begrijpen, dan zal nog eens toelichten. Alle heeren vinden het goed dat door den Secretaris, het een en ander wordt uiteengezet. Deze wijst er op de eerste plaats op dat Vlijmen zelf f 75 per leerling kwijt is en ons slechts f 50 vragen. Dat het onderwijs per leerling zooveel kost kómt doordat er zoo weinig leerlingen zijn, naar hij meent slechts 13. Verder wijst hij er ook nog eens op dat de raad veel verder van huis za zijn indien het Kerkbestuur gaat zeg gen dat zij een geheel nieuwe schoo gaan bouwen. Van Vrede. De school is hier groo genoeg voor een openbare en een bij zondere school. Na nog eenige discussie wordt be sloten dit punt tot eene volgende ver gadering aan te houden. 1. Benoeming van een commissie be last met het toezicht op het beheer van het Electriciteitsbedrijf. De Voorzitter zegt dat in een vorige vergadering door den heer Van Achten daarop is aangedrongen. Nu moet men dan 2 leden uit den raad benoemen. Achten. Mijne bedoeling was meer om 2 leden buiten den raad om be noemd te krijgen. Voorzitter. Dat gaat niet, want he moeten raadsleden zijn. Hierna worden benoemd de heeren Achten en van der Heijden. 6. Voorstel verbouwing van het arres tantenlokaal. De Voorzitter zegt van den Gouver neur een schrijven te hebben ontvan gen dat het arrestantenlokaal in orde moet worden gemaakt wijl er nu ge vaar voor ontvluchting bestaat en de arrestanten in de gelegenheid zijn met het publiek te spreken. De kosten raamt hij op 300 a 400 gulden. Wordt besloten aan Burg. en Weth. over te laten het werk zoo voordeelig mogelijk te laten uitvoeren. 7. Aanbieding gemeenterekening. De rekening sluit met een batig slot van f274.08. Worden benoemd tot leden van de Commissie van onderzoek de heeren Achten en Winkels. 8. Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur. 9. Aanbieding begrooting Burgerlijk Armbestuur. Wordt ter onderzoek in handen gesteld van de commissie van onderzoek, be staande uit de heeren Achten en Winkels 10. Benoeming Onderwijzeres. Op de voordracht zijn geplaatst de dames 1. A. Geenen te Culemborg. 2. G. A. v. d. Ven te Driebergen. 3. J. Geenen te Culemborg. Mej. A. Geenen wordt met algemeene stemmen benoemd. Van Vrede. Wanneer kan ze in dienst treden. Voorzitter. Dat kan ik niet zeggen. Van Vrede. Daar mag wel een beetje spoed achter worden gezet, want nu staat de heer Boelen maar alleen. Voorzitter. Ik denk dat ze spoedig zal kunnen komen want haar zuster is daar maar tijdelijk en als die nu in haar plaats werd aangesteld, dan was de zaak spoedig voor elkaar. De Voorzitter zegt dat a.s. Woensdag door de opgeroepen sollicitanten voor hoofd der school in Hedikhuijzen proef les moet worden gegeven, zoodat de benoeming daarvan ook spoedig kan geschieden. De heer Achten zegt dat bij de ver pachting van de zooislagen bedongen is dat maar eenmaal mag worden gehooid en naar hij heeft hooren zeggen zijn er die het hooi nu al voor de tweede maal binnen hebben. Voorzitter. Had dat maar eer gehoord. Achten. Het is door iemand gedaan die er nogal goed bijzit en buiten deze gemeente woonachtig is. Van Vrede. Daar hadden de veld wachters op moeten letten, die moeten in het veld komen. De heer Winkels wijst op den slechten toestand van het fietspad bij den draai naar Vlijmen. Hij geeft in overweging deze pad over een lengte van 50 a 60 M. te herstellen. De Voorzitter zegt toe daarover in de Wethoudersvergadering te zullen spreken. Daarna gaat de raad over in geheim comité. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 5 Septem ber des avonds ren uur. Voorzitter Edelachtb. heer Th. Sur- mont de Bas Smeele. Klokslag 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig zijn de heeren Jac. Oomens en Timmermans-Verschure. De laatste met kennisgeving. Het lezen der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden tot een volgende. AAN DE ORDE: 1. Voorstel tot het verleenen vaneen crediet voor het bouwen van een menage, ten dienste der paardenkeuringen. Voorzitter. U allen zal zeker wel in de Secretaris hetde courant gelezen hebben dat men getracht heeft de Najaarskeuring voor dekhengsten hier te krijgen. Dat is lang in de pen geweest en hedenmorgen heeft men de zekerheid gekregen dat dit komt. In een Provinciaal bijblad deelt de Minister van Landbouw mede dat hij heeft goedgevonden dat te Waal wijk op 21 September een keuring zal worden gehouden naast die van Eind hoven, Zevenbergen, 's Bosch enz. Het preadvies van Burg. en Weth. luidt als volgt Aangemoedigd door het succes, be haald bij de pogingen om voor de provinciale paardenkeurlogen ook onze gemeente te zien aangewezen, is van belanghebbende zijde getracht om ook de Rijkskeuringen van hengsten, type tuigpaardeo, hier te krijgen. Ook deze pogingen zijn met succes bekroond, nadat wij ons bereid hadden verklaard te bevorderen dat door de gemeente zou worden zorg gedragen voor een behoorlijke overdekte longeer plaats (manege.) Wij vonden tot deze bereidverklaring aanleiding omdat er van oudsher steeds een druk verkeer is geweest tusschen het Land van Heusden en Altena en onze gemeente en wij het van belang achten dat dit verkeer zooveel mogelijk wordt bevorderd. De fokkerij van het type tuigpaarden wordt in hoofdzaak, wat onze provincie betreft, juist ln gemelde streek het meest aangetroffen, zoodat aanwijzing ónzer gemeente als keuringsplaats voor de fokkers van groot gerief is. Het Is te verwachten dat door het beschikbaar stellen van een longeerplaats nog meer dere keuringen naar onze gemeente zullen worden gedirigeerd. De voordeelcn die dergelijke keuringen voor de ingezetenen der gemeente af werpen zijn natuurlijk niet onder cijfers te brongen. Wil echter de gemeente hare positie als centrum van de Langstraat en om geving handhaven, dan zal zij ook dienen te bevorderen het verkeer dat die positie versterkt en dat steeds voor de ingeze tenen ruime baten heeft opgeleverd Trouwens de uitgaven zijn voor de ge meente zeer gering. De kosten van stichting van een longeerplaats worden geraamd op ongeveer f 1500.Voor het jaar 1922 is vanwege de keurings commissie geen vergoeding te wachten, omdat onze gemeente tusschent^ds is ingelascht. Van de zijde van belangheb benden is evenwel een garantie gegeven van f75.voor dit jaar, terwijl voor 1923 een hoogere vergoeding door de keuringscommissie is ln uitzicht gesteld. De gemeente Zevenbergen ontvangt jaarlijks eene vergoeding van f 180. Wij stellen ons voor de manege te bouwen op het terrein achter het raad huis. Zij kan dan buiten de keurlags- dagen nog nuttig dienst doen als berg ruimte voor materialen van den dienst der gemeentewerken. Wij verzoeken U ons voor den bouw der longeerplaats een crediet teverleenen van f 1500.— Voorzitter. Ik kan daar nog aan toe voegen dat wij van de gebouwen, staande over het spoor, een deel moeten missen omdat dat bestemd is om te worden ingericht voor de noodslachting. Men ïeeft daardoor het voordeel dat men daarvoor geen apart gebouw moet gaan jouwen. Echter raken wij daardoor een groote ruimte voor berging van materiaal <wijt en daarvoor zou bij niet gebruik making van de manege deze voor kunnen dienen. Roggeveen. Hoe moet dat worden ngericht. Ik ben op meer plaatsen geweest waar men die paardenkeuringen ïad, maar ik heb er nooit een apart gebouw voor gezien. Voorzitter. Dan ben u nog nooit op de goede plaats geweest. Roggeveen. Het gebeurde