I I I Buitenland. Provinciaal Nieuws Denemarken gaat voor f r P p 1 p if' i J p 1 F r I If c 1 b hi ar fcr ad 3r i Ue in va 5< u n rc r ii ti zooals van zelf spreekt, eerst worden weggenomen. Iedereen weet genoeg dat op 't oogenblik alles niet in eens in orde gemaakt kan worden. Bij de Com missie heeft het idee dan ook altijd voorgezeten om het werk success evelijk in orde te laten maken. Men bederft daar niets mee. Wat er aan gedaan wordt, is altijd al een verbetering. Daarom zou ik het bovenste deel voorloopig laten zitten, omdat het niet anders kan. Voorzitter. Het is zooals door den heer Tak is opgemerkt, dat de buiten haven bij de Waterstaat in onderhoud is. Sinds menschenheugenis is dat, maar sinds 60 jaar is er niets meer aan ge daan omdat de haven toch niet werd bezocht door beladen schepen. De Waterstaat heeft toen het geld, dat be schikbaar was voor het baggeren, ter- wille van de machinefabriek gebruikt om het tot daar uit te diepen, opdat de sleepbooten daar zouden kunnen komen. Ik geloof ook wel dat, als wij verzoeken om het nu over de volle lengte uit te diepen, daaraan gevolg zal worden gegeven, want dat is van oudsher steeds de bedoeling geweest. Ik zal daarvoor de noodige stappen wel doen. Het beste zal zijn dat de raad opdracht geeft aan Burg. en Weth. en de com missie om het werk uit te voeren. Timmermans. Er wordt een bedrag van f 1500 genoemd. Het kan zijn dat dit in de Weth. vergadering is besproken, in de vergadering van de commissie is dat niet gedaan. Segeren. In de vergadering van Burg. en Weth. is er ook niet over gesproken. Scherp. Dat is wel waar. Er is wel over gesproken. Segeren. Mijnheer Scherp zegt dat het wel waar is dat er een bedrag is genoemd, maar dat is niet zoo of zal hij soms de Voorzitter (hamerend). U hebt het woord niet, ik Segeren. Ge hebt me eerst het woord gegeven. Je zal Voorzitter. Wil U nu alsjeblieft zwijgen, anders Segeren. Burg. en Weth Voorzitter (heftig hamerend). Ik ver zoek je nogmaals te zwijgen. Segeren. Het bedrag van die aan besteding Voorzitter. Zal je nu zwijgen. Ik vraag je het nog eens Segeren. Dat is niet in den haak Voorzitter (hamerend). Zwijg nu of Segeren. Hè, wat maakt ge het toch iemand zuur. Voorzitter. Wil U nu zwijgen. Ik heb verstaan dat men in de commissie vergadering ook aldus had besloten. Men zou het zoo goed mogelijk uit diepen om het gevaar van oeverafschui- ving te voorkomen. Heeft men met 1500 wellicht bedoeld het aantal Kub. Meters. Timmermans. Een bedrag is er niet genoemd, maar wel een bepaald aantal Kub. Meters en het maximum zou zijn 3000. Voorzitter. Ik dacht zeker dat het bedrag was bepaald. Scherp. Toen ik eens boven was en U daarover sprak met Reijniers, die daar ook juist was, werd gezegd dat het voor f1500 wel zou gaan. Daarom zei ik dat ik het bedrag van f 1500 heb hooren noemen. Voorzitter. Ik meende ook dat dit bedrag in de vergadering van de com missie is genoemd, dat eerst gezegd was van f 1200 en dat later was gezegd om tot f 1500 te gaan. Segeren. Mogelijk heeft men het daar verkeerd verstaan, maar ik weet zeker dat in de vergadering van Burg. en Weth. dat bedrag niet is genoemd, anders zou ik daar wel over hebben gesproken. Maar morgen gaat de Voorzitter met vacantie en dan is mijnheer Scherp burgemeester zie je en dan zal dat werk onder zijn toezicht moeten worden uit gevoerd. Ik weet het niet, ik denk het zoo maar, omdat alles zoo klaar is gemaakt. Mijnheer Scherp zal dat zaakje met den opzichter wel opknappen. Ha, ha, wat is ie mooi, een man van onderhand 100 jaar oud, wil nog gaan baggeren. Pas op jongen dat ge d'er niet in valt, hoor. Voorzitter (hamerend). Wil U bij de bespreking van de haven blijven, anders moet ik U weer het woord ontnemen. Segeren. Wel, wel! (Wordt vervolgd.) Zlezóó: de eerste dwangmaat regelen zijn begonnen, de rest kan volgen en de Franschen kunnen trotsch zijn. Toen Dultschland den 6en Augustus ontwaakte, kreeg het het volgende dwangbevel thuis. Ie. De Fransche verrekenbureaux te Parijs en te Straatsburg, schorten van heden af de erkenning van alle Duitsche vorderingen op 2o. Schadevergoedingen, welke door de beslissingen van het gemengde scheidsgerecht aan de Duitsche regeeiing waren toegekend voor de liquidatie van de Duitsche eigendommen In Frankrijk, worden tot nader order niet meer uit betaald. Dultschland zal daarentegen eigen verplichtingen stipter dan ooit hebben na te komen 3o. Dultschland zal niet meer op de hoogte worden gehouden van de netto opbrengst der geliquideerde Duitsche eigendommen in Frankrijk 4o. de overeenkomst van Baden- Baden, n.l. dat Duitschers hun in den Elzas en in Lotharingen achtergelaten meubelen, enz. zouden kunnen terug krijgen, wordt geschorst 5e. die eigendommen in Elzas-C,otha- rlngen worden onmiddellijk In beslag genomen. Nu, dit alles is nog te overkomen, maar het dwangbevel droeg een postcrlptum, dat la zijn woordkarlg- held zeer veelzeggend is»Als deze bepalingen onvoldoende mochten blijken, dan worden ze door andere, progres sieve, gevolgd». Welke dat zijn De veronderstellingen, die er verleden week in de pers gemaakt zijn, benaderen de waarheid hoogstwaar schijnlijk zeer nauwkeurig. De Duitsche regeering zal weinig kunnen doen In deze kwestie misschien wordt er een voorzichtig of een diplo- matiek-onhandig protest verzonden, maar daarbij zal het wel blijven. Duitsche particulieren kunnen misschien hunne maatregelen genomen hebben. Er zouden de laatste 3 dagen tusschen de 70 a 80 mlllloen Fransche francs, die in deposito lagen op Amerlkaansche en andere buiteniandsche banken, overgebracht zijn naar Nederland en Zwitserland. Zij heb ben dat gedaan uit voorzorg, dat niet Frankrijk er op een of andere manier beslag op zou kunnen leggen. Reuter verneemt, dat de meerder heid in de commissie van deskundigen die verslag moet uitbrengen over het voorstel van Poincarè, waarschijnlijk tegen 'net Fransche voorstel zal zijn om een douanegrens in te stellen en tegen het opleggen van belasting in het be zette gebied. Het voorstel om de mijnen en bosschen in beslag te nemen en Duitschland te vragen, toe te stemmen in het geven, aan de geallieerden, van een aandeel in industrieele ondernemin gen, is verworpen. Men was van mee ning, dat het in beslag nemen van Duitsche bezittingen niet noodig was, met het oog op de waarborgen, die onlangs zijn opgelegd door de commissie voor de waarborgen, na haar bezoek aan Berlijn. Ia de eerste zitting dor Loadeti- scbe conferentie hebben zoowel Poin carè ais Lloyd George een uiteenzet ting van hun standpunt ter zake der Duitsche herstelbetalingen gegeven. Heden zullen de experten over een plan van Polncaré beraadslagen. Naar uit Berlijn wordt gemeld, treft de Fransche regeering in het be zette gebied maatregelen, om zooaoodlg door uitbreiding der militaire bezetting dwang op Duitschland uit te oefenen. Waalwijk, 8 Aug. 1922. Aan de R.K. Handelsschool alhier is benoemd tot leeraar de heer J. Siemer, leeraar aan de Normaallessen te Eind hoven, zulks ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het vertrek van den heer Vrehen. Door Burgemeester en Wethouders van Waalwijk is het navolgende adres verzonden aan Hunne Excellence's de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Arbeid