eene Commanditaire handelsvennootschap rien bedenke Provincie Noordbrabant. Voor do Teekenschool J. C. van Mieuws uit Reusden. Nieuws uit Kaatsheuvel. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Advertentien. Duitsche Herdershonden. Te koop Duitsch, Bngelsch „W.A.V.I." Marktberichten. Oproeping. BOEKHOUDEN. bijeen. In zijn openingswoord sprak de Voorzitter nog eenige woorden ter ge dachtenis aan den secretaris, den h^r W. G. Leijsen. die wegens vertrek opge houden heeft lid der vereeniging te zijn. Na de lezing der notulen werd de agenda voor de Jaarvergadering van den Chr. Volksbond aan de orde gesteld. Aan derafgevaardigden naar genoemde vergadering, de heeren A. Janson en D. J, de Roon, werd opgedragen o a een voorstel te doen tot het houden van winterlezingen uitgaande van den „Chr. i Volksbond", en pogingen aan te wenden tot oprichting van een Chr. Mannenkoor. In de vacature W. G. Leijsen werd gekozen tot secretaris de heer W. Helmsing, die zich de benoeming liet welgevallen. Hierna kwam aan de orde een onder werp van de heer W. Helmsing, getiteld: „De Fransche Revolutie", waaraan we in ons volgend nummer een en ander ontleenen. De vergadering welke door den Voorzitter, den heer G. J. van Willigen- berg, werd geopend, werd door den 2en Secr. met dankzegging gesloten. SPRANG. Geref. Kerk. Zondagmorgen hoopt Ds. de Jonge H. Avondmaal te houden en 's avonds half zes de be diening van het H. A. voort te zetten en tevens nabetrachting te houden. CAPELLE. Donderdagavond kwam de auto van Gebr. Cohen uit Amster dam bij het uitwijken op den Winterdijk alhier in den lossen grond terecht met het gevolg dat zij niet verder kon. Nadat tot 's nachts half een door enkele personen tevergeefs getracht was de auto op den harden weg te brengen, werd zij onder bewaking gesteld en den volgenden morgen door een vrachtauto uit Wagenberg weder op de straat ge trokken. De heer J. Huijsman alhier is be noemd tol kerkvoogd der Ned. Herv. gem. te dezer plaatse, welke benoeming hij heeft aangenomen. A.s. Woensdag 4 dezer, des avonds ten zeven uur zal in de Geref. Kerk alhier optreden Ds. J. E Vonkenberg. Onze voetbalvereeniging Excelsior speelt gedurende het seizoen 1922—'23 met twee elftallen in de competitie van den B. V. B Het eerste elftal speelt in de eerste klasse en het tweede elftal in de tweede klasse. As. Zondag zal in de Herv. Kerk aan den Loonschendijk geen dienst worden gehouden, omdat dit gebouw opgeschilderd moet worden. WASPIK. Zaterdag j.l. vierde het echtpaar van Strien Poppelier, alhier, zijn gouden bruiloft. De blijken van belangstelling waren talrijk. Er had zich een buurtcommissie gevormd, die voor een mooie en kunstzinnige versiering had gezorgd. In de versiering was een electrische verlichting aangebracht, wat des avonds een prachtig effect gaf. Zondag bracht de Harmonie aan het gouden paar een serenade, wat ondanks het regenachtige weer veel publiek op straat trok. Met het rooien van suikerbieten is men druk bezig Dit gewas levert een vrij goede opbrengst. De levering op eersten termijn wordt geschat op ruim 30000 K G. per H A. Ofschoon de aardappeloogst nog niet is geëindigd en de handel derhalve nog flauw is, wordt er toch reeds over prijzen gesproken van f2.— a f2.50 per H.L. DRONGELEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 6 Oct. 1922, des namiddags ten 4 uur (oude tijd). Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1921. 3. Aanbieding Rekening Burgerlijk Armbestuur 1921. 4. Wijziging besluit aangaan geld- leening. 5. Wijziging verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. 