Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. feuilleton De Portierster van Alfortville, Gemeenteraad. „NOORD-BRABAND" NUMMER 75 WOENSDAG 20 Sept. 1922. 45e JAARGANG Uitgatï: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr,-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit'Twee Bladen. De nieuwe zitting der Staten Generaal. Bij afwezigheid van H. M. de Konin gin heeft een commissie, door haar be noemd en bestaande uit de ministers, Dinsdagmiddag de nieuwe zitting der Staten Generaal geopend. De Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den mi nisterraad, hield daarbij de volgende OPENINGSREDE De Koningin heeft ons opgedragen in haren naam de gewone zitting der Staten-Generaal te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in uw midden ver scheen, zijn de wetsontwerpen inge diend, welke vereischt worden om aan liet, aangevangen werk der Grondwets herziening de laatste hand te leggen. Allereerst zal daarvoor uwe aandacht gevraagd worden. De crisis, welke een groot deel der wereld teistert, doet haar droeve ge volgen ook hier te lande in breeden kring gevoelen. Het evenwicht tusschen 's lands in komsten en uitgaven is zoowel in het moederland als in de overzeesche dee- len van den staat verstoord. ingrijpende beperking van publieke uitgaven, mede te bereiken door wet telijke voorzieningen, is onvermijde lijk. Vermindering van het aantal depar tementen van algemeen bestuur wordt noodig geacht. Het departement van Landbouw, Nijverheid eu Handel zal met dat van Arbeid worden samenge-' smolten, terwijl de behartiging van de landbouwaangelegenhêden voorshands zal worden toevertrouwd aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken. En kele verschikkingen zullen bovendien plaats vinden. De bedrijven van den staat en de zoodanige, welke daarmee op één lijn zijn te stellen, zullen aldus zijn te be- heeren, dat nadeelige sloten worden vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de kerkgenoot schappen en een nieuw wetboek van burgerlijke rechtsvordering aan de band van de voorstellen der daartoe benoemde staatscommissiën zijn in voorbereiding. Overwogen wordt eene regeling van de arbeidsovereenkomst, welke zoowel het burgerrechtelijke als het publiek- van ,J)e Echo van het Zuiden", 150). Eene wijziging van de kieswet, ten einde ook de leden van de Eerste Ka mer langs den weg van het evenredig kiesrecht aan te wijzen, zal u zoo spoe dig mogelijk bereiken. Ingediend zal worden eene herzie ning van de Gemeentewet, waarbij tot leiddraad dienen de door de staats commissie aangeboden voorstellen. Onderscheidene voorstellen ter ver eenvoudiging van de onderwijs- en verzekeringswetgeving zullen u herei ken. Geleidelijke afschaffing van de huurwetteno is evenals een herziening van de drankwet in voorbereiding- Een wijziging van de wet op de be smettelijke ziekten wordt overwogen, waarbij tevens zal getracht worden om, zonder de algemeene volksgezond heid te schaden, tegemoet te komen aan de gewetensbezwaren tegen te vacci natie. i Zoodra de grondwettelijke voor schriften het zullen gedoogen, zal het noodige worden verricht om bestuur en wetgeving van de overzeesche dee- len van den staat te regelen in den geest, welke de herziening van de des betreffende bepalingen der Grondwet beheerschte. Tevens zal het belanstingwezen aan eene ingrijpende verandering zijn te onderwerpen, ten einde rekening te houden met de economische eischen welke de tijdsomstandigheden stellen aan de geestelijke en stoffelijke belan gen van de bevolking. Ook der overzeesche gebiedsdeelen zal de onverdeelde aandacht der over heid worden gewijd. Moge God in deze moeitevolle tijden Zijn zegen schenken aan de vervulling van de zware taak, welke u wacht. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. DOOR ERVARING STERK. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsche Courant, Dit blad verncMjnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlön 20 cent per regel; minimnm 1.60. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. „Mijne vreugde is al te groot, al te leven dig! «zy begint mJj te pijnigen. Ik heb be hoefte aan rust." „Ga rusten, liefste kind. De slaap zal u goed doen. Al die hevige ontroeringen zijn niet goed voor u. Doch aan dat alles is nu een einde gebracht en het oogenblik nadert dat Lucien nu spoedig uw man zal zijn... Ga, liefste, ga wat slapen.' De millionair omhelsde zijne dochter, en stak het concept-contract in den zak, dat Georges Darier had opgeschreven en trad zijn kantoor binnen. Zoodra hij de deur achter zich gesloten had, veranderde eensklaps de uitdrukking van zijn gelaat, alsof op dit oogenblik een masker van de oogeu viel. Hij liet zich op een zetel uedervallen. „Wat heb ik dan toch te vreezen en welk nieuw gevaar kan mij bedreigen?' mompel- deh ij, met ontmoediging. „Op 't oogtenblik, dat Lucien Labroue in mijne familie treedt, op t oogenblik dat ik in zijn hart alle liefde gedood heb voor Lucia Fortier en tusscheu haar en hem een onoverkombare afgrond gegraven heb; op het oogenblik dat zijn huwelijk met mijne dochter mij weer alle macht in handen geeft, ben ik nog niet ge nist Waarom komt mQ nu nog het ijselijk spook bedreigen dat. Jeanne Fortier heat... Die schilder kent Jeanne zeer goed. Hoe zou hij anders zulk een welgelijkend portret van haar gemaakt hebben?Jeanne For tier uit de gevaugenis ontsnapt zou hem kunnen ontmoetenHij zou haar kunnen herkennenDoor zijne bemiddeling zou rechtelijke element in zich bevat. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag' 15 September des na middags ten 3 uur. VoorAter Edelachtb. heer P. Dekkers. Klokslag drie uur opent, de Voorzitter niet. gebed de vergadering; aanwezig zijn de heereu Vloemaus, de Hond, Teuuen, Ry- ken, Nollen, Kamp, Pruflsters en Rubbens; afwezig de heer Rutjtenberg terwijl er twee vacatures zfjn. De notulen der twee voorgaande vergade ringen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Mededeelingen. zij met Lucien in betrekking kunnen komen en wie weet of deze haar niet reeds gezien heeft?... Die vrouw, waarvau hfj gesproken heeft, die brooddraagster, die Lise Perrin, welke zulke bijzondere gelijkenis toont met Jeanne, wie weet of zij niet werkelijk For- tier's weduwe is, die zich onder een val- schen naam verbergt?... Wat Zou Jeanne zoo dicht in mijne nabijheid levenDan kan zy elk oogenblik van den dag een groot ge vaar voor mij worden... Zal ik dan nooit meer eene volkomen rust genietdn? Zal angst en schrik steeds mijnen slaap blijven storen?" Paul Harmant stond van zijn zetel op. „Angst?" herhaalde hij. „Maar dat is dwaasheid! Waarom zou ik angst hebben? Ik heet Paul Harmant, en ik heb papleren, die volkomen in orde zijn, welke ik eenieder kan voorleggen, die zich vermeten durft mij toe te voegen. Gij ztft Jacques Gérard Jacques Gérard is dood... Slechts eeu enkel persoon is op de hoogte van den toestand en dat is Ovidius en Ovidius is door mis- I daad eu eigenbelang te nauw aan mij ver- bonden om ooit tegen mij te kunnen getui- gen!... Kom, kom! 