TWEEDE BLAD. Provinciaal Nieuws. Nieuws uit Neusden. NUMMER 69. WOENSDAG 30 AUG. 1922. 45e Jaargang Waalwijk, 29 Aug. 1922. Koninginne-avond. Wij laten hier voor het gemak onzer lezers nog eens volgen de verschil lende nummers der programma's der drie vereenigingen, die morgenavond hunne medewerking verleenen aan den Koninginne-avond. Den leden van W. B. wordt een programma aan huis bezorgd. Van 7— 73/4 uur Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, Directeur de heer Jac. Sars Programma 1. Aan 't Vaderland. Giesen. 2. De Hebe uit de Taveerne. Kools. 3. Minnenzangers-Meilied. Olman. 4. Sur les Remparts. Saintis. (Deze voor mannenkoor.) 5. In den Lentetijd. Roeske. 6. Viooltje. Leuser. 7. Droome Vrouwe. Olman. (Deze drie laatste voor gemengd koor). Van 7s/4—9 uur Harmonie van de R.K. Werkliedenvereeniging. Directeur de heer E. Hurkmans. Programma 1. Neerlands Vreugd. M.J. H Kessels. 2. Au pays Lorraine. G. Balay. 3. La Czarine, Mazurka Russe. Louis Ganne. 4. HalloMarsch. S. P. v. Leeuwen. PAUZE. 5. Le Chef de Corps, Marche Militaire. V. Bury. 6. Louisia, Ouverture. Pr. Francois. 7. Trés Jolie, Suite de Valses. E. Waldteufel. 8. Neerlands Taptoe, Militaire Fan- taisie. Roeien. Ten 9 uur Kon. Erk. Harmonie „Apollo" van Kaatsheuvel. Directeur de heer P. B. Bisselink. Programma 1. Prinz Eitel Friedrich, Marsch. H. L. Blankenburg. 2. Le Retour au Pays. Ouverture. Mendelssohn. 3. Episode de Combat. Fantaisie des criptive. Louis Perineau. 4. Valse interrompue. L. Montagne. PAUZE. 5. Treue Waffengeföhrten. Marsch. H. L. Blankenburg. 6. Le Barbier de Seville. Ouverture de l'opéra. G. Rossini. 7. Polonaise de Concours. L. Montagne. 8. Grande Marche Nuptiale. L. Canivez. N.B. No. 3 Verplicht nummer con cours Rotterdam. No. 2 Eigen gekozen nummer concours R'dam, le prijs Afd. Uitmuntendheid. No. 8 Bekroond met den Eere- prijs concours Rotterdam. De heer L. P. Versteeg, assistent- leeraar aan de Gem. Teekenschool alhier legde te 's-Hage met gunstig ge volg het examen Nijverheidsonderwijs (N II) af. Wij namen dezer dagen eens een kijkje in de in aanbouw zijnde nood kerk en werkelijk wat ruimte, inrich ting enz. betreft, viel ze ons| als nood kerk heel veel mee. Het is een flinke ruimte, zoo zelfs dat alle banken' uit de oude kerk (behalve de achterste) er een plaats in zullen vinden, al zullen dan de gan- getjes wat smaller worden. De priester vindt er een ruim sacristie en bij den ingang achteraan is een flink portaal gemaakt, terzijde zijn twee nooddeuren aangebracht, een ruim koor boven biedt den zangers meer dan voldoende plaats. De kerk is van een nieuwen binnen wand voorzien, zoodat het geheel een dubbele wand heeft. De kerk is van binnen licht geverfd en zal electrisch worden verlicht en verwarmd, twee wegen zullen er toegang toe verschaffen, een in de Grootestraat door den dam bij de Eerw. Zusters en een in de Stationstraat, door den weg langs de Gasfabriek. Ook een klein klokje zal op het dak worden aangebracht, zoodat er geluid kan worden. Vergissen wij ons niet dan zullen er Zondags vier H. Missen zijn en zal ze over een drietal weken in gebruik worden genomen. De algemeene vergadering van de R. K. Werkliedenvereeniging Maandag avond gehouden, werd bij verhinde ring van voorzitter en vice-voorzitter geleid door den penningm. F. Smolders, die de niet talrijk opgekomen leden welkom heette en de mededeeling deed dat ook de eerw. adviseur tot z'n spijt verhinderd was de vergadering bij te wonen. Na voorlezing en goedkeuring delf notulen