V Gemeenteraad. Bu itenïand. TWEEDE BLAD. BINNENLAND. OVERSPANNING NUMMER 68 ZATERDAG 26 AUG. 1922. 45e Jaargang Iets over zingen. Het is niet mijne bedoeling, door het schrijven van dit artikeltje H.H. Zangers een les te lezen, maar om in 'tkort enkele aanwijzingen te geven, aan die genen, welke de edele zangkunst be oefenen. Ik bedoel hier onder zangers alleen .Koorzangers", dus geen opera- of concertzangers. Vooreerst wil ik be- ginnen met het allervoornaamste onder deel bij het beoefenen van de zang n.l. de Ademhaling. Er zijn verschillende meeningen over ademhalingde schouderademhaling b.v. is af te keuren wijl men daarbij alleen de longtoppen met versche lucht vult en men dus met veel moeite, weinig lucht inademt. Daar deze beweging dikwijls herhaald moet worden, omdat hier de luchtvoorraad spoedig verbruikt is, is dit zeer vermoeiend. Daarom spréékt het vanzelf dat deze ademhaling af te keuren is. Dan hebben we de boi^demhaling, die algemeen wordt beothouwd als de beste en eindelijk de buikademhaling. Maar, wijl, gelijk ik reeds opmerkte de meeningen over ademhaling zoozeer uiteenloopen, laat ik de beslissing hieromtrent liever aan alleszins bevoegden over, die ongeveer het volgende dienaangaande aanbevelen. .Men ademe rustig en door den neus met gesloten lippen, maar de onder- en boventanden van elkaar verwijderd (dit laatste om meer ruimte in de keelholte te krijgen). Daarbij lette men er op de schouders niet op te heften, maar de schouderbladen eenigzins naar elkander toe te brengen. Langzamerhand zullen de longen zich met lucht vullen, het middenrif zakt zoodat de borstholte zich verruimt en de buikholte kleiner schijnt te worden, dientengevolge komt de buikwand ter hoogte ongeveer van de maagstreek ietwat naar voren. Ver volgens spanne men de buikspieren, men zal dan bespeuren, dat de bovenste ribben in de hoogte gaan en de borst kas zich uitzet. Gedurende deze beweging is het mo gelijk, dat men nog meer lucht in de longen brengt. Voelt men dat men hier mede tot het uiterste gekomen is, dan eerst treedt het tweede moment op, n.l. het vasthouden van den adem. Dit is het gewichtige ooge'nblik, waarop de zanger zijn toon zal moeten voorbereiden d.w.z. het strottenhoofd en het aanzet- stuk in de vereischte houding brengen de toonhoogte en vocaalkleur preparee ren, lippen en tong in gereedheid bren gen, etc. etc. Dit vasthouden van den adem kan op verschillende manieren geschieden b.v. met open of gesloten stembanden. Dit laatste is wat de Duitschers noemen Stauen. Men kan het lang en kort doen duren. Maakt men ademoefeningen, dan is het zaak om lang den adem in te houden. Bij het zingen zal men beter doen, dat niet te overdrijven, daar anders de lucht zich te ontstuimig een uitweg tracht te banen. Het derde moment het uitademen kan geschieden door te zingen of te spreken of indien men bedoelt slechts ademoefeningen te maken, door uit te ademen op den medeklinker f, alsof men blaast. Daar over 't algemeen onze meeste zangers zich niet graag met rib en spierbeweging enz. op houden, zou ik 't volgende, wal ongeveer op hetzelfde neerkomt, durven aanraden. Men ademe zoo, dat de borstkas zich uitzet en de buikspieren zich een weinig intrekken. Doet men dit, dan geschieden de be wegingen, om goed te ademen, vanzelf. Ook dit nog, men denke nooit aan ademen maar veeleer aan ruiken. Men stelle zich voor, genoegelijk, rustig te zitten en bij kleine teugjes b.v. van heerlijke rozengeur te genieten. Dan heeft men de meeste kans goed te ademen. Verder hebben zich tal van zangers onhebbelijke klanken eigen gemaakt, b.v. een neusklank die leelijk is, een keelklank die al evenmin mooi is, een gehemelteklank, die ook al geen aanbeveling verdient. Om deze gebreken geheel te overwinnen zijn vaak jaren