J. M. Son en Dr Langeveld EÉN JONGEN 31. Interim Dividend Kuiper. Verkooping Jepenboo men enjophottt. Jtotaris ft. Schaap Een perceel griendland en kade Een perceel weiland, griendland en kade. 1C. P. Sptekenbrink. Jac. Pullens, Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Binnenland. fldvertentiën. t Jos. v. d. Lee. verkoopen publiek verkoopen; Voederbieten en Knolrapen. Notaris CANTERS verkoopen /Hoeders! Speeken brink's Kindermeel. /Weren Vrijdag te oonsulteeren zijn VISC H. Mohammedaansche landen omslaat tot rebellie en revolutie zoodat het eind van de ellende niet te overzien zou zijn. Opnieuw heeft een vrij sterk cavalerle-contlngent der Khemalisten een inval gedaan in neutraal gebied. De Eogelsche opperbevelhebber heeft onmiddellijk het terugtrekken dezer troepen geëlscht. Op de uitnoodiglng der geallieerden tot het houden van vredesonderhande lingen is door Khemal Pacha tot dusverre niet geantwoord. Men meent, dat hfl •enige preliminaire el9chen zal stellen, alvorens tot onderhandelen over te gaan In de Oostenrfyksche metaal industrie, de voornaamste industrie des lands, dreigt een staking, welke 200.000 arbeiders zou omvatten. De beslissing dienaangaande wordt heden verwacht ARTS, MOND- en TANDARTS, Sophiastr. 22, BRF.DA. van half elf tot 3X|2 uur voor het plaatsen van Knnsttanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond en tandziekten. 20566 Het plombeeren der tanden, alles beslist pijnloos en tegen zeer laag tarief. Op de Kunsttanden wordt gegarandeerd. Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van 's Bosch, diende Zaterdag in de kapel van het Seminarie te Haarcn de navolgende H. Wijdingen toe De vier Mindere Orden aan den Eerw. heer A. H. van de Spijker van het Seminarie te Haaren. Het H. Subdiaconaat aan fr. W. Snac- kers, fr. J. Hamers, fr. J. Keulen, fr. B. Hamers, fr. St Wevers, fr. J. Jean, fr. L. Systermans, allen van het Gezelschap van Maria te Oirschot. Het H. Diaconaat aan de volgende Eerw. Heeren Subdiakenen van het Groot Seminarie: G. J. van Aalst uit WaspikG. P. J. Bannenberg uit Wes terhoven; C. J. M. J. van Beek uit Zevenbergschen Hoek; M. J. A. van Boxtel uit UdenA. F. L. van den Brekel uit TilburgW. H. Brekelmans uit OirschotA. B. L. van de Bult uit Veghel; R. A. van Eyndhoven uit LiempdeW. J. M. Gerrits uit Oeffeit; Th. H. J. van den Heuvel uit Tilburg L. C. van Ierland uit TilburgA. M. v. d. Meiden uit OllandW. M. A. van Mlerop uit Waalwijk; G. H. L. M. van Riel uit TilburgJ. C. Simons uit Hel- volrtH. B. v. d. Steen uit ErpH. W. J. Surlg uit Llessel; F. J. A. A. Verrat uit Tilburg; H. G. J. Wehmeijer uit 's BoschA. M. Zegers uit Zeeland en aan 10 regulieren. Te Noordwolde (Friest.) zijn twee personen levensgevaarlijk gewond. De dader is gearresteerd. Te Hillegom is ingebroken ineen kantoor van de Coop, bakkerij Onderling Belang. Twee brandkasten zijn openge broken. Er wordt f 600 i f 700 aan geld en geldswaardige papieren vermist. Aan boord van het stoomschip Be- soeki van de Rotterdamsche Lloyd, op weg naar Nederlandsche Indië, is in de Roode Zee een ernstig ongeluk gebeurd De heer C. Root uit Haaarlem is daarbij om het leven gekomen. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. Te zaandam is vannacht ingebro ken in her kantoor van den mineraal waterfabrikant G. Nieuwenhuizen. De brandkast werd van de achterzijde open gebroken. Vermist wordt een bedrag van f700. In ons blad van Zaterdag j.l. maakten wij melding van het sprin gen van een koolzuurflesch op de scheepswerf Nimmer Rust te Lekkerkerk, waar iemand gedood werd. Dit was niet geheel juistgesprongen is n.l. de gas houder van een carbidtoestel. Te Waarder, bij Woerden, is gis termiddag een dochtertje van den land- beider v. D. verdronken. In de nieuwe haven te Nijmegen is gistermiddag het lijk van een vrouw van, naar gissing, ongeveer 60 jaar aan gedreven. Te IJmuiden heeft op de terreinen van 't hoogovenbedrijf een ernstig on geval plaats gehad. Van tamelijk greote hoogte storte een balk van den trans porteur naar beneden, waardoor de werkman Scheffers uit Velseroord ter stond werd gedood. Een persoon uit IJmuiden bekwam een been en voet breuk. De politie stelt een onderzoek in, of het ongeval aan nalatigheid is te wijten. Scheffers laat een weduwe met vijf kinderen achter. De bladen bevatten een telegram uit Stockholm meldend, dat 't bovenste gedeelte van een rots, ten Oosten van de douane-gebouwen gelegen, inge stort is. Het gevaarte kwam terecht op ver scheiden aan den voet der rots gelegen gebouwen, een entrépot, een restaurant, een fabriek, die geheel onder de puinen bedolven werden. Men vreest,fdat er meer dan 100 per sonen bij dezen ramp zijn omgekomen. GtsicicLavond vcavocgüc zich bij de winkelierster Meessen te Kunrade bij Heerlen, een Duitscher, die om eec pakje cigaretten vroeg, dat de vrouw hem verstrekte. Opeens viel hij toen de vrouw aan, stopte haar eerst een prop in den mond en bracht haar ver volgens een steek toe. De vrouw verloor het bewustzijn en de man stal alle kost baarheden uit het huis, waarna hij de vlucht nam. Buren, die na eenigen tijd langs den winkel kwamen, vonden de vrouw bewusteloos in een grooten plas bloed liggen. Onmiddellijk werd de politie te Voerendaal gewaarschuwd die dadelijk een onderzoek instelde, echter zonder resultaat. De toestand van de vrouw is zeer ernstig. Gistermorgen 5 uur heeft bij Apel doorn een brutale aanranding plaats gehad. De veekoopman G. Hultsman te Vaassen die naar de veemarkt te Rijssen wilde gaan. werd op den eenzamen weg laog9 het Apeldoornsch kanaal tusschen de Ram- en Papegaaibrug te Beemte aangevallen door twee gemaskerde man nen. Zij hadden een touw over den weg gespannen dat door H. niet weid opge merkt. Hij kwam met zijn $ets te vallen en de gemaskerde mannen, die zich verdekt hadden opgesteld, sprongen op hem toe. Zij trachten H. zijn portefeuille te ontnemen. H. verdedigde zich echter zoo krach tig tegen hen, dat hij de aanranders met leege handen in de richting van Vaassen het hazepad deed kiezen. Het bericht dat de Zuid-Neder- laadsche Drukkerij te 's-Bosch en haar personeel het ingediend ontslag als lid en leden der resp. bonden hebben in getrokken, is onjuist. De drukkerij heeft haar ontslag niet ingetrokken en na de collectieve ont slagname heeft het personeel Zaterdag individueel ontslag genomen als lid van de organisatie. Zondagmiddag is in tegenwoordig heid van vele autoriteiten de interna tionale missietentoonstelling te Utrecht -geopend met een rede van den heerL. Smulders. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, sprak ver volgens „Voor mij is het een groote voldoening, dat het missiecongres in de aloude bisschopsstad wordt gehouden. Ik ben gelukkig, dat congres te kunnen openen. Wat ik zie en hoor, dat uw comité gedaan heeft, dat geeft mij de zekerheid, dat de missie-actie leeft in de harten der katholieken. Zij zijn er van verze kerd. dat de missie-actie het grootste en verhevenste sociaal werk is, Daar voor veel te doen, is katholieke plicht, opdat meer en meer de missie-actie in groei en bloei toeneme. Het verheugt mij, dat ook de burger lijke autorteiten hieraan deelnemen, want zij geven daardoor bewijs, dat wat onze priesters en zusters doen, beschavings werk is. Ik dank daarvoor den hoogedel achtbaren heer burgemeester en de wethouders, dat zij hier blijk willen geven van hun sympathie voor het groote sociale werk der missie. En hiermede verklaar ik de Missieweek geopend." Na afloop werd door den aartsbis schop een plechtig H. Lof gecelebreerd in de kathedraal. De openingsvergadering had plaats in den Stadsschouwburg, waarbij ook tegenwoordig waren H.H. D.D. H.H. Mgr. Van de Wetering, Mgr. Diepen, Mgr. Smit en Mgr. Chulaparambie, ver tegenwoordiger van kardinaal Schulte. Jhr. mr. J W. M. Bosch van Oud- Amelisweerd hield de begroetingsrede, waarna nog spraken mr. dr. Kooien en de aartsbisschop. Mgr. Diepen lichtte zijn stellingen toe betreffende de missiegebieden van Scandinavië. Er is deze week hier met het stoomschip >Duodram Castle* van de Union Castle Line, uit Zuid-Afrika een zending lucerne-hooi aangekomen, welke verscheept it door bemiddeling van den handelscommissaris der Unie van Zuid- Afrika en weldra door twee andere zendingen gevolgd zal worden, welke reedt van Kaapstad onderweg zijn. Gisteren is te Scheveningen ont huld een monument ter herinnering aan de 326 Scheveningsche visschers, die tijdens den wereldoorlog omgekomen zijn. Op de voorzijde staat: „Ter herinnering aan de ruim 300 Scheveningsche visschers, die tijdens den wereldoorlog (1914—1919; op zee het leven lieten". Daaronder leest men „Zij zijn daar, waar nacht noch nevel is". Men herinnert zich dat H.M. deze woorden zette op de door Haar ver vaardigde kaart voor dit doel. In het monument zou een oorkonde worden gemetseld met de namen der 326 verongelukte zeelieden, nadat de oorkonde door Koningin, Prins, burge meester en comité geteekend is. Den minder Ingewijden moet ütt soms toeschijnen of al het geweeklaag over achteruitgang en malaise overdreven is. Immers het gaat met de Rijksmiddelen oog zoo slecht niet, zegt men dan. Er is zelfs nog accres bij het voiige jaar vergeleken. Dit laatste feit ls juist, maar het be wijst niets. Wie ontleden gaat, zegt de Standaard ziet het gevaar steeds dreigender worden Wat gedurende dit jaar aan inkomsten belasting binnen kwam, i9 nagenoeg ge heel voldoening op den aanslag die een gevolg was van de aangifte van 1 Mei 1921. Die aangifte van 1 Mei 1921 ls voor zeer velen gebasseerd op hun In komen gedurende 1920. En wat zij in den vorm van dividenden op aandeelen genoten in 1920, was de uitkomst van bedrijfswinsten in 1919. Een belangrijk deel van de opbrengst der inkomsten belasting in 1922 hangt dus samen met de uitkomsten van het zakenleven ge durende 1919. Nu was 1919 een bij uitstek goed jaar. Het jaar 1920 was a| minder, maar ook nog goed 1921 belangrijk minder dan 1920 en 1922 slecht. Maar die be- drflfsultkomsten van 1920 1921 en 1922 vinden hun afspiegeling eerst in de uitkomsten der inkomstenbelasting in 1923, 1924 en 1925. Althans voor zooveel betreft inkomen uit dividenden op aandeelen. Een veel juistere barometer is dan ook de divendenden- en tantiemebe- lastlng. Deze belasting is dc inkomstenbelas ting twee jaar vooruit. De bedrijfswinst over 1921 wordt in 1922 uitgekeerd en de daarop verschul digde belasting dadelijk voldaan. Welnu, deze belasting bracht over de eerste 8 maanden van dit jaar ongeveer 