Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dierentuin DEN HAAG. 14-20 Augustus. tdnrteirt in dit bind. Gemeenteraad. Binnenland. Kerknieuws. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. Uit ons Parlement. „NOORD-BRABAND" QrmgiAs&i NUMMER 62 ZATERDAG 5 Aug. 1922. 45e JAAROANO. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. De Grondwetswijziging Een korte zittingsduur. Voorbereidende werkzaam heden. Overeenkomstig de artikelen 194 en 195 onzer Grondwet moeten na de aan name van een voorstel tot Grondwets wijziging en nadat dit voorstel, waarin de wijzigingen nadrukkelijk worden vastgesteld, wet geworden is, de beide Kamers der Staten-Generaal worden ontbonden en moeten daarna de nieuwe Kamers het door haar voorgangsters goedgekeurde voorstel overwegen, waar bij voor aanname een meerderheid van twee derde der uitgebrachte stemmen noodzakelijk is. Deze bepalingen heb ben de jongste verkiezingen tengevolge gehad. En de uit die verkiezingen voortgekomen Kamers zijn nu ter over weging van de voorstellen tot Grond wetswijziging bijeengekomen. Veel meer zullen ze blijkbaar niet te doen krijgen. En het was dus natuurlijk dat de Troonrede, die de Koningin bij de opening uitsprak, slechts kort was. „Ik stel Mij voor Mij nader te ver klaren nopens de maatregelen in 's Lands belang, die in de volgende zitting Uwe medewerking zullen behoeven*. Het is de zitting, die, als gebruikelijk, den 2den Dinsdag inlSeptember wordt ge opend. waarop de Koningin hier doelt. De thans aangevangen zitting zal dus bizonder kort duren. En het is daarom begrijpelijk, dat de heeren overeenkom stig het voorstel van den heer Dressel- huys met het afdeelingsonderzoek be gonnen zijn. Vooraf is in de Tweede Kamer de nominatie voor het voorzit terschap opgemaakt en heeft Mr. Kooien opnieuw het voorzitterschap aanvaard, terwijl ook de leden van de vaste com missies voor buitenlandsche zaken en voor de verzoekschriften zijn benoemd en de voorzitters en onder-voorzitters der afdeelingen gekozen, ln de Eerste Kamer, die de Troon rede met een adres beantwoordde, tee- kende Mr. Mendels verzet aan tegen de toelating van den heer Croles, om dat deze bij zijn verkiezing door de Provinciale Staten van Friesland zelf had meegestemd. De Kamer bleek het echter niet met hem eens, dat dit de verkiezing ongeldig zou maken. DRUNEN. (Slot.) De Voorzitter deelt hierna mede, dat van den Procureur-Generaal een schrij ven is ingekomen, waarin deze mede deelt dat hier het arrestantenlokaal niet meer aan de eischen voldoet. Thans kunnen de arrestanten gesprekken voe ren met het buitenstaande publiek, wat absoluut niet het geval mag zijn. Boven dien verkeert het lokaal nog in zulk een toestand, dat uitbreken zeer gemakkelijk kan gebeuren. De heer Bergmans zou met het oog op de toekomst alsook uit een oogpunt van bezuiniging niet te veel kosten willen maken. Van Son. Ik zou berichten dat we een raadhuis gaan bouwen zoodra alles wat goedkooper is en dat we er dan aan zullen denken. Voorzitter. Dat gaat niet, want dat we een nieuw raadhuis zullen gaan bouwen, hebben wij al zoo lang gezegd. Hebben wij een arrestant die een beetje gevaarlijk is, dan brengen wij hem naar Waalwijk. Wij zullen echter den architect vragen het zoo goedkoop mogelijk te laten verbeteren. Voorzitter. Hedenmorgen heb ik een bezoek gehad van iémand uit België en een uit Vlijmen, welke kwamen vragen of de gemeente genegen is om het hout, dat geschikt is voor mijnhout, te verkoopen. Dat is het zwaarste hout dat in de mastenbosschen staat. Jk heb die heeren