if I i De Portierster van Alfortville. ACCUMULATOREN. Fa. Qebr. Boeren, - 's-Bosch. 'I; 1 Vóór 25 jaren. i; I: Provinciaal Mieuws, FEUILLET0M Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. 111 r c II 3 f I c r I (1897) (Wij stellen ons voor onder deze rubriek elke maand iets aan te halen uit onze courant van vóór 25 jaar, indien er iets vermeldingswaardigs voor viel. RED). Ter gelegenheid van de meerderjarig verklaring van Koningin Wilhelmina, werd in onze gemeente een commissie gevormd uit de ingezetenen voor een huldeblijk aan H. M. de iKoningin- Regentes. Dit comité bestond uit de heeren Jhr v. Grotenhuis, BurgemeesterJ. B. Timmermans, Voorzitter der Kamer van KoophandelF. W. van Liempt, Gem. Seer.A. J. Bink, NotarisH. de Brou wer, Schoenfabrikant; S. Fano, vice- pres. K. v. K.H. Fluijt, directeur PostkantoorP. J. A. Groenewalt, Rijks ontvanger Ph. de Haan, Inspecteur der BelastingenTh. Hoffmans, Wethouder G. C. F. 't Hooft, le besteller der Pos terijen G. P van lersel, Schoenfabri kant W. Michaël, LeerlooierDr. Sweens, Gemeente-GeneesheerPh. W. B. Timmermans, Kap.-Comm. dd. Schut terij J. H. Wijkmans, meesterknecht eener Schoenfabriek. o— In 1897 werd de thans nog bestaande Onderlinge Veeverzekering opgericht, onder een bestuur beitaande uit de heerenTh. Hoffmans, Willem van den Broek en Fl. van Baal. 7 Maart 1897 werd eervol ontslag verleend aan den heer W. Versluijs, als directeur der Rijksnormaallessen en als zoodanig benoemd de heer J. Spijker man.,De heer G. van Oudenhoven werd tegelijkertijd onderwijzer aan de R. N. L. o— 7 Sept. 1897 werd het lid van den Gemeenteraad, de heer Jac. Gragtmans, gekozen tot Wethouder. o— In de raadsvergadering van 14 Sept. 1897 werd het salaris van den burge meester gebracht op f 800, van den Gemeente-Secretaris op f 1200. o— 27 Sept 1897 verliet pastoor Rijken de parochie, waar hij ongeveer 25 jaar als herder optrad. o— 29 Sept. 1897 werd pastoor Sprangers tot pastpor dezer parochie benoemd. Waalwijk, 15 Sept 1922 Wij willen nog eens wijzen op de gelegenheid, die deze week geboden wordt om zich aan te geven voor de verschillende avondcurcussen der Rijks vakschool. De juiste data en uren vindt men in de advertentie in 't Eerste Blad. Waar nu ongeveer niet te werken valt, moet groot en klein teminste de gelegenheid aangrijpen om te leeren. Het zal niet noodig zijn de aan dacht te vestigen op de oproeping tot inschrijving van den directeur derTee- kenschool. De school is thans wel der mate ingeburgerd, dat men zich zonder daarop bijzonder te attendeeren, wel zal haasten om zich voor deze uitstekend geoutilleerde en nu ruim ingerichte school aan te geven. Thans na de ver bouwing is er geen sprake meer, dat jongens zullen moeten worden ge weigerd. Wij verwachten vooral in deze tijden, nu er tijd te over is, een groot aantal leerlingen. Het Symphonie Gezelschap Waal wijk heeft zijn repetities hervat. Verschil lende—nieuwe leden zijn toegetreden, waardoor het gezelschap ongeveer 30 leden telt. Door ijverig werken hoopt het gezelschap nog dit seizoen een uitvoering te gëVen. Waar op de laatste uitvoering vqn nQe Echo van het Zuiden 149) van Waalwijks Gemengde Zangver- eeniging het strijkje zoo in den geest viel, twijfelen wij niet of velen zullen het gezelschap willen steunen door zich als donateur aan te melden. Naar wij vernemen zal aanwege de R.