DERDE BLAD. Provinciaal liieuws I 0 O NUMMER 80. ZATERDAG 7 OCT. 1922. 45e Jaargang. Waalwijk, 6 Oct. 1922 Zooals men weet, heeft de Minister van Arbeid het initiatief genomen voor conferenties, waarop werkgevers en werk nemers van verschillende industrieën en bedrijven den toestand van hun industrie en bedrijf kunnen uiteenzetten en voor- stellen tot verbetering doen. Z.E. hoopt, dat deze conferenties wapenen tegen de malaise en middeien voor opleving zullen voortbrengen. De eerste op het Departement van Landbouw plaats gehad hebbende con ferentie, welke de schoen- en leder-in dustrie betrof, mag goed geslaagd heeten. De minister heeft als gevolg van de conferentie, thans aan belanghebbenden verzocht zoo spoedig mogelijk concrete voorstellen ter verbetering in te dienen. Deze voorstellen gaan dan naar de com missie voor economische politiek, die met bekwamen spoed haar oordeel over de voorstellen zal zeggen. Donderdagavond werd in het ho tel Verwiel een druk bezochte verga dering van belanghebbenden bij U.L.O. (Uitgebreid Lager Onderwijs) hier ter plaatse gehouden. Tengevolge van de nieuwe onderwijswet nl. zal de U.L.O. hooi hier met 1 Januari worden op geheven, omdat niet het vereischte aan tal leerlingen aanwezig is en ook zal met 1 Mei vermoedelijk de voorberei dende klasse der Normaalschool ver vallen. Unaniem was men het er over eens, dat pogingen in het werk moesten worden gesteld, om althans één flinke inrichting te hebben, die de leerlingen voor het Mulo-diploma klaarmaakt en ze de gelegenheid biedt, om, zonder eerst een school in den Bosch te be zoeken, zooveel kennis op te doertf dat ze op H.B.S. of Gymnasium kunnen worden toegelaten. Te dien einde werd een vereeniging ter behartiging van het U.L O. opge richt, die zal trachten, de openbare school alhier tot zoo'n inrichting te maken. Tot bestuursleden werden ge kozen de heer Roggeveen, lid van den Gemeenteraad (voorzitter), de heer Piek, leeraar aan de Normaalschool (secreta ris), de heer Schaap, notaris, (penning meester), Mevrouw Lackkamp en de heer J. L van Kempen, hoofd der Chr. School in voormalig Besoijen. De contributie werd bepaald op f 1.— per jaar. Belanghebbenden, die lid wenschen te worden, gelieven zich bij èén der bestuursleden op te geven. De vereeni ging begon met 28 leden. In verband met bovenstaande kun nen wij mededeelen dat Burg. en Weth. den raad een voorstel zullen doen om de openbare lagere school in voormalig Baardwijk op te heffen. Dit voorstel wordt gedaan, wijl bij opheffing dier school een aantal kinderen naar de openbare school in de Station straat zullen overgaan en het dan gemak kelijker zal gaan om daar een school met U. L. O. te behouden. Bij tal van gelegenheden hebben we van onze bloemisten werkstukken gezien, die ieders bewondering voor den smaak en de kennis dezer vak- menschen moesten afdwingen, maar mooier, kunstvoller bloemstuk als we thans zagen, zal men niet licht ontmoe ten. Iedereen heeft meermalen een afbeel ding gezien van 't Capitool te Washing ton en iedereen uit de schoen en leder branche weet dat Capitol het handels merk is der wereldbekende firma G. v. Loon. De heer en mevrouw M v. Loon Eras nu, vieren heden hun zilveren bruiloft, (waarmede wij 't echtpaar van harte feliciteeren) en bij deze gelegen heid is het personeel te Waalwijk op het lumineuze idee gekomen hem te huldigen met een reusachtig bloemstuk, voorstellende het Handelsmerk „The Capitol". Opdracht is hiervoor gegeven aan de fa. L. van Bladel Zn., en nadat de romp zeer natuurgetrouw is vervaardigd door onzen bekenden riet- vlechter den heer H. Kemperman, hebben de