I V""°l Binnenland. Ingezonden 5tukken. Gemengd Nieuws. Het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, uit zeer goede bron, dat het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zal verdwijnen. Het voorne men bestaat het ministerie te splitsen en de deelen onder te brengen bij de Departementen van Waterstaat en Arbeid. Minister Aalberse zou met zijn depar tement in het gebouw van het huidige departement van LH. en N. komen. De Directie van den Landbouw zou dan naar het departement van Binnen- landsche Zaken gaan. de afdeeling Nij verheid zou bij het Ministerie van Ar beid komen onder minister Aalberse, terwijl de afdeeling Handel ten deele naar Waterstaat en ten deele naar Bui- tenlandsche Zaken zou overgaan. Men vestigt er onze aandacht op, aldus „De Tijd", dat de post tegen woordig zeer streng optreedt tegen ver zenders of liever tegen ontvangers van prentbriefkaarten. De minste of geringste bijvoeging veroorzaakt strafport, wegens onvoldoende frankeering. Tot de onge oorloofde bijvoegingen worden ook ge rekend enkele letters, zooals b.v. H.G of m.h.g. Ook de naam van den dag mag niet aan den datum en plaats van afzending worden toegevoegd. De post beambten vooral op kleine kantoren hebben ruimschoots tijd om alles na te snuffelen en ze doen het ook. Weshalve een waarschuwing aan afzenders van prentbriefkaarten niet overtollig is. De nieuwe regeling betreffende de opheffing van de bediening van verschil lende openbare overwegen bij de spoor wegen zal spoedig door den minister van Waterstaat worden goedgekeurd. Ten gevolge daarvan zullen ontslagen volgen onder het personeel, belast met de bewaking en de bediening dier over wegen Speciaal wat betreft het personeel dat ter aflossing in dienst genomen is. Men schrijft aan Het Volk uit Den Haag: Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat in verband met de samenstelling van een nieuwe regeering het voornemen tot ingrijpende maatregelen over te gaan. Zoo doet zich een sterk streven gelden om te geraken tot opheffing van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling door verdeeling daarvan over verschillende departemen ten. Vast staat dat de nijverheidsraad en de middenstandsraad zullen worden opgeheven. Zeer waarschijnlijk zullen zij onderafdeelingen worden van den hoogen raad van arbeid. De scherpe daling van de marken- koers. waardoor het Duitschland niet mogelijk is, die hoeveelheden fruit uit ons land te betrekken, die het gewoon is, beteekent voor onzen fruithandel een aanzienlijke vermindering van afzetgebied Nu de oogst dit jaar bijzonder ruim is, worden andere markten met het Hol- landsch fruit overvoerd met het gevolg, dat slechts zeer matige prijzen kunnen worden bedongen. Het meeste gaat naar Engeland en de laatste weken zijn zulke hoeveelheden pruimen in Engeland aan gevoerd, dat de consumptie het fruit nauwelijks kan absorbeeren. Nederland viert blijde den jaardag van zijn Koninginne. En dit is wel het opmerkelijke, dat ieder aanstonds treffen moet, dat deze herdenking de laatste jaren meer en meer wordt een alge meene nationale vierdag. Een vierdag, niet van bovenaf gecom mandeerd door vlaggen op officieele staats- en gemeentegebouwen als ambte lijke erkenning van het hoogste staats gezag, maar een vierdag, spontaan georganiseerd door een der Landsvrouwe toegenegen bevolking, die Haar op dezen dag haar liefde en aanhankelijk heid wil betoonen. Nederland heeft zijn Oranjehuis lief in de vereerde vrouw van zijn beschei den vorstin, die niet naar uiterlijke populariteit jaagt, gewekt door vertoon van vorstelijke pronk en praal, maar in wie het zijn hooge schutsvrouwe erkent van zijn nationale eenheid En dit moet voor de jarige vorstin, die haar vijf en twintigste regeerings- jaar ingaat, de