Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville. m Gemeenteraad EERSTE BLAD. FÉÜILLETOM „NOORD-BRABAND" NUMMER 81 WOENSDAG 11 OCTOBER 1922. 45e JAARGANG Uitgatb: WAALWIJKSCHE STOOM DRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2>it nummer bestaat uit Twee Bladen. van nDe Echo van het Zuiden 156) (^p^WAALWU K. /TjrnïFJ DOOD ERVARING STERK, Liassiriilsrkr Courant. Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclame* 40 cent per regel. By contract flink rabat Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons beult zijn. DRONGELEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 6 October des middags 4 uur (oude tijd). Voorzitter Edefachtb. heer Brune. Ongeveer kwart over vier opent de Voor zitter de vergadering; afwezig zijn de hee- ren Treffers en Vos. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 6000 ten behoeve van het electriciteitsbedrjjf. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1921. De heer Nieuwkoop deelt namens de com missie mede dat de rekening in orde is be vonden. Aan de hand echter van deze reke ning wil de commissie een vraag stellen nl. aan de P. N. E. M. is een bedrag van 944.87 betaald en nu kan de commissie niet vinden waarvoor dit bedrag precies is. Is dit voor afname van stroom of straat verlichting ofwel zit in dit bedrag ook eeni- ge leverantie in. Als het voor afname van stroom alleen is, dan lijkt het der Commis sie beduidend hoog vooral omdat het jnaar voor een paar maanden is geweest. Voorzitter. Dit bedrag is hoog en deze post is dan ook geweldig tegengevalleu en in elke gemeente is deze post tegengevallen. In Genderen heeft dit een kleine duizend gulden gekost en zooals men kan begrypen, heeft men daar ook versteld gestaan. Nu is het waar dat er ook wat stroomverlies bij is, maar in ieder geval geef ik toe dat het een groote tegenvaller is. Nieuwkoop. Daar moet wel veel stroom verlies inzitten, want er is hoogstens maar 2maand straatverlichting geweest. Voorzitter. Dat is zoo, maar toen is er wat veel gebruikt want men ging toen van het standpunt uit dat men anders toch had moeten betalen want zooals men weet moe ten wij een bepaald aantal K. W. uren af nemen. NEGEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Jacques Gérard had zyn antwoord gereed. „Ja, die gedachte zou by hen kunnen op komen, zoo er sprake was van eene mis daad." „En waarvan is hier dan sprake?" „Eenvoudig van toeval, dat den dood ten gevolge heeft." „Ta, taDat is spoedig gezegdDe gerechtigheid is steeds, vol argwaanEn begint zy iets te mistrouwen, dan volgt er een onderzoek, zoo krachtig en zoo scherp ingesteld, dat de waarheid gewoonlyk schit terend voor den dag komtJa, ja, wat gy daar oppert, is gevaariyk, zeer gevaar- lyk „Dan wilt gy niets wagen voor my?" „Ik aarzel. Geen enkel vernuftig middel lach) my toe. Wat gy my zegt, staat geiyk met het nemen van een sneltrein naar het schavot „Ik weet het wel, het gevaar is niet weg te cy'feren, doch wat het ook kosten moge moeten wy ons 't ongeluk weten af te wen den, dat ons dreigend boven 't hoofd hangt. Myn ondergang zou ook de uwe zyn. Waar toch zoudt gy dan nog uwe renten halen?" „Kom, komGeen dwaasheden, als ik u verzoeken mag. Armoede en ellende zyn my voortaan ondraaglyk geworden! Moest ik myn dagelyksch brood verdienen, dan zou ik van honger omkomen!" „Waag dan alles voor my en voor u! Zyt gy bereid?" „Wy zullen zien. Hebt gy geen andere in- Nu wy echter weten dat het zoo'n dure geschiedenis is, heb ik last gegeven de meeste zuinigheid ln acht te nemen. De lantaarns mogen niet te vroeg aangemaakt worden en moeten om half tien weer uit gedraaid worden. Die maatregel moeten wy wel nemen, wil men althans voorkomen dat het wat al te veel in de papieren loopt. Nieuwkoop. Het zou ons spyten als het werkelyk al te veel zou gaan kosten want ontegenzeggeiyk voorziet de straatverlich ting in een lang gevoelde behoefte. Voorzitter. Voortaan wordt het goedkoo- per want nu is de prys geen 60 cent meer doch 40 en dat gaat ook direct veel schelen. Nieuwkoop. De Commissie stelt verder voor de rekening onveranderd vast te stel len zooals deze door Burg. en Weth. is aan geboden. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 3. Aanbieding Rekening Burgeriyk Arm bestuur 1921. De ontvangsten bedragen 4454.39 en de uitgaven 2660.75$ zoodat de rekening sluit met een batig slot van 1793.63$. Voorzitter. Ik stel voor deze Rekening in handen te stellen van de Commissie van onderzoek die de gemeenterekening heeft onderzocht. 4. Wyziging besluit aangaan geldleening. De Voorzitter zegt, zoodra deze en de gemeente Genderen besloten hadden een geldleening aan te gaan, in verbinding te zyn getreden met de Ryksverzekeringsbank om daar de bedragen efPhals een vorig jaar geleend t% krygen. Echter bleek dat ditmaal geen geld ter leen kon worden gegeven wyi de Ryksverzekeringsbank maar een zeker percentage van haar geld mag leenen en dat percentage is al aanmerkeiyk overschreden. Vandaar, zegt spr„ heb ik me in verbin ding gesteld met de Rykspostspaarbank doch daar was het 't zelfde liedje. Vandaar stelde ik me in verbinding met de pensioen raad in den Haag doch deze had heelemaal geen beschikking over voldoende geld en toen kwam ik eindeiyk terecht by de Bank voor de Nederl. Gemeenten. Daar kan men 6000 leenen tegen een reüte van 6$% met een koers van 96. Daaruit vloeit vanzelf voort dat het raads besluit zou moeten worden gewyzigd want dat luidt dat ten- hoogste voor G% kan wor den geleend en juist daarom is dit punt op lichtingen over Jeanne Fortier dan die gy my zooeven verschaft hebt?" „Neen anders niets. Zy is brooddraagster en wordt Lise Perrin genoemd. Zy heeft hare dochter weergevonden. En deze woont wellicht by haar. Meer weet ik er niet van." „En weet gy den naam der bakkery niet, die haar werk verschaft?" Paul Harmant schudde het hoofd op ont kennende wyze. „Welaan, dan zal ik my nadere inlichtin gen trachten te verschaffen." „Gy gaat dan aan het werk?" „Ik moet wel." „Maar denk er wel aanGeen moord nu Geen mes of revolver „Wees gerust, gy zult slechts hooren van een toeval, een droevig toeval, met ramp spoedige gevolgenIk hoop, dat ik ook ditmaal u wel zal weten te helpenKyk dan wat vroolyker uit de oogen en eet en drink zooals 't een gezond persoon betaamt." Om te toonen dat hy vryer van geest werd, stak Ovidius aan Harmant zyn glas toe, die het tot den rand met edelen Bour- goguewyn vulde. Het oogenblik van scheiden naderde. „Eendracht maakt macht," sprak Ovidius, maar 't geld is nog heel wat machtiger dan eendrachtHebt gy siyk der aarde by u, neef?" Paul Harmant haalde zyn portefeuille uit den zak, nam er verscheidene bankbrief jes uit, die hy zyn medeplichtige aanreikte. Soliveau borg deze briefjes met zorg op. „Hebben wy thans nog iets te verhande len?" vroeg hy. ,-,Neen." „Dan is het nu niet meer noodig, dat wy naar myne woning gaan, zooals gy van plan waart, toen gy my een uur geleden aan- spraaktBetaal de rekening en laat er dit kistje sigaren byvoégen, dat gy my aanbiedt, of dat ik my aanbied, om my beter uit te drukken, op uwe kosten! Zy zyn keurigEn wat een prachtig étiquet hebben deze Moralèz! Ik keer naar "huis terug om een plan te beramen." De ellendeling drukte de hand van zyn niet minder ellendigeu medeplichtige en