Ten vervolge op ons schrijven van den 8n juli 1922 Nr. 552, waarbij wij ter uwer kennis brachten de door den Raad dezer Gemeente in zijne openbare vergadering van 1 juli 1922 aangenomen motie inzake de werkloosheid in de schoen- en lederindustrie, hebben wij de eer alsnog het navolgende onder Uwe aandacht te brengen. De klachten over de moordende con currentie, die door de industriën in de landen met lage valuta onze Nederland- sche nijverheid wordt aangedaan, zijn den laatsten tijd zoo in getal toegenomen en zoo ernstig geworden, dat zij als een noodkreet klinken. De schoen- en lederindustrie maakt een crisis door, zooals die nog nimmer is gekend. Het stopzetten van bedrijven of het aanmerkelijk inkrimpen van de productie is schering en inslag. Het gevolg daarvan is geworden massa werkloosheid, die geweldige offers eischt uit de middelen van Rijk, Gemeenten en Werkgevers. Van de zijde der belanghebbende organisaties is al geruimen tijd met klem betoogd dat de ongebreidelde in voer van Duitsche producten de meest ernstige gevolgen zal hebben voor de Vaderlandsche industriën. Het is een voudig onmogelijk de concurrentie aan te binden tegen de Duitsche industrie, die ten opzichte van den export naar ons land door den lagen stand van den Rijksmark in een zoo buitengemeen gunstige positie is gekomen. Ons land wordt dan ook werkelijk overstroomd met Duitsche artikelen die wel niet altijd het Hollandsch product evenaren, maar die toch door den lagen prijs gretig gekocht worden. En het is niet alleen Duitschland dat door zijn export onze industrie dood drukt, doch ook uit andere landen met lage valuta is de import ontzettend toegenomen. De fatale uitwerking van den massa- invoer neemt dan ook met den dag scherper vorm aan en voor menig bedrijf is de debacle reeds gekomen of staat ze voor de deur. Niet alleen dat voor het product geen afzet meer te vinden is, doch het is voor vele bedrijven een feit van ernstige beteekenis, dat vorde ringen van vroegere leveringen onbe taald blijven, omdat de anders liquide middelen van de afnemers zijn vast gelegd in aankoopen van buiteniandsche artikelen, welke doorgaans vóór de levering betaald moeten zijn. En nu moge het al waar zijn dat ook be lemmering van den invoer bezwaren aankleven, doch daartegenover is te stellen le. dat een groot deel der Neder- landsche schoen- en lederindustrie welke ook in de vooroorlogsjaren als regel een allesbehalve bloeiend bestaan heeft ge had, niet bij machte zal zijn de crisis door te maken en het overige deel uiterst verzwakt uit den strijd zal komen met de ernstige gevolgen voor de be staansmogelijkheid voor de toekomst 2e. dat ontzettende offers uit de open bare kassen worden gevraagd voor wachtgeld en steunregelingen, die toch weer zullen moeten komen van de be lastingpenningen der verarmde bevolking; En dat die offers werkelijk ontzettend zijn, leert ons het feit, dat het aandeel van het Rijk en de gemeente in de kos ten der door den Raad dezer gemeente in zijne openbare vergadering van 1 Juli jl. vastgestelde wachtgeldregeling voor de schoen en lederindustrie, over het tijdvak van 1 tot en met 22 Juli bedraagt f7.438.52, terwijl tot en met 29 juli 1922 door deze gemeente werd uitbetaald ingevolge de steunregeling voor crisis- en z.g. „uitgetrokken" werkloozen een bedrag van f2.559.70. En nog steeds neemt de werkloosheid in omvang toe, hetgeen moge blijken uit bijgaand staatje. 