buiteMand. een advertentie in een veel gelezen NIEUWSblad HEEFT SUCCES. ALLEEN voldoen. Bovendien omdat het rijk zoo'n groote subsidie geett voor de examens van den algemeenen bond geloof ik wel, dat deze zeer correct worden af genomen. A. J. Lankhuijzen. Bij .de onderwij zers is het toch ook zoo, daar is ook maar één examen voor allen. Van Dongen-Torman. Wij hebben een rechtsche regeering en waar die kan volstaan met subsidie aan den Alge meenen Bond kunnen wij toch zeker voorloopig afwachten. De heer Broeders zegt na deze ver klaring bevredigd te zijn en met het voorstel van B. en W. accoord te kun nen gaan. Aangenomen. De commissie adviseert ten slotte de ontwerp-begrooting ongewijzigd vast te stellen. De Voorzitter zegt nog dat door de P. N. E. M. aan het electriciteitsbedrijf 12 pCt. van de bouwkosten der van haar in gebruik hebbende gebouwen als huur vraagt. B. en W. stellen voor om ook van de gemeentegebouwen die door het Electriciteitsbedrijf gebruikt worden 12 pCt. der bouwkosten te vorderen wat een bedrag maakt van f 1200,—. De heer van Dongen-Torman acht die vergoeding nogal hoog, doch de voorzitter antwoordt dat deze bereke ning juist is volgens de P. N. E. M. Aangenomen. Aangezien de huur van het huis be woond door den heer Kanters alsmede dat bewoond door Dr. Lips afloopt, wordt voorgesteld het wederom in het openbaar voor 6 jaar te verhuren Aangenomen. De begrooting 1923 wordt hierna met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 221047,— 8. Ontwerp-besluit tot overname van den ondergrond der middenstandswo ningen. Aangenomen. 9. Schrijven van Ged. Staten houdende bemerkingen op de verordening, rege lende het financieel beheer van den keuringsdienst voor vee en vleesch. Besloten deze verordening te wijzigen zooals door Ged. Staten wordt voorge steld. 10. Schrijven van het bestuur der R.K. Jongensschool te Raamsdonk, hou dende bedenkingen tegen het raadsbe sluit in zake den bouw eener nieuwe school. Het bestuur betoogt dat het door den raad genomen besluit hun niet voldoende zekerheid geeft dat de nieuwe school in 1925 zal gebouwd worden. Zij vragen deze onzekerheid te willen op heffen. De Voorzitter zegt dat het wel de bedoeling van den raad geweest is om een school te bouwen, al is er wel ge zegd dat we niet weten welke heeren er dan in den raad zitten. Hij stelt daarom voor het vorige raadsbesluit zoodanig aan te vullen dat vóór 1 Jan. 1926 de plannen zullen worden opge maakt en de nieuwe school uiterlijk 1 Jan. 1927 in gebruik zal kunnen worden genomen. De heer v. Dongen-Torman merkt op dat dit niet is volgens het schrijven van het bestuur; daarin was sprake van 1925 inplaats van 1927. De Voorzitter meent dat dit geen be zwaar zal zijn. Men kwam er in hoofd zaak maar op neer dat men geen zeker heid had dat de school gebouwd zou worden. Besloten het raadsbesluit aan te vullen als is voorgesteld. 11. Ontwerp-verordening op de leve ring van electriciteit. Voorzitter. Het electriciteitsbedrijf staat er vrij goed bij. Wij meenen daarom dat de tijd thans gekomen is om den prijs op de eerste plaats van de meters en op de tweede plaats van den stroom te verminderen. B. en W. stellen voor de prijzen met ingang van ,1 October a.s. te stellen als volgt Voor een éénphase meter van 3, 5, 7 en 10 ampère f 0.35. Voor een vierleider meter, voor enkel tarief, van 3x3, 4 x 5, 3 x 7.5 en 3 x 10 amp. f0 75. Voor een vierleider meter, voor enkel- tarief, grooter dan 3 x 10 amp. f 1.50. De huur van een dubbel-tarief meter bedraagt f0.75 per maand meer dan een enkel tarief-meter van hetzelfde ver mogen. Met ingang van genoemden datum is de prijs der