De Portierster van Alfortville TWEEDE BLAD. Buitenland. FEUILLETON Binnenland. F R E C OS ZENUWTABLETTEN. F R E C OS HOOFDPIJNTABLETTEN. Gemengd Nieuws. NUMMER 82. ZATERDAG 14 OCT. 1922. 45e Jaargang. Mco kan herademen» mits men geen Griek zij, want »Moedania« Is een feit geworden. Toen generaal Harrington In de gaten kreeg, dat de conventie wel geteekend zou worden, hield hij nog net even een toespraakje, waarmee hij zeggen wilde »De Kemalisten moeten niet ge- looven, dat wij, Engelschen, bang zijn. Wij zijn voor de heele wereld niet be vreesd, want Engeland heeft veel dappere soldaten, veel groote schepen en ka nonnen om van om te vallen en zwer men vliegtaigen, zoo dicht dat, als ze alle tegelijk in de lucht zijn, de zon niet meer te zien Is. >Ja, ja,zeide Ismed, >dat is wel ge wichtig en het maakt beslist 'n grooten indruk op mij. Maar als wij de conventie onderteekenen, staat u dan borg voor de uitvoering der bepalingeo?4 Hij doelde daarmee op een eventueele onwilligheid van de Grieken. Harrington gaf de ver zekering, de Grieken, zacht of hard, te zullen dwingen. De Grieksche delegatie, ondervraagd aan boord van den Engelschen kruiser >Iron Duke«. of zij de conventie van Moedania zou teekenen, zeideiNeen, want wij hebben slechts machtiging om gunstiger voorwaarden teonderteekenen* Toen bleek, dat men te Athene van Oost-Thracië nog graag een klein stukje wilde zien te behouden: Dimó\ica. Dlmótlca Is het Marltza-gebled, pal ten Zuiden van Adrlanopelwie Dlmó tlca heeft, kan Adrlanopel steeds be- drelgen- Verder hadden de Grieken nog op hun bescheiden geworden verlanglijstje staanAmnestie voor Grieken in Oost- Thracië en Kleln-Azië, en uilwisseling van krijgsgevangenen. Dit laatste gespartel der Grieken kan men beschouwen als een noodelooze vertraging der onderteekenlng, want een leder in bet Nabije Oosten beschouwt den wapenstilstand met al den aankleve van dien een voldongen feit. Te Kon- stantinopel tenminste hebben duizenden Christenen (meest van Grieksche origine) hun boeltje gepakt en verlaten den Gou den Hoorn voor een denkboeldig-veiliger plaats. Als de bepalingen der overeen komst van Moedania gestrengelijk wor den nagekomen, dan is er op den lsten Nov. a.s. geen Griek meer te bekennen in Oost-Thracië en wappert de Halve Maan langs de Marltza. Generaal Vlacopoelos, die eergisteren nog manhaftig beweerde, dat hij In Thraclë zat om het vechtender wijze te behouden voor Griekenland, heeft daar mee misschien z'n laatste branie ver speeld, want zijn troepen zijn gisteren aan het muiten geslagen en gedragen zich erg bolsjewistisch. Het zijn Griekenland en de Grieken, die het onaangenaamste loodje leggen in het Nabije Oosten. Als men Rusland en de Kleine En tente kalm weet te houden, bestaat er veel kans dat, waar voorloopig de Ke- malistische troepen geen Europeesch grondgebied zullen betreden, men het van ,J)e Echo van het Zulder' 157). nieuwe jaar zonder oorlog ingaat. Te Koastantinopel, Londen, Parijs en Rome 19 men buitengewoon in zijn schik met den afloop van >Moedania«, hier zus, daar zoo. Het voornaamste staartje van >Moedanla< beleeft Engeland, waar de blnnenlandsche politieke strijd hevi ger is ontbrand dan ooit te voren. Bijna geen blad, of het heeft in zijn vrees voor een falikanten afloop van Moedania en voor het onrustbarende troepenge- manoeuvreer van Ismed, onder de oogen der gedelegeerden ter conferentie, ge- eischf, dat Lloyd George zijn congé moest nemen. Maar de oude rot schijnt er niet aan te denken, vooral niet, nu de gebeurtenissen met hem-mee zijn. Hij en zijn makkers trekken er op uit