Gevraagd op ledeifabriek een machinist Te koop Heerenrijwiel, IZI Dividendbewijs No. 14 Boekhouder Orngés** mm Hieuws uit fieusden. Kerknieuws. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. fldvertentiën Ad rs: v. Qerven, Credietvereeniging 's-hertogenbosch. Ingezonden 5tukken. blok-thuiswerkers, 6 snijders, 1 door- naaier, 34 machinaal schoenfabr. ar beiders, 1 voerman. CAPELLE. Vergadering van den raad dezer,gemeente op Dinsdag 1 Aug. des namiddags 2 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeen'erekening, dienst 1921, balans, winst- en verlies rekening van het gemeentelijk Electri- clteitsbedrijf 1921, rekening, dienst 1921, van het Burgerlijk Atmbesluur en be- grootlog, dienst 1923, van dat bestuur. 3. Benoeming vao een commissie van drie leden tot onderzoek dier rekeningen en begrooting. 4. Opmaking voordracht van twee leden voor het College van Zetters. 5. Behandeling vao een verzoek van het bestuur der vereeniging tot oprichting on Instandhouding van scholen met den Bijbel, gevestigd te Capclle, om gelden beschikbaar te stellen voor stichting eener bijzondere school. 6. Verzoek van de Commissie voor de wachtgeldregeling voor de schoen en lederindustrie te Waalwijk, om tot de wachtgeldregeling, ingevoerd voor de gemeente Waalwijk, toe te treden. 7 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van ccd wijziging in de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dteast 1922. 8. Alsvoor tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1922. 9. Bespreking uitvoering Vleesch- keuringswet. Na eene langdurige discussie werd een voorstel van den Voorzitter om op liet verzoek van het bestuur van de Chr. school in te gaan, met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Het verzoek van de Commissie voor de wachtgeldregeling voor de schoen en lederindustrie te Waalwijk, om tot de wachtgeldregeling toe te treden, werd voor kennisgeving aangenomen. Verslag volgend nummer. CAPELLE. Op de jl. Zaterdag ge houden paacdenmonstering aan het café van den heer L. F. van Dongen alhier, door den commissionair B. Timmermans waren 3 paarden aangevoerd, waarvan er een verkocht werd. Aan den heer C. P. Treffers alhier werd een bouwpremie toegekend van f 1580. Mej. G. Gos behaalde bij het dezer dagen te Waalwijk gehouden examen het diploma van den knipcursus voor Fransche, Weener en Eogelsche coupe, met het hoogste aantal punten Zondag speelde onze voetbalv. Excelsior op de door S.V.V. te Sprang georganiseerde bekerwedstrijden tegen De Roodborstjes uit den Bosch. De üapelscbc geel zwarten wonnen met 4-0 waardoor zij zich in de finale plaatstee. Op het vorige week Donderdag te 's Gravendeel gehouden coacours van den Bond van gemengde zangvereni gingen »E-ndracht maakt macht*, wist de Zangvereeniging >Het Rozeknopje< alhier, den eersten prijs mee het hoogste aantal punten te behalen in de afd. Uitmuntendheid. Toen de zangvejeeuiglng van het coacours huiswaarts keerde, werd zij aan den laatsten trein afgehaald door het muziekgezelschap Kunst na Arbeid te dezer plaatse. Onder bet binnenstoomen van den trein waren de muzikanten lustig aan 't blazen. Nadat de vereeniging den Capelscheo bodem weer betreden bad' werden de noodige aanspraken ge houden door de heeren Treffers, de Jong en van Beek, die in welgekozen woorden den bloei van die gezelschap vertolkten en een woord van lof brachten aan den heer N. Soijers. die ook ditmaal weer getoond had over buitengewone muzikale gaven te beschikken door deze vereeni ging binnen zoo'n korten tijd op dit peil ie brengen, waarna het muziekge zelschap de zangvereeniging onder het blazen van opgewekte marschen naar het