vertrok." Zooals men het aooeven gehoord heeft, had Ovidius zich nogmaals geheel ter be de agenda geplaatst. Intusschen hebben ook andere heeren van het Dag. Bestuur geïn formeerd met het resultaat dat een aan bieding is ingekomen van de firma W. Tim mermans en Zn. te Waalwyk. Deze firma heeft het bedrag aangeboden tegen 6% en dan behoeft de eerste 5 jaar niets te wor den afgelost. En als een groote verrassing kan nog wor den medegedeeld dat door een particulier een aanbieding is gedaan het geld te zul len leenen tegen 5$ maar met het recht de leening op te zeggen wanneer hy wil, natuurlijk met drie maanden opzegging. Deze aanbieding is my zoo juist mede gedeeld, zoodat Burg. en Weth. daarover dus nog niet hebben kunnen confereereu. Nieuwkoop. Het wil my voorkomen dat aan de laatste aanbieding de voorkeur moet worden gegeven ofschoon die niet zoo vast is als die van de firma Timmermans. Er is echter geen bezwaar om op het voorstel in te gaan van dien particulier, want wy leven in 'n tyd dat alles de dalende richting ingaat. Stel dat de particulier de leening opzegt, dan is het byna zeker dat wy dan weer kunnen leenen tegen dit be drag. Het is byna zeker dat wy tegen dat- CTTTtt' -xunvTT-rr-. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKEfcffc OP HET LEVEN schiking van Jacques Gérard gesteld. Hy vertrouwde in diens geluksster en liy ging uit van de gedachte, dat hoe grooter en talryker de misdaden werden die beiden vereenigden, het hem ook des te gemakke- lyker zyn zou den baas te spelen over den millionair en over diens beurs te beschik ken. Ovidius hield van sombere samenspannin gen, welke hem de melodrama's in herinne ring brachten die hy in zyne jeugd in de schouwburgen had verslonden. Zoodra hy thuis was gekomen ontkleedde hy zich en ging te bed, niet om te slapen, maar om na te denken. „Geen moorddacht hy. „Ik ben ook vol komen van hetzelfde gevoelen, maar 't is moeilyker een toeval voor te bereiden, dat den dood tengevolge heeft dan het mes tusscheu twee schouders in te steken. En bovendien moeten de omstandigheden zich er toe leenen." „Hoe behendig ik ook ben en die be hendigheid geef ik niet voor eene kleinigheid weg, toch heb ik een groote domheid be gaan, daar ik die dwaze gans, Amanda, de gelegenheid heb gegeven my te verdenken." „Heden moet ik meer verstand, meer voorzichtigheid aan den dag leggen en haas tig handelen, want het gevaar dreigt." „Vooreerst moet ik de woning kennen der brooddraagster. Daarvoor zal ik morgen uitgaan, en daar Jeanne Fortier hare doch ter weergevonden heeft, zal ik wellicht slagen op de Bourboukade by Lucia, maar ik zal my van het hoofd tot de voeten moe ten verkleeden ten einde niet herkend te worden. Gelukkig heb ik meer dan een pees op myn boog en ik zal my wel naar de om standigheden weten te gedragen." Deze en andere overdenkingen van dien aard hielden Ovidius een ruim gedeelte van den nacht wakker. Om drie uur des morgens sprong hy uit zyn bed, stak een kaars aan, doorsnuffelde een koffer, waaruit hy een versleten, op vele plaatsen hersteld en geheel verschoten werkmanspak te voorschyn haalde, dat hy aandeed. De mouwen van zyn kiel stroopte hy tót de ellebogen omhoog, kleurde de wangen een weinig rood, de rimpels om de oogen met roetzwart en de hoeken aan bei de zijden van den mond met een vet pot- zelfde percentage kunnen leenen. De heer Vos komt ter vergadering. De heer Nieuwkoop wyst er nog op dat 't al vast een voordeel is om op het voorstel van den particulier in te gaan, immers het is reeds zeker dat men het voor een halve cent minder heeft. Voorzitter. In zekeren zin ben ik het vol komen met u eens. Vooraf wil ik