werd het woord verleend aan den heer van Empelen, ambtenaar van „Concordia", verzekeringsinstelling van de R. K. arbeidersbeweging, die in een zakelijk en helder betoog de werking en het nut van deze verzekeringsinstel ling voor de roomsch-vereenigde arbei ders uiteenzette, hierbij vooral wijzende op de belangrijke bepaling, dat bij ziekte, werkeloosheid, gezinsvermeerde ring, werkstaking en uitsluiting, het ge zinshoofd gedurende een aantal weken vrijstelling van premiebetaling heeft. Hij stelde ook de Centrale Ziekenkas en Centrale Volksbank als belangrijke instellingen der federatie duidelijk in het licht. Applaus en een woord van dank viel hem na zijne rede ten deel. De verdere vergadering was in hoofd zaak gewijd aan min of meer belang rijke mededeelingen, als de door de federatie te organiseeren reis naar Rome, de nieuwe kringindeeling in het diocees, waardoor Waalwijk als standplaats voor een kringambtenaar is komen te vervallen en bij den BosclTis ingedeeld. Weke lijks zullen hier echter de zittingen nog gehouden worden voor het geven van adviezen. Nog werd mededeeling gedaan dat bij den Diocesanen Bond een kolen- inkoopbureau in functie zal komen, waardoor de kolen aan de Coöp recht streeks van de mijnen geleverd zullen worden, hetgeen zeker belangrijke voor- deelen zal opleveren. Ook werd mede gedeeld dat door de afdeeling Waalwijk bij den Diocesanenbond een voorstel is ingediend, om inplaats van 2 slechts 1 centrale raadsvergadering per jaar te houden. Besloten werd spoedi| een vergade ring voor de vele werkloozen te houden bedoeld als proef, om hun een nuttige tijdpasseering te bezorgen. Bij de rondvraag besprak het lid de Brouwer het groote gemis aan een zwem- en badplaats in de gemeente, nu door de eigenaars van de zoogenaamde Hoefswielen, op voor hen wel gegronde reden, het baden aldaar verboden *is. De eenige gelegenheid is daardoor komen te vervallen. Na eenige gedach- tenwisseling werd besloten een adres tot den gemeenteraad te richten, het gemeentebestuur verzoekende, pogingen in het werk te stellen om door moge lijken aankoop van deze wielen of op welke wijze dan ook een badgelegen heid te verkrijgen, die met vermijding van alle luxe aan slechts matige eischen voldoet. Op voorstel van het lid J. Leijten werd besloten, eveneens in genoemd adres te verzoeken, dat de raad een besluit zal nemen om in de plaatselijke politie-verordening een artikel op te nemen, voorschrijvende het gewicht van diverse soorten huisbrandkolen in den kleinhandel zulks ter wering van de onredelijke concurrentie die de coöpe ratie en plaatselijke handelaren door venters van buiten wordt aangedaan. Nadat eene aangelegenheid van huis- houdelijken aard was besproken en door den waamemenden voorzitter dank was betuigd voor de zakelijke discussies, deelde hij nog mee dat bij het bestuur voorzat meer algemeene vergaderingen te houden dan tot heden en sloot daarna met den gebruikelijken christelijken groet de vergadering. Het massale Hanze-Bankgebouw in de Mr. van Coothstraat, waarop we nader zullen terugkomen, nadert zijne voltooiing. Men hoop het einde Sept. in gebruik te nemen. Het opslaan, afbreken en opber gen der kiosk is door 't bestuur van Waalwijks Belang opgedragen aan de firma Wed. A. Aarts Zonen, als zijnde de laagste inschrijfster. De inspecteur van Politie, de heer P. Letschert, behaalde 25 dezer te Zundert (Wernhoutsborg) met zijn politte- hond „King" het certificaat K. N. P. V. met lof. De heer L. van de Griendt, rijksveld wachter