ACCUMULATOREN. Adtrerteert in dit Blad. Fa. Gebr. Boeren, - s-Bosch. DERDE BLAD. Provinciaal hieuw;. Starter— en Verlichtingsbatterijen „Exide" Agentschap. NUMMER 70 ZATERDAG 2 SEPT. 1922. 45e Jaargang Waalwijk, 1 Sept. 1922 Vrijdag 8 September des voormid dags te half elf uur zal ten raadhuize alhier eene vergadering worden gehou den van gemeente-besturen toegetreden tot den Keuringsdienst Waalwijk voor Vee en vleesch. Een definitieve regeling zal alsdan worden getroffen. Naar wij vernemen zal op Don derdag 7 September, des voormiddags te 10 uur ten raadhuize alhier eene vergadering plaats hebben van gemeente besturen, waardeschoen-en lederindustrie hoofdbron van bestaan is om maatre gelen te bespreken wat kan worden gedaan om tot invoerbeperking te komen. Wij vestigen nogmaals de aan dacht van het kunstminnend publiek op de uitvoering van „Neerlands Heil" door de liedertafel „Oefening en Ver maak". Deze uitvoeringen zullen plaats hebben Zondag 3 en 10 Sept. en niet 3 en 16 Sept., zooals abusievelijk ge meld en zijn vrij voor eenieder toe gankelijk. Aanvang 12'/4 uur in Musis-Sacrum. De najaarskeuring van spring- stieren voor het district Waalwijk zal dit jaar plaats hebben te Waalwijk op 15 September a.s. des voormiddags te 11 uur, te Heusden op 15 September a.s. des namiddags te 1 uur, en te Almkerk op 15 September a.s. des namiddags te 4'/2 uur. Het Koninginnefeest is in onze gemeente op de gebruikelijke wijze herdacht. Eigenlijk meer dan anders tooide de nationale driekleur de straten en wij vertrouwen dat in de toekomst het vlaggen op dezen nationalen dag bij uitnemendheid, algemeen zal zijn. De kinderen hielden optochten in de versierde sportkarren en trekwagens en dosten zich uit in oranje-mutsen, met sjerpen en versieringen van oranje of rood wit en blauw't gaf een prettig en feestelijk gezicht en 't ware mis schien wel eens aardig aan die kinder optochten een klein beetje organisatie te geven of een wedstrijd te houden. Des avonds ten 7 uur begonnen de eigenlijke feestelijkheden die dcor een zeer groote menschenmassa werd bijge woond ondanks den regen, die in den vooravond bij stroomen neerviel. De liedertafel hac| voor mannen- en gemengd koor een uitstekend program ma saamgesteld en het talrijke publiek genoot zeer van den heerlijken zang van ons zoo gunstig bekend „Oefening en Vermaak", dat steeds zoo welwillend bereid gevonden wordt nationale en andere openbare feestelijkheden op te luisteren. Hetzelfde mag in elk opzicht gezegd worden van de harmonie van de R K. Werkliedenvereeniging. Bij elke uitvoering hoort men hoe deze vereeniging door ijverige repetitie steeds vooruitgaat, 't Was een lust op welke wijze de forsche marschen en ook de zwaardere nummers ten gehoore werden gebracht. Het publiek liet zich dan ook niet onbetuigd en bewees door een hartelijk applaus dat men de pres taties onzer harmonie zeer wist op prijs te stellen. Wij gelooven aan onze beide gezel schappen niet te kort te doen, als we zeggen dat de harmonie Apollo" van Kaatsheuvel het leeuwen-aandeel had van 't succes van dezen zoo bij uitstek geslaagden avond. Voor het concert dezer roemruchte vereeniging was zeer groote belangstelling. Zij had dan ook een prachtig programma saamgesteld, waar op de verschillende concoursnummers van haar succesvol strijden voorkwamen. Wij kunnen natuurlijk niet in bijzon derheden treden, maar mogen zeggen, dat het programma op schitterende wijze werd afgewerkt, dat dit keurkorps het groote publiek op