van ernstige studie noodig. Wil men die gebreken naar best vermogen ver mijden. dus zoo goed mogelijk een toon voortbrengen dan moet men trachten, alles zooveel dit maar kan voor in den mond te zingen, waardoor het geluid naar voren komt en de toon aan klank schoonheid wint. Verder onderscheide men bij iedere mannenstem afzonderlijke registers of stemmen. Zoo heeft men bijvoorbeeld het Borstregister of Borststem. Kopstem en het falset. Zingen we in 't bórst- register of met de borststem dan krijgen we den gewonen vollen toon. Ook spreken doen we altijd in het borst register. Met de kopstem krijgen we vooral den lichteren toon, dien men als 't ware in het hoofd voelt vandaar de benaming kopstem. Bij het falset krijgt men meer een pieperigen toon. Dit register mag hoogst zelden gebruikt worden. Ook de naam falset valsch, valsche stem waar schuwt reeds dit register hoogst spaar zaam te benutten, daar hier de toon op een onnatuurlijke wijze gevormd wordt. Wordt dit register echter goed gebruikt, wat ontzettend moeilijk is, dan kan het soms mooi zijn, getuigen de opera- en concertzangers, die dit naar behooren, zij het ook bij wijze van uitzondering, weten te gebruiken. De menschelijke stem heeft in dit opzicht heel wat over eenkomst met het orgel. Het komt er dus maar op aan ver standig te registreeren. Hoofdzakelijk wordt natuurlijk gezongen met borststem, en voor de meer hoogere tonen komt de kopstem in aanmerking. Een eerste eisch isDe kopstem zooveel mogelijk te ontwikkelen. Men diene den overgang van borststem naar kopstem bijna onhoorbaar te maken. Men trachte dus de kopstem zoo te ontwikkelen, dat het bijna niet te hooren is of men met de kopstem zingt, zoo vol en zoo rond moet de toon zijn. Is dit niet het geval en zingt men b.v. sol-do 1 gestreept octaaf, hoort men bij de sol de tenoren er bovenuit, omdat ze die nog met borststem kunnen zingen, maar bij de Do, die met de kopstem genomen moet worden, wijl het met de borststem bijna onmogelijk is, hoort men niets dan bassen, terwijl de tenoren pieperig met de Do worstelen, wat den mooien samenklank allerminst verhoogt. Regel alzoo zijVeel met kopstem zingen, om ze zoodoende goed te ont wikkelen. Indien men dit bereikt heeft en men moet b.v. zingen sol-do-la 1 gestreept octaaf, dan neemt men de sol reeds met de kopstem, wat veel mooier en minder vermoeiend is en stembehoud betee- kent. Ontzettende inspanning toch wordt vereischt door hooge passages met borst stem te zingen, wat zoo licht ontaardt in pijnlijk geschreeuw. Heeft men een passage boven de fa met P. P., dan moet men die vanzelf met de kopstem zingen, daar die met de borststem on mogelijk is. Is men in dit geval niet geoefend in 't kopregister, dan loopt men gevaar z.g. over te slaan. Verder moet ieder zanger zien te vermijden De Glottisslag. De Glottisslag is de knal, die ontstaat, wanneer de gespannen stembanden voor den sterken luchtaandrang wijken en zich plotseling als met een ruk openen. Ook hoede men zich voor vlak zingen. Dit openbaart zich meestal op de vocalen a en e. Het vlakzingen getuigt meestal van weinig gehoor of weinig muzikaliteit Verder heeft men nog het vibreeren etc dingen, die men zelf ook goed hoort en met een weinig goeden wil en oefe ning wel kan afleeren. Ook wordt van iederen zanger verwacht dat hij een paar ooren aan zijn hoofd heeft, m.a.w. een goed, degelijk muzikaal gehoor bezit zonder gehoor toch is het een onbe gonnen werk zich met muziek in te laten. Ook wil ik hier nog even op een vrijwel algemeene fout wijzen. Vele zingen zonder te weten wat zij zingen Zij dreunen en brabbelen met algeheele verwaarloozing van den tekst Het ver dient daarom zoozeer aanbeveling den tekst eerst voor te lezen en te verklaren opdat ieder wete wat hij zingt. Eindelijk