Hen bedenke Land- en Tuinbouw. Binnenland. TWEEDE BLAD. RECLAME^ NUMMER 74 ZATERDAQ 16 SEPT. 1922. 45e Jaargang Iels over de verdwijnende kerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. I. Men kan niet zeggen, dat het tijdvak ^tan 1648 tot 1829, dus over meer dan 180 jaren, voor de Roomsch-Katholieke gemeente van Waalwijk en Besoijen, wat de uitoefening van haren eeredienst betreft, een gelukkige tijd is geweest. Na het sluiten van den vrede van Munster in 1648 werd de parochiekerk aan de Haven, na door de Katholieken dier beide gemeenten gedurende meer dan 170 jaren (van 1475—1648) te zijn gebruikt geweest, op bevel der Staten- Generaal aan de Hervormden toe gewezen. Van 1648—1672 lag de Roomsche eeredienst, gekneveld door verschillende wetten en reglementen, feitelijk aan bandenslechts ter sluiks werd die eeredienst in de Meierij, als zijnde een wingewest der Algemeene Staten, onder houden. Na den inval der Franschen in 1672 en misschien wel door den druk van dien inval verkreeg Waalwijk een ge ringe schuurkerk, alzoo genoemd, wijl het gebouw niet het aanzien eener kerk mocht hebben, niet in het oog mocht vallen en slechts op eene groote schuur mocht gelijken, achteraf van de bevolkte straat. Die schuurkerk, staande voor een gedeelte in den tuin der tegenwoordige pastorie aan de Noordzijde der straat, werd in 1685 door brand vernield, daarna weder opgebouwd, in 1765 eenigszins vergroot en bleef in wezen tot 1829. Niettegenstaande er in 1795 of liever door de Staatsregeling van 1798 eenige opluchting voor de Katho lieken in Brabant kwam, bleef dus de bouwvallige schuurkerk van Waalwijk nog tot 1829 bestaan. Den 27 April 1826 overleed te Waal wijk Leopold van Dingenen, oud 72 jaren, geboren den 27 Augustus 1753 te Geel in België, na achtereen volgens assistent te Bruchem (1780), kapelaan te Duffel (1781) en Tilburg (1785) en pastoor te Onzenoort (1797) en te Waalwijk (1809—1826) te zijn geweest. Hij was de laatste pastoor van Waalwijk, die tot eene geestelijke orde behoorde, n.l. tot de Premonstratenser- orde van de abdij van Tongerloo (kanunniken van Tongerloo). Reeds in het begin van Mei 1826 kwam de nieuw benoemde en betrek kelijk jonge pastoor hij was slechts 38 jaren oud Paulus Antonius van Baer, te Waalwijk2). Van Baer, den 22 petober 1788 te Eindhoven geboren, was achtereenvolgens assistent te Asten, (1812), kapellaan te Schijndel (1814) en pastoor te Den Dungen (1821) en te V/aalwijk (1826), en werd in 1836 pas toor van St. Servaes te Maastricht, waar hij in 1855 overleed. Andere geestelijken, die omtrent dezen tijd de geestelijke belangen der Waal- wijksche Katholieken mede behartigden, waren Johannes Cooltn en Johannes Balduinus Lathouwers. De eerstgenoem de, geboren te Berchem, was in 1818 kapelaan te Leende, in 1819 professor aan het seminarie te St. Michielsgestel, in 1825 en 1826 assistent te Waalwijk en 's-Hertogenbosch, en van 1829 tot 1846 pastoor van Zevenbergen, waar hij den 29 September 1846 overleed. De tweede, Lathouwers, geboren te Bokhoven, was eerst kapellaan te Ois- terwijk (1819—1822), daarna te Waal wijk (1822—1831) en eindelijk pastoor te Zwaluwe (1831—15 April 1871). Zoodra pastoor van Baer zich te Waalwijk eenigszins op de hoogte had gesteld van de kerkelijke toestanden, was zijn eerste zorg eene nieuwe kerk, die dringend noodig was, te verkrijgen. Door de aanzienlijke toename der be volking in 1829 telde W. 2365 zielen 3), waaronder plm. 2000 Katho lieken was de vervallen schuurkerk veel te bekrompen geworden. De hon derden geloovigen kon het nietige bede huis niet meer bevatten, en bezwijmingen, vooral in den zomer, wanneer het ge bouw soms tot stikkens toe was ge vuld en er vaak een «besmette* lucht heerschte, waren aan de orde van den dag. Dat kon zoo niet langer. De energieke pastoor (met het kerkbe