bijzondere wijze heeft doen genieten, 't was een zeld zaam muzikaal festijn. Wij sluiten ons gaarne aan bij het hulde-woord van den voorzitter van W. B. die de hoop uit sprak „Apollo" weer spoedig hier eens te mogen terugzien. De kiosk van Koninginnedag voor de eerste maal op de Markt opgeslagen, voldeed buitengewoon aardig en ook de feestverlichting van 't gemeentehuis kwam goed tot haar recht. Waalwijks Belang heeft met dezen avond weer veel succes gehad. Onbe grijpelijk dat niet alle Waalwijkers die daarvoor in de termen vallen deze ver- eeniging door lidmaatschap steunen. Tot ons genoegen vernemen wij dat aan den raad zal worden voorgesteld in de politie-verordening strafbaar te stellen het verstoren van muziekuitvoe ringen. 't Is te erg dat menschen, die niets voor muziek schijnen te voelen, ook nog anderen beletten daarvan te genieten. Een speciaal woord van lof mag gebracht aan den heer Frits van Bladel, die geheel belangeloos voor een mooie bloem-versiering der kiosk zorgde. Zooals blijkt uit de aankondiging in ons blad, begint de Flora-Bioscoop a.s. Zondag weer haar reeks uitvoeringen met een prachtprogramma. De film „de duivel van den haat" een succesnummer van den eersten rang, zal zeer zeker een volle zaal trekken, temeer waar de Flora-Bioscoop bekend is om haar mooie en vooral rustige beelden. Thans wordt door een nieuwe voorziening nog meer zorg daaraan besteed, zoodat het voor eenieder een genot moet zijn om verschillende redenen, een uitvoering der Flora-Bioscoop bij te wonen. Aan de Maandag 4 September te Roosendaal te houden politiehonden demonstratie op het terrein van de landbouwwinterschool, zijn o.m. uit- genoodigdmet hun honden deel te nemen de heer Letscher, inspecteur van politie en de heer Van Haperen alhier. Het volledig programma der con certen die Zaterdagmiddag op de kiosk alhier (voormalig Besoijen, nabij 't oud raadhuis) worden gegeven luidt als volgt: 6 uurGemengde Zangvereeniging .Vooruitgang zij ons Doel" van Waalwijk en Besoijen. 1. Wilhelmus 2. Gebed in Nood. Kolkman. 3. Avondvrede. v Thienen. 6.30 uur. Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". 1. Zomeravond. Isr. Olman. 2. De Martelaars in het Colyseum. L. de Rillé. 7 uur. Chr. Gem. Zangvereeniging „Halleluja". 1. Wien Neerlands Bloed. 2. Aan God. A. Wiltbergen. 3. a. Angelus. Sam Vlessing. b. Vogelnestje. Senecaut. 4. Morgen. F. Roeske. 7.30 uur. Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen. 1. Aan 't Vaderland. Giesen. 2. De Hebe uit de Taveerne. Th. Cools 3. Minnezangers-Meilied. Isr. Olman. 4. Sur les Remparts. Saintis 8 uur. Harmonie „De Volharding". 1. Graff Zeppelin, Marche Teijke 2. Walram, Ouverture Lyrique. Kessels. 3. Bouquet de Melodies Benoodt. 4. En Garnison, Fantaisie. Minne. Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 5. L'Emulation, Ouverture Canivez 6. Errinnerung an die Loreleij. Valse Necke 7. Maritana, Fantaisie sur l'Opéra. Kessels 8. Hallo I Marsch. v. Leeuwen Door de Kamer van Koophande en Fabrieken voor Tilburg e.o. is d.d. 24 Aug. '22 het volgende adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravenhage gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg e.o., dat de enorme stijging der invoer- cijfers van buitenlandsche, speciaal Duit sche schoenen en leder haar met groote ongerustheid vervult, dat toch, in tegenstelling tot voor spellingen van andere zijde, de invoer van Duitsche schoenen en leder nog steeds met groote sprongen toeneemt, dat ten bewijze hiervan