alhier, behaalde met zijn politie hond „Bart" eveneens het certificaat. Dat onze gemeente ook op dit gebied een goed figuur maakt, blijkt hieruit dat van de 29 honden, die dit jaar in de provincie Noord-Brabant waren voor gebracht, de heer P. Letschert alhier No 3 en de heer C. van Haperen alhier No. 9 was. Circa 10 jaar geleden behaalde de heer Letschert het eerste certificaat met zijn politiehond King, Groenendaeler. Door de Waalwijksche Biljartclub werd j.l. Zaterdag aan een gehouden biljartconcours deelgenomen te Dussen, waar zij den len en 2en prijs behaalde. De vereeniging „Koninginnedag" zal hare traditie getrouw Zaterdag na H. M.'s verjaardag dit feest herdenken en dit zal bestaan in het geven van een reeks van muzikale uitvoeringen in voor malig Besoijen. op de kiosk nabij het oud-raadhuis. Het programma vangt aan ten 5 uur met een muzikale wandeling der harmonie „De Volharding" van Drunen vanaf het gemeentehuis te Waalwijk. 6 uur Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel". 6.30 uur Liedertafel „Tot bloei der Toonkunst". 7 uur Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah". 8 uur. Harmonie „De Volharding" Drunen. In ons volgend nummer geven wij 't uitvoerig programma. Vlugger als verwacht is, zullen de voetbalwedstrijden voor de competitie een aanvang nemen. Reeds voor Zondag a.s. zijn de wed strijden vastgesteld, waarvan Waalwijk ook zijn aandeel heeft in den wedstrijd tusschen de Waalwijksche clubs, Quick- W.S.C. De navolgende vereenigingen zijn in de 3de klas N.V.B. ingedeeldQuick, W.S.C., R.W.B., Zalt Bommel, Rood- borstjes, Longa, N.O.A.D. en Willem II. Dit is een mooie afdeeling welke spannende wedstrijden te zien zal geven. De eindwedstrijden van R.W.B. hebben een gunstig verloop gehad. Door het prachtige weer was er veel publiek aanwezig en heeft volgens ver wachting spannende wedstrijden gezien, er zijn dan ook maar weinig doel punten gemaakt. S. V. V. Sprang klopt Excelsior Capelle met 2—0. Berdijk wint van de Trekvogels met 1—0 na verlenging. Finale Sprang—Berkdijk bleef onbeslist, na loting wint Berkdijk den beker, S. V. V. den Lauwerkrans, Capelle en Trekvogels 3en en 4en prijs. Zondag hield de postduivenvereen. „De jeugdige Vliegers" een wedvlucht vanuit Maastricht. De prijzen werden behaald als volgt: Jonge duiven1 en 4 G. de Graaff. 2 en 8 N. Berends. 3 Ant. Verhilst. 5. Ant. Bergmans. 6 Th. Trimbach. 7 G. Sars. Oude duiven1 N. Berens. 2 Ant. Bergmans. De postduivenvereen. „Besoijen" hield Zondag 13 Aug. een wedvlucht met jonge duiven vanuit Hal (België). Afstand 115 K.M. De duiven werden door de zorgen van den Zuiderbond gelost ten 7 uur en hadden, gezien de uiteenloopende aankomst, onderweg met ongunstig weer te kampen. De prijzen werden als volgt behaald 1 Adr. Blom, 2 C. de Louw, 3 en 4 Joh. Verhagen, 5 Gebr. de Leijer, 6 Adr. Blom, 7 Jac. Pullens, 8 A. van Es, 9 Gebr. de Leijer, 10 R. J. Schoemans, 11 Adr. Blom. De aankomst der eerste duif werd geconstateerd om 8 uur 27 min. en 9 sec. en der.elfde om 9 uur 33 min. en 57 sec. Zondag 20 Aug. werd een wedvlucht met jonge duiven gehouden vanuit Mons (België). Afstand 157 K.M. De duiven werden om 8 uur 45 min. gelost en de prijzen behaald als volgt: 1, 2 en 3 Adr. Blom, 4Jac. Couwen- bergh, 5 en 6 Gebr. de Leijer, 7 Am. Bakkers, 8 Ant van Es, 9 Joh. Verhagen, 10 Joh. v. d. Heijden. De aankomst der eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 57 min en 17 sec. en der 10e en 11e om 11 uur 8 min. en 4 sec. Zondag 27 Aug. werd een wedvlucht, eveneens