er uitdruk- keiyk op wyzen dat ik, wat ik nu ga zeg gen, niet doe om eenigen indruk te maken, absoluut niet. Ik zeg ook, misschien zal de rentestandaard in de naaste toekomst lager worden. De heer Nieuwkoop zegt dit posi tief. De banken, ik heb er nu nog al eens naar geinformeerd. geven dit nog niet te denken en wordt de toestand in Europa wat beter, wat wy allen toch van harte wen- schen en de handel heeft dan weer geld noo dig, dan zal m.i. de rentestandaard niet lager worden. Niets zal dan den particulier verhinderen om de leening met een opzeg- gingstermyn van drie maanden, op te zeg gen. Daar dient men rekening mee te hou den. Nieuwkoop. Wat u daar zegt is allemaal wel juist maar als de zaken wat gaan op leven, dan is het nog niet zeker dat dit van eenigen invloed zal zyn op de vaste lee ningen. Die twee manieren van geld leenen houden niet zooveel verband met elkaar. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten de geldleening aan te gaan tegen een rente van 5$%. 5. Wyziging verordening op den keurings dienst van vee en vleesch. De Voorzitter wyst er op~üfit de veror dening zooals deze in een vorige vergade ring is vastgesteld, by Ged. Staten eenige bedenkingen heeft ontmoet, de meeste van technisclien aard. Het gevolg hiervan is dat de Commissie en de burgemeesters van de aangesloten gemeenten nog eens vergaderd heeft en 'tenslotte heeft men toen algemeen aange nomen dat hier het keurloon niet hoogcr mag zyn dan in andere districten b.v. Alm- kerk en Waalwyk en Vught, waarby Viy- men is aangesloten. De Commissie is daarop aan het inlichtin gen gaan inwinnen en alles gaan berekenen. De Ryksontvanger, die weet hoeveel vee er gslaclit wordt, heeft de cyfers gegeven en toen dat alles eens goed ls bekeken, toen is gebleken dat er heel wat. plannen moesten lood. De man zette een lage platte pet op, waarvan hy de klep over de oogen haalde, nam een linnen zak van vry groote afmetin gen onder den arm, voorzag zich van een klein buigbaar stokje, waarin hy aan de emie zyde een kromgebogen spyker beves tigde om zich zoo het bekende werktuig te verschaffen van de voddenrapers in de straten der groote stad. Zoo verliet hy zyne woning en richtte zich naar de Bourbonkade. Terwyl de man door de straten liep dacht hy „De brooddraagsters gaan vroeg aan het werk. Ik zal Jeanne zien te ontdekken by het verlaten harer woning. Ik ken huar wel niet, doch 't kostuum zal de draagster wel verraden." Weldra had hy 't eiland St. Louis bereikt en den scliyn aannemend alsof hy met zyn stokje een hoop straatvuil doorzocht, hield hy het oog gevestigd op het huis dat no. 9 droeg. Niettegenstaande Jeanne in een zeer ha- chelyken toestand verkeerde, vergat zy hare bezigheden niet, maar kweet zich daar van steeds met eene voorbeeldige regelma tigheid. Om half zes moest zy in de bakkery zyn om de bestellingen van daags te voren op te nemen en hare manden in gereedheid te brengen. En terwyl deze gevuld werden, begaf zy zicli met de overige draagsters van het huis en in gezelschap tevens van die uit de buurt naar het lokaal, dat tot op schrift hadIn 't Itendez-vous der Bakkers, waar dezen een tas koffie met melk gebruik ten, anderen een glas witten wyu. Ook ge beurde het wel dat men iemand een glaasje brandewyn zag naar binnen wippen. Jeanne, die door duizend angsten bevan gen was, zou zich wel aan dit gebruik ont trokken hebben, zoo dit mogeiyk ware ge weest, doch dan zou men haar met ontevre den oogen als een wilde hebben aangezien. zy moest zich dan wel voegen naar de gebruiken van het ambacht en bewyzen van kameraadschap geven. Om tegen half zes in de bakkery te zyn, moest Jeanne om vyf