|K. Vrouwenbond te beginnen Woensdag 4 October een nieuwe Kook cursus worden [gegeven in het St. Theresiagesticht. De cursus zal uit 40 lessen bestaan, waarvoor men zich bij de bekende adressen kan aangeven. Algemeene Vergadering van het Ziekenfonds van de R. K Werklieden- vereeniging van Waalwijk-Besoijen op Maandag 18 September 1922, des avonds 77a uur precies, in de groote zaal van het Bondsgebouw. AGENDA 1. 2. 3. 4. 5. Opening door den Voorzitter. Notulen vorige vergadering. Verslag 1ste haljaar 1922. Verslag der controleurs omtrent de boeken. Verkiezing van een controleur, wegens periodieke aftreding van Adr. Mahieu. 6. Mededeelingen, 7. Rondvraag en sluiting. Met de terugkeerende Overste Mère Aldegonda van Went uit Noord- wijk, zullen zich in den loop der maand October wederom 4 Zusters van het Gezelschap J.M.J. Mariënburg, 's-Bosch, naar de missie van mgr. G. J. Vesters in de Minahassa begeven, o.w. Sr. Adriëta Leytens uit Waalwijk (Besoijen). Op de heden gehouden najaars keuring voor Springstieren werden aan gebracht 11 stieren waarvan er 6 afge keurd en 5 goedgekeurd werden. Goedgekeurd zijn de stieren van M. van Pelt, Capelle, Rundveefokkerij, Drunen. M. Verhoeven, Udenhout, W. Kuijsten, Waalwijk. A. Groeneveld, Waspik. A.s. Zondag 17 Sept. des middags 12 uur, zal door de heer C. A. van Haperen op het voetbalterrein W. S. C. een demonstratie gegeven worden met zijn afgerichten politiehond „Bobbie". Dat de werkzaamheden, welke men te zien krijgt van Bobbie, buitengewoon zijn, blijkt wel hieruit, dat hij op de voorkeuring Afd. N.B. der K. N. P. V. buiten het puntental, twee prachtige prijzen behaalde. Op de keuring der K. N. P. V. het certificaat met lof, het hoogste dat te bereiken is en op de demonstratie te Roosendaal ontving hij als herinnering twèe prachtige schilde rijen met een zilveren medaille, welke prijzen op het terrein alle te bezichtigen zullen zijn. De werkzaamheden, welke Bobbie zal verrichten, bestaan uit 18 verschil lende oefeningen. De entrée is zeer laag gesteld. Geslaagd is ze, de eerste Amster damse^ Internationale Schoen- en Leder- Jaarbeurs ten opzichte van opzet, organi satie en doelwit. Dat staat vast; daar over was men 't algemeen eens, toen we velen der deelnemers en bezoekers naar hun oordeel vroegen. Elkeen was vol bewondering en enthousiasme over de doelmatige en comfortabele inrichting van de beurs en aan de oprichters zij van hieruit dan ook een woord van hulde gebracht voor hun initiatief, voor hun doorzettingsvermogen en totstand koming van dit instituut, dat naar 't ons wil voorkomen, beslist in een behoefte voorziet en ook in de toekomst hierin zal voorzien. Industrieelen, handelaren, importeurs, grossiers, afnemers, kortom alle belang hebbenden uit dezelfde branche ont moeten elkaar op een centraal punt, waar zij zich als nooit tevoren kunnen oriënteeren omtrent qualiteit, prijs, model, soort en wat dies meer zij. Juist in tijden als deze, dat alles zoo varieert in prijs, in mode. waarin telkens nieuwe soorten op allerlei gebied worden ge vraagd, daar is het van 't meeste belang, dat men door een „show" als deze te zien krijgt, wat er zooal te koop is, wat er geoffreerd wordt in binnen- en buitenland. Zooals we reeds opmerkten, is deze beurs geslaagd in opzet en we gelooven er bij te kunnen voegen, dat zij ook als verkooplichaam succes zal hebben. Naar wat we vernamen op den eersten dag, mochten meerdere deelnemers reeds