overal in de open lucht. Voorzitter. U ben niet technisch onder- egd en ik ook niet en daarom is het misschien gevaarlijk om er over te spreken, maar volgens ik van verschil- ende belanghebbenden heb hooren zeggen kan het keuren van de cornage onmogelijk in de open lucht gebeuren. Roggeveen. Dat is het toppunt, overal wel behalve dan in Noord-Brabant. Voorzitter. U moet niet denken dat dit een luxe is, het kan niet in de open ucht gebeuren want als de beesten eerst moe zijn rondgeloopen dan moeten ze door -den veearts worden gekeurd en die moet iets kunnen hooren en dat kan niet in de buitenlucht. Dat is nu weer iets technisch maar de heer Heidema, nspecteur en wonende te 's Hage, heeft het ons gezegd. Ik betwijfeld het dan ook niet of het zal door het geheele and zoo wel zijn, want hij is voor het geheele land aangesteld. Roggeveen, f 1500 is maar een kleine som, maar tegenwoordig mag wel worden nagegaan of het goed wordt uitgegeven. Met die slachtplaats is het ook zoo maar gegaan. Voorzitter. Dat is iets anders. Roggeveen. Die maatregel is toen maar doorgedreven en daarom mag nu dit geval wel eens goed onder de oogen worden gezien want in Gorinchem wordt j ook een keuring gehouden en is het wel zoo zeker dat ze hier zullen blijven komen. Ik ben bang dat ze Waalwijk, na een paar jaar proef te hebben ge nomen, weer zullen uitschakelen. Klijberg. De groote belanghebbenden uit het overland geven de voorkeur aan Waalwijk en daar wordt natuurlijk reke ning mee gehouden. Roggeveen. Wie zijn dan al die belang hebbenden. Klijberg. De heeren Branderhorst, van Buuren, van der Schans en nog zoo veel anderen. Eibers. In hun preadvies zeggen B. en W. dat de voordeelen daarvan niet in cijfers zijn uit te drukken. Maar men ziet er dus voordeelen in. Als dat ook niet het geval was, zou ik in een be narden tijd als waarin wij nu leven, niet zoo vlug of zoo maar ter goeder trouw geld gaan uitgeven. Ziet men er in de toekomst wat in dan wil ik er mijn stem wel aan geven. Voorzitter. Wij krijgen er huur voor welke nu voor dit jaar gering is Nu betalen alleen de belanghebbenden f 75 maar een volgend jaar betaalt de com missie ook. Wat betreft dat wij in het preadvies gezegd hebben dat het voordeel van een dergelijk iets niet in cijfers is te brengen, is ook zoo. Wij zijn het cen trum van de Langstraat en willen wij dat behouden, willen wij dat blijven zijn, dan moeten we daar wat voor over hebben. Zoo iets weegc bij mij altijd zwaar. Men moet m.i. nooit denken och kom, dat komt toch wel, want dan geraakt men achteruit. Ziet eens naar de steden wat die dikwijls doen om wat te krijgen hoe deze dikwijls groote sommen daar voor uitgeven. Veel geld geven ze soms om het centrum van een streek te blijven. Als men alles laat ioopeo vervalt alles en zou er gras in de strateo gaan groeien en dat zou ik heel ellendig vinden. AI zou bet iets kosten dan zou ik nog zeggen men moet het nemen, maar dat is hier nu niet het geval, bier krijgt men er nog eenige vergoeding voor. Ik zou niet gaarne hebben, zooals dat al eens meer is gebeurd, dat men later zegthad men dat toen maar gedaan. Met de wetenschap van vroeger komt het mij voor dat we alles moeten doen om het centrum te blijven. Gorinchem behoort tot Gelderland en daar hebben we niet9 mee te maken. Ik hoop dat u, mijnheer Eibers, als een echte Waalwijker nu wel zal over tuigd zijn. Eibers. Ingepalmd hebt u me wel waf, maar geheel overtuigd niet, want wi] zitten hier voor het belang der gemeente en brengt bet belang mee het groot te maken, dan wil ik daar gaarne aan mee helpen, maar anders olet. Voorzitter. Wij zien er wel degelijk een groot belang in. Eibers. Wij behoeven de