dorp begeleidde. Meu schrijft oü9 nog van andere zijde v De zangvereeniging >'c Rozenknopje* alhier heeft gisteren haar roem gehand haafd. Op het concours te 's-Gravendeel uitgeschreven door den Bond Eendracht maakt macht, waar zij in de 3e, 2e en lste afdeetiog vroeger steeds den lsteu prijs behaalde, moest zij nu zingen In de afd. Uitmuntendheid. Ook in deze afdeellng behaalde zij den lsten prijs mat 249 punten, d-i. 39 punten boven het vereischte aantal. Dat zij opgewekt thuis kwam behoeft nauwelijks gezegd. Het fanfaregezelschap alhier haalde de vereeniging aan hel station af en nadat haar voorzitter haar hartelijk gelukgewenscht had, waarbij haar kraaigen directeur, de heer N. Snijers te Raamsdonksveer niet vergeten werd en bet fanfaregezelschap dank werd gebracht voor de eer, de vereeni ging aangedaan, werd de avond in ge paste vrooiijkheid doorgebracht. Dat eene talrjke menigte belangstel- lenden aan het station tegenwoordig was zal ieder begrijpen, temeer als men weet dat met denzelfden trein de leerlingen der openbare school in de Kom met het onderwijzend personeel zeer opgewekr van een uitstapje naar SchevenlngeD thuis kwamen. WASPIK. De handel in fokvee word» levendiger. De prijzen zijn verbazend stijgende men besteedt voor 3 a 4-jari» kalfvee van f450.— tot f500.—. Bij de haververpachilng werdcc hooge prijzen besteed en wel tot f 500. per H A. De prijs vao het nieuwe hooi is dalende. Besteedde men voor een paar weken nog f40.— per 500 K.G., thans is de prijs gedaald tot f35.per 500 K.G. Door het groeizaam weer worden nog lager prijzen verwacht. Do prijs der aardappelen Is nog voortdurend dalende. Men spreekt reeds van f 3 a f 4 per H.L. Tot monsternemers ingevolge de Warenwet ztjo alhier aangewezen de beide veldwachters G. de Koning en J. F. de Moor. Het op Maandag j.l. door Burg. en Weth. alhier, aanbesteedde bagger- werk, in twee pivceeleo, werd aange nomen door A. Kuijten, perceel I, voor f 155.en J. Kuijten, perceel II, voor f197.Dit baggerwerk bestaat uit het uithalen van havenbagger, Indertijd in de Maas geworpen, welke thans weder er uit moet worde» gehaald. RAAMSDONKSVEER. Voor de be trekking van Wijkzuster voor het Groene Kruis alhier meldden zich slechts drie sollicitanten aan. Graanbeurs: Tarwe f 14.Rogge f 12.50Haver f 13 50; Hooi f40.- Slappe handel. Op de paardenmoosterlng alhier werden slechts 2 paarden voorgebracht, terwijl er geen enkel van verkocht werd, De leerlingen van de Chr. M U.L.O. school alhier, D. v. Raamsdook en Ma. Haverhorst, slaagden te Breda voor het M U.L O. examen. DUSSEN. Mejuffrouw E Rietra werd dezer dagca bevorderd op he: Gymna sium te Venray vao de 3c naar de 4e klasse. De jongeheer L. Rietra slaagde 25 Juli voor het toelatingsexamen H.B.S. aan het Caaistus-College ie Nijmegen. Op de gehouden paardenmoaste- rlng van ji. Zaterdag is geen enkele ros verkocht. LOONOPZAND. Op 15 Aug. a.s. zal de iSophia's-Vereeniglng* aan het Festival te Drunen deelnemen en op vereereod verzoek 's avonds een concert geven eu per extra-tram te half tien huiswaarts keeren. Bij het konlngschieten werd j.l. Zondag na harden kamp de heer W. van Lier overwinnaar en tot koning van >Salm Salm* uitgeroepen. Maandagavond had een algemeene vergadering plaats der Maria-vereenigiag, die uit haren dommel wakker geschud werd In jaren liet ze niets vao zich hooren. De eerw. heer kapelaan nam het 'nltiatief. TILBURG. In dedeze week gehouden vergadering der Commissie van de af- deeling Rundvee van bovengenoemde tentoonstelling werd op voorstel van den Secr. dier Commissie, den Heer A Th. Ariend Rijks-veeteeltconculent. Breda, besloten om de alinea van het het