S r S z a ■1 scS' *0 Er 3 X a K o w 3 9 N H Z ft 0 H 0 0 9 O C 9 9 9 9 9 9 "i Provinciaal Nieuws e IsS O O V) CQ sr O IsS ft Vaste Betrekkingen ae 0 O ft L2 5 C-N "I K te Vlijmen overtr leerplichtwet f 5 of 3d JCvWenPPte Kaatsheuvel beiden strooperij ieder f3 of 2 d. Waalwijk. 22 Sept 192 De Troonrede geeft reden tot ver heuging omdat naar ernstige bezuiniging wordt getracht. De Troonrede geeft reden tot onge rustheid als men ziet dat over de industrie niet wordt gerept. Of zijn daarvoor in bijzondere omstandigheden geen bijzon dere maatregelen noodig! Begrijpt men in den Haag dan niets van den verderschrijdenden ondergang van zoovele industrieën Schoen- en Lederindustrie niet uitgezonderd. 't Is droevig, maar waar Volgens de staatsbegrooting zal voorts de werkzaamheid van het Rijks-inkoopbu reau allengs worden uitgebreid En dan te weten dat dit Rijksinkoop- bureau de instellingen en lichamen, die hierop persé zijn aangewezen veel te duur laat betalen, veel hooger dan de publieke markt, dan de particuliere bedrijven 1 Daarvan zijn ons frappante staaltjes bekend Dat noemt men zuinig zijn en oppas sen op de kleintjes 1 't Is droevig, maar ook waar Gistermiddag ten 3 uur had alhier voor de eerste maal een Rijks-Hengsten- keuring plaats, waarvoor voor ditmaal een tiental pracht-exemplaren werden aangevoerd. Door de late beslissing dat Waalwijk als keuringsplaats werd aangewezen, waren een groot aantal hengsten die op de keuringsplaals Waalwijk zijn aange wezen, reeds ingeschreven te 's-Bosch, Dordrecht en Zevenbergen, zoodat bij een volgende gelegenheid een 25-tal kan worden tegemoet gezien. De monstering had plaats op het uitste kend terrein op den Dijk, terwijl de keuring op cornage geschiedde in de nieuwe manége, die er in elk opzicht prima uitzag en voor de eerste maal als welkom eenige versiering droeg. Wij hoorden door verschillende com missie-leden en deskundigen het werk wat men hier in een tiental dagen had daargesteld, bijzonder roemen. Een der heeren, die het geheele land als keu ringslid bereist, sprak van de beste ge legenheid, die men ergens ontmoet. Zoowel commissie als hengstenhou- ders gaven met manége, monsterbaan en regeling hunne bijzondere ingenomen heid te kennen. We mogen dus weer tevreden zijn, over de wijze waarop onze gemeente op dit gebied voor den dag komt, het is natuurlijk af. De uitslag is als volgt: Goedgekeurd werden de hengsten Fiscus van D. van Buuren te Meeuwen, Cicero van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, Emigrant van de zelfden, Rinaldo van A. Verschoor te Almkerk en Caladijn van de Coöp. Ver. tot verbetering van het Paardenras in het Land van Heusden en Altena te Meeuwen De hengsteu Cicero en Emigrant werden beiden voor 3 jaar goedgekeurd. Voor opname in het stamboek werd nog goedgekeurd op exterieur de schim- melhengst Amstel van D. van Buuren. Deze hengst moest echter wegens ver schijnselen van cornage van mogelijk tijdelijken aard, worden uitgesteld. Geen rijkssubsidie zal dit jaar verleend worden aan het handelsonder wijs te Baardwijk en Waalwijk. Denkt aan de Tentoonstelling op de Teekenschool a.s. Zondag van 11-5 uur. Wij vragen de aandacht voor de advertentie der Flora-Bioscoop in dit nummer. In vervolg op ons bericht van 1.1. Woensdag, dat de gemeente Waalwijk koopster ls geworden van 13 H A. grond met hoeve aan den Roestelberg en 11 H.A. kaprijp bosch op „Fellenoord" kunnen wij mededeelen dat dit geschied de resp. voor f 4100 en f 6800. Het ligt in de bedoeling met de Ned. Heidemaatschappij een regeling te treffen voor deskundige ontginning en kappen der bosschen door de werkloozen. Een en ander is zeker toe te juichen maar wij hopen toch dat men niet zal trachten een en ander te mooi te maken, waardoor