Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville. EERSTE BLAD. FEUILLETON ,noord-bf;aband" Gemeenteraad. i NUMMER 69 WOENSDAG 30 Aug. 1922. 45e JAARGANG Uitgayh: WAALWIJK8CHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 7 wee Bladen. Snelle en vereenvoudigde rechtspleging. Met 1 September a.s. wordt ingevoerd een hoogst belangrijke wijziging in de behandeling van lichte strafzaken, welke behooren tot de bevoegdheid van den kantonrechter. Over de nieuwe methode ontleenen wij het volgende aan het Vaderland Na 1 September zal een politieagent, die b.v. een heer verbaliseert, die met zijn fiets op de kleine steentjes heeft gereden we nemen opzettelijk een doodeenvoudig, dagelijks voorkomend geval hem niet toevoegen het gebrui kelijke „u zult er nader van hooren", waarop dan na eenige weken een dag vaarding hem voor den kantonrechter roept, maar hij zal hem een oproeping overreiken om over een paar dagen voor den kantonrechter te verschijnen. Dat formulier zal echter nog meer bevatten. Het zal n.l. den deliquent mededeelen, $utals hij strafvervolging wil voorkomen, hij zich zoo spoedig mogelijk mondeling of schriftelijk kan wenden tot den ambte naar van het openbaar Ministerie bij het kantongerecht om de voorwaarden te vernemen, waaronder dit mogelijk is. Men weet, dat men reeds volgens het thans geldende recht een vervolging voor een overtreding waarop enkel boete als straf is gesteld, kan voorkomen door het maximum der bedreigde boete te betalen. Het daaraan ten grondslag liggende beginsel wordt nu uitgebreid. Men zal zich nu bij het parket kunnen vervoegen en met den ambtenaar van het O.M. onderhandelen over de onmid dellijke betaling van een bedrag, door deze vast te stellen, desnoods ver be neden het maximum. Dat bedrag zal uit den aard der zaak niet veel verschillen met de boete, die de kantonrechter gewoon is voor een dergelijke over treding op te leggen, maar het voordeel zit aan twee kanten. In de eerste plaats is de overtreder gevrijwaard voor een behandeling van zijn zaak ter openbare van nDe Echo van het Zuiden 142) terechtzitting, wat hem beslommering, tijdverlies bespaart. En in de tweede plaats wordt de kantonrechter, die het toch al druk genoeg heeft, bevrijd van de behandeling van zoo'n doodeenvoudig zaakje. Ook voor hem dus winst. Intusschen behoeft men geen gebruik te maken van de aldus gegeven faciliteit en kan men er de voorkeur aan geven zijn zaak door den kantonrechter behan deld te zien. Dat kan b.v. het geval zijn als men meent, dat de verbaliseerende ambtenaar niet in zijn recht is geweest. De kantonrechter behandelt dus de zaak op den dag door de oproeping aan gegeven en heeft dan de bevoegdheid mondeling vonnis te vellen. Berust de overtreder daar in, zoo kan hij den volgenden dag de boete bij de griffie betalen. Maar hij mag ook vragen om een schriftelijke veroordeeling, die hem zoo spoedig mogelijk wordt uitgereikt. In de groote steden, waar de kanton rechter zooals te Amsterdam eiken dag, of te Rotterdam en te 's Gravenhage driemaal 's weeks zitting houdt, is de mogelijkheid opengesteld, dat de politie man den overtreder verzoekt met hem naar het kantongerecht te gaan om daar onmiddelijk na afhandeling van de aan hangige zaak berecht te worden. Dat kan b.v. gebeuren bij baldadigheid, rust verstoring, optreden tegenover vreemde lingen en dergelijke zaken. Als dat in de praktijk doeltreffend blijkt, zal dit meer nut tot bestrijding der tuchteloos heid bij ons volk hebben dan de mooiste betoogen en de krachtigste artikelen. Nu is het uil den aard der zaak niet goed mogelijk