f, 11 rien bedenke Provinciaal Nieuws. I;1 - r 1 1 r t e r If 1 c |i: 3 'If; i E i c i I h I Voorjaarsbeurs zullen worden aange wezen. De Eerwaarde Zusters van den H. Carolus Barromaeus te Maastricht, hebben zich bereid verklaard het liefde werk van een R.K. Kraaminrichting, het eerste van dien aard hier te lande te aanvaarden. Zij zullen zich vestigen aan de Princessegracht, naast de kerk aan den Boschkant te 's-Gravenhage. Dc I. C. A. R. te Rotterdam mag zich in voortdurende belangstelling ver heugen, ce is al door meer dan 80.000 personen bezocht. Zondag II. kwamen er 22000. De Hollandsche militaire vliegers gaan bovenaan, ze behalen bijna in alle num mers de hoogste prijzen. Zondag is er een droevig ongeluk gebeurt. Drie Belgische Brlstolvliegtuigen gin gen voor den eskadrllle* wedstrijd de lucht in. De N. R. Crt. beschrijft het als volgt De machines verlaten den grond in de richting van de hangars. Als zij zich daarboven bevinden, steekt het vliegtuig met den commandant luitenant Sauveur ais bestuurder en luitenant Meurice als waarnemer plotseling den kop omhoog en wtjkt zoo scherp naar links af, dat bet ons lijkt alsof er een botsing met het linker vliegtuig zal volgen. Dit wijkt echter tijdig uit, maar het toestel van luitenant Sauveur valt naar links om en verdwijnt met den kop omlaag achtgr de hangars. De geneeskundige dienst en de men- schen van E. H. B. O. zijn toegesneld. De machine die doormidden geknakt is en geheel vernield uit elkaar ligt, Is in meer horizontalen stand gebracht en men slaagt er spoedig in, de belde officieren uit het toestel te brengen. Ztj worden op de Mooy-ramen gelegd en naar het gebouwtje van den geneeskun digen dienst op het vliegterrein gedra gen, waar hun voorloopige verbanden gelegd en inspuitingen gegeven worden en verder worden ze naar het ziekenhuis aan de Coolslngel vervoerd. Over de oorzaak van dit ongeluk l^ten wij de deskundigen aan het woord, die daaromtrent hun rapport hebben verstrekt. Zij zeggen daaromtrent o.m.: De 3 toestellen startten gelijktijdig. Boven de Richards hangars ten Oosten van het vliegveld op een hoogte van pl m. 40 meter, zagen wij het voorste vliegtuig een scherpe klimmende bocht naar links maken. Opmerkelijk was dat het linker vliegtuig een grooteren afstand had van het voorste toestel dan het rechter, zoodat wij vermoeden dat deze beweging (die klimmende bocht dus) doof een escadrille-commandant tevoren was afgesproken. De scherpe bocht van den escadrille-commandant eindigde in een linker vrille, waarna het toestel achter de hangars in loodrechten sland omlaag stortte. De motoren liepen bij den start goed en o.l. is de vrille wel licht te wijten aan een te geringe snel heid van het toestel tengevolge van het overtrekken In de bocht. Na het ongeval heeft ingenieur Grasé van den Rtjks- studledlenst het toestel onderzocht, waarbij bleek dat alle stuurorganen en de technische inrichting in orde waren. Op het toestel Is onmiddellijk beslag gelegd. Lultenaot Sauveur is des avonds ten 9 uur overleden. Luitenant Meurice maakt het iets beter. Het lijk van Lt. Sauveur wordt heden naar België vervoerd en morgen te Chènée bij Luik begraven. Hij is 42 jaar en ongehuwd. Op de 1. C. A. R. had gisteren de snelheidswedstrijd plaats. De route ging over Scheveningen, Schiphol en Soesterberg naar de I. C. A. R. Eerste was Lt. Jongbloed in 58 mi nuten, wat een snelheid weergeeft van j 80 K.M. per uur. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in over weging bij hem inlichtingen in tewinnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Adrlanus Martinus van Houtum, wonende aldaar Pdns Hendrikstraat no. 4. Houdt den mond getond Door de firma J. C. Boldoot te Am sterdam is een Kinderboekje uitgegeven >Houdt den mond gezond*, waarin op prettige wijze den kinderen wordt ver teld hoe nuttig en noodig het is, de tanden regelmatig te poetsen en den mond goed te verzorgen. Het is een klein maar aardig boekske dat de kinderen met plezier zullen doorkijken en lezen en het zal hun een aansporing zijn, mond en tanden regel matig te blijven verzorgen. Op aanvrage wordt een benoodigd aantal exemplaren vanwege de Ffima Boldoot graiis toegezonden. Volgens bericht uit Zurich is de Nederlandsche zanger Johannes Mes- schaert aldaar Maandagochtend over leden. Met Johannes Messchaert is een zanger van wereldreputatie heengegaan. Hij werd In 1857 te Hoorn geboren. Hij studeerde te Keulen, Frankfort en Müachen. Te Amsterdam stichtte hij het conservatorium van Toonkunst. Hij trad op in Duitschland, Oostenrijk en Rusland en oogstte veel en grooten roem. In 1911 werd hij eerste leeraar aan de Kon. Hoogeschool te Berlijn. Het fruit in de Meierij en de Kempen (Noord-Brabant) is op vele plaatsen door grooten overvloed zoo goedkoop, dat het pluk- en vervoerloon nauwelijks op de geringe opbrengst- prijzen kan worden verhaald. Men laat het fruit dan ook veelal maar aan de boom. Te Valkenswaard moest een land bouwer aan de veiling nog f 0.40 bij de opbrengst van zijn ooft toeleggen, om de vrachtkosten te kunnen voldoen 1 Het merkwaardige van dit alles is, dat het fruit in den detailhandel in evenredigheid met den overvloed, vrij duur blijft. Het vorig jaar trok een tuinder te Zwaag (Noord-Holland) 200 pond pruimen van zijn boomen, dit jaar bracht hij 60.000 pond aan den afslag. De prijs is nog al hoog. Waalwijk, 12 Sept 1922 De toestand in onze gemeente wordt, wat de werkeloosheid betreft, met den dag ernstiger. De orders komen voor de schoenfabrieken zeer sporadisch of in het geheel niet meer, zoodat hoe langer hoe meer personen op wachtgeld komen of ontslag krijgen. De vorige week en deze zijn er weer een zeer groot aantal gevolgd en 't laat zich aanzien dat het steeds erger zal worden. Ook voor industrieelen en handelaren, die aan de schoen- en lederindustrie annex zijn, gaat het er donkerder uitzien. De lederindustrie is eveneens over 't geheel genomen slecht, al zijn er enkele fabrieken, die voor 't huidige op een tamelijken omzet mogen wijzen. Moge de nieuwe regeering ons uit de impasse kunnen redden, anders ziet 't er, vooral tegen den a.s. winter, zeer duister uit. In welk een bloeienden toestand de R.K. Middelbare Handelsschool zich alhier mag verheugen, en dat in weerwil van de malaise, moge blijken uit het volgende. Het aantal leerlingen bedraagt n.l. Klas I 22 leerlingen. II 13 III 23 - IV 15 Totaal 73 leerlingen. Hiervan zijn er 37 die te Waalwijk woonachtig zijn (34 Waalwijkers en 3 die hier tijdelijk in den kost zijn). Vier van de leerlingen, die bij het laatste eindexamen geslaagd zijn, zijn thans toegelaten tot de Hoogere Handels school te 's Bosch en een te Tilburg. Aan 't bovenstaande kunnen we nog