juist het eigene dezer omge ving verloren gaat, wat men op andere plaatsen heeft kunnen constateeren. Het vorig jaar lieten zich 26stik- sters inschrijven voor de winteravond cursussen, zoodat de directie der Rijks vakschool genoodzaakt was de cursussen in tweeën te splitsen. Om deze reden heeft zij dit jaar 2 avonden per week genomen voor dezen cursus en de in schrijving op Donderdagavond bedroeg slechts 2 deelneemsters! Wat hiervan de oorzaak is, kunnen wij niet begrijpen, mogelijk laat men door de slechte toestanden in de industrie het hoofd geheel in den schoot zinken en dit zou zeer onverstandig zijn. Laat men toch overwegen, dat achter de wolken de zon schijnt en dat men zich nooit zoo goed en zoo onvermoeid op deze cursussen kon bekwamen, dan juist thans. Daarom worden de inschrijvingen voor alle cursussen nog opengesteld alle dagen van de week van 11—12's morgens en van 4—5 's middags, in de hoop dat men toch zijn belang begrijpen zal. Het vorig jaar zijn de stikkerij-cursus- sen, als wij ons niet vergissen, opgericht op aandrang van patroonszijde, die toen alle medewerking verleende om de meis jes hierheen te zenden. Nu weten we wel dat op 't oogenblik de meeste fabrikan ten hun stiksters en jongeren naar huis hebben moeten zenden, maar zij moesten zich toch de moeite geven, haar aan te moedigen deze cursussen te volgen om zich in dezen tijd van malaise voor goede dagen te bekwamen, opdat de schoenindustrie dezer streek bij betere tijden beschikken kan over goedgeschool de stiksters, iets waarnaar door allen steeds naarstig werd gezocht. Het geldt hier het belangder betrokkenen, maar niet minder van den patroon en der industrie. Dat de vrouwelijke en mannelijke arbeiders in de schoenindustrie toch hun belang begrijpen en zich de a.s. week in grooten getale aangeven Zondag a.s. speelt Quick 1 een competitiewedstrijd tegen Wilhelmina 2 's Bosch op het terrein aldaar. Daar Wilhelmina 1 vrij is, kunnen de Quickers er vast op rekenen een sterk XI-tal tegen te krijgen, waartegen Quick weinig kans heeft om van te winnen. R.W.B. 2 en 3 zijn resp. ingedeeld in 2e en 3e klas F., met de volgdende vereenigingen2 F. Kaatsheuvel 2, Sprang 1, Capelle 2, R.W.B. 2, W.S.C. 2, Quick 2 en T.O V. 1. 3 F. W.S.C. 3, Quick 3,Langstraters, Berkdijk 2, R.W.B. 3, Sprang 2. De competitie van den B. V. B. be gint 8 October a.s Dinsdagavond hield de Waalwijk- sche Kegelbond onder voorzitterschap van den heer A. van Schijndel-v. Thiel, in Musis Sacrum eene algemeene ver gadering. Besloten werd wederom een plaatse lijken competitiewedstrijd uit te schrijven en niet deel te nemen aan den Bonds wedstrijd te Rotterdam. Voorts werd met algemeene stemmen als lid toegelaten de Kegelclub Amoenitas te Kaatsheuvel. In Augustus 1922 zijn ingevoerd 239000 ko. schoenen voor een totaal bedrag van f902.000 tegen in Augus tus 1921 157.688 ko. voor een bedrag van f691.509. Van Jan. Aug. 1922 2.734.000 ko. voor een bedrag van f9.908.000 tegen in Jan.—Aug. 1921 1.108 319 ko. voor een bedrag van f 6.060.333. Er is wel eenige vermindering tegen de vorige maanden van dit jaar, maar veel meer dan 't vorig jaar. Duitschland alleen zond dit jaar reeds tweemaal zooveel schoenen als de geheele import 't vorig jaar van Jan.—Aug. bedroeg. Aan zoolleder, plantaardig gelooid, in huiden en croupons, werd geïmpor teerd in Augustus 1922 80 000 ko. voor een bedrag van f 168.000 tegen in Augustus 1921 49.125 ko. voor een bedrag van f 128 108. Van Jan.