J. M. Son en Dr. Langeveld Antoon Tién - Waalwijk. Zit- en Slaapkamer- Belgisch Jongmensch, EERW, ZUSTERS alhier, KERKKLOKJE M, iCo. Buitenland. Binnenland. Jac. Pullens, Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Advertentien, Te huur September a. s. Notaris JANSEN Notaris Caxiters Leest en ver spreidt het Meubelfabriek Meubileering. ieder en Vrijdag te eonsulfeeren zijn van half elf tot 3% uur Nieuws uit fieusden. ééri proeforder overtuigt U! BOEKHOUDER, ZOEKT nieuwe cursussen BOUWLAND tot f1600. Bericht van ïnzet. Tegen de heeren Klijn, de Wit, Lank- huijzen, Schoenmakers, Broeders, de Bruijn en Oomen. De heeren van Dongen-Torman en Dorreboom bleven buiten stemming. Het voorstel van den heer Schoen makers om Zondags geen muziek te laten maken, wordt met 10 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer van Rijn. 13. Ontwerp-verordening op de Vee markt. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Bij de rondvraag informeert de heer Broeders of Leijten om zijn geld kan komen. In de laatste gehouden verga dering is gezegd dat dit thans zou wor den medegedeeld. De Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer van Rijn wijst er op dat in verband met de werken aan de haven hier en daar riolen zijn opgebroken met de beloften dat deze later zouden worden hersteld. Voorzitter. Nu de weg wordt opge broken is men daarmede begonnen. De heer van Rijn vraagt verder hoe het gaat met het innen van schoolgeld. De Voorzitter zegt dat daar druk aan wordt gewerkt. Dezer dagen nog heeft men er aan gewerkt van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur. Eerder kon zulks niet gebeuren, wijl pas de goedkeuring van Ged. Staten is afgekomen. Van Rijn. Hoe gaat het nu. Moet het per jaar worden geind. Voorzitter. Dat zal geregeld worden met de hoofden van de diverse scholen. Men zal het zoo zien te regelen dat per maand kan worden betaald. Van Rijn. Is er al iets bekend van de schoeiing. Voorzitter. Daar is nog niets van bekend, men is pas bezig met het andere werk en ik vrees'dat er dit jaar niet veel meer van zal komen en het wel voorjaar zal worden eer men daarmee zal gaan beginnen. De heer Broeders wijst erop dat 's morgens om half zes de electrische lampen meermalen nog branden. De Voorzitter zegt dat dit alleen het geval kan zijn bij kortsluiting. Verder merkt de Voorzitter nog op dat een kasgeldleening moet worden aangegaan van f 50.000 rentende 6 pCt. voor de verbouwing van de school in het Veer. Later zal daar eene definitieve geldleening voor worden aangegaan. Daarna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van 14. Staten van oninbare en te ver halen posten van plaatselijke belastingen, betrekking hebbende op het jaar 1921 en vroeger 15. Bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Sombere berichten uit Londen de zoo gewenschte overeenstemming ten opzichte van het Duitsche schadeloos- stelllngsvraagstuk is uitgebleven. Lloyd George, Poincaré en Theunis hebben eerst onderling geanimeerd (dat wil zeggen met diplomatieke ruziewoe de), zitten constateeren, dat ze niet van plan waren eigen standpunten te ver laten en dat van een ander in te nemen. Daarna in gezelschap van Schanzer en Hajasjl hetzelfde liedje. Het geheel kreeg een dramatisch karakter, de toon werd steeds gespannener, maar en daar dient wel op te worden gelet door hen, wlen het lot der wereld na aan het harte gaat men bleef allerhoffelijkst. Maar zoo hoffelijk kon men niet zijn, of het moratorium aan Duitschland kwam in de prullenmand terecht. De heeren gingen uiteen. De Londen- sche conferentie is mislukt. Na Genua, na den HaagLonden. Men neme die fatale mislukkingen niet te licht. Het gaat een traglschen kant uit met Europa en de Europeesche politici. Naar huls zijn Poincaré en de anderen niet gegaan, want er vielen nog enkele kleine werkjes op te knappen: het lot van Oostenrijk en het vraagstuk van het nabije Oosten. Daarvan kan men zeggen, dat het Oostenrijksche vraagstuk te laat aangesneden wordt om nog het onaf wendbare te kunnen keeren, en In het nabije Oosten zullen Turken en Grieken wel eigengereid blQven en ongezeglijk. Met November, loopen er nu reeds geruchten, zullen de geallieerden weer pogingen doen om bij elkaar te komen en het moeilijke schadeloosstelllngsvraag- stuk van Duitschland aan te