gezegd dat wij toevallig hedenavond vergaderinghebben en ik er dan over zou spreken. In de hei, waar ik vanmiddag met den gemeente-opzichter was, kwam ik de heeren weer tegen en toen zeiden ze me, dat ze graag, hoeveel dat kwam er niet op aan, wenschten te koopen. Ik heb bedongen dat, als tot verkoop wordt overgegaan, zij de werkzaamheden moeten laten verrichten door ingezetenen van Drunen, wat met het oog op de werkeloosheid een uitkomst mag worden genoemd. Daartegen hebben ze geen bezwaar. Alle werkzaamheden, tot zelfs het rijden, zullen ze door Drunensche menschen laten verrichten. Wil de raad het hout verkoopen, dan laten zij het aan ons over, wat met het mindere soort hout moet worden gedaan. Dat kunnen wij houden of zij koopen het ook, juist zooals wij willen. Van Son. Hebben ze niet te kennen gegeven wat ze willen besteden Voorzitter. Dat kan ik nog niet vragen, wijl ik eerst moet weten of de raad er voor te vinden is om het te verkoopen. Ik voor mij noem het een mooie uit komst ter bestrijding van de werkeloos heid, want met het omwerken van de woeste gronden zal het spoedig ge daan zijn. Van Spijk. Het dunne hout zou ik niet verkoopen. Dat brengt hier genoeg op en de menschen hebben er ieder jaar gemak van als ze dat kunnen koopen. Voorzitter. Ik ben ook de meening toegedaan dat die jaarlijksche verkooping moet blijven bestaan. De menschen zijn dat al jaren en jaren gewoon en de prijzen die worden besteed, zijn hoog. Dertig jaar lang rekenen ze op die verkooping en altijd zijn de prijzen hoog geweest. Bergmans. Dan zou ik Burg. en Weth. machtigen om het te verkoopen. Gaarne zou ik echter zien dat zooveel mogelijk de raadsleden bij dien verkoop tegen woordig zullen zijn. v Voorzitter. Dat stellen wij steeds op hoogen prijs. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk, houdende het verzoek om aan een door haar aan de Regeering gericht schrijven adhaesie te willen betuigen. Voorzitter. Daar zal wel geen der leden iets tegen hebben, want algemeen wordt de oorzaak van de heerschende malaise toegeschreven aan dengrooten invoer van Duitsche schoenen. Bergmans. Ik zou zeker adhaesie betuigen. Er is alles voor. Van de Wiel. Vroeger gingen er van hier veel schoenen naar Duitschland en nu komen ze van daar hier binnen. Met algemeene stemmen wordt be sloten adhaesie te betuigen. Daarna gaat de raad over in geheim comité. De K. S. A. verzoekt ons het volgende te plaatsen: Zooals reeds Is gemeld, heeft Z. H. Paus Plus XI een Apostolisch schrijven gericht tot de patriarchen, aartsbisschop pen en bisschoppen, .waarin een her nieuwde oproep wordt gedaan tot steun voor het arme Russische volk. Deze week is andermaal vanwege den H. Stoel een hulpmisste naar Rusland vertrokken, onder leiding van den bis schop van Tiraspol-Saratow, wiens dio cees io het hongergebied gelegen Is. Zij zal hare vertakkingen o.a. krijgen ln Moskou, Jakaterlnodor, Rostow en Sara- tow. Vanuit deze centra zal de expeditie de levensmiddelenvoorziening der arme, verhongerde Russen doen plaats hebben. De ellende Is er nog zoo nameloos groot. Wfl kregen dezer dagen inzage van een brief, geschreven door een Roomsch priester uit het Russische hongergebied. De daarin geuitte nood kreet, zij ging ons door merg en been. Dat thans in Nederland de liefdadig heid weder oplaale boven mate. De H. Vader roept ons op krachtens Zijn door den Heer Jezus toevertrouwde zending van barmhartigheid. Als een onderpand van het eeuwig loon en als een bewijs zijner vaderlijke genegenheid, verleent de Paus aan allen, die de ongelukkige