°P iMQDEBMDi Gemengd Nieuws Gemeenteraad. Land- en Tuinbouw j NIEUWE nieuws uit Kaatsheuvel Ingezonden 5tukken. I 4 ■tfsS- Iff i ikl- C 3 A |HET Vooral de avondconcerten, gegeven door de harmonie Euphonia van kaats heuvel en Sophia's-vereeniging van Loon-op Zand gaven blijk dat deze vereenigingen over uitstekende krachten beschikken. Niettegenstaande het juist niet gun stige weder, was de belangstelling zeer groot, en het smaakvolle versierde ter rein zeer goed bezet De harmonie „de Volharding" kan met genoegen en tevredenheid op de afgeloopen dagen terug zien. Vooral Dinsdag was terenorm druk. De werkloosheid in de schoen industrie blijft steeds aanhouden. Deze week hebben zich bij de ar beidsbemiddeling gemeld 4 stiksters. 1 werkmeester, 4 houten hakzetters, 1 doornaaier, 1 stanzer, 4 blokwerkers. 6 thuiswerkers. 6 snijders, 1 machinist, 35 fabrieksarbeiders. Kaatsheuvel, 16 Aug. 1922. De parochianen van den Berkdijk hebben met hun herder, den ZeerEerw. heer van Enschot, de herdenking van het 25-jarig bestaan der parochie, op schitterende wijze gevierd. Geen enkele parochiaan is achterwege gebleven en heeft op de een of andere wijze bijgedra gen om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te doen slagen. Het feest, Zaterdag door het „Kerk klokje" zoo plechtig ingeluid, werd Zondag begonnen met een triduum. Zoowel de morgen-als avondoefeningen werden steeds druk bezocht en met aandacht en spanning luisterden de ge- loovigen naar de woorden van den Wel- Eerw. pater Valerius. Dinsdag werd de dag begonnen met een plechtige Algemeene H. Communie der Parochianen om God te danken voor de groote gave Schier alle com Aan het slot van zijn mooie rede vroeg de gewijde redenaar den parochia nen een bewijs van dankbaarheid aan God te geven door het voornemen aan te bieden, om steeds trouw te blijven aan de plichten die men als Katholieken en als parochianen te vervullen hebben. Men moet nog eens het besluit vernieu wen om met kinderlijke volgzaamheid te luisteren naar het woord van den herder en met hem mede te werken in hetgeen hij voor het heil der zielen noodig acht. Vervolgens feliciteerde hij de jube- leerende koorzangers de heeren van Amelsfoort. koster en zanger, L van Gulick, directeur, A van Bokstel, orga nist en J Dirksen, zanger, die 25 jaar lang de Godsdienstoefeningen hebben medehelpen opluisteren Na de plechtige H Mis gingen velen een wandeling maken door de parochie om de versieringen, die overal waren aangebracht in oogenschouw te nemen. Duidelijk bleek dat de verschillende buurtbewoners met elkaar gewedijverd hadden wie de mooiste eereboog zou plaatsen De boog bij de Kruisstraat was zeer aardig evenals die geplaatst bij de pas torie. Ook de bewoners van de Don- genschestraat hadden hun beste beentje voorgezet. Niet minder dan drie mooie eerepoorten prijkten in deze straat. De bewoners van de Dreefstraat waren evenmin achter gebleven, want ook hier mochten de twee geplaatste bogen gezien worden. Tevens maaktenvelen van de gelegenheid gebruik om de'le statie van den prach- tigen Kruisweg, geplaatst in de Kerk, te bezichtigen. De heer A. van Bokhoven, kunst schilder te 's Bosch, heeft reeds doen zien dat de kerk een waar kunststuk rijker 7al worden. Het H. Lof dat ten 2 uur plaats had, werd wederom door vele geloovigen bij 'ewoond. Na het Lof had de hulde aan het H. Hart plaats Het „Aan U, o Koning der eeuwen", dat begeleid werd door de harmoniën Euphonia en Apollo, klonk uit