alle overtredingen op zulk een vlotte manier af te handelen. Er zijn een aantal overtredingen van het strafwetboek, die niet geschikt daarvoor zijn. We noemen de ambtsovertredingen, de scheepvaartovertredingen, inbreuk maken op de verplichtingen bij surséance van betaling, enkele overtredingen be treffende de goede zeden, enz. Zij zullen op de thans nog gebruikelijke wijze worden aangebracht en behandeld. Het zelfde is het geval met overtredingen van enkele speciale wetten, zooals de Boterwet en de Warenwet, alsmede de schending van verordeningen van water schappen. In de tweede plaats heeft niet elke verbaliseerende ambtenaar de bevoegd heid om zoo'n summiere oproeping aan een overtreder aan te bieden. Die vrijheid is n.l. niet toegekend aan bijzondere ambtenaren of onbezoldigde Rijksveld wachters en marechaussees. Zij zullen in hun portefeuilles een stel van de hiervoren vermelde oproepingen hebben om deze na behoorlijke invulling, aan overtreders uit te reiken. Die invulling is hun zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Toch vréezen we, dat in den beginne dit nog wel eens moei lijkheden zal baren, niet elke politieagent zal er dadelijk vlot mee overweg kunnen Maar de praktijk zal hier veel moeten doen. Trouwens de praktijk zal in deze gansche hervorming van groote betee- kenis zijn. Zoowel de politie als het publiek zullen moeten leeren zich aan den nieuwen toestand aan te passen. Maar als men eenmaal ervaren zal heb ben, van hoe heilzamen invloed dit breken met sleur en gewoonte is op het maatschappelijk leven, dan zal men ongetwijfeld ook verder op dien weg voortgaan en niet enkel op strafrechterlijk DOOD ERVARING doch ook op burgerlijk gebied streven naar vereenvoudiging van de rechts- toepassing. HEUSDEN. In de bijeenkomst van den gemeente raad van j.l. Maandagavond waren met den Voorzitter allen aanwezig behalve 1 het lid Hub. Verhoeven. De notulen werden onveranderd goed- i gekeurd. j Hierna deelde de Voorzitter mede, j dat blijkens kasopneming op 20 Juli bij den Gemeente-Ontvanger diens beheer in orde was. Verder werd mededeeling gedaan van besluiten van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van de wijziging der Alg. Politieverordening, der Gemeentebegroo- ting over 1921, van den verkoop van grond aan Van Wagenberg-Festen. van de overeenkomst met enkele gemeenten regelende de keuring van vleesch, en van de benoeming der heeren Hub. Verhoeven en Van Wijk tot lid van de Commissie van Schatting voor de Rijks inkomstenbelasting. Vervolgens werd overgegaan tot vast stelling eener verordening op de keuring van vee en vleesch, die behoudens enkele formeele veranderingen gelijk is aan het van regeeringswege verstrekte model. De heer Uhl vroeg, of de keuring uitsluitend plaats heeft op Dinsdag en Donderdag, waarop de Voorzitter, in verband met een opmerking van de leden De Jong en De Mol, repliceerde, dat de praktijk wellicht verandering zal moeten brengen, daar de keuringsdagen worden geregeld in overleg met andere gemeenten. Nader hoorden we, dal tot keurmeester hoofd van dienst denkelijk iemand zal moeten worden benoemd, die tevens de praktijk van veearts uitoefent. Het was wei anders gewenscht, doch dat stuitte af op financieele bezwaren. De heer De Haan vroeg, wie de functie kon verrichten bij ontstentenis van den keurmeester, waarop de Voorzitter zei, dat in het voorloopig plan ook sprake is van een hulpkeurmeester. Het z.g. „uithallen" wordt niet ver- boden, vooral met het oog op he1 platteland, doch uitsluitend voor hef afslachten van eigen vee, zooals tot nog toe gebruikelijk, doch