't Zou al te dwaas zijn iets te vreezenVoor niemand hel» ik eeni- gen angst te koesteren DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. i Toen Lucien Labroue de Murillostraat verliet, leunde hij op den arm van Stephaan 1 Gastel. „Ach, mijnheer," vroeg hij óp ontstelden toon, „wat hebt gij toch gedaan? Waar hebt gij mQ toch heen geleid?" „Waar gij weigerdet heen te gaan, dier bare vriend, waar de fortuin u wacht," ant woordde de schilder zoo eenvoudig moge lijk. „Ik kan toch dat stervend kind niet tot mijn vrouw nemen?" „Geen overdrijving, goede jongen! Mejuf frouw Harmant kan genezen." „Gij weet wel dat dit niet mogelijk is." „Zy kan genezen," herhaalde de schil der, zonder acht te slaan op deze ouderbre king. „Gy zult rijk worden, zeer rijk. Ver stand hebt gij in overvloed, dus is de toe komst aan u, een prachtige toekomst." „Gij moet wel een grondig motief hebben, a. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat aan de verordening tot heffing van keurloonen goedkeuring is ver leend. b. Dat toestemming is verleend om het geschenk van den heer L. G. Kamp, groot 1512.18 te aanvaarden. e. De Voorzitter deelt mede, dat de op brengst van het marktgeld gedurende de kermis dit jaar heeft opgebracht 415.56. Een vorig jaar bedroeg dit 800.Dat zit 'm echter hierin dat er toen een cakewalk was die 260.en een vliegmolen die 180 betaalde. d. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat de aanbesteding van het uitbaggeren in het Oude Maasje heeft plaats gehad. Laagste inschrijver was A. Kuyters voor het eerste perceel 155.en het tweede perceel 107.Het toezicht op dit werk is gehouden door Verschuren die daarvoor een vergoeding van 72.heeft «gehad. Verschuren heeft geschreven dat liet werk is nfgeloopen en naar zyne ineening zeer goed is verricht. e. Aan den Minister is een verzoek ge richt om de hnisslnchting huiten de keuring tc later.. Een antwoord op dit verzoek is nog niet binnengekomen. f. Nog deelt de Voorziter mede, dat de kosten van de Sluis aan de Haven 650 hebben bedragen en die van net ijzeren hek 82., totaal (lus 732. g. Van liet bestuur van de vereeuiglng van Ghrlstelijk Volksonderwijs is bericht ingekomen dat de aanbesteding van de school heetst plaats gehad en dat do gun ning daarvan niet aan den laagsten inschrij ver is gedaan doch aan den daaropvolgen- den nl. Timmermans uit Sprang voor do som van 27.375. h. Mijn sen, de aannemer van het Elec- trisch net heeft van het bedrijf «og eene vordering van 2156.71. Het bedrijf is échter niet ia staat dit bedrag uit te beta- MAATSCHAPPIJ YAN VERZEKERING OP HET LEVEN to)^WA A LW UKj^ (<£77p daar gij het huwelijk zoozeer verhaasten wilt." „Zeker." „En dat verbergt gij mij?" „Is 't u niet voldoende te weten dat Ik niets verlang dan uw geluk te verzekeren?" „Dat is het uiet wat u dezen weg doet inslaan." „Wees verzekerd, beste vriend dat het uw belang alleen is, dat mij zoo doet handelen. Heb vertrouwen en vraag niy op het oogen blik niets meer. Houd u verzekerd, dat gij, eveu als Georges, in mij een oprechten en toegenegen vriend gevonden hebt. Laat ons heiden onzen weg vervolgen. Laat u door my geleiden, gij zult er u goed bij bevinden, houd u daarvan wel overtuigd. Hier woont gij geloof ik," sprak de schilder, op een huis aan de linkerzijde der straat wijzend. „Ja, mijnheer, daar woon ik," zeide de jongeman. „Ga dan rusten, en slaap welVergeet niet my morgen het stuk te bezorgen, wat ik u gevraagd heb." „Gij kunt er op rekenen." „Stephaan en Georges drukten Lucien de hand en scheidden. „Beste voogd," sprak dan de advocaat tot den schilder, „ik begrijp