nog 'n kort woordje over zan ger(s) en directeur. Ieder zanger heef min of meer gevoel voor muziek Zon der gevoel is goed zingen onmogelijk Gelijk er geen twee dingen op de wereld zijn, volkomen aan elkaar gelijk, zoo zullen evenmin twee opvattingen gehee met elkaar overeenstemmen. De dirigent (van wie men mag veronderstellen dat hij zijn zaakjes kent, anders toch is hi daar niet op zijn plaats) moet zijne op vatting echter als de juiste beschouwen waaraan de anderen zich dienen te onderwerpen, zoodat dirigent en zangers als 't ware een lichaam uitmaken. Ook moeten de zangers den dirigent meer gadeslaan, niet met een groot stuk papier voor zich staan te zingen, maar opletten, kijken wat de dirigent bedoelt De directeur moet op zijn beurt de zangers onder den duim hebben. Hi moet ze als 't ware beheerschen, ze zoo in zijn macht hebben dat ze op de minste hand. of hoofdbeweging de vereischte dynamische teekens observee ren. Een uitstekend voorbeeld was de „Sixtijnsche Kapel* onder bekwame leiding van Mgr. Casimiri. Daar werd gezongen zoowel f.f. als p.p., cresc. als decresc. Hier kon men hooren wat „zingen", wat „legato zingen" wat „belconto", wat „voix mixte" is Ook de dirigent was hier subliem. Hoe regeert hij zijn koor, en wat een vuur een temperament, en wat een muziek moet hij in de ziel hebben. Uw zacht zingen ontaarde nooit in fluisteren, het moet mannenzang blijven Steeds zij men indachtig de woorden van Rubenstein„Zingt en speelt mijne noten zoo ge wilt, m&ar maakt ze in Godsnaam niet vervelendof van onzen grooten dirigent Willem Mengelberg „Das gewichtigste steht nicht in den noten". Neemt men dit alles in acht, dan twijfel ik niet of onze meeste koren zullen, door naarstige studie,veel geduld en goede verstandhouding, schitterende resultaten bereiken. J. VRIJH.-CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezër gemeente op Woensdag 23 Aug. des avonds ten half acht uur. Voorzitter Edelachtb. heer Valter. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heeren Heijmans en Stam. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De Voorzitter zegt enkele mededee- ingen te moeten doen in geheime ver gadering en schorst daartoe de openbare vergadering. Na ongeveer een half uur wordt deze leropend. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer Voor de Poorte, houdende mededeeling dat hij zijne vbenoeming aanneemt als lid van de Schoolcommissie. b. Verslag van de Gezondheidscom missie, zetelende te Waalwijk. c. Rapport van de Warenwet over het afgeloopen jaar. Verslag en Rapport zal de leden ter inzage worden gezonden. d. Aanbieding door het Gemeente bestuur van 's Bosch van de begrooting betreffende de Keuringswet. De Voorzitter merkt op dat een vorig jaar door Burg. en Weth. bij het ge meentebestuur van 's Bosch aanmerking was gemaakt op eenige posten, doch dat men daar toen geen notitie van had genomen, althans er niet op was in gegaan. Nu echter schijnt men met de gemaakte opmerking rekening te hebben gehouden want de post toelage bij vacantie aan het personeel, komt niet meer op de begrooting voor. e. Proces-verbaal van kasopneming door Burg. en Weth. bij den gemeente ontvanger gedaan den 29 Juni. Uit het onderzoek in gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijge houden en het dienovereenkomend be drag, f 1481.84, in kas aanwezig was. Wordtvoor kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van de Wachtgeldcom missie te Waalwijk, houdende het ver zoek of men voor de hier wonende arbeiders daarin wil bijdragen. De Voorzitter merkt op dat men hier over het algemeen genomen andere maat regelen heeft genomen. Burg. en Weth. stellen daarom voor niet tot deze regeling toe te treden. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. 