slechts de cijfers behoeven te worden nagegaan uit de officieele Maandstatistiek van den In- en Uitvoer, dat deze het volgende beeld ver- toonen Schoenen uit Duitschland in Nederland ingevoerd KG. Ie halfjaar 1920 103.186 2e 1920 191.524 le 1921 190098 2e 1921 1.062.372 le 1922 1.703.000 Leder uit Duitschland in Nederland ingevoerd KG, le halfjaar 1920 313.815 2e 1920 287.284 le 1921 180 805 2e 1921 357.794 le 1922 853.000 dat de depressie in de schoen- en lederindustrie evenredig grooter wordt naarmate de invoercijfers stijgen en tal- looze werknemers reeds maandenlang de ellendige moreele en materieele ge volgen der werkloosheid hebben te dragen, dat onze Kamer, waar in haar district de schoen- en lederindustrie een zóó gewichtige plaats inneemt, zich verplicht acht Uwe vergadering op dezen hoogst ernstigen toestand te wijzen, dat naar onze meening afdoende maat regelen noodig zijn, Redenen waarom adressant Uwe ver gadering met den meesten aandrang verzoekt de Regeering de bevoegdheid te verleenen, een invoerverbod van schoenen en leder als maatregel tegen de abnormale valuta-concurrentie uit te vaardigen. 't Welk doende enz. De aangekondigde wedstrijd tus- schen de Bredasche tennisclub „Ona" en de Waalwijksche club „Tioltib" had 1.1. Zondag bij uitstekend weder plaats op de baan alhier, welke voor deze gelegenheid aardig versierd was. i Electriciteit. Tegenover 'I Station. Telei. No. 896. De wedstrijd had in alle opzichten een zéér geanimeerd verloop en bleken de beiae clubs wederom geheel tegen elkaar opgewassen. Breda won 3 heeren-dubbels, terwijl Waalwijk in 1 dames-dubbel en 2 mixed- spelen de sterkere bleek, zoodat de uitslag was 3—3. Zooals reeds bekend gemaakt is speelt R.W.B. het a.s seizoen in een flinke afdeeling en moet R.W.B 3 Sept. reeds een zeer zware uitwedstrijd spelen tegen Longa te Tilburg. Deze vereeniging is hier wel bekend, wij achten Longa de sterkste uit deze afd., zoodat R.W B. een moeilijke strijd wacht. De R.W.B. spelers zullen hier terdege rekening mee moeten houden willen zij een behoorlijken uitslag maken. Het is wel niet prettig reeds den eersten wedstrijd de sterkste vereeni ging te ontmoeten, daarom met goeden moed het nieuwe seizoen en dezen wedstrijd aangevangenwerkt van het begin tot het einde, denkt er wel aan dat velen met belangstelling uwe ver richtingen volgen, stel dus niemand teleur; een goed begin is het halve werk zegt een spreekwoord Wij hopen op een prettig en succes vol seizoen R.W.B. speelt met een invaller voor den midhalf. De supporters welke de spelers vergezellen worden er op attent gemaakt, dat de afrit per fiets om 11 '/2 uur plaats heeft. De wedstrijd tegen S.V.W. Gorinchem wordt later gespeeld. Zooals reeds gemeld is zal Zondag de eerste competitie-wedstrijd van dit seizoen op het terrein van Quick ge speeld worden tusschen de twee Waal wijksche clubs Quick en W.S.C. Deze wedstrijd toch is wel de spannendste van heel het seizoen en beide vereenigingen werken gewoonlijk om het hardst om de overwinning te behalen. Het vorige seizoen eindigde de comp.