Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Gemeenteraad. EERSTE BLAD. „NOOED-BRABAND" •TO MMER 65 WOENSDAG 16 Aug. 1922. 45e JAARGANG Uitgavx: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. Raamsdonk. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 12 Augustus des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Moons. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren A. Lankhuijzen en Van Alphen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer A. Lank huijzen dat hij verhinderd is deze ver gadering bij te wonen b Schrijven van de firma Verschure, Margarinefabrikante te Oosterhout, hou dende mededeeling dat zij jaarlijks de nog tekort komende f550.- voor het garantiefonds van de Zuid-Nederl. Tram wegmaatschappij zal storten. c. Verzoek van den Alg. R.K. Politie- beambtenbond om een subsidie voor de school. d. Schrijven van den Algemeene politiebond om deze subsidie niet te verleenen. e. Schrijven van deBouwvereeniging, houdende de mededeeling dat zij voor nemens is al de huizen in de Koning straat en hare andere bezittingen aan de gemeente wil overdoen. De punten c, d. en e worden in handen gesteld van Burg. en Weth- 2. Aanbieding gemeente-rekening en rekening van het gemeentelijk electrisch bedrijf over 1921. 2 Aanbieding rekening van het Bur- ^'gerlijk Armbestuur. - Wordt, evenals de gemeente-begrooting {voor 1923, in handen gesteld van een {Comrtiissie, bestaande uit de heeren D. Jümkhuijzen, Schoenmakers en Broeders. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot verbouwing van de school in de Molen straat. De Voorzliter meent goed te doen om livorens tot bespreking over te gaan, f'erst eene nadere uiteenzetting te geven. T Hijds hebben Burg. en Weth. voor gesteld de school te gaan verbouwen. Toen$ alle daarvoor noodige stukken waren gereed gekomen, zijn deze op- gezo -den naar/s Bosch. Daar wilden ze er nog heel wat meer verbeteringen aanbrengen en de kosten door Burg. en Weth. geraamd op f9500.- zouden dan komen op pl m. f 20.000. De raad heeft toen besloten deze kosten niet te maken. Dezer dagen is door eenige heeren van de Commissie gezegd dat het jammer is elk bedrag ter verbetering er aan te besteden, vooral als daardoor toch nog geen definitieve verbetering wordt ver kregen en over een jaar of twee of drie toch weer een nieuwe school zou moeten worden gebouwd Men achtte het in de commissie beter vooral omdat zeer waarschijnlijk door verlaging van loonen en verlaging van bouwmaterialen, de kosten tot het bou wen dan aanmerkelijk minder zullen zijn, vooral ook wijl dan een school met een plat dak zal worden gezet. Het grootste bezwaar is dat men in de oude lokalen slechts drie rijen banken kan plaatsen en al worden er een f 10.000 onkosten aan gemaakt, men nog met een oud gebouw, waarvan dak en plafond zeer slecht zijn, blijft zitten. De heer van Rijn vraagt of voor het bouwen van een geheel nieuwe school reeds een berekening is gemaakt. De Voorzitter merkt op dat dit eerst over een jaar of twee of drie kan worden gedaan. Het schoolbestuur wil nu alleen maar zekerheid hebben dat dan tot bouwen zal worden overgegaan. Ver plicht zich de raad om voor 1 JanuarL 1926 plannen in te dienen tot het bouwen van een nieuwe school, dan neemt het schoolbestuur daar genoegen mee en behoeven voorloopig geen kosten te wor den gemaakt. De heer van Dougen-Torman meent dat het Schoolbestuur liever zou zien dat de nieuwe school in de buurt van de Kerk komt te staan. De Voorzitter zegt dat dit vermoedelijk wel zoo zal zijn. Aanvankelijk had men dit ook gevraagd, maar dat ging niet wijl ze de oude school voorloopig moesten nemen. De heer D. Lankhuijzen is de meening toegedaan dat de voordeeligste weg wordt bewandeld indien thans geen kosten worden gemaakt en later een nieuwe school wordt gebouwd. De heer van Dongen-Torman is het daar niet mee eens. Voor hem is alleen het bezwaar dat de lokalen te klein zijn en men daar later toch mee zou vast- loopen. De Voorzitter merkt op dat, al wordt er een f 10.000 aan gegeven voor de verbetering, er voortdurend groote som men voor het onderhoud zullen worden gevraagd. De heer Schoenmakers zegt dat het schoolhuis uit de 17e eeuw dateert, dus men wel kan nagaan dat een en ander heel slecht is. De heer Dorreboom acht het de beste weg om op het voorstel van Burg. en Weth. in te gaan, aangezien men binnen eenige jaren kans heeft het gevaar te beloopen dat men toch tot het bouwen van een nieuwe school moet overgaan. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 5. Ontwerp-verordening tot wijziging van de Verkeersverordening. Naar aanleiding van een verzoek van de Chr. Werkmansbond stellen Burg. en Weth. voor in de verordening vast te leggen dat het verboden is op den open baren weg Gods naam te onteeren of door het houden van voordrachten of zingen aanstoot te geven tot zeden loosheid. Met algemeene stemmen wordt con form het voorstel van Burg. en Weth. besloten. 6. Benoeming van een viertal per sonen om voorgedragen te worden aan den heer Commissaris der Koningin tot het doen eener keuze van 2 zetters voor 's Rijks directe belastingen (Aan de beurt van aftreding zijn de heeren G. H. Si- monis en E. C. de Wit). Worden herkozen de heeren Simonis en de Wit en gekozen tot plaatsver vangende leden de heeren S.J. Zijlmans en j. C. Schoenmakers. 7. Benoeming leden van de Vleesch- keuringscommissie. De Voorzitter zegt dat door de aan gesloten gemeenten Made, Geertruiden- berg en Waspik 2 candidaten zijn inge diend, waarvan men verplicht is een te kiezen. Iedere gemeente heeft een lid in de commissie, behalve Raamsdonk, welke er twee in heeft. De gemeente Waspik stelt als candi daten de heeren P. Dekkers, burge meester en B v. Schijndel, secretaris. Wordt benoemd de heer P. Dekkers. De gemeente Made stelt als candi daten de heeren van Gils, burgemeester en van der Veken, wethouder. Wordtbenoemdde heer van der Veken. De gemeente Geertruidenberg stelt als candidaten de heeren Mr. Allard, burge meester en Segeren, wethouder. Wordt benoemd de heer Segeren. Voor de gemeente Raamsdonk worden benoemd de heeren Moons, burgemees ter en E. de Wit, wethouder. Tot voorzitter van de Commissie wordt benoemd de heer Moons, burge meester. 8. Ontwerp verordening naar aan leiding van artikel 114 bis der Gemeente wet, betreffende den keuringsdienst voor vee en vleesch. Besloten wordt de leden van de Commissie een presentiegeld te ver leenen van f5.— per vergadering. 9. Ontwerp-verordening tot wijziging der verordening tot heffing eener belas ting onder den naam van haven- en kaaigeld. De Voorzitter merkt op dat de ont vangsten van haven- en kaaigeld nogal beduidend zijn geweest, wat komt door dat deze in verhouding met andere gemeenten, nogal hoog zijn. De Voorzitter leest de gewijzigde ver ordening voor en wijst er op dat Voor gesteld wordt alles met de helft ongeveer te verminderen. Verder deelt hij mede dat een bepaling in de verordening is opgenomen dat niet vanaf particulier terrein mag worden gelost. Zonder discussie wordt het concept verordening door Burg. en Weth. aan genomen. 10. Vaststelling primitief kohier van de straatbelasting. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 11. Ontwerp-besluit tot wijziging ge meente begrooting dienst 1922. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 12. Adres van den Raad der Gerefor meerde Kerk van Raamsdonk, om af schaffing van de jaarlijksche kermis en adressen van J. Fens c.s. om de kermis niet af te schaffen. De Voorzitter zegt dat heden nog een adres is ingekomen van de Neder- Duitsche Herv. Gemeente waarbij zij adhaesie verleent aan het adres der Gereformeerde Gemeente. Van den heer Sauerkerk te Doetin- chem is een adres ingekomen met het verzoek de kermis in stand te doen houden. In dit adres wordt te kennen gege ven dat de kermis moreel niet lager staat dan welk ander feest ook. Verder wordt er in het adres opge wezen dat