toevoegen, dat onze Handelsschool, het grootst aantal leerlingen heeft van alle R.K. Middelbare Handelsscholen in ons land. Dat zegt toch wel iets voor onze school, die nu reeds van zoo groot belang blijkt voor onze plaats en streek, wat nog zal toenemen als later de om standigheden toelaten haar uit te breiden tot 'n Hoogere Handelsschool. De heeren van Rijen en de Leijer alhier, die onlangs slaagden voor acte Fransch, ontvingen hunne opleiding daarvoor van de heer Gerard van Imbeeck, leeraar Fransch M. O. aan bovengenoemde school. L.l. Zondagmorgen had de tweede uitvoering van „Neerlands Heil" plaats voor eene zeer druk bezette zaai. De uitvoering stond werkelijk nog hooger dan de eerste. De Liedertafel en de solisten waren bijzonder op dreef, zoodat het publiek in hooge mate kon genieten, waartoe zeer zeker niet weinig bijdroeg het schitterend accompagnement, dat in handen van den heer Verhoeven zoo'n uitnemende verzorging vond. Bij de Maandag gehouden aanbe steding van het bouwen eener overdekte manége ten behoeve der hengstenkeu- ringen alhier, werd ingeschreven als volgt J. van der Meijs, Waalwijk f 1855. Kooien, 1850.— Wed. A. Aarts Zn. 1840.— A. Bonis 1550.— H. van Huiten 1445.— A. van Huiten 1430. A. van Dommelen 1377.— A. Vermeer 1370 Gegund aan den laagsten inschrijver. Het werk moet vóór 21 September ge heel gereed zijn. Te Amsterdam is Zondagavond plotseling overleden de heer M. A. Levie, een bekend figuur in de leder wereld, hoofdvertegenwoordiger der fa. van Iersel Witlox Co., alhier, en vice-president van de Schoen- en Leder- beurs te Amsterdam. Gisterenmiddag had de 14-jarige v. H. het ongeluk van een houtzolder te vallen. In- en uitwendig gekneusd werd hij opgenomen en onder genees kundige behandeling gesteld. Zijn toestand, die aanvankelijk ernstig scheen, is bevredigend. Uitslag loting Nationale Militie Waalwijk. 1 J. A Verhofstad, 2 G. v. d. Waals, 3 C. H. v. Wijk, 4 G. v. Velthoven, 5 P. M. Korthout, 6 J. Timmermans, 7 J. C. J. Verhoeven, 8 Adr. de Rooij, 9 A. J. v. Iersel, 10 A. J. v. Oudheusden, 11 G. Mulders, 12 B. Henkes, 13 J. B. v. d. Avoort, 14 H. J. Maas, 15 J. van Riel, 16 L. v. Helvoirt, 17 J. v. d. Broek, 18 M. Bergmans, 19 J. W. Klerks, 20 A. P. Treffers, 21 J. G. de Louwe, 22 J. P. de Haan, 23 J. v. d. Schoot, 24 J. A. v. d. Heijden, 25 J. S. P. Leijten, 26 A. J Verschure, 27 A. v. Delft, 28 C. M. Klerks, 29 H. Surig, 30 F. van Loon, 31 L. Pullens, 32, A. M. Veltman, 33 Th. Leijtens, 34 L. v. Gelder, 35 A. F. Hensen, 36 H. Th. Bakkers. 37 A. P. Hombergen, 38 A. v. d. Aa, 39 L. H. Laporte, 40 W. Braspenning, 41 W. Timmermans, 42 W. den Teuling, 43J. Degene die den 1 len (1888) en 14enJaargang (1891) van ons blad onder zijn berusting heeft, wordt beleefd verzocht die aan ons bureau te willen doen terugbe zorgen. Klijberg, 44 J. C. Eekels, 45 L. P. Ver- stijnen, 46 L. C. Klijberg, 47 M. Th. Muskens, 48 J. J. v. Mil, 49, J. M. de Peffer, 50 M. W. v. d. Heijden, 51 C. A. Wagemakers, 52 J. F. van Mierop, .53 C. H. v. Es, 54 J. J. v. Kuik, 55 A. J. v. d. Pennen, 56 H. v. Wijk, 57 C. H. Maas, 58 J. A. Korthout, 59 J. P. Schoondermark, 60 B. G. Klijberg, 61 A. Verhoeven, 62 A. Duijster, 63 C. A. Soeters, 64 H. A. Couwenberg, 65 J. Bogaers, 66 J. A. Pullens, 67 J. A.Jan sen, 68 C. Th. de Ronde, 69 J. H. Cou- wenbergh, 70 C. Th. Wiering, 71 A.J. M. Spijkerman, 