heeren van Bladel met hun vakken nis op werkelijk eenige wijze het bloem-kunststuk voltooid. De verschillen de verdiepingen van 't gebouw om 't zoo uit te drukken, zijn gevormd uit dahlia's in verschillende kleuren in de mooist denkbare tinten, terwijl donker paarse violen de ramen imiteeren. Zoo is dit mooie stuk van duizenden en duizenden bloemen, gegroeid tot een waar bloemen-monument van een paar meter hoogte, gekroond door „'t Ka- pitool". Degenen die in de gelegenheid waren dit werk van onze Waalwijkers te zien, zullen met ons in volle bewondering zijn voor zulk een arbeid, die nergens mooier en beter kan worden geleverd. Aan hen gaarne onze hulde. De familie van Loon zal bij de ont vangst op heden, zeer zeker getroffen zijn door deze aardig gedachte en zeldzaam uitgevoerde hulde. Het mondeling gedeelte van de najaarsexamens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres zullen op de volgende plaatsen en tijden worden afgenomen te 's Hertogenbosch, in het gebouw Casino, Papenhulst 31, op 12, 13, 14, 21, 24 en 25 dezer, 2. 3, 10 en 11 November, telkens te beginnen des v.m. 9.15 uur. De R. K. Werkliedenvereeniging heeft tegen a.s. Maandag een groot vocaal- en instrumentaal concert georga niseerd, waaraan de Harmonie der ver eeniging en het R. K. Kerkkoor van St. Jan, benevens het bekende duo Van Engelen en Didden hunne mede werking verleenen. De beide muzikale gezelschappen geven hunne mooiste nummers, waar onder de bekroonde nummers te Wychen, Schiedam en Rotterdam, terwijl onze bekende komieken het hunne er wel toe zullen bijdragen dezen avond schit terend te doen slagen. De leden en het Waalwijksche publiek kunnen dus van een zeldzamen avond verzekerd zijn, terwijl het entrée dus danig is gesteld, dat iedereen ervan kan profiteeren. Wij vestigen de aandacht van de lezeressen op achterstaande advert, be treffende de Algemeene Vergadering van den R. K. Vrouwenbond op Donderdag 12 October in de zaal van de R. K. Werkliedenvereeniging. Als spreekster treedt op mevrouw Brouns-van Besouw, met het onderwerp „Werkzaamheid en Spaarzaamheid". Een aanmoediging om deze vergade ring met deze spreekster bij te wonen zal wel overbodig zijn. A.s. Zondag wordt de R.K. Volks bibliotheek wederom geopend. Eiken Zondag na de Hoogmis tot 12'/a uur voor de Volksbibliotheek en na het Lof tot 4 uur voor de donateurs. Door de vele onophoudelijke regens zijn de landerijen bijna doorweekt. Het rooien der aardappelen en bieten gaat daardoor zeer moeilijk, maar speciaal de haver, die er nog heel wat staat, heeft zeer veel te lijden en belooft op deze wijze een groote schadepost. In den tuin van den heer Ant. v. I. werd dezer dagen een peer geplukt, die het respectabele gewicht had van ruim 6'/2 ons. Bij de trekking der le, 2e, 3e, 4e, 5e klasse van de 2le obligatie-lcenlog Rotterdamsche Landbouwbank, vielen onder het agentsehap der heeren van Well, Grootestraat en van Eyk, Station straat, wederom 92 prijzen. Nieuwe trekking der 22e leening vol gens achterstaande advertentie a.s. Woensdag. In den treinenloop is bij de winter- dienstregeling weinig verandering ge komen Op het traject 's Bosch—Lage Zwaluwe bepalen de veranderingen zich slechts tot enkele minuten latere vertrek. Een verbetering is, dat de trein no. 1144, die thans alleen 's Woensdags om 12.27 uit 's Bosch vertrekt, voortaan ook des Zaterdags loopt. De verbindingen met Amsterdam en Rotterdam zijn eveneens bijna ongewij zigd gebleven. Als afzonderlijk bijvoegsel tot Staatscrt. no. 193 is opgenomen een beschikking van den minister van Arbeid, waarin worden bekend gemaakt de bijdragen dan wel