ook geen jota van al hetgeen hier omgaat." De artist lachte. „Zoo!" zeide hy. „Wat begrijpt gy niet?" „Ik heb u ten voordeele van Lucien tot juffrouw Harmant hooreu spreken en ik heb ook gehoord hoe gij den millionair de hand zijner dochter voor onzen vriend ge vraagd. hebt." „Welnu?" „Ziedaar het eerste raadsel laat ik thans tot het tweede komen. Ik hoor Lucien vol wanhoop uitroepen: Wat hebt gij gedaan? Waarheen hebt gij mij geleid? Hij overlaadt u met vragen om te vernemen wat daarach ter schuilt. En gij blijft hem het antwoord schuldig of antwoordt op eene wijze, die duidelijk eenig geheim doet gissen, wat be- teekeut toch dat alles?" „Dat heb ik reeds aan Lucien gezegd. Dat beteekent niets anders dan dat ik zijn geluk wil, voor alles zijn geluk." „O, daarvan ben ik overtuigd." „Welaan dan, ik heb gedaan wat ik dacht te moeten doen om zyn geluk te bewerken." len en wtfar het nog in het bezit is van 18 aandeelen van Ned. Werkelijke Schuld van 1000 meenen Burg. en Weth. dat het 't beste is deze te verkoopen. Tengevolge van de koers zullen deze 18 stukken 15009 opbrengen. Van dat bedrag kan Mijnsen dan worden betaald en het overige kan als kasgeld worden gebruikt. Voor het bouwen van het net is een geldleenlng aangegaan van 55000 tegen eene rente van 7 pCt. een van 160(H) tegen een rente van 6} pGt. Aan de straatverlichting mankeert ech ter nogal het een en ander en wil men dat in orde maken, dan moet daarvoor 170. worden betaald. Burg. en Weth. willoa dit bedrag op de vordering van Mijnsen kortsn. Zeer waarschijnlijk zal deze daarmede wel genoegen nemen. De heer Rijken vraagt of dit bedrag op de rekening van Mijnsen'zoo maar kan wor den gekort, of de straatverlichting ook ga rantie-werk is geweest. I)e Voorzitter zegt dit aan de P. N. E. M. te hebben gevraagd en die hebben geant woord dat dit niet onder het garantiewerk valt, iets wat ons zeer vreemd voorkwam en daarom is de P. N. E. M. er telefonisch over onderhouden met het gevolg dnt het laatste antwoord was dat men het dan nog eens zou nazien. Burg. en Weth. dachten wel degelijk dat ook de straatverlichting onder het garantie-werk viel. De heer Rijken meent dat diegene die liet werk heeft goedgekeurd, verantwoordelijk is en de P. N. E. M. is het die de goedkeu ring heeft gegeven. Z. i. behoeft de firma Mijnsen dan ook met die korting van 170 geen genoegen te nemen, hy althans zou daarvoor bedanken. De Voorzitter geeft toe dnt 't kwestieus is, maar acht hot in het belang van de ge meente het in ieder gpvnl toch te probeeren. De heer Ryken kan zich heel goed ver- eenigen met het voorstel van Burg. eu W. Iiy geeft echter ia overweging om ze in den Bosch onderhand maar in den steek te laten. .Met algemeene stemmen wordt hierna 't voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Voorziter. De geniecntehode Rekkers her denkt heden den dag waarop hy voor 25 jaar geleden in dienst van de gemeente is ge treden. Gedurende 20 jaren is hy bode en voordien was hy lantaarnopsteker. Zooals de heeren bekend zal zy» is het usance dat .by eene 25-jarige dienstvervulling een gra tificatie wordt aangeboden en waar de laat ste keer aan veldwachter Schonis by die ge legenheid een gratificatie van 40 is ver leend stellen Burg. en Weth. voor dit thans ook aan Rekkers te geven. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Voorzitter. Volgens de onderwyswet moet de grond waar de school op wordt gebouwd, geschat worden. Burg. en Weth. hebben deze op 1000 getaxeerd. 