orders van vrij aanzienlijken omvang ontvangen, waren er exposanten, die bepaald tevreden waren over 't resultaat van den Maandag, den eersten halven dag, kunnen we wel zeggen. Zulk een „Fair" werkt dus ook als een stimulans op het zakenlevenhet gebrek aan animo, waaraan de laatste maanden de leer- en schoenhandel laboreerden, heeft hierdoor een goede kans ten deele te verdwijnen. V. v. d. S. Onze eerste Jaarbeurs. Wij lezen in „De Schoenindustrie"; Zoo is het dan feit geworden, schit terend feit geworden, het bestaan der Nederlandsche Internationale Jaarbeurs ▼oor de Schoen- en Lederindustrie. Dank zij de intellectueele inspanning van hare promotors, met aan het hootd den onvermoeibaren Voorzitter, den heer H. Mannaerts, dank zij het ge lukkig initiatief van den heer J. A. Levie, dank zij den grooten ijver van den Di recteur, den heer Schluren, is deze eerste eigen Jaarbeurs onzer industrie eene gebeurtenis geworden, die met gulden letteren zal geboekstaafd worden in de geschiedenis onzer nationale schoen- en lederindustrie. Niet onvermeld moge daarbij blijven, dat de heer Levie, zijne denkbeelden het eerst ontvouwd hebbende in de Hoofdbestuursvergadering van onzen Bond, zich van stonde af aan van de volle medewerking van onzen Bonds voorzitter en van de leden verzekerd wist. Dat deze jaarbeurs zoo schitterend kon slagen, ondanks de enorme malaise, waaronder de schoenindustrie momen teel en zoo langen tijd reeds gebukt gaat, is een bewijs voor de energie, voor den durf, maar ook voor denernstigen wil onzer mannen, om niet te buigen voor het geweld van den tijd, maar om daaraan krachtig het hoofd te bie den, en om nieuwe wegen eh nieuwe middelen te zoeken voor nieuwen op bloei. Dit schouwspel van grootheid en flink heid moge ook nog andere gevolgen hebben dan het zich in nijver zaken doen samentreffen van een groote ge meenschap van belanghebbenden bij onze industrie, h*t moge aan de Regee ring toonen, dat wij, al roepen wij ook haar steun en hare medewerking in tot bescherming, toch nog beschikken over een innerlijke kracht, die ons belet om slechts te wachten totdat de reddende hand wordt toegestoken. Door deze jaarbeurs heeft onze in dustrie op luidsprekende wijze gede monstreerd, dat zij, zoolang als zij maar eenigszins kan, het self-help wenscht toe te passen in praktijk, dat zij niet wenscht neer te zitten bij de pakken om te klagen alleen. Maar niettemin, eene doodende va- luta-concurrentie besluipt ons van over de grenzen en onze geestdrift, waar mede wij den strijd opnemen en strij den, wordt wel bekoeld door het tot nu toe onoverwinbaar phlegma, waar mede de bestuurders van 's lands wel en wee dien strijd in lakoniek zwijgen blijven aanzien. Is er hope, dat met het nieuwe Be wind ook een andere wind zal gaan Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electriciteit. Tegenover 't Station. Telei. No. 896. waaien over deze lage landen aan de zee Wij mogen veronderstellen van ja Immers, schreef niet de Voorzitter van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties Mr. A. Baron van Wijnbergen nog jl. Zondag, toen de Kabinetscrisis naar beëindiging liep, dat bij de bespreking ran het Regee- ringsprogram ook de noodige aandacht zou worden geschonken aan die hoofd punten van het katholiek program, die daarin tot dusverre niet voorkwamen, doch er juist dezen zomer als aanwij zing voor de in de volgende