stuur) wendde zich reeds in Juni 1826 met een dringend rekwest tot den ge meenteraad, verzoekende een attest, dat het kerkgebouw voor de gemeentens die daar onder hoortn (Waalwijk en Besoijen) veel ie klein en ongeschikt is, om daar in den godsdienst behoorlijk te kunnen waarnemen. Aan dat gegronde verzoek werd met de meeste bereidvaardigheid voldaan. In de vergadering van den ge meenteraad van Zaterdag 8 Juli 18264) werd besloten het volgende attest op te stellen en dat aan den pastoor af te geven Het gemeente-bestuur der stede en vrij heid Waalwijkhoofdplaats van het kantonprovincie Hoordbrabandattes teert en verklaart bij deze, ten verzoeke van het R. C. kerkbestuur in deze ge meente, dat het kerkgebouw, waarin de talrijke R C. ledematen van de gecom bineerde volkrijke gemeentens van Waal wijk en Besoijen verpligt zijn hunnen dienst te verrigtenveel te klein en te bekrompen is, daarenboven zeer dompig en laag, zoodat men gedu*ig hoort dat de opeentakking van zoo veele menschen in een eng gebouw5), van ver stoornis sen gednurende den godsdienst, omdat men zich als het ware verdringt, van onge makken en bezwijmingen die zeer dik wijls voorvallen, en bijzonder in den zomer, wanneer het gebouw nog meer besmet is, zoodat veel menschen, welke niet sterk van gestel zijn, den dienst niet kunnen bewonen, oj indien zij het soms wagen durven om tn de kerk te verschij nen, niet zelden buiten hun zelve geraken en in bezwijming vallen, en door anderen moeten worden uit de kerk gedragen niet zonder groote ontsteltenis en ver storing van anderent die dan al dikwijls hetzelfde lot te beurt valt en alzoo velen op eenen Zon- of feestdag wot den uit gedragen. Daar van daan ook dat men op Zon- en feestdagen een aantal inge zetenen, tot twee a drie honderd, in de nabijheid van het ellendige gebouw op de blote lugt knielende ziet buiten blijven deels omdat het kerkgebouw hun niet kan bevatten, deels om zig aan de stikkende benauwdheid en daaruit volgende bezwij mingen en andere ongemakken niet bloot te stellen. Eindelijk verklaren de onder getekende, dat het gebouw, hetwelk overi gens zeer oud is en versletenvolstrekt voor geen vergrooting of verbetering vat baar is, en vet volgens te meer om de steeds sterk toenemende bevolking het voor Waalwijk van de eerste behoeften is eene nieuwe R. C. kerk aan te bou wen. Dat de R. C aie bereid zijn na hun vermogen daartoe ie concur eer en, eventwel door zichzelve alleen, zonder kragtdadige onderstand, daartoe onver mogend zijn, waarom de onderget-ekende tot staving der pogingen van de R. C. om eenige subsidie van Z. M. te verkrij gen, volgaarne deze hunne verklaring afleggen. (Geteekend) Kuyper, A- J. Vermeulen, H. J. Lennaarts, L. van Heijst, Joannes G. Pessers, P. Wijten, H. Veriegh, J. van Heijst7heoderus Kloekmij present G. van Heijst, secre taris. Besoijen. J. v. d. Hammen Nic.zn. De pogingen In 1789 en vooral in 1818 door de Roomsch-Katholieken aangewend, om de oude parochiekerk aan de Waalwijksche Haven tegen bil lijke vergoeding ln bezit te verkrijgen, mislukten. 2) De Gouverneur der provincie Noord Braband, ontvangen hebbende eene missive van den heere Vicarius Gene raal Apostoliek in het voormalig bisdom 's-Hertogenbosch van den 4 dezer, daarbij kennis gevende van de benoe ming vanP. A. van Baar, pastoor op den Dungen, tot pastoor van Waalwijk enz, Brengt hetgeen voorschreven onder toezending van een extract dezes ter kennisse van de besturen van voornoem de gemeenten tot derzelver informatie. 's-Hertogenbosch, den 6Juni 1826. De Gouverneur voornoemd, (Get.) VAN VREDENBURCH. Voor eensluidend afschrift. De griffier der Staten (Get.) F. X. VERHEIJEN. Aan het Gemeentebestuur van Waalwijk. (Volgens het bevolkingsregister kwam van Baar reeds in Mei te Waalwijk). Ia 1798 teldo Waalwijk 1400 zie len. zoodat de bevolking ln 1829, na ruim 30 jaren, met 96S inwoners, dat is bijna 70 pCt„ was vooruitgegaan. 