afschaffing een groote schade zou berokkenen aan de Middenstanders. In het adres van de Neder Duitsche Herv. Gemeente wordt gevraagd om afschaffing en mocht het zijn dat de raad daartoe niet kan besluiten om dan den Zondag, de dag des Heeren, aan het kermisvermaak te onttrekken. De heer D. Lankhuijzen zegt het adres mede te hebben onderteekend en er hier dus niet veel meer aan behoeft toe te voegen. Hij wil er nogmaals op WAALWUK aandringen om, wanneer niet tot af- j schaffing van de kermis kan worden i besloten, dan toch in ieder geval den Zondag uit te schakelen. Van Dongen-Torman. Hebben Burg. en Weth. geen voorstel. Voorzitter. Neen, deze wenschen thans de beslissing aan den raad over te laten. Drie jaar achtereen heeft men daar al over gesproken en verwacht mag worden dat dezelfde argumenten weer voor den dag zullen worden ge bracht en daarom hebben wij gemeend met geen voorstel te moeten komen. Ik voor mij ben persoonlijk de meening toegedaan dat het kermis houden op Zondag wel wat kan worden getemperd, op welke wijze dan ook. Van Rijn Wordt de kermis daardoor verkort of wil men ze verlengen. Voorzitter. Het is kermis van Zondag tot en met Dinsdag. De heer van Rijn zegt dat de kermis van ouds op Zondag is begonnen. Gaat men het kermishouden op Zondag be perken, dan vreest hij dat de Zondag veel woeliger zal zijn dan anders het geval is. Men zal het ondervinden dat juist dan de grootste strubbelingen zul len plaats hebben Vroeger was er Zondags ook geen muziek en juist dan was het vechten. De heer Lankhuijzen merkt op dat vroeger Zondags nooit geen muziek is gemaakt en er ook nooit werd gedanst. Dit alles is pas in de laatste jaren toegestaan. Van Rijn. Vroeger was er Zondags geen muziek en mocht er niet worden ged^nsen. Wat zag men toen Allerlei vechtpartijen hadden er plaats. Ik zou zelfs nog later muziek willen laten ma ken want juist na afloop van de mu ziek hebben de vechtpartijen plaats, zoolang als er muziek is wordt er niet gevochten. Dat is bewezen. Hoe meer muziek, hoe rustiger de bevolking. Van Dongen-Torman. Als het blijkt dat het volk nog gevoelig is voor vecht partijen, dan moet de kermis zeker worden afgeschaft In ieder geval ben ik er sterk voor dat de Zondag wordt uitgeschakeld. Voorzitter. Mijn persoonlijke meening is dat de kermis niet moet worden af geschaft want het is een heel oud ge bruik waaraan de bevolking hecht. Zoolang als ik hier ben, hebben er geen buitengewone vechtpartijen plaats gehad en van mij kan en moet niet verwacht worden dat ik met een voorstel tot af schaffing van de kermis zal komen. Alhoewel ik het geheel eens ben met den heer van Rijn zou ik toch onder de omstandigheden van heden eens willen probeeren om de Zondag wat te beperken. Van Rijn. U zal daar veel teleurstel ling van ondervinden. Broeders Komt er niet een draai molen. Voorzitter. Er zijn enkele aanvragen. O.a een voor een stoomcaroussel en eenige voor andere draaigelegenheden. De heer Broeders geeft in overwe ging te trachten dat een gewone draai molen er komt want een zweefmolen, zooals een vorig jaar er was. is niet geschikt voor kinderen. Voor kinderen moet het terrein eenige afleiding bieden en dat was een vorig jaar niet het ge val met het gevolg dat deze, de kinde ren, gingen kijken naar het dansen Dat moet voorkomen worden want daar hooren ze taal en zien dikwijls dingen wat ze niet mogen hooren, wat ze beslist niet mogen zien. Dat zien dansen door kinderen geeft eene groote moreele inzinking. Hij zou daarom het dansen op Zondag willen zien beperkt en b v. om 5 uur daarmede pas laten beginnen. De Zondag moet meer worden ge wijd aan andere belangen. Wat het vechten betreft, dit is gelukkig zoo goed als van de baan, want vroeger was het op gewone Zondagen steeds vechten en dit nu heeft gelukkig ook niet meer zoo plaats, Dat is een uitzondering en ge schied altijd door dezelfde personen. Wordt het dansen op Zondag beperkt, dan komt dit den houders van kramen en tenten