geleverde electriciteit per K.W.U. door Burgemeester en Wethou ders vastgesteld als volgtvoor licht stroom op f0.44 per K.W.U. (vroeger 50 cent). Voor krachtstroom buiten de sper- uren, berekend per P.K. geïnstalleerde motoren, afgenomen in 12 achtereen volgende maanden per kalenderjaar, op 30 cent per K.W.U. voor de eerste 100 K.W.U., op 25 cent per K.W.U. voor de tweede 100 KWU., op 20 cent per K.W.U. voor de derde 100 K.W.U. en op. 15 cent per K.W.U. voor de volgende 100 K.W.U. 12. Benoeming van een lid der com missie tot wering van schoolverzuim te R'donksveer (vacature M. M. Claassen. Gekozen wordt de heer G. J. van der Sanden. 13. Uitloting schuldbrieven. Van een 14-tal leeningen worden in totaal 24 stukken uitgeloot tot een ge zamenlijk bedrag van f14175.—. De voorzitter deelt mede, dat van den minister van Waterstaat een brief is in gekomen gericht aan B. en W. inzake de verhooging van de Dongekade. Het plan zou alleen maar dat gedeelte om vatten wat beneden 2.50 M. A.P. ligt. v. Rijn. Kan de minister dan beweren dat bij storm deze streek geen gevaar loopt Voorzitter. Hij doet het reeds, dat blijkt wel uit het schrijven. v. Seters. Wanneer men moet wachten tot het gebeurd is, dan is het te laat. v. Rijn. De wind behoeft niet zoo sterk te zijn om het water tot 2.75 M.+ te brengen en bij den storm van 1916 was het 3.25 M. 4-, dus schiet men bij 2.50 M. nogal wat tekort. Voorzitter. Ik ben het wel met U eens, ik geloof ook wel dat U er iets van weten kunt, maar ik kan toch moeilijk zoo maar zeggen: de minister weet er niets van. Die heeft het toch ook door ingenieurs laten onderzoeken. De heer v. Rijn blijft bij zijn bewering dat de toestand onhoudbaar is, het ge vaar behoeft niet meer te komen, het is er al reeds. Men moest eens weten wat zij daar al meegemaakt hadden. De heer Broeders bespreekt hierna uitvoerig den toestand van de kade van den Boterpolder. De Voorzitter merkt op dat dit thans niet aan de orde is. Hij acht het 't beste dat naar aanleiding van dit schrijven enkele deskundigen naar den minister gaan om hem de noodzakelijkheid aan te toonen. De heer v. Dongen Torman acht het beter dat eerst eens met den ingenieur uit dit rayon de zaak besproken werd en tevens een raming werd opgemaakt. Tevens zou men den steun kunnen in roepen van den heer Krijger, een in genieur, vroeger te Geertruidenberg woonachtig, die natuurlijk met den toestand hier goed op de hoogte is en die veel invloed bij den minister moet hebben. Herhaaldelijk moet hij van advies dienen bij de verschillende uit te voeren waterstaatswerken. De Voorzitter vraagt den heer v. Rijn of deze ook deel van de commissie wil uitmaken, daar hij zeker het meeste last er van ondervindt. Spr. wijst hem er echter op dat hij die taak niet te licht moet schatten. Men moet er gelegenheid toe hebben om bij den minister en bij de ingenieurs op bezoek te gaan en daar tevens de noodzakelijkheid met bewijzen kunnen aantoonenmen is daar zoo maar niet met een praatje klaar. Hijzelf zal wel als voorzitter fungeeren, doch is niet deskundig op dit gebied. De heer v. Rijn stelt zich gaarne be schikbaar; hij meent den minister wel te kunnen aantoonen dat 2.50 M. -f niet voldoende is. Verder is in verband met de beschoei ing van de haven van den ingenieur bericht ingekomen dat hij in beginsel bereid is den minister te adviseeren dit werk met rijkssteun te doen uitvoeren. Hij vraagt de gemeente echter eerst een plan en raming te willen doen opmaken De Voorzitter zegt dat het moeilijk is hieraan te voldoen. Men zal geen aan- uemer vinden die een raming wil op maken met de zekerheid dat het hem toch niet gegund