6. Vaststelling kohier straatbelasting. 7. Vaststelling termijn voor landbouw- verlof voor leerplichtige kinderen. 8. Vaststelling Besluit keurloon. DUSSEN. Zaterdag 30 Sept. n.m. deed de fanfare Wilhelmina, op verzoek van de dames Van Steen en Van der Pluijm (die belast waren met den ver koop van vlaggetjes voor het Roode Kruis op dien dag,) een wandeling door 't dorp; een en ander bracht wat stemming onder 't publiek en de ver koop van bedoeld vlaggetje ging als van een leien dakje. Zondag 1 Oct. 1922 was het 25 jaar geleden dat te Hank gem. Dussen het gesticht voor zusters van Liefde be trokken werd. De Hankenaren maar vooral de zusters (in huiselijken kring) hebben het feest niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ook de zusters van Dussen hebben het feest mede opgeluisterd. Maandag 2 Oct n.m. ten zes uur werd in het café Heessels, door den heer Dikmans, bieten-controleur aanbe steed het indragen, stagelen, enz. aan de loswal Dussen laagste inschrijver was C. Koenen, alhier voor den prijs van 52 cent per last. 't Zag er '9 morgens met het weer treurig uit. Een triestige, ontmoedigende motregen verjoeg bij de mee9te voetbal- enthousiasten de vastgezette hoop dat Zondag 1 October voor K S.W. een succesdag zou worden. Immers, na maanden van gedwoDgen rust,deopeniog van 't seizoen op een nieuw, prachtig gelegen veld, in een vrlendschappelijken wedstrijd tegen het amicale W S.C. uit Waalwijk, met medewerking van onze bekende harmonie «Apollo*, 'l moest 'n 9ucce9dag worden. En nu som bere, geen sprankje hoopgevende mot regen. Toch bleef men hopen. Immers W.S.C. is van geen geruchije vervaard en weer of geen weer de belofte om den openingswedstrijd te spelen zouden ze gestand blijven. De minder pessimisten konden dan ook juichen toen om drie uur Waalwijk arriveerde, bereid om in die miserige regenlucht op 't glibberige veld den strijd tegen K.S.W. op te nemen. Onder leiding van den heer J. Kern- meren stelden om kwart voor 4 de belde elftallen zich 00. De heer J. Spijkerman onder-voorzitter van W.S.C. hield een kleine aanspraak tot bestuur en leden van K.S.W. waarin hij hen alle succes toe- wenscht op het nieuwe sportterrein en de hoop uitspreekt dat de verstandhou ding welke tusschen beide clubs heerscht zoo steeds moge blijven. Hierna over handigde hij aan den voorzitter van K. S.W. een bouquet. De heer Jean Lenz- holz, voorzitter van K.S.W., dankte voor de attentie, waarna de scheidsrechter floot en de jongeheer Jac. Vloemans aftrapt. W.S.C. zit direct op den bal. Het terrein was wrgen9 het natte weer zeer glibberig, wat veel schade doet aan het spel, wat niet wegneemt dat met veel fcce gespeeld wordt. W.S.C. forceerde reeds spoedig een paar corners doch zonder succes. Ook K.S.W. zette op, wist eveneens een paar corners te forceeren, doch kon ze evenmin in doel punten omzetten. Met een gelijken blanken stand ging de rust in. Na een kwartier pauze werd hetjopel weder hervat en geen 10 minuten later weet W.S C. te doelpunten. Gevolg hiervan is dat ook K S.W. komt opzetten <?o na eeoig gescharrel voor doel door A. Lugters een gelijkmaker brengt. Hierna verfl.uw aan weerszijden 't spel tot eindelijk W S.C. weer in actie komt eo de staod brengt op 21. Van beide ztlden worden nog verschillende scho'eo gelost, doch de doelverdedigers geven geen pardon meer zoodat W S.C. wel verdiend met 21 wint. Onder een passende toespraak werd i hierna een herinne'lngsmedallle doo' den heer Jan van Duo voor den wlnnaa> uitgeloofd, aan W S C. aangeboden. Het kinde'feest van do coop. ver. «Boederhulp*, leed