3e. de moreele gevolgen van niets doen voor de werklooze arbeiders en het verminderen hunner bedrijfsvaardig- heid 4e. de geweldige geldelijke verliezen door improductie van bedrijfsinstallatiën kapitaa? en arbeidskrachten. Wanneer in den onbelemmerden in voer een maatregel wordt gezien die prijsregelend zal werken, dan is men thans daarmede ver zijn doel voorbij gestreefd. De onbelemmerde invoer werkt thans in stede van prijsregelend, prijsopdrijvend, althans voor het bin- nenlandsch artikel, omdat de productie zeer sterk is ingekrompen en de bedrijfs kosten thans drukken op een oneven redig kleinen afzet. Zij is geworden een kanker, die niet alleen de reserve van het behoorlijk gefungeerde bedrijf heeft, opgeteerd, doch die verder invreet op het leven. Trouwens wij zien toch de staten, waar de industrie door valuta- verhoudingen ten opzichte van het bui tenland in ongunstige positie komt, stuk voor stuk overgaan tot het beper ken of stop zetten van den import, dan wel tot het heffen van zoodanig invoer recht dat de valutaverhoudingen worden geniveleerd. Op grond van bovenstaande overwe gingen kunnen wij ons dan ook zeer goed met de strekking van de in den aanhef dezes bedoelde motie vereenigen, waarom wij Uwe Excellentie beleefd verzoeken het daarin gevraagde in gun stige overweging te willen nemen. Wij lezen in de Maasbode 't volgende ingezonden stuk Uit een Deensch dagblad van 3 Aug. vertaal ik het volgende „Om 2'/2 uur gisterenmiddag riep staatsminister Neergaard de .voorzitters van de verschillende partijen van den rijksdag samen voor eene conferentie in de ministerlokalen van het „lands- ting". De vergadering, waarop ook aan wezig waren de minister van handel Rothe en de minister van binnenland sche zaken Kragh, werd geopend door den staatsminister met de mededeeling, dat de regeering het vraagstuk betref fende maatregelen tot ondersteuning van de industrie in nadere overweging ge nomen had en tot het resultaat was gekomen dat men naar aanleiding van het verzoek van den industrieraad van 15 Juli, moest overgaan tot steunver lening aan de schoen- en sigarenindu- strie maar van anderen kant was de regeering tegenstander van bijzonder vérstrekkende maatregelen Men bleef nog steeds de meening toegedaan dat men zich niet moest inlaten met indu striën die zich op natuurlijke wijze kunnen herstellen. De twee genoemde industriën verkeerden in eene beklagens waardige positie en het ministerie wilde de kamerzitting niet laten beëindigen zonder met de partijen te onderhandelen over de vraag wat er gedaan moest worden om deze industriën in stand te houden. De minister van handel Rothe kreeg daarna het woord en legde een wets ontwerp voor tot regeling van den import naar Zweden's model. Invoer van schoenen en sigaren zal slechts kunnen geschieden met bijzondere toestemming. De invoerbewilliging wordt afhankelijk gemaakt van het plaatsen door een importeur van een order in het binnen land. Bijvoorbeeld een zakenman die 1000 buiteniandsche sigaren wil in voeren zal verplicht kunnen worden om tegelijkertijd 10 000 Deensche sigaren te koopen. Hetzelfde geldt voor schoenen. Aan de landen met lage valuta zullen procentsgewijze minder invoerbewilli- gingen worden verleend dan aan landen met hooge valuta. Tot regeling en controleering van den import wordt eene commissie ingesteld, waarin ook arbeiders zitting zullen hebben. Van sociaal-democratische zijde werd de vraag gesteld of er rekening ge- houden was met de controle over de prijzen of er voldoende garantie was voor de verbruikers dat de fabrikanten, handelaren en importeurs de regerings maatregelen niet zouden gebruiken om zich een hoogere winst toe te eigenen. Men verwachtte in deze aangelegenheid van de regeering dat hieromtrent geen maatregelen in de wet moesten worden vastgesteld, maar dat deze