boren. Mis schien hebben kablnetwissellngen dan buigzamer mannen naar voren gebracht dan hen, die tegenwoordig het roer van Europa in handen meenen te hebben. Met dat al Is het vandaag de fatale datum geworden, waarop Duitschland zijn befaamde maandelijksche storting moet doen. En het heeft den 13den Juli reeds een brandbrief aan de geallieerden geschreven, dat het niet in staat zou zijn aan zijn verplichtingen* te voldoen. En in Londen Is alles behalve een be slissing gevallen. Hoe moet dat nu De Commissie van Herstel heeft nog net btyt^ds Ingegrepen en een schrijven aan de Duitsche regeering gericht >In strijd met de verwachting, kunnen wij u, nu de 15e Augustus aangebroken is, nog niets naders meedeelen, naar aanleiding van uw schrijven van den 12den Juli. Zoodra er een beslissing ge nomen is, zal zij die u zonder verwijl doen weten en u terzelfdertijd uitsluitsel geven over de kwestie van den verval dag van 15 Augustus, welke opgeschort blijft totdat de beslissing genomen ls.< Zooiets is van geen gering belang. Met bun gewroet en gezanik blijken de geallieerden te Londen zichzelf een strop te hebben bezorgd en aan Duitsch land een beetje lucht gegeven te hebben. Als ze zich nu maar niet weer gauw gaan bezinnen en wraak nemen. Zoo'n wraak zou zeer goedkoop zijn, daar zij de feitelijke macht in handen hebben en zoolang de Entente blijft wat ze is, kan ze haar Europeesche schuldenaars breken en niet meer maken, daarvoor is ze weer niet machtig en rijk genoeg. Waar is nu nog het wachten op Op Amerika Op kabinetswisselingen Of op een nog verdere ineenzlnking van Europa Omtrent de regeling van de parti culiere schulden heeft de Opperste Raad een belangrijk besluit genomen. Duitsch land krijgt vier weken uitstel van betaling der 2 millioen pond sterling, die heden, 15 Aug., vervielen en zal nadien nieuwe regelingen met de Ententelanden moeten treffen. Men mag verwachten dat die tot een aanzienlijke verlichting van Duitsch- land's lasten zullen leiden, aangezien Engeland, Italië en misschien ook België niet ongenegen zijn voor deze schulden uitstel van betaling toe te staan. Op de sancties, waartoe Frankrijk tien dagen voor 't vervallen van den termijn in dezen is overgegaan, werpt het besluit van Londen wel een aller zonderlingst licht. De vraagt rijst of de reeds voltrokken uitzetting van 500 Duitschers uit Elzas Lotharingen nu zal worden herroepen. Oostenrijk heeft te Londen nul op het rekest gekregen. Geen der Entente- staten is meer bereid geld aan het levensomvatbaar staatje, een der wrang- ste vruchten van den vrede, voor te schieten, eer uit een onderzoek van den Volkenbond is gebleken, dat het zonder een buitenlandsche leening niet gaat. Of de regeering te Weenen nu haar dreigementhet bijltje er bij neer te leggen, zal uitvoeren, dient afgewacht. Wellicht vindt zij in het afwijzende ant woord termen om het veel te dure ambtenaarsapparaat flink te besnoeien, vóór de commissie van enquête uit den Volkenbond haar opmerkzaam maakt op de noodzakelijkheid daarvan. Heel belangrijk was nog de vol gende verklaring van Poincaré, dat dit nog niet beteekende, dat Frankrijk nu een zelfstandige actie ging ondernemen en evenmin een breuk der entente. Eene nieuwe haussebeweging heerschte gisteren in buitenlandsche valuta's te Berlijn. De dollar steeg tot circa 1000 mark, onze gulden tot circa 403 mark. Te Amsterdam is de mark gisteren tot cent gedaald. Men meldt uit EssenDoor de nieuwe daling van de mark en het daardoor veroorzaakte gevaar van het leegkoopen der winkels door buiten landers met geld van hoogen koers, hebben de overheden in het bezette Rijnland, in overeenstemming met de belanghebbende kringen van kooplieden en verbruikers, besloten, de vroeger reeds eens ingevoerde verordening nopens de beperking van den verkoop, in den kleinhandel, aan buitenlanders, opnieuw van kracht te verklaren. Deze verordening is thans aan de Rijnlandcommissie ter goedkeuring on derworpen, en zij zal worden afgekon digd, zoodra het vaststaat, dat die commissie, van het standpunt van de veiligheid en de behoeften der bezettings troepen, daartegen geen bezwaren heeft. Volgens de «Nieuwe Haagsche Crt." moet aan de regeering gebleken zijn, dat het tekort op de staatsbegroo- ting 160 millioen gulden zou bedragen. Van vandaag af zijn alle vroegere