Moon Tielen - Waalwijk. rien bedenke Buitenland. Binnenland. één proeforder overtuigt U! De Grieksch- Turksche oorlog. Do brand en moorden te Smyrna. Een telegram alt Smyrna d.d. 16 dezer meldt, dat de brand nog voortwoedt, maar In kracht schijnt te verminderen. In Turksche kringen te Adana ver luidt, dat te Smyrna eenige personen zijn aangehouden, die hebben bekend de ztad Smyrna in brand te hebben gestoken. De Turken hebben gepoogd het vuur te blusschen, maar daar de grlnken d« Turksche wijk voortdurend van oorlogsschepen af bombardeerden, viel er aan een blusschlng niet te denken. De »Times<-correspondent te Kon- •tantinopel zegt. dat de Turksche troepen geen sympathie toonden met de plun deraars, moordenaars of brandstichters, die a bout portant werden doodgescho ten, wanneer men ye betrapte. Te Konstantlnopel uit Smyrna aan gekomen Brltsche onderdanen hangen verschrikkelijke verhalen op omtrent het te Smyrna gebeurde. Velen hunner be* weren, dat de brand opzettelijk door de Tarken Is aangestoken. In de Armeensche wijk hebbeb zich gruwelijke moordtafereelen afgespeeld, de straten lagen er bezaaid met lijken van om het leven gebrachte mannen en vrouwen. Na die moorden was op ver schillende punten tegelijk brand uitge broken. Vaak gebeurde het, dat de Turken een cordon om een brandende wijk vormden om de overlevenden te verhinderen uit de vuurzee weg te vluchten. Binnen Smyrna moeten de Grieken geen excessen hebben gepleegd, op hun terugweg hebben ze echter wel allerwege brand gesticht en gemoord. Volgens de laatste berichten zijn te Smyrna ook bijna alle consulaatsgebou wen door den brand verwoest. Slechts drie, n.l. die van België, Noorwegen en Denemarken, zijn nog gespaard. De Fransche vloot werkt blijkens een telegram uit Athene krachtig mede aan de redding der vluchtelingen. De bevel voerende Fransche admiraal heeft alle In de buurt zijnde Fransche schepen eerequireerd voor het vervoer vaa een 20 000-tal Grleksche en Armeensche vluchtelingen. De toestand In de stad Smyrna zelf Is wanhopig te noemen en tot overmaat van ramp Is er volgens berichten uit Alexandrië nog een pestepidemie uit gebroken. Er moet niet de minste kans bestaan, dat men sanitaire maatregelen treft onder de tienduizenden vluchtelin gen om een uitbreiding der gevreesde ziekte tegen te kannen gaan. Ook zijn er reeds typhusgevallen geconstateerd. De Amerikaansche regeering Is inmiddels een officleele actie begonnen voor hulp verleening aan de vluchtelingen. Te Londen is een officleele ver klaring, gepubliceerd In verband met den toestand in het Nabije Oosten. In deze verklaring wordt de opvatting der Iritsche regeering en de door haar te volgen politiek uiteengezet. De Brltsche regeering wijst er met nadruk op, dat de vrijheid van de zee-engten een wereldbelang is, doch ook een Euro- peesch belang en tegelijkertijd een iritsch belang van de eerste grootte. Engeland beschouwt een werkel^ke en permanente vrijheid van doorvaart der dardanellen als een feit van zoo groote seteekenls, dat het bereid is, zich daar voor belangrijke inspanning te getroosten. Met het vraagstuk vqp Konstantlnopel s het eenigszlns anders gesteld. Meer dan twee jaar geleden is besloten, dat men deze stad niet aan Turkije zou ontnemen. Het is de wensch der Brltsche regeering zoo spoedig mogelijk een bij eenkomst te houden, waarin dan pogin gen zullen worden aangewend om een bovenden vrede met Turkije tot stand te brengen. Zulk een conferentie kan evenwel niet beginnen, zoolang er gevaar bestaat voor een aanval der Kemalis- tlsche strijdkrachten op de neutrale ge bieden, die th^ns Konstantlnopel, den Bosporus en de Dardanellen beschermen. Het zou gewaagd en onverdedigbaar zijn, als men zich In dit opzicht alleen wilde verlaten op diplomatieke actie. Er moet een voldoende