2. Aanbieding Armen- en gemeente-reke- grooting 1922. Voorzitter. Het is gewoonte om zoowel de rekening als de begrooting in handen te stellen van eene Commissie tot onder dek en het vorige jaar hadden in deze; commissie zitting de heeren Rijken, van dei- Steen en Kamp. By stemming werden thans gekozen de heeren Pruyssers. de Hond en Nollen. Schi-yven van J. Zwaans, houdende het bericht dat de pry's van 50 cent per M2 voor den aangeboden grond liem te hoog voor- „Beste voogd, de godspraak van Delphi was niet zoo geheimzinnig als gy thans zflt. Gy hebt een byzonder doel voor oogen." „Ja, daj heb Ik." „En kunt gy dat niet mededeelen aan uwen besten vriend?" „Ik zoek den moordenaar van den vader van Lucien," antwoordde de artist op een plechtigen toon. Georges stond stil. „Nu begryp ik er nog minder, van," zeide hy. „Gy zoekt een moordenaar! Maar hebt gij dan het bewys, dat Jeanne niet schuldig was?" „Het bewijs heb ik uog niet, maar wel de overtuiging daarvan." „En 't is* door 't verhaasten van Luoien's huwelyk met juffrouw Harmant, dat gy hem hoopt te vinden, die volgens u, Jules Labroue zou vermoord en in zyne plaats Jeanne Fortier doen veroordeeld hebben?" „Misschien." „Maar wlen beschuldigt gy dan toch?" „Gy loopt te snel, beste vriendik be schuldig niemand. Ik zoek en misschien zal ik nooit iets vindenmaar ik zal dan toch alles gedaan hebben wat in myne macht ligt om tot een goed resultaat te komen." „En uw onderzoek leidt u naar de Muril lostraat in het huis vau den millionair?" „Ja". „Ja." „Dan verdenkt gy Paul Harmant?" Stephaan maakte een beweging van onge duld. „Ik verdenk nog niemand," antwoordde hy. „Hoe dikwyls zal ik dat nog moeten herhalen?" „Uwe geheimzinnigheid doet my verdriet. Hebt gy geen \™rtrouwen meer in my?" „Myn waarde vriend, gy die advokaat zyt, een zeer bekwaam advokaat, gy moet weten dat dikwyls de geringste zaak vol doende is om eensklaps helderheid te bren gen in de duisterste aangelegenheden. Een woord, eene beweging, eene houding, een vertrokken wenkbrauw, een wykende blik, een stilzwygen waar gesproken moest wor den, kunnen den weg toonen, waarnaar men lang vruchteloos gezocht heeft. Dit spoor meen ik ontdekt te hebben, maar voorals nog heb ik geene zekerheid. Ik houd my er van overtuigd, dat Jacques Gérard niet ia komt en hy derhalve van het bod afziet. Schryven van veldwachter De Moor, hou dende de mededeeling dat zyn fiets, die hy in 1918 nieuw gekregen heeft, thans geheel stuk is en zooals de firma van Entrop to 's-Gravemoer heeft gezegd, ook niet meer gemaakt kan worden. De fiets is gebleken van minder goede constructie te zyn. Het is Duitscli fabrikaat, geleverd door de fa. Verschure. De fiets van veldwachter De Koning is van veel betere kwaliteit en adressant vraagt daarom hem een derge- ïyke fiets te willen geven. Voorzitter. De fiets van De Moor is in November 1919 gekocht voor 125. Zooals de heeren weten krygen de veldwachters van de gemeente een fiets doch deze biyft eigendom van de gemeente. Voor onder houd daarvan krygen ze 30.Op de be grooting komt echter geen post voor voor aankoop van een fiets en daarom moet de raad besluiten. Burg. eu Weth. doen geen voorstel. Ryken. Volgens myn meening kunnen de veldwachters hier moeiiyk buiten een fiets en daarom zou ik er mnur weer een geven, (loch dan zou ik die hier in de gemeente koopeu en alle i-ywielhandelaars daarnaar laten inschrijven. Voorzitter. Ik ben het met den heer Ityken, om de flets in Waspik te koopen, wel eens, maar dat laten inschryven is niet zoo gemakkeiyk, want de oen zal komen met een fiets van 60 een ander van 80 en die weer