72 J. L. Dumoulin, 73 M. J. A. Leenheers, 74 E. Smienk, 75 R. de Haan, 76 W. v. Mierop, 77 A. H. Mutsaerts. De competities van de vier deel nemende clubs, aangesloten bij den Waalwijkschen Kegelbond, zijn geëin digd. Over het algemeen is er met veel ambitie gegooid en hebben de verschil lende ontmoetingen de kegelsport zeer doen toenemen. Velen, die vroeger onbekend waren met het kegelspel, hebben hun belang stelling getoond en leeren inzien, dat kegelen werkelijk sport beteekent, waar bij terdege routine, kalmte en berekening behooren. De competities hadden een spannend verloop, zoodat de Waalwijksche Kegel bond met voldoening op deze wedstrij den kan terugzien. We zullen hopen, dat er in een vol gende competitie een even prettige ver houding mag heerschen als in deze en dat deze competitie er toe mag leiden, dat het ledental der verschillende clubs zich zeer zal uitbreiden. De uitslag van de 12 gespeelde wed strijden is als volgt Eerste vijftallen. Hanni- Vrienden- Waalw. Alle bal. kring. Kegelcl. Negen Partijen 3 3 3 3 Gewonnen 3 2 0 1 Verloren 0 1 3 2 Punten 6 4 0 2 Hout 1517 1459 1371 1460 Treffers 265 239 231 246 Negens 26 38 26 30 Poedels 35 61 .69 54 Kampioen: „Hannibal I". Tweede vijftallen. Hanni Vrienden Waalw. Alle bal. kring. Kegelcl. Negen Partijen 3 3 3 3 Gewonnen 1 0 3 2 Verloren 2 3 0 1 Punten 2 0 6 4 Hout 1257 1175 1368 1313 Treffers 219 205 232 227 Negens 21 20 29 18 Poedels 81 95 68 73 KampioenWaalwijksche Kegelclub II. ConsolatleprijsAlle Negen I. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben op eene algemeene vergadering, die gehouden zal worden op 19 Sept. a.s. In de op Maandag jl. gehouden en druk bezochte algemeene vergadering van Waalwijks Gemengde Zangvereen., werd het aftredende bestuur bij accla matie herkozen. 15 nieuwe leden aange nomen en na breedvoerige discusie be sloten dit jaar het groote koor „Die Jahreszeiten" op te voeren. Zondag trok de Harmonie der R. K. Werkliedenvereeniging voor de tweede maal in dit seizoen ter concours en wederom mocht zij gelauwerd terug- keeren. Hoewel door ons de maatregelen waren genomen, die we veronderstelden dat slagen zouden evenals een vorig maal, was zulks thans niet het geval, met gevolg dat wij niet in de gelegenheid waren den uitslag tijdig te bulletineeren, zoodat deze van het gezelschap zelf moest worden vernomen en er dus ook geen voorbereidingen voor de ontvangst konden worden genomen. Niettemin waren vele belangstellenden aan 't station aanwezig. De harmonie behaalde in de 3e afdee- ling den 2en prijs, met slechts 3 punten minder dan een der gezelschappen die den eersten prijs verwierven. Wij feliciteeren de vereeniging van harte met het behaalde succes en spreken de hoop uit dat zij op den ingeslagen weg moge voortgaan. Wij hopen dat zij meer lauweren zal oogsten en ook een volgend maal met de hoogste be kroning zal terugkeeren. Als zij dit het volgend jaar bereikt dan is 't reeds een groot succes. Twee maal in een seizoen is nogal een zware taak 1 Speciaal aan den onvermoeiden direc teur, den heer E. Hurkmans en aan den instructeur den heer A. Stravers, onze hartelijke gelukwenschen. W.S C.—Zalt-Bommel 4-1. J.l. Zondag won W.S.C. onder leiding van scheidsrechter van Drooge haar eerste comp.