bepalingen omtrent collectieve paspoor ten voor reizen naar België vervallen, en wel met dien verstande, dat men niet meer mag reizen op een door den burgemeester gelegaliseerde lijst met persoonlijke identiteitsbewijzen. Neder landers, die naar België gaan. moeten voorzien zijn van een Nederlandsch paspoort. Deze maatregel is genomen wegens de vele misbruiken, welke bij collectieve reizen plaats vonden. Te Utrecht heeft Zondag een de monstratie van de Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel plaats gehad tegen de verslech tering der arbeidsvoorwaarden. De heer Moltmaker, voorzitter der Nederl. Ver- eeniging wees er o.m. op, dat de Cen trale Bond van P. T, T -personeel evenals de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel het lijdelijk verzet in zijn vaan heeft geschreven. Een motie werd aangenomen, waarin op daadwerkelijk verzet wordt aangedron gen. ARTS, MOND- en TANDARTS, Sophiastr. 22, BREDA, zullen bij den Heer Stationstraat 30, WAALWIJK, voor het plaatsen van Knnsttanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en bet behandelen van mond en tandziekten. 20566 Het plombeeren der tanden, alles beslist pijnloos en tegen zeer laag tarief. Op de Kunsttanden wordt gegarandeerd. De Tijd meldt dat kardinaal van Rossum Zondag te Amsterdam is aan gekomen. Hij zal ongeveer twee weken hier te lande incognito verblijven. Op ontroerend plechtige en luiste- rijke wijze is heden het gouden priester feest van D. H. den bisschop van Haarlem mgr. A. J. Calier gevierd. In alle straten van Haarlem werd gevlagd. De kathedrale kerk was in een kunst zinnig versierden feesttempel omgescha pen. Het binnenleiden van Z. D. II. in de kathedrale kerk bood een zeldzaam en emotievol liturgisch schoonheidstafe reel. Om half tien droeg mgr. een Pontificale H. Mis op. Des middags werd mgr. door de kinderen van Haarlem gehuldigd. Om half drie ving de druk bezochte receptie aan. Mgr. dr. Arlen9, de groote drank bestrijder, vierde gisteren zijn 50-jarig priesterjubileum. Nabij Varseveld is een dorsch- machine, die de rails passeerde, door een trein uit Dinxperlo gegrepen en geheel vernield. De bestuurder Klein- hessellnk werd zeer ernstig aan hoofd en been gewond. Op den sterk hellenden Holteweg onder Ubbergen is Zondag een 21-jarige Bosschenaar, die dezen weg per fiets afre<& la snelle vaart, waarbij h'j bet stuur kwijt raakte, tegen een paal ge reden. Hij werd zwaar gewond eu ver voerd naar het Sanatorium van de broeders van St. Joannes de Deo, waar hij enkele uren later is overleden. Tengevolge van het zeer wlide rijden met een motor is Zaterdagmiddag de 65-jarlge J. v. S. te Breda, terwijl hij met een kruiwagen sprokkelhout uit het Mastbosch kwam, overreden. Hij werd opgenomen in het rusthuis >de Mark*, waar hij Zondagochtend aan hersenverwonding overleden is. Heusden, 15 Aug. 1922. De Eerw. heer kapelaan A. v. d. Heijden is door de Bossche afdeeling van de federatie van liturg, vereeni- gingen in ons land benoemd tot corres pondent voor deze parochie. In afwijking van andere jaren moeten de leerlingen voor de Teeken- school zich aanmelden vóór 1 Sept. (bij dhr. J. Zonneveld). Die na dien datum komen, loopen groote kans op teleurstelling. De prijs van de volle melk is verhoogd tot 14 cent per Liter, terwijl er volgens de roomboeren volop voor het vee te grazen is. Dinsdagmorgen 8 uur vertrok van hier naar Breda, met het oog op het festival aldaar, een extra-boot met tal van plezierreizigers. Aan boord bevon den zich een tweetal muziekvereni gingen (Herpt en Haarsteeg), wat het genot van het uitstapje natuurlijk niet weinig zal hebben verhoogd. SPRANG. Zondag jl. nam onze voetbalvereniging deel aan de serie- wedstrijden uitgeschreven door R.W.B. te Waalwijk en speelde tegen R.W.B. 2. S.V.V. won met 4—1, waarmede zij zich In de finale plaatste. Heden wordt in onze gemeente een aanvang gemaakt met het aanleggen van het buizennet, voor de waterleiding van de Noord-West-Brabantscho Water leiding Mij. WASPIK. Tot secretarls-penningm. van het waterschap Klein Waspik*, alhier, is gekozen de heer A. C. L. Kamp. Tot secretaris van den boerenbond alhier is benoemd de heer G. Zijlmans, zulks In de plaats van den heer P. van Dongen, die als zoodanig ontslag nam. Begin Sept. hoopt de ZeerEerw. pater A. Langerwerf, missionaris te