zoodanig geregeld zou worden, dat deze viel onder de controle van eene bijzondere commissie, waarin ook arbeiders zitting hebben. Het is de bedoeling dat alle buiteniandsche waren voorzien worden van een kenteeken dat zoowel den prijs als de plaats van herkomst aangeeft. De staatsminister drong aan op eene spoedige behandeling om eventueele speculatie tegen te gaan. Om 5 uur gisterenmiddag zouden de partijen ant woorden op het regeeringsvoorstel. Van links werd nog betoogd dat het voor stel ook aanhang vond bij de oppositie, zeker bij de sociaal-democraten. Terstond na de conferente van de regeering met de partijvoorzitters werden de partijen samengeroepen in fractie vergaderingen. Het resultaat daarvan was een algemeene bijval van alle partijen en in den loop v,an Donderdag zal het wetsvoorstel worden aangenomen met dien verstande, dat de importrege ling onmiddellijk in werking treedt. „De nieuwe wet blijft geldig tot I April 1923". Tot zoover het verslag. De Denen schijnen blijkbaar niet zoo'n schrik te hebben van represaille, „het" argument van de tegenstanders van invoerbelemmering. Wat vooral opvalt is de roerende eensgezindheid. Zou die hier niet te bereiken zijn Maar is iedereen dan nog niet over tuigd dat er iets gebeuren moet en spoedig P We hebben al zoo geduldig gewacht op Genua (daar werd het congres voor tijdelijke invoerbelemme ring aan opgehangen en nog steeds is het antwoord -wachten. Spoedige hulp is noodig, omdat de hoeveelheid sigaren die wordt ingevoerd. grooter is dan de geheele binnenlandsche consumptie; omdat de sigarenindustrie bijna hoofdzakelijk op den afzet in het binnenland is aangewezen, (ook vóór den oorlog was de sigarenindustrie niet in hoofdzaak een exportindustrie, zooals in de Rotterdamsche Kamer van Koop handel beweerd werd. Slechts '/s was export)omdat dagelijks groote buiten iandsche voorraden worden opgestapeld met het oog op een dreigend invoer verbod, zoodat wanneer hulp lang uitblijft, zij geen uitwerking meer zal hebben# omdat de werkloosheid toe neemt. Helpt de regeering niet door invoer belemmering, dan eischt de toestand dat door een arbeidsduur van 55 uur en beduidend lagere loonen getracht zal worden den import te stuiten en den export te behouden. En wat is nu nog het ergste van al Dat de maatregel van Denemarken ook ons benadeelt. Na Zweden, nu weer Denemarken. Het laatste restje export gaat nog ver loren, en wat krijgen wij ervoor in de plaats?Import op groote schaal! Telegrammen, smeekschriften, aan vragen voor audiënties, wetsvoorstellen, artikelen, verslagen van congressen fladderen reeds twee jaar lang door de departementen in de richting van de snippermand nu er eindelijk iets voor gevoeld wordt, is hetvacantie 1 H. v. d. P. 8 Augustus 1922. Dit alles geldt evenzeer voor de schoen- en lederindustrie. Red. E. v. h. Z. J.l. Zaterdagmiddag gaf de heer C. van Haperen, voorzitter van de pas opgerichte politiehonden-dresseer-veree- niging „Helpt Elkander" op het terrein der W.S.C. eene demonstratie met z'n politie hond „Bobbie". Er was zeer veel belangstelling en degenen die er geweest zijn, zullen zich daarover niet te beklagen hebben. Met groote zekerheid heeft „Bobbie" de hem opgelegde verrichtingen ten uitvoer ge bracht. Zoowel de gehoorzaamheids- als speuroefeningen en werken op den man gingen prachtighet publiek was zeer voldaan en de oefeningen leverden het bewijs dat de heer van Haperen in korten tijd een goeden politiehond weet te vormen en dat „Bobbie" een uitste kend leerling is Een verblijdend teeken is het tevens dat de ambitie voor de politiehonden- sport (getuige de oprichting van de