het mag niet het karakter krijgen van de uitoefening van 't slagersbedrijf. Na enkele opmerkingen over het her keuren, zoo verlangd, van vleesch, werd art. 42 van de Bouwverordening ge wijzigd, Verbiedende het hebben van privaten volgens het z.g. tonnenstelsel, waarbij het lid De Haan vroeg om een soepele toepassing, wat volgens den Voorzitter in de bedoeling lag, zoodat art. 56 de mogelijkheid schept ontheffing te verleenen. De verordening werd vastgesteld met algemeene stemmen. Wegens periodieke aftreding van de heeren G. van Everdingen en H. Ver hoeven als lid van 't College van Zetters, werden door stemming twee voordrach ten samengesteld, waarop als no. 1 voorkomen de aftredende heeren en als no. 2 de heeren H. Tupker en Joh. de Mol. De Gemeenterekening over 1921 werd aangeboden en met goedkeuring van den Raad werd de commissie van onder zoek door den Voorzitter aangewezen als volgt de heeren De Mol, Uhl en F. Verhoeven. Verder werden aangeboden de reke ning over 1921 en de begrooting over 1923 van de Gezondheidscommissie. Van de eerste bedragen de ontvangsten f 2590.08 en de uitgaven f 2406.111/* zoodat er een batig slot is van f 183.96 Van de laatste zijn beide geraamd op f 2647.96'/a, waarvoor door Heusden zal worden bijgedragen f 119.22. Het verzoekschrift van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" om subsidie, ontving hetzelfde onthaal als dat van de Ned. Ver. „Het Groene Kruis" (zetel Utrecht). Op beide werd afwijzend beschikt. Van de gelegenheid, die de Voorzitter gaf, om alsnog iets te vragen of mede te deelen in 't belang der gemeente, werd door niemand gebruik gemaakt, waarna j in geheime vergadering werd overgegaan tot het behandelen van be zwaarschriften tegen den Hoofdelijken Omslag en de heffing van schoolgeld. De Echo van het Zuiden, Wailviikseht en Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Aboiiueinentsprljs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Jeanne spoedde zich de trappen op en schelde. De oude dienstmeid opende. „Advocaat Darier?" herhaalde Jeanne. „Mijnheer is niet thuis," antwoordde de meid. „Komt madame voor zaken?" „Ja". „Dan zal het mijnheer spijten". „Zal hij lang wegblijven?" „Eenige dagen." „O," hernam Jeanne teleurgesteld. „Mijnheer is naar Tours, waar hij in een belangrijke zaak te pleiten heeft. Aanstaan den Woensdag komt hjj terug." „Nog zes dagenriep de brooddraagster uit. „Nog zes dagen te wachten „Ja, dat zal wel noodig blijken, madame". „Welaan dan, ik zal na zes dagen terug komen," mompelde Jeanne zeer ontmoedigd en dan keerde zij naar de Bourbonkade terug. Lucia, ter prooi aan een hevige koorts, was genoodzaakt geweest zich naar bed te begeven. De brooddraagster rilde van angst en schrik. De gedachte, dat de ongelukkige het slachtoffer van een licht te begrijpen ziekte zou kunnen worden, deed haar beven van het hoofd tot de voeten. „Welnu, mama Lison?" vroeg de werkster op zwakken toon. „Georges Darier Is op reis, lieve. Ik zal hem gaan opzoeken, zoodra hij terug is. Op he.t oogeublik moeten wij echter niet aan hem denken, maar aan u, aan n, mijn liefste kind Gij schijnt zwaar te lijden." „Ik beu koortsachtig." „Ik ga onmiddellijk een dokter halen." „Waartoe zou dat goed zijn?" „Waartoe? Wel, omdat ik niet wil dat gij ziek wordt. De geringste ongesteldheid kan gevaarlijk worden, wanneer men die verwaarloost... O gij kunt wel zeggen wat gij wilt, nu luister ik toch niet naar uwe woorden." En de brooddraagster haastte zich naar buiten. Weldra was er een dokter aan het ziek bed. Na het jonge meisje aandachtig te iieb4 ben onderzocht