de termijnen van die bijdragen, ten behoeve van de daarin genoemde belanghebbenden ter beschik king van eveneens genoemde gemeenten te stellen ingevolge het kon. besluit van 8 Nov. 1920 no. 29 (premiebouw). Wij ontleenen er aan AlmkerkA. Monshouwer f 1230 Dongen H. P A. v. Dortmond f 1200 Drunen: A. v. d. Veer f 1000; Waspik: J. v. d. Bom f 1200. In een schrijven van den minister van Waterstaat aan de Kamers van Koophandel, wordt volgens de bladen bericht, dat Z.Exc. geen aanleiding kan vinden om aan ambtenaren bij den post en telegraafdienst vergunning tot het uitoefenen van een nevenbedrijf te weigeren, anders dan op gronden aan het dienstbelang ontleend. Verdere wei gering zou het karakter dragen van ingrijpen in het particuliere leven van de ambtenaren. Er bestaat geen wette lijke grond, waaraan de Staat het recht zou kunnen ontleenen zijne ambtenaren te beperken in het gebruik van hun vrijen tijd, welke niet voor de uitoefening van hun rijksdienst noodig is. Afge scheiden hiervan zou bovendien een verbod als bedoeld, afstuiten op practi-1 sche bezwaren, aangezien afdoende controle op de naleving van zulk een verbod niet wel mogelijk is. A.s. Zondag ten 2'/a ure beef1 wederom een plaatselijke ontmoeting plaats, n.l. W.S.C.—R.W.B. Wanneer het weer medewerkt kunnen de toe schouwers van een mooien wedstrijd ge nieten, temeer daar beide partijen zich zullen inspannen om den wedstrijd te winnen. De wedstrijd zal op br>t W.S.C.- terrein gespeeld worden. Zondag a.s. moet Quick 1 naar Tilburg voor het spelen van een Comp.- Wedstrijd tegen N O.A.D. 3 aldaar. We zullen ons aan geen voorspelling wagen, welke uitslag deze wedstrijd zal hebben, doch we geven de Quickers in overweging, willen zij kans op succes hebben, dat er dan van 't begin tot einde toe eendrachtig en hard gewerkt moet wordenwordt dit niet gedaan dan is er veel kans dat de derde uit wedstrijd in een derde nederlaag eindigt. Daar de wedstrijd om 12 uur aan vangt, vertrekt Quick bij gunstig weer om 10 uur per fiets. Quick 3 speelt een competitie-wed strijd voor de 3de klas B.V.B. tegen R W B. 3 op het Quick terrein. 8 October staan voor R.W.B. 3 competitie wedstrijden op het program ma. RWB I gaat naar W,S C. I en dit is de belangrijkste wedstrijd. Wij vertrouwen dat onze spelers van het begin tot het einde zich geheel zullen geven en met overleg en doorzicht zullen spelen. Laat U vooral niet ontmoedigenhoudt U kalm en laat steeds de scheidsrechter afwerken. R.W.B. II speelt voor den B.V.B. tegen Capelle2 op het R.W.B. terrein. R.W.B. III gaat naar Quick 3 .te Waalwijk 12 uur. R.W Bers draagt er zorg voor dat gij de R.W.B. kleuren waardig zijt. Er is over de indeeling van de 2e klas B.V.B. nogal wat te doen geweest, vooral bij R.W.B is men er slecht over te spreken. Immers het is voor een geregeld sterk elftal noodza kelijk dat er goede reserve spelers ge kweekt worden, doch dat dit in een 2e klas zal gaan, betwijfelen we sterk en zonder goede reserve's krijgt men geen goeden grondslag. De voetbalvereeniging Juliana zal dit seizoen uitkomen in de 1ste klasse B.V.B. en komt te staan tegen de vol gende vereenigingen Gudok en Achil- lis II, Noad 4 en Korvel I, alle uit TilburgWilhelmina I Kaatsheuvel, Brabantia I Waspik en Excelsior 1 Ca- pelle. Zondag a.s. begint het Compe titie-rad te draaien en ontvangt Juliana reeds als gast Excelsior uit Capelle Beide vereenigingen zijn van gelijke kracht, er wordt een spannende wed strijd verwacht, die menig voetballief hebber naar het Juliana-terrein zal doen optrekken om een kijkje te gaan nemen. Geel zwarten, Zondag van het begin tot het