4) Zie »deliberatien> of handelingen van het gemeentebestuur van 1824 tot 1831. Hier schijnt een zinsnede te zijn weggelaten. 6) Het gemeentebestuur, nader aan geduid, bestond in 1826 uit de volgende personen a. Adrianus Johannes Antonius Kuy per, burgemeester, geboren te Den Haag in 1782. b. Antonie Janse- Vermeulen, doctor geboren te Teteringen den 3 Dec. 1781. c. Hendrihus Jacobus Lennaarts, wijn handelaar, geb. te Waalwijk in 1769. d. Laurens van Heijst, koopman, geboren te Waalwijk in 1749. e. Johannes Govert Pessers, bouw man, geb. te Tilburg ln 1756. f. Pieter Wijten, landbouwer, geb. te Hllvarenbeek ln 1770. g. Hermanns Veriegh, koopman, geb. te Waalwijk in 1777. h. Johannes van Heijst. In 1826 woonden te Waalwijk twee personen die dien naam voerden, één die schoen makersbaas was, geb. te Waalwijk ln 1756 en een die bierbrouwer wa9, geb. te Waalwijk in 1771. De eerste zal be doeld zijn. i. 7htodorus Kloek, koopman, geb. te St. Huibert Lille in 1778. k. Gosuinus van Heijst, vrederechter en secretaris te Waalwijk, geboren te Waalwijk in 1768. gezaaid in September en October, ook wel vroegerSt. Jansrogge, en ook wel in November en December. Wintertarwe zaait men in deze maand en 't begin der volgende, wintergerst wordt thans het beste gezaaid. Om een goed gewas te verkrijgen zijn noodigeen goed toe bereide grond, dus doelmatig bewerkt en bemest, en goed zaaizaad. De bouw- voor moet flink diep los zijn. Waar dit nog niet zoo is, gebruike men den on- dergrondsploeg, die de bouwvoor ver diept, zonder dat de schrale, vaak zure, in elk geval minder goede ondergrond boven komt. Ploegen met 2 paarden is gewenschtin streken, waar niet iedere boer er twee zulke trekdieren op na houdt moet men elkaar helpen. Bijtijds ploegen is aan te radenle om den grond wat te doen bezakken (wij denken hier bepaaldelijk aan rogge)2e ter vernietiging van het onkruid. Zaait men in de versche voor, dan is 't goed den akker eerst wat te rollendat geeft wat vastheid. Heeft men geploegd min stens een paar weken voor 't zaaien, dan kan men na een paar weken het onkruid, dat is opgeslagen, doodeggen. Men verbouwt de granen zoowel in stal- als in kunstmest; in enkel kunstmest gaat zeer goed, Thomasmeel enkainiet vormen dan de hoofdbemestingvoor tarwe 1000 K.G. slak en 1000 K.G. kainiet, voor rogge 1000—1200 K.G. slak en evenveel kainiet, voor gerst 900 K.G. Thomasmeel en 800 K.G. kainiet. Gerst is voor een kunstmest-bemesting zeer dankbaar. Wie stalmest gebruikt, zal goed doen daarnaast ook Thomas meel (slak) te geven: phosphoszuur werkt op de korrelvorming zeer gunstig. Velen oordeelenStalmest en kunst mest half en half is voor rogge 't beste men zal er zeker goed bij varen. Slak en kainiet moeten vroegtijdig aangewend worden, liever een maand dan 14 dagen voor 't zaaien. in den hof. Men kan nu nog boeren kool uitplanten, ofschoon Juli daarvoor de tijd is: ze wordt natuurlijk niet zoo heel groot meer, Kies de lage, fijne, gekrulde, als ge de fijnst smakende wilt hebben, de grove soort kan evenwel beter tegen de vorst. Bloemkool en sla kan men al is de rechte tijd voorbij ook nu nog zaaien, als men vroeg in 't voorjaar die groenten wil eten, Vóór den bak wordt gezaaid, de plantjes worden in den bak verspeend, later legge men het glas er op. Voor bloem kool neme men Vroeg laag kortbeen, voor kropsla Vroeg broeigeel. Wie den geheelen winter radijs wil eten (aan te bevelen b.v. voor lever- en galsteen lijders), die kan nu nog in den bak zaaienwitte ot roode broeiradijs, de witte is het meest te verkiezen. Let er op, of uw andijvie moet worden op gebonden, ze wordt dan geel en malsch. Neem daartoe eerst de groote, de kleinere kunnen dan nog doorgroeien. Het op binden geschiedt als het hart droog is, anders