honderden en honderden kelen door de lucht. Tegen 4 uur werd de optocht der H. Kindsheid georganiseerd. Deze stoet bestond uit talrijk vele mooie groepen. Vooral de H. Mam laren van Gorcum, Jeanne d'Arc, Keizerin van China met hofdame, drie koningen met pages, de vlucht naar Egypte, de vijf werelddeelen, de zegepralende, strij dende en lijdende kerk, dwongen een ieder bewondering- af. De concerten die na afloop van deze optocht door de beide harmoniën werden gegeven, werden door honderden per sonen bezocht Het moet gezegd dat het Zilveren feest op waardige wijze is herdacht en dat de feestcommissie in alle opzichten eer van haar werk heeft. helaas het gros der lezers nog zoo weinig weet Het is maar een idee M. de R. en U kunt waarschijnlijk beter dan onderge- teekende beoordeelen in hoeverre liet voor verwezenlijking vatbaar is. Maar 't is toch een schoon idee. H. P. 13 Augustus 1922. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) „A thing of beauty is a joy for ever". M. de R. Uw geëerd blad werd Woensdag j 1. misbruikt door een nog „onberoemden bard", die er lyrische poëzie in neer- kalkte van tot nog toe ongekende klank schoonheid en dichterlijke bezieling. Ik bedoelhet kenmerkte zich door enormi teiten en leugens, die de schoonheid van den Roestelberg is er nog wel schoonheid aan dezen kalen zandhoop? belachelijk maken, inplaats van te ver heerlijken. Ik veronderstel dan ook, dat municanten van de parochie hebben aan he'meer dan r?ke hekeldicht in 'tvol- Hp7p alapmppnpf*nmrnnnip ftpplopnnmpn gende "Ummer, S manS inspiratie S VOOr- goed hebben gestuit en hem hebben de deze algemeeneCommunie deelgenomen. De Kerk zelve was. door de kundige hand van den heer Nic van Dongen bloemist te Waalwijk, bijgestaan door !c U.CIC1 «g; verdriet er over kan hij gerust met zijn „proeve van dolhuispoëzie" aan den doen besluiten de lier maar aan wilgen te hangen. Beter ten halve de heeren De Bruin, Soré en van Bokstel, in een waren feesttempel herschapen. De solemneele H. Mis werd om half tien door den ZeerEerw. heer Pastoor opgedragen geassisteerd door den Wel- Eerw. pater Valerius als diaken en door de^ Eerw. Oveiste van de congregatie van de H. Familie, als subdiaken. Het zangkoor der kerk, voor deze ge legenheid versterkt door eenige zangers uit Kaatsheuvel, zong op uitmuntende wijze, de Missa Regina Coeli van Fr. Arnfelser. Na het H. Evangelie beklom de Eerw pater den kansel tot het houden van de feestpredikatie. In keurige woorden wees de gewijde redenaar er op wat het zeggen wil een parochie te hebben. Wat een verande ringen ten goede hebben, gedurende de 25 jaar dat de parochie gesticht is, niet plaats gehad. Wat een vooruitgang in beschaving en ontwikkeling heeft er niet plaats gehad dank zij het ijverig werken van de respectievelijke herders Een opsomming van al wat tot stand gekomen is kan men aantreffen in het Kerkklokje dat bij deze gelegenheid in feestkleed is herschapen en naast een foto van de Kerk. de portretten geeft van den Stichter der parochie en van de Z.Eerw. heeren pastoors. Roestelberg gaan begraven bij het reeds verzonkene leed. Ten slotte nog deze regels aan den heer v. 