Zoodag jl. eveD- eeos veel vao 't weer. De deelname aan en de belaogstr lling voor deze gelegen heid was natuurlijk minder groot dan verwacht was bij goed weer. Toch ging alles door en lieten de kleinen, aange moedigd door de mooie prijzen zich olet door 't slechte weer dwingen. E waren spannende oogenblikken en hat elijk werd er nu en dan gelachen. E enals bij de voetbalmatch werd ook hier feest met muziek opgeluisterd. Tot onderwijzers aan het berbaliags- onderwijs alhier zijn benoemd de heeren B H. de Rooij en L. Seller. Kaatsheuvel, 4 Oct. 1922. Zondag 1 October is het nieuwe voetbalveld van Wilhelmina of zooals onze club momenteel moet genoemd worden >Kaatshruvelsche Sportvereeni- glng Wilhelmina* (verkort K.S.W.) in bezit genomen. Heusden, 3 Oct. 1922. Het bestuur van de in het R. K. Patronaatsgebouw opgerichte dansclub bestaat uit: Chr. Merkx, voorz.Truus Duyster, vice-voorz.A. v. Delft, secr. en Marie Verhoeven, penningmeesteres. Wegens toename van werkzaam heden op de scheepswerf is het aan enkelen aangekondigde ontslag inge trokken. «Juliana* behaalde Zondag in den seriewedstrijd van S. V. V. te Sprang den 3den prijs. De opbrengst der collecte ten bate van het Roode Kruis bedroeg f 55.88. Tot tijdelijk leeraar aan de teekenschool in het handteekenen in afwachting eener definitieve benoeming is aangesteld onze stadgenoot, de heer A. de Kemp. Donderdagavond werd in het Patronaats gebouw de maandelijksche vergadering ge houden der R. K. Debatingclub St. Catharina. De leden waren trouw opgekomen, zoomede enkele eereleden en de zeereerw. heer Pastoor, moderator der vereeniging. Nadat de president de vergadering met den christelijken groet heeft geopend, worden tot leden der commissie tot het nazien der reke ning en verantwoording van den penning meester aangewezen de heeren P. Schmiehau- sen en J. Sens, die in de volgende vergadering verslag zullen uitbrengen. Daarna houdt de heer F. S. M. Schreuder een korte lezing, waarin hij eenige nuttige wenken gaf voor sprekers. Over vermeld onderwerp had een bespreking plaats, waaraan door verschillende leden werd deelgenomen. Vervolgens had de herziening plaats van het reglement. Na eenige bespreking werd het reglement vast gesteld en goedgekeurd. Aangezien geen vragen in de vragenbu* waren ingekomen, werd overgegaan tot het laatste punt der agenda rondvraag en sluiting. Door eenige leden werden nog enkele vragen gericht. Vastgesteld werd, dat op de volgende vergadering in Oc tober door den heer J. Sens een causerie zal gehouden worden over enkele godsdienstige onderwerpen. Tevens werd meegedeeld, dat bij een der leden een lezing in bewerking is, welke op de daarop volgende vergadering zal gehouden worden. Hierna sloot de president de vergadering met den christelijken groet. „Hsgzn." HERPT. Maandagmorgen werd op eenvoudige wijze de R. K. school ge opend in tegenwoordigheid vao den ZEerw. heer Pastoor en enkele notabelen. Het ligt in de bedoeling deze gebeurtenis eetlang feestelijk te herdenken, waartoe thans de omstandigheden niet ln staat stelden. Donderdag werd bij Wrightsville in den staat Georgië, een neger ge lyncht, zekere James Johnson. Dat was in de laatste twee maanden al de ne genden in Georgië. Johnson werd ervan beticht een boerendochter te hebben gemolesteerd maar hij hield vol dat hij onschuldig was. De comissaris van politie, die hem van het huis van bewaring moest over brengen naar de rechtszaal, had van tevoren de waarschuwing ontvange'n dat men zou trachten den man te pak ken te krijgen en te lynchen. Hij sloeg die waarschuwing in den wind