Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GRUNOfTABAK EERSTÊrBL AD. Gemeenteraad. „NOORD-BRABAND" Binnenland. Kerknieuws. P| t A. de Rooij-Bourgonjen, ZENUWACHTIGHEID NUMMER 72 ZATERDAG 9 Sept. 1922. 45e JAARGANG WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen- DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 1 Septem ber des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelacht. heer G. v. Huiten. Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter met gebed de vergadering. Aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing en na een kleine opmerking van den heer Bergmans, on veranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Aanbieding begrooting van de Warenwet. De Voorzitter merkt op dat de Waren wet groote kosten met zich brengt. Voor deze gemeente moet 13'/a cent per inwoner worden betaald, wat een fiink bedrag vormt. In de vergadering die te Waalwijk is gehouden ter bespre king van de verordening op de keuring van vee en vleesch, is ook gesproken over de Warenwet en algemeen was men daar van oordeel dat die wet veel te, groote uitgaven vergt. Gewenscht achtte men het ie reclameeren, Een af schrift van de te zenden reclame zal het gemeentebestuur tijdig worden ge zonden en dan zullen alle gemeenten uit de omgeving bezwaren tegen de begrooting indienen. Bergmans. Het beste is dus maar om mee te doen, want werkelijk wordt wel wat veel gevergd. Voorzitter. Ik keur de wet niet af, want hier zijn ook al processen verbaals opgemaakt, zoodat het knoeien wel zal worden uitgeroeid, maar ik ben het ook eens dat de uitgaven te groot zijn. Van Son. Vroeger werden de men- schen zeker zoo oud als tegenwoordig en toen was er geen warenwet. Bergmans. Voor zijn centen heeft men toch graag goede waar. Van Son. Daar moet men zelf goed voor uit zijn oogen kijken, Dat kost niets als men dat doet. Van Halder. De kosten zouden mis schien op een andere manier verhaald kunnen worden juist als bij de vleesch- keuringswet. Wordt besloten met de omliggende gemeenten te protesteeren. b. Schrijven van de P.N.E.M. houden de mededeeling dat de balans van het plaatselijk bedrijf voor het eerste half jaar sluit met een nadeelig slot van f 277.48. Op een vraag van den heer Bergmans of in dit bedrag alle kosten zijn begre pen, antwoord de Voorzitter bevestigend. Bergmans. Dan is er niet slecht ge werkt. Voorzitter. Neen, maar wij hebben hier ook 260 aansluitingen. c. Schrijven van den heer C. Jansen, houdende mededeeling dat hij is be- benoemd tot onderwijzer te Groenloen weshalve als zoodanig hier ontslag vraagt. Van den heer Kerkhofs, onder wijzer in den Wolfshoek is een schrij ven ingekomen houdende de mededee ling dat hij is benoemd tot onderwijzer aan de R K. Bijzondere School te Herpt. Voorzitter. Ik stel voor beide heeren met ingang van 1 October eervol ont slag te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 2. Adres van het Alg. Nederl. Groene Kruis, houdende het verzoek om een jaarlijksche subsidie te mogen ontvan gen. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben besloten voor te stellen afwijzend op het verzoek te beschikken, maar later heb ik nog eens nagedacht of het mis schien niet wenschelijk zou zijn dit schrijven in handen van het bestuur te stellen van de plaatselijke afd. van het Wjt Gele Kruis. f Bergmans. Ik geloof niet dat zulks op den weg ligt van den raad, al is het waar dat het daar meer thuis behoort. Voorzitter. Ze kunnen dan zien waar over ze bij die vereeniging over kun nen beschikken, Van Halder. Het Wit Geie Kruis heeft ook een dergelijk Centraal Bureau en daarom zal ze dit niet noodig hebben- Met algemeene stemmen wordt hierna besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. 