't Land Pegazus is lang gestorven En zijn bron geheel verdorven Door 't verloopen van den vloed. Maar daar is niet aan verloren Pegazussen lang van ooren Hebben dit gebrek vergoed. (Bilderdijk). M. de R. Ik heb met dit stukje echter een geheel andere bedoeling dan hekelen en welhet schoonheidsgevoel beder vende ding, bracht mij op 't idee of de Echo geen plaats zou kunnen bieden aan vermooiende en ontwikkelende lectuur Ik herinner mij dat de heer Vergeest laatst een bijdrage leverde wel wat zwaar voor het gemiddelde lezerskorps die mij een stap op den goeden weg leek. Tegen mijn verwachting is het bij dien stap gebleven. Zouden er nu in Groot Waalwijk geen ontwikkelde personen zijn. die b.v. in 't Zaterdagnummer bijdragen leverden over wetenschap kunst, litera tuur van vroeger en thans, waarvan Wij sluiten hiermee de critiek oP de wel wat kreupel maar vermoedelijk niet minder goedbedoelde dichterijen van den heer v. 't L. In elk geval had het de verdienste een uiting te zijn van zijne goede gevoelens ten opzichte van Roestelberg en omgeving en dat mag dan ook ge rust eens gezegd worden, al was de wijze waarop niet gelukkig. Ja, geachte inzender, er is nog schoon heid aan den Roestelberg n.l. met Roestelberg deze omgeving bedoelende; de berg op zichzelf zal wel nooit op veel schoonheid hebben kunnen bogen, een duinring heeft dat gewoonlijk niet. Maar de omgeving, de weg er heen, er rondom, het duin zelf met z'n groote verscheidenheid van duin, bosch, hei, enz.; links en rechts van Roestel berg, de mooie vergezichten, de prach tige bosschen, de mooie lanen, dat alles is zeer schoon voor degenen die moeite doen ze op te zoeken, te zien en te leeren waardeeren. Dat voorts de Roestelberg, steile berg enz. voor de jeugd en ook voor de opderen een magnetische kracht, een werkelijk genot zijn, dat kan men telken dage onder de vacanties zien als duizenden, ook van verre, erheen trekken. En 't mag wel eens gezegd worden, dat de mooie hei in al zijn groote uitgestrektheid nog te weinig bezocht wordt vooral door de grooterenmen kent ze gewoon niet 1 En wat het laatste verzoek van den geachten inzender betreft, gaarne willen wij steeds aan degenen, die zich daar voor geroepen voelen onze plaatsruimte afstaan, dat weet men bij ondervinding, zelts meer nog dan tot dusver, maar im groszen ganzen moeten wij ook met het gros onzer lezers rekening houden. Red VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 14 Aug. 1922 des namiddags 7^ uur. Voorzitter Edelachtb. Heer van de Ven. Te circa 8 uur opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de heer C. van Wagenberg. Na voorlezing der notulen maakt de lieer M. H. Boom een opmerking aan gaande de in de vorige vergadering behandelde Vleeschkeuringswet en 't vastgestelde keurloon. Hij vraagt of daaronder ook begrepen was de vast stelling van een lokaal in deze ge meente. De Voorzitter antwoordt bevesti gend doch zegt dat deze opmerking geen betrekking heeft op de notulen. De lieer Boom is echter van meening dat in de vorige vergadering besloten is de vaststelling van dat lokaal uit te stellen tot de volgende vergadering. Ook de heer Prinsen meende dat toen wel over der^heer Merks gespro ken was, docli geen definitief besluit was genomen. De Voorzitter verzoekt deze opmer king straks naar voren te willen bren gen, bij de vaststelling der gemeen schappelijke regeling kan er dan nog rekening mee worden gehouden. Hierna worden de notulen goedge keurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn enkele goedkeurin gen van Ged. Staten alsmede een pro ces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger waar alles in orde was bevonden. In kas was een bedrag van 150.03£ alsmede een bedrag van 1714.45 zijnde bet batig saldo van den dienst 1921. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming zetters wegens af treding van de heeren G. v. Heesbeen en C. van Wagenberg. De beide aftredenden worden weder als eerste candidaten benoemd. 4. Voorstel van Burg. en Wetb. tot het instellen van hooger beroep tegen de beslissing van Ged. Staten inzake voorschot aan de Bijzondere Lagere scholen. De voorzitter licht nog even toe dat de raad destijds besloten heeft het voorschot op de vergoeding van de ge meente in de kosten van het onderwijs aan de Bijzondere school vast te stel len op 4.per leerling zijnde 80% van 5.Het bestuur der bijz. scho len is hiertegen echter bij Ged. Staten in hooger beroep gegaan. In hun antwoord brengen Ged< Staten nog eens naar voren de over wegingen die den raad er toe gebracht hebben dit voorstel te doen, n.l. dat bet niet aangaat om de vergoeding voor de bijzondere scholen die ieder resp. 27G en 242 leerlingen tellen te regelen naar de kosten per kind in de openbare school, daar deze slechts 12 leerlingen telt en dus vanzelf de kos ten per kind buitensporig boog zijn dat daarom de vergoeding is berekend naar bet gemiddelde der kosten van scholen in andere gemeenten als NieuWkuijk, Beek en Donk en Was pik. Aangezien geen enkele wetsbepaling zich verzet tegen een compromis en 't bestuur der bijzondere scholen te ken nen heeft gegeven genoegen te kun nen nemen met 15.per leerling, stellen Ged. Staten voor om een voor schot toe te staan van resp 276 maal 10.en 242 maal 10. De voorzitter merkt verder op, dat het voorschot bedraagt 80% van de vergoeding dus zou deze worden 12.50 per kind of voor de 518 leer lingen 6475. Burg. en Wetb. stellen voor hier tegen in beroep te gaan bij de Kroon. Ged. Staten zeggen wel dat de wet zich niet tegen, een compromis verzet, maar aangezien ze bet volgend jaar wel weer in beroep kunnen gaan en ze wel kunnen zeggen dat de kosten 20.per kind hebben bedragen, zoo achten B. en W. liet gewenscht mede te trachten wetswijziging te krijgen, waarbij dan een maxiipum voor die vergoeding wordt bepaald. Dergelijke omstandigheden heeft men bij de vast stelling der wet ook niet kunnen voor zien. Door den Minister is voprts ge zegd dat eventueele geschillen in hoogste instantie door hem zullen worden uitgemaakt. Wordt door de Kroon afwijzend op ons voorstel be schikt, dan moeten we wel met een compromis genoegen nemen doch dan is misschien in de toekomst wel een wetswijziging te verwachten. Met algemeene stemmen wordt be sloten bij de Kroon i« beroep te gaan. 5. Voorstel van Burg. en Wetb. tot vaststelling eener gemeenschappelijke regeling tot keuring van vee en vleesch en tot vaststelling van eene verorde ning op de beffing van keuroon. De voorzitter doet voorlezing van de gemeenschappelijke regeling zooals die voor de gezamenlijke gemeenten met Vught als centrum is vastgesteld. Ged. Staten hebben goedgekeurd dat de gemeente Vlijmen niet gedwon gen zou zijn bij 's Bosch aan te sluiten daar dit te duur zou uitkomen. Daar om hebben de gemeenten Vught, Ber- licum, Cromvoirt, den Dungen, Èmpel c.a., Engelen, Helvoirt, St. Michiels gestel, Rosmalen en Vlijmen zich tot een keuringskring gevormd. In de ge meente Vught wordt (zoonoodig) op gericht een gebouw voor noodslach- tingen en gestorven vee, met, labora torium, een winkel voor verkoop van vleesch in bet klein en, indien noodig een verbrandingsoven. Ook zorgt de gemeente Vught voor een kantoorlo kaal. Iedere gemeente wijst, voor zoo ver noodig, een