en nam maar enkele bewakers mee, toen Johnson weid overgebracht. Men was nog maar even op weg toen de commissaris met zijn gevangene werden tegengehouden, door een bende van 50 gemaskerden. De commissaris hield zich zeer ver. wonderd, „maar" legde hij later uit „er bleef mij niets te doen over dan den gevangne uit te leveren of zelf gedood te worden". De gemaskerden zeiden nu tot den gevangene, dat indien hij maar be kende hij er met een betrekkelijk lichte straf af zou komen. De man be kende dus maar en werd onmiddelijk opgehangen. Het lijk werd met kogels doorzeefd. Omtrent den postdiefstal tuschen Kerkrade en Maastricht van f 37.000 vernemen wij nog het volgende. De depeche is Vrijdagmorgen in orde ge maakt op het postkantoor te Kerkrade in een zakje gesloten en wederom op geborgen in een ander zakje en via Sittard naar Maastricht verzonden, 's Avonds is de zak in een kluis in het postkantoor te Maastricht gesloten. Za terdagmorgen werd het geval ontdekt De zegels waren ongeschonden, in plaats van geld kwam oud papier voor den dag. In den zak was een gat gemaakt dat later dichtgenaaid was. Het parket te Maastricht heeft met een inspecteur van de Post Zaterdag en Zondag een uitgebreid onderzoek ingesteld. Maandag was dit nog niet afgeloopen. Over de esultaten kon nog niets worden mede gedeeld. Zaterdagavond is te Antwerpen de 67-jarige Nederlander Jan Hondema die daar een herberg houdt, in zijn woning door een dronken dokwerker met een mes in den hals gestoken en spoedig daarna aan bloedverlies ge storven. Woensdagmiddag omstreeks half een vloog een vliegtuig in de richting Noord Zuid over Zandvoort Zooals ge woonlijk door vliegtuigen werd ook nu de strandlijn gevolgd. Het onregelmatig geronk van de machine trok de aandacht en zoo werd de machine met meer aandacht nagekeken dan anders. Plotse ling zagen de toeschouwers de machine met den kop naar beneden loodrecht in zee vallen. Bij paal 67 zat de machine op de eerste bank met den kop geheel in het zeewater bedolven. Tot aan de tweede zitplaats was het toestel in het nat verdwenen. De bestuurder, luitenant Schot en de waarnemer sergeant Roest waren er met een nat pak afgekomen Van het vliegtuig, de S. P. 34 stak de staart uit de golven. Gelukkig was de zee erg kalm en rustig Een touw werd over het staartstuk geworpen en de machine eerst horizontaal getrokken. Toen werd ze het water uitgerold en op het strand gezet Bij het uit liet water halen brak een der wielen. De machine zelf kreeg geen schade, alleen moesten hier en daar in de bespanning openingen gemaakt worden om het bin nengedrongen water te laten wegloopen De vlieger die eerst gedacht had Hoek van Holland nog wel te kunnen halen, bemerkte dat het motordeffect te ernstig was en had bezuiden Zandvoort een noodlanding willen uitvoeren, die echter ongelukkig afliep. Het voertuig werd onder politiebe waking gesteld, en het vliegkamp Soes- terberg telefonisch gewaarschuwd. Om half zes arriveerde de demontreerings- auto. De machine werd langs het strand gerold, waarbij vooral de Zandvoortsche jeugd ijverig hulp verleende, en boven aan den Strandweg werd de machine in korten tijd geheel uit elkaar gehaald. Om half acht vertrok de auto met de ingepakte luchtvogel naar Soesterberg. Nabij IJperdam is in het Noord- Hollandsch Kanaal het lijk gevonden van den sedert een week aldaar ver misten veekoopman J. Worp. Door onbekende oorzaak ie gis teren een klein gedeelte van de fabriek van de N V. Backers en Raymakers te Eindhoven met eenige bergplaatsen van garens door brand vernield. Verzekering dekt de schade. Te