uur van de Bourbon kade vertrekken; zy had dan ook de ge woonte tegen vier uur op te staan en hare kamer eerst in orde te brengen. achterwege biyven. Allereerst werd toen de hulpkeurmeester geschrapt, toen bleek dat men er nog niet kou komen, is gezegd dat in Heusden dan maar geen laboratorium en een slachtlokaal moest worden gebouwd en getracht moest worden dat de keuring kan geschieden in 's Bosch of Waalwijk. Na ingewonnen informaties bleek dat men in Waalwijk, waar men tegen vergoeding van de kosten, de dieren wil keuren, het best terecht kan. Vervolgens .wyst de Voorzitter er nog op dat door Ged. Staten wordt aangedrongen om nog een wyziging aan te brengen. Deze wyziging raakt z.i. kant noch wal. Hy zal de wyziging er op verzoek inbrengen om de zaak niet langer tegen te houden doch hot zal in de practyk biyken dat die nooit kan worden uitgevoerd. Vervolgens wyst hy op de wenscheiyk- heid van het uithalleu en dat dit in deze streek kan biyven bestaan. 6. Vaststelling kohier straatbelasting. Wordtb esloten aan te houden tot eene volgende vergadering. 7. Vaststelling termyn voor landbouw- verlof voor leerplichtige kinderen. De Voorzitter merkt op dat door de nieuwe bepalingen van de onderwyswet het hoofd der school geen landbouwverlof meer kan verleeuen tenzy daardoor door den raad een termyn is vastgesteld. Hy geeft in overweging dezen tyd te bepalen van 1 tot 14 Juni en van 1529 September juist zooals dit is in Genderen en Meeuwen. Meer mag niet worden gegeven. Van Gammeren. Moet dat per sé in twee keer worden genomen. Voorzitter. Neen, dat kan men doen als men wil. Van Gammeren. Dan zou ik het zoo rege len dat ze met het aardappelen, pooten ook een dag of acht verlof kunnen krygen en dan kunnen ze by het bessenplukken ook mee helpen. Voorzitter. Ik zou het landbouwverlof zooveel inogeiyk beperken want het werkt storend op het onderwy». Daarom geef ik in overweging niet meer aan dien tyd te tornen want twee van die tydvakken brengt al genoeg wanorde in de school. Van Gammeren. Dat is er wel aan. Voorzitter. Al zou men dat er nog by be palen, dan nog zal u zien dat er menschen zullen zyn die zeggen dat het niet goed is. Het sloeg vyf uur. De deur van no. 9 werd geopend en de weduwe van Pierre Fortier trad buiten. Op dit oogenblik doorzocht Ovidius een vuilnishoop, die tegenover de woning lag en om de rol van voddenraper volkomen te vervullen, wierp hy, stukje voor stukje in zjjn zak, die hy met zyn haak voor den dag bracht. Iiy verhief het hoofd. De dag brak aan. By den eersten oogopslag herkende hy de traditioneele schort der brooddraagsters vpn Parys. „Dat moet zy zyn," dacht Ovidius. „Dat treft." Jeanne liep in gedachten verdiept met haastigen tred voort. Ovidius volgde haar, terwyi hy hier en daar by een vuilnishoop even stil stond. Jeanne kon niet veronderstellen, dat de voddenraper, dien zy ontmoet had by het verlaten harer woning, haar op de hielen zat. Ovidius zorgde wel zyn wild niet uit het oog te verliezen. Dat was trouwens op dat uur, wanneer de straten nog schier ledig zyn, niet tnoeiiyk. Jeanne bereikte de bakkery op het oogen blik dat Ovidius den hoek omsloeg van de Dauphinestraat en de kade der Augustynen. Zy stonden hoogstens vyf en twintig pas van elkander. „Ziedaar dan de bakkery," dacht hy, „waarvoor z.y werkzaam is. Maar zou die brooddraagster wel de persoon zyn, naar welke ik zoek? Het tegenovergestelde zou my zeer verwonderen. Het zou toch zonder ling zgn, dat nog eene andere brooddraag ster juist hetzelfde huis bewoonde." Ovidius ging de Dauphinestraat in tot tegenover de bakkery-Lebret. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1