—Aug. 1922 1.049.000 ko. voor een bedrag van f2.282.000 tegen in Jan.Aug. 1921 476 092 ko. voor een bedrag van f 1.193.573. De invoer van zoolleder is wel dubbel zoo groot als in Aug. 1921, maar minder dan in een der maanden van dit jaar. Alles komt bijna uit Duitschland. Eergisteren had de 9-jarige K. het ongeluk, doordat hij zijn hoofd boven een pot kokende lijm hield, zich ernstig aan het hoofd te branden, zoodat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. De Schoen- en Lederjaarbeurs. Vrijdagmiddag is de Eerste Internatio nale Schoen- en Lederjaarbeurs, die vanaf 11 September in het Paleis voor Volksvlijt gehouden is, gesloten. De deelnemers aan de jaarbeurs had den zich verzameld in een der restauratie zalen, waar de heer L. S. Gompen, secretaris-penningmeester, een toespraak hield. Spr. meende, dat door deze jaar beurs in de eerste plaats de banden, die de schoen- en lederindustrieelen tezamen binden, nauwer zijn toegehaald. Dit had de wensch in het leven ge roepen, ook de volgende jaren deze beurs te houden. Het bestuur, zei spr., houdt zich thans reeds bezig met de vraag, wat het komende jaar gedaan moet worden. Daarom had het bestuur zich schrifte lijk met een viertal vragen tot de deel nemers gericht. Een 79-tal antwoorden waren binnen gekomen. Op de eerste vraag: „Is u van meening, dat het instituut op zich zelf bevredigend werkt en aan het doel beantwoordt", hadden allen, op een enkelen deelnemer na, bevestigend ge antwoord. Als antwoord op de tweede vraag „Acht u de inrichting der monsterkamers voldoende en welke wijzigingen zoudt u eventueel aangebracht wenschen te zien", had men zijn algemeene tevreden heid betuigd. Slechts eenige kleine ver anderingen wilden eenigen. Op vraag drie.Bevredigt u de al gemeene organisatie?" had ieder be vestigend geantwoord. Wat de laatste vraag betreft.Acht u het wenschelijk het instituut in stand te houden en zoo ja, dient de beurs dan in het volgend jaar wederom in de maand September gehouden te worden?" hierop was bijna algemeen bevestigend geantwoord. Sommigen wilden zelfs tweemaal per jaar een beurs, anderen prefereerden de maand Augustus, met het oog op de vacantie der schoen winkeliers. Spr. meende zonder gevaar te kunnen voorspellen, dat het instituut van blijven- den aard zal zijn en zonder optimistisch te zijn de overtuiging te kunnen uitten, O* O S N O 9 Cl es cq O u 9 ce 9 a. e 0 O X z H H H W 9 O O 9 M mi dat de deelname het volgend jaar veel grooter zal zijn dan op deze eerste beurs. De heer Gompen dankte tenslotte zijn medebestuurders, den directeur-admini strateur en de deelnemers en eindigde met „een hartelijk tot weerziens". Donderdagavond vereenigde het be stuur zich met de exposanten aan een diner in 't Vondelpark. De heer Jos.de Pont fungeerde als tafel-president. Er is danig gespeecht op het uitstekend slagen dezer eerste beurs en den grooten ijver en goede zorg van 't bestuur, speciaal van den voorzitter den heer H. Mannaerts en den directeur, den heer Schlussen. Ingezonden Mededeelingen. bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18—35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlichtingen onder No. H. V. 539 Alg. Adv. Bureau D. Y. ALTA, Groningen. 224J 8 In een bijeenkomst, Dinsdagmid dag in café „De Kroon" te 's-Hage ge houden, had de uitreiking plaats van de medailles en diploma's, behaald op de schoen- en lederindustrie-tentoonstelling, de vorige maand aldaar gehouden. Door een commissie, gevormd uit exposanten werden geschenken aangeboden aan den voorzitter, den secretaris en de leden van het tentoonstellingscomité, aan de jury en aan den Bondssecretaris. De voorzitter hield een rede met dankbetuiging. Internationaal Concours-Hippique op de '1 entoonstelling te Tilburg. Nu de inschrijvingen voor het Con cours-Hippique te Tilburg zijn gesloteo, blijkt het aangekondigde bericht in de dagbladen, dat Zaterdag 23 en Zondag 24 September a.s. voor de paardenlief hebbers, een paar Interessante dagen zullen worden, niet overdreven te zijn