2. Opmaken voordracht ter benoeming van 2 leden in het College van Zetters. Aftredende leden zijn de heeren M. Voor de Poorte en A. de Bruijn. De heeren Voor de Póorte en A. de Bruijn worden herkozen, terwijl als plaatsvervangers worden benoemd de heeren D. Zijlmans en D. de Roon. 3. Bespreking inzake de uitvoering van de Vleeschkeuringswet. De Voorzitter merkt op dat deze wet 1 Juli in werking had moeten treden, doch aangezien men met de finale rege ling voor deze groep vaL' gemeenten nog niet gereed is, is dit hier als in zooveel andere gemeenten, nog niet kunnen gebeuren. Gisteren is een uitnoodiging binnen gekomen om voor deze aangelegenheid Vrijdag, des morgens ten 10 uur, te Waalwijk een vergadering te houden. Uit het concept blijkt dat men de zaak eenvoudig en zoo goedkoop moge lijk wil aanpakken. Er zal een directeur en één hulpkeurmeester worden aange steld. De directeur zal in Waalwijk moeten wonen en de hulpkeurmeester in Kaats heuvel. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat door het Dag. bestuur aan den Minister de vraag is gesteld of vrijstelling van huisslachting kan worden verleend door B. en W. of dat dit den raad moet verleenen. Uit Ifët antwoord is gebleken dat dit zoowel door den raad als door B. en W. kan worden gedaan. Door H. M. de Koningin is voor deze gemeente vrijstelling gegeven voor keuring van huisslachting. 4. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1921 en vorige jaren. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Aanbieding gemeenterekening 1921. De rekening sluit met een bedrag aan ontvangsten van f 25549.59 en van uit gaven van f24784 55, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo van f 765 04. 6. Benoeming commissie belast met het onderzoek der rekening 1920. Worden benoemd de heeren Oerle- mans, Kuypers en Stam. 7. Benoeming Commissie belast met het onderzoek der begrooting voor 1923 Voorzitter. De begrooting is nog wel niet gereed, maar het best is nu een commissie te benoemen, dan kan direct met het werk worden begonnen en alles aanstonds worden afgewerkt. Worden benoemd de heeren Ros, Kuypers en Oerlemans. Voorzitter. B. en W. stellen voor aan het Armbestuur een subsidie te verleenen van f120 om aan de werkeloozen steun te kunnen verleenen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 8. Reclames Hoofd. Omslag. 9. Nadere aanslag Hoofd. Omslag 1921 in verband met de wet van 20 Mei 1922 Stbl. 361. SPRANG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 24 Aug. des avonds ten 8 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Meijer. Ongeveer kwart over acht uur opent de voorzitter de vergaderingafwezig de heer de Roon. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Aanbieding gemeenterekening over het dienstjaar 1921. Voorzitter. Ik stel voor deze rekening in handen te stellen van een Commissie tot onderzoek en benoem daarvoor de heeren Zwart en de Roon en mocht eventueel een der heeren verhinderd zijn, dan is plaatsvervanger de heer van den Willigenburg. 2. Voorstel van B. en W. tot het in leven roepen van een steunregeling voor werknemers der Schoenindustrie. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor deze regeling te doen ingaan op 21 Augustus 1.1 Verder stellen wij voor aan de uitgetrokken arbeiders die ge huwd zijn f 9 per week te verleenen met 'f 1 per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van 10 personen. Aan kostgangers f 9. Aan personen die voor 1 Mei lid van de organisatie waren doch nog geen recht op uitkeering hebben f 8 met f 0.75 per gezinslid en aan kost gangers f 6. Aan hen die niet georganiseerd zijn en dubbel uitgetrokkefi aan gehuwden f 6 met f 0.75 per gezinslid boven de twee personen en voor kostgangers f5. Met algemeene stemmen wordt deze regeling