wordt. Hij stelt daarom voor zich met den ingenieur in verbin ding te stellen en hem te berichten dat men geen aannemer heeft kunnen vinden die bereid is een plan op te maken. Aangenomen. De heer Broeders merkt nog op dat de z g. spoeltrap aan de haven ver versleten is. Om ongelukken te voorko men zou hij in overweging willen geven hierin verbetering te brengen. De Voorzitter zegt toe het te zullen doen onderzoeken. Een betonbeschoei- ing was wel gewenscht maar nogal duur. Hij zal zien wat de voordeeligste weg is. De heer van Dongen Torman vraagt hoe het staat met het bouwen van een brandspuithuisje. De Voorzitter zegt dat de opzichter het zeer druk heeft met het electrisch net, waardoor dit is blijven hangen, echter zal spr. er thans nota van nemen De heer D. Lankhuijzen vraagt of de brandspuit nog noodig is als de water leiding komt. De Voorzitter antwoordt dat hem ge adviseerd is deze nog niet van de hand te doen, aangezien het mogelijk is dat er niet voldoende druk op de waterlei ding staat. In Raamsdonk zal dit echter wel het geval zijn, daar er hier dichtbij een watertoren komt. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. Voorzitter. Nou stem maar. Voor het voorstel van Burg. en Weth. stemden de heeren v. d. Heijden, Luijben en Vugtstegen de heeren v. d. Brand, Van Vrede, Achten en Winkel. Achten. Ik ben eens in de Zooislagen wezen kijken en het is meer dan eeuwig zonde als de toemet daarop moet blij ven. Over de Wetering, ik meen dat het de perceelen 1—6 zijn, staat een zware kar toemet op. Op perceel 7 is het niet veel, op perceel 8 weer wat meer en op de andere perceelen staat ook weer veel. Op een perceel, ik meen 14, was men druk aan het maaien. Ik stel voor ze te verpachten. Van den Brand. De veldwachter moest daar eens komen en er op letten. Voorzitter. Die komt er dikwijls ge noeg. Achten. Als de raad nu niet besluit om die perceelen te verpachten, dan kan men de politie wel dag en nacht de polder in sturen. Ik sprak nog iemand en die zei ook dat hij er gerust zou gaan maaien als er maar een voor ging. Vugts. Het zal me niet verwonderen als er vanmorgen naast de Wetering iemand al aan het maaien was. Met zekerheid kan ik het niet zeggen, maar ik meende het te zien. Winkel. Daar zou ik toch streng op laten letten en verbaal laten opmaken, want het is zich iets toeeigenen. Daar moet werkelijk eens flink werk van worden gemaakt, dat kan zoo toch niet langer doorgaan. Ik stel voor al die per ceelen daar te verpachten. Achten. Dat heb ik al voorgesteld. Ze maaien daar toch en dat is nietzoo erg want ik geloof dat er maar een perceel met rogge is bebouwd. In de toekomst zal men daar niets meer dan grasland hebben. Van den Brand. Dat kan haast niet anders, want de polder wordt ieder jaar armer. Winkel. Ik zou niet langer meer wach ten en er de politie heenzenden, ook daar waar Vugts ze zag maaien. Vugts. Ik dacht dat ze ten minste aan 't maaien waren, ik kan het niet precies zien. Achten. Wordt er niet gekeken welke perceelen geschikt zijn om te verpach ten. Dat moest direct worden gedaan want het is hoog tijd. Van den Brand. Ik zou er ook voor zijn om te zien welke geschikt zijn om te verpachten. Van Vrede. Benoemt hierj 2 leden die eens gaan zien. Achten. Ik heb het al gezien. Van Vrede. Dat de Voorzitter dan gaat kijken. Voorzitter. We kunnen het een Maan dag wel verpachten. Achten. Er moet met de gemeente niet gespeeld worden. Winkel. Bij de kerk zou het niet ge beuren. Voorzitter. De zoon van Van den Brand laat er een paard op weiden, dat mag ook niet. Van den Brand Mag dat daar niet. Voorzitter. Dat weet je toch ook wel. •Van den Brand. Neen, dat weet ik niet, trouwens daar heeft de gemeente geen schade aan, wel voordeel Winkel. Dat komt omdat het verleden jaar is toegestaan en ik dacht dat dit nu ook zoo weer was. Echter had het aangevraagd moeten worden. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten en werd voortgegaan in geheim Comité. Van Cauwelaert heeft verklaard, dat de Katholieke Vlaamsche kamergroep in de oppositie zal gaan, als de wet tot vervlaamsching der Gentsche universi teit niet wordt aangenomen. Deze week kan aan de verwarring van het Nabije Oosten, onvoorziene gebeurtenissen voorbehouden, een op lossing gegeven worden, die veel ver luchting zal brengen, Franklin Bouillon is op weg naar Smyrna om Moestafa Kemal Pasja op de hoogte te gaan brengen van de besluiten van den Raad van Drie te Parijs, Poincaré, Curzon en Sforza. Kemal zal wel in zijn vuistje lachen oorspronkelijk heeft het geleken, dat Turkije een van de landen zou zijn. dat er na den grooten oorlog het be roerdst aan toe was; Turkije?, het bestond al haast niet meerTurkije het was Europa uitgegooid 1 Turkije?, Griekenland deed het de laatste das aan. En nu komt er een nette mijnheer na mens de Groote Entente vertellen, dat men heel consciëntieus rekening zal houden met de eischen van Kemal, die al vechtende van Angora naar Smyrna heeft weten te komen en de Grieken in de verbaasde armen van Europa heeft teruggegooid. Turkije Europa uit? Turkije komt Europa weer een eindje dieper in 1 Niet langer zal de Tsjatalds- ja-linie voor de Turken het uiterste Westen beteekenen. De Maritza met de havenstad Enos, zal dwars door het Grieksche Thracië heen, voorloopig getuigen van het succes van de Turksche wapenen. Adrianopel met de talrijke minaretten zal binnenkort weer iederen avond weergalmen van de „azzaan", en de trotsche derde heilige stad zijn van een herrijzend Turkije En dat alles voor den civielen prijs van niet met de troepen binnen de neutrale zóne te komen. Eventjes is er schrik geweest, toen de Engelschen bij Tsjanak een Turksche afdeeling vonden binnen het neutrale gebied. En nog grooter werd die schrik, toen er bericht kwam, dat een groote afdeeling Turken op marsch was gegaan uit Bairamitsj. Er is heen en weer gepraat, en de Turken hebben zich weer teruggetrokken uit het gebied van Tsjanak. Zij hebben heusch Tsjanak en Skoetari niet noodig om in Thracië te komen. Het wachten is nu maar: wat zal Moestafa antwoorden op de uitnoodi- ging om deel te nemen aan een groote vredesconferentie, welke er rekening mede zal houden, dat Kemal de Grieken uit Klein-Azië heeft geklopt. Overigens moet Kemal het op een accoordje gooien met de geallieerden over de zeestraten. Het is werkelijk verrassend te zien, hoe ver de geallieerden al gegaan zijn in hun uitnoodiging aan Moestafa om naar Venetië (of een willekeurige andere stad) te komen en te confereeren niets minder dan de Turksche souvereiniteit over de fel bestreden zee-engten zal worden erkend, maar ze dienen neutraal voor een ieder ter beschikking te staan en die neutraliteit zal worden gecon troleerd. De geallieerden zijn gewoonweg bang voor den militair Kemal en bakken aller lei zoete broodjes, om maar te voor komen, dat de vreugderoes in alle HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Vrijdag 22 September das voor- middngs ten 11 uur. Voorzitter Edelaehtb. heer Van Bokhoven. Ongeveer kwart over elf uur opent de Voorzitter de vergadering: aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen. I)e heer Achten wyst erop dat hy in een vorige vergadering de opmerking heeft ge maakt dat er gras 2 maal is gemaaid, dus dat er wel degeiyk gras