met jonge duiven gehouden vanuit Chimay (België). Afstand 185 K.M. De duiven werden gelost om 7 uur en de prijzen behaald als volgt Adr. Blom 1, 4, 6, 8, 9 en 10 onder ling concours. Am. Bakkers 2. A. van Es 3. C. de Louw 5. Joh. Verhagen 7. Ook werd gelijktijdig een kasvlucht gehouden. Hiervan werden de prijzen als volgt behaald: 1 Adr. Blom, 2 Am. Bakkers, 3 A. van Es, 4 C. de Louw, 5 Joh. Verhagen, 6 H. Heijmans, 7 R. J. Schoemans, 8 Jac. Pullens, 9 Joh. v. d. Heijden, 10 Jac. Couwenbergh en 11 Gebr. de Leijer. De eerste duif werd geconstateerd om 9 uur 33 min. en 43 sec., de laatste om 10 uur 11 min. en 33 sec. Te beginnen op Zondag 3 Sept. zal een reeks vluchten aanvangen, respec tievelijk van Boxtel, Eindhoven, Weert en Eijsden. Aan deze vluchten kan door ieder houder van postduiven worden deelgenomen. We hebben voor ons liggen het nummer van 28 Juli van „The Summer Session Californian", een te Los Angelos verschijnend blad, dat een groot portret geeft van Sergeant Louis van Iersel, wiens borst schuil gaat onder de eere- teeken£n. We telden er een veertiental 1 Louis van Iersel is een Hollandsche jongen, wiens familie in Drunen woont. In een artikeltje over „Amerika's meest gedecoreerden held" zegt het blad het volgende Amerika's meest gedecoreerde held, sergeant Louis van Iersel. is student van de „Southern Brankh", waar hij door de regeering is aangewezen voor „vocational training" (oefening in het oproepen). Sergeant van Iersel kwam op 27 Febr. 1917 uit Dussen (Nederland) naar de Vereen. Staten en begon bijna onmid- delijk zijn succesvolle loopbaan. Op 5 Juni 1917 liet hij zich inschrijven in het leger der Vereen. Staten te Patter- son, New Ycrsey, en vandaar ging hij j naar Fort Slocum, New-York. Hij kon toen nauwelijks de Engelsche taal spreken en werd daarom bestemd voor keukenwerkzaamheden tot hij een beetje Engelsch kende. Handige jongeman als hij was, duurde het niet lang of hij was de hoofdzaak meester en een paar weken later schoot hij flink op. Op 25 Augustus 1917 vertrok hij aan boord van de „Germania" als soldaat bij compagnie M van het 9e reg. inf. overzee. Na eenige maanden van ferme oefe ning kreeg Van Iersel's regiment bevel om naar Soissons te gaan en tijdens de gevechten daar werd hij driemaal door een granaat en machinegeweerprojec tielen gewond. Na dezen slag werd hij gedecoreerd met het Croix de Guerre met de palm. Te St. Mihel was hij de oorzaak dat 65 Duitschers werden ge vangen genomen, waardoor hij weer een Croix de Guerre met palm ontving. In Champagne droeg hij tijdens een hevig bombardement gewonden van de front linie naar de achterhoede en voor den daar betoonden heldenmoed ontving hij het Croix de Guerre met zilveren ster. In de Argonne doorstond Van Iersel tweemaal een gasaanval en bij een ge legenheid maakten hij en zijn eskadron zes Duitsche officieren van hoogen rang gevangen, waarvoor zij allen de Militaire Medaille ontvingen. Óp 9 November zwom hij een rivier over, bereikte de Duitsche linies, kroop er doorheen en verkreeg waardevolle inlichtingen, die hij aan zijn bevelvoerende officieren overbracht. Door deze dappere daad kon zijn regiment zijn doel bereiken en de regeering der Vereen. Staten kende hem de grootste onderscheiding toe, de Eeremedaille van het Congres. Sergeant Van Iersel ontving ook het Kruis van „Distinguished Service" en vele andere eeremedailles, behalve die, welke reeds genoemd zijn, in het geheel 14 medailles en 8 eervolle vermeldingen. Als uitgekozen lid van Pershing's garde trok hij met zijn generaal door de straten van Parijs, Londen en Washington. Op 25 September 1919 werd hij in Camp Dix, New Jersey, ontslagen. Wegens minder goede ge zondheid kwam hij onlangs naar Los Angelos met zijn vrouw en kind. Prov. Crt. CAPELLE. Vergadering van den Raad der Gemeente alhier op Woensdag, 30 Augustus 1922. des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening, dienst 1921, en balans ver lies en winstrekening van het gemeen telijk electriciteitsbedrijf 1921. 