Regeerings- periode te volgen gedragslijn in werden opgenomen. Voor ons klinkt daarbij hoopvol te gemoet de ook door de andere twee Regeeringspartijen naar voren gebrachte paragraaf die in het Katholiek program luidt Maatregelen tot instandhouding der Nederlandsche Nijverheid, ook door bevordering van uitvoer en bemoei lijking van invoer, voor zoover de abnormale omstandigheden, waarin de Nederlandsche nijverheid in de concurrentie op de wereldmarkt ver keert, deze maatregelen rechtvaardigen en eischen. Wie nu beweren mocht, zoo laat deze Staatsman zich verder uit, dat de Katho lieke Staatspartij zich niet duidelijk genoeg heeft uitgesproken, in welke richting zij hoopt en vertrouwt, dat het toekomstig Regeeringsbeleid zich be wegen zal, zal zulks na kennisneming van het bovenstaande moeilijk kunnen volhouden. En eindelijk Sterker dan Regeerings- of partij-programs zullen de feiten, de omstandigheden voor een goed deel den politieken koers in de jaren 1922-1925 beïnvloeden. Herhaaldelijk en terecht is in de verkiezingsdagen ter juiste beoordeeling van het Kabinet herinnerd aan de omstandigheden van 1918. Thans verkeeren we in gansch andere omstan digheden en openen zich gansch andere vooruitzichten, die nu hun invloed zullen doen gelden. Dat zulks in de verschillende maat schappelijke kringen meer en meer wordt beseft, moet voor eenieder dui delijk zijn, die waarneemt, wat op heden daar gezegd en geschreven wordt. Welnu, waar zoo de zaken staan, is er o. i. voor eene ongerustheid, als we de laatste dagen moesten bespeuren, geen grond aanwezig. Integendeel is er, naar wij meenen, alle reden met ge rustheid den loop der zaken af te wachten en wettigt, hetgeen tot dusverre vernomen werd, het gegrond vermoeden, dat weldra het nieuwe Ministerie een zoodanig werkprogram zal ontvouwen, dat het niet slechts in het Parlement, maar ook in het land door de Katho lieke partij, en wèl in haar geheel, van harte zal kunnen worden gesteund. Hoopvol klinkt dit alles, vooral voor onze industrie, immers is er wel één andere in ons land, die op den huidigen dag zoozeer te kampen heeft met de concurrentie, die door de wereldcon stellatie vanuit de landen met lage valuta wordt aangedaan Het nieuwe Ministerie is gevormd. IJsselstein, de man die niets meer durfde, omdat hij niet wist of hij de Kamers nog wel achter zich had, hij was de eerste die heenging en het einde van zijn bewind was roemloos, zijn ver scheiden onbetreurd. Moge in de komende weken blijken, dat de voorspelling van Baron van Wijnbergen in de Maasbode van j.l. Zondag, dat er reden is voor verheuging en gerustheid voor industrieel Neder land, eene geluksvoorspelling is geweest, die spoedig zal in vervulling gaan. En zoo zijn wij afgedwaald van het middelpunt van ons industrieel leven, de Jaarbeurs te Amsterdam, naar het centraal punt waar zetelt het landsgezag, in de handen houdend het wel en wee van ons gansche volk, dat weer voor een overgroot deel zijn steunpunt heeft in den bloei en groei onzer nationale industrie. Deze Jaarbeurs blijve voor alle toe komende tijden het schitterende bewijs hoe onze Nederlandsche schoen- en lederindustrie zich ook in de moeilijkste tijden, in de benardste omstandigheden heeft weten staande te houden, mede door de ontplooiing van eigen initiatief, inspanning en energie. M. J. H. DENTENEER. Naar wij vernemen hoopt de be roepen predikant, Ds. Japchen te