ten goede en daar mag ook wel eens aan worden gedacht aangezien die menschen ook een stuk brood wil len verdienen. De heer Schoenmakers is het eens met den heer Broeders, Hij is ook niet voor afschaffing van de kermis. Wel zou hij gaarne zien, dat Zondags geen muziek wordt gemaakt. De heer van Seters is het geheel eens met den heer Broeders als deze zegt, dat het vechten zoo goed als geheel van de baan is. Het zijn slechts enkele individuen die hun vechtlust zoo nu en dan nog eens botvieren, dus wat dat betreft, gelooft hij dat men gerust kan zijn. Niettegenstaande dit zou hij echter gaarne zien dat, al mag er niet op Zondag worden gedanst er dan toch muziek in de café's wordt gemaakt, want als dat niet mag zit daar eene onbillijkheid in omdat men het op de Markt wel mag. De Voorzitter zegt het oordeel van den opperwachtmeester in deze te hebben gevraagd en deze is de meening toe gedaan. dat men het gerust eens kan probeeren om op Zondag geen muziek te laten maken en het dansen niet toe te staan. Als er voldoende politie is, wil hij de verantwoording wel op zich nemen. Als een caféhouder er zich onverhoopt niet aan zou storen, dan kan zijn café ge durende den geheele kermis worden gesloten. De heer Dorreboom kan zich daar mee vereenigen, doch dan moet in geen enkele zaak muziek mogen worden ge maakt en in geen enkel opzicht onder scheid worden gemaakt. De heer Schoenmakers zegt dat het wel eens is voorgekomen dat in gewone café's geen muziek mocht worden ge maakt en dat in groote hotels den gehee- len nacht door muziek werd gemaakt. Dat moet z.i. worden voorkomen. Voorzitter. Er mag absoluut geen mu ziek worden gemaakt. De heer van Seters kan zich er nog niet mede vereenigen om het kermis houden op Zondag te gaan beperken, want juist Zondags is het voor velen de eenigste dag, dat zij kermis kunnen houden en iedereen wil eens wat in het jaar hebben. Bedacht moet worden, dat de menschen die hier kermis houden niet in de gelegenheid zijn om eens gedurende de vacantiedagen op reis te gaan. De menschen moeten op een be hoorlijke manier kermis kunnen houden De omliggende plaatsen doen alles om de jongelui Zondags daarheen te trekken en dat Is voor den winkelier een strop. Het traktament, dat de jon gens krijgen, wordt voor een groot deel buiten de gemeente opgemaakt. Hij stelt daarom voor de muziek om 4 uur, wanneer de Godsdienstoefeningen zijn afgeloopen te laten beginnen. De heer D. Lankhuijzen merkt op, dat de Godsdienstoefeningen eerst des avonds om 8 uur zijn afgeloopen. De heer van Seters zou dan de af loop van Godsdienstoefeningen buiten beschouwing willen laten, wijl het prac- tisch anders niet meer mogelijk is. De heer Schoenmakers stelt voor Zondags het houden van muziek niet toe te staan De heer van Rijn geeft in ernstige overweging om Zbndags van 5 uur af muziek te laten maken want doet men dit niet dan brengt het teleurstelling. Ook acht hij dit beter om het zeden bederf tegen te gaan, want wordt er geen muziek gemaakt, dan loopt men langs hoeken en kanten en dat is z i. veel erger dan wanneer ze staan te dansen. De heer van Dongen stelt voor de Kermis af te schaffen welks voorstel door den heer Lankhuijzen wordt gesteund. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Dongen- Torman, Dorreboom en D. Lankhuijzen. Tegen de heeren Van Seters, Klijn, de Wit, Schoenmakers, de Bruijn, Broeders, Oomen en van Rijn. Het voorstel van den heer van Rijn om de muziek Zondags om 5 uur te doen beginnen, werd verworpen met 7 tegen 2 stemmen terwijl 2 leden buiten stemming bleven. Voor het voorstel stemden de heeren van Seters en van Rijn. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Laigstraatsehe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1125. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Adyertentien 20 cent per regel; minimam 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat Advertentiön moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1