strijdmacht aan wezig zijn ter verdediging van de zee engten en de diepwaterlijn tusschen Europa en Azië tegen een gewelddadlgen en vijandelijken Turkschen aanval. Er dient op te worden gewezen, dat het wederverschijnen der zegevierende Tur ken op den Europeeschen oever een toestand van den allergevaarlijksten aard op den Balkan zou veroorzaken en zou leiden tot bloedvergieten op groote schaal in de streken, die daar reeds zoo gruwelijk hebben geleden. Roemenië werd in den grooten oorlog tot den ondergang gebracht, omdat de zee-engte was afgesloten. De hereeniglng van Bulgarije en Tarkije zou fatale gevolgen hebben voor Servië in het bijzonder en voor Joego slavië in het algemeen. De geheele handel, die van den Donau als verkeers weg gebruik maakt, zou eveneens met verstikking worden bedreigd, als de Dardanellen werden gesloten. Dat ook Grleksche belangen bij dit vraagstuk zijn betrokken, behoeft evenmin betoog. Derhalve richt de Brltsche regeering zich tot al deze Balkanstaten, teneinde hun medewerking te verkrijgen bij de verdediging der neutrale strooken. De verklaring besluit met de volgende mededeelingZr. Ms. regeering heeft zich voorts ia verbinding gesteld met de Brltsche Dominions, hun kennis ge geven van de feiten en hen uitgenoo- digd, zich door contingenten te laten vertegenwoordigen bij de verdediging van belangen, waarvoor zij zich reeds zoo groote offers getroostten en voor grond, die gewijd Is door het bloed van Australiërs en Nieuw-Zeelanders. Nleuw-Zeeland en Australië hebben reeds geantwoord, door zich voor troe penzending bereid te verklaren en zich geheel aan te sluiten bij de actie van Groot-Brltannië en de geallieerden. Frankrijk en Italië hebben medege deeld dat zij van gewapend ingrijpen niets willen weten. V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik c tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk E nveloppes T abellen Memor a ndums Tij d schriften Fo p muiieren Bonbo e ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. De heer Vissering over de inflatie in Nederland. Het Broederschap der Notarissen in Nederland heelt tot mr. Vissering, den >resident der Nederlandsche Bank, een tweetal vragen gericht met betrekking tot een eventueele Inflatie In Nederland, welke door den heer V., zeer uitvoerig werden beantwoord. De eerste vraag uidt als volgt >Is inflatie in Nederland mogelijk of waarschflnlijk De heer Vissering komt ten opzichte van deze vraag tot de volgende con clusie Inflatie In Nederland is stellig moge lijk reeds hebben een aantal factoren te zamen gewerkt om haar in het leven te roepen, zQ is evenwel nog nagenoeg niet te voorschijn gekomen, daar zoo wel in de eerste periode van den oorlog als in de tweede bij den wapenstilstand talrijke andere omstandigheden hebben tezamen gewerkt om de mogelijke uit werking der Inflatie te neutraliseeren. Het vertrouwen in den galden Is In het buitenland nog ongeschokt gebleven. Dit vertrouwen zal de gulden ook in de toekomst blijven verdienen, mits het optreden van staat en gemeenten niet tot uitbreiding der inflatie aanleiding geve. Aan inflationistiscbe neigingen van gemeenten kan wel eenigszlns een rem worden aangelegd tegenover den Staat zal dit tot veel meer moeite in allerlei richting aanleiding geven. Het gevaar voor Inflatie van regeerlngswege kan dus slechts bezworen worden door een spoedlgen Inkeer tot eene verstandige financieerlngs-politlek. Geschiedt dit, dan kan, mede door het vertrouwen van het buitenland en door toevloeiing van bultenlandsch kapitaal en van arbeidzame en vermogende vreemde lingen in ons land, zelfs in deze benarde tijden voor on9 land weder nieuwe wel vaart opkomen, aooals de toestroomlng van goede buitenlandsche elementen ook In vroegere tijden ons land hebben versterkt. Geschiedt dit niet, dan zal verdere inflatie waarschijniyk, zal zij zelfs bijna zeker, worden, met alle ver- vernietigende uitwerkingen daarvan niet alleen voor kapitalisten zooals van som mige zijden abusievelijk werd beweerd, maar voor allen, stellig ook voor de genen, die in handenarbeid hun bestaau vinden. De tweede vraag luidt >Is bij toenemende inflatie de goud- clausulo bestaanbaar on aanbevelens waardig Hierop antwoordde de heer V. o.a. >Ware een oplossing In de richting van betaling met goud te vinden, dan zouden zoo vele contracten in goud worden afgesloten, dat een groot deel der werkelijke betalingen in goud zou moeten geschiedenmaar dan is bet zeer de vraag, of goud in voldoende hoeveelheid daarvoor te verkrijgen zou zijn, en of te groote vraag naar goud niet weder een nieuw element van on zekerheid In den prijs zou brengen* Zouden met al dergelijke beswaren voor oogen wel debiteuren te vinden zijn, din nog op een goudclausule zouden willen contracteeren En als hieruit een nieuwe verwarring sou voortspruiten, en misschien een verdere waardedaling van den gulden, zou dan de Staat niet verder ingrijpen om iedere goud-clausule te verbieden, op het voorbeeld van Dultschland van 1914? Van welken kant Ik de quaestle ook bezie, zoo blijft bij mij een groote twijfel bestaan aan eene practlsche uit voering en dus bestaanbaarheid van de goud-clausule, en althans aan hare aan bevelenswaardigheid. Ik vrees, dat, zelfs bij bestaanbaar heid, nog slechts grootere onzekerheid het gevolg daarvan zal zijn.< De I.C.A.R. te Rotterdam Is Zon dag gesloten en belooft een groote fl- nancieele strop. Moeskops Is voor de tweedemaal wereldkampioen voor de kortste baan. Dit werd Zondag te Parijs verreden. De£gewezen keizerlijke hofmaar schalk deelt, naar uit Berlijn aan de N. R. Crt. gemeld wordt, mede, dat keizer Wilhelm zich met prinses Hermine Schobnalch Carolath, geboren prinses Reuse Oudere Tak, verloofd heeft. De bruiloft zal in November worden gevierd. De prinses is 9lnds verleden jaar weduwe en is moeder van vier kinderen. Uit Doorn wordt ons gemeld, dat de verloving van den gewezen Dultschen keizer deze week officieel bekend zal worden. Op een belangrijk kantoor in het Zuiden Is volgens het Hbl. een commies (traktement ongeveer f 4000 's jaars) werkzaam, die niets anders te doen heeft dan na te gaan, of brieven en druk werken wel voldoende gefrankeerd zijn 1 Als daarvoor ook op andere kantoren een bepaald persoon wordt aangewezen, die niets anders te doen heeft, kan dat een héél duur zaakje worden 1 Is dat bezuinigen De reactie is gekomen, die qnverbid- delijk eischt zuinig te zijn. Voor dien elsch moet iedereen zwichten. En toch is dit slecht te rijmen met sommige uitingen van onze Regeering, die ook bezuiniging In haar vaandel voert. Te Leeuwarden zal een cavaleriestal afgebroken en daarvoor in de plaats zal een spiksplinternieuwe kazerne voor een brigade marechaussée gebouwd worden, terwijl daar een heel groote infanterle- kazerne door de opheffing van het gar nizoen leeg staat. Wfy hebben heel veel respect voor onze marechaussée's maar waar onze jongens als militairen te Leeuwarden in de kazerne moesten wonen, daar zou met weinig kosten dat gebouw ook aU blijvende woning voor de mannen van het Koninklijk Wapen wel kannen wor den ingericht. Duizenden zouden daardoor bespaard kunnen worden. Is het ernst met bezuinigen, dan van bovenaf beginnendan het mes gezet in de duizenden en niet in de centen, zooals de Staatsspoor te Leeuwarden deed. Daar moest op het stationspersoneel bezuinigd worden en de eersten, die daarvoor In de termen vielen, waren de werkvrouwen, wier loon met.... 8 cent per week werd verlaagd Men zou er om lachen, als het niet zoo treurig was. Asser Ct. De Roode Kruisdag op 30 Sept. a.s* Zooals reeds bekend is gemaakt, is het Nederlandsche Roode Kruis van plan op 30 September a.s. een collectedag te houden in alle plaatsen van Nederland. Het Hoofdbestuur verkreeg daartoe de medewerking van het Departement van Binnenlandsche Zaken, dat aan alle Burgemeesters van ons Vaderland het verzoek heeft gericht om medewerking, teneinde dezen collectedag te doen sla gen. Het houden van deze collecte heeft de volle instemming der Regeering, aangezien de opbrengst aangewend zal worden voor de vredestaak van het Nederlandsche Roode Kruis. Erkend moet worden, dat in eigen land nog veeL *e rï°en va'! °P het gebied van hygiëne in het algemeen daaraan wordt hier te lande nog te weinig gedaan. Het is de plicht van allen om de juiste begrippen van hygiëne aan het geheele volk bij te brengen, zoo mogelijk overal voorlichting te verschaffen en bekwame krachten te vormen, die deze noodige maar ontzaglijk groote taak op zich zullen nemen. Dikwijls zullen deze tegelijk met het voorkomen van ziekte ook hulp ter genezing moeten brengen. Hier zal door het Nederlandsche Roode Kruis aansluiting moeten worden gezocht bij de nationale vereenigingen op dit terrein reeds werkzaam en, waar deze door gebrek aan fondsen hun krachten niet genoeg kunnen ontplooien, zal haar daadwerkelijke steun moeten worden gegeven. Niet dus naar concurrentie, maar naar samenwerking en gemeen schappelijke ontwikkeling moet door het Nederlandsche Roode Kruis worden gestreefd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft niet alleen gelden noodig voor de hier boven omschreven vredestaak in het algemeen, maar het wil behalve de instandhouding der transportcolonnes, de hulpverleening bij het uitbreken van rampen en de opleiding van Roode Kruis-Zusters en helpsters, zich ook nog met meer kracht wenden tot de jeugd, teneinde de groote internationale Roode Kruis-gedachte, hulp aan de lijdende menschheid, bij de jongelingschap sterker ingang te doen vinden. Het Nederlandsche Roode Kruis zal om dit doel te bereiken de medewerking van den onderwijzer buitengewoon op prijs stellen, en wil financieel in staat gesteld worden hem alle materiaal te verschaffen om door propaganda op de scholen den leerling te doen verstaan wat hij op zijn jeugdigen leeftijd reeds kan verrichten tot bescherming van zijn eigen gezondheid en die van zijn kameraad. Wenden wij thans den blik naar het buitenland. Wat doet Zweden voor zijn Roode Kruis s Het organiseerde een Roode Kruis- week en zag dientengevolge het leden tal met 27.000 vermeerderen (van 55.000 tot 82.400.) Incasseerde 765.000 Kronen. 127 kerkfeesten werden In de Roode Kruisweek gegeven en 11 feesten in de scholen, waar lezingen werden gehouden 218 concerten. 80 Sportfeesten. 119 Tooneel- en Bioscoopvoorstel lingen. In 2300 kerken werd over het Roode Kruis gesproken en in 16.000 scholen. Alleen de collecte in de kerken bracht 33.000 Kronen op. De Regeering gaf toestemming tot het houden van een loterij. De verkoop van een wereldatlas door het Roode Kruis werd geraamd op eene opbrengst van 100 200.000 Kronen. Een Roode Kruispostzegel werd uit gegeven. Een Roode Kruistentoonstelling werd gehouden. Het is het Nederlandsche Roode Kruis nog niet mogelijk om zooals in Zweden, een Roode KruisweeA: te organiseeren. dat in het a.s. leesseizoen „De Echo van het Zuiden- in geen enkel gezin van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena mag ontbreken. Raadsvergaderingen van alle ge meenten uit den omtrek. Zij die zich thans abonneeren ontvangen de in deze maand ver schijnende nummers gratis. dan kan een ieder die wil inschreven. Ook zal ik aan de fabriek een catalogus aanvra gen. M Voordracht zetters. Aftredende leden z^n de heeren Teunen en De Grauw. Gekozen worden de heeren De Hond en De Grauw en tot plaatsvervangende leden de heeren De Winter en De Bruyn. Schrijven van „De Hanze" waarin ander maal wordt aangedrongen om pogingen aan te wenden om hier een teekenschool op te richten Adressanten wijzen op het groote nut daarvan voor deze en omgevende gemeen ten en aangezien een der lokalen van de oude openbare school daarvoor goed kan worden ingericht, achten ze den tijd voor oprichting thans gekomen Voorzitter. Deze kwestie is in een voor afgaande vergadering door den heer Rijken al ter sprake gebracht en toen is door den rand besloten dat daartoe zal worden over gegaan. Alleen moet worden afgewacht wan neer de school voor ons disponibel komt. Rijken. Dan zou er dezen winter nog niets van komen en zullen de jongens gedwongen zijn om bij avond en ontij les te gaan halen in -Waalwijk. Voorzitter. Weet u misschien hoeveel leer lingen hier zullen komen. Rijken. Dat weet ik niet. Wel weet ik dat er nog al wat naar Waalwijk gaan. Voorzitter. Dat kon ik vragen en dan zal ik eens met den Eerw. heer Pastoor confereeren over een lokaal of we dat een paar uur in de week kunnen krijgen. Rijken. Het zal het beste zijn eerst te zien of U genoeg leerlingen krijgt want om voor een man of tien deze kosten te gaan maken gaat ook weer niet. Als er een groote deelname is, kan men zich over de te maken kosten verantwoorden. Schrijven van de bewoners van wijk A houdende het verzoek daar het staan van woonwagens te verbieden. De Voorzitter zegt dat dit adres bij B en W. thuis behoort. Iiy wil er echter op wijzen dat reeds met kermis daarvoor een ander terrein is aangewezen. Aan den Ont vanger van de Registratie te Waalwijk is verlof gevraagd om deze wagens op de spie achter de kerk te mogen plaatsen. Rijken. Waar u bedoelt, zal het wel eens blijken dat ze er onmogelijk kunnen komen. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben genoeg naar een ginder terrein omgezien. Het is te probeeren. De Hond. Het is niet doenlijk ze in wijk A. te laten staan. Die sloot daar is het eenige water wat die menschen hebben en gaat eens zien als er wagens hebben ge staan, dan is bet altijd bevuild. De Voorzitter merkt vervolgens nog op dat door Canters daar het gras is gepacht. Deze vraagt daar nu schadevergoeding voor. Naar zijne meening heeft Canters zich ech ter in het cijfer vergist. 0. Verordening op de Veemarkt of op heffing van de markt. De Voorzitter merkt op dat tengevolge van de nieuwe wet eene andere verordening voor de veemarkt moet worden vastgesteld. Deze verordening wordt door den secre taris voorgelezen. Daaruit blijkt dat verschillende maat regelen l>ij een te honden markt moeten wor den getroffen. O.a. moet een overdenkte tent of schuur disponibel zijn waar het vee, dat ter markt komt, wordt gekeurd, dat geen enkel stuk vee mag worden aange voerd, tenzij het door oen veearts is ge keurd enz. De Voorzitter vraagt wat de leden thans wenscben, de verordening in dien geest te herzien of de Markt opheffen. De heer Vloemans meent dat met een overdekte plaats kan worden volstaan, vier palen, waarboven een dak. De zijwanden behoeven niet dicht te zijn. Voorzitter. Wil men de markt behouden, dan zullen Burg. en Weth. moeten zorgen dat het terrein in orde komt. Pruijssers. Ik zou de markt hier niet gaan opheffen want die kosten, die men inge volge deze voorschriften moet gaan maken, zullen zoo hoog niet zijn. En Ik denk dat al die maatregelen binnen korten tijd toch al niet meer nagekomen behoeven te worden en alles maar weer een wassen neus zal zijn, zooals tegenwoordig zooveel is. Zoo'n teut, die men telkens opslaat als het markt is, is niet zoo duur. De Hond. Ik zou de markt, het eenigste wat we hier zoo wat hebben, voor die kleine kosten, ook niet gaan opheffen. Kijk eens naar Waalwijk wat voor kosten die zich getroosten om iets te hebben. De Voorzitter hoort en ziet wel aan de leden dat inen de markt niet wenscht op te heffen. Hij zal daarom de verordening aan vullen met (1e gegeven voorschriften en voor een overdekte plaats en ontsmettingsdienst zorgdragen. Rijken. Die kosten van een veearts zijn die hoog. Voorzitter. Ik geloof het niet. Ik zal het eens aanvragen aan mijnheer De Jong. Deze is altijd nog al welwillend en schappelijk geweest en zal ons nu ook wel van dienst willen zijn. Men moet ook nog In aanmerking nemen dat de beesten maar aan een kant mogen worden aangevoerd, dus beesten die van de kant van Raamsdonk komen, moeten altijd langs den Dijk worden gevoerd. Rijken. Het is niets erg als naar den Haag wordt geschreven en gevraagd of ze daar nu heelemaal gek worden. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten de markt niet op te heffen. By de rondvraag informeert de heer Rij ken of het noodig is dat de veldwachters worden benoemd om na te gaan of de Wa renwet wordt nageleefd. De Voorzitter zegt dat de Burgemeesters in Breda een vergadering hebben gehad en daar heeft men toen te kennen gegeven dat het 't beste was dat de politie met 't nemen van monsters werd belast. De heer Rijken heeft niets tegen de po litie maar hij vindt 't verschrikkelijk zooals te staan. By hem is er eens iemand geko- de winkeliers onder politietoezicht komen men om 't een en ander na te zien o.a. ook inraaakpotteu. De man verklaarde echter zelf van dat artikel absoluut geen verstand te hebben. Spr. noemt dat alles onzin. De Voorzitter zegt in „De Echo van het Zuiden" een verslag gelezen te hebben van den kring 's Bosch. Dat was een zeer lezens waardig verslag en hy wist niet dat er nog zoo geknoeid wordt. De kosten in den kring 's Bosch zyn echter ontzettend veel hooger dan die in Breda. De heer Ryken merkt op dat de politie hier niet lastig is, doch wanneer de puntjes op de i worden gezet, kan het den winkelier heel lastig worden gemaakt. Bovendien is het tegenwoordig zoo weï, dat men self ziet wat men koopt. De Voorzitter meent, vooral wfll de po litie hier niet fitaehtig is, (le zaak zoo'n vaart niet zal loopen. Vervolgens wyst de heer Rijken nog op een geval dat zich in Waspik Roven heeft voorgedaan. Daar heeft men tweemaal -7 moeten betalen voor de. Vleeschkeurïngswet. De Voorzitter zegt dat dit het geval Ha mers betreft. Dit is niet geheel juist want later krygt deze de helft terug. Iiy wyst er verder op dat. wordt vry- stelling van huisslachting verkregen die wet niet veel meer in de zaken ingrypt. Wil een particulier een beest of varken slachten en dan uitponden, dan moet hy het voor en na het slachten laten keuren. In „De Maas bode" heeft een bericht uit Budel gestaan dat daar door den Burgemeester is gezegd dat zy die huisslachten, gerust mogen uit ponden. Iiy weet niet of het bericht juist is, wel weet hy dat de verordening van dit district, daar geen toestemming voor geeft. Na nog eenige discussie zegt spr. dat hy zelf in de Commissie zitting heeft en daar de belangen van Waspik zal voorstaan zoo veel hy maar kan. Ook wyst hy er nog op dat dé veearts, de heer van der Werff, steeds bereid wordt gevonden om een ieder te helpen daar waar hy maar kan. De heer Ryken zegt verder gezien te heb ben dat ze in Bergen op Zoom van de bur gerwacht een rustende hebben gemaakt en vraagt of het geen aanbeveling verdient dat zulks hier ook wordt gedaan. De Voorzitter kan mededeelen dat men dezer dagen hier juist toe is overgegaan. De kapitein heeft reeds geschreven dat alle uitrustingsstukken en wapenen zullen worden opgezonden. Alhoewel dit jaar van de toegezegde subsidie geen gebruik is ge maakt, blijft er nog een voordeelig saldo over. Daarna gaat de raad over in geheim co mité ter behandeling van: 7. Reclames Hoofd. Omslag. 8. Bespreking steunregeling werkeloo-

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2