Russische broeders zullen helpen, den Apostolischen zegen. Wat zal het antwoord van de Neder- landsche Katholieken hierop zijn Wij zijn er zeker van, dat allerwege de roep des Pausen weerklank vinden zal. Al rimpelt hier de malaise veler voorhoofden (<rrrrp)^WAA LWU K. [DOOR ERVARING STERK. van zorg, daarginds trachten millioenen gegroefd door wanhoop en doodsnood, hun ellendig leven te rekken. Er zün nog zeer vele steden en dorpen ln ons land, waar door de Katholieken oog in geheel niets voor Rusland werd gedaan. Tot die plaatsen zij allereerst een smeekbede gericht. Er zijn middelen te over. Kerkcollecten kunnen gehouden worden. De landelijke, gewestelijke en locale pers zou in hare kolommen inschrijvingen voor Rusland kunnen openen en heropenen. Voorts kan men helpen aan den verkoop der brochure »De Ellende ln Rusland» a 25 cent. Duurzame goederen ln natura kunnen worden opgezonden in afwachting der volgende scheepsgelegenheid, (daar voor de wit-gele labels te bezigen). Het Centraal Bureau der K. S. A., Steen- schuur 17, Leiden (postrek. no. 57216) is het adres voor Inlichtingen, enz. Overal steune men, onder de leuze >op aansporing van den H. Vader», de Pauselgke hulpmissie. Een correspondent van het .Nieuws van den Dag" releveert het feit, dat in het eerste kwartaal van dit jaar de ge meente 's-Gravenhage 200 ingezetenen meer heeft zien vertrekken dan er zich vestigden en dat in April de uittocht werd voortgezet, waarbij in die maand de gemeente 128 ingezeten verloor. Er komt din ook al eenig overschot van middenstandswoningen van welke er reeds te huur staan. De vraag naar woningen daalde in April tot 79, maar daarvan zal het grootste deel wel voor arbeiderswoningen zijn geweest. Het geboortecijfer in vergelijking met de sterfte maakte het gemis nog wel goed, maar er kwamen toch meerdere dure woningen gereed dan noodig waren. Onder de ln April vertrokkenen be hoorden 35 personen, wier gezamenlijk belastbaar inkomen bijna 2 millioen gulden bedroeg, wat een ernstig verlies beteekent voor de gemeentelijke schat kist. Tot zoover de berichtgever. De „Tijd" teekent hierbij aan: Kon nu nog maar verzekerd-worden dat die 35 welgestelden met hun „be lastbaar inkomen" andere gemeenten gingen gelukkig makenmaar dat zal moeilijk gaan. Veelvuldig toch zijn die hooge .belastbare inkomens" dermate fictief, dat de eigenaars het in de groote steden niet meer uithouden kunnen en dan een ander woonoord opzoeken, waar zij van hun restantje nog leven kunnen, zonder verplicht te zijn mooi weer te spelen in een kletterenden be lastingregen. Maar wij voegen er bij dat de kapi taalkrachtigen naar't buitenland vluchten, in hoofdzaak van de zware belastingen De a.-r.Amsterdammer» bespreekt dea achteruitgang in ledental van alle werklledenorganlsaties, die evenwel het sterkst is bij het Nationaal Arbeids secretariaat. Van 1 Januari tot 1 April werd een gezamenlijke achteruitgang met 3.97 pet. of ruim 21.000 man waar genomen. »Deze algemeene achteruitgang demon streert nog eens weer duidelijk, welk een inzlnklog er in de vakbeweging is. Het is merkwaardig, hoe SDel hier actie en reactie op elkaar gevolgd zijn. Kort na den oorlog was er een ware razzia naar de vakorganisatie. Het zag er naar uit, alsof binnen korten tijd de heele arbetdswereld georganiseerd zou zijn. In plaats daarvan drossen de leden sinds een paar jaar bij duizenden en Is het totaal verlies al tot een kleine 100 000 geklommen. De verklaring voor deze massa-desertie Ugt voor de hand. Voor het besef van een groot deel, misschien wel voor