groote ste den niet steeds in alles na te doen. Roggeveen. Wij weten nog niet welke belangen het met zich brengt. Voorzitter. Voor den naam en om het centrum te blijven moeten wij ook iets over hebben en wij mogen toch zeker hopen dat de toestand zoo niet zal blijven. Eibers. Voor f 1500 moet men het niet laten, maar ik was bang dat wij er nog meer kosten door zouden krijgen. Voorzitter. Neen. In verband hiermede moet men ook in het oog houden dat wij als Kring zijn aangewezen voor de Vleeschkeuring en nu kunnen wij een deel van de gebouwen die daar over het spoor staan inrichten voor slachterij zoodat we daarvoor geen naar de eischen des tijds ingericht gebouw be hoeven te zetten en daar betaalt men ons huur voor. Groenen. De belanghebbenden, hoe hebben die zich nu verbonden om te komen. Voorzitter. Die hebben geteekend. Groenen. Voor hoe lang. Voorzitter. Voor een jaar en dan is het de commissie die ons betaalt. Er zijn plantsen waar de commissie een huur geeft van f 200, b.v. in Zevenbergen. Groenen. Dat kan men niet met onze gemeente gelijk stellen. Daar zit men juist in het hartje. Voorzitter. Men heeft mij juist verteld, dat wij hier in het hartje zitten. Smolders. Ligt het in de bedoeling het werk aan te besteden. Voorzitter. Het werk moet binnen 10 dagen gereed zijn. molders. Ik acht het toch van belang dat het wordt aanbesteed. Voorzitter. Alles moet op het spel worden gezet om het binnen 10 dagen gereed te hebben. Ik ben ook al elders geweest om te zien of ik er niet een kon koopen, doch dit ging niet, wat jammer is, want nu moet het hout nog komen en de Minister en Ged. Staten hebben onze gemeete aangewezen voor de plaats van keuring. Wij hebben gedacht de manege achter het raadhuis te zetten, dan kan ze nog goed gebruikt worden voor bergplaats ook, want die moeten wij nu toch hebben omdat in het andere gebouw een slachterij komt. Smolders. Bestaan er bij Burg. en Weth. geen vaste plannen om ze aan te besteden. Voorzitter. Staat u daar dan zoo op. Smolders. Ja, ik acht aanbesteding van groot belang voor de gemeente. Voorzitter. De teekening moet gemaakt worden en dan aanbesteed. Het moet klaar zijn, wij kunnen niet wachten. Wij zullen het dan aanbesteden, maar er moet gezorgd worden dat het op tijc gereed is, daar zal ik persoonlijk wel alle moeite voor doen. Smolders. De kostprijs zal door den haast die gemaakt moet worden in verdrukking komen, althans dat leidt er gemakkelijk toe dat het bedrag wordt overschreden. Voorzitter. Daar zal ik wel voor oppassen. Smolders. Bij aanbesteding weet men waarmede men af is. Roggeveen. Het staat dus vast dat het niet meer dan "f 1500 zal kosten. Zou het bedrag eventueel worden over schreden, dan wordt de raad zeker eerst nog gehoord, want waar er vele niet erg enthousiast tegenover staan mag bij overschrijding van het bedrag de raad daarin wel zeggingschap hebben. Groenen. Daar ben ik het mee eens. De tijden zijn er niet naar om nog hoogere kosten te gaan maken. Eibers. Ik wil er mijn stem aangeven mits het niet meer zal kosten dan f 1500 en kost het meer, dan moet eerst de raad worden geraadpleegd. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan Burg. en Weth. het gevraagde crediet toegestaan 2. Voorstel tot verhooging van het crediet, toegestaan tot bestrijding der kosten van Wachtgeld- en steunregeling. Voorzitter. In een vorige vergadering is daarvoor een crediet toegestaan van f 5000, doch intusschen is de werke loosheid zoo schrikbarend toegenomen, dat dit bedrag reeds belangrijk is over schreden. De Voorzitter leest hierna een staat voor hoe de wekelijksche uitkeeringen hebben plaats, gehad. In het geheel is aan steungeld uitbetaald f5291.71 