is weggehaald. In de notulen ziet hij daar niets van op genomen. Luyben. Dan is ie er toch nog vroeg l«j geweest. Van Vrede. In een vorige vergadering is toch besloten dat daar eens flink achter heen zou worden gezeten. Voorzitter. De veldwachters hebben een onderzoek ingesteld. Er is een beetje gras weggehaald, precies weet ik het niet. Vugts. Een dam heeft hy tweemaal ge hooid en het andere is weggehaald. Of dit werkeiyk zoo is weet ik niet. maar volgens zeggen zou dit met de kermisdagen moeten zyn gebeurd. Winkel. Gaat dat nu zoo maar. Wordt zoo iemand niet achhervolgd. Achten. Ik heb betreffende het grasland nog iets te zeggen. Zal ik dit nu of na af loop van de agenda doen. Voorzitter. Doet dat maar na afloop van de agenda. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Voorzitter. Die zijn er nog niet. 2. Benoeming van een hoofd der school te Hedikkuyzen. Op de voordracht zyn geplaatst de hee ren Verwys te Voorhout, Benemans te Woii- drichem en Maas te Maasland. De Schoolopziener dringt in een sehry- ven er op aan om in deze verga der ing ook de woonhuiskwestie te bespreken. Van den Brand. Is no. 1 van de voor dracht gehuwd. Voorzitter. Ja. Van Vrede. En no. twee. Voorzitter. Dat weet ik niet. De twee eersten die op de voordracht zyn geplaatst belmoren tot de Ned. Herv. Kerk. Achten. Het kan niet de bedoeling zyn zoo, maar het kan nu niet anders. Ik heb gehoord dat er weg zyn gebleven voor de wonlug. Van Vrede. Ik weet het niet, er zit wel weer iets achter. Winkel. Is hem iets van de woning ge zegd. Voorzitter. Er is hem gezegd dat hy na verloop van korten tyd, als Boelaars er uit trekt, een woning krygt. Biykt dat hy plannen heeft im in Hedikhuyzen te biyven. dan kunnen ïrrter nog andere maatregelen worden genomen. Achten. Het Is jammer dat we die wo ning niet aan ons eigen gehouden hebben. Winkel. De Voorzitter en Secretaris heb ben ons geadviseerd dat zoo te doen en nu valt het my vreemd op dat weer zoo wordt gesproken. Voorzitter. Voorloopig kan men zoo pro- beeren. Als het biykt dat hy biyft, kunnen nog andere maatregelen worden genomen. Achten. Dat kan niet want voor minstens 1 jaar is dat huis aan Boelaars gegeven. Voorzitter. Hy biyft ook voorloopig ln Heusden wonen, dat heeft hy nog in een brief, die pas is gekomen, geschreven. Achten. Er is wel wat vooruit geloopen. Voorzitter. Dat huls van Boelaars komt toch in alle geval leeg. Men kan nu niets anders zeggen. Achten. Myn bedoeling is het altyd ge weest om het in reserve te houden. Voorzitter. Hy gaat nu voorloopig in Heusden wonen. Winkel. Ja, op voorwaarden dat voor een woning voor hem zal worden gezorgd en hoe wil men dat nu doen want Boelaars heeft de woning voor een jaar in huur en dan moet. hy een ander huis hebben voor hij er uit zal gaan. Het gekke van het geval is dat een vorige keer gezegd is dal de kosten om het huis een beetje in orde te laten maken, veel te hoog worden. Voorzitter. Ik zou het voorloopig zoo la ten. Maar al biyft men er nu nog uren over praten dan krygt men het nog niet anders. Van Vrede. Kan er niet een huis met Rykssteun worden gebouwd. Van den Brand. Dat gaat niet meer. Achten. In een vorige vergadering is dooi den Voorzitter nog gezegd dat het oude schoolhuis ongeschikt was voor een nieuwe kracht. Voorzitter. Dat heb ik niet gezegd. Ik heb gezegd dat een nieuwe kracht er niet in zal willen wonen. Achten. En waarom werd er dan gezegd, toen ik voorstelde om dat huis in orde te laten maken, dat zulks niet meer kon. Voorzitter. Ge moet nu een hoofd dei- school benoemen en als deze genoegen neemt met den toestand zooals deze is, wel nu, dan ben je waar ge zyn moet. Ik begryp dat gepraat niet, wat schiet je met al dat praten op. 