Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dierentuin DEN HAAG. 14-20 Augustus. Actie voor Invoer beperking. S20 Ju,! l922- Buitenland. EERSTE BLAD. (y „NOO&D-BRABAND" J t NUMMER 60 ZATERDAG 29 JULI 1922. 45e JAARGANG. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. Door de Commissie van Overleg voor de Schoen- en Lederindustrie is het navolgend adres verzonden Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Landdouw, Nijverheid en Handel, 's-Gravenhage. Excellentie. Geven met verschuldigden eerbied te kennen le. de Nederlandsche R. K. Bond van Schoen}abrikanten, gevestigd te Waalwijk 2e. de Vereeniging van Tilburgsche Schoenfabrikanten, gevestigd te Tilburg 3e. de Bond van Nederlandsche Le derfabrikanten, gevestigd te Tilburg; 4e. de Nederlandsche R.K. Bond van Lederfabrikanten, gevestigd te Tilburg 5e. de Nederlandsche R.K. Leder bewerker sbond, gevestigd te Waalwijk; ten deze vertegenwoordigd door hunne respectievelijke Besturen,waarvoor krach tens de Statuten teekenen de respec tievelijke Voorzitters en Secretarissen dat de toestand in de Schoen- en Lederindustrie in ons land van dien aard is geworden, dat eene verdere exploi tatie der bedrijven onmogelijk is ge worden dat geweldige hoeveelheden schoenen en leder reeds gedurende meer dan twee jaren, dan eens van de valuta- zwakke landen in grootere hoeveelheden, dan weder overtroffen door Amerika, Engeland en Zwitserland, onze grenzen overstroomen dat daarvan het gevolg is eene totale verarming en uitputting der industriën in het algemeen en eene finantieele débacle voor de minder kapitaalkrach tige bedrijven dat in eene hierbij gaande Memorie, houdende een Overzicht van den toe stand in de Schoen- en Lederindustrie in de na-oorlogsjaren een droevig maar duidelijk beeld van de ellende wordt gegeven, die door onze industriën is doorleefd en die thans geheel ondragelijk is geworden; dat verbetering van dezen toestand alleen is te verkrijgen door het krachtig ingrijpen der Regeering en wel, doordat de invoer voor een groot gedeelte wordt beperkt dat door eene beperking van den in voer van schoenen en leder niet alleen de bedrijven worden in het leven ge houden, maar dat daardoor ook voor eene groote categorie van arbeiders de thans overal heerschende werkeloosheid zal worden beëindigd; dat door het vragen van een zooda- nigen maatregel buiten beschouwing blijft het principe van het tot heden gevolgde vrijhandelsstelsel, doch dat de gevraagde hulp wordt beschouwd als een crisismaatregel, die doelmatig is en daardoor in het algemeen belang; dat de Staatscommissie voor de Eco nomische Politiek in dezen zin een advies heeft uitgebracht, dat door de Kamerleden Fleskens c.s. een wetsvoor stel is ingediend, bedoelende aan de Regeering de noodige macht te geven om maatregelen als de bovenbedoelde in het belang der industrie te nemen; dat ook door de verschillende pro gramma's der Regeeringspartijen derge lijke maatregelen worden gepropageerd, zoodat daaruit moge worden afgeleid, dat de Regeering bij de Volksvertegen woordiging bijval zal vinden voor den door adressanten gevraagden steun Redenen, waarom adressanten eerbie dig aan Uwe Excellentie met ernst en grooten aandrang verzoeken, om te willen bevorderen, dat ten allerspoe digste een verbod wordt uitgevaardigd voor den invoer van schoenen en leder in volgender voege A. dat de invoer van alle soorten schoenwerk wordt verboden tot eene meerdere hoeveelheid, dan een vierde gedeelte van den invoer in 1921, (zijnde ongeveer gelijk aan den geheelen invoer van 1913), hiervan echter uitgezonderd vilt- en kameelhaarschoeisel, met en zonder leerzool, tennisschoenen en gummischoeisel, die geheel vrij kunnen worden gelaten B. dat de invoer van alle soorten leder worde verboden tot eene meerdere hoeveelheid, voor wat betreft zooileder, dan een vierde gedeelte van den invoer in 1921, en voor wat betreft overleer, voerihgleer, zeemleer, tuigleer en drijf- riemenleer, dan den geheelen invoer in 1921. hiervan echter uitgezonderd chroom- gelooid geitenleer, chroomgelooid scha- penleer en lakleder, die geheel vrij kunnen worden gelaten. 't Welk doende enz., Nederlandsche R.K. Bond van Schoen fabrikanten, De Voorzitter: B. TIMMERMANS. De le Secretaris Adviseur: M. J. H. DENTENEER. Vereeniging van Tilburgsche Schoen fabrikanten, De SecretarisDe Voorzitter IAN DE PONT. H. MANNAERTS. Bond van Nederlandsche Leder- fabrikanten, De Secretaris: De Voorzitter: J. L. VAN GIJN. TH. S. ROES. Nederlandsche R.K Bond van Leder fabrikanten De SecretarisDe Voorzitter: A. VOS. H. VERHE1JEN. Nederlandsche R.K. Lederbewerker sbond* De SecretarisDe Voorzitter: F. PASSIER. C. ROESTENBERQ. Onderstaand adres is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat alhier, verzonden. Waalwijk, 20 Juli 1922. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te s-GRAVENHAGE Onze Kamer, wier zetel is ge vestigd in het Centrum van Onze Ne derlandsche Schoen- en Lederindustrie, slaat met groote bezorgdheid den ge weldigen strijd gade, die door die indus trie wordt gevoerd om zich te kunnen staande houden tegenover de moordende concurrentie, die haar vanuit de landen met lage valuta wordt aangedaan. Deze bezorgdheid heeft uiting gevon den in de besprekingen, die op heden in de vergadering onzer Kamer hebben plaats gehad, en eenparig is dan ook besloten, om Uw College te wijzen op den hoogst ernstigen toestand, waarin de schoen- en de lederindustrie in ons land verkeeren. De Kamer heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaken die tot dezen treurigen toestand hebben geleid, en zij is daarbij tot de overtuiging gekomen dat deze veroorzaakt wordt doordat de Nederlandsche markt overvoerd wordt met de productie uit de omringende landen, voornamelijk uit die met gede- precieerde valuta. Uw College niet willende vermoeien met cijfers, veroorloven wij ons toch op een paar zeer voor zich zelf sprekende gegevens te wijzen. Volgens de Maand- statistiek van den invoer, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, bedroeg de totaal invoer van schoenen in het geheele jaar 1913 voor een waarde van f 1.652.000.—Daar tegenover werd in 1920 ingevoerd voor een waarde van f 11 355.000.—en in MjpNWAALWUK. DOOR ERVARING STERK. 1921 voor een waarde van f 10 505.493. Aangenomen dat de prijzen van schoenen in 1920 het dubbele hebben bedragen van de prijzen in 1913, moet dus worden geconstateerd dat de invoer in 1920 ongeveer viermaal zoo groot is als die in 1913. Schijnbaar is het invoercijfer in 1921 lager dan in 1920, maar wanneer men het Kilogewicht vergelijkt, blijkt, dat over 1920 werd ingevoerd 1.688.000 Kg. en in 1921 2.384.000 Kg., een toename dus in 1921 van ongeveer 40 pCt. Erger zijn nog de cijfers over 1922. Het Kilogewicht bedroeg in het 1ste halfjaar van 1921 785.000 Kg. in het lste halfjaar van 1922 echter 2.205.000 Kg., of over dit halfjaar ongeveer driemaal zooveel als in hetzelfde tijdperk van 1921. De invoer van 1913 vergelijkende met dien van 1922 komen wij tot de con clusie, dat de cijfers ons thans een import te aanschouwen geven van tienmaal het kwantum van den invoer in 1913. Het guldenbedrag is over het eerste halfjaar 1922 f 7.868.000.—, en dus zou, indien het tweede halfjaar het eerste gelijk blijft, door de buitenlandsche valuta-concurrentie (Duitschland alleen reeds participeert in voormeld bedrag met f5.289.000—over één jaar het geweldige en ontstellende bedrag van f 16.000.000.aan onze Nederlandsche schoenindustrie worden onttrokken. Wij voegen hieraan toe, dat wij alleen beschouwden de cijfers voor schoenen, laarzen en pantoffels, geheel of voor het grootste gedeelte van leder, en hoofdzakelijk producten der machinale schoenindustrie. Volgens de laatst gehouden produc tietelling in 1919, toen de import nog niet van beteekenis was, werd in ons land geproduceerd voor een totaal be drag van rond 50 millioen gulden, waarin is begrepen het maatschoenwerk van ongeveer honderd bedrijven, zoodat het totaal productievermogen onzer Ne derlandsche schoenfabriek er. toen onge veer 45 millioen gulden vertegenwoor digde. Waar de verhouding der schoen- prijzen in 1919 totdie in 1922 ongeveer is als 2: 1, moet het productievermogen thans geschat worden op f 25 000.000. Bij de beschouwing van dit cijfer springt eerst in het oog, wat een im port van f 16.000.000. beteekent. Het beteekent: werken voor de ge heele Nederlandsche schoenindustrie op minder dan de helft harer capaciteit, stilstand vooi talrijke bedrijven, en werken met enorme verliezen voor hen, die hunne arbeiders nog eenigszins aan het werk willen houden. De Lederindustrie ondervindt van dit alles de onmiddelijke gevolgen. Haar belangen zijn met die der schoenindustrie ten nauwste verbonden Ruim de helft van het hier te lande geproduceerde zool- en overleder wordt in normale omstandigheden door onze Nederlandsche schoenindustrie verwerkt. Inkrimping van hare productie door deze laatste heeft dus een evenredigen terugslag op de lederindustrie