schudde de dokter 't hoofd, heet zich op de lippen en rimpelde de wenk brauwen. Het geval was ernstig, of kon althans ernstig worden. Elk oogeublik was er hersenkoorts te duchten. De dokter schreef een drankje voor en vertrok met de verzekering dat hij (les anderendaags zou terugkeeren. Jeanne ging naar deu apotheker, liet het recept van den dokter gereed maken, nam dan hare plaats in aan het ziekbed barer dochter en bleef daar zoolang als hare be zigheden dit veroorloofden. Wij hebben onzen lezers mede te deelen waarom Raoul Duchemin, de stadhuisklerk van Joigny, in den trein was, die te Bois le Roi ten gevolge van een verkeerden wissel- stand werd aangereden. Niettegenstaande de groote wijnkoopman, wien de jonge man valsche wissels getee- keud had, geheel betaald was, ontzag hij zicli niet aan een ieder die het hooren wilde te vertellen, hoe hij eensklaps op zeer on verwachte wijze door een onbekend be schermer van den klerk werd schadeloos ge steld. Spoedig wist men te Joigny dat Raoul Dn- chemin, die gewoonlijk geen cent op zak had, thans kwistig met zijn geld speelde en natuurlijk vroeg men zich af door welken samenloop van omstandigheden hij nu in staat was gesteld zijne schulden te betalen. Men had Duchemin zien spreken met een vreemdeling, ontbijten en dineeren ln gezel schap van dienzelfden vreemdeling. Dat Prijs der Advertenttën 20 cent per regel; minimam 1,80. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN scheen verdacht, evenals al hetgeen niet duidelijk te hegrijpen is, en leverde stof voor zoovele gesprekken, die dikwijls van niet veel welwillendheid getuigden. Al die praatjes, die niet den dag, met het uur aangroeiden, kwamen aan de ooren van den burgemeester van Joigny. Deze ambtenaar vroeg uitleggingen aan zfjn klerk, die niet in staat was eenige ver klaring te geven, daar hij zelfs niets be greep van hetgeen er gebeurd was. Het besluit van dit onderhoud was het volgende ,,'t Is onmogelijk dat gij nog .langer aan de gemeente-administratie blijft... Neem dan uw ontslag, of ik zal verplicht zijn het u te geven." Duchemin, door dit vonnis zonder appèl zeer terneergeslagen, vroeg zfln ontslag en zag zicli zoo zonder betrekking en door iederpen met minachting bejegend. Toch was er nog niets hekend van zijn geheimzinnig bezoek aan het archief en van den koop, dien hij met baron de Reiss ge sleten had, doch de jongeman beefde bij de gedachte, dat men ook dit mocht ontdek ken. Het ontvreemden van een authenthiek stuk, eeue ontvreemding, waaraan hij eerst slechts weinig belang hechtte, begon hem nu zeer ernstig in de oogen te Schijnen, en in stede van den man te zegenen, die hein voor een «ogenblik uit een zeer moeilijken toe stand verlost had, betreurde hij het thans dien persoon op zijn weg ontmoet te heb ben. Eerst dacht Duchemin er aan zich naar Parijs te begeven, waar hij wel eene betrek king zou kunnen vinden en in de menigte verdwijnen. Hij had nog tal van goudstukken in zijn bezit, genoeg om verscheidene weken in zyn onderhoud te voorzien. Hij ging naar deu trein en vertrok. Wij weten reeds dat ee,n groot spoorweg ongeluk de gelegenheid zou bieden eener ontmoeting van Raoul met haar, die hij zeer Ie recht als de eerste oorzaak van zijn on geluk kon beschouwen, doch zeker niet. als de eenige. Amanda Régauiy was werkelijk zeer nood lottig voor hem geweest, maar h(j had zulke booze neigingen, dat indien Amanda uil het kwartier van Batignolles hem niet in het verderf had gestort, er wel een andere zou geweest zijn om dit te doen. Zijne wonde, die wel is waar ernstig was, flooals wij reeds hebben