Haam stede, op Zondag 22 October e k. des namiddags alhier zijn intrede te doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door zijn zwager Ds. Pannebakker van Amelsfoort. Heden Vrijdag wordt ten kantore der Amsterdamsche Bank, Bijbank te Rotterdam eene algemeene (liquidatie)- vergadering gehouden der N V. Alge meene Looiextract-Industrie (A. L. 1. vroeger te Waalwijk. De Frankfurter Messe wordt ge houden van 8—14 Oct. a.s., de Shoe and Leather Fair te Londen van 2—6 October. Voor Zondag a.s. is Quick er in kunnen slagen om het sterke T.S.C. 1 uit Oosterhout naar Waalwijk te krijgen tot het spelen van een voetbalwedstrijd tegen Quick I. De vereeniging T.S.C. is in Waalwijk een onbekende, doch wat haar spel-kwaliteit betreft kan zij vergeleken worden met een Zuid. 2de klasser. Het is van Quick een goed idee om juist haar oefenwedstrijden te spelen tegen vereenigingen welke sterker zijn dan die welke in haar afdeeling uitkomen. Dit zal de spel-kwaliteit van Quick wel ten goede komen. Het Quick XI-tal is sinds denlaatsten thuis-wedstrijd veel veranderd en ziet er nu als volgt uit Meeth, Brok, v. d. Griendt, Simons. Verhelst, Bannink, Hensen, v. Lier, v. Hilst, v. d. Heuvel, v. Hilst. I E I 1 i i 'c i i i, I I I ill I i I i|; i i i I I Hi '4 w o Hy sprak luide, maakte prachtige plannen voor de toekomst zijner dochter en Lucien Labroue; liy zag de fabriek van Alfortville op het punt van wederopgebouwd te worden en uitte den weusch dat Lucien Labroue reeds de volgende week met de plannen van den wederopbouw zou beginnen. Stephaan Castel's komst maakte een einde aan deze samenspraak, die Lucien op on- gemeene wflze pijnigde. De vier personen verlieten het atelier en stapten in den pradhtigen landauer met; twee vurige paarden bespannen, die hen op straat wachtte. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. In de Murillostraat zou het diner om 7 uur worden opgediend. In een huis als dat van Paul Harmant, is het voldoende de noodige bevelen te geven aan den eersten kok om weldra een aller keurigst diner te zien gereedgemaakt. En men had nu nog al tijd voor zich; de chef had dan ook beloofd dat hy wonderen zou doen bij het uitvoeren van het menu, j dat Mary hem had voorgeschreven. Deze werd door een zoete hoop gekoes- terd en zij gevoelde zich zoo gelukkig, als men maar zijn kan. Om half zeven werd een einde gemaakt j aan het ongeduld, waarmede zy haar aan staanden echtgenoot, haar vader en diens genoodigden afwachtte. De landauer, die van het Bosch terug- keerde, stond op het voorplein. Mary, met een gelaat (lat door de vlam men eener innerlijke tevredenheid werd op gehelderd, die een lieven glimlach vertoon den, stond boven op de trap, gereed om de aangekomenen te ontvangen. In enkele uren scheen zij alle krachten herwonnen te hebben, die zy sinds hare aankomst te Parijs verlóren had. 't Was de eerste keer, dat Stephaan Gas tel by den grooten industrieel over den drempel trad. Juffrouw Mary wilde hem de ontvangst kamer toonen en vooral de galerij van schil derstukken, die naar zijne raadgevingen ge vormd was. Wel gemeend feliciteerde hij 't meisje met den goeden smaak, bij de inrich ting en plaatsing tentoongesteld. Nauwelijks was dit kleine inspectiereisje geëindigd toen een bediende in zyn tenue van diplomaat of gevolinaclitig minister, kwam berichten, dat mejuffrouw bediend was. Het diner was zeer aangenaam, niettegen