aangenomen. Van den Willigenburg Mij is ter oore gekomen dat langs de huizen, staande achter de Ned. Herv. Kerk geen buizen zijn gelegd voor de waterlei ding en dat ook niet zal worden ge daan. Het komt mij voor dat dit toch noodzakelijk is en aangezien in de concessie-voorwaarden staat beschreven dat Burg. en Weth. daartoe kunnen verzoeken, zou het mij aangenaam zijn als daartoe wordt overgegaan. Voorzitter. U bedoelt achter het kerkhof. Eerlijk gezegd is daaraan niet gedacht. Ze kunnen nu wel aansluiten maar dan moet het vanaf de hoofd leiding gebeuren. Van den Willigenburg. Het is geen bezwaar als er maar tijdig op wordt gewezen. Hoe het wordt gedaan is ons hetzelfde als de menschen er maar worden geholpen. Voorzitter. Dat zal extra kosten met zich brengen want 4 of 6 Meter, pre cies weet ik dat niet, wordt gratis door de Maatschappij aangelegd, doch is de afstand verder dan moet dit door den afnemer worden betaald. Van den Willigenburg. Dat is juist het bezwaar. In de concessie voorwaar den staat dat ze het moeten doen tenzij de exploitatie er erg door zou worden benadeeld. Voorzitter. Zeker, wij zullen er aan stonds over schrijven. Het is hetzelfde met Achter de Hoven. De Jong. Dan zou mijn zwager b.v. in de Molenpad ook nog aan kunnen sluiten. Voorzitter. Neen, dat is weer iets anders. Dat is daar geen bebouwde kom Aan het Oosteind hebben ze op ons verzoek de buizen ook een 20 Me ter doorgelegd en in de Besoijensche Steeg zouden ze de buizen tot aan de tramrails hebben gelegd want volgens hun kaarten moest daar nog een huisje staan. Ik heb hun daarop gezegd dat daar vroeger alleen maar een stal heeft gestaan en toen is men niet verder gegsan dan de woning. Van den Willigenburg. In de Oude Straat heeft men wel buizen gelegd en daar waren niet meer gezinnen dan achter de kerk. De kwestie is maar dat achter de Kerk evengoed een af takking van de Hoofdstraat is dan de Oudestraat. En waar misschien die menschen later vérplicht kunnen worden om aan te sluiten, moet er nu gelegen heid worden geschapen dat ze dit kunnen doen. Vos. In het straatje i:s het ook noodig. vooral omdat men daar over geen al te goed water beschikt. Voorzitter. Wij zullen de directie aan stonds aanschrijven over het e$n en ander. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. De te Berlijn heerschende opvat ting inzake de herstelkwestie is thans deze, dat zei fs een gunstig verloop der herstelbespreikingert de catastrofe voor Duitschland niet meer kan afwenden. De regeering zou voornemens zijn, den rijksdag over den toestand te raadple gen. Zij heeft reecis besprekingen ge voerd met de. vakvereenigingen. Lloyd G eorge zal in verband met den ernst van den toestand onmiddelijk naar Londen terugkeeren. In het proces De Beuckelaere is door het O. M. tegen beklaagde de doodstraf geëis cht. Michael Collins, de opperbevel hebber der strijdkrachten van den Zuid- Ierschen Vrijstaat, is, in de buurt van Bandon, in het graafschap Cork, uit een hinderlaag doodgeschoten. Generaal Michael Collins de meest vooraanstaande persoonlijkheid in den Ierschen Vrijstaat, en de opperbe velhebber van het leger van dien staat is vermoord. Hij viel gisteren vlak bij Bandon, in het graafschap Cork, in een hinderlaag en werd door de Iersche op standelingen doodgeschoten. Binnen den tijd van tien dagen heeft de Ier sche Vrijstaat twee van zijn grootste figuren verlorenGriffith en Collins. De Dultsche tegenvoorstellen aan de commissie van herstel moeten waar- )orgen Inhouden over de stipte na koming der verplichte leveringen van kolen en hout. De besprekingen van Dr. Selpel met de leden der Dultsche regeering te herlijn zijn, naar de Oosteartykscho kanselier veiklaarde, van bevredigenden aard. Daitschland zal naar vermogen Oostenrijk steun