het gros der leden, Is de vakorganisatie nooit anders geweest en is nog niet anders dan een soort automaat, waarin men de contributie werpt om er betere arbeidsvoorwaarden voor in de plaats te krijgen, met name meer loon. Een onderneming dus, die hare centen op moet brengen. Doet zij dat niet, welnu, wak Is dan het nut van haar lidmaat schap, zoo Is de opvatting van velen». Het blad beschouwt de onmacht van de vakorganisatie om onder de gegeven omstandigheden verbetering van positie te bewerken, ja onmacht om nu en dan dreigende verslechtering af te weren, als de meest aannemelijke verklaring voor het wegloopen der leden. >De tijden zijn slecht, de contributie hoog en wat heb Ik er eigenlijk aan». Deze redeneering geeft ongeveer den gedachtengang weer van duizenden, die aae de vakorganisatie den rug toekeeren. „De Ambtenaar" meldt, dat de grenskommiezen eerlang betere bewape ning zullen krijgenaan een wapen magazijn is opdracht gegeven tot het leveren van revolvers. Naar aanleiding van het bericht omtrent een uitnoodiging van de Spaan- sche regeering tot het zenden van een Nederlandsch oorlogschip naar Guetaria, ter bijwoning van het 4e eeuwfeest van de eerste reis om de aarde, meldt men, dat voor het bijwonen van dit feest geen oorlogschip beschikbaar is. Een echte koker* CT. enu> voorzien den dihjd 2 rienwn B naam B Ons Diic. Euch Congres verdaagd. Een bijzondere omstandigheid, die we toch, meen ik, als gelukkig mogen prijzen, deed ons Uitvoerend Comité" besluiten, den datum van ons a.s. Con gres te verdagen. Van meet af aan heeft genoemd Comité getracht, ons Congres te verbinden aan de even- tueele komst in onze stad van den wereldberoemden ltaliaanschen Maestro Mgr. Raffaels Casimiri met Zijn Capella Sixtina. Wat aanvankelijk onmogelijk scheen is thans gelukt; doch op voorwaarde dat ons Congres tot 12 en 13 Novem ber worde uitgesteld. Al brengt deze ingrijpende wijziging, gezien het stadium waartoe de voorbereidingen intusschen gevorderd zijn moeilijkheden mede, zoo voor ons als voor de parochiale Pro- paganda-Comité's in groot getal opge richt, meenden we toch den nieuwen en grootschen luister, die het geboden wordt aan ons Congres niet te mogen onthouden. De circulaires tot nog toe verspreid of ter verspreiding gereed, kunnen blijven dienen, mits de bestellers van kaarten op tweeërlei worden attent gemaakt. Ie. dat de datum van 't Congres is 12 en 13 Nov. 2e. dat houders van kaarten van f 5 en aandeelhouders in 't Garantie fonds recht hebben op 'n gereserveerde plaats in St. Jan, tijdens de Pontiicale H. Mis op Maandag 13 November. De nieuw aan te vragen circulairs, waarvan eventueele bestellingen later zullen worden uitgevoerd, houden reke ning met dit gewijzigd plan. Wij meenen, door bovenbedoeld be sluit, ons Eerste Dioc. Euch. Congres een goede dienst te bewijzen en ver- trouwen, dat het met sympathie zal ontvangen worden. Moge het mede een aansporing zijn tot nog algemeener en zoo mogelijk nog intensiever activiteit van de zijde der parochiale propaganda-comité's, die 't succes van ons Congres in handen hebben. Namens het Uitvoerend Comité, Pastoor C. C PRINSEN, Voorz. Kapelaan DE KROON, Secretaris. f Den Bosch. De Echo van het Zuiden, Waalwykstbe en Langstraatscbe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ÜITGATÏI Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Teitooistelliia van Schoen- en teder-Indnstrie. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN .HLffflURDT mei bndieefcrrtiVJ eKfntfq I

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1