gaat de plant rotten. Zie in de bloemenhof uw perken eens na, uw Zonala's en Knolbegonia's die hun weertje hebben gehad en nog zoo schoon en fleurig zijn; verwijder de uitgebloeide bloemen en gele bladeren, 't Kan in deze maand soms nog erg drogen, meer dan in Augustus, zoodat gegoten moet worden, vooral de planten, die in potten staan, de Zonala's b.v. In vele tuinen missen we nu de Sier- grassen, welker aren, halmen en plui men bouquetten zoo los en bevallig kunnen maken. Denk er a.s, voorjaar aan, de kweekwijze is gemakkelijk en het beste plaatsje vragen ze niet. Goed gedroogd, duren ze langer dan een jaar, soms twee jaar. De huisvrouw noteere nu reeds als aanbevelenswaardige soor- en Lagurus ovatus, Hordeum ubatum, Briza en Bromus. Voor haar, die meestal de bloemen en planten verzorgt, geven we ten slotte nog een paar wenken Geef aan zieke planten geen mest, ge maakt ze daarmee erger in plaats van beter. Geef geen vloeibaren mest aan lotplanten buiten, als de aarde droog is, dat zou nadeelig werken eerst dient de aarde flink nat gegoten, te zijn. Vóór ge planten in zet, moet ge deze eerst goed schoonmaken, zoowel van binnen als van buiten. in het ^vervolg een communiqué aan de Pers worden verstrekt, waarin mede zal worden vermeld, welke kieskringen niet ter vergadering waren vertegenwoordigd. Voorts werd o.a. besloten 1. dat het Dagelijksch Bestuur binnen eenige weken een vergadering zal uit schrijven van de voorzitters en secre tarissen der achttien Rijkskieskringen ter bespreking van a. het aanbrengen van eventueel noodig gebleken wijzigingen in de sa menstelling der besturen b. het bevorderen van aansluiting van personen uit allen rang en stand bij de Katholieke kiesvereenigingen c. een regeling omtrent de contri butiebetaling der Rijkskieskring-organi saties 2. dat het Dagelijksch Bestuur de voorzitters, secretarissen en adviseurs van de sociale organisaties van werk gevers, middenstanders, boeren en ar beiders een voorstel zal doen tot samen- spreking over de praktijk der onderlinge verhouding van sociale en politieke organisaties 3. dat ter bespreking van het belang der verkiezingen voor de Provinciale Staten een vergadering worden gehouden van het Dagelijksch Bestuur met de voorzitters en secretarissen der Prov. Kieskringbesturen. Van het verhandelde op deze verga deringen zal na afloop een communiqué aan de Pers worden verzonden. Ter uitvoering van de besluiten ter laatst gehouden Algemeene Bondsver gadering genomen in zake het ontwer pen van een algemeen Kiesreglement voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, werd besloten een commissie samen te stellen, die hiertoe een proeve zal ontwerpen en deze bij het Bonds- bestuur indienen. Bij het samenstellen van dit ontwerp zal o.a. met de betrek kelijke voorstellen op de jongste alge meene vergadering ingediend, worden rekening gehouden. De namen der leden van deze Com missie zullen nader worden bekend gemaakt. Aan de Pers zal worden verzocht* aan ingezonden bijdragen betreffende de organisatie en werkwijze van de R. K Staatspartij slechts dan plaatsing te verleenen, indien deze met den vol len naam van den inzender worden onderteekend. Naar aanleiding van het in de Pers circuleerend bericht omtrent een aan staand definitief aftreden van den voor zitter der R. K. Staatspartij, deelde deze mede, dat hij over de plaatsing van dit bericht niet was geraadpleegd. Wat de inhoud van het bericht be treft, deelde de voorzitter mede, dat hij zich nog niet had beraden of hij zich bij zijn aftreden opnieuw ter beschik king zou stellen. Wel achtte hij het zeer wel mogelijk, dat men tot het in zicht zou komen dat de functie van voorzitter, beter aan andere handen werd toevertrouwd. Hij verzocht daarom de leden hierover ernstig na te denken teneinde in een volgende vergadering daarover te