met 125 gulden. Veldwachter De Koning heeft een fiets Gazelle genaamd, een echte degeiyke Hollandsche fiets. Als men nu een Dultsche Afc-ts levert zal men goedkooper zyn dnn wanneer men een Hol landsche geeft, doch wat is het beste. Ryken. U schryft een hekend Hollandsch merk voor eu daar moeten ze naar luschry- ven. I)e Houd. In bepaalde merken heeft men ook uog verschil van kwaliteiten. Teuuen. Wy leven in een tyd dat men inoet bezuinigen en daar waar ze 30. krygen voor onderhoud, zou het misschien niet zoo erg zyn om ze de fiets zelf te laten aanschaffen. Voorzitter. Dan zullen ze dat niet doen want ze gebruiken ze een geheeleu dag in dienst van de gemeente en zonder fiets kun nen ze het niet, want de gemeente is zeer uitgestrekt. Ryken. Ze gebruiken ze wel voor hun ge noegen ook. Mischien zouden ze de repara tie wel kunnen betalen. Voorzitter. Dat is een kwestie die hy de begrooting thuis behoort. Ik zou daar ech ter niet ver op ingaan want de veldwach ters gebruiken ze byna een geheelen dag en heel dikwyls ook des nachts, en dan hebben ze heel veel te ïyden. Een heel jaar door hebben ze ze noodig want dan moeten ze voor my weer eens naar Oosterhout of Geertruidenberg en dan weer daarheen. De Hond. Ik zou de rywielen van de veld wachters laten assureeren tegen diefstal. Dat kost de gemeente een kleinigheid en hoe gemakkelijk kan zoo'n fiets des nachts wanneer een veldwachter ze eens hier of daar moet neerzetten, niet worden wegge haald. oorzltter. Daar voel ik wel wat voor vooral omdat liet ook slechts maar enkele centen kost. De Hond. Als u laat inschryven, vergeet dan ook de kleinere rywielhandelanrs niet, die zyn er tegenwoordig nog al. Voorzitter. Wij zullen het ïmbliceeren omgekomen l>y den brand en dat hy te New-York gewoond heeft... En zoo dit het geval is; heeft Paul Harmant hem moeten kennen." Maar dit heeft niets gemeens mek het huwelyk van Lucien en Mary. Tal van wegen kunnen naar het doel leiden, dat men bereiken wil. .Welaan", mompelde Georges ontmoedigd, „ik dring niet langer aan. Bewaar uw ge heim, dierbare voogd... Het eenlge wat ik wensehen kan. is dat gy er in slagen moget het onschuldige kind, dat Lucia Fortier heet te redden, die haren zoo wreed verstoorden droom van geluk en tevredenheid zoo ang stig beweent, hare versmade liefdeen die wellicht van wanhoop sterven zal, wan neer zy Mary's huwelyk verneemt... Durft gy hopen dit succes te bereiken?" „Dat zullen wy later zien," antwoordde de schilder elk antwoord outwykend. Stephaan Castel en Georges stapten ln een rytuig. De laatste liet zich thuis bren gen in de Bonapartestraat en daarop keer de des childer ook naar zyne woning in de Assastraat terug. Des anderendaags reikte zyn kamerdie naar hem een verzegelde enveloppe aan, die zooeven door een commissionair gebracht was. Deze enveloppe bevatte het proces-ver baal te Joigny door Itaoul Duchemin aan Ovidius Soliveau gegeven of liever verkocht, zuoals wy vroeger hebben medegedeeld. De schilder bestudeerde dit proces-ver haal met veel aandacht. „Om dit stuk te verkrygen," sprak hy, na geruimen tyd te hebben nagedacht, „heeft hy juiste datums en namen moeten opgeven, anders zou er geen onderzoek zyn ingesteld geworden... Paul Harmant kende dus die namen en die datums. Dat wordt bezwarend voor hem... Hy heeft Parös niet verlaten, bygevolg moet hy een ander per soon naar Joigny gezonden hebben en die persoon is zeker een medeplichtige, wien hy niets verheelt. Ziedaar den man, dien wy moeten zoeken." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1