staande er soms een gedwongen toon te be merken was vooral tusschen Paul Harmant, Lucien en Stephaan. Na afloop der tafel trad men de kleine zaal binnen, waar koffie, likeuren en siga ren gebruikt werden. Tegen tien uur des avonds liet Paul Har mant pen en papier brengen, verzocht aan Georges Darier om aan een kleine tafel plaats te nemen en ging dan zelf aan zyne zyde zitten. „Myn waarde advokaat," zeide hij, „wilt gy zoo goed zyn een concept te maken van het contract, dat ik morgen naar mijn no taris zal brengen. In veertien dagen kun nen wy het dan teekenen." De jongeman nam een pen. „Ik ben gereed," zeide hy met een komi- sclien ernst. „Maar 't zal wel niet noodig zyn eene acte te maken, zooals deze in al hare bijzondere termen behoort te zijn. De teclnUsche notarieele uitdrukkingen kunnen mij al heel licht ontbreken. Ik zal slechts eenige nota's maken, die gij dan uwen no taris kunt bezorgen om het contract in zijne juiste bewoordingen te gieten." „Zeer goed." „Vooreerst merkte de schilder op, die achter den advocaat stond en geurige rook wolken uit zijn sigaar trok, „moeten wij de namen hebben van den vader der aanstaan de bruid, die der bruid en die des bruide goms." „Natuurlijk. Wilt gij mijnheer Harmant, mij uw geboorteakte opgeven?" De millionajr dikteerde: „Paul Harmant. zoon van Césaire Har- inaut en Désirée Clara Soliveau, zijne echt- genoote, beiden overleden, geboren te Djjon, den 12 April 1832, weduwnaar van Noëmi Mortimer, geboren in de Vereenigde Staten van Amerika te New-York, méeanicien en bouwkundige, wonende te Parijs, Murillo straat Stephaan Gastel luisterde aandachtig en prentte alles wat er gezegd werd in zijn geheugen. ..Zeef goed," sprak Georges; nu den bur gerlijken stand der bruid." „Mary Noëmi Harmant, dochter van Paul Harmant en Noëmi Mortimer, zijne overleden echtgenoote, geboren te New-York den 30 Juli 1SG4',. „Uitstekend'Nu komt de bruidegom aan de beurt." Lucien, die meende dat bij droomde, en nog steeds aan den opgedrongen wil van Stephaan Gastel gehoorzaamde nam het woord en dicteerde: „Jules Lucien Labroue, geboren te Al fortville, (Seine), den 9 October 1855, zoon van Jules Labroue en Marie Bertier, zyne eehtgenoote, beiden overleden." „Dat is in orde," sprak de advocaat. „Nu moet ik weten welke de voorwaarden zijn van 't huwelijkscontract, dat gy wenscht vast te stellen. En vooreerst hoe trouwt uw dochter?" „In volkomen gemeenschap van goederen. Dit alleen is in staat den man een volkomen vertrouwen in te boezemen. Ik schenk aan mijne dochter een huwelijksgift van een millioen franken in geld en geldswaarden en ken aan Lucien een inbrengend deel toe van een millioen, zonder de terreinen van Al fortville mede te rekenen." „Maar wat heb ik toch gedaan, mijnheer, om de groote fortuin te verdienen, die gij mij aanbiedt?" riep Lucien eensklaps uit. „Wat gij gedaan hebt?" hernam Paul Harmant. „Wel gy verzekert bet geluk van mijn teergeliefde dochter MaryIs dat niet genoeg voor mij?" En dan voegde by er nog by „Ook zullen wy beiden nog een contract sluiten ter bevestiging van de vennootschap, die wy aangaan en de helft der voordeelen, die de zaken afwerpen, is voor uZeg my niets... Tracht niet te bewyzen, dat ik te veel tegenóver u doe. Doch zoo gy wilt kunt' gy veronderstellen, dat ik niets voor u verricht, raar alles voor rayne dochter. Geef mij de hand, beste Lucien, nu is alles in