om groote redevoeringen te houden, waarin de politiek der laatste dagen verdedigd zal worden. Hij zelf heeft een liberaal centrum gekozen, Manchester en zijn vrienden Chamberlain en Winston Churchill nemea Birmingham en Dundee voor hun rekening. Men is van Lloyd George gewend, dat hij zijn hulk hangt naar den wind en het zal niemand ver bazen, als hij de banden met de con servatieven wat losser gaat maken. Het kan misschien aardig zijn, na te gaan, of hij 'm dat even handig lapt, als de beantwoording van de booze sowjet-nota, waarin niets meer of minder dan met den vul9t toegang tot de ko mende vredesconferentie geëischt werd en geklaagd, dat de Engelschen de zee engten hadden geblokkeerd: >Wij zijn grootelijks verwonderd, dat men te Mos kou 9preekt van een blokkade door de Engelschen van de zeeëngten, daar elk schip riistlg zijn gang kan gaan, mits het maar neutraal z^«, maar over de rekbaarheid van het woord neutraal4 verder geen kik. Volgens den correspondent van Dally News te Miiaan zal bij gelegenheid van het bezoek, dat het Itallaansche koninklijke paar than9 aan 't Belgische hof brengt, de verloving van den Bel gischen kroonprins met Pilnses Jolande van Italië officieel bekend gemaakt wor den. Aan de huwelijksplechtigheid van den ex-keizer zullen, nadat in de familie Hohenzollern overeenstemming is ver kregen, alle zonen en de dochter van den bruidengom deelnemen. Ook de voormalige kroonprinses zal daartoe met haar kinderen naar Doorn overko men. Voorts heeft een aantal aan de familie bevriende Duitsche ex-vorsten hun deelneming aan de plechtigheid toegezegd. Op den bruiloftsdag zal de ex-keizer verschillende liefdadige instellingen te Doorn en te Potsdam bedenken. Zooals bekend is op 29 Septem ber 1922 ontvreemd te Kerkrade een bedrag, groot 37.000 gulden, bestaande uit Ned. Bankbiljetten van f300 en f 100, n.l. 2 van f300, 24 van f 100, 100 van f40, 520 van f25 en 1550 van f 10. De nummers van de bankbiljetten van f 300 zijn als volgtA. C no. 038940 en A. D. no. 045709. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Per koker 60 Cent. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid. Per koker 45 Cent. Binnen 10 min. verlichting der hevigste Hoofdpijn. Verkrijgbaar bij Drogisterij „DE TOKO", Waalwijk en GEZ. WAGEMAKERS, Kaatsheuvel. 22468 De nummers der 24 bankbiljetten van f 100 zijn als volgtB. N. no. 039469, B. O. no. 619972, A M. no. 963864, B. H. no. 019095, B. D. no 029353, B. K. no. 063310, A. K. no. 052557, A. K. no. 067798, A. Z. no. 026181. B. R. N. no. 036600, B. K. no 049659, A. N no 050020, B P. no. 026897, A. no. 057656, B. J. no. 065808, B. N. no. 075652, B. O. no. 022768, B. L. no. 0062o5, A. C. no. 089466, B. N. no. 091972, B. M. no. 078621, A. K. no. 078927, B. O.no. 043725, B. no. 031691. De overige nummers der bankbiljetten zijn onbekend. De commissaris van politie te Kerkrade verzoekt inbeslagne ming van het vermiste geld, alsmede aanhouding en voorgeleiding van de onbekende dadersbovendien telegra fisch bericht wanneer omtrent boven staande iets mocht blijken. Aanbeveling zou het verdienen de banken omtrent vorenstaande nummers in kennis te stellen. Het Maandblad van den Neder landschen Bond van Werkgeversvere nigingen ia het heereukleedingbedrijf brengt onderstaand staaltje, dat een beeld geeft van de tegenwoordige gelds waarde bij onze oostelijke buren. Men kon koopen Voor Mark Voosheen Thans ÏOOO 20 costuums 1 vest. 900 1 piano 1 paar kinder schoenen. 800 100 mestganzen 1 boerenhoed. 700 5 K G. zilver 5 K.G. lood. 600 1 motorfiets 1 K.G. katoen. 500 1 woulnglnricht. 