eind gewerkt en zorgt dat ge de puntjes in de wacht sleept. Juliana II is ingedeeld in de 3de klasse B.V.B. Daar er in dit Elftal verschillen de goede krachten schuilen en deze ploeg wel wat sterk is voor deze af deeling, zal aan den Bond worden aan gevraagd de Reserves in de Ilde klasse in te deelen, daar zij in een hoogere afdeeling thuishooren. De R.K. Voetbalvereeniging H.EC. alhier is gepromoveerd en zal dit seizoen uitkomen in de federatieve 2e klas. Alle vereenigingen welke hierin zijn ingedeeld, nl. Quick en Geel-Zwart uit 's Bosch, Tilburgia uit Tilburg, O.V.V. uit Vlijmen en V.F.C. uit Vucht zijn geduchte tegenstanders, welke voor H.E.C. geen gemakkelijk werk beloven. De eerste wedstrijd zal a.s. Zondag gespeeld worden te 's Bosch tegen het sterke, hier niet onbekende Quick. De wedstrijd vangt aan om half een. Afrit uit Waalwijk om 10'/2. Naar wij vernemen is 't speelveld van H.E.C. thans uitgebreid met het nevenliggende perceel, zoodat het thans de volle afmetingen bezit. De voetbal liefhebbers uit Waalwijk zullen dit seizoen dus van mooi voetbal kunnen genieten op 't zoo prachtig gelegen H.E.C.-veld Opstelling tegen Quick M. Verhulst, A. Trommelen, J. v. Delft, J. Verhoofstadt, J. Bergmans, Ant.v.d. Wiel, Adr. v. d. Wiel, Th. v. d. Wiel, M. Verdonk, H. de Vries, J. de Werdt. Dat het fruit en de groenten dit jaar zeer goedkoop zijn. bleek dezer dagen op de veiling te Drunen. Daar werden appelen verkocht voor 172 cent per K.G. De uien brachten zelfs maar een halve cent per K.G. op. Vrijdag 29 September werd te Tilburg eene vergadering gehouden van de commissie voor 't collectieve contract In de schoenindustrie met het bestuur van den R. K. Lederbewerkersbond. Aan een verslag daarvan in „De Schoenindustrie" ontleenen wij het volgende: De Voorzitter, de heer B.Timmermans, opent de vergadering en spreekt het volgende protest uit aan het adres van het Bestuur van den Ned R. K. Leder bewerkersbond Bij de opening dezer vergadering wensch ik op de eerste plaats ten sterkste te protesteeren tegen het bolsjewistisch hoofdartikel in de „Lederbewerker" van 15 September. Was de bespreking van heden niet gebonden aan den termijn van 1 October voor de invoering der arbeidsprestatie, was er in dit hoofdbestuur niet eenige meerderheid die nog steeds eenig heil ziet in een collectief contract met den Lederbewerkersbond en lagen de be langen der arbeiders ons niet nader aan het hart als aan dat van hun bestuur, dan zou ik als voorzitter van den R. K. Bond van Schoenfabrikanten, reeds aan onze algem. vergadering hebben voor gesteld alle relaties met den Leder bewerkersbond te verbreken. Spr. zal thans niet verder op deze quaestie ingaan en het nu bij dit protest laten, de zaak zelve is hiermede echter niet afgedaan en zal daar binnenkort scherp op worden teruggekomen. De heer Roestenberg zegt, dat hij met verwondering heeft kennisgenomen van de laatste clausule in den oproepings brief voor deze vergadering, waarin over hetgeen de Voorzitter heeft gezegd, reeds wordt gesproken, en dat hij nu ook met leedwezen kennis neemt van hetgeen de Voorzitter heeft gezegd. Wij hebben de quaestie besproken, zegt hij, en wij zijn van oordeel, dat het artikel geen aanleiding geeft om te protesteeren. Het artikel is algemeen en daar zit een waarschuwing in. Het spijt ons zeer dat het artikel verkeerd wordt opgevat, maar mocht men ons aantoonen dat het artikel ver keerd is, dan zijn wij gaarne tot rectifi catie bereid. De Voorzitter zegt, dat het de zaak niet beter maakt, dat door U niet wordt ingezien, dat er eene geheel verkeerde strekking in zit. Daaruit blijkt, dat