en aan wachtgeld f 11109.92, dus totaal f 16401.63. Het aantal personen aan wie uit- keering is verleend bedroeg de laatste week 676. Voorzitter. Wat denkt men er van om het crediet te verhoogen. Ik voor mij zou denken, dat we dit moeten doen en op f 50.000 brengen. Ik vind het beter een getal te noemen, dan een blanco crediet toe te staan. Niet dat Burg. en Weth. daar misbruik van zouden maken, maar ook voor andere zaken is het beter een juist bedrag aan te geven. Burg en Weth. zijn bezig met de voor bereiding van eene werkverschaffing, waaromtrent in geheime vergadering meer zal worden gezegd. In openbare vergadering doe ik dat liever niet. Roggeveen. Is het mogelijk om aan geld te komen Hoe staat men bij de Geldersche Credietvereeniging Is er wel voldoende Hoofd. Omslag inge vorderd. Ik vrees dat wij bij de Gelder sche Credietvereeniging ver achter zijn. Voorzitter. Dit zal een leening worden. Bij de Geldersche Credietvereeniging zijn wij niet zoo ver achter, want wij hebben van de gemeente Enschedé kunnen leenen aanmerkelijk lager dan was geraamd, tegen 5 pCt. Roggeveen. Hoeveel Hoofd. Omslag moet nog worden ingevorderd. Voorzitter. Daar kan ik nu zoo direct geen antwoord op geven. Roggeveen. Waarom moet dat zoolang sleepend worden gehouden. Ik heb ge tracht even over half een te betalen, maar toen was de ontvanger al weg. Ik kwam hem later tegen en toen zei hij dat ie mij nog wel zou helpen, maar dat wilde ik niet. 't Was op een Vrijdag en het trof mij. Vervolgens wijst spr. er op dat nog geen waarschuwingen ter betaling zijn verzonden alhoewel het hoog tijd is, want men had voor de tweede helft reeds moeten vervolgen. 't Is wel mooi, zegt spr. dat men voor 5 pCt. kan leenen, maar als de gemeente zelf nog veel geld van de gemeentenaren moet hebben, dan is het maken van dergelijke kosten overbodig. Hij hoopt daarom dat met voortvarend heid daaraan zal worden gewerkt. Voorztiter. Alles is nog niet door den gemeenteontvanger overgenomen. Niet alleen van hier maar ook van Besoijen en Baardwijk wil hij alles zuiver over nemen. Week in week uit is men daar mede bezig en de accountant zelf is ook nog niet gereed. Nu zal hij echter spoedig klaar zijn. Dat de ontvanger om half een is weggegaan begrijp ik niet, want hij is anders een heel ijverig en accuraat ambtenaar. Roggeveen. Ik begrijp het ook niet maar het is toch zoo. Ik zal niet te laat komen omdat ik zelf er ook een hekel aan heb, als ze te laat komen. Hij zei me wel te willen helpen maar ik dankte daar voor, ik wil wel rechten maar geen gunsten. Eibers Hoe zit het met het heffen van schoolgeld. Wordt er niet een beetje spoed achter gezet dan vrees ik dat we bij veel menschen op de koffie zullen komen. Voorzitter. Op de andere scholen is het geld geind, alleen hier niet. Alles moet een voor een worden uitgerekend maar men zal er nu spoedig mee ge reed zijn. Klijberg. Het is de bedoeling dat voor 'den steun een geldleening wordt geslo ten. Nu zou het m.i. goed zijn dat de raad zich uitdrukt dat deze leening over een langen termijn loopt en niet zooals Ged. Staten willen over een korten termijn. In verschillende plaatsen is deze wil reeds tot uitdrukking gekomen en het is ook billijk. Men kan den druk van dezen benarden tijd toch niet geheel op de schouders van het tegenwoordige geslacht leggen. Voorzitter. De heeren zullen het met u eens zijn maar ik vrees dat Ged. Staten er niet aan zullen gaan. Klijberg. Het zal zijn frappez, frappez, toujour. De heer Smolders had gaarne gezien dat de raad eerder was gehoord en hij hoopt dat dit in het vervolg ook zal gebeuren. De Voorzitter wijst er op dat dit niet altijd kan en men het niet met een particuliere zaak moet verwarren. Hier is vaak reeds veel uitgegeven alvorens men daarmede op de hoogte is. Hij acht het hoogst nadeelig de handen van Burg. en Weth. te gaan binden vooral in crisiszazen. De twee Wethouders, door den raad zelf gekozen, hebben het vertrouwen, aldus spr., en deze zullen toch niets doen wat in strijd met de belangen van de gemeente is. U zegt, dan had misschien dit of dat kunnen worden gedaan. Ja misschien, achteraf gesproken is altijd gemakkelijk. In crisis zaken, als aanstonds moet worden inge grepen, moet men veel aan het beleid van Burg. en Weth. overlaten. Het werk aan die zaken verbonden is altijd zeer onaangenaam, vooral als de vrouwen gaan komen. De heeren die in de steun- commissie zitten, zullen dit wel beamen en de heer van der Geld zal het ook wel weten. Smolders. U moet het als geen wan trouwen in Burg. en Weth. van mij voorstellen. Voorzitter. Ik neem het ook zoo niet op. Smolders. Het vertrouwen dat ik stel in Burg. en Weth. staat bij mij boven alle peil. Mijn bedoeling was alleen maar te zeggen dat het misschien beter is dat de raad in dergelijke zaken eerder met Burg. en Weth. samenwerkt. Voorzitter. Ik heb ook geen oogenblik aan wantrouwen gedacht, want daar heb ik geen reden voor. Misschien heb ik het juiste woord niet gebruikt. Ik heb, zoolang als ik burgemeester ben, van den raad nog nooit eenig bewijs van wantrouwen gehad, want men weet dat ik geheel onafhankelijk van alles sta, en bij geen enkele partij behoor. Enfin, ik heb alleen maar willen doen uitkomen dat men in crisiszaken aan Burg. en Weth. wat de vrije hand moet geven. Roggeveen. Op 7 Juli is er vergade ring geweest en nu is het 5 September dus twee maanden geleden en nu ko men we in een spoedeischende verga dering bijeen. Was dat voor de manege niet noodig geweest, dan had men over dit crediet nog niet gesproken wellicht. Voorzitter. Daar kan ik u nu niet voldoende op antwoorden, dat zal ik straks in geheime vergadering doen. Dat kan ik wel zeggen dat het er ver band mede houdt. Roggeveen. U zei daar straks dat wij vertrouwen hebben gesteld in de wet- ïouders en dat is zoo, maar dat neemt niet weg dat de raad medezeggingschap blijft behouden. Tot mijn groote verwondering zie ik nog niets van de begrooting en toen ik daar een vorige keer naar vroeg, zei u mij dat ik als lid van de gascommissie moest weten dat op de gasfabriek werd gewacht. Beter had u dat tot den wet houder, die Voorziiter van deze com missie is, kunnen zeggen. Maar moeten wij nu maar zonder be grooting blijven leven. Later komt men maar aan met af- en overschrijvingen en dan hebben wij maar alles te accep teeren. Ik vraag u nu of u kan zeggen wanneer de begrooting wordt aange boden. Voorzitter. U moet denken datwe nu met twee begrootingen te doen hebben en dat is alles behalve gemakkelijk. Deze week komt er een af en al zat men op de secretarie met nog zooveel personeel, dan was daar nog niets aan te doen want dat werk kan maar door één of twee personen worden gedaan. Het vordert heel wat tijd om al de zaken van de beide gemeenten te on derzoeken en dat men daarvan in den Bosch overtuigd is, bewijst wel het feit dat Ged. Staten ons nog niet hebben aangeschreven. De begrooting van Eind hoven is nu kort geleden pas aangeno men. Ik kan u wel geen ongelijk geven als u zegt dat het u onaangenaam is. Mij gaat het ook zoo, maar ik zie geen kans om de zaak te dwingen. De be grooting is nu klaar, alleen moet het eindresultaat daarvan nog worden be handeld in de vergadering van B. enW. De heer Roggeveen wijst er nog op dat men moeite gaat krijgen met de regeling van den Hoofd. Omslag.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6