2 paar wollen kousen. 400 1 koe 2 pond boter. 300 1 wagon aard- 1 dozijn eieren, appelen 200 1 badreis van 1 keer over een maand nachten. 100 1 naaimachine nog geen klosje garen. 75 1 roeiboot 1 boordje. 50 1 zijden japan 1 zakdoek. 10 1 voorraad 1 potlood, brandhout 5 1 nikkel horloge 1 pakje naalden 4 1 kistje 9lgaren 2 sigaretten. 3 5 manden l'|2 doos briketten lucifers. 1 1 middagmaal 1 spijker. »Maasbode«. Het wetsontwerp ter voorkoming van versnippering van scholen, waarvan we dezer dagen melding maakten* blijkt, naar ons is gebleken, nog meer te be helzen. B$ de aanvrage om de medewerking van de gemeente, zal moeten worden overgelegd een verklaring, waaruit blijkt, dat de school zal worden bezocht In gemeenten met meer dan 100.000 Inwoners door 200 of 75 leerlingen resp. voor G. L. O. en U. L- O.!n gemeenten van 50.000100.000 re3p. 170 en 54; vaa 20.000—50.000 resp. De Kroon kan deze getallen in ver band met de dichtheid der bevolking hetzij hooger hetzij lager stellen en In gemeenten beneden de 5000 stellen resp. op 25 en 18. De Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven, de Credietvereenlging De Hanzebatsk te 's Hertogenbosch en de Nederlandsche Landbouwbank te Am sterdam berichten, dat zij te hunne kan toren, bijkantoren enz. de inschrijving openstellen op een 6lja pCc. obllgatle- leenlng groot f 2.500000 nominaal ten laste van de gemeente's Hertogenboscb, in coupures van f 1000 en f 500 en wel op 18 October 1922 tegen den koers van 98 pCt. De commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft aan de bij het conflict in de sigarennijverheid betrok ken partijen zijn bemiddeling aangebo den. Hij denkt zich de bemiddeling zoodanig, dat de organisaties hem alle noodige gegevens zullen verstrekken ter beoordeeling van het geschil, waarna uiterlijk aan het eind van deze maand een bemiddelingsadvies zal volgen. De commissaris neemt aan, dat bij aan vaarding van zijn bemiddelingsvoorstel de strijd wordt opgeschort en op de thans geldende arbeidsvoorwaarden tot 30 dezer zal worden voortgewerkt. De commissaris heeft het plan tot bemiddeling opgevat, omdat hij het uitbreken van economische conflicten in dezen tijd ten zeerste betreurt en de strijd in de sigarennijverheid, welke tak van industrie een zoo belangrijke plaats in Noord-Brabant inneemt, zijn bijzondere aandacht heeft. De Ned. R. K. Tabaksbewerkers- bond heeft het bemiddelingsaanbod van den Commissaris der Koningin in N.-Br. inzake het conflict in de sigarenindustrie aanvaard. De werkgeversorganisaties in de tabaksindustrie zullen gezamenlijk haar houding bepalen. In de gisteren gehouden algemeene vergadering der thans circa 350 leden tellende R K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Den Bosch werd onder staande motie met algemeene stemmen aangenomen en besloten ze ter kennis te brengen van Regeering en Pers. De R. K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Den Bosch, in vergadering bijeen te Tilburg op 10 October 1922, gezien de steeds grootere moeilijkheden, waarin een zeer groot deel onzer nijver heid zich tengevolge der steeds toe nemende valutaconcurrentie bevindt, betreurt de passieve houding der Re geering ten aanzien van de met zooveel aandrang en zoo herhaaldelijk gevraagde hulpverleening aan de industrie, wijst op de noodlottige onzekerheid, die hier uit is ontstaan, en verzoekt de Regeering met klem thans onverwijld haar stand punt in deze voor onze nijverheid zoo gewichtige aangelegenheid te bepalen. Over het ongeluk aan de Poppe iasschen Oldeza&l en Benthelm, wordt aan het >Hbl.' nog het