dresseer-vereeniging), maar ook voor de hondensport in 't algemeen in onze gemeente zeer toeneemt. Ware de op richting van een Kynologenclub of algemeene vereeniging zoo onderhand niet eens te overwegen Zondag was het de tweede dag van het groot nationaal scherpschutters concours, gegeven door het gilde „St. Crispijn en Crispiniauus" te Waalwijk, ter gelegenheid van haar 100-jarig be staan, waaraan alleen op dezen dag door 30 vereenigingen werd deelgenomen. De belangstelling van deelnemers en bezoekers was groot en 't concours mag in alle opzichten geslaagd heeten. Er namen 85 viertallen deel en de uit slag is als volgt: Korpsprijzen (12 schoten per viertal) le prijs juliana, Dongen 11 p. 2e prijs Oefening Eendracht, Molenschot lip.; 3e prijs Juliana, Vlijmen 10 p.4e prijs Vriendenkring, Dongen 10 p.5e prijs Weerbaarheid, Helvoirt 10 p.6e prijs Heideschutters, Loonopzand 10 p.; 7e prijs Eendracht maakt Macht, Udenhout 10 p.8^prijs Vriendenkring, Helvoirt 10 p.9e prijs Wilhelmina, Bavel 10 p. 10e prijs Vriendenkring, Dongen 10 p. lie prijs Vriendenkring. Dongen 10 p.; 12e prijs Juliana, Dongen 9 p.13e prijs St. Joris, Udenhout 9 p.14e prijs St. Hubertus, Rijen 9 p. Koningskruis W. van Voort, van de vereeniging St. Maurits, Udenhout. le kampioensprijs zilveren lauwer krans, J. van Veggel, van de Groene Jagers, Gemert2e kampioensprijs, zilveren medaille, J. Wouters, van Juliana Dongen. Extra-prijs voor de vereeniging, die met de meeste viertallen deelnam St. Jan Baptist, Kaatsheuvel met 5 viertallen; extra-prijs voor de verstkomende ver eeniging St. Hubertus, Gemert. De personeele prijzen werden behaald doorle A. v. d. Voort van St. Maurits, Udenhout; 2e J. Berkelmans, van Weer baarheid, Helvoirt; 3e J. Kuipers, van Blasius, Heusden4e J. Donders van St. Joris, Enschot5e W. Molenschot van St. Jan Baptist, Kaatsheuvel. De seriewedstrijden van R.W.B. zullen 13, 20 en 27 Aug. plaatshebben. De loting heeft jl. Zaterdag plaats gehad en heeft de 8 deelnemende vereenigin gen als volgt tegenover elkaar geplaatst S. V. V. Sprang—R. W. B. 2 Besoijen. Excelsior Capelle—T.O.V. Loonopzand. D.F.C. Drunen—Trekvogels, Wilhelmina 's Bosch. Juliana Baardwijk—Berkdijk. Donderdagavond speelt een Espe ranto fabriekselftal te Baardwijk tegen Juliana. De postduivenver. „de Luchtver- kenners" alhier (voormalig Baardwijk) hield Zondag jl. een wedvlucht vanuit Arlon, de uitslag was als volgt G. Maas 1 5 8, J. van Muilekom 2 4 10, M. Maas 3, A. v. Eeten 6 7, C. Maas 9 12, J. C. Pullens 11. De militaire klecr- en schoenma kers zullen eerlang uit de organisatie van ons leger verdwijnen. Hun werkzaam heden zullen aan burgerpersoneel worden opgedragen. In de geuicenteraaadsvergaderltig van Vucht werd medegedeeld, dat de regeering geen termen aanwezig acht om te voldoen aan het verzoek van de gemeente 's-Hertogenbosch tot wijziging van de grenzen tusschea beide gemeenten Ook Princeahage Ginnekec cn Teterln- gea voeren ernstig actie tegen annexcatie bij Breda. Willem II—N.A.C. op het terrein van W.S.C. Een prachtwedstrijd. N.A.C. wint met 3—1. Ziedaar den uitslag van den jl. Zondag ge speelden propagandawedstrijd. Nog nimmer/ zagen wij in Waalwijk dergelijk voetbal,zelfs weinige Iste klasse competitiewedstrijden le veren zulk prachtig spel. Het vlugge tempo van begin tot eind, het keurig tactisch ver dedigen en tegelijk den aanval steunend spel der achterhoeden, daarbij het vliegensvlug aanvallen en doorbreken der voorhoeden, bracht de toeschouwers in extase. Toen om 3 uur scheidsrechter van den Dungen het aanvangsignaal blies, stelden de Elftallen zich als volgt op Willem II. Mathijsen