tenge volge. De nood is dus voor deze beide be langrijke takken der Nederlandsche nijverheid tot het hoogste gestegen. Onze Kamer is van oordeel.dat deze toestand niet langer lijdelijk mag worden aangezien, doch dat met den meesten spoed maatregelen moeten worden ge troffen ten einde den ondergang der industriën te voorkomen. Maar het is ook niet alleen de schoen- eu ledernijverheid die door den invoer in nood is geraakt. Wij verwijzen slechts naar het adres der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven van den 22 Mei 1922, tot Uw Uwe Kamer ge richt, waarin dezelfde klachten worden geuit betreffende den invoer van sigaren. Wij konden intusschen nog kennis nemen van het adres dd. 20 Juli 1922 gezamenlijk door; le. den Nederland- schen Bond van Schoenfabriekanten te Waalwijk, 2e. de Vereeniging van Til burgsche schoenfabrikanten te Tilburg, 3e den Bond van Nederlandsche Leder fabrikanten te Tilburg, 4e den Neder- landschen R.K. Bond van Lederfabri kanten te Tilburg, 4e. den Nederland- schen R.K. Lederbewerkersbond te Waalwijk, tot den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gericht, met de strekking van welk adres wij ons volkomen vereenigen, te weten le den invoer van alle soorten schoen werk te beperken tot ,/4 van den invoer in 1921, met uitzondering van vilt- en kameelhaarschoeisel met en zonder leer zool, tennisschoenenen gummischoeisel, waarvan de invoer kan worden vrijge laten 2e. den invoer van leder te beperken tot van den invoer in 1921 voor zooveel betreft zoolleder, en voor over leder. voeringleder, zeemleder, tuigleder, en drijfriemenleder tot het kwantum van den geheelen invoer in 1921 van die artikelen. Wij verzoeken Uwe Vergadering dan ook dringend, spoedig te besluiten tot belemmering van den invoer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. In den Beierschen landdag heeft de Beiersche minister-president von Lerchenfeld een rede gehouden, waarin hij Beierens verzet tegen de rijkswet tot bescherming der republiek poogde te rechtvaardigen. Met een groote meerderheid werd een motie van ver trouwen in het ministerie aangenomen. Te Berlijn beraadslaagt men over de middelen om het verzet van Beieren te breken. Aan de Rotterdamsche soc.-dem. blad Voorwaarts heeft dr. Kurt Rosen- feldt bij zijn bezoek aan Rotterdam de rekening getoond, die hem en zijn col lega's in de villa buiten Moskou voor de eerste vijf dagen van hun verblijf aldaar werd gepresenteerd. De rekening werd uitgeschreven door „het Volkscommissariaat voor Gezond heidswezen" en luidde „Sovjet-huishouding. Rekening voor de vacantiereizigers Vandervelde, Rosenfeldt en Liebknecht, voor vijf dagen. Woning 875.000.000 Roebel. Verpleging 3.500.000.000 Roebel. Auto's 10.080.000 000 Roebel Bediening 535.000 000 Roebel Totaal 14 990.000.000 Roebel. P.S. Men wordt verzocht de reke ning spoedig te vereffenen, daar de administrateur bijna door zijn geld is en de arbeiders op spoedige betaling aandringen". De verdedigers, die deze rekening van bijna 15 milliard toch wel wat al te gepeperd vonden (zij bedroeg toch altijd nog 'n 75.000 gulden) antwoord den le. dat zij zooveel geld niet bij zich hadden 2e dat de arbeiders, die zooveel mil- lioenen bijeengebracht hadden voor het hongerend Rusland, het niet zouden dulden 3. dat men in de fijnste hotels van Europa bij lange niet zulke prijzen durfde te berekenen. Hierop volgde een antwoord met het opschrift „Waarde Gasten", dat inhield, dat de verdedigers het veel beter hadden, dan eenig beambte van de sovjetregeering en dus maar moesten betalen. Waarop het bescheid der verdedigers kwam, dat zij indien zij als „gasten" beschouwd werden, nog meer verrast waren over het gevraagde bedrag en dat hun alles, woning, bediening, enz., eenvoudig aangewezen was geworden. Het sloteffect was toen het antwoord der Sovjet-overheid, „dat ze dan maar moesten betalen wat ze wenschten". Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaansche kroonprins een lange zee reis gaat ondernemen aan boord van het oorlogschip „Francisco Ferruccio" en op die reis zoowel Amsterdam als Rot terdam zal bezoeken. ►flijk. 2130 i n Waahvijksflie en LaasstraaUrke Courant Dit blad verschijnt Prijs der Advertenti8n WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitga vb 20 cent per .regel; minimum 1.60. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. zijn. Teatooistelliig van Schoen- en leder-lndnstrie. ff AnLYV ljfk| MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1