Johnson City zijn bij een ont ploffing in de Lake Creek-mijn vijf menschen omgekomen. Vanmorgen is in de Lijnbaagsteeg te Amsterdam een 4-jarig meisje door een met een paard bespannen vracht wagen overreden en gedood. Gisteravond had de 18-jarige M. P. te Bolnes, het ongeluk een electrische draad te grijpen, terwijl hij over een schutting wilde zien. De stroom heeft hem op slag gedood. Zijn kameraad die hem wilde bevrijden, viel bewuste loos neer. Te New-York (stad) heeft ee" brand gewoed in vijf huurkazernes, ge legen tusschen Broadway en Amsterdam Avenue. Er zijn zeven menschen ver brand en bijna twintig gekwetst. De oorzaak is onbekend. Te Tilburg geraakte het 2-jarig zoontje van den politieagent R. onder een vrachtwagen. De kleine was on middelijk dood. Te Hugowaard is het 7-jarig doch tertje van den heer Plak in een mod dersloot gevallen en daaruit levenloos opgehaald. De 34-jarige Eibers uit Gaanderen» die aan toevallen leed. is bij het pas- seeren der sluis in den Oude-IJsel bij Doetinchem geraakt en verdronken. Men meldt ons uit Nijmegen. Zondagnacht is op een Duitsche ker mis in de nabijheid van Millingen de Eriesche schipper Pietersma uit Meer bij een vechtpartij doodgestoken. De daders zijn onbekend. Men meent, dat hier wrok in het spel is. Op de lijn Kattowitz—Hindenburg is een passagierstrein, die te vroeg vertrokken was op een goederentrein geloopen. De locomotief van de laatste werd beschadigd. Een employé en twee reizigers werden gedood. Twintig per sonen werden gewond. Nadat het vorige jaar op ver schillende plaatsen van ons land een opvallend groote sterfte onder de iepen was waargenomen, 9terfte waarvan de oorzaak in het duister lag en die dan ook ulteenloopende deskundige ver klaringen gevonden heeft, zijn er ook dit jaar ook hier weer een groot aantal boomen van die soort doodgegaan. Bij navraag te bevoegder plaatse, werd ons medegedeeld, dat er niets tegen het voortwoekerende kwaad te doen is en dat deze ziekte beschouwd wordt als de ondergang van on9 iepen ras. Het i9 een ziekte die zich verspreid heeft over geheel Nederland en België en over een gedeelte van Dultschland. De oorzaak moet volgens onzen zegsman gezocht worden in een zekere decadentie van het ras. Door de jaren heen zijn onze iepen niet uit zaad voortgeteeld, doch door middel van het z.g. «afleggen*, waarbij van één kweekstruik een aantal takken in den grond gelegd worden, die daar wortel schieten en zoodoende nieuwe boompjes vormen. Door deze inteelt, waarbij van kruising met andere rassen dus geen sprake kon zijn, is bet geslacht verzwakt. Voor twee of drie jaren heeft men deze fout te Oudenboscb ontdekt. De warme zomer van verleden jaar heeft het proce9 verhaast. Het zoeken naar een zlektehaard heeft, vol gens onzen zegsman, geen nut, evenmin het radicale verbranden van al bet ge ïnfecteerde iepenhout als door sommige kweekers wordt voorges'aan. We blijven sukkelen met een ziekelijk, verzwakt eo erfr li|k belast ras, dat zijn einde nabij ls. Naiuurlijk heeft het beeld van lanet. en plantsoenen er erg onder te lijden, doch door aaoplanting van andere boom soorten tracht men dit zooveel mogelijk te verhelpen. Nog werd on9 medegedeeld, dat jaren geleden een soortgelijke epidemie onder de Italiaansche populieren heeft gewoed, veroorzaakt door dezelfde fout, het altijd maar van een ras stekken. Door tijdig zaad uit Hongarije te laten overkomeo, beeft men toen een nieuw, sterk ras kunnen kweeken. De lep is een boom, die vele goede eigenschappen in zich vereeoigt voor aaoplantingo.a. dat hij snel groeit en dus in weinige