lokaal aan waar de noodslaclitingen kunnen geschieden'. Verder bevat de gemeenschappelijke regeling nog nadere omschrijving van de wijze waarop en door wie het be heer zal worden gevoerd, alsmede de verdeeling der onkosten over de ver schillende gemeenten. De verordening op de heffing van keurloon die hierna wordt voorgele zen regelt o.m. het keurloon dat voor iedere soort vee verschuldigd is en dat zoodanig gesteld is dat de kosten van dezen dienst daaruit bestreden zullen kunnen worden zoodat bet de gemeen ten weer geen geld behoeft te kosten. wisseling van zaai- en pootgoed fis noodig om voortdurend de hoogste opbrengsten te behalen. Sedert 1903 heeft men in Friesland keuringen van gewassen te velde georganiseerd, in andere provinciën vond dit navolging. Welke waarborg men beeft als men zulk goedgekeurd zaai- of pootgoed bestelt zeggen ons de eischen, waar aan bet gewas moet voldoen 1. De stand van bet gewas moet goed zijn. 2. Het gewas moet voldoend zuiver zijn van onkruiden. 3. Het ïiioet vrij zijn van ziekten, welke door mid del van bet zaad en de poters op een volgend gewas kunnen wordeii overge bracht. 4. Indien 't een gewas betreft, zooals b.v. rogge, dat kruisbestrooiing heeft, moeten de perceelen zóó gelegen zijn, dat bestuiving met stuifmeel van een ander ras zooveel mogelijk uitge sloten is. 5. Het gewas moet zijn ras echt en voldoende raszuiver, d. w. z. de rasechte planten mogen niet of slechts tot een zeker bedrag veripengd zijn met planten niet tot het bepaalde ras belioorende. In de moestuinMen kan in de 2e helft dezer maand zaaien kropsalade en veldsalade. Staan nu worteltjes, die ge in Juli of in deze maand liebt gezaaid, er reeds op? 'Wied ze dan goed en dun ze tevens. Komt de gfond los en staan ze ruim, dan is er de meeste kans, dat ge ze nog vóór den winter kunt eten; bij een te dichten stand zal dit zeker niet het geval zijn. Knap nu aardbeibedden op! Ge hebt, voor zoover noodig, de jonge planten gebruikt, de overige ruimt ge nu op, en snijdt de bladeren der oude plan ten bij den grond af. De planten staan dus weer op zich zelf. Wat afgesneden is, wordt opgeruimd. De afgesneden planten loopen uit; die laat ge groei en, zij vormen een goede winterbedek- king, maar zijranken, welke zich mo gelijk nog ontwikkelen, snijdt ge" af. Postelein kan gezaaid worden- in meloen- en komkommerbakken, welke zijn vrijgekomen; de aarde goed om spitten, dan gelijk maken en zaaien, vervolgens den grond' met een platte schop of plankje vast slaan en goed overgieten. Liggen er ramen op den bak, dan er een mat voor de zon over leggen. De bak blijft dicht, tot bet zaad opkomt, dan neemt men de mat weg en zet de ramen op luchten; van het weer hangt 't af, of men veel of weinig moet luchten. Deze aldus gezaaide postelein kan zijn zoowel voor direct gebruik of voor den inmaak. Men kan nu nog andijvie planten, groote dikken stronken krijgt men ech ter niet meer, ofschoon ze bij groei zaam wfor nog vrij dik kunnen wor den. De vroeg gezaaide andijvie kan nu zeker wel al op gebonden worden bierdoor wordt ze £-eel; 't geschiedt met een matje of biesje. Men doe het bij droog weer, anders gaan de plan ten rotten. De bruine boonen zijn nu wel ongeveer rijp en moeten dus ge droogd worden. Trek de stammen uit den grond, pluk er alle bladeren af, bind er eenige met de wortels aan el kaar en hang ze zoo aan latten of heg gen. Keer ze zoo nu en dan om. Zijn ze vrijwel droog, dan op een drooge plaats