kunnen beraadslagen en in deze gewichtige benoeming tijdig de noodige leiding te kunnen geven. Wat geeft. iedere maand te doen (2e helft September.) Nadruk verboden. Nauw is de graanoogst van 't veld, of de boer bereidt den akker alweer voor een volgenden oogst. Winterrogge wordt Kort verslag van het verhandelde op de vergadering van het Bestuur der R. K. Staatspartij, op Zaterdag 9 September 1922 te Utrecht gehouden. Bij den aanvang dezer vergadering slaat de voorzitter mr. A. baron van Wijnbergen allereerst een terugblik op den afgeloopen stembusstrijd, daarbij memoreerende, dat het behaalde succes van 32 Katholieke Kamerzetels te dan ken is aan den ijver en 't enthousiasme, waarmede in de onderscheiden kies kringen is gewerkt en de propaganda is gevoerd, aan de Bisschoppelijke ver klaring betreffende de Nieuwe Katho lieke Partij en tenslotte aan de gunstige verbinding der lijsten in de achttien kieskringen ingediend. Het mag worden verwacht dat in de komende driejarige regeeringsperiode door Regeering en Kamerfractie in het bijzonder de aandacht zal worden geschonken aan de verwe zenlijking van de vijt punten, welke onder het motto «Algemeen* aan het hoofd van het R. K. Staatsprogram zijn geplaatst. Het verdient aanbeveling in den loop dezer periode wellicht meerdere malen dan tot heden gebruikelijk is, een ver gadering van het Bondsbestuur bijeen te roepen. Van deze vergaderingen zal Het zal er dan toch van komen. De Nederlandsche Bank heeft een circulaire gericht tot hare rekeningcou- ranthouders, waarin zij mededeelt, dat het in haar bedoeling ligt om met in- gang van 1 October a s. den halven cent geleidelijk uit hare boeken te doen verdwijnen. Nu genoemde instelling hiertoe over gaat, vertrouwen wij, schrijft de Mij., voor Moderne Kantoorinrichting v.h. L Fies en Co. in een ingezonden stuk, dat dit het sein zal wezen voor allen, die nog niet tot afschaffing van den halven cent besloten, dit goede voor beeld te volgen, opdat wij eindelijk van dit anachronisme verlost worden. Het is nu alleen nog noodig, dat de halve cent langs wettelijken weg defini tief wordt afgeschaft en dit kan alleen geschieden uit hoofde eener wet, waar bij tevens bepaald wordt, dat munt stukken van '/a en 2'/3 cent uit de cir culatie verdwijnen. Het hoofdbestuur van den Algem- Nederl. Textiel-arbeidersbond De Een dracht schrijft omtrent den brief van de belangrijkste fabrikantenvereenigin. gen in Twente betreffende loonsverla ging of werktijdverlenging het volgende Het hoofdbestuur heeft besloten, dat zoo spoedig mogelijk in de betrokken afdeelingen, ledenvergaderingen zullen worden gehouden, waarin de brief van de fabrikantenverenigingen zal worden worden besproken. Wij zullen daar ernstig moeten beraden, wat te doen, maar gezien de ontstemming, die nu reeds ten gevolge van deze aankondi ging onder de textielarbeiders is ontstaan, mag nu wel reeds gezegd worden, dat zoo goed als zeker een weigerend ant woord zal worden gegeven. Welke gevolgen dit zal hebben, is thans nog niet te zeggen. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat deze aanval van de fabrikanten op onze arbeids voorwaarden tot een conflict in onze industrie zal leiden. Onze organisatie zou daarbij dan met 3500 leden betrokken zijn. Komt het zoover, dan zullen wij daarbij zeer zeker in financieel opzicht den steun noodig hebben van de geheele moderne arbeidersbeweging in ons land. Het Hoofdbestuur meent echter, dat het noodzakelijk is, dat ook de textiel arbeiders zelf toonen, bereid te zijn, al het mogelijke te doen om in dezen strijd zoo sterk mogelijk te staan en heeft daarom besloten een extra finan cieel offer van de leden te vragen. Naar de „Arnh. Crtverneemt, zal het heffingspercentage van de ge meentelijke inkomstenbelasting te Arn hem voor 1923 tot 2!