-wedstrijd. Beide elf tallen zijn volledig. Zalt-Bommel heeft het voordeel van wind en zon. Des ondanks is W.S.C. direct meester van het veld en wordt het Bommel-doel door enkele gevaarlijke aanvallen, zoowel van rechts als van links danig in gevaar gebracht. De doel man van Zalt-Bommel moet dan ook al vlug handelend optreden en ver schillende harde schoten verwerken van het W. S. C.-binnentrio, hetgeen hem evenwel goed afgaat. Er wordt van beide kanten hard gewerkt en als de linksbinnen van Zalt-Bommel den bal van zijn mid-half krijgt toegespeeld gaat hij er alleen vandoor en doordat de W. S. C.-achterspelers elkaar niet begrijpen, doelpunt hij zeer onverwacht. W. S. C. hierdoor geenszins ontmoe digd, valt verwoedj aan en vele malen bedreigt onze voorhoede, die een wijziging ten goede heeft ondergaan, goed gesteund door de middenlinie, het Zalt-Bommel doel. Vele malen ook stranden deze aanvallen op buitenspel. Als de W.S C. rechtsbuiten, vrijstaande, den bal van den rechtshalf toegespeeld krijgt, geeft hij mooi naar binnen, waar Vermeer geen moeite heeft gelijk te maken. uo Dan gaat het spel even vlug op en neer en verdient een schot van den Bommeler rechtsbuiten, dat juist over gaat. vermelding. De W.S.C. linksbuiten bemachtigt den bal, zet voor en de rechtsbinnen maakt met een kalm schot 2-1. Kort hierna is het rust. Na de rust is W. S. C. weder direct in de meerderheid en wordt Zalt-Bommel geheel ingesloten. Zij komt sporadisch over haar helft. Uit een voorzet van den rechtsbuiten weet de^ linksbinnen van W. S. C. het 3e punt VóoV zijn club te maken. Bommel speelt thans een verloren spel en haar spelers worden vermoeid. De links-half van W. S. C. zet zijn buitenspeler aan het werk en deze maakt met een flink schot, on houdbaar het vierde punt. J- De volgende minuten brengen geen verandering meer en als afgeblazen wordt heeft W.S.C. verdiend gewonnen. Door de Waalwijksche voetbalclub W.S.C. is protest ingediend over den wedstrijd Waalwijk—W.S.C. (Hsgz Het is Zondag 11. aan Qaick niet mogen gelukken om een overwinning te behalen. Met 21 moesten zij van de Roodborstjes verliezen, alhoewel dit de verhouding niet weer geeft. De 1ste speelhelft kenmerkte zich door een ge lijk opgaand spel, met de Roodb. iets in de meerderheid. Wel kreeg Quick verschillende kansen om te doelpunten, doch deze werden niet benut. Na een half uur namen de Roodborstjes de leiding waarmee de rust inging. Als Quick na de rust haar elftal heeft ge wijzigd, schijnt dit een goede verbete ring te zijn. Aanhoudend wordt het doel der Roodb. bekogeld, doch zonder resultaat. Als eenieder denkt dat het 1—0 zal blijven, breken de Roodb. plotseling door, een der Qulck-spelers wordt tegen zijn hand geschoten waar door een penalty wordt toegekend. Deze wordt in een doelpunt omgezet, waarmede het reeds 2—0 voor de Bos schenaren wordt. Quick valt dan ont- stuimlg aan, v. d. Griend gaat naar voren en even later weet hij de eer voor Quick te redden. Hard wordt er voor den gelijkmaker gewerkt, doch de Roodb. staan met alle kracht te verde digen, zoodat het Qaick niet gelukt'een tweede doelpunt te maken, waarmede haar eerste uit-wedstrijd in een neder laag eindigde. dat in het a.s. leesseizoen „De Echo van het Zuiden44 in geen enkel gezin van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena mag ontbreken. Raadsvergaderingen van alle ge meenten uit den omtrek. Zij die zich thans abonneeren ontvangen de in deze maand