ophangfen of direct dorschen. Voor de huisvrouwBij liet veran deren van bloemen is het van groot belang ze zoo frisch mogelijk over te krijgen. Daartoe kunt ge de bloemen verpakken in houten doozen, welke te voren een uur in het water gelegen hebben. De bloemen behoeven dan geen water aan de doos af te staan, maar kunnen daarentegen vocht uit het hout opzuigen. Wat iedere maand te doen geeft (2e helft Augustus). Nadruk verboden. De tijd van hefstzaai nadert al weer. Daarom zorge men zijn zaaigranen tij dig te bestellen, wanneer dit geheel of gedeeltelijk van elders moet komen, i Zelfs met de bestelling van pootaard- appelen voor 't volgend voorjaar mag men niet langer wachten, wil men ze ker zijn in 't bezit te komen van deug delijk pootgoed. Wjj bedoelen speciaal hiermee: goeddat te velde en op par tij is goedgekeurd. Een gestadige ver- Sj GROOTST AANTAL MODELLEN j? voor DAMF^-XiNf/FR-EK ONDER P KlEEDIKG-HANpy ÈR]<EN enz 1 lPROEF N u M A er GRATIS S De Combinatie van Pontdutven- vceeolgiogen, gevestigd btj den hee» J. v. Dua, hield Zondag een wedduch mei jonge duiden vaoutt Muloije. U't- slag1, 17, 26 A. V-tuten; 2, 14 Tö. L-gtvoet; 3, 4, 5. 1', 15, 23 P. v. d. Assem; 6 De B)od<; 7, 18 J. v. Dun; 8, 9, 20 v. d. Hoveu 10, 16 P. K-ro- meren; 12, 21, 25 A. Lugte« 13 Pijoenbu'g; 19 Ogpeitnaa; 22 De Wi en 24 M. Zacht. Voor de Processie oaar Ke elaer op 3 September a.s. hebben ztch ruim 200 pelg lens aangemeld. Wekelijks ver trekken daa> eubDVen groepjes wielrijders. Met der» fees'dag van O. L V. Hemelvaart bespeelde In onze parochie kerk het orgel de WelEd. Heer Kuijpers, voor vijf jaren terug als ultgewekece al» België leerling bij de Paters der H Familie alhier, wieo het gelukt is io d Ie jaren studie te slagen voor het diploma vau bet in'erdlocesaan muziekconserva torium te Mecheicn, waar gewoonlijk een studietijd van zes ja'en voor veretsch1 wotdt. Dat zijn spel le>s bulteogewoon* was, iaat zich denken. Vooral na de Hoogmis, toen de heer Kuupers op keurige wijze de »H chzeit ma>cb< van Mcodelsoha Barboldy speelde, vond hu bi) vele» een aandach ig gehoor. Op deo hoek Schoolstraat Gas: huisstraat is de eerste vischwiokel ge opend die Kaatsheuvel tot heden gehad heelt. Wij twijfelen er niet aan of de hee» Ceelen zal, zoo htj beantwoordt aan zijn reclame, een d-ukke zaak krijgen. Ia de coiffeurszaak van den heer Peeters-Slechienhorst In de Hoofdstraat gaat de heer H<-nk Koevoets een lijwiel- zaak openen. Een prachtig punt. De heer Peeiers-Slcchtenhorst ver plaatste zijn schecsaloo, om meer de» e ruimde te hrbben, ééa pand veder. hpprpp H» Rn.in QnrP onuan R„t,ct*l 0311 te" heele gedwaald Het Tc S'roe, yemceo'-e B ncveld, tx Ma«idae de 64 jarige S. door den trelD o erredeo en gedood Het dezer dagen te Yrouiden aan gespoelde lijk ts dat van den heer Cor- neilssen uit Amsterdam, een van de belde personen, die 6 dezer bij he« baden zijn verdronken. Het l'/aja'iff kind van F. S. te Maastricht Is Maandag door een bier wagen overreden. De kleine werd dood opgenomen. De politie te Oude Pekela heef' gisteren lo bewusteloozen toestand aan getroffen den arbeider B. De man bleek op verschillende plaatsen met een me« ie zijn gestoken. De daders zijn nog uiet opgespoord. (Wordt vervolgd). /*32 VERSCHIJNT 2 X PER MAAND. 3 GrUTIS KNIPPflTRONZNSLaP JPfiJ5(2e-UiTG) f 1.10 PEP 3.i'iO(P.pf 1.25)1 l/UN Hf T BUREAU VAN ONS BLAD 11 mts' .aje». .i--,- ,^'iry^vsrk*

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6