medegedeeld, bood echter geen gevaar en zoo er geene droeve verwikkelingen tusschenbeide kwamen, wat wel niet zeer te vreezen was, dan kon men, met hel oog op de goede zorgen, die aan hem besteed werden, er vast op rekenen, dat hij spodig weer zou hersteld zijn. Amanda wachtte met ongeduld het oogeu blik af, dat zij hem een bezoek zou kunnen brengen. De jonge vrouw verwonderde zich in het geheel niet, dat de pseudo-barou de Reiss niet was teruggekeerd. Zij had, zeëf juist geraden, dat hij met zijn vertrek alle betrekkingen wilde afbre ken, doch liet meisje koesterde eene vaste en onveranderlijke gedachte, zich te wre ken en zij hield zich overtuigd, dat Raoul Duchemin haar voor die wraakneming een medehelper zou kunnen zijn van onschat bare waarde, een overtuigd medewerker, want voorzeker moesten de banden, die liem aan baron Arnold de Reiss hechtten, hem zwaar wegen. Menigmaal per dag informeerde de jonge vrouw naar den toestand van haren vroege- ren beminde. „Nu geloof ik. dat madame hem wél een bezoek kan brengen," zeide de dienstmaagd op zekeren avond. „Hij houdt nog wel het bed, maar is toch veel beter." ZESTIENDE HOOFDSTUK. Amanda vernam met genoegen dat zij by den jongeman kon toegelaten worden. „Wanneer zou ik 't best kunnen gaan om niet opgemerkt te worden?" vxoeg zij aan de dienstbode „Morgen-middag voor 't bezoek van den dokter", antwoordde de meid. „Na mijn déjeuner danZult gy mij hij hem brengen?"' „Ja madame, volgaarne." Amanda ontbeet gewoonlijk om elf uur. Des anderendaags kwam zij niet voor 12 uur aan tafel en hield zich geruimen tyd bezig. zy wachtte op Madeline. Tegen een uur gaf deze een teeken en verdjween dan op de binnenplaats, waar Amanda haar aantrof by de dienstboden- trap. Er zyn twee verdiepingen, madame," zei- de Madeline. „Laten wij ons haasten." Daarop besteeg zy haastig de trappen en op de tweede verdieping gekomen, volgde zy een gang, waarop verscheidene deuren uitkwamen. Amanda volgde de dienstbode op den voet. zy was vrij ontroerd en vroeg zich niet zonder angst af welken indruk haar onverwacht optreden op den vroegere» be minde zon uitoefenen. Voor eene deur juist in den hoek stond de nieid stil. „Hier is.'t madame," zeide zy tot de be zoekster neigend. „De sleutel is op de deur." Daarna verdween zy haastig. Enkele* oogenbllkken stond Amanda daar zonder eenige beweging te maken met het oor tegen de deur. Zy hoorde niets. Eensklaps nam zy een besluit en klopte. Raoul Duchemin lag nog te bed. Hy had het hoofd met zwachtels omwonden, maar zijne krachten kwamen toch van dag tot dag meer terug. Hy zag en hoorde zeer goed en kon zonder eenig gevaar aan een onder houd deelnemen. „Binnenriep li met heldere stem. Amanda opende de deur en trad binnen. I)e jongeman verwachtte zeker niet zUue vroegere beminde te zien. Zy was op dit. oogeublik zoo verre van al zfjne gedachten verwijderd, dat hy haar eerst niet kende. Hy richtte zich in zyn bed op, terwijl hy zeer verwonderd op een der ellebogen rustte. Eindelyk herkende Duchemin het meisje en stiet, een kreet van verbazing uit. Onte vredenheid toonde hy echter niet. „Amandariep de jongeman uit. „Gfj hier?" „Ja, ja, beste jongen," antwoordde zy, naar zijne hand grijpend, die zy aan de lip pen bracht. Myne aanwezigheid moet u niet verwonderen. Ik ben getuige geweest van hot ongeluk, dat u getroffen heeft en heb u onmiddellijk herkend. Ik vernam dat men n hierheen bracht, geregeld heb ik berichten omtrent uwen toestand ingewonnen en dit oogeublik afgewacht om u eindelyk te kun nen bezoeken." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1