Uwe inzichten in deze zaken niet zuiver meer zijn De heer Roestenberg zegt, dat het hem spijt dat in dat artikel iets gelezen wordt wat naar zijne meening er niet in zit. Mocht U ons aantoonen dat er bolsje wistische of verkeerde strekkingen in zitten, dan betreuren wij dat ten zeerste en zullen daarvoor zeker voldoening geven. De Voorzitter stelt thans voor om over te gaan tot behandeling der agenda en op de besproken aangelegenheid nader terug Je komen. De Voorzitter zegt, dat thans aan de orde zijn twee punten van buitengewoon belang nl. het verzoek dat is ingekomen van een lid om de loonen voor zijne fabriek tijdelijk beduidend beneden de contractloonen gued te keuren en tevens het schrijven, dat van de arbeiders organisatie is ingekomen naar aanleiding van het dezerzijds gedaan voorstel om de invoering der rationeele arbeids prestatie te verschuiven totdat de omstandigheden daarvoor gunstiger zijn. Omtrent deze beide aangelegenheden wordt door den Voorzitter en alle aan wezigen beurtelings het woord gevoerd en terwijl door de vergadering niet toe laatbaar wordt geacht, dat zoolang het contract bestaat, daarop voor een be paald lid uitzonderingen worden toe gestaan en daaromtrent overeenstemming wordt bereikt, kan echter van patroons zijde niet worden toegegeven aan de voorwaarde, door de arbeidersorganisatie gesteld, dat bij verschuiving van de invoering der praestatieregeling, ge durende den termijn van die verschui ving de loonen zouden moeten blijven, zooals zij nu als minimum gelden, dus met uitschakeling van de toepassing der glijdende loonschaal. Van patroonszijde werd voornamelijk hierop gewezen, dat de 10 pCt. ver hooging in verband met de praestatie regeling slechts een belooning is voor de verwachte grootere arbeidspraestatie en mitsdien niet het karakter heeft eener loonsverhooging, en mitsdien die be looning ook niet mag gelden als door uitstel der praestatieregeling de grond daarvoor momenteel vervalt. Dat de arbeiders reeds daarop hadden gerekend, kan geen gewicht in de schaal leggen nu de tijdsomstandigheden eene invoering der praestatieregeling absoluut verhinderen. Daar zulks van arbeiderszijde niet kon worden toegegeven, werd de ver gadering ernstig voor de vraag gesteld, of met een ongemotiveerden loonsver- hooging-dwang nog wel raadzaam zou zijn om het collectief contract langer te behouden. Door verschillende aanwezige patroons werd er op gewezen hoe in dezen tijd den drang tot loonsverlaging steeds grooter wordt, nog te meer omdat de looiers contractloos zijn en daar loonen worden betaald, ver beneden onze minima. .Van beide zijden worden de groote moeilijkheden erkend, die door de tijds omstandigheden zijn ontsttan en of schoon prijs wordt gesteld op het be houd van 't collectief contract, mag toch het behoud niet geschieden ten koste van de industrie. Door den heer Roestenberg wordt medegedeeld, dat hij in deze vergadering niet de beslissing kan nemen om de gestelde voorwaarden te laten vallen, aangezien hij daarover de afdeelingen moet hooren. Zijn bestuur zal daartoe onmiddellijk overgaan en de toezegging wordt ge daan, dat vóór 14 October a.s. het antwoord zal worden gegeven. Bij accoord-krijgen over de tijdelijke uitschakeling der praestatieregeling zal dit dan worden geacht te geschieden met ingang van 1 October 1922. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. SPRANG. A.s. Zondag des nam 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Mühlnikel van Waalwijk. Onze voetbalvereeniging S.V.V. II gaat a.s. Zondag naar Waalwijk om tegen R W.B. 111 eene Competitiewedstrijd te spelen voor den B.V.B. Vergadering der „Afd. Sprang" van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" op a.s. Zaterdag des avonds ten 8 uur in het gebouw van den Chr. Volksbond. Algemeene Vergadering van den «Chr. Volksbond" alhier op a.s. Maan dag 9 October des avonds 7 uur. Agenda Opening. Ingekomen stukken, Jaar verslagen Secretaris en Penningmeester, Bespreking lectuur en spelen voor de ontspanningszaal, Bespreking eventueele voorstellen afgevaardigden, Bespreking voorstel Secretaris Mannenkoor, Onder werp door den heer G. J. van Willigen- burg getiteld: „Babels Torenbouw", Varia, Sluiting. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier Candidaat Severijn van Dordrecht. In aansluiting op het verslag van de vergadering der A.R. Kiesvereeniging alhier, in ons blad van j 1. Woensdag, ontleenen wij nog het volgende aan het onderwerp van den heer W. Helmsing, getiteld„De Fransche Revolutie". Dit onderwerp werd door spr. be handeld, ook in verband met deze eeuw. Spr. begon met aan te toonen waaruit de Fransche Revolutie voortkwam. De toestanden aan het Fransche hof waren onhoudbaar. Er heerschte onder Lodewijk XVI een geweldige verkwisting Ook waren de maatschappelijke toe standen niet in orde, wat aanleiding gaf dat het Parijsche gepeupel tot straat revolutie overging, welke zoover ging dat de Parijsche gevangenis door hen werd opengebroken. De koning, die Parijs reeds eenigen tijd.als woonplaats had verlaten, werd spoedig gedwongen terug te keerendan zou meende men, de rust spoedig wederkeeren. Doch de koning was niet bij machte de revolutie in goede banen te leiden, zoodat de oproerige elementen de over hand bleven behouden, wat hiertoe leidde, dat het Koningspaar spoedig op het schavot werd gebracht. De ware aard der revolutie is, zegt spr., moord en godsdiensthaat, waarom eene revolutie nu nog dezelfde gevolgen zou hebben als toen. Het wezen der menschen moet eerst veranderd worden, en dan pas veranderen hun daden. Wij zijn niet alleen Anti-Revolutionnair, omdat wij tegen revolutie zijn en hare uitspattingen, maar omdat wij tegen de beginselen in het wezen der revolutie zijn. Spr. toont hierbij nog aan het verschil tusschen Anti- en Contra-revolutionnair. De contra-revolutionniren zijn wel tegen de uitspattingen der revolutie maar niet tegen het beginsel en het wezen. Spr. eindigt met te zeggen, dat wij altijd tegen de revolutiebeginselen het evangelie moeten blijven stellen. VRIJH.-CAPELLE. Geref. Kerk. Zon dag a.s. zal er 's morgens half tien en 's middags half drie leesdienst zijn. In verschillende gezinnen heerscht weer de influenza. Tot op heden is deze evenwel niet kwaadaardig. Op meerdere plaatsen ligt het na gras voor den oogst geheel in het water zoodat hiervan wel weinig terecht zal komen en voor de boeren weer een flinke schadepost beteekent. CAPELLE. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank aan het hulppostkantoor alhier ingelegd f 3330.26 en terugbetaald f 2681.86. Het aantal inlagen bedroeg 42, dat der terug betalingen 23. Er werden 77 telegram men behandeld, waarvan 35 verzonden en 42 ontvangen, terwijl 179 telefoon- gesprekken gevoerd werden, waaronder 31 celgesprekken, benevens 4 telefoon- oproepberichten. Onze dorpsgenoot dhr. J. A. de Bas, slaagde dezer dagen aan de Veeartsenij- kundige Hoogeschool voor het examen van dierenarts. Geslaagde en familie proficiat. I ALLEEN - PGIJtOUB 60 cm BUCUMMfle De Echo vin het Men. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN cnrstniirrE du EXAMonrefuovBi/H». «MCJUPElOOfflEID.OrtBU/T EN CEJAAfittff»

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9