8 mlllioen minder op dan in het over eenkomstig tijdvak van 1921. Dit doet vermoeden hoe groot in 1924 de achteruitgang in de inkomsten belasting zijn zal. Reeds alleen uit deze hoofde. Want ook tal van andere factoren doen dit jaar hun invloed nog niet of slechts zeer ten deele gevoelen. Het gaat met de middelen bergaf. En met sprongen. De heele drie jaar door. En daarna nog. Tot onze diepe droefheid overleed heden na een hevig kortstondig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze innig geliefde vrouw en moeder Mejuffrouw Gatharina Petronella Ansems, geboren Vonk, in den ouderdom van 48 jaar. A. ANSEMS CISCA. TOOS. 22492 JAN. Dussen, 26 September 1922. Eenige kennisgeving. Ondergeteekenden brengen bij deze hunnen oprechten dank aan Directie en personeel der Gemeente-Lichtbedrijven voor de laatste eer aan hunnen zoon en broeder bewezen. Wed. VAN BALKOM 22490 en Familie. GEVRAAGD voor de b o 11 e 1 a r ij. 22489 Putstraat 146. N. V. E. W. Klijberg-Pernots Stoomschoenfabriek „HOLLAND1A" te W a a I w ij k op de 6 °/o Cum. pref. Winstd. aand. tegen inlevering van Coupon No. 4 vanaf 30 Sep tember betaalbaar ten kan tore der Incassobank te Amster dam en ten kantore der Vennootschap te Waalwijk. 22491 Ondergeteekende bericht het publiek van Waalwijk en Om streken dat hij zich GEVES TIGD HEEFT als Grootestr. 236, WAALWIJK. Hopende door goed, degelijk werk, zoowel nieuw als oud en zeer concurreerende prijzen ieders gunst waardig te worden. Minzaam aanbevelend H. J. H. RLERKX. Voorheen knecht bij de Fa- R. v. MIL. Tevens verkrijgbaar prima Nieuwe Haring. 22481 Prima blanke Zoutevisch Nieuwe Maatjes-haring. Gemarineerde haring DONDERDAG EN VRIJDAG Versche ZEEVISCH: zooals: Schol, Schelvisch, Kabeljouw, Tarbot, Tongen. Waalwijksche Vischhandel JOS. v. d. LEE, 22488 Putstr. 146. De BURGEMEESTER van CAPELLE zal op Woensdag 4 October 1922, des voormid dags te half elf uur in het openbaar 51 lepenboomen en het Tophout daarvan in verschillende koopen, gerooid liggende bij het station Capelle- Nieuwevaart en bij het station Kaatsheuvel-Capelle. De verkooping begint met de boomen liggende bij het station Capelle-Nieuwevaart. 22494 te WAALWIJK zal op Woensdag 4 October 1922, des nam. 3 uur precies, Voor den heer D. ZIJLMANS te Vrijh.-Capelle En wel 6 perceelen Knolrapen aan den Loonschendijk achter het huis van den heer KOOLEN te Vrijh.- Capelle. 10 perceelen Voederbieten ach ter het woonhuis van Verkooper. Betaling mits borgstelling 1 Febr. 1923. 22493 Aanvang Loonschendijk. te DRUNEN. zal bij inzet Dinsdag 3 Oct. 1922, ter herberge van FRITS ROOIJMANS te Elshout en bij toeslag Dinsdag 17 Oct. 1922, ter herberge van JAN KLERKS te Elshout, telkens vóórm. tien uur precies ten verzoeke van zijn principaal Onder de Gemeente OUDHEUSDEN: EERSTE KOOP Sectie A nummers 508 en 507, samen groot 4,27,10 H. A., te veilen als volgt a) Zonder het Grlendhout, dat gereserveerd wordt om te ruimen, voor 1 April 1923. b.) Met het Grlendhout, om alsdan te aanvaarden, dadelijk na betaling der kooppenningen. TWEEDE KOOP Sectie A, nummers 413, 411 en 410, samen groot 2,56,56 H.A. Het gedeelte weiland aan de zuidzijde, ongeveer groot 1,20,00 H.A. is verhuurd tot 11 Nov. 1924, voor f 150.