blijde voldoening zijn, dat in dezen tijd van wisseling van staatsgezag, haar volk in trouwe aan hankelijkheid zich steeds in nauwer kring om Haar schaart, in dankbare erkenning van Haar gezag, dat ons vrede brengt en geluk. Het oude trouwe „Oranje boven kiinke Haar op dezen feestdag toe als een roep van trouw, van liefde en aanhankelijkheid als een wensch voor Haar gezegend behoud voor een nog onafzienbaar tal van gelukkige jaren, als een spontane bede tot God „Domine, salvam fac Reginam nostramHeer, zegen en spaar onze geliefde Koningin tot heil en welzijn van volk en vader land.! Naar aanleiding van het artikel van Mr. M. M. van Zeizen in de N. R. Ct. over de Duitsche levensver zekering-polissen en een artikel in het Handelsblad over hetzelfde onderwerp weet het Haagsche correspondentie- bureau mede te deelen, dat zich te 's Gravenhage reeds een comité vormde tot behartiging van de belangen van polishouders van ingebreke blijvende Duitsche levensverzekeringsmaatschap pijen. Op verzoek van dit comité heeft een der Kamerleden reeds heden over de kwestie een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red SPRANG, 30 Aug. '22. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zagen wij onderstaand stukje geplaatst in Uw veel gelezen blad, waarin wij het stukje van „Vele leden van Broederhulp" lazen en achten het een dure plicht daarop een antwoord te geven als commissarissen van toe zicht daarop vertegenwoordigd te zijn geweest. Dat die vele leden durven schrijven, dat de vergadering van 22 Aug. 1.1. geschorst is, moeten wij hen toeroepen „Leg toch af den leugen en spreek de waarheid." Genoemde vergadering is toch wel degelijk door den Voorzitter gesloten, nadat aan een ieder der aanwezigen de gelegenheid was gegeven het woord te voeren. Geachte lezer, wanneer ge weet dat deze vergadering een protest-vergade ring was, aangevraagd door een 20-tal leden, doch toen hun punt aan de orde kwam, door den voorzitter nog eens speciaal gevraagd is of niemand het woord wilde voeren, niemand stof tot spreken had, is toch wel een duidelijk bewijs dat ze in hun stuk gedwaald hebben. Zij schreven „Christenen kunnen dwalen maar laten zich nooit beschul digen op een zoo'n danigen manier"!! Geachte lezer wanneer ge het voren staand gelezen hebt, moet ge dan niet met ons instemmen, als wij U vragen of bovenstaand gezegde niet beter door ons geplaatst had kunnen worden. Wat het gewezen lid J. Vos betreft, hadden wij liever gezien dat genoem den persoon opgetreden was als Anti- Revolutionair en niet als Revolutionair, het werk dat wij als commissarissen ten sterkste bestrijden. Dat de Voorzitter gesproken heeft over het geloof met het kruis voor den kop is ook onwaar, hij heeft echter in dien zin gesproken, dat hij zulk een optreden niet van Anti-Rev. had ver wacht. Met het kruis in top, en toch, in der werk de drijfkracht van het com munisme. Dan willen wij nog even zeggen dat het R.K, geloof op geheel de vergade ring niet door hem is genoemd. Wij hadden liever gezien dat zij, als christenen, hun naam onder het stukje hadden vermeld, en verzoeken hen zulks indien zij den lust hebben nogmaals terug te komen en willen wij met dit woord besluiten, wie onrecht zaait, zal moeite maaien. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte teekenen wij als Commissarissen, J. H. BOLDER. C. KLOOTWIJK. Flfne Regen bedriegt het meest Mijnheer de Redacteur. Onder bovenstaand opschrift verzoe ken wij U beleefd onderstaand stukje in Uw veel gelezen blad te willen plaatsen. Wanneer we het ingezonden stuk le zen onder motto. Vele leden van «Broe derhulp* en op de vergadering geweest zi)n moeten we zeggen, dat die z.g. chrlstenmenschen gedwaald hebben, want het hangt gewoon van leugens aan el kaar en zullen er hieronder enkele naast de waarheid zetten. Ten eerste is door on9 nooit geen geldboete betaald, maar wel is door den secretaris van het oude bestuur in de eerste dagen van Mei 1918 geboekt voor die procedurezaak ongeveer f 380.