jaren mooie lanen vormt. Thans plant men geen Iepen meer aan, maar vervangt ze door lijsterbes of meidoorn, wier bloesemtooi in hetvoo'- jaar echter al te veel geplunderd wo»dt, dan dat dit voor hun groei en bloei bevorderlijk zou kunnen zijn. In dit opzicht mag een deel van de bevolking wel wat metr zelfbeheersching toooeD. Sigaren-industrie, Alle patroonsverbonden in de sigaren- industrie besloten thans alle fabrieken gesloten te houden, ook waar nog tijde- "ijk wordt voortgewerkt, tenzij de jatroonsvoorwaarden aangenomen wor den. acht jonge Prachtige honden mei prima afstamming. Prijs nader overeen te komen. Adres j. F. DE MOOR, Veld wachter, WASPIK. 22529 Lessen Fransch, en Voorbereiding diploma. In onderwijs en practijk er varen leiding. Vlugge methode. Billijke condities. Adres: KRUISSTRAAT 269. voorm. Baardwijk. 22497 Bij akte verleden voor den no taris A. J. M. Jansen te Waalwijk d.d. 3 October 1922, is tusschen de Heeren MATHEUS JOHAN NES PETRUS VAN LOON en JOSEPHUS VAN BAAL, beiden wonende te Waalwijk, aangegaan genaamd (Waalwijksche Auto- Verhuur-Inrichting.) met eerstgenoemde als Comman ditaire Vennoot en laatstgenoemde als beheerend Vennoot. De Vennootschap is gevestigd te Waalwijk en heeft ten doel het verhuren, gareeren en herstellen van motorwagens, het handel drijven in deze en in onderdeelen daarvan. De vennootschap is aangegaan voor den tijd van 10 jaren, aan gevangen 1 October 1922 en alzoo eindigende 30 September 1932met dien verstande dat zij daarna stilzwijgend van jaar tot jaar doorloopt, indien geen op zegging Plaats vindt; welke op zegging zal moeten geschieden vóór 1 April. 22534 Namens partijen JANSEN, Notaris. Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 2 Oct. 1922. Kipeieren Hoogste prijs f 12 25. Middel prijs f 10 85. Laagste prijs f 9.15. Eendeieren Aanvoer 77183 stuks. Handel flauw. dat in het a.s. leesseizoen „De Echo van het Zuiden" in geen enkel Ëezin van de Langstraat en het and van Heusden en Altena mag ontbreken. Raadsvergaderingen van alle ge meenten uit den omtrek. Degene die den 1 len (1888) en 14en Jaargang (1891) van ons, blad onder zijn berusting heeft wordt beleefd verzocht die aan ons bureau te willen doen terugbe zorgen. Naar aanleiding van hetbepaalde in artikel 23 der Instructie voor de Gedeputeerde Staten van Noordbrabant worden, op last van den Heer Commissaris der Konin gin in Noordbrabant, bij deze opgeroepen de onbekende belang hebbenden, om desverkiezend, in zake het verzoek van W. B. VERSCHURE c. s. te Waspik om vernietiging der benoeming van A. KAMP als aldaar Secreta ris-Penningmeester v. h. Waterschap Klein Waspik in persoon of bij bijzonderen ge machtigde te verschijnen in de openbare vergadering van Gede puteerde Staten van Noordbrabant op Woensdag, deu 25 October 1922 des namiddags ten 1 ure. waarin daaromtrent verslag zal worden uitgebracht. Na het uitbrengen van het verslag worden belanghebbenden toegelaten om hunne belangen persoonlijk of door hunne ge machtigden toe te lichten. De gemachtigde moet, indien de lastgever zelf niet tegenwoor dig is, voorzien zijn van eene geregistreerde volmacht. Bij onderhandsche lastgeving moet deze gezegeld en dehandteekening van den lastgever door den Burge meester zijner woonplaats gelega liseerd zijn. 's Hertogenbosch, den 4en October 1922. De Griffier der Staten van Noordbrabant, 22536 WAGENAAR. zijn ALLE artikelen in ruime sorteering, aan prijzen beneden alle concurrentie voorradig in den Boekhandel van v/h. fa. Wed. Tielen. WAALWIJK. 22517

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3