Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dierentuin DEN HAAG. 14-20 Augustus. JËÈRSTE BLAD. Gemeenteraad. „NOORD-BRABAND" Land- en Tuinbouw R. de Rooij-Bourgonjen, Binnenland. NUMMER 64 ZATERDAG 12 Aug. 1922. 45e JAARGANG Uitga vu: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. GEERTRU1DENBERG. (Vervolg.) Nadruk verboden. Voorzitter. Toch dient dan het bedrag, wat beschikbaar wordt gesteld, vast gesteld te worden, alvorens met het werk wordt begonnen. De heer Tak zet hierna uiteen wat de gedachtengang van de Commissie is geweest. Dit is geweest om 3000 kub. M. te baggeren en hij is de meening toegedaan dat men dan een bedrag van f2000 moet uittrekken. De heer Timmermans kan zich daar mede vereenigen en zou het bedrag eveneens wat ruimer nemen. Segeren. Het gaat hier juist andersom. Hier worden Burg. en Weth. de wetten voorgelezen Hier komen Burg. en Weth. met geen voorstel, maar hier wordt hun maar gezegd zoo en zoo moet je het doen. Hoe is het toch mogelijk, mijnheer de Voorzitter, dat ge niet beslagen ten ijs komt. Toen daar buiten de grond duur moest worden overgenomen, voor groote sommen gelds, toen het ging over 20 a 30 duizend gulden, toen werd er o zoo gemakkelijk over gedacht en nu zou men maar 2 duizend gulden willen uitgeven aan iets waarnaar al jaren is gevraagd. Nu gaat men een riool maken midden in de stad, meer niet en ik zeg het nog eens, men kan er een haven van maken als er in Amsterdam zijn, maar dan moet men er niet zoo kinderachtig mee voor den dag komen, want zoo is het het geld in de rivier gooien, iets wat mijnheer Timmer mans ook al eens heeft gezegd. Hoe is het toch mogelijk, mijnheer de Voorzitter, dat u zoo voor den dag durft komen. Ik ben er sterk op tegen en van een bedrag dat genoemd is, weet ik niets van. Misschien dat de gemeente opzichter en Scherp Voorzitter hamerend. U Segeren. Ho eens, ho eens, ik ben nog aan het woord. Dat wethouder Scherp er niet tegen is, ach ja, als die maar van de lusten van de stad kan profi- teeren Voorzitter krachtig hamerend. Ik kan niet toelaten Segeren. Dat wethouder Scherp er niets omgeeft dat ze hem de sterren van z'n kraag afhalen.' Ik wil niet heb ben dat ik aan de haak wordt gehangen en U, geachte mijnheer de Voorzitter, verdedigt ons niet, dan moet ik het wel doen. O, wat is het toch een schande zoo als het met de stad tegenwoordig gaat Daar heb je die gasontsnappingen. Maar recht zal en moet er komen. U gaat nou met drie weken vacantie en dan zullen we onze oogen maar dicht doen. Het zijn geen persoonlijke kwesties.... Voorzitter hamerend. U mag... Segeren. Val me toch als je blieft niet in de rede. Ik ben nog niet uitgespro ken Je Voorzitter. Vreeselijk hamerend. Wilt u nu zwijgen. Het is treurig. U meent door uw schandelijke insinuaties( die absoluut niet wettig zijn, het publiek te amuseeren. Segeren. Nog een laatste woord. Het gaat er bij mij absoluut niet om, om" iemand te beleedigen. Heb ik dat gedaan, dan vraag ik daar excuses voor. Als onder geschikte ben ik dat verplicht. Maar het gaat bij mij niet over personen, doch alleen maar, om het recht, om de belangen van de gemeente. U als Voorzitter, kan zich bij de Nedérlandsche regeering nooit verantwoorden! (Gelach.) De heer Tak stelt voor f2000 uit te trekken. Meijers. Er mag toch eerst nog wel eens over gedacht worden want over dien schotbalk is nog niet gesproken. Voorzitter. Destijds is door Oorlog het verzoek gericht, deze te mogen plaatseTi. Oorlog moest water hebben om bij brand de Militaire gebouwen te blusschen. Die balken kunnen dus later goed worden weggenomen De heer Meijers zegt het in vele op zichten met den heer Tak eens te zijn doch hij zou toch gaarne willen zien dat het vuil van het bovenste deel van de haven wordt opgeruimd, al is het de grootste rommel voorloopig maar. De Voorzitter wijst er op dat om oeverafschuiving te voorkomen het wenschelijk is om te werken als door hem en den heer Tak voorgesteld. De heer Meijers zegt zich daar goed mee te kunnen vereenigen, alleen dringt hij aan dat van het bovenste deel de grootste rommel wordt weggeruimd. De heer Scherp meent dat daar niets tegen is en dat dit met den kruiwagen er kan worden uitgehaald. De heer Timmermans geeft in over weging om de haven over de heele lengte over een halve Meter uit te diepen. Hij vreest dat, wordt dit niet gedaan, het benedenste deel anders toch weer vol modder zal loopen. Hij wil er ook nog op wijzen dat f2000 niet veel is, doch in acht moet worden genomen dat dit maar een voorspel is, een voor bereiding van het werk. Segeren. Wat is het toch jammer dat hier eerst nog gesproken moet worden hoe en op welke wijze het moet gebeuren. Het is treurig. Wat maakt men toch een mal figuur. Tak. De heer Segeren schijnt zich te ergeren dat Burg. en Weth. met geen voorstel zijn gekomen en spreekt dan van een mal figuur slaan. Ik geloof echter dat er wel eens op andere wijze een mal figuur wordt geslaan. Er is m. i. heelemaal niets tegen dat alles in den raad wordt besproken. Scherp. Hij spreekt zich zelf tegen. Segeren. O jé, ik geloof dat hij er heelemaal niets meer van snapt. Hij Voorzitter. Alsjeblieft Segeren. Ja, ja, U verdedigt mij niet, dus dan moet ik het zelf wel doen. U zou me zeker graag in de modder willen laten douwen, 't Zal niet gaan hoor. Ik wensch Voorzitter. U moet Segeren. U moetoch kom, St. Nicolaas heeft voor den heer Tak een vorige maal zooveel gereden en nu heeft hij daarvoor nog niet eens bedankt. (Hierna springt de heer Segeren op, geeft den Voorzitter en leden de hand en verlaat daarna de vergadering.) De heer Smolders meent dat deze zaak nog wel eens kan worden aan gehouden. De commissie is het niet eens hoe het werk zal moeten worden uitgevoerd, Burg. en Weth. niet en daarom is het z.i. zaak om de kwestie eerst nog eens goed onder de oogen te zien, dan kunnen Burg. en Weth. later met een voorstel komen. De heer Metiers Is deze meening eveneens toegedaan. Den heer Timmermans zou het spijten als de verbetering van de haven, een zoo lang gekoesterde wensch, nog langer zou achterwege moeten blijven en dat terwille van een klein misverstand. Als daar niet spoedig mee wordt begonnen, komt er dit jaar weer niets van, want ais de peëentijd daar is kan men geen aken, althans niet zoo goelkoop, krijgen en bovendien kan het werk dan niet zoo worden uitgevoerd, wijl de water stand dan te hoog is. De Voorzitter beaamt zulks. De heer Tak meent dat alle werken niet kant en klaar in den raad behoeven gebracht te worden. De heer Meijers wil het werk niet tegenhouden en zal daarom voor het voorstel stemmen. Echter acht hij het beter om voortaan met een voorstel te komen* Voorzitter. Het is niet een werkje van een paar dagen zooals de heer Segeren zegt, maar cr zal zeker wel een week of zes aan gewerkt- worden. Na nog eenige bespreking worde be sloten het werk door Burg. en Weth. ln overleg met de commissie te laten uitvoeren. Voordracht zetters wegeos periodieke aftreding van de heeren P. M. Smolders en N. C. Stal. Benoemd worden de aftredende leden en tot plaatsvervangers de heeren J. v. d. Muisenberg en Haverhorst. 1. Ingekomen stukken. Ingekomen het suppletoire kohier van de Stedelijke Godshulzen. Wordt voor de leden ter visie neder- gelegd. Meijers. Eer aan de verbetering van de haven wordt begonnen zal er zeker wel een kleine regeling met de pachters van het poldertje worden aangegaan, want nou hebben ze niets aan de toemaat. Voorzitter. Dat is allemaal voorzien in de acte van de verpachting. Een derde van de pachtsom wordt dan af getrokken. Timmermans. Hoe eer nu begonnen wordt, hoe beter. Voorzitter. De plannen moeten uitge voerd worden, maar ik heb er niets op tegen dat deze tijdens mijne afwezigheid in gereedheid worden gebracht. Wordt besloten direct te beginnen met het uitwerken van de plannen en dit io handen te stellen van de Weth. en de commissie met den gemeente-op zichter. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. (<TUjT>)^WA A LW UK^/^ggy [DOOD ERVARING STERKT] Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft Aug.). Nadruk verboden. Augustus Oogstmaand. Wanneer we niet letten op hetgeen in Augustus zelf zal zijn te oogsten, maar ook, naar thans de vooruitzichten zijn, straks, dan mogen we Augustus, zooals ze inzet, alleszins loven. Wat is de stand der verschillende gewassen anders dan we enkele weken geleden konden verwachten De droogte periode scheen te zullen voortduren en allen groei te fnuiken. Regenbui na regenbui brachten echter verkwikking en nieuwen groei, zoodat de moed bij den landbouwer-veehouder is herleefd. In deze maand wordt aangevangen met het oogsten van tarwe en haver, boonen en van boekweit. De vorige maand gaven we een antwoord op de vraagWanneer gaan maaien Na het maaien komt het drogen, 't Graan zij bij het maaien zoo mogelijk volkomen droog. De schooven make men niet te dik. zij drogen dan langzamer. In 't alge meen is het niet aan te raden de schoo ven, zooals wel gebeurt, een paar dagen te laten liggen, in ieder geval zette men ze zoodra mogelijk weer overeind. De wijze van binden is niet overal gelijk, integendeel zeer verschillend. Zooals men 't in het Noorden van Groningen, op het „Hoogeland" doet, komt ons aanbevelenswaardig voor. Men bindt daar met één banduit het binnenste van de schoof of garf neemt men een handvol van de stoppeleinden der hal men, deelt die in helften, welke naar weerszijden om het midden der garf worden geslagen. Hierbij blijven de aren op de plaats, men heeft geen zaadverlies en werkt alles vlug. In den tuin. Wat kan men in den grond, die vrij komt, nog zaaien Met succesveldsla, helfstrapen, winter- spinazie. We kunnen het ook nog pro- beeren met: kropsla en worteltjes. Zaai de spinazie (rond roodniet te dik, komt ze te dik op, dan is uitdunnen noodzakelijk. Veldsla kan wat dikker gezaaid worden. Beide moeten vochtigen grond hebben is de grond uitgedroogd, dan dus diep omspitten, en het bed gieten. Van de winterspinazie kan men in den a.s. winter eten en ook nog in 't voorjaar, als ze weer uitloopt. Indien ge nog worteltjes wilt zaaien, haast u danblijven ze in den herfst nog te klein voor 't gebruik, dek dan het bed met loof (bladeren) en ontbloot het in 't voorjaar weer; ge eet dan in elk geval worteltjes van den kouden grond. Wilt ge nog een zekeren oogst, zaai dan nu in den bak, dien ge, als het koud wordt, dekt; ge nuttigt dan in October en November nog jonge wortel tjes. Op lichte gronden, waar herfst- planting is aan te bevelen, is het nu de tijd nieuwe aardbeibedden aan te leggen. Hebt ge sterke jonge planten van uit- loopers, dan oogst ge daarvan reeds weer in een volgend jaar, wat niet het geval is, als ge het aardbeibed eerst in 't voorjaar aanlegt. Oude aardbeiplanten dragen steeds minder en moeten daarom door nieuwe worden„vervangen. Er zijn meer stam- en stokboonen te oogsten dan verleden jaar. Bij warm weer plukke men ze van de stokken om den anderen dagsnijboonen worden gauw hard en zijn dan niet malsch meer. Krijgt men op eenmaal te veel voor 't gebruik, bewaar ze dan, uitgespreid, dus niet op elkaar, in een koelen kelder. Dit geldt voor de snijboonen. Sla-, suiker- BAARDWIJK. 22308 of specieboontjes heeft men het liefst als er boontjes in komenmet het plukken hiervan hoeft men zich dus niet zoo te haasten. Is het voor den inmaak, dan heeft men liefst die, waarin nog geen boontjes zitten. Weet ge, hoe ge uit meloenen zaad moet winnen Ge legt de zaden uit de meloenen eenige dagen in waterde looze onvruchtbare zaden drijven, de andere, de goede, zinken. Laat het water wegloopen en droog de goede zaden in een bakje in de zon, tot ze goed hard zijn. 't Be waren geschiedt op een droge plaats in doosjes, waarin gaatjes om lucht toe te laten. Komkommers laat men liggen, tot ze gaan rotten, dan snijdt men ze open en haalt de pitten er uit. Do Koningin heeft hot besluit vernietigd van den gemeenteraad van Hedtkhulzen d.d. 20 Jan. reeds bij Kon. besluit d.d. 18 Febr. geschorst om den toren aldaar niet te herstellen en, zoo de Ned. Herv. kerkgemeente Vlijmen en Hedikhulzen bleef weigeren den toren als geschenk te aanvaarden, dezen te doen sloopen. Het verslag van de provinciale monu menten-commissie zegt van dezen toren o.m.>dat deze geheel uit tufsteen is opgebouwd, en met hoek- en midden- llsenen, die een rondboogjesfrles dragen, versierd is naar streng-Romaanschen trant. De stijl Is kennelijk van het einde der twaalfde eeuw. Er behoeft aan dezen toren niets hersteld te worden dan eenige leien aan de afschuiving van de spits en een enkele zolderingsplank. Zeer juist merkte dan ook hier de rtjks- commissie op >dat de kosten der her stelling dóór de burgerlijke gemeente kunnen gedragen worden.* Te meer is dit herstel urgent, nu de N. H. kerk gemeente den toren niet als geschenk wil aanvaarden. Dit pleit zeker niet voor haar piëteit noch voor haar ken nis van zaken, waar het een uiterst zeldzaam geworden monument in het eens zoo rijke Brabant geldt.* Ia de gistermiddag op verzoek van den Centralen Bond' van Transport arbeiders gehouden bespreking met de commissie tot regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden van het Rijnscheep- en sleepvaartbedrijf en de vaart op Bel gië heeft het hoofdbestuur van den Centralen Bond de bekende voorstellen der werkgeverscommissie aanvaard onder voorbehoud, dat in de Donder dag te houden ledenvergadering door de werknemers voor de algeheele op heffing van de staking zal worden ge- slemd. Een e<hie koker* CT. en b altijd voorzien «n den naam A.MUNHAR0T mm Be Echo van het Zuiden, en Ungstraatselie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Hrleven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons beïlt zijn. Teatoonstelling van Schoen- en Leder-Industrie. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN "/V.J.6BUNO GRONINGEN Verkrijgbaar bij

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1