van Gerwen P, Stevens Gielens Jolle Schollaert van Asten, van Son, Horsten, Ghering, Engel o— Petit, Simons, Schot, Verlegh* Brugman Pijpers, Lefèvre de Montigny, Hoogstede, Piederit Timmer N.A C. Oomen Willem II mist dus haar aanvoerder Mom- mers, terwijl bij N A.C. Philipse afwezig is. Het begin is sensationeel. Er wordt afge trapt, even blijft de bal in het middenveld, een snelle aanval en N.A.C. heeft de leiding. Het publiek en spelers zijn eenigszins verbluft over dit snelle succes en een oogenblik vree zen we, dal Tilburg geen voldoende partij zal geven. Gelukkig denken haar spelers er anders over. Zij herstellen zich volkomen en bestoken heftig het Bredasche doel, vooral hun linker vleugel is uiterst gevaarlijk, doch Pijpers en Piederit staan hun mannetje. Het spel gaat vliegensvlug op en neer en is in alle opzich ten keurig. Het eene moment moet Stevens alle zeilen bijzetten om een prachtuitval der Bredanaars te breken, terwijl een seconde daarna den snelle rechtsbuiten van Willem II den N.A.C ers een gevaarlijk oogenblik be zorgt. Willem II heeft nu de gunst van het overigens zeer onpartijdige publiek. Luide wordt het aangemoedigd om den gelijkmaker te bewerken en werkelijk zijn zij in deze pe riode iets sterker. We denken van Son te zien doelpunten als hij een paar meter voor doel alleen nog Oomen voor zich heeft. Hij verliest echter de controle over den bal, zoodat Oomen redden kan. Direct daarop volgt eer. snellen aanval van het N.A.C.—vijftal. Mathijsen is uit het doel gelokt, een keurig schot van Petit volgt, maai even keurig kopt Schollaert den bal uit het doel. Dan is het weer de beurt der Tilburgers. De bal belandt veilig in handen van Oomen, deze werkt echter niet vlug ge noeg weg, waarvan Ghering profiteert om hem een duwtje te geven, waardoor keeper met bal de doellijn passeeren. Het publiek juicht reeds, doch scheidsrechter beslist voor vrijen schop. Toch geeft Willem II niet verloren, zij blijven iets sterker en hebben eindelijk succes, als Ghering mooi opbrengt en met een hard schot den gelijkmaker in het net deponeert, met welken stand de rust ingaat Na de hervatting krijgen we een prachtigen strijd om de leiding. Het publiek waardeert ten volle het keurige spel van beide partijen. Dan wordt het snelle gevaarlijke binnentrio van N.A.C. geroemd ofwel het kalme stevige verdedigen van Stevens. Men kan niet zeggen, dat één van beide partijen bepaald sterker is, maar toch zijn de N.A.C.—aanvallen talrijker en gevaarlijker. We denken reeds aan een gelijk spel als plotseling Bredasch—rechtsbuiten met een hard schot doelpunt, waardoor de wedstrijd ook beslist is. Wel zet Willem II er nog eens alles op, maar N A.C. blijft een tikje in de meerder heid. Een prachtschot van Petit maakt aan alle onzekerheid een einde en beslist, dat N.A.C. met 3—1 den wedstrijd wint. Alle spelers vereenigden zich hierna met het bestuur van W.S.C. aan een gemeen- schappelijken maaltijd in hotel Gerris. De voorzitter van W.S.C. bracht Willem II en N.A.C. hulde voor de bereidwilligheid om hier in Waalwijk te komen toonen, hoe men voetbal moet spelen, waarna de leiders van Tilburg en Breda dank zeiden voor de goede ontvangst en aangenamen wedstrijd die zij gespeeld hadden, tegelijkertijd verzekerend, dat W.S.C. bij eene eventueele latere gelegenheid steeds op hen rekenen kan. Ook wij brengen de spelers openlijk hulde en dank voor het schitterend spel, daardoor toonend, dat voetbal niet behoeft te zijn eene ruwe partij, maar de kracht gezocht moet 1 1 r >i 1 3 1 e: i r< 1 'i i C IT t in a .ti I

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2