3. Goedkeuring rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1921 en be grooting van 1923. 4. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1922. Gedurende de maand Juli werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppost kantoor alhier Ingelegd f 4228,31 en terugbetaald f2168,18; het aantal in lagen bedroeg 43, dat der terugbeta lingen 10.- Er werden 126 telegrammen behandeld, waarvan 86 verzonden en 40 ontvangen, terwijl het aantal tele foongesprekken 164 bedroeg, waaronder 20 celgesprekken, benevens 6 telefoon oproepberichten. J.l. Vrijdagavond werd het zoontje van P. v. O. in de Nieuwstraat alhier door een paard van de wed. M. R. zoo danigen slag tegen zijn voorhoofd toe gebracht, dat daardoor een gapende wond ontstond en onmiddellijk genees kundige hulp moest worden ontboden Het kind werd in bewusteloozen toe stand per hondenkar naar zijn woning vervoerd. A.s. Zondag zal in de Herv. Kerk alhier optreden Dr. Severijn, hervormd predikant te Dordrecht, des voorm. hal' tien uur en des nam. 2 uur. A.s. Zaterdag zal in deze gemeente een kinderfeest worden gehouden ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin. Des morgens zul- len alle schoolgaande kinderen onthaald worden, terwijl 's middags volksspelen gehouden zullen worden. De dag wordf besloten met een concert, waaraan hei muziekgezelschap en de beide zang vereenigingen alhier hun medewerking zullen verleenen. De Chr. Zangvereeniging „Halle lujah" alhier zal a.s. Vrijdag onder lei ding van den heer N Snijers üi Raamsdonksveer voor de eerste maal deelnemen aan een concours en wel te Tricht in de derde afdeeling. Wij wen- schen genoemde vereeniging dien dag veel succes. De loting voor de lichting 1923 dezer gemeente zal plaats hebben te Waalwijk op Zaterdag 9 September a.s. des voormiddags half elf. Hieraan zullen 22 ingeschrevenen deelnemen. De voetbalvereniging Excelsior alhier behaalde j.l. Zondag op de beker wedstrijden van R. W. B. te Besoijen een verguld zilveren medaille. Algemeene leden-vergadering der vereeniging van Paardenhouders „Ons Belang" gevestigd te Capelle op Woens dag 30 Augustus 1922, 's avonds 7 uur bij J. Treffers te Vrijhoeve-Capelle. Aan de orde 1. Bespreking verlaging wegens de waardevermindering der paarden. 2. Rondvraag en sluiting. VR1JH.-CAPELLE. Wegens de ten onrechte gevallen critiek van vorig jaar zal hier met Koninginnedag geen feest worden gehouden en daar er van ge meentewege geen subsidie wordt ge geven aan het fanfarecorps zal er ook geen muzikale wandeling door het dorp zijn. Ds. de Jonge hoopt Zondag 3 September a.s. zijn intrede te doen als herder en leeraar bij de Ger. Gemeente alhier. RAAMSDONK. De najaarskeuring van springstieren zal voor deze gemeente worden gehouden te Oosterhout op 12 September a.s. des voormiddags om 10 uur. De loting voor den dienstplicht, lichting 1923, zal voor deze gemeente plaats hebben te Waspik, ten Gemeen tehuize op Zaterdag 16 September a.s. des middags ten 12 uur. 