3. Schrijven van de huurders van woningen die met een Rijksvoorschot zijn gebouwd. Adressanten wijzen er op dat ze allen geheel of bijna geheel door werkeloos heid zijn getroffen waardoor hun in komsten tot een minimum zijn geslonken, zoodat zij slechts in het hoogst noodige van hun gezin kunnen voorzien en aan het koopen van kleeren of wat ook niet kan worden gedacht. Adressanten vragen om bij den Mi nister aan te dringen omdat tijdelijk vermindering van huur wordt verkregen. Van Son. Zoo iets was te verwachten. Bergmans. Is er al voeling gehouden met het bestuur van de bouwvereeniging. Van de Wiel. Ik geloof dat dit plot seling is opgekomen en dat ze toen aan van der Geld gevraagd hebben een adres er over te willen schrijven. Ik geef ook toe, de huren zijn nogal hoog en als de Minister er aan wil, zou ik het heel best vinden. Bergmans. Hoe hoog zijn de huren ongeveer, ik weet van niets, daarom stelde ik ook de vraag of er met het bestuur van de bouwvereeniging reeds voeling was gehouden. Van de Wiel. - De huren loopen niet zoover uiteen. De voorste x brengen on geveer f 4 per week op en de ach terste f 3. Jansen heeft altijd f 5,— betaald. Van Son. Dat is een flinke huur vooral voor werkeloozen. Van de Wiel. Ik ben er voor om het adres aan den Minister door te zen den, want nu krijgen ze aan steun f 13.50 meen ik en als daar dan nog eens f 4 voor huishuur af moet, dan blijft er niet veel van over. Elshout. Ik ben er ook voor om het adres door te zenden. Van Halderen. Ik denk dat de ge meente het dan ten slotte wel zal moeten lijden. Bergmans. Er zal dan toch rekening met de verschillende huishoudens moe ten worden gehouden, want er zullen er wel zijn die niet werkeloos zijn. Van de Wiel. Die nog werken heb ben niet op het adres geteekend. Bergmans. Dat kan wel maar met de werkeloosheid gaat het op en af, dan zal er eens een werkeloos zijn en dan weer niet. Wordt besloten het adres aan den Minister door te zenden. 4. Schrijven van den Inspecteur dhr. Quaadvlieg, van de vee- en vleeschkeu- ringswet, houdende de mededeeling dat hij het beter acht dat deze gemeente bij Heusden aansluit. De Voorzitter zegt over deze aange legenheid te Waalwijk eene vergadering te hebben bijgewoond zonder dat men zich heeft verplicht om daarbij aan te sluiten. Heusden heeft gevraagd daarbij aan te sluiten, dan komen de kosten voor hen minder. Op een vergadering van Burg. en Weth., waar de zaak nogmaals is be sproken, is besloten de slagers bijeen te roepen en deze te laten beslissen waarbij zij het liefst aansluiten. Dat is gebeurd. De slagers zijn hier bijeen ge komen en met algemeene stemmen hebben ze besloten bij Waalwijk aan te sluiten. Bergmans. Op welke grond hebben ze besloten bij Waalwijk aan te sluiten. Voorzitter. Omdat hel hun voordeeli- ger uitkomt Bergmans. Is er de gemeente dan niet in betrokken. Van de Wiel. Blijkbaar zijn de kosten in Heusden wat hooger en aangezien de slagers dat zelf moeten betalen, hebben ze het goedkoopste genomen. Van Son. Ik zou in Heusden ook eens aanvragen wat het kost. Elshout Als de slachters het zelf moeten betalen en in Waalwijk zijn ze goedkooper uit, dan zou ik maar bij Waalwijk blijven. Van de Wiel. Heusden komt al vra gen om bij haar aan te sluiten omdat het daar anders te duur wordt en waar de slagers zelf liever bij Waalwijk aan gesloten zijn, zou ik ook maar besluiten om bij Waalwijk toe te treden. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten tot den kring Waalwijk toe te treden. Daarna wordt het concept voorgelezen. De heer Bergmans zou slechts een matig presentiegeld willen geven. Hij vraagt zich af of het geven van pre sentiegeld hier wel zoo zeer noodig is en wijst e'r dan verder op dat ook het Rijk al in deze voorgaat want voor de leden van de Kamer van Koophandel mag geen presentiegeld worden gege ven alleen de reiskosten mogen worden vergoed. Voorzitter. Het presentiegeld zal ook niet veel zijn. Van Halderen. De burgemeester van Waalwijk stond er erg op dat presentie geld wordt gegeven. Men moet ook bedenken dat men nu niet voor eigen gemeente alleen uitkomt maar men moet zijn tijd ook opofferen voor het belang van andere gemeenten. Bergmans. Elk afgevaardigden komt toch voor zijn eigen gemeente op. Van Halderen. Dat is niet altijd zoo, want het kan soms heel goed gebeuren dat hij voor een aangelegenheid betref fende een andere gemeente naar de vergadering moet. Bergmans. Ik zou niet veel meer dan het reisgeld willen geven. Van Son. Iets zou ik ze ook geven, maar niet te veel. Al dat hooge presentie geld geven is niet noodig. Bergmans. Ik zou het ook heelemaal niet erg vinden als de leden van den raad eens wat minder presentiegeld krijgen. Van Son. De helft. DOOD. ERVARING STERK. Bergmans, 't Gebeurt nu toch altijd 's avonds zoodat niemand eenig verlet heeft. Van Halderen. Maar die vergaderingen niet. Van de Wiel. Dat voor die vergade ringen, die buiten Drunen worden ge houden. iets wordt gegeven, is niets tegen. Dat aan de leden van de K. v. K niets meer wordt gegeven, daar zou ik het niet eens mee zijn. Na nog eenige discussie zegt de Voor zitter toe over deze aangelegenheid op de nog op te roepen vergadering te zullen spreken. 