-wedstrijd tusschen beide clubs in een 31 overwinning voor Quick, doch enkele weken later moest Quick met 1—0 het onderspit delven. Wat nu de uitslag zal zijn is niet te zeggen, beide partijen zijn van gelijke sterkte en zullen ook wel zoo volledig moge lijk opkomen. Dat het een spannende wedstrijd zal worden is zoo goed als zeker, doch laat spelers en vooral het publiek mede werken, om den wedstrijd niet te doen veronaangenamen. Mocht er iets tusschen de spelers voorvallen, dan nog is het aan het publiek geraden om te zwijgen, want men heeft reeds eenmaal ondervonden, dat dit voor de thuis-club nadeelige gevolgen heeft. Men denkt maar eens aan den wedstrijd van het vorige seizoen tusschen Quick-L.S.V. De wedstrijd vangt aan om half drie. Quick 2 speelt te Kaatsheuvel in de finale op de serie-wedstrijden van Excelsior en komt te staan tegen T.O.V uit Loon-op-Zand. Naar draadloos wordt gemeld, is in het zakenverkeer op de Leipziger Messe een stagnatie ingetreden, daar de meeste exposanten prijzen verlangen, die, naar de opvatting van de inkoopers, in den détailhandel niet gemaakt kunnen worden. Voor eenvoudige heerenhemden wordt bij inkoop in het groot 3000 mark gevraagd, voor eenvoudige heeren schoenen 7000 mark, prijzen, die bijna het 400-voudige bedragen van vóór den oorlog. Het heeft H. M. de Koningin be haagd o.a. de volgende onderscheidingen toe te kennen Benoemd zijn tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch. Mr. W. M van Lanschot, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Mr. A. J. I. M. Smits, lid van de Eerste Kamer. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dorus Hermsen, kunstschilder, De" rtaag. F. N. Mannaerts, gewezen schoenfa brikant te Tilburg. Verleend is de Eeremedaille Jn de Oranje Nassau-orde. In zilver aan W. M. Donker, opperwachtmeester te voet bij de le divisie der Kon. Maré- chaussée, 's Hertogenbosch. W. Proveniers, portier Jbij Van den Bergh's Stoomschoenenfabriek, 's Her- ogenbosch. In brons aan C. Kommeren, huisknecht-tuinman bij de familie Borret, Loon-op-Zand. DRUNEN. A.s. Vrijdag 1 September openbare vergadering van den raad der gemeente des namiddags ten 7 ure. A.s. Zondag houdt de P. D. V. „de Vliegende Vrienden" een wedvlucht van uit Sittard. NIEUWKUIjK. De inatlné's gedurende de kermis alhier gegeven door de Jlc- dertafel en harmonie zijn in alle opzichten goed geslaagd. Bij de belde vereenigin gen waren de zalen tot In de uiterste hoeken bezet. Het publiek was tea zeerste voldaan. De boonencampagne alhier Is zoo goed als geëindigd. Het gewas Is vrij goed geweest, doch de prijzen niet te hoog. De 35 nieuwe electrische aanslui tingen In deze gemeente met van ge meentewege 1 gratis lichtpunt, zijn opge dragen aan den heer H. v. d. Heuvel te Waalwijk. SPRANG. A.s. Zondag des voorm. 9.30 zal Ds. G. H. de Jonge in het Geref. Kerkgebouw alhier bevestigd worden als predikant bij de Gecomb. Geref. Kerken van Sprang, en Vrijh.- Capelle, terwijl ZEerw des avonds ten 5 30 uur intrede hoopt te doen in het Geref. Kerkgebouw te Vrijh-Capelle. De bevestiging zal plaats hebben door Ds. J. de Vries van Tilburg. De lang verbeide dag was aan gebroken, de dag waarop de Herv. Knapenvereeniging een uitstapje zou maken naar Nijmegen en omstreken. Begunstigd door 't prachtigste zomer weer aanvaardden zij te ongeveer 7 uur de reis om met den trein van 7 54 Waalwijk te verlaten. Onder vroolijk gekout en gezang waren zij om half tien te Nijmegen, waar een gids hen opwachtte. Na eerst in Nijmegen rond geleid te zijn, alwaar 't stadhuis ten zeerste in de smaak viel, gingen wij met de nelectriekeu tram naar Berg en Dal. Dat de jongens genoten, niet alleen van de prachtige natuur maar ook van de IJsco's en Orauialaat zich denken De dag vloog om. Nadat ze ook eenige uren in Duitsch land hadden rondgewandeld, moesten ze aan de terugreis gaan denken. Nog lang zal deze tocht de jongens in het geheugen blijven. Een woord van dank aan de jongens dat zij 't hun leiders, den heeren Timmermans en Van Ingen, op een kleine uitzondering na, zoo ge makkelijk hebben gemaakt. Onze voetbalvereeniging S. V. V. neemt a.s Zondag d^el aan de bekerwed strijden uitgeschreven door de voetbal vereeniging „Brabantia" te Waspik. S V. V. komt in 't veld tegen „De Stormvogels" aldaar. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin wapperde alhier van den toren en openbare ge bouwen de driekleur. Door de kinderen werd ook flink feest gevierd. Eerst des middags en daarna des avonds met lampions, enz. werd in optocht door de straat getrokken, wat natuurlijk veel belangstelling trok. Aan het hulppostkantoor alhier werd voor de Rijkspostspaarbank in de maand Augustus in 60 inlagen f 4263.95 ingelegd en in 16 terugbetalingen f 883 terugbetaald. WASPIK. De najaarskeuring van springstieren zal voor deze gemeente plaats hebben te Waalwijk op 15 Sept. a s. des v m. 11 uur. Bij besluit van Ged. Staten d d. 9 Augustus j.l. zijn voorgoed van den "dienst bij de militie vrijgesteld wegens broederdienst, de ingeschreven P. H. J. Langerwerf, N v. d. Wiel en J. A. IJpelaar. Bij hetzelfde besluit zijn voorloopig vrijgesteld P. H. van Ee,S Hazewindus H. Lurkin, M. G Pelders, L. A Poppe- lier, J. A. Schellekens en J L. Verschure. De Kermis alhier is weer voorbij. Over 't algemeen is het er niet zoo druk geweest dan 't vorig jaar, waar schijnlijk door het wegblijven van de Cakewalk en den draaimolen. De meeste kramers maakten echter goede zaken, terwijl de schouwburg en de bioscoop zeer druk bezocht werden, Ook de ge geven matinees en soirée's in de har moniezaal en café Gijsman vielen zeer in den smaak van het publiek en waren dan ook goed bezocht, terwijl van de dansgelegenheden een druk gebruik ge maakt werd Het voornaamste isechter.dat de politie geen werk heeft gehad en we dus over den afloop tevreden kunnen zijn. RAAMSDONKSVEER. Zondagmor gen tal de ZeerEerw. heer Ds. D. T* v. d. Graaf op 't Veer voor zijn Ge meente optreden en des namiddags op 't Dorp. Een kind van A. v. D. viel uit de in beweging zijnde schommel en brak daarbij zijn been. De timmerman A. v. d. H. had het ongeluk door de schaafmachine twee zijner vingertoppen geheel te zien af snijden. Na door den voorzitter, den heet J. P. Elemans, te zijn ingeleid met een korte toespraak, trad op uitnoodiglng van de Bakkersvereeolglog >Onderling Belang» op in het Huls ten Deijl de heer G. J. Bokhorst, Secretaris van den Nederlandschen Bakkersbond, Redacteur van het Vakblad »De Bakkersbonds- couraat. Behandeld werden de Arbeids wet, de Warenwet, bet Broodberlult en de beteekeni9 der Instellingen van den Nederlandscben Bakkersbond. Verschil lende bakkers uit Oosterhout, Hooge- en Lage Zwaluwe, Waspik en Geer- truidenberg waren aanwezig. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruimschoots gebruik gemaakt. Het was dan ook een leerzame, gezellige avond. Juist voor het vertrek van den heer Bokhorst, kon de voorzitter nog aaa de vergadering mededeelen, dat onder de talrijke ouderscheidingen, voor komende in de N. R. Crt., ook voor komt de naam van den ijverigen, hoog- geachten Bondssccretaris als benoemd tot Ridder ia dc orde van Oranje Nassau. Van alle zijden werd dhr. Bokhorst nu gefeliciteerd en aangeheven werd uit volle borst het: >Lang zal hij leven», alsmede het >Wilhelmus>. DRONGELEN. Op verzoek van be langhebbende hengsténhouders uit deze streek is door Zijne Excellentie, den