vraagprogramma handelend over rundvee Klasse 11. te doen luiden Klasse 41. a. b. c, en d. Minstens 6 koeien met stier van een.fokvereeniging of stierliouderij, behoeven niet van er kende afkomst te zijn Verder kwam men tot de overeenstemming omtrent uitstel van den sluitingstermijn van in schrijving tot uiterlijk 15 Augustus en werd eene tegemoetkoming van de vrachtkosten per trein of tram voor de te verzenden dieren goedgekeurd. Het Uitvoerend-Comité zal elke inzender van vee op aanvraag de helft der trein- of tramvracht-kosten restitueeren, terwijl de spoor en tramwegen nog zullen verzocht worden 'n reductie op vracht prijzen te geven, welk verzoek groote kans heeft ingewilligd te worden. In- plaats van de toe te kennen gouden en anderen medailles kan, indien dit door de prijswinners verlangd wordt, ook geld gegeven worden. Met het oog op deze faciliteiten en de enorme tegemoet koming van het Uitvoerend-Comite in de vrachtkosten die daardoor tot een bagatel zijn teruggebracht, kan verwacht worden dat de deeiname aan den rund veedag op de Tilburgsche Tentoonstel ling enorm zal zijn zoodat het zaak is zoo spoedig mogelijk in te schrijven. ZALTBOMMEL. In overleg met het personeel om voorloopig het ontslag van verschillende typo's te voorkomen, zal op de drukkerij der fi«ma v. d. Garde en Co te Zalibommel op dc Woensdag middag en do Zaterdagmorg-u uitge schakeld worden, waardoor 9 uur per week minder wordt gewerkt. VLIJMEN. Personalia. Voor den In- dischen dienst is bestemd, de heer J. F. M. v. d. Linden alhier, als candidaat- gezaghebber bij het Binnenlandsch be stuur. Een echte koker CT. en b altijd voorzien «n dén naam HÜNMARDTnmhrtteeHenmO Heusden, 1 Aug. 1922. De voor enkele jaren opgerichte Oranjevereniging scheen ten doode opgeschreven. Thans zal getracht wor den haar te reorganiseeren. Het kantoor van den Rijksontvanger wordt voortaan voor betalingen open- gesteld de eerste vier dagen der week van 9—12 uur, en gedurende de maanden Maart.' Mei, Juli, Sept. en Nov is er zitdag te Elshout den 2en Zaterdag van 10—12 uur; te Wijk den 2en Vrijdag van 10—12 uur en'dien dag te Veen van 1-3 uur; te Haarsteeg den 3en Vrijdag van 10-12 uur. In de Sterrestraat sloeg een paard op hol voor een voertuig, waarin zes personen. Het rende den Demertsingel, waar het rijtuig tegen een boom kwam en deerlijk werd gehavend de inzitten den kwamen met den schrik vrij, terwijl het paard verderop werd opgevangen. De bedevaart naar Kevelaar heeft plaats 7 en 8 Sept. Bericht van deel name wordt vereischt voor ?5 Aug., terwijl f 1 per persoon voor een pas door de Broedermeesters aan den heer heer Hub. Verhoeven alhier moet worden opgezonden voor 31 Augustus. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. Mag ik U beleefd verzoeken voor onderstaande regels in Uw veelgelezen blad een klein plaatsje te willen afstaan. In verband met het adres door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat den 20 Juli verzon den aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarvan ik het afschrift las in Uw blad van Zaterdag jl. moet mij, zonder iemand onaangenaam te willen zijn, een kleine opmerking van het hart. Waar de Lederindustrie toch ook een zeer belangrijke tak van Nijverheid vormt in het gebied waarover zich onze Kamer van Koophandel uitstrekt, doet het wel eenigszins vreemd aan dat in bedoeld adres slechts de nood der schoenindustt ie met cijfers uitvoerig wordt aangetoond. Ook voor de Lederindustrie toch wijzen de statistieken aan dat de in voeren sinds lang moordend zijn ge weest en dit nog steeds zijn. Bijna aan het slot van het adres wordt weliswaar erop gewezen dat de Lederindustrie ten nauwste samenhangt met de schoenindustrie, en derhalve door den grooten invoer van schoenen groote schade ondervindt, doch dit is niet de belangrijkste factor die onze industrie sedert 1919 heeft doen kwij nen deze is in bedoeld adres verzwe gen en had daarin zeker wel eens met cijfers aangetoond mogen worden. De Lederindustrie heeft sedert 1919. niet slechts de nadeelige gevolgen ge voeld van den invoer van Amerikaansch en Duitsch Schoenwerk, welke het ver bruik van leder door de Heeren Schoen fabrikanten in Holland sterk deed ver minderen, doch heeft zij tevens een geweldigen strijd te voeren tegen een ontzettenderi invoer van leder Het is voldoende bekend dat, niet alléén voor de reparatie grootendeels buitenlandsch zooileder gebruikt is, doch dat boven dien voor de weinige schoenen die de laatste paar jaren in Holland gemaakt zijn, door onze Heeren Schoenfabrikan ten enorme kwantiteiten Amerikaansche, Belgische en thans voornamelijk Duit- sche croupons verbruikt worden. Daardoor vooral ziet zich de Leder industrie, méér nog dan de Schoen industrie, sedert geruimen tijd in hare bestaans-mogelijkheid bedreigd en had hierop nu. in bedoeld adres wel eens met nadrijk gewezen mogen worden. Niet alleen de vrije invoer van schoe nen, doch voornamelijk die van leder is voor de Lederindustrie doodend. U, Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. Met ware Hoogachting J. N VAN HEESBEEN. Onder enorme belangstelling vier den Zaterdag de Zusters van Mariënburg te 's-Hertogenbosch het eeuwfeest van het bestaan der Congregatie. Alle over sten uit de talrijke huizen der Congre gatie in ons land waren overgekomen om het jubelfeest mee te vieren. De kapel was weelderig versierd en door het geheele huis werden de rijke bloemstukken geplaatst, welke voortdu rend werden aangedragen van binnen en buiten de stad. Om negen uur droeg mgr. Diepen bisschop van 's-Hertogenbosch, de pon tificale H. Mis van dankbaarheid open hadden de plechtigheden het verloop als reeds eerder in ons blad vermeld. Mgr. Diepen hield na het Evangelie een indrukwekkende toespraak De plech tigheid werd bijgewoond door vele ge- noodigden. Z.H de Paus had aan mgr. Diepen voorde Congregatie een telegram van zegen en gelukwensch gezonden. Ter receptie, half twaalf, verschenen talrijke autoriteiten. O.m. werd daar het woord gevoerd door mr F. J. van Lan- schot, burgemeester van 's-Hertogen bosch. De buurtbewoners hadden zich bijzonder beijverd de Zusters te huldigen, zelfs de kinderen trokken in optocht met bloemen naar „Mariënburg". De jubileerende religieusenontvingen talrijke geschenken. Z. D. .H Mgr. Diepen celebeerde om vier uur een pontificaal Lof Hij .bleef verder bij den feestmaaltijd. Zondag werd het feest in meer intie- menkring voortgezet, teiwijl deze week in alle kloosterhuizen der Congregatie in Nederland het jubeltij zal worden gevierd. Een ieder, die maar eenigszins belang stelt in de voetbalsport, zal met vreugde vernemen, dat de vereeniging *W. S. C." er na langdurige onder handelingen in geslaagd is het lste Elftal van „N. A. C." uit Breda, thans Zuidelijk Kampioen en dat van het niet minder populaire „Willem II" uit Til burg te engageeren om a.s. Zondag 6 Augustus op haar speelterrein aan den Parallelweg eenen grooten Propaganda- voetbalwedstrijd te komen spelen. Is deze ontmoeting in de competitie der Zuidelijke lste klasse dè wedstrijd van het seizoen, omdat deze wedstrijd meestal de beslissing voor het Zuide lijk Kampioenschap brengt, ook voor Waalwijk en omstreken zal a. s. Zondag een evenement zijn op voet- balgebied. Nog nooit zagen wij hiér een lste klasse wedstrijd, nog nooit