's-HERTOGENBOSCH. De gemeente- raad heeft besloten het vermenigvuldi- gingscijfer der plaatselijke inkomsten belasting voor het dienstjaar 1922—1923 te bepalen op 2. Voor het jaar 1921—1922, toen de opbrengst f 1.250.000 was, be droeg het vermenigvuldigingscijfer 2.5. Thans werd een bedrag van f700.000 noodig geacht. Bij de vaststelling van het cijfer is rekening gehouden met een vermoedelijke daling van het belastbare inkomen van 25 pet. De voorzitter ver klaarde, dat B. en W. verwachten dat het volgend jaar een verdere verminde ring zal kunnen plaats hebben. Aan de N.V. Aannemings-maatschappij Den Bosch, die indertijd een contract had geteekend voor de levering van zand tegen 52 ct. per M5. voor de ver schillende ophoogingswerken, welke werken door verschillende vertragingen eerst later konden beginnen, terwijl in- tusschen groote loonsverhoogingen wa ren ingetreden, is reeds vroeger, op grond van een door een arbitrage-com missie uitgebracht advies, een crisis vergoeding van ruim f 140.000 toegekend. De kosten der verdere ophoogings werken zouden daarnaar berekend wor den. Na onderhandelingen heeft de vennootschap zich bereid verklaard, van het restant de crisisvergoeding f 40.000 benevens de rente te laten vallen. De raad besloot het overige gedeelte van f 183.877.96 uit te betalen. Tot adjunctdirecteur-scheikundige bij den keuringsdienst werd benoemd de heer J. A. L. M. C. van der Eerden. Voor de gemeentelijke Arbeidsbeurs werd de vrije Zaterdagmiddag ingevoerd. Aan B. en W. werd machtiging ver leend, aan Ged. Staten een hinderwet vergunning aan te vragen voor de oprichting van een inrichting voorrest- looze vergassing in de gasfabriek. Aan den heer C. Bouwmeester werd met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als hoofdopzichter der gas fabriek. Op vragen van den heer A. Houtman inzajte de geruchten omtrent de ver plaatsing van den zetel van den krijgs raad naar Vught deelde de voorzitter mee, dat de minister van justitie, wien B. en W. terzake inlichtingen hebben gevraagd, geantwoord heeft die geruch ten niet te kunnen bevestigen. De heer Houtman en andere leden vonden dit antwoord vaag. Zij zouden gaarne weten, of de standplaats van den voorzitter van den krijgsraad in Den Bosch of te Vught is. Mr. Hengst wilde onderzoeken of en zoo ja door wien pogingen waren gedaan om den zetel van den Krijgsraad te verplaatsen. De voorzitter zegde toe, inlichtingen te zullen vragen. Naar „Het Huisgezin" meedeelt, zal de gemeenterekening over 1921 een voordeelig saldo opleveren van ongeveer f 1ÜO.000. Heusden, 24 Aug. 1922. De toemaatverpachtingen der Gods huizen brachten f 79 meer op dan in 1921 en wel f 2681 ondanks het betere gewas. Met 1 Sept. wordt bij de brigade- maréchaussée geplaatst de maréchaussée Valkenburg tot aanvulling van de vaca ture Koster, die alsdan ontstaat. Het bestuur der Debatingclub St. Catharina is in de jongste vergadering gekozen en bestaat uit B. Brouwer Voorzitter, G. G. Carpay vice-voorz., M. Kerkhofs Secretaris, T. S. Schreuder Penningmeesteren J. v. Laarhoven biblio thecaris. Tevens werd door den voor zitter het doel der vereeniging goed uiteengezet, waarvoor de Eerw. Mode rator dank zegde, een drietal nieuwe leden werd toegelaten en bepaald, dat met bekwamen spoed het reglement wordt herzien, terwijl voor de punten van debat de inleiders bij loting zullen worden aangewezen. Aan de processie naar Kevelaer nemen van hier uit deel een goede veertig bedevaartgangers. De Echo vu het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5