ver schijnende nummers gratis. Eerste Internationale Schoen- en Lederjaarbeurs. Te Amsterdam is gisteren de Eerste Intern. Schoen- en Lederjaarbeurs in de tentoonstellingszalen van het Paleis van Volksvlijt geopend. Het gemeentebestuur van Amsterdam was bij deze plechtig heid, waarbij een groot aantal deelne mers aan de beurs en belanghebbenden aanwezig waren, vertegenwoordigd door wethouder dr. I. H. J. Vos. De Voorzitter van het bestuur, de heer H. Mannaerts, van Tilburg, deed in zijn openingswoord eerst mededee- Iing van het plotseling overlijden op Zondag van den ondervoorzitter, den heer M. A. Levie, te Amsterdam, die zich wel het meest had ingespannen om het tot stand komen van deze jaar beurs te bevorderen. Spreker heette ver volgens welkom den'vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amsterdam en de beèturen van tal van organisaties van belanghebbenden. Hij herinnerde er dan aan, dat de heer Joh. R. Levie te Amsterdam on geveer een half jaar geleden het denk beeld geopperd heeft, in de hoofdstad een schoen- en lederjaarbeurs te stich ten, omdat te Amsterdam de ledergroot handel en importhandel eigenlijk ge centraliseerd zijn, en de meeste schoe nen langs Amsterdamsche grossiers en winkeliers hun weg vinden naar de verbruikers. Lof bracht spreker aan allen, die tot het bereikte resultaat heb ben meegewerkt. Welke vruchten deze nieuwe jaarbeurs voor handel en bedrijf zal afwerpen, zal men, zoo zeide hij, moeten afwach tendeze jaarbeurs is tot stand geko men in den meest bewogen tijd na den oorlog, waarin meer dan ooit tevoren de koopers door de verkoopers moeten Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 14 September. worden opgezocht. Duidelijker echter dan tevoren blijkt thans, dat de Neder landsche nijverheid op het gebied van leder en schoenen kan wedijveren met het beste, wat het buitenland biedt. Mogen het onverwoestbare optimisme en de groote energie, waaruit de Eerste Intern. Schoen- en Lederjaarbeurs ont slaan zijn, belooning vinden in haar welslagen, en moge zij zijn het eerste lichtpunt in de malaise, het begin van het einde der misère in zaken, welke tot dusverre haar dieptepunt nog niet scheen te hebben bereikt. Wethouder Vos zeide vervolgens, dat het gemeentebestuur zich oprecht ver heugt over de opening van een beurs als deze, welke vooral in dezen som beren tijd zeer belangwekkend is. Gelijk in geheel Europa doet zich ook te Am sterdam de malaise zeer krachtig ge voelen bemerkt men hier nu een teeken, dat wijst op nog steeds ongedoode energie in het zakenleven, dan is dit zeker wel in staat, tot een levendig blijven van de hoop op een betere toe komst bij te dragen. Wij zien hier een teeken van opleving in het bedrijfsleven, dat zeker tegenover het verschijnsel van de nog steeds zoo groote werkeloos heid bemoedigend is. Velen vreezen, dat de winter van 1923 nog slechter zal worden dan die van 1922. Al trachten wij het niet zoo pessimistisch in te zien, en hopen we dat voor een zoo groote beduchtheid geen reden be staat, wij allen weten, dat nog zeer moeilijke tijden in het onmiddellijk ver schiet liggen. En hierin ligt nu het ver heugende, dat wij in zulk een tijd zien, dat er nog fut genoeg in de Nederland sche nijverheid zit om het hoofd boven water te houden, en te trachten, het verloren gebied op de buitenlandsche markt te herwinnen. Gij hebt moeten bukken, alsdus spreker verder, voor een moorddadige buitenlandsche concurren tie en in het binnenland het daardoor verloren afzetgebied niet kunnen her winnen uw bedrijven behoeven krach- tigen steun. De overheid verheugt het, dat gij zelf hebt begrepen, dat die steun moet komen van binnen uit, dat eerder onderlinge samenwerking, dan overheidssteun in staat is, uw bedrijven en nijverheid te schragen. Het is niet te verwonderen, dat eerst in een be nauwden tijd als dezen menschen elkaar vinden, die reeds lang op onder linge samenwerking waren aangewezen. Moge de thans gelegde incidenteele band een blijvende worden, waardoor ge zult kunnen geraken tot de voor waarden, waaronder uw bedrijf weer tot bloei zal kunnen komenmoge het worden een belangencombinatie van sociaal nut, niet gericht op het opdrij ven van prijzen, maar op het op de been houden van zwakken, en het hoog houden van het peil van uw vak. Namenshet gemeentebestuur wenschte spreker daarop aan de ondernemers een volledig welslagen toe. De Eerste Intern. Schoen- en Leder jaarbeurs zal tot en met Vrijdag alleen voor belanghebbenden. Zaterdag ook voor het publiek tegen entrée geopend zijn. Ze bestaat uit ongeveer 80 inzen dingen, en wel van grossiers en fabri kanten van schoenen, lederhandelaren, lederfourniturenhandelaren, lederimpor teurs, schoenenimporteurs, schoenma- chinefabrikanten, ook vertegenwoordi gers van buitenlandsche huizen in al die branches en voorts zijn er een aantal inzendingen, betrekking hebbende op aanverwante vakken. Gelijk bekend is, heeft er tegen deze onderneming eenige animositeit bestaan van de zijde van de Jaarbeurs te Utrecht, omdat men vreesde, dat zij daaraan afbreuk zoude doen. Inderdaad is het aantal schoen- en lederfabrikan ten, die hier uitkomen, aanmerkelijk- grooter dan te Utrechthet bestuur van de schoen- en lederjaarbeurs verzekerde ons echter, dat het niet de bedoeling gehad heeft, met Utrecht te concurree- ren. De bepaling, dat aan deze jaar beurs alleen mogen deelnemen firma's die op geen andere jaarbeurs vertegen woordigd zijn, is, zoo verzekerde men, alleen gemaakt om de menschen niet op te hooge kosten te jagen, door hen te dwingen, op twee jaarbeurzen uit te komen. De huidenbeurs, die anders in Kras- napolsky gehouden wordt, vond gisteren haar onderdak op de jaarbeurs in het Paleis voor Volksvlijt, waar ook Vrijdag de Nederl. Vereeniging van Lederfa brikanten haar algemeene vergadering zal houden. Verleden week Donderdagavond kon men een groote luchtballon statig over onze plaats en omgeving zien drijven. Men kon ook soms met het bloote oog zien, dat er een persoon in zat. De N.R.Crt. van Zondagmorgen bevat omtrent deze ballon-reis onder het op schrift „Solovaart met den ballon Neer- landia44, het volgende van de hand van Dr. Canngieter uit de Bilt: 7 September 3.45 n.m. steeg de ballon Neerlandia te Zeist op met slechts één persoon in de mand. De vaart was be doeld als wetenschappelijke hoogtevaart de waarnemer steeg hierbij alleen op om tevens te kunnen voldoen aan de eischen ter verkrijging van het brevet van balloncommandant, waartoe behoort een solovaart van ten minste 3 uur tot ten minste 2500 M. hoogte. Alleen met den ballon op 2500 M. hoogte, hoog boven de aarde in de J I 1i i i |[f| I i i i i

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2