orde." De jonge man drukte onwillekeurig de hand van den grooten industrieel. Zy was yskoud, doch Lucien dacht er zelfs niet aan zich daarover te verwonderen. „Werkeiyk, mynheer,' sprak Stephaan Gastel, ..gy weet u vorstelijk te gedragen, dat verheugt my voor Lucien Labroue, wien gy edelmoedig terugschenkt; wat een ellen deling hem met den moord zijns vaders ont rukt heeft." Toen de vroegere Jacques Gérard deze woorden hoorde, werd hy zeer bleek, doch eensklaps boog hy zich over bet papier van Georges en zoo kwam het dat de schilder zyne bleekheid niet bemerken kou. „Nu is alles gereed," sprak de advocaat, zyne pen op tafel leggende, „Indien gy ten minste geene verdere beschikkingen meer te maken liebt." „Nog eene." „En dat is?" ..Lucien Labroue is uitsluitend erfge naam van de goederen zyner vrouw, Indien ze zonder kinderen komt te sterven." „Het is overbodig dit te schrijven, dat volgt uit de gemeenschap van goederen... Nu zouden wy, dunkt my de terreinen van Alfortville kunnen schatten.' „Twee honderd duizend franken," zeide de millionair. „Maar mynheer," begon Lucien, „het Is niet de helft waard. „Wat 'geschreven is biyft geschreven," onderbrak hem de industrieel. „Ik schat die terreinen minstens op dien prys en ik beu zeker my niet te vergissen." Georges Darier legde opnieuw de pen ne der en las dan met duidelyke stem een be knopt concept voor van een huweiyks-con- tract. Stephaan Castel luisterde, terwyl by ook ter sluiks het oog op den millionair geves- tigd hield.- doch het gelaat van dien man scheen thans zoo kalm, zoo ongedwongen, dat liy onwillekeurig andere gedachten van hem begon te koesteren. „Ik moet my bedrogen hebben," dacht bij „Zoo die man niet de ware Paul Harmant was, zou hy zoo stoutmoedig niet durven optreden, want op dergelyke wyze zou hy zich dan al lieel licht in het verderf kun nen storten. En tocli, wat er ook van zy, ik moet inynen twyfel trachten op te hel deren." Vanaf dit oogenhlik sprak men niet meer over zaken, zoodat de samenspraak meer al gemeen werd. Tegen half twaalf gaf de schilder het teeken van vertrek. „Myne heeren," sprak Paul Harmant, „vergeet niet dat (1e teekening van het con tract hier zal plaats hebben, heden over veertien dagen. Wy rekenen op u voor het diner, een diner „en familie," en later zal een groot soirée gegeven worden. Ik zal u uitnoodigingen in blanco voor uwe vrienden toezenden." Mary stak Lucien de hand toe, terwyl zy zeide: „Tot morgen aan het ontbyt, niet waar?' „Ja, mejuffrouw," antwoordde de jonge man, Mary's hand aan de lippen drukkend. Onder dien kus voelde juffrouw Harmant haar hart in den boezem omspringen. Het bloed stroomde haar naar de wangen. De oogen schitterden, doch tevens kwam er een droge hoest hare borst verscheuren en een smartelyken zucht aan hare lippen ontruk ken. Stephaan, Georges en Lucien staarden haar.met diepen weemoed aan. 't Was droevig deze jonge dame aan te zien die het geluk thans voor het grypen meende te hebben en niet den verschrikke- 1 ij ken hinderpaal ontwaarde, die er tus schen haar en dit geluk lag: den dood. Men nam afscheid. Paul Harmant, die thans alleen met Mary was overgebleven, stak haar de armen toe. „Eindelyk zyt gy dan toch gelukkig, niet waar," vroeg hy. „Ja, vader, zeer gelukkig, eindeloos geluk kig." antwoordde het kind, dat nu niet meer hoestte. (Wordt vervolgd),

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6