/a pCt. worden verlaagd, (het was 5). In verband met het bezoek van H, M. de Koningin en Z. K H. Prins Hendrik aan Christiania op 15 dezer is men in deze stad druk bezig aan de voorbereidingen der ontvangst van de hooge gasten. Men deelt aan de Msb mede, dat door de firma Arnold Gilissen en Co. een circulaire aan hare crediteuren is verzonden, waarin een reorganisatie voorstel wordt uiteengezet. Dit voorstel komt hierop neer, dat het geheele vermogen der twee firman ten, zoowel als dat van den heer A. J. A. Gilissen, ter beschikking wordt ge steld van de crediteuren. Op deze wijze zou bij totstandko- ming der reorganisatie een onmidde- lijke contante betaling van 50 pet. der vordering kunnen worden voldaan, ter wijl voor het restant, aandeeien in een nieuwe op te richten andere vennoot schap, of voor de helft deposito-obliga ties en voor de helft bewijzen van uit gestelde schuld, zouden worden uitge reikt. Het comité, bestaande uit de heeren H. Kuypers te Rotterdam, mr. R. B. Le- deboer te Den Haag, mr. J. R. H. van Schaik te 's Gravenhage, mr. A. van der Ven te Arnhem, H. G. M. van der Vijver te Rotterdam en mr. Th. Wes- terwoudt te Amsterdam, dat zich tot taak g steld heeft tot een voor de cre diteuren zoo gunstig mogelijke regeling of afwikkeling van zaken te geraken, beveelt dit plan warm aan. Dit voorstel heeft slechts dan kans van slagen, wanneer het door alle cre diteuren wordt aangenomen. Naar De Tijd verneemt, heeft het bestuur der Nieuwe Katholieke Partij zich eenigen tijd geleden gewend tot het doorluchtig episcopaat in verband met het voortbestaan en de toekomstige actie van deze partij. Als gevolg hiervan zou de voorzitter van den bond van R.K. Kiesvereenigingen opnieuw met de N. K. P gaan onderhandelen. De R.K. Fabrieksarbeidersbond en de R.K. en Chr. Landarbeidersbonden hebben het aanbod van de directies van de suikerfabrieken te Zevenbergen, Standdaardbuiten, St. Antoine, Oud- Gastel, Oud-Beijerland, Statendam, Breda en Steenbergen voor de afslui ting van een loonovereenkomst met 15 pet. loonsverlaging gedurende de aan staande campagne aanvaard. De nieuwe overeenkomst geldt tot 1 Maart. De weieerw. heer Werners, kape laan der H. Augustinuskerk te Nijme gen, zal benoemd worden tot aalmoe zenier van het Ned.-Ind leger. Influenza en de gevolgen. dat in het a.s. leesseizoen «De Echo van het Zuiden- in geen enkel gezin van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena mag ontbreken. Raadsvergaderingen van alle ge meenten uit den omtrek. Zij die zich thans abonneeren ontvangen de in deze maand ver schijnende nummers gratis. Degene die den 1 len (1888) en 14en Jaargang (1891) van ons blad onder zijn berusting heeft, wordt beleefd verzocht die aan ons bureau te willen doen terugbe zorgen. De Echo van het Zuiden. Velen hebben tot hun schade ondervonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen Is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorganen overspan nen door hun pogen om de ongewone hoe veelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze in spanning zou uitputting voorkomen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarloozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urinekwalen, onzuiver bloed, niergruis, nierwaterzucht, rheumatiek, steen, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten te gen deze nierverschijnselen. Wees niet moe deloos door vroegere verwaarloozing; hoe wel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voorkomen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren-behaalde zelfs bij gevorderde en ern stige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier In het land danken hun goede gezondheid aan tij dige behandeling met Forster's Rugpijn Nieren Pillen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt 1.75 per doos.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5