— per jaar aan de Wed. Norb. Vugts te Elshout. De huurpenningen over 1923 en 1924 zijn voor den kooper. Deze koop zal bij den inzet geveild worden als volgt a.) het weiland aan de Zuid zijde, groot ongeveer 1,20,00 H.A. b.) het griendland met kade, aan de Noordzijde, groot ongeveer I,36,56 H. A. Bij den toeslag zullen geveild worden Eerst de massa van koop tweeDaarna perceel a.Ver volgens perceel b. De grens tusschen perceel a. en perceel b. komt te liggen in het midden van den sloot, op het terrein gelegen tusschen het weiland en het griendland. Bij gunning van de perceelen a. en b. krijgt perceel b. het recht van weg over perceel a. naar de Hooibroeksche Steeg uitte oefenen op den thans bestaanden voet. Griendland en kade in dezen koop begrepen (perceel b) kunnen aanvaard worden dadelijk na be taling der kooppenningen. Grond- en polderlasten van beide koopen zijn van 1 Januari 1923 af voor de koopers. Betaling der kooppenningen zes weken na den toeslag. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris Canters en bij den Heer Ras. Petrus Luijben te Luttelherpt. 22484 SUKKELT gij met de voeding Uwer kinderen -Wacht dan niet langer en haalt Voedzaam en licht verteerbaar. Wordt door geen enkel Binnen- en Buitenlandsch fabrikaat over troffen. Indien U niet bekend, vraagt het Uw kennissen die het gebruikt hebben. Prijs 60 ct. per pond. 30 ct. per half pond. FABRIKANT Stationstraat 9, WAALWIJK. 22487 TEL. 148. zuilen bij deu Heer Stationstraat 30, WAALWIJK. Het kasteel oud-Wassenaar ls volgens het V a d. verkocht aan een Duitsch-Zwit- sersche combinatie, voor de som, welke de tegenwoordige eigenaar er voor vroeg, na melijk 1.250.000. Half Maart zal vermoe delijk de exploitatie beginnen. De Britsche torpedojager „Speedy*' is tot zinken gebracht na een aanvaring met een Nederlandsch schip, een treiler, in .ie Zee van Marmora. De torpedojager zonk binnen 7 minuten. Tien opvarenden van de „Speedy" ver dronken 87 werden gered. De torpedojager „Speedy" was een schip van 1075 ton, bewapend met 3 kanonnen van 10 c.M. en 4 torpedolanceerbuizen. Zij had een maximumsnelheid van 35 knoopen. De naam van het Nederlandsche schip is nog niet bekend. Het ruien der kippen De Boerderij bevat een artikel over het ruien der hoenders, waaraan wij het vol gende ontleenen „Omdat de kippen in den ruitijd niet leg gen en weinig aantrekkelijks hebben, wor den ze in den regel verwaarloosd en duurt deze periode langer dan noodzakelijk is. In dezen tijd moeten de dieren niet slechter gevoerd worden dan in den tijd dat ze vol op leggen. Voor de vorming van veeren is veel eiwit noodig, zoo dat het verstandig is, om in dezen tijd dagelijks ook een portie goed ochtendvoer te geven. Dit kan men droog of als een kruimelige massa met. lauw water aangemaakt, toedienen. Daarbij moe ten ze natuurlijk het noodige zaad hebben, is de toediening van vethoudende zaden in den gewonen tijd niet aan te raden omdat de dieren dan gauw vet worden, in den rui tijd is dat wat anders. Vet is n.l. een goede warmteproducent. Daarom is bet toedienen van zonnebloempitten of wat hennipzaad in (lezen tijd zeer aan te raden. Het geven van wat zwavel door het och tendvoer is ook niet kwaad. Het bevorder! het sneller verloop van liet ruien. De Minister van Arbeid heeft toege zegd een herziening van liet Overgaugsbe- sluit 1920 der Arbeidswet zoodat verschil lende faciliteiten betreffende langere» werktijd ook na 24 October blijven gehand haafd. Te Eindhoven is gisteravond de 9e Sociale Week geopend. Ingediend' is een wetsvoorstel tot wij ziging der Drankwet, welke betreft bet ver- leenen van vergunning of verlof aan iemand die voorwaardelijk tot een jaar gevangenis straf is veroordeeld.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3