—, terwijl A. de Jong met een groote f 300.— glag sleëen en er nog ver schillende aodere postjes staan te pronken. Vervolgens dat het oude bestuur la een vergadering Is overrompeld is ook in strijd, ze zijn eerst door de Commis sarissen geschorst, daarna op de daarop volgende vergadering met 51 tegen 1 stem het ontslag bekrachtigd, doch toen ze de bescheiden niet wilden af geven i« men naar de bakkerij gegaan, waar toen alles vlot van stapel liep. Dat zij ia eene vergadering zijn ge stoord is ook een dwaling Nadat een algemeene ledenvergadering was bijeengeroepen in de zaal van den Heer J. Kils gaan za tegelijk met hun aanhangers, door samenrotting, een ver gadering beleggen in >Het schuurtje bij de geit* van den Heer Jac. Versteeg op het Oostcind te Sprang, om weer machtiging te krijgen om te procedeereu wat mislukte. Wie flink voor den dag durft te komen met zijn werk (en dat moet een waar chrlstenmensch toch, want diens werk mag gezien worden) gaat toch geen vergadering bijeenroepen in een schuurtje waar nog geen 25 man in kan loplaats van een 125 leden. Dat op hetgeen het Hd J. Vos ter verdediging wilde inbrengen de voor zitter zei: »ge hebt hier niets te lezen of te zeggen doe dat in de kerk, daar kunt je lezen wat je wil is ook een grove leugen, en kunnen ons niet voorstellen hoe chrlstenmenschen zoo iets durven neerschrijven, en kotnt duidelijk het ge zegde uit van den voorzitter: >dat vel schillende zich onder den mantel van schijnheiligheid scharen» 1 We willen de zaak V09 eens nader beschouwen hoe zc in zijn werk gegaan was. Ge moet weten geachte lezers, dat Vos als lid geroijeerd was en nu op deze vergadering in beroep kwam. Nu kon hij zich verdedigen en begon zijn plei dooi al9 volgt >Geachte vergadering Er kwam een briefje bij me met een snotneus, (bij bedoelde zeker een snutneus met een briefje en ik dacht zei spreker, wat zal dat te beteekenen hebben en toen Ik het zag, zei ik dat Is van de coöpe ratie (in de handen wrijvend) en toen ik het inzag, zag ik dat ik geroijeerd wa9 en lk dacht daar zijn snotneuzen aan het werk geweest.* Hierop wees de voorzitter dat het niet aanging om personeel ea bestuur zoo maar te beleedigen, waarop hij de kluts kwijtraakte en men uitzijn verdere rede niets kon begrijpen, waardoor toen bij zijn rede geëindigd bad de voor zitter zei *ais je het in de kerk niet beter afmaakt dan hier er de menscheo niet veei aan zouden hebben, (Bedoeld persoon Is voorlezer In de kerk). Mocht dit als een beleediglng in aan merking komen dan zal toch de zijne, deze oog wel overtreffen. Dat er gezegd is door den voorzitter >er zijn er met een kruis voor den kop* is ook weer een dwaling, hij heeft wel gezegd »Met het kruis in top ea dit was gevoegd achter den zooeven ge noemden zin van schijnheiligheid, en dit slaat niet op het zich beleedigd gevoel de lid Stam en evenmin op andere R.K. Dat het zich beleedigd gevoelde lid zelf zei, ik heb een kruis voor den kop, moet hij zelf weten en kunnen wij daar over geen verantwoording dragen aan gezien hij o,i. In een minder goede geestestoestand verkeerde. Wij willen nog even zeggen dat wij er altijd nagestreefd hebben om enkele R.K. in '1 bestuur en commissie van van toezicht te krijgen en we hebben zelfs een R.K. bakker welke zelf zul len moeten getuigen nooit over het ge loof lastig te zijn gevallen en slotte willen wij nog even zeggen, dat door den voorzitter In zijn openingswoord wel Anti-Revolutionairen heeft genoemd, doch abosluut geen Katholieken en dan alleen die Anti-Revolutionairen, welke