Retraite huis stichten. A.s. Zondag komt de Eerw. Pater in Waalwijk en heeft welwillend de leiding der Recollectie ('s middags om half vijf) op zich genomen. Het zal dan wel de laatste maal zijn dat de Eerw. Pater hier te hooren is en zij die hem kennen als predikant zullen zeker niet verzuimen dezen Kerk dienst bij te wonen. Blijkens het kort geleden versche nen Provinciaal bijblad bedroeg de be volking der provincie Noord-Brabant op 1 Januari 1921 733936 inwoners en op 1 Januari 1922 748227derhalve ver meerderde de bevolking der provincie in 1921 met 14291 zielen De navolgende gemeenten hebben o.m jmeer dan 5000 inwoners. Tilburg 64228 Eindhoven 50161 's Hertogenbosch 39281 Breda 30360 Oosterhout 14086 Loon-op-Zand-Kaatsheuvel 9386 Waalwijk 9015 Zevenbergen 8410 Vught 8093 Dongen 7818 Raamsdonk 6927 Gilze-Rijen 5975 Oudenbosch 5923 Made-Drimmelen 5051. Mej. Adriana Duivekamp alhier, behaalde dezer dagen het diploma voor coupeuse aan de Haagsche Modevak school. Zij genoot hare opleiding bij N. Thai v. Beekhoven te Tilburg. Zondag jl. hield de postduiven vereniging „De Jeugdige Vliegers" al hier eene wedvlucht met jonge duiven vanuit BoxteL De prijzen werden behaald als volgt 1 en 4 A. Bergmans2 en 3 J. van Huiten; 5 en 8 Th. Trimbach; 6 N. Berends; 7 A. Verhulst; 9 A. Sars en 10 A. Verhoeven. Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen is wederom verschenen het verslag der Gezondheidscommissie zetelende te Waalwijk. Wij ontleenen er een en ander aan Voor zoover de voor ons bereikbare gegevens ons tot een oordeel in staat stellen, mogen wij den gezondheidstoe stand in ons ressort gedurende het jaar 1921 bevredigend noemen. Besmette lijke ziekten, waaronder wij ook de z.g. Spaansche griep rekenen, kwamen slechts sporadisch voor. Het gebrek aan drinkwater, dat zich in verschil lende gemeenten voordeed als een gevolg van den drogen warmen zomer, heeft, voor zoover wij kunnen nagaan geen nadeeligen invloed op den ge zondheidstoestand uitgeoefend, wat niet wegneemt, dat het hier en daar zeer hinderlijk was. Met vreugde zien wij dan ook de naar wij hopen spoedige tot standkoming van de waterleiding der N.V. Noord-West Brabant te gemoet, waardoor in de zoo nijpende behoefte aan goed drinkwater in verschillende onzer gemeenten eindelijk naar behoo- ren zal worden voorzien. In het geheel bedroeg het aantal overledenen in ons ressort 586, of 13.19 per duizend inwoners, een cijfer, dat zeker nog te hoog is. Het aantal geboorten bedroeg 1421, of bijna 32 per duizend inwoners, zeker een gun stige verhouding. In hun eerste levens jaar stierven 158 kinderen, zijnde 10.55 per 100 levend geboren, een cijfer, dat gunstig afsteekt tegen vroegere jaren, maar zeker nog voor verbetering vat baar is. Klachten omtrent voor de gezondheid schadelijke of hinderlijke toestanden werden bij onze Commissie slechts weinig aangebracht. De oorzaak daarvan is zeker niet, dat ze niet bestaan. Maar wellicht zal de ervaring, dat zoo dikwijls de pogingen der Commissie om verbe tering te brengen door gebrek aan me dewerking of andere redenen falen, daartoe het hunne bijdragen. Door de vereeniging der gemeenten Baardwijk en Besoijen met Waalwijk, die op 1 Januari 1922 is tot stand ge komen, is, wat onze Commissie betreft een eigenaardige toestand ingetreden. Baardwijk toch ressorteerde onder de Gezondheidscommissie te Heusden, zoo dat een gedeelte der tegenwoordige ge meente Waalwijk, ofschoon zelf de zetel eener Gezondheidscomissie zijnde, tot een andere Commissie behoort. Naar onze meening was het alleszins ge- wenscht, dat de voormalige gemeente Baardwijk ook bij onze Commissie werd ondergebracht. Of is dit door hare vereeniging met Waalwijk ipso facto reeds geschied rc i 1 c Bi I 4 t i i i ID it itr ad •it i i i I- CO ClC

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2