J. M. Son en Dr. Langeveld Auto- Verhuur- Inrichting Nieuws uit Kaatsheuvel Kerknieuws. ingezonden Stukken. Oud-ff oil. Onderfrourobrieoón en kaarten Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Burgerlijken Stand. Jac. Pullens, W. v. Dommelen ieder en Vrijdag ie eonsulfeeron zijn van half elf tot 3'|, uur Kaatsheuvel, 30 Aug. 1922. r Zoodag heeft onze Gymnastlek- 2 Vereenlglng dan hare eerste Lustrum- i Uitvoering gegeven. Na eene kleine i straatwandeling der turners met het muziekgezelschap »Euphonia<, werd op het sportterrein, dat lntusschen flink met e belangstellenden bezet was, de turngroet 1 gebracht onder opluistering van het r >Wien Neerlands Bloed*. Daarna werd door den Voorzitter der K. G. V. tot het publiek eene korte toespraak ge houden en vervolgens het programma t afgewerkt. Alles wat we te zien hebben r gekregen was in een woord prachtig, F zoowel van onze jongens als van >Voor waart» en bleef het applaus dan ook t niet achterwege. Nooit hadden wij kunnen denken, dat onze Vereenlglng al zóó ver gevorderd i was. Zeer zeker was er verschil te zien i tusschen K. G. V. en Voorwaarts, doch j wanneer we in aanmerking nemen, dat I onze turners slechts 1 jaar en die van i Tilburg 810 jaar met de sport bezig zijn, moeten we K. G. V. voor hun kranig I werken toch prijzen. Ook de vagebond- i1 marsch trok veel aandacht. Niemand had van zooiets zoo'n gejuich kunnen verwachten. Nadat alles was ten uitvoer gebracht, werd door den leider, den heer Van Gullk, aan allen een woord van dank gebracht. Hij hoopte dat K. G. V. zou sou groeien en bloeien en dat velen zich als lid of honorair Ud zouden opgeven. Dit verdient echter wel eene aan beveling, daar de gymnastiek een ge zonde sport is. Jongens, sluit u daarom bij deze Vereenlglng aan en laat zien, dat Kaatsheuvel nog meer flinke jonge mannen heeft. Wenscht u niet als lid de Vereenlglng omhoog te helpen» steunt deze dan als honoralrlld. Laat ons de Vereenlglng in eere houden, opdat na verloop van korten tijd K. G. V. voor geen enkele tegen- stander behoeft terug te bleven. Z. D. H. den Bisschop vao 's-Bosch heeft op hun verzoek aan den Zeereerw. Heer W. A. J. Tielen en den Weleerw. Heer H. G. A. Verhoeven eervol ont slag verleend resp. als pastoor te Demen en Dieden en als kapelaan te Raams- donk en heeft benoemd tot rector te Handel den Weleerw. Heer J. M. C. Casteltjns, kapelaan te Borgharen, tot pastoor te Demen en Dieden den Wel eerw. Heer J. Simonstot kapelaan te Geften den Eerw. Heef P. J. M. H. Mommersteegtot kapelaan te Raams- donk den Eerw. Heer A. J. M. Caron, de belden laatsten priester van het Seminarie. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Sprang, 29 Aug. 1922. Mijnheer. Verzoeke beleefd, doch dringend om den berichtgever van Sprang het bericht in Uw blad van Woensdag 23 Aug.'22 introk, aangezien de vergadering niet geschorst is, doch wel degelijk gesloten nadat de agenda geheel was afgewerkt, en dat hij in 't vervolg een beetje accuraader optreed. Hoogachtend, Namens het bestuur de Coöp Broodb. .De Broederhulp", B. VERSTEEG Voorz. J. A. SPIKKER Secret. Voor mij bestaat er niet de minste reden om bedoeld bericht in te trekken. Het is toch bekend dat verschillende leden bij de rondvraag in bedoelde vergadering het woord wenschten, doch hun dit door den Voorzitter geweigerd werd. De inzenders van het ingezonden stuk in ons blad van j.l. Zaterdag schreven dit immers ook en maakte daarom langs dien weg hun grieven bekend, indien de leden het woord toch niet kunnen krijgen, waarvoor plaatst U dat punt „Rondvraag" toch op de agenda Doch het bestuur wist dat er reeds lang wat broeide; het werd hun blijkbaar wat warm. Zoolang de Voorzitter alle leden die zulks wenschen (ook onverschillig of zij ter kerke gaan ja of neen) het woord niet geeft, is een agenda niet afgehandeld. De bedoelde vergadering blijft dus m.i. niet gesloten, doch wel degelijk geschorst. En hiermede: basta. CORRESPONDENT. VOOR IN BOEK- EN STEENDRUK, wende men zich tot Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Steendruk vraagt eenige dagen langere behandeling. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op 29 Augustus des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer Rijken. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Aanvrage van Dr. H. van der Wijst te Loonopzand om eervol ontslag. Uit het schrijven blijkt dat de dokter de gemeente gaat verlaten met het oog op de opvoeding en het onderwijs van zijn kinderen. Aangezien het studiejaar half September een aanvang neemt verzoekt hij met ingang van 1 Septem ber eervol ontslag. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit ontslag met ingang van 1 Sept. eervol te verleenen. Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. 2. Schrijven van Dr. Steenmetzer te Utrecht, houdende het verzoek voor dokter in Loonopzand in aanmerking te mogen komen. De Voorzitter zegt dat Dr. Steenmet zer te Nijmegen is geboren en thans te Utrecht woonachtig is. Hij wil gaarne op de gestelde voorwaarden en met ingang van 1 September in dienst treden. De informaties die van hem zijn in gekomen, zijn uitstekend en Burg. en Weth. meenen hem dan ook in het volste vertrouwen te kunnen aanbevelen. Hij is thans werkzaam als assistent aan het St. Antonius gasthuis te Utrecht, alwaar dokter Boekelman geneesheer is. Deze geeft de meest gunstigste inlich tingen van hem. Alles te samen genomen, zegt de Voorzitter, valt het goed, want nu wordt de practijk niet onderbroken wat voor Loonopzand altijd een groot gemak is niet alleen, maar ook een voordeel. De Bresser. Het is mij opgevallen, dat er direct een sollicitant was al voor wij wisten dat dr. v. d. Wijst ging vertrekken. Voorzitter. Dat is iets waar ik u moeilijk op kan antwoorden om reden wij het zelf ook niet eerder wisten. Hii zal het natuurlijk van dr. v. d. Wijst zelf hebben vernomen. Deze zal ook wel hebben begrepen dat hij in een ander geval zoo maar direct niet had kunnen wegloopen. De heer v. d. Wildenberg zegt dat n Loonopzand dr. v. d. Wijst een goede reputatie heeft en als dokter betreurt men het heengaan. Zoover men als vreemdeling en met een korte kennis making kan oordeelen, gelooft hij wel dat men in dr. Steenmetzer een flink persoon heeft gevonden en wat zijn kennis betreft, de getuigenis van dr. Boekelman staat daar genoeg borg voor dat we in hem ook een goede dokter zullen hebben. De indruk die men als persoon van tem heeft gekregen is buitengewoon. De Bresser. De getuigenis van dr. Boekelman weegt bij mij het zwaarst. Van den Wildenberg. De getuigenis van dr. Boekelman is buitengewoon evenals de indruk van zijn persoon. Van Amelsfoort. De indruk van dr. v. d. Wijst was in het begin ook zoo buitengewoon, werd toen gezegd. Van den Wildenberg. Die is wat dokter betreft, ook nimmer beschaamd geworden. De Wijs. De indrukken die hij achter- aat, wegen zwaarder. Van Amelsfoort. Ik weet het niet, maar het lijkt nu toch zoo n beetje op een onderonsje. Voorzitter. Onzerzijds is dit toch niet gebeurd. De dokters hebben onderling een en ander besproken. Van Amelsfoort. Men had hem wel schriftelijk kunnen benoemen, dan had den wij daarvoor niet bijeen behoeven te komen. Van Lier. Als men daar veel bezwaar tegen heeft, dan kan nog een oproeping worden gedaan. Van Amelsfoort. En de andere is nu al vertrokken. De Wijs. Die is niet vertrokken, die is maar weg gegaan. Voorzitter. Die is eenige dagen weg, dat is waar, maar hij heeft toch be hoorlijk een plaatsvervanger aangesteld. Van Amelsfoort. Kan met den nieuwen dokter geen condities gemaakt worden dat hij minstens een aantal jaren hier moet blijven. Dat telkens een andere dokter hebben, daar zie ik niets in. De heer Van dfen Wildenberg meent iets dergelijks te moeten ontraden, want als een dokter b.v. voor 5 jaar zich zou vastleggen en hij zou daarvan 3 jaar tegen zijn zin in de gemeente moeten verblijven, dat acht hij voor de practijk niet wenschelljk. Spr. wil bier nogmaals verklaren dat dr. v. d. Wijst als dokter buitengewoon goed is bevallen en nog. Alleen la hij wat duur geweest doch de nieuwe dokter is daarover gesproken en deze heeft al gezegd dat de tarieven door hem zullen worden herzien, Niettegenstaande echter dat dr. v. d. Wijst duur was, spr. wil gaarne erkennen van heel duur, durft hij verklareu dat alle Inwoners hem toch hebbeu aangehangen en nog aanhangen. De Voorzitter is de meening toege daan dat men zich niet zoo angstig be hoeft te maken, dat de nieuwe dokter spoedig zal vertrekken, want de onder vinding heeft geleerd dat in Loonopzand een goede praktik is te maken. Er Is daar voor een dokter een heel goed be staan te vinden. Uit alles Is na te gaan dat dr. v. d. Wijst er veel geld heeft verdiend. Spr. Is het met den heer van den Wildenberg eens dat dr. v. d. Wijst als dokter beslist goed Is, maar van te voren heett hij den raad gezegd, dat het hem uit de ingekomen Informaties be kend was dat het een trekvogel was. Dat heeft hij bij zijne benoeming niet onder stoelen of banken geschoven. De Voorzitter meent uit alles dat hij Loonopzand kan feliciteeren met dr. Steenmetzer. De informaties zijn in alle opzichten gunstig en het zou hem zeer verwonderen als hij het eerste jaar al zou gaan vertrekken. Wat ook veel zegt is dat de bevol king nu reeds in hem valt. Van Amelsfoort. Boekelman kan over hem wel goede informaties geven, maar die opereert toch uitsluitend, geloof ik. Voorzitter. Dr. Boekelman is geen operateur, daarvoor heeft hij iemand anders, een andere collega. Ijpelaar. Hoe lang zullen wij hem nu benoemen. Voorzitter. Voor onbepaalden tijd, juist als het met den anderen dokters is gegaan en met alle ambtenaren gebeurt. Ijpelaar. Dus dan kan hij gaan loopen als hij wil. Voorzitter. Dat is hier toch ook zoo. Ijpelaar. Ik heb wel eens hooren zeggen, dat dr. de Both kan gaan loopen als hij wil, maar dat de gemeente hem geen ontslag kan geven. Voorzitter. Als hij zijn plichten vol brengt, neen dan is er ook geen reden voor om te ontslaan. 3. Schrijven van J. Maas, inzake aan koop grond aan de Verlengde Hoofd straat. Adressant wijst er in zijn schrijven op dat de Spie grond voor f 100 ab normaal hoog in prijs is en f 3 per M2, wordt. Het is hem bekend dat door van Luxemburg destijds een stukje grond is gekocht voor f 25. Voor dit bedrag wil hij het bewuste perceeltje grond koopen. Mocht de raad daarop niet willen ingaan, dan verzoekt hij de koop ongedaan te maken. Aangenaam zou het hem tevens zijn indien daar dan borden worden geplaatst met: „Verbo den vuilnis te werpen* want van dat vuil heeft hij veel overlast. Voorzitter. In een vorige vergadering is door ons gezegd dat het perceeltje grond weinig of geen waarde heeft, echter wel voor den betrokken persoon. De heer Snaphaan merkt op dat het waar is dat aan van Luxemburg destijds een perceeltje grond is verkocht voor f25 Men mag echter niet uit het oog verliezen dat hij daar heel wat aan heeft moeten versjouwen vooraleer het voor hem bruikbaar was en dat moet ook in aanmerking worden genomen. Dit perceel is volgens hem voor Maas niet te duur want deze moet toch in aanmerking nemen dat dit bedrag later in den koop spreker is het bekend dat aan Maas gevraagd is een stuk van dat terrein te kunnen koopen terug komt. Van Lier. Als hij dat spieke niet heeft, kan hij daar niet laten bouwen. De Bresser. Een ander heeft dus niets aan dat stukje grond. Snaphaan. Dat ben ik niet met je eens want daar kan wel een woning gebouwd worden als men dat doet als het type van Kolsteren. Daar is het terrein diep genoeg voor. Ik zou daarom het ge nomen besluit handhaven. De heer Van Lier zegt dat er door de wegencommissie over is gesproken. De commissie was n.l. van oordeel dat dat puin kan worden opgeruimd en geworpen worden in die sloot achter in de straat, welke moet worden dicht gemaakt. Als dat daar wordt aanbesteed, moet een en ander toch gebeuren. Vooral zou de commissie daartoe overgaan om dat het zoo vlak aan de straat is gelegen en het een onooglijk gezicht geeft. Ook al wordt het niet verkocht, dan nog zou de commissie de puin willen laten op ruimen. Voorzitter. Daar zal heel wat kosten op komen. De vraag is wat er dan nog van dat bedrag zal overschieten. De heer de Wijs zou het voorloopig zoo laten liggen. Van Lier. Ge moet toch rommel hebben om dien sloot dicht te gooien. ijpelaar. Als ge het vuil vandaag daar laat weghalen, rekent er dan maar ge rust op dat er een volgend jaar weer evenveel rommel ligt. Van Lier. Maas zei mij dat er vroeger nooit vuil werd geworpen. Indien de politie daar eens een oogje in het zeil hield, zou daar nu ook wel een einde aan komen. Voorzitter. Als Maas u dat gezegd heeft, dan denk ik dat hij zicb vergist want zoo lang [ik nu al hier ben heb ik het nooit anders gekend ais zoo. Ijpelaar en Snaphaan die daar in de buurt wonen, zullen dat ook moeten erkennnen. Snaphaan. Maas zal alles op z'n voordeeligst uitleggen. De Wijs. Hij zal eerst alles laten opruimen en het dan koopen. De heer van Lier zegt dat dit niet uit de bespreking die hij heeft gehad, is opgemaakt kunnen worden. De Voorzitter wijst erop dat de be doelde sloot veel gemakkelijker met zand, dat zeer dichtbij is, gedempt kan worden, dan met de daar liggende puin. De heer Roestenberg meent dat de (Jaar wonende menschen gelegenheid moeten hebben hun puin ergens neer te gooien. De Bresser. Daarvoor is toch een vuilnisbelt bQ Robbe. Roestenberg. Het gaat toch niet aan dat die menschen heelemaal aan het etnde van de straat moeten gaan. Spr. meent ook dat als al dat vuil van gemeentewege eerst wordt opge ruimd dan nog eens opnieuw over den koop moet worden ges roken. De heer van Lier gelooft dat het 't beste zal zfln om den toestand te laten zoo hij Is. De Commissie zou het vuil niet willen hebben opgeruimd ter wUlo van Maas maar ter wille van het algemeen omdat het juist aan den openbaren weg is gelegen. Na nog eenige discussie wordt be sloten adressant te berichten dat de prijs f 100 moet zijn. Bij de rondvraag dringt de heer Ijpelaar er op aan dat dit jaar de lantaarns, electrlsche zoowel als de gaslantaarns, bijtijds In orde zullen worden gebracht opdat ze by het begin van den winter kunnen branden en het niet gebeurt als een vorig jaar, dat ze midden in den winter nog niet kunnen branden. Toen was het werkeiyi^al te gek, want dan was het met de lantaarns een ditje en dan weer een datje. Men kan evengoed intijds zorg dragen dat de lantaarns goed branden. De heer Roestenberg, voorsltter van de gascommlssle, erkent gaarne dat een vorig jaar men te laat was met het in orde maken van de lantaarns. Gisteren avond echter is In de gehouden ver gadering'van de gascommlssle besloten direct te gaan zorgen voor het in orde maken daarvan, alsook dat op enkele punten van de gemeente nog een lantaarn zal worden geplaatst. Van Lier. Is Van den Heuvel al gereed met de begrooting voor de ver betering van de wegen. Voorzitter. Hij Is er zoo goed als mede gereed en dan komt het in de commissie. Van Lier. Omdat In een vorige ver gadering was .gezegd dat het in een volgende vergadering zou komen. De heer Van den Wildenberg komt nogmaals terug op hetgeen In vorige vergaderingen door hem is gezegd be treflende het effenen van wegen door werkloozen. Z.l. is er wel werk dat door de werkloozen kan worden gedaan, ook al hebben deze, sooals in een vorige vergadering la opgemerkt, geen verstand van grondwerk. (Slot volgend nummer.) en vervolgens zijn oom doodgeschoten. Daarna heeft hij gepoogd zelfmoord te plegen. Hij verklaarde, dat hij zijn kinder tal had willen verminderen om met zijn schoonzuster te kunnen trouwen. Het Chileesche stoomschip Itata is te Santiago de Chili vergaan. Men beschouwt de 160 passagiers en de bemanning als verloren. Men heeft gisteren rook zien op stijgen uit den luchtkoker van de mijn Argonant, welke men den eenig moge lijken uitweg achtte voor de 48 inge sloten mijnwerkers. Dit schijnt er op te wijzen, dat allen zijn omgekomen. Maandagmiddag dook de 17-jarige P. G. te Scheveningen van den bagger molen, die in de Scheveningsche buiten haven ligt en kwam niet meer boven. Het lijk is nog niet gevonden. - Maandag is op de Groest te Hilversum de 5-jarige A. van de L. door een motorfiets aangereden. Het is aan de gevolgen overleden. Maandagochtend merkten een paar rechercheurs te Amsterdam op, dat een jongmensch, dat hun voorkwam bank- looper te zijn, werd vergezeld door iemand, die er niet bepaald gunstig uit zag. Even later zagen zij het jongmensch aan dien persoon iets overhandigen, waarop beiden elkander verlieten. De verdachte persoon, die daarna door de rechercheurs aangehouden werd, bleek in het bezit van f8250 te zijn. Aanvan kelijk wilde hij de herkomst niet ver- klaren, doch bekende tenslotte hetbedrag van het jongmensch te hebben overge nomen, waarvoor deze zijn belooning later wel zou ontvangen. Het jongmensch deed intusschen aan een der politie- bureaux aangifte van het verliezen van dat bedrag, hetwelk hij ten nadeele van zijn patroon had verduisterd. Beide ver dachten werden ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Ia de Pi. Doklaan te Amsterdam la een 6-jarlg jongetje bekneld geraakt tusschen een vrachtauto en ijzeren balken die tegen een loods alddar stonden. Hevig bloedend uit neus en ooren werd het jongetje naar het Port. Isr. ziekenhuis overgebracht, waar het na eenige oogen- blikken overleed. CAPELLE. Over Juli 1922. GeboortenWilhelmina Adriana dv A Konings en H J Ockers Adrianus zv A Faro en A Kruis Johanna Adriana dv C Verduyn en A P Ver hagen Maria Cornelia dv J Verha- Ï;en en J C v d Schans Catharina anneke dv B P Timmermans en H F van Dongen Hendrika Elisabeth dv J C v Os en M Werther. Huwelijken: D Rijken oud 23 j en J C v Peer oud 21 j A M Blom oud 28 j en D Sterrenburg oud 23 j. Overlijden: Adriana de Jong oud 64 j echtgenoote van A Ophorst B Karsten oud 65 j echtgenoot van G v Lunsen. Aneta seint uit Weltevreden d.d. 27 Augustus: Vandaag is een ernstig motorongeluk gebeurd. De motorrijders Brunt en Dubel tafemployés van de Bataafsche, werden bij een botsing met de stoomtram ge dood. Eenige Arnhemsche jongelieden onder wie de 18-jarige A. v. A. ver- oefden eenigen weken geleden te Loos duinen. 14 Aug. gingen zij per rijwiel stroo inkoopen. Toen zij naar de tent erugkeerden, meende een aan den weg staanden boerenknecht, de jongens eens jang te moeten maken en schoot met een tweeloops geweer, geladen met kruit en proppen papier, welk papier hij vooraf in slootwater had gedrenkt, n de richting van de fietsende jongens met het gevolg, dat van A. in den lin- cerarm werd getroffen. Hij stelde zich onder geneeskundige hulp; een prop papier werd uit zijn arm verwijderd. 19 Aug. werd de tweede prop verwij derd. J.l, Woensdag trad tetanus in en moest de jongen worden opgenomen in het St. Elisabethsgesticht te Arnhem waar hij gisternacht is overleden. Door den veldwachter van Loosduinen is proces-verbaal tegen den boerenknecht opgemaakt, ten eerste wegens het dra gen van een verboden vuurwapen en ten tweede voor het zwaar lichamelijke letsel toebrengen door schuld. Te Katwijk aan den Rijn is Zondag morgen zekere A. Smit, werkzaam aan de gasfabriek te Den Haag, bij het hengelen verdronken. De ongelukkige laat een weduwe na met 9 kinderen. Het 2'/a-jarig zoontje van H. Fielen te Haageveen is gisteren verdronken. Te Lugano heeft een man in een aanval van razernij drie zijner kinderen met een scheermes den hals afgesneden ARTS, MOND- en TANDARTS, Soplüastr. 22, BREDA. zullen by den Heer Stationstraat 30, WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond en tandziekten. 20566 Het plombeeren der tanden, alles beslist pijnloos en tegen zeer laag tarief. Op de Kunsttanden wordt gegarandeerd. Waalwifk. 21912 Boodschappen [worden aange nomen bij den Heer H. KOLSTEREN-Lagarde tegenover de Mr. van Coothstraat. Telefoon No. 129.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6