't Is allemaal onzin. Achten. Dat is geen onzin, want no 1 van de voordracht verkeert toch in de meening dat hy een woning krygt. De Voorzitter en Secretaris spreken tege- iyk over de oude woning. Achten. Die man wordt gewoon verkeerd ingelicht want er wordt geen rekening ge houden dat men nog met Boelaars zit. Van Vrede. Een vorige keer is nog wel gezegd dat de woning onbewoonbaar was. Voorzitter. Dat is niet waar. Ge moet het goed zeggen als ge iets zegt. Ik heb gezegd dat de woning slecht is en dat het een drie duizend gulden zal kosten om het in orde te maken. Van Vrede. Juist en toen werd er nog bij gezegd dat het dan nog niet bewoonbaar was. Achten. Ik wil tenminste van heel deze zaak niet de minste verantwoording dragen. Van Vrede, 't Raakt kant noch wal. Voorzitter. Wat is dat nou toch voor praat, die allemaal wordt verkocht, 't Is geen praat. We zullen eerst maar stemmen of we een hoofd der school zullen lienoemen. Winkel. Ge kunt toch niet zeggen tegen zoo iemand dat hy dan en dan een woning heeft. Van Vrede. Ge behoeft hem niet te bedrie gen. Voorzitter. Hy zal voorloopig in Heusden gaan wonen eh dan later hier komen wonen. Winkel. Dat is niet zooals het hoort. Een hoofd der school behoort in zyn eigen plaats te wonen want hoe zal het gaan als hy ln een andere gemeente gaat wonen? Dan zal het eens slecht weer zyn en dan weer dat, met het gevolg dat het hoofd dik- wyis niet op school zal zyn. Voorzitter. Het hoofd moet op school zyn, die kan maar niet wegbiyven wanneer hij wil. Winkel. Men had niets moeten beloven want dat kan u niet omdat er eerst een be sluit van den raad moet zyn. Bleek nu by bespreking dat het oude huis niet meer bekwaam was, dan zou men een ander moe ten bouwen. Voorzitter. Nou, die onzin heeft nou al lang genoeg geduurd, ik sluit de discussies. Winkel. Ik moet toch eerst nog iets vra gen. Burg. en Weth. heblieh de sollicitanten zeker wel gezien, hoe staat no één hun aan. Kunnen ze hem ons recommandeeren. Luyben. Hij heeft tegen ons niets gezegd. Voorzitter. Ik kan hem gerust aanbevelen. Van Vrede. Beter was het geweest als hij eerst de leden eens was afgegaan. Winkel. Dat is niet noodig. Hierna wordt de heer Verwys met alge meene stemmen l>enoemd. 3. Bespreking regeling voor toelating kinderen te Viymen. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben geen nadere lichtpunten ontdekt, dus wy kunnen het wel in stemming brengen. Van Vrede. Het is toch aangehouden om het eens te onderzoeken. Voorzitter. Ja, daarom breng ik het nu in stemming. Van Vrede. Dan kan er toch wel eens eerst over worden gediscussieerd. Voorzitter. Hebt u dan nadere lichtpun ten. Van Vrede. Ik wel en dat is dat er geen enkele reden liestaat om de kinderen uit deze gemeente naar een andere gemeente op de openbare school te laten gaan. Wy zitten hier voor het voordeel van de gemeen te en daurvoor moeten wy uitkomen. Voorzitter. Dat is al eens gezegd, als ge niets anders weet. behoefde niets meer te zeggen. Van den Brand. Menschen die hun kinde ren nu op een byzondere 9chool in den Bosch willen doen. moeten wy dat betalen. Van der Heyden. De afstand voor som mige kinderen is tot Hedikhuizen veel meer dan 4 K.M. Voorzitter. Ze zullen het niet doen. Winkel. Ze zullen het wel doen. Ik durf er tenminste niet aan hoor. Voorzitter. Nou, ieder is vi-y in het stom men. Van Vrede. Het is een mooie grap, hier zou men maar roekeloos met het geld om springen en Ln een Provinciaal hl al wordt door den Minister op bezuiniging aange drongen.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2