hier met een kleine minderheid naar de macht grijpen. Ze zijn dan ook wel met hun ware naam genoemd als een soort >Bolsjewlken< of hebben we hier een nieuwe partij ontdekt die den naam van >Chrlsten-Commucl9ten< zou kunnen dragen Dat de voorzitter zich aan de kerk onttrekt, is een persoonlijke zaak, doch dat hij zich van christelijke instellingen onthoud, durven en kunnen wij ten allen tijde betwisten, aangezien hij met zijn andere broers een 20-tal jaren lid was van de Christelijk Gemengde Zang- vereenlging »De Harpe Slons*, onder leiding van den bekwamen directeor den heer A. C. v. d. Heijdendat zij toen voor dezelfde politiek, welke thans in onze coóp. vereeniging >Boederhulp* wil indringen, hebben bedankt, daar de politiek meer waarde had dan >de ware kunst*, en wat zagen we na enkele maanden? Dat de vereeniging opgedoekt werd, terwijl de kinderen zongen van >jan Hoygen, Jan Huygen, >De ton die ging in d-ul-g-e-c 11 Doch wij hopen en zullen er voor streden dat zulks van de Coöperatie niet zal gezongen worden. Wij hopen, dat ingeval de inzenders nog ceas terug komen, z'j er bun naam kaartje onder zullen zetten, want anders zijn wij geheel oor voor hen. Ja, geachte lezers, waaneer we de verschillende leugens zooal eens nage gaan hebben, zullen we maar zeggen dat de inzenders van het stukje van »Vele ledeu vac Broederhulp* gedwaald hebben Doch die gezondigd hebben, waken en zondigen niet meer U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor plaatsruimte, teekenen wij Hoogachtend, Namens het bestuur der Coöp.. Broodbakkerij >De Broederhulp*, B. VERSTEEG, Voorz. J. A. SPIKKER, Secr. Sprang, 29 Aug. 1922. P.S. Tevens willen wij er den corres pondent nog even op wijzeo, dat toen de rondvraag on siuiti&g aan de orde kwam, er gezegd is door den voorzitter, dat men alleen met voorstellen kon komen uit eigen boesem toen er een lid met een voorstel kwam van personen die geen lid watea, waardoor dit ge weigerd werd. Hij zelf geen voorstel wilde doen en niemand verder het woord verlangende, werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. Op een ledenvergadering kannen toch alleen leden maar een voorstel doen en geen buitenstaanders.) ALLEEN P Volgens een door de admiraliteit te Tokio bevestigd bericht is de Japan- sche kruiser »Nltaka> den 26iten Aug. tijdens een typhoon ter hoogte van de kust van Kamschatha gezonken. Bijna de geheele bemanning, ongeveer drie honderd man, is omgekomen. Van de 322 man, die zich aan boord van de >Itata> bevonden, zijn er slechts 6 gered. Geweldige golven be schadigden het stuur en gaven aldu9 het 9chip aan de golven prijs. Het schip is gezonken. Maandag is het 10-jarig zoontje van den heer J., Rembrandtstraat te Eindhoven, op lustoord Molenheide een ernstig ongeluk overkomen. Terwijl het jongetje op de glijbaan naar beneden gleed, drong er plotseling een splinter van een paar centimeter lang en een hand breed door zijn kieeding en door den onderbuik heen. Bewusteloos kwam de knaap beneden aan, terwijl de veroorzaakte wonde hevig bloedde. Aanstonds werd dr. Van Erp uit Geldrop ontbodeD, die het kind naar het R.K. gasthuis in Eindhoven liet over brengen. Nog des avonds i9 de knaap geope reerd. Gisteren was de toestand vrij wel, zoodat, indien er zich geen complicaties voordoen, hoop bestaat, dat het jonge leven zal kunnen behouden worden. Een 8-tal kleine kinderen ver maakten zich te Kerkrade met vuurtje spelen. De vreugde werd eensklaps ge stoord, toen door een schot of twee schoten twee der kinderen, resp. van 4 en 5 jaar getroffen werden. Een der aangeichotenen werd naar het hospitaal overgebracht. Het onderzoek naar den schutter wordt ten zeerste bemoeilijkt, daar de politie moet afgaan op de zeer vage elkaar tegensprekende mededeelin- gen