volgende ge meld De ontploffing van de 50 kisten knalkurken geschiedde juist, toen de auto zou vertrekken en de visitatie, verricht door den om het leven gekomen kommies Van Tilburg, was geëindigd. Het vree9elt)k verminkte lijk van den 19-jarlgon chauffeur J. Oude Stegge uit Oldenzaal, werd een 50 M. ver wegge slingerd de kommies, wlen9 schedel door een stuk van de vernielde auto gedeeltelijk verbrijzeld werd, een 10-tal meters. Stukken van de kisten en van de auto werden op 300 a 400 M. terug gevonden. Toen de ontploffing plaats had, be vond zich de kommies-ontvanger Bos met zijn vrouw en zijn zoon in het douanekantoor. Alle drie werden ge wond door stukken van het vernielde kantoorde vrouw ernstig aan borst en buik. Haar toestand is echter niet zeer gevaarlijk. Een dochter van den heer B. die zich achter het woonhuis bevond, bleef ongedeerd. Het rijksgebouw, be staande uit kantoor en drie woningen voor de ambtenaren, werd geheel ge ruïneerd. De zending was afkomstig uit Düssel- doif en tot Benthelm per trein vervoerd. Daar de Nederlandsche spoorwegen ze niet mochten vervoeren nam de expe- ditle-firma Blekmann Co., te Olden zaal het transport naar Amelo op zich per auto, waarmee W. Oude Stegge, broeder van den verongelukten chauf feur, belast werd. Ia voorgaande weken moeten ook reed9 een tweetal ladingen knalkurken op dezelfde wijze naar Amelo zijn overgebracht. Van ingelichte zijde vernemen we, dat deze kurken een gering kwantum van een zeer gevaarlijke springstof, picrlne- zuur, bevatten en dat daarom de kurken steeds zeer zorgvuldig is kitten, omge ven door een dikke laag zaagsel, worden verpakt. Een drietal jaren geleden is ook te Rotterdam een kist met dergelijke kur ken, die op een karretje zou geladen worden, ontploft, waarbij een man werd gedood en een drietal personen werden gewond, Van de beide thans verongelukten was de heer Van T- gehuwd en vader van een kindje. De chauffeur was ongehuwd. De justitie heeft een onderzoek Inge steld. Maandagmiddag bestormden vijf gewapende bandieten de Nationale Bank te Eureka, te Arkansas. De kerels hiel den de bedienden met hun revolvers in bedwang en legden de hand op 'n be drag van f 200.000 aan geld en effecten. De stoutmoedige bandieten gingen ver volgens met hun buit aan den haal, doch werden op straat door de gewaar schuwde bevolking op geweer- en revol verschoten onthaald en stortten doodelijk gewond neer. Drie hunner gaven weldra den geest. De twee anderen verkeeren in hopeloozen toestand. De chaufieur, die de bandieten naar de bank had gereden kon worden aan gehouden. Reeds verscheidene malen werd de Nationale Bank te Eureka door bandieten bestormd. Een alarmsignaal werd ge plaatst, waardoor de bevolking onmid- öelijk wordt gewaarsehuwd. De Echo van het Zeiden. DERTIGSTE HOOFDSTUK. De deur van den winkel werd geopend en Jeanne kwam met de dienstmeid buiten om de blinden te openen. Op het zelfde oogenblik verschenen twee andere draagsters, die uit het vertrek kwa men achter den winkel. De eene was een jong meisje van twee en twintig jaar ongeveer, de andere een vrouw van ruim dertig. „Madame Perrin," .sprak 't jonge meisje tot Jeanne, „wij gaan naar het Rendez-vous der Bakkers." „Gaat," antwoordde Jeanne, „ik volg u." Ovidius had deze woorden gehoord. „Zij is dan madame Perrin," mompelde hy. „Nu weet ik zeker dat zy het is... Zy gaat naar 't Rendez-vous der Bakkers. Ik moet weten waar dat is. 't Kan te pas komen." En in stede van op Jeanne Fortier te wachten, volgde Soliveau de beide vrouwen. Door een gang, die rechte hoeken vormde met de Guénégaud- en de Seinestraat, be reikten zij genoemde restauratie. Haastig trok Ovidius zyn kiel uit, ver borg die in zyn grooten zak, trok de klep van z^n pet nog dieper over de oogen en trad dan hetzelfde huis binnen. Het zaaltje waar het buffet stond was by na ledig, maar daarachter, in het groote vertrek, dat wy vroeger reeds beschreven hebben, was reeds eene talryke menigte byeen, bakkersgezellen, dragers en draag sters. Sommige mannen droegen niets om 't li chaam dan een soort van linnen zak, die tot over de knieën nederdaalde. Borst en gelaat waren wit van 't meel en de armen met deeg besmeurd. De dienstmeisjes gingen en kwamen in de groote zaal, waarin, zooals wy het reeds vroeger gezegd hebben, zich ook de groote cuisnière bevond, waarop spyzen en dran ken gereed werden gemaakt. Er werd gegeten en gedronken. De patroon zat achter de toonbank in bet kleine zaaltje, dat tot een kabinet toegang verschafte, hetwelk zyn licht uit de groote zaal ontving. Kleine witte gordynen hingen ,voor het raam, waardoor een onbescheiden oog ver hinderd werd den blik naar binnen te wer pen. Ovidius gebruikte aan het buffet een glas witte wyn, dat hy staande ledigde. Jeanne trad binnen en liep achter zyn rug om, terwyl zy haar stappen naar de groote zaal richtte. Onmiddellijk was zy door verscheiden personen omringd. „Goeden morgen, mama Lisonzeiden de eenen. „Goeden morgen, madame Perrin", spraken de anderen. En men drukte haar met innige hartelijk heid de hand. ■Jeanne Fortier was zeer bemind, dat weten wy' reeds en Ovidius had gelegenheid om dat op te merken. Hy betaalde het glas wyn dat hy gebruikt had. ging naar buiten, nam weer zak en haak en zette zyn voddenrapersvak in de nabyheid der bakkery voort. De winkels in de buurt en de huizen wer den geopend. Diensmeiden en huisvrouwen brachten allerlei vuilnisbakken en manden op het trottoir, waarvan de wagens der stedelyke mestvaalten eiken morgen den inhoud mede- nemen. Ovidius had de gelegenheid alles na te gaan, wat hy zien wilde. Hy ging van den eenen bak naar den an dere, alles doorzoekend en steeds een oog in het zeil houdend. Eindelyk verscheen Jeanne door twee andere draagsters vergezeld, die tot het per soneel van Lebrets bakkery behoorden. De bespieder zag haar den winkel verla ten ieder eene groote mand, die op wieltjes stond, voor zich uitduwend. Die manden, met brood gevuld, worden door de straten voortgeduwd, even als men dit inet kinder wagens doet. Jeanne begon haar taak aan het boven einde der St. Andriesstraat, deelde van lie verlede haren voorraad brood uit, waardoor zy hare groote mand langzamerhand ver lichtte. Vervolgens bezocht zy verschillende straten en eindelyk het eiland St. Louis. Om half negen had zy gedaan, de vrouw stond tegenover hare woning stil, waar, zooals wy weten, zy het laatst brood bracht. Ovidius had de hrooddraagster niet uit het oog verloren. Wanneer de vrouw een oogenblik bleef staan stond hy ook stil en ging zy voort dan volgde hy haar. „Ziedaar de laatste plaats, die zy te be zoeken heeft," dacht Ovidius, toen zy op de Bourbonkade was binnengegaan. „Nu zal zy zeker weer langs denzelfden weg naar de bakkeryLebret terugkeereu om met den baas af {e rekenen en dan weer naar huis terugkeeren. „Zeker heeft zy des avonds ook nog eene bestelling, doch dat gaat my minder aan. Ik moet party trekken uit hetgeen ik thans gezien heb en myn plan bouwen op den weg dien zy genomen heeft en wellicht ook mor gen en overmorgen volgen zal." „Wanneer zy van huis vertrekt is het nog zeer stil in de straten. Dat valt zeer goed, op den weg van hare woning naar de bak kