ui Adverteert in dit Blad. TWEEDE BLAD. Provinciaal Nieuws BUITENLAND. "BINNENLAND. NUMMER 75 WOENSDAG 20 SEPT. 1922. 45e Jaargang De raad van vijfBalfour, Hanotaux. Imperiali, Hymans en Benes zijn Dinsdagmorgen met de Oostenrijk- sche delegatie tot overeenstemming gekomen op alle punten. De zeer belangrijke beslissingen, welke werden genomen hebben betrek king op de waarborgen voor de onaf hankelijkheid van Oostenrijk, de panden voor de credieten en de controle. Allen waren van meening, dat een financieele herleving van Oostenrijk nu verzekerd zal zijn, wanneer de groote mogendheden de garantie toestaan, welke van dezen dag af formeel gevraagd wordt voor het verleene.n van de noodige credieten. De Duitsche zaakgelastigde te Brussel, Landsberg, heeft gistermorgen om 10 uur een bezoek aan Jaspar, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken gebracht. Landsberg deed Jaspar weten, dat de Rijksbank nu bereid is de schatkistbons voor 6 maanden tot een totaal bedrag van 270 millioen goud mark, welke van Duitschland geëischt zijn, te ondertee kenen. Deze schatkistbons zullen van 15 Februari tot 15 Juni vervallen. De Rijksbank stelt zich voor deze schat kistbons verantwoordelijk en ziet af van de verlenging van 12 tot 18 maanden, welke zij gevraagd had. ^Onder deze omstandigheden overweegt de Belgische regeering het geschil vriendschappelijk op te lossen op de basis, welke de Belgische gedelegeer den te Berlijn vastgesteld hadden. Jaspar ontving vervolgens De Mar- gerie, den Franschen gezant en sir Gra ham, den Engelschen gezant, die hij van het resultaat der onderhandelingen op de hoogte stelde. De sabelrinkelende officieele ver klaring der Britsche regeering, welke wij hiervoor mededeelden heeft in en buiten Engeland een slechten indruk gewekt. Bij 't publiek heeft ze absoluut geen weerklank gevonden. Mocht het een oorlogsvlieger zijn geweest, dan kan men wel zeggen, dat hij in het geheel niet is opgegaan. Op den oproep van Lloyd George aan de Dominions is van verschillende Dominions antwoord ontvangen. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft haar medewerking toegezegd. Nieuw-Zuid- Wales wil troepen zenden. Canada vraagt nadere inlichtingen en Australië wil zich liever niet betrokken zien in een Europeesch conflict, hoewel zich in Australië reeds verschillende vrij willigers aangeboden. Australië verlangt liever bemiddeling van den Volkenbond en Hughes heeft den Australischen gedelegeerde te Ge- nève reeds instructie gegeven om de kwestie van het Nabije Oosten bij den Volkenbond aanhangig te maken ten einde den vrede te verzekeren. De Parijsche „Temps" verbaast zich over den heftigen toon van de Britsche verklaring en vraagt zich af, waarom Engeland niet is begonnen met Kemal eerst op meer gematigde wijze toe te spreken. Het blad waarschuwt Frank rijk, zich niet door Engeland op een verkeerden weg te laten brengen. In de ontwerp begrooting voor 1923 worden uitgaven geraamd op f808,224,831,21, waarvan buitengewoon f 183.999.123 en aan crisisdienst f3.828.700, zoodat de gewone uitgaven komen op f620 397.008,21. De gewone uitgaven voor 1922 be droegen f643.453.348.21, zoodat voor 1923 een totaal van f 23.056.340 minder wordt begroot. De ontvangsten voor 1923 worden geraamd op f581,906.504,09, waaronder buitengewoon f 14.210.078 08, dus voor gewoon op f 567.696.426.01. Het tekort voor den gewonen dienst voor 1923 bedraagt dus f52.700 582.20 door de voorgenomen uitkeering aan de algemeene middelen uit de baten van het leeningfonds. De Minister van Financiën is van meening te mogen aannemen dat het tekort op den gewonen dienst 1922 omstreeks 34 a 35 millioen gulden zal bedragen. Hij is verder van meening dat de raming van de gewone middelen en inkomsten voor dat d ienstjaar zal bereikt worden. Degene die den 1 len (1888) en 14en Jaargang (1891) van ons blad onder zijn berusting heeft, wordt beleefd verzocht die aan ons bureau te willen doen terugbe zorgen. Waalwijk, 19 Sept 1922 Morgen 21 dezer wordt voor de eerste maal in onze gemeente de Rijks- Hengstenkeuring gehouden. Voor dit doel is achter het Raadhuis de manege gebouwd, die door den aan nemer, den heer A. Vermeer alhier, in een dag of tien is daargesteld. Voor dit spoedwerk* komt hem. zoowel als Gemeentewerken een woord van lof toe. De keuringen zullen zich voor ditmaal wel beperken tot het warm-bloed-r^s, maar ook de keuringen van hengsten van koudbloed, stamboekkeuringen enz. kunnen in de toekomst tegemoet worden gezien. Het draven enz. heeft plaats op 't gewone terrein op den Dijk. Volgens eene mededeêling in ons blad zal a s. Zondag van 11—5 wederom op de Teekenschool eene tentoonstelling worden gehouden van de werken der leerlingen in den afgeloopen cursus. Gezien de groote belangstelling en de mooie werkstukken een vorig jaar, is ook thans een niet minder druk be zoek te verwachten voor deze zich steeds uitbreidende gemeente-instelling. De inschrijving voor de winter avondcursussen aan de Rijksvakschool alhier was tot heden geen succes. Blijk baar laten de jongelui in dezen ma- laisetijd den moed zinken, hetgeen zeer te betreuren zou zijn, daar de schoen industrie toch in de toekomst zeker goede werklui noodig zal hebben, wil ze weer kunnen opleven. Een goede vakman zal toch zeker in de toekomst hetzij hier, hetzij elders, weer een po sitie kunnen veroveren, zonder vakken nis is daarvan geen sprake. Juist in dezen tijd, nu men volop tijd heeft, moet men profiteeren van de geboden gele genheid. om zich verder te bekwamen. Het lesgeld is werkelijk zeer laag, maar voor onvermogenden bestaat bo vendien gelegenheid om kosteloos de lessen te volgen, dus de geldkwestie behoeft niemand terug te schrikken. Onder de 30 leerlingen, die zich tot nu toe aangemeld hebben, komen ver schillende nieuwelingen voor. Als men nu rekent, dat het vorig jaar er bui ten de stiksters, die zich a.s. Don derdag aan moeten melden, ongeveer 100 leerlingen waren, is dit resultaat niet voldoende. Onbegrijpelijk is vooral dat velen, die het vorig jaar een der cursussen volgden, niet meer terugko men. Besloten is daarom a.s. Donder dagavond nog in te schrijven voor alle cursussen. Men lette er dus wel op Naar wij vernemen is wegens be zuiniging aan vier hulpbestellers van Post- en Telegraafkantoor alhier ontslag aangezegd. Zoo ook aan de hulp-over wegwachters der S.S. De beambte van de gasfabriek J. v. B., die vrij plotseling is gestorven werd hedenmorgen door het personeel getooid met ambtspet, grafwaarts ge dragen een tweetal grafkransen dekten de lijkbaar. v De demonstratie, die door den heer C. van Haperen, 1.1. Zondag ten 12 uur op het voetbalterrein W. S. C met z'n politie-hond „Bobbie" werd gegeven, was gezien het ellendige weer toch nog vrij goed bezocht. De verschillende verrichtingen van .„Bobbie" slaagden weer uitstekend en bevestigden andermaal onze goede mee ning van dezen politie-hond van den voorzitter der dresseerclub, welke honc hier, zoowel als elders op concoursen enz. een uitstekende naam krijgt en oo zeer terecht. De algemeene vergadering van aandeelhouders der Algem. Looi-extract Industrie (A. L. I) heeft de liquidatie rekening goedgekeurd en aan directie en commissarissen décharge verleend Een uitkeering op de preferente of ge wone aandeelen zal niet mogelijk zijn Door den heer J. van Roosmale11 zal van 25 tot en met 29 September te Drunen, Elshout en Haarsteeg een korte fruitteeltcursus worden gegeven met buitenlessen. Onder leiding van den heer Hor vers hielden de afdeelingen Tilburg Waalwijk, Drunen en Hilvarenbeek van St. Raphaël een ledenvergadering in de R.K. Werkliedenvereniging te Tilburg inzake de niet toekenning van de extra week salaris voor het trampersonee Dit had reeds in de maand Juni moeten zijn uitgekeerd. Het hoofdbestuur hee op deze nalatigheid gewezen. Als antwoord werd het bericht ont vangen dat de inkomsten deze uitkeering niet toelaten. Een afwachtende houding zal worden aangenomen. A.s. Zondag 2'/2 uur zal op he* W.S.C.-terrein de wedstrijd W. S. C. LO.N.G.A. gespeeld worden. Voortaan zal door het uitsteken der clubvlag in hotel Gerris bekend gemaakt worden of een wedstrijd al of niet doorgaat. A.s. Vrijdagavond ten 8 uur zal ui Musis" de eerste uitvoering wor den gegeven in dit seizoen, 't welk wordt geopend door 't gezelschap „Sol- ser en Hesse" met Rooie Hans. Wij hebben over die volksschets ver schillende goede recenties gelezen, nog pas in 't „Huisgezin" dat o.m. schrijft Een stuk als deze Amsterdamsche schets, waarin verschillende sterke spelscénes voorkomen, stelt hooge eischen aan het gezelschap, dat het ipvoert, want meer het spel, dan de inhoud moet het 'm hier doen. Met het spel staat of valt. het en voor de dra matische scènes in het 2e en 5e bedrijf geldt dit in 't bijzonder. Het gezelschap, dat Vrijdag hier de première gaf van „Rooie Hans" heeft dit blijkbaar ten volle begrepen, want de tooneelisten, geen enkele uitgezon derd gaven zich met volle ambitie aan hun (haar) resp. rollen en slaagden er in van dezen volksschets een schier feillooze vertolking te geven. Door so ber welbegrepen spel muntte uit de heer Dirk Janse, wien de titelrol toe bedeeld was. Schitterend tegenspel werd hem ge boden door mevr. Mary Beekman, die van de diep beklagenswaardige Fine eene alleszins aannemelijke figuur maakte. Er zat climax iü haar spel; zij gaf een praclitcreatie van de geëx ploiteerde dronkaardsvrouw* in de laatste twee bedrijven te zien. Mevr. A. Solser-Willemsens beelden de koopvrouw Mie, een echte vrouw uil het volk, die geen blad voor den mond neemt, maar met een gouden hart, vol realiteit uit. Zij toonde zich een actrice voor rollen als deze als ge knipt. Hein de Bruin, haar wederhelft, vond in den heer Joh. de Boer een ac teur, die van deze rol maakte wat er van te maken was. Hij wist er relief aan te geven. In liet tweede bedrijf toonde hij zich door juiste spelopvat ting een waardig-deftig krijgsraads- p resident. Zoowel in hun handelend als in hun mimisch spel hadden de heeren W. Kremer (kastelein v. d. Laan) en A. Grijnders (sergeant Jonkers) heel goe de momenten. Hun grime in de laatste drie bedrijven, waarin zij als rasechte drinkebroers over het tooneel lavee- ren, was buitengewoon goed geslaagd. Een kostelijk type was Mozes Ko nijn, koopman in zuurwaren, door den heer A. Arnoldi, in den juisten toon uitgebeeld. „Rooie Hans" is een Amsterdamsche schets in 5 bedrijven met zang en dans door Dirk Janse (muziek van den heer Wielaert). De inhoud van dit sterk dramatisch spel is in 't kort als volgt: Hans Verbeek, een matroos, heeft zich verloofd met Fine van der Laan, zonder toestemming evenwel van haar vader, een aan den drank verslaafden kastelein, die zijn dochter liever ge trouwd zag met ^ekeren Jonkers, een sergeant der vesting-artillerie en zoo het heet een jongen van goeden huize. Sergeant Jonkers, die een karakter loos en gemeen individu blijkt te zijn, is smoorlijk verliefd op Fine en poogt op alle mogelijke manieren haar voor zich te winnen. Als hem dit niet lukt, begint hij Fine te tergen, ja zelfs te beleedigen, zoodat Hans Verbeek, een eerlijke rondborstige kerel, zijn meisje tegen den sergeant in bescherming moet nemen. Het komt tusschen het tweetal tot handtastelijkheden met het gevolg dat de matroos wegens mishan deling door den krijgsraad tot drie jaar gevangenisstraf wordt veroor deeld. Nu begint eerst het echte leven van ellende voor Fine. Het gelukt haar vader en sergeant Jonkers door een valschen truc Fine van haar verloof de te verwijderen en het meisje met den sergeant te doen huwen. Aan den drank verslaafd, geraken haar vader en haar echtgenoot steeds aan lager wal en al spoedig zijn het twee beruch te straattypen geworden, levend van 't geld, dat Fine als straatzangeres en met bedelen bijeen weet te garen. On derwijl is Hans Verbeek uit de gevan genis ontvlucht en bij zijn zwerftoch ten ziet hij zijn beminde Fine als straatbedelares terug. Tusschen hen wordt alles opgehelderd. Hij stelt haar voor met hem naar Duitschland te vluchten, doch dit weigert zij. Na herhaalde kwellingen en mishan delingen van haar man werpt Fine zich der wanhoop prijsgegeven, voor een auto. Zij sterft in de armen van Hans, die juist nabij was. In zijn woe de schiet deze den oud-sergeant Jon kers, die Fine door zijn ergerlijk ge drag als in den dood gejaagd heeft, met een revolver neer. Voor .verdere bijzonderheden, zie men de advertentie in dit blad. Welk blad geeft U uitvoerige raads- verslagen uit alle plaatsen in de Langstraat en Omgeving Welk blad geeft U artikelen en ingezonden stukken, plaatselijke gebeurtenissen en toestanden besprekende 1 Welk blad geeft U zulke uitgebreide plaatselijke berichten Welk gewestelijk blad geeft U zoo veel binnen-, buitenlandsch en Gemengd Nieuws Welk blad geeft U zulke mooie feuilletons Welk blad geeft U de advertenties die voor U van belang zijn Geen enkel blad dan Waalwijksche en Langstraatsche Courant, die U voor slechts f 1.25. of 1.40 fr. p. p. wordt toegezonden. Door afkeuring van het R. W. B.- terrein kon de competitiewedstrijd R.W.B.—N O A D. 3 niet gespeeld wor den. Ondanks de vele werkzaamheden, door R.W.B. aan het terrein verricht, was het terrein niet in bespeelbaren toestand, vanwege het overvloedige re genwater. De jl. gehouden bestuursverkiezing voor het seizoen 1922—23 heeft het vol gende bestuur voor R.W.B. aangewezen Voorz. A. v. Oostrum, Vice-voorz. P. de Louw, Secr.-penn. M. v. Vugt, Com missarissen A. v. Helst, G. Jacobs, C. Holster, G. v. d. Wens, Jac. v. Os. Elf talcommissie L. de Leijer, J. Treffers, A. Duquesnoy. Willem 11 3 is van 3e klasse C over geplaatst naar 3 D, terwijl Wilhelmina II van 3 D overgeplaatst is naar 3 C. De groote Internationale Tilburgsche Land- en 'Tuinbouwtentoonstelling „1922". In het R. K. Sportpark aan den Goir- leschen weg te Tilburg is Zaterdagmor gen om 11 uur de groote Internationale Tilburgsche Land- en Tuinbouwtentoon stelling „1922" geopend. Aanwezig waren o. m. burgemeester en wethouders van Tilburg, de leden van Ged. Staten, de heeren Van Dam, Van den Biesen, De Vlam en Kipp, de grif fier der Staten, de heer Wagenaar. het lid der Eerste Kamer, H. M. J. Blomjous, leden van Prov. Staten, burgemeesters uit de omliggende plaatsen, bestuurderen en wetenschappelijke leiders van boeren- orgamsaties, enz. enz. In het hoofdrestaurant, gelegen langs den hoofdweg, werd het eerst het woord gevoerd door den heer Jacq. van Puyen- broek, voorzitter van het R. k. Sport park, die in een sobere rede de voor geschiedenis der tentoonstelling naging. Ofschoon men „Ausstellungsmüde" dreigt te worden, met vele teleurstellingen als gevolgen van dien, was ook in Tilburg een aarzeling gewettigd, temeer omdat Tilburg een naam als expositiestad heeft op te houden. De verlangde steun van vooraan staande personen op landbouw-en vee- teeltgebied werd echter verkregen en waar deze tentoonstelling bedoelt te zijn een leerschool voor het boerenbedrijf en aanverwante vakken en van de ééne zijde de nieuwste inzendingen ontvangt om de andere zijde te toonen wat in haar bedrijf reeds is bereikt en voor allen behaald kan worden, daar mocht niet langer getwijfeld worden of de ten toonstelling kan slagen en wordt een aanschouwelijke les voor de mannen van de ploeg. Aan de verwerkelijking der plannen werkten onversaagde mannen mede en vooral het uitvoerend comité onder scheidde zich zeer bijzonder en slaagde in de plannen zonder steun der over heidskas, dus geheel door particulier initiatief. Met een speciaal dankwoord aan den burgemeester werd de rede beklonken Mr. dr. T. Vonk de Both, burgemees ter van Tilburg, bracht de gelukwen- schen over van het gemeentebestuur dat met ingenomenheid deze tentoon stelling binnen de grenzen zijner ge meente begroet. Tilburg is door zijn eigenaardig karakter en zijn centrale ligging als expositiestad zeer geëigend omdat hier de landbouwende en indus trieele standen de kern der bevolking uitmaken en derhalve land- en tuinbouw tentoonstellingen hier zeer gewild zijn Na de gebruikelijke gelukwenschen en complimenten, verklaarde de burge meester de tentoonstelling voor geopend De expositie omvat drie afdeelingen Provinciaal: voor land- en tuin Nationaal: idem en wetenschap pelijke demonstraties op land- en tuin bouwgebied. Internationaal: voor machines, materiaal en krachtwerktuigen voor land en tuinbouw en aanverwante bedrijven, kunstmeststoffen, producten, uitheem- sche vruchten en gewassen. Het hoofdgebouw ruim 200 meter lang is architectonisch knap en doel matig opgebouwd en ook de zeilen bij gebouwen voldoen als expositieruimten volkomen naar wensch. Het beste wat de industrie en de ge schoolde land- en tuinbouw voortbrengt, is overvloedig geëxposeerd en wordt door de exposanten of hun vertegen woordigers hoffelijk verklaard of aange prezen. Het middenpunt der terreinen is voor de hippische sport en voor vocale en instrumentale ontspanning bestemd. Het hoofdrestaurant biedt laving en verkwikking te kust en te keur, terwijl op het rechtsche terrein naast cabaret en ververschingsétablissementen tal van kermisattracties de grovere amusements verlangens kunnen bevredigen. Voor de feestelijkheden kunnen wij verwijzen naar de opgave in ons blad van Zaterdag j.l. en van heden. Over 't geheel mogen wij gewagen van een welgeslaagden opzet, die een verblijdend uitzicht biedt over de resul taten welke tot heden door onze indus- trieele- en land- en tuinbouwende stan den werden verkregen, juist in een tijd, waarin zooveel van de persoonlijke kracht en energie wordt verlangd. Maandag werd de tentoonstelling te Tilburg door ruim 1500 personen bezocht. Dinsdag door ruim 4000. Dinsdagmorgen 9 uur had op het terrein de tentoonstelling plaats van rundvee, varkens en schapen. Ruim 350 stuks van het beste stamboekvee was vertegenwoordigd. De Veekeuringen hadden plaats om half 10. In den namiddag had de bekroning plaats. Het was niettegenstaande het slechte weer zeer druk op het terrein. De demonstraties van verschillende landbouwmachines hadden veel bekijks. Bekroond werden o. m. Wyandotte Hanen (oud) Z. E. VA. J van Strien, Waspik. Hennen (oud) 2e prijs A.J. van Strien, Waspik. Zwarte Minorcas drie le prijzen en twee 2e prijzenZilverbrakels 2e, 3e prijs en Z. E. V., P. J. Elshout, Kaats heuvel. Woensdag 9 uur v.m. zal op de Landbouwtentoonstelling de groote paar- dententoonstelling gehouden worden. Meer dan 150 sluks, waaronder de kampioenen van Nederland nemen hieraan deel. Zondagmiddag, terwijl de familie K. alhier afwezig was, is ingebroken en een bedrag van f 800 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek In. Naar wij vernemen, Is de 5113 pet. obllgatleleening, groot f 2.500.000, ten bate van de gemeente's-Hertogenbosch, in haar geheel gegund aan de Credlet- vereeniging >de Hanzebank», Centrale Bank te Hertogenboscb. Naar ons verder meegedeeld wordt, zal de uhglfte van genoemde leening einde October a.s. geschieden. DRUNEN. J.l. Zondag sloot de P.V. »De Vliegende Vrienden* haar vlieg- seizoen met een wedvlucht uit Baarle- Nassau. De prijzen werden behaald als volgt. Jonge duiven: le en 2e pr. L. v. D/unen 3c en 6e pr. J. Veitman 4e pr. A. v. d. Veer; 5e pr. J. v. d. Steen. Oude duiven le pr. L. v. Drunen 2e pr. J. v. d. Steen. J.l. Zondag speelde D. F. C. 1 een oefenwedstrijd tegen een versterkt W. S. C. 2 elftal en won met 10. EINDHOVEN. De raad besloot gister avond in spoedeischende vergadering om een 3 millioen 7 pCt. geldleening en een 2 millioen 6'/a pCt. geldleening te converteeren in een 4 millioens 5'/2 pCt. leening en een tijdelijke geldleening van 1 millioen a 5 pCt. Het raadslid, de heer Schreuder en de Voorzitter brachten aan den wethou der van finantien, den heer van Enge land, den dank der gemeente voor diens rustelooze bemoeiingen om zulk een groot voordeel voor de gemeente te ver krijgen. Voorts werd met 24 tegen 4 stemmen besloten niet in te gaan op het aanbod van den heer Philips om gronden tot een bedrag van f 165.000 van de ge meente over te nemen. SPRANG. J.l. Zaterdagmiddag hield de Ring Tilburg en Omstreken van den Geref. Bond van Jongelingsvereen eene vergadering in het gebouw van den Chr. Volksbond alhier. De Voorzitter, dhr. Blomberg uit 's-Bosch, opende deze vergadering op gebruikelijke wijze en heette den aan wezigen hartelijk welkom. Door dhr. Blomberg werd hierna een teelt, akkerbouw, ontginning, grondver- onderwerp geleverd over „Het Sectie betering, cultuurtechniek, boschbouw, stelsel", waarop een korte bespreking bloemen, planten en sierartikelen, tuin- volgde. Den inleider werd voor zijn architectuur, kunstmeststoffen, zaden en j werk dank gezegd. Eenige coupletten producten, enz. van het Bondslied werden gezongen, De Echo van het Zniden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5