7. Adres van bewoners om langs de weg vanaf de remise tot aan het kanaal een fietspad aan te leggen. Voorzitter. In de vergadering van Burg. en Weth. is er over gesproken maar daar is gezegd dat hier een mooi pad naar het kanaal loopt. Wel is waar is dit wel een kleine omweg, maar het is niet om er aan te beginnen, want 's winters staat het er altijd onder water. Van Son. Dat zegt u nou, maar ik keur het nog zoo maar niet af want de bewoners van Giersbergen hebben er ook wat aan. Van Spijk. Giersbergen zal er niet zooveel aan hebben. Van de Wiel. Ik geloof ook wel dat het van eenig belang zou zijn om de weg eens wat in orde te maken. Nu is het er treurig mee gesteld. Van Son. Er kan makkelijk een pad langs worden gelegd en als men dan zorg draagt dat het vee er niet over loopt, dan kan men met kleine kosten volstaan. Voorzitter. Dan zal men er toch ieder jaar onkosten aan hebben. Van Son. Daar waar het water komt is het maar een klein eindje. Muskens. Ik zou niet verder gaan dan tot den dijk. Van de Wiel. De gruis kost op het oogenblik bijna niets. Van Halderen. Als men daar een goed fietspad wil aanleggen, dan kost het nogal iets. Van de Wiel. De menschen eischen er niet veel, als er maar wat palen worden geslagen en een pad gemaakt, zijn ze al tevreden en ik denk dat er wel zijn die genegen zijn om het gruis te rijden. Wellicht kan men daar al vast wat werkeloozen aan laten werken. Bergmans. Het beste zal zijn dat eerst eens wordt onderzocht wat het zal kosten. Dat zal niet zoo moeilijk zijn dat te weten te komen, want men weet toch wat het aanleggen van de fietspad hier heeft gekost. Voorzitter. Als de boeren zelf rijden, dan schat ik de kosten op een 75 gulden. Van Son. Ik zou besluiten dat, als ze zelf rijden, de gemeente f 75 onkosten zal laten maken. Voorzitter. Laten we dan zoo besluiten dat Burg. en Weth. het pad dan zoo voordeelig mogelijk laten maken. 8. Bespreking werkeloosheid. Voorzitter. Er komen zoo zoetjesaan heel wat werkeloozen en uitgetrokkenen, zoodat het noodig is dat ofwel een steunregeling ofwel een werkverschaffing in het leven moet worden geroepen. De Minister wil ook aan werkver schaffing steun verleenen en dat in het leven te roepen lacht ons het meest toe, want het leegloopen is voor de meeste menschen uit den booze. Er is naar den Minister geschreven doch een antwoord is daarop nog niet gekomen. Van de Wiel. Voor werkverschaffing is alles voor te zeggen, vooral als die van dien aard is dat de menschen deze kunnen verrichten. Voorzitter. In het begin van de mobili satie hebben de werkeloozen hier heel goed werk gemaakt, althans over het algemeen was men daarover zeer goed tevreden. Van Son. Ik zou zeggenschoen maker blijf bij je leest, want er zullen er veel zijn waar men weinig mee zal kunnen doen. Bergmans. Als door den Minister deze toeslag aan de industrie werd verleend, dan geloof ik dat veel was opgelost. In dezen geest is al eens gesproken, maar toen is het den kop ingedrukt. Laat ons echter in principe besluiten en als het antwoord van den Minister is ingekomen dan kan Burg. en Weth. zien op welke manier het best werk zal zijn te verschaffen. Voorzitter. Dat is goed maar wat moet gebeuren met die menschen die uitgetrokken zijn, zoolang er nog geen antwoord is. Van Son. Die zou ik alvast laten werken aan het aanleggen van 't fiets pad. Van de Wiel. Ik zou B. en W. machtigen dit of iets anders te laten doen. Voorzitter. Nu komen er al geregeld menschen, vaders dikwijls van groote gezinnen, die om werk komen vragen. Verder zou ik ook gaarne zien, dat door den raad eenige bepalingen worden gemaakt o.a. hoe hoog het loon moet zijn en hoe groot de kindertoeslag. Moeten B. en W. de zaak alleen regelen dan hoort men