hadden we de eer twee zulke sterke elflallen, waaronder de beste spelers van Nederland, gastvrijheid te kunnen verleenen. Een dergelijke propaganda- wedstrijd is vooral voor Waalwijk en omstreken van zoo'n groot belang, om dat we hier alleen vereenigingen heb ben uitkomende in de 3de klasse deze kunnen Zondag zien, hoe voetbal ge speeld moet worden, dat goed voetballen niet bestaat in het hard onbesuisd wegtrappen van den bal of het ruw op den man spelen, waardoor het spel zoozeer in discrediet geraakt, maar de groote kracht schuilt in keurig samen spel en fijne techniek. Wij hopen dan ook dat geen enkele voetballer zal verzuimen dezen wedstrijd bij te wonen. Op zoo'n middag leert men meer dan een geheele zomer oefenen. Niet alleen echter actieve voet ballers maar ook supporters en zij, die zelfs eenigszins tegen het voetbalspel gekant zijn, raden wij aan dezen groo ten wedstrijd bij te wonen, omdat wij er zeker van overtuigd zijn, dat laatst genoemden eene andere en veel guns tigere meening over het spel zullen verkrijgen. Voor vandaag volstaan wij met de vermelding van de opstelling der beide elftallen: N. A. C. A. Oomen, Th. Piederit, A. Philipse, J Timmer, B. Hoogstede, A. Pijpers, Lefèvre de Montigny. A. Verlegh, J. Schot, F. Bakkeren, F. Petit. Engel, Ghering, Jos. van Son, Corler, van Asten, Schollaert. Mommers, Jole, Stevens, v. Gerwen, Mathijsen. Willem II. Engeland doet afstand van de schade vergoeding en de geallieerde schulden. LONDEN, 1 Augustus. Een buiten gewoon belangrijke wending in de Engelsche politiek is uitgedrukt in een nota aan de geallieerde regeeringen, welke verklaart, dat de Engelsche regee ring zoo ten volle overtuigd is van de oeconomische onbillijkheid, welke der wereld bij den huidigen stand van zaken is opgelegd, dat „Engeland bereid zou zijn afstand te doen van alle verdere recht op schadeloosstelling van Duitsch- land en alle aanspraken op terugbetaling van de geallieerden, mits deze afstand deel uit zou maken van een algemeen plan, dat dit groote vraagstuk als één geheel onder de oogen zou zien en er een bevredigende oplossing voor zou bieden. Een algemeene regeling zou in de oogen der regeering voor de mensch- heid meer waard zijn, dan de winst, welke voort zou vloeien uit de ook allerbest geslaagde afdwinging van de wettelijke verplichtingen". Zooais wij hebben gebulletineerd is een pelgrimstrein naar Lourdes met een andere trein in botsing gekomen Waren de eerste berichten dat er 50 gewonden en 40 dooden waren, thans blijkt dit laatste getal 28 te zijn. Gistermiddag zijn te Hoogkeppel twee motorrijders, de heeren 5. uit Doetinchem en te B. uit 's Heerenberg, in volle vaart tegen elkaar aangereden. De heer te B. was terstond doodde heer S. kreeg een dubbele armbreuk en een ernstige verwonding aan den arm. Hij is in de woning van den burge meester verbonden. Gistermiddag omstreeks half vier is in het Kattegat (Jacob Catskade) te Amsterdam een roeibootje, waarin vier jongens zaten door een motorboot over varen Het ongeluk gebeurde midden in het vaarwater, vermoedelijk doordat de bestuurder van het roeibootje een waar- schuwingssein van den bestuurder van de motorboot verkeerd begreep. Het roeibootje werd met zooveel kracht aan-, gevaren, dat het kantelde, zoodat al de inzittenden te water raakten De 19-jarige A. G. van der B. wist op de motorboot te klimmende drie andere jongens echter raakten er onder. De 18-jarigeS kon nog bijtijds worden opgehaald en door toepassing van kunstmatige adem haling weer bijgebracht. Diens 12-jarig broertje is verdronken zijn lijk is eerst eenige uren later opgehaald. Ook de vterde jongen, de 14-jarige M. is