van de kinderen. De heer D. A. van Straten, direc teur der Middenstands-Credlctbank te Velp (G.) heeft een aanklacht wegens beleedlging en smaadschrift ingediend tegen den redacteur van het fiaancicele blad De oude Gerrit. Zondagmiddag reed te Hou*, een klein oiaatsje aan den weg van Namen naar Dlnant, een auto ia volle vaart op tegen de stoep van een huis waarop eenlge dorpelingen waren gezeten. Een 17-jarig meisje en een kind van 5 jaar werden gedood, terwijl drie vrouwen ernstig werden gewond. De chauffeur en de eigenaar van de auto zijn aangehouden. Eenige schooljongens aan den Goejanverwellen Dijk te Gouda waren, naar „Het Volk" meldt, bezig zich langs de leuning van een trap te laten glijden, waarlangs men gaat om aan den voet van den dijk gelegen woon huizen te bereiken. Een hunner deed dat met zulk een vaart, dat hij van de leuning afsloeg, met zijn hoofd tegen den grond, en onmiddelijk dood was. Gisteren geraakte de loodsknecht van de Noord-Zuid-Holl. Tramweg-Mij te Noordwijk aan Zee L. v. d. Zalm bekneld tusschen een motorwagen en de deuren van de wagenloods aan de Huis ter Duinstraat aldaar. De ongelukkige overleed spoedig daarna. raad, die hedenochtend had moeten plaats hebben, is met het oog op de gebeurtenissen in de herstelcauunissie verdaagd. Deze uitslag, die allesbehalve een defini tieve oplossing inhoudt, komt niettemin niet onverwacht. Wij wijzen er op, dat ook de „Temps" van Donderdagavond nog toegaf, dat het misschien beter was het debat af te breken en in plaats van eenig en alleen over liet moratorium te beslissen liever van nu af de krimping van de Duitsche schul den en van de geallieerde schulden onder 't oog te zien. Eevenwel is men het er hier over eens, dat zoo men de discussies wil uitbreiden, 't noodlg zal zijn een nieuwen toestand in het leven te roepen, een toestand, waarover alle geinteresseerden zullen hebben na te den ken. Deze toestand zou geboren worden door de weigering van het moratorium. Op dit punt heeft dus de „Temps" den zin gekregen en de lichtzijde van het debat op het oogenblik is, dat men het moratorium weigerend, toch een toestand in het leven heeft weten te roepen, die tijd doet winnen en waarbij practisch de onmiddellijke beta lingsverplichtingen van Duitschland zeer verlicht zijn. Na afloop van de avondvergadering van de herstelcommissie werd medegedeeld, dat het moratorium, door Duitschland ge vraagd, verworpen is met 2 tegen 1 stem en 1 onthouding. België en Frankrijk hebben tegengestemd, Eugelandj voor en Italië heeft zich van stemming onthouden. Nadat deze uitslag vaststond, is het Bel gische voorstel in stemming gebracht, strek kende om Duitschland in staat te stellen net sehatkistbons, betaalbaar in goud, bin nen 6 maanden te betalen, welk voorstel met algemeene stemmen is aangenomen. Bradbury, die va^ Loyd George op dracht had gehad, de herstelcommissie te verlaten en onmiddellijk naar Londen te komen, zoo er geen overeenstemming werd bereikt, is naar Londen vertrokken, daar tU zich aan de uit Londen ontvangen beve len niet kon onttrekken en materieel de tijd ontbrak om de regeering van gedachten te wisselen over de vraag, of de verkregen oplossing te Londen al of niet als een over eenstemming werd beschouwd. Dit bewijst wel, hoe weinig men te Lon den aan de mogelijkheid van een aceoord geloofde. De correspondent van de Msb. schrijft: Wij zijn in staat geweest ons te onder houden, met een persoonlijkheidt die ex officio van de besprekingen der herstel-com missie op de hoogte is. Deze gaf als zijn indruk weer, dat de op losing, die gevonden is, volkomen verdedig baar is en een groote vooruitgang is op wat te Londen gebeurde. Toen stonden de Fransche en Britsche standpunten onverzwakt tegenover elkan der. De boudgenooten