geweest. Niet minder dan 174 paarden toch zijn voor de verschillende nummers in geschreven waaronder 18 luxe een spannen, 7 tweespannen, 6 tandems, 4 vierspannen en 32 springpaarden. De ingeschreven paarden behoorea tot de beste eoncourspaarden van Nederland. Een bezoek aan bet sportpark te Til burg op voornoemde dagen zal dus zeker de moeite van de reis loonen. B. v, R. Op de Landbouwtentoonstelling te Tilburg waren j.l- Woensdag eeu groot aantal paarden geëxposeerd. Bo ven vcwachtlng waren ook veel ver tegenwoordigers van bet tuigpaarden- type aangevoerd. De uitslag was als volgt Dekhengsten ingeschreven in het N. S. Tg. Ie prijs Slglsmund van ce vereeni- gicg Niervaart te Klundert, 2e pr. Gulus van dezelfde, 3s pr. Cicero van Gebrs. Oerlemans-Vau der Schans te Drooge- len, 4e pr. Caladijn van de Coöperatieve Vereeniging tot verbetering van het paardenras te Meeuwen. Gedekte merriën ingeschreven in bet N. S. Tg. geboren in 1918 of vroeger. Ie pr. Florallte van Chr. Damen te Moerdijk, 2e pr. Dorena van G. J. W. Branderhor9t te Eethen, 3e pr. Marie XLVII van C. B. Vos te Wijk, 4e pr. Dot van Gebrs. OerIeman9-Van der Schans te Drongelen. Eervolle vermel ding Donnata van D. van Buuren te Meeuwen, Sophie VI van L. C. Punt Hz. tt Klundert en Jemlna van A. van Ge loven te Tilburg. Stamboekmerriën geboren in 1919. Ie pr. Gerdata van L. C. Punt Hz., te Kluodert, 2e pr. Glwanka van G. J. W. Branderhorst te Eethen, 3e pr. Ge- noveva van W. A. de Lint te Zeven- bergschen Hoek, 4e pr. Galadloe van D. van Buuren te Meeuwen. Eerv. ver melding Gamonde van Wed. J, Bran derhorst te Eethen. Merriën Ingeschreven in het N. S. Tg. met minstens 2 afstammelingen. Ie pr. Sophie VI van L. C. Punt Hz. te Klundert, 2e pr. Mina van G. J. W. Brandechorst te Eethen, 3e pr. Anna van D. van Buuren te Meeuwen, 4epr. Jemlna van A. van Geloven te Tilburg. Merriën geboren in 1920, ingeschre ven in het veulenboek N. S. Tg. Ie pr. Hermina van L. C. Punt Hz. te Klundert, 2e pr. Hera van H. den Engelsen Dz. te L?ge Zwaluwe, 3e pr. Hestia van Gebrs. Oerlemans-Van der Schans te Drongelen, 4e pr. Hermina van A. van Geloven te Tilburg. Merriën geboren in 1921 ingeschreven in het veulenboek N. S. Tg. Ie pr. Isolda van L. C. Punt Hz. te Klundert, 2e pr. Ikkie van G. J. W. Branderhorst te Eethen, 3e pr. Itopia van H. Smits te Waspik. Merriën met haar veulen. Ie pr. Glwanka van G. W. Bran derhorst te Eethen met veulen van Cicero, 2e pr. Sophie VI van L. C. Punt Hz. met een veulen van Slgls mund en 3e pr. Galadine van D. van Buuren te Meeuwen met een veulen van Fiscus. De uitslag der tentoonstelling van schapen op de Landbouwtentoonstelling te Tilburg op jl. Dinsdag was Rammen geboren in 1922. Texelsch ras. Ie pr. B. V. Pessers, Tilburg. Lincoln ras. Ie pr. Gebr. Oerlemans van der Schans, te Drongelen, 2e pr. G. W. Branderhorst te Eethen. Ooien geboren voor 1 Januari 1922. Texel9 ras. Ie pr. Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, 2« pr. B. V, Pessers te Tilburg. Lincoln ras. Ie pr. Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, 2e prijs dezelfden. Ooien geboren in 1922. TexeLcb ras. Ie pr. Gebr. Oerlemans van der SchaDs, 2e pr. dezelfden. Lincoln ras. Ie pr. Gebr. Oerlemans van der Schans, 2e pr. dezelfden. Op de tentoonstelling van varkens, afd. drachtige zeugen van Jorkshire-ras behaalde de le pr. L. Dirks te Esbeek en de 2e pr. Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Van de overige klassen is ons nog niets bekend. De weg Breda—Sleeuwijksche veer zal door het Rijk worden verbeterd. Wanneer het succes der te houden collecte beantwoordt aan de groote voorbereiding en de vele moeite, die daardoor wordt genomen, kan op een schitterend resultaat gehoopt worden. In de meeste plaatsen in Nederland, waar de afdeelingen van het Nederland- sche Roode Kruis niet zelf de collecte ter hand genomen hebben, hebben zich commissies gevormd, die met energie de voorbereidende maatregelen hebben genomen. In vele plaatsen hebben zich muziekcorpsen beschikbaar gesteld, die de collectanten zullen vergezellen, terwijl ook op meerdere plaatsen 's-avonds uitvoeringen gegeven zullen worden ten bate van het goede deel. De Ministers van Oorlog en van Marine hebben de groote welwillend heid gehad toe te staan, dat de militaire vliegers op hunne dienstvluchten over de verschillende plaatsen de daarvoor bestemde biljetten^ uitstrooien, terwijl men door de vriendelijke medewerking ven de Directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de stations de biljetten aangeplakt kan zien, waarop de collecte in herinnering wordt gebracht. Een ieder kan dus voorbereid zijn op deze collecte en er voor zorgen op 30 Sep tember zijn gave gereed le hebben. onrusi, gejaagdheid, overspanning. Gebruik M UN HARDT Z&n-Liw-ta blekten Per koker 75ci bijApolh.en drogisten. Verkrijgbaar te Waalwijk bij Apotheek VAN GILS Fa. ORIE—Dumoulin A. J. RETHANS; te Kaatsheuvel bij Fa. GEZ. ZIJLMANS. 2248Ü NIEUWKUIK. Zondag a.s. zal na de H. Familie in een der schoollokalen van de O. L. school alhier een alge meene ledenvergadering worden gehou den van den Boerenbond. In de deze week gehouden ver gadering van het varkensfonds werd inplaats van M. v. Wijk tot bestuurslid gekozen I. van Buul. In de deze week gehouden ver gadering van de varkensverzekering besloot men tot een algemeene inspui ting der varkens voor het vrijwaren tegen vlekziekte. HAARSTEEG. Hedenmorgen ten 10 uur hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming hoofd der openbare school te Hedikhuijzen, 3. Bespreking regeling voor toelating kinderen te Vlijmen. Verslag volgend nummer. SPRANG. A.s. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden den heer Verhagen, Godsdienstonder wijzer te Capelle a. d. IJsel. Door onze voetbalvereeniging wordt a.s. Zondag weer eene seriewedstrijd gehouden, waaraan door een viertal vereenigingen wordt deelgenomen. CAPELLE. De duivenvereeniging al hier hield een wedvlucht van uit Maas tricht. De prijzen werden behaald als volgtle J. Heurter, 2e M, A. v. Peer, 3e C. v. Tilborg, 4e A. de Waart. 5e G. Roosenbrand. De duiven arriveerden resp. om 10 10.15, 10.10.32, 10.12.45, 10.20.18 en 10.25.16. RAAMSDONKSVEER. Wegens vaca ture dienst zal de ZeerEerw. Heer Ds. D. J. v. d. Graaf Zondag morgen voor zijn Gemeente optreden op 't Dorp, terwijl des namiddags leesdienst op 't Veer zal worden gehouden. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad der gemeente alhier op Zaterdag 23 September 1922, des na middags ten zes ure. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van C. Jansen c.s., hou dende verzoek, om het maken van mu ziek op Zondag, (eerste kermisdag) van des namiddags 4 uur af toe te staan. 3. Regeling Arbeidsbemiddeling met ontwerp-besluit. 4. Vaststelling der rekening van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf over 1921. 5. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1921. 6. Goedkeuring rekening, dienst 1921, en begrooting dienst 1923 van het Bur gerlijk Armbestuur. 7. Vaststelling begrooting van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf en die der Gemeente, dienst 1923. 8. Ontwerp-besluit tot ove.rname van den ondergrond der middenstandswo ningen. 9. Schrijven van Gedeputeerde Sta ten, houdende bemerkingen op de ver ordening, regelende het financieel be heer van den keuringsdienst voor vee en vleesch. 53 »o f M ft ft ft Ml fM O M w 01 <Q ft tri ft *i N ft M o 9 9 QB 9 9 9 a 0 ft ft 5

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6