ver dronken. Tot negen uur heeft men gister avond vergeefs naar zijn lijk gedrecht. De 18-jarige S. is ter verpleging in een der ziekenhuizen opgenomen Van eenige schuld van de bestuurders van de motor boot is niets gebleken. Te Scheveningen is gisteren de 17-jarige A. C. W. uit Rijswijk ver dronken Zijn lijk is nog niet aangespoeld. Als verdacht van oplichting ten nadeele van de N.V. Vereenigde Con serven Fabrieken Veco te Princenhage voor f 200 is te Delft aangehouden G. J. Preiziger aldaar. In het Berlijnsche stadion zullen weldra twee zwemvereenigingeneen schaakwedstrijd houden. Er is voor de gelegenheid een op kurk drijvend scgaakbord vervaardigd. Er wordt uit sluitend in het water gespeeld. Gedu rende twee uur mogen de spelers het zwembad niet verlaten. Als de partij dan nog niet ten einde is. wordt ge durende een uur uitgerust. Maandag hoeft voor de Haagache rechtbank terecht gestaan de Haagsche bankier J. S. Lenaertz Wagner wegens verduistering van fondsen ea gelds waarden ten bedrage van ongeveer één miliioeo, eenvoudige bankbreuk en frauduleus bankroet. Die meneer leefde geweldig duur. Hij kocht voor 6 ton kunstvoorwerpen; een jacht van f 7000; gaf wekolijksche uit— keeringec besteedde f 6800 aan auto tochtjes enz. enz. Toen hij in Maart j.l te Parijs was en ztjo faillissement niet kon worden voorkomen, heeft hij, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuld elschcrs bij de Lloyd bank 43000 francs en Comptoir Naiional d'Escompte 11000 francs van zijn tegoed bij dlo Instellla- gen opgenomen, tot zich genomen en aan den boedel onttrokken, welk feit door de Nederlandsche strafwet ais misdrijf wordt beschouwd. Eisch 4 jaar. Door het O. M. aan de Rechtbank te 's-Hertogecbosch werd tegen H. C., 43 jaar, koopman te Eindhoven een maand gevangenisstraf geëischt ter zake dat hij, in staat van faillissement ver klaard zijnde, opzettelijk ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuld- eischers aan zijn schuldeischer J. Vosters uit zijn voonaid schoenen een groote hoeveelheid schoeoeu heeft verkocht voor de som van f 4592. Tegen J. W. A. v. d H., 41 jaar, sigareufabrlkant te Eindhoven werd door het O. M. aan dc rechtbank te 's-Her togenbosch, 7 dagen gevangenisstraf geëlscht wegens overtreding der wet op de inkomstenbelasting. Beklaagde had zijn büjet ingevuld op zettelijk in strijd met de waarheid. De aangifte bedroeg f 70034 36. In werke lijkheid was het bedrag f 10.000 booger. Iemand, die wel van geluk mag spreken, is de heer Perron, directeur van de Rochette-fabrieken te Parijs, die door het openblijven van den afsluitboom met zijn automobiel in botsing kwam met een trein, doch op het oogeobiik, dat zijn auto Verbrijzeld werd, zich aaa de voorbuffers van de locomotief kon vastgrijpen en aldus het leven behield. heeft enkele avonden per week beschikbaar voor het bijhouden van boeken en verdere administratieve werkzaamheden. Brieven onder No. der adver tentie aan het Bureau van dit blad. 22260 om direct in dienst te treden. Brieven bureau van dit blad onder No. der advertentie. 22262 Verknjqb. bij Apoih en Ut oqiiien^ j eeo in goeden staat zijod met nieuwe bulten- en binnenbanden. 22261 272 BAARDWIJK. Centrale Bank, Gewone aandeelen Is vanaf heden betaalbaar* met 2 pCt. bi! al onze kantoren, alsmede b>l de N.V. „De Han- zebank" Ut<ecb', N.V. Han- zebank Delft en de Midden standsbank voor Limburg te Maastricht. 3 pCt. werd reeds op Dividend bewijs No. 13 als Interim dividend uitbetaald, zoodat het totale divl- ihukLxjperi en jchrijnen der huid. verbrande huid door de zon, 6lukge!oopen voeten. Gebruik

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3