Minister van Landbouw enz. bepaald, dat de najaarskeuring voor dekhengsten door de Stamboekcommissie zal plaats hebben te Waalwijk op 21 September a.s. des namiddags te 3 uur. DONGEN. Dinsdagavond te 7 uur hield de raad onzer gemeente een open bare vergadering. Aanstonds nadat de voorzitter de vergadering had geopend vroeg de wethouder Theunen het woord. Spreker memoreerde het 12'/2-jarig burgemeesterschap van den voorzitter, wat in stilte is gevierd. Ofschoon de jubilaris geen openbaar feest verlangde wilde de heer Teunen. ook namens den raad zijne gelukwenschen aanbieden en sprak de hoop uit dat de burgemeester nog een reeks van jaren als hoofd der gemeente werkzaam zou zijn. De voor zitter dankte voor de gelukwenschen en hoopte op dezelfde aangename wijze met de wethouders en den raad te blijven samenwerken tot welzijn der gemeente Dongen De raad gaf levendige bewijzen van instemming. Vervolgens werd o.m. aan de orde gesteld volgens de agenda Verzoekschrift van a. R. K. Neder landschen Politiebond St. Michaël om subsidie in de kosten der politieschool, wat werd afgewezenb. de R.K. Vrou- wenvereen. Voor eer en deugd om subsidie. Werd met 9 tegen 4 stemmen verworpen. Voordracht ter benoeming van 2 leden van het college van zetters wegens periodieke aftreding. Als candidaten werden gesteld de heeren C. van Baal en P Schellekens Wzn. en als tegen- candidaten de heeren W. Riemslag en J. Wagner. Uitvoering vleeschkeuringsweta. Verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch (met schrijven van Ged Staten) deze is eenigszins gewijzigd b. ontheffing keuring huisslachtingen, welke bij den minister zal worden aan gevraagd c keurmeester, die als hulp- keurmeester zal fungeeren, wenscht men alhier te stationeerend. slagerij en noodslachthuis werd aangehoudene. verordening keurloonen, deze loonen worden als volgt vastgesteld voor een hoevige dieren als paarden enz. bene vens voor runderen f 7 50, voor kalveren beneden den leeftijd van 2 maanden, varkens, schapen en geiten f 3.75. Deze loonen gelden voorloopig gedurende 1 jaar. Instructie voor den gemeenteverloskun- dige. Hierin is o.m. bepaald dat het tarief voor minvermogenden zal bedra gen van f 5—f 10. Missive van Ged. Staten inzake op heffing der openbare lagere school en ingebruikgeving van het gebouw aan de Vereeniging tot bevordering van R. K. Bijzonder onderwijs. Deze school zal eerst dan definitief worden opgeheven als alles met het bijzonder onderwijs geregeld is. Overdracht in eigendom van scholen aan de Vereeniging van bijzonder onder wijs. Deze worden overgedragen aan de Vereeniging voor Hervormd Christel, onderwijs. Onderhandsche verhuring der onder wijzerswoning te Klein Dongen. De woning in kwestie zal voor f400 per jaar aan het hoofd der christelijke school worden verhuurd. Wijziging verordening rioolbelasting en politieverordening in verband met het gebruik van septictank in het nieuwe post en telegraafkantoor. Faecaliën, vloeibare stoffen of water uit privaten mogen niet in het riool worden afgevoerd, waaronder ook zijn te verstaan privaten met waterspoeling of septictank In dien zin zullen de betreffende verordeningen worden ge wijzigd. Aangaan van geldleeningenwerd goedgekeurd een leening aan te gaan voor diverse werken, groot f 9000, eene voor verbetering van scholen groot f 17000, alsmede eene voor uitkeering bij werkloosheid tot een bedrag van ten hoogste f50.000. De Echo van het Zoiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9