verleenen. Het commissariaat-generaal deelt mede, dat Alapetlte, de hooge commis saris der Republiek in Elzas-Lotharingen, gisteren met Poincaré een onderhoud heeft gehad over de uitzettingen en Inbeslagnemingen, welke retorsie-maat regelen zullen worden opgeheven, daar de quaestie der compensatie op bet punt staat in der minne te worden geregeld. Dientengevolge zal ook de maatregel Inzake het niet uitbetalen der Dultsche activa bij de banken op een nader be kend te maken datum worden opgeheven. De uitzettingen van 12 Augustus bleven van kracht. slapeloosheid, onrust, gejaagdheid. Gebruik MtJMHARDT'Ó Tie riLxw-tab letten. "Per koker7Sd. by Apoth. en drogisten H. M. de Koningin zal op haar offic ëel bezoek met Z* K. H. den Prins ;<an Scandinavië, vergezeld worden door mevr. van Looo, Dame du Palais, waar nemend grootmeesteres} Jkvr. van Swinderen, Hofdamemej. Van Rtjo van Alkemade, LectrlceJhr, mr, dr. van Karoebeek, Minister van Bulten- Undsche Zaken vice-admiraal Bauduin, adjudant-generaal en chef van Hr. Ms. Militaire Huis; Graaf Du Monceau, opper-ceremonlemeester en grootmees ter; Jhr. mr. vao Tets, chef van het Kabiaet der Koningin Jbr. von Müölen, adjudant van den P'insJhr, Sichlnghe, kamerheer; Jhr. van R^ygersberg Ver- •Juys, adjudant en Jdr. von Heflden, ordonnance-officler. Naar wt) vernemen gaat de reis van Apeldoorn via Gionicgeo, Warnemunde, Gjedser,Kopenhagen,Malmö, Stockholm, Christianla, Kopenhagen terug naar Apeldoorn. De reis zal geheel met den Konlnk- l.jken Hoftrein gemaakt wotden. Naar wij verder vernemen ligt het in Je bedoeling dat de Koningin bij haar bezoek aan de Scandinavische hoofd steden de aldaar gevestigde Nederlaad- sche kolonies zal ontvangen en zal die ontvangst telkens plaats hebben aan boord van een der Nederlandsche oor logsbodems. Omtreot het bezoek van Koningin Wiihelmlna en Prins Hendrik aan Dene marken, van 5 tot 8 September wordt hst volgende door >Vaz Dias< gemeldi De vorstelijke bezoekers zullen Dins dag 5 September in den middag aana kernen en officieel aan het centraal station te Kopenhagen ontvangen wor den. Daarna zal op het stadhuis een receptie gehouden worden, gevolgd door een bezoek aan het Gothenborg- k^steel en een banket In het koninklijk paleis Amalieoborg. Woensdag d.a.v. zullen de hooge gasten het buitenlandsch diplomatieke r ps en de Hollandsche kolonie te Kopenhagen ontvangen Daarna zullen zij, na een bezoek gebracht te hebben aan het nationaal museum, een tocht maken naar het kasteel Frederiksborg op Noord-Zeeland. Des avonds zullen de Koningin en Prins een gala-voor stelling in hét Koninklijke theater bijwonen. Des Donderdags wordt een bezoek g.i bracht aan Amager, waar de bekende Hollandsche vereeoleiogen zijn gevestigd en tevens aan de Hollandsche tentoon stelling. Des Vrijdags vertrekken de KoalokIHke bezoekers. De Koningin heeft, zoo meldt „De Tijd", goedgunstig beschikt op een verzoek, het volgend jaar een be zoek aan Maastricht te brengen. Aan het Hdbl. wordt uit 's-Gra- venhage gemeld, dat de conferentie, die de tijdelijke voorzitter van den minis terraad, jhr. Ruys de Beerenbrouck, Woensdag in zijn departement gehou den heeft met de vertegenwoordigers der drie rechtsche fracties in de Tweede Kamer, de heeren Nolens, Schokking en De Monté VerLoren, tot zeer laat in den namiddag geduurd heeft. Het is dus blijkbaar niet gemakkelijk gevallen over eenstemming te verkrijgen over het ont werp regeeringsprogram, dat aan de rechtsche partijen is voorgelegd. In dit verband vermeld het blad geruchten, die de ronde doen. als zou de kabinets formateur zelf (blijkens uitlatingen aan derden) vreezen zijn opdracht niet tot een goed einde te kunnen brengen. De Echo vin het Zuiden. j

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5