van Frankrijk wilden toen niet van het verwerpen van het mora torium weten, hetwelk zij bereid waren toe te staan zonder waarborgen, die door Frankrijk noodzakelijk werden geacht. Thans is 't verzoek van Duitschland niet absoluut afgewezen, doch de moeilijkheid is verdaagd, totdat Duitschland garanties '/.al hebben toegestaan, waarop een defini tief accóord zal gevonden kunnen worden. Maar dit is de zaak van de November-con- f eren tie. Dat op bet oogenblik Dubois tenslotte heeft toegestemd In het aanvaarden van het Belgische voorstel is des te begrijpelijker, waar België alleen geintresseerd is bij de eerstkomende betalingen. Natuurlijk zou men van Fransche zijde *Vel liever hebben gezien, dat de herstel commissie zich ook met de modaliteiten van de a.s. Belgisch-Duitsche overeenkomst had bemoeid en dientengevolge geëischt zou heb ben, dat de 50 millioen goud Marken als Waarborg voor de uitbetaling der schatkist biljetten onmiddellijk zouden worden ge stort in een vreemde bank, maar in het al gemeen kan men toch zeggen, dat de gang Van zaken in de herstel-commissie een be langrijke stap beteekent in de richting van öe Fransche wensehen. Wat nu de storting van de 50 millioen be treft, is, waar België verklaard heeft, de Duitsche schatkistbiljetten te zullen aan vaarden, de noodzakelijkheid van het in tlepot geven van dat goud practisch verme den. De vraag is maar, of Duitschland schat kist biljetten aan België zal willen geven. Tusschen Dubois en Poincaré hebben Men geheelen dag tusschen de besprekingen door conferenties plaats gehad. Er heerscht in regeeringskringen een zekere onrust ten opzichte van de gebeur tenissen, die uit een crisis in Oostenrijk zouden kunnen voortvloeien. In de eerste plaats vreest men plaatselijke opstootjes, die zeer wel aanleiding zouden kunnen geven tot bolsehewistische opstanden. Veel belangrijker Is evenwel het feit, dat de positie van Oostenrijk, om het even of het welvarend is of niet, geografisch en economisch een centrum blijft uitmaken van de Balkanlanden, die steeds iu Weenen het middelpunt blijven zien voor hunne handels operaties. Vandaar dat geen der naburige landen zal kunnen dulden, dat Oostenrijk in han den van een der andere landen valt of daarmede in te nauwe relatie komt. Daarin ziet men te Londen de mogelijkheid, dat Oostenrijk een twistappel zou kunnen wor den, waarvan opnieuw een ontzettende strijd het gevolg kan zijn. Heden heeft de economische-polltieke commissie van den economiseheu rijksraad beraadslaagd over de oorzaken van liet ver val van het Duitsche geld en de bestrijding van die oorzaken. Geprotesteerd werd tegen, de bewering, dat dit verval opzettelijk veroorzaakt was door maatregelen van de regeering en van belanghebende economische kringen. De volgende maatregelen werden o.a. noodzakelijk geacht. Het waarborgen van deviezen voor den invoer van levensmidde len, beperking van het levensmiddelen-ver bruik in openbare lokalenbooger belasting op café's en likeursalonsvermeerdering van den invoer van onontbeerlijke consump tie-artikelen en zoo hoog mogelijke belasting van speculatieve winsten op deviezen. Voorts is het noodzakelijk, dat het deficit in de staatsbedrijven wordt opgeheven. De prestaties van de Duitseh,e productie machine zijn volkomen ontoereikend. De productie van den landbouw moet worden opgevoerd. Slechts wanneer een veel hooger arbeidsprestatie wordt geleverd, kunnen volk en land van den ondergang worden ge red, want de grootste oorzaak van het kwaad is gelegen in een geheel tekort aan productie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN I «VEN RAtHTE BIJ EXAMENVREE/, OVER/PAW- JDIGjUmoO/nEID.ONRU/T EN GEJAAGDHED TOUWRER 60 CENT 8UÖLKE fiROél/I»

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6