weer zeggen dat het te veel is of dat het te weinig is wat word gegeven. Bergmans. Ik geloof dat men dit het beste aan B. en W. kunnen overlaten, want veelal zal er naar omstandigheden gehandeld moeten worden. Gaarne geef ik toe dat het eenieder moeilijk naar den zin is te maken. Zijn er eens klach ten of laat hem die denkt in het ongelijk te zijn gesteld bij den raad in hooger beroep gaan. Voorzitter. Het doet mij een plezier dat er zoo over wordt gedacht. Hoort de raad eens klachten of heeft men eens een opmerking, dat men daar dan ge rust mee komt, dan kan verbetering worden gebracht als het noodig blijkt te zijn. Wordt besloten aan B. en W. mach tiging te verleenen voorloopig werke loozen aan het werk te zetten daar waar B A A R P W IJ K. 22308 zij het noodig oordeelen. Daarna gaat de raad over in geheim comité. Naar de Vee- en Vleeschhandel verneemt» heeft het bestuur der Amster- damsche Huidenclub aan dat der Rotter- damsche Huidenclub bericht, dat om technische redenen van verdere onder handelingen betreffende fusie der beide huidenclubs wordt afgezien. In een buitengewone ledenvergadering der A. H. C., 12 Sept. a.s., zal het bestuur de beweegredenen tot boven genoemd besluit mededeelen. Tevens staat op de agenda een belang rijke statutenwijziging. Voorts zullen de resultaten van het bedrijf over het eerste halfjaar 1922 worden medegedeeld. Men seint uit Essen In de Duitsche industrie valt in den laatsten tijd een conjunctuurswisseling waar te nemen. De aanzienlijke daling van de mark en de daarmede gepaard gaande credietnood heeft meer en meer een inkrimping van de bedrijfslevendlg- beid tengevolge, zoodat de fabrieken er toe overgaan haar bedrijven te beperken en van de uitvoering van nieuwe werken af te zien. Als gevolg hiervan heeft de arbeidsmarkt In het Rgnsch-Westfaalsche industriegebied een totale wflzlglng ondergaan. Het gebrek aan arbeiders, vooral aan ongeschoolde krachten, is zelfs in den mijnbouw, waar het tijdelijk zeer aanzienlijk was, volkomen verdwe nen. In de textlel-industrie te Miinchen- Giadbach hebben een groot aantal firma's ln verband met de ongunstige omstandig heden den arbeidstijd ingekrompen. De bedrijfslevendigheid was hier in Augustus zelfs nog zeer groot, terwijl er voldoende bestellingen tot het einde van het jaar waren. Thans komen er echter nog nauwelijks bestellingen binnen. De spin nerijen ls het onmogelijk zich op de thans geldende prijzen van kantoen te voorzien. De St. Babara-kerk. Op Crooswijk, de volkrijkste, maar tevens armste buurt van Rotterdam ls men thans bezig een kerk te bouwen. Het reeds 10 jaar bestaande houten noodkerkje is niet alleen veel te klein, maar bovendien ln een dergelijken staat van verval, dat de reparatiekosten gelijk zouden staan met nieuwbouw. De paro chie kan met geen mogelijkheid zelf het geld geven, scharenslijpers, orgeldraaiers enz., die hier bi] voorkeur een woning zoeken zijn nu eenmaal geen menschen van geld. Wat mogelijk was is gedaan, ieder die maar even bij machte was heeft een stukje genomen in de leening. Nu moet echter hulp komen van bulten wil de kerk van 1200 zitplaatsen, waaraan dringend behoefte is, ten spoedigste kunnen worden afgebouwd. Het grootste deel van het kapitaal is geplaatst. 150.000 gulden ls nog noodig. Er wordt in den laatsten tijd veel gevraagd, maar toch, zoo iets noodig ls, dan ls het zeker de St. Barbara-kerk in dit overbevolkte stadsgedeelte van Rot terdam. Het is daarom dat wij verwijzen naar de ln dit blad voorkomende adver tentie. Wie Uwer heeft nog een 100 of een 1000 gulden te beleggen. Met een stukje te nemen ln de Bisschoppelijk goedgekeurde leening, verricht men een goed werk. PASTOOR MERSEL. Gebruik W/JMHA&DT'Ó Ze nuw-fa bl et ben. He Echo van het Zuiden, Waalwijtsthe mi Lanjistraatsclie Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., fmnco te zenden aan den Uitgever. ÜITGAT* Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimam 1.60. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ YAN VERZEKERING OP HET LEVEN J. GBUNO GRONINGEN Verkrijgbaar bij over>ópdnninc]i .dapc/aosltmd, onrust. Pur kalcr/Scl bjjApo/ri etidrvöi id, orrnuut. "€ZJ /rvüi

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1