Nieuw-Zeeland na ongeveer een 20-jarig verblijf in de missie tc repatrieeren, om zijn vacantle, welke hij het vorig jaat wegens ambtsbezigheden heeft moeten prijsgeven, bij zijn familie te komen doorbrengen. De graanoogst is In vollen gang. Het stroo is over 't algemeen losser dan vorige jaren en er wordt slechts een matig beschot verwacht. De tarwe vooral is voor velen een tegenvaller. Zondag jl. Is alhier de woning van B. D. totaal afgebrand. De inboedel kon echter grootendeels gered worden. De motorspuit was spoedig ter plaatse en alhoewel er een flinke westelijke wind was, koa den bracd tot deze woning beperkt worden. De oorzaak is onbekend terwijl de schade door verzekering wordt gedekt. Door het bestuur van de harmonie alhier, is besloten een nieuw vaandel aan te schaften. Tot bestrijding der kosten zal een loterij worden gehouden waarvoor de verelschte vergunning van de bevoegde macht reeds is verkregen. RAAMSDONK. Ingevolge de waren wet, zijn als monsternemers aangesteld, de chef van politie, D. de jonghc en de agenten Schampers en Kloone. RAAMSDONKSVEER. Mej. J. de Haas, onze vroegere dorpsgenoote, thans te Steenwijk, slaagde voor akte Engelsch L.o. Marktbericht. Tarwe f14, rogge f 12.50, nieuwe rogge f 10.50, haver f 13, hooi 30 a f 35. TILBURG. Door de Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen, de Vereeniging van Tilburgsche Schoenfabrikanten, de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze", de Han delsvereniging Tilburg en de afdeeling Tilburg van den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond, is een adres aan den gemeenteraad van Tilburg ver zonden, waarin aangedrongen wordt op bezuiniging der gemeente-uitgaven, waar aan een rapport is gevoegd uitgebracht door het accountantsbureau Kreukniet. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken is aan den minister van Arbeid een adres gezonden in verband met het huidige stelsel van premie-betaling, aan gedrongen wordt in het adres op be perking van het aantal Raden van Arbeid V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen Briefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik c tten r egisters Re k eningen Prijsnot c eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk E nveloppes T abellen Memor a ndums Tij d schriften Fo r muiieren Bonbo c ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksc/ie Stoomdrukke Antoon Tieten. Marktberichten. Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 14 Aug. 1922. Kipeieren Hoogste prijs f8.10. Middel prijs f7.—. Laagste prijs f5.30. Aanvoer 120313 stuks. Handel iets vlugger. Tegen leverkwalen, galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruikt' men de zeer zacht werkende Foster's Maag- pillen, welke geen krampen veroorza ken en geen verstoppende reactie heb ben. Prijs 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. GEVRAAGD om een paar avonden per week boekeu bij te houden. Brieven onder No. der adver tentie Bur. v. d. Blad. 22300 tegen NOV. a-s. of vioeger Ruime frissche Brieven onder No. der adver tentie Bur. v. d. Blad. 22299 20 jvan goede familie, v.g.g.v. gewezen volontair in een Belgisch ledermagazijn, op de hoogte van de Fransche en Hollandsche taal cn kennis van Duitsch en Engelsch, 22317 goede betrekking in Hollandsch Ledermagazijn. Schoen fabriek of Leerlooierij. Brieven met opgave van con dities aan j. D. G. Rue de Bruxelles 161, Hal (België) BEGINNEN bij de in Hngelsche-, ©uitsche en fransche Taal, Boekhouden, Stenografie en TypQfl- Aanmelding vóór 25 Aug. 22318 te WAALWIJK, 22319 bericht, dat het perceel te Drongelen, geveild ten verzoeke van P PIGGEN is inzet en verhoogd Toeslag Vrijdag 18 Aug. a.s. om 11 uur in het Café van D v. d. Zaken te Besoijen. te Drunen, bericht, dat de Onroerende Goede ren van deErven Weduwe, JAN BRUURMIJN-DE Baaij door inzet en verhooging thans staan ais volgt KOOP I od f 2560.- KOOP II op f 350.- KOOP III op I 1150.- KOOP IV op I 1550,- KOOP V op f 2700,- De toeslag heeft plaats op Donderdag 17 Augustus e.k. ter herbetge van HENRI VAN HOORN te Elshout, 's namiddags om 2 uur. 22281 Prijs slechts 4 cent. Firma Heuvel 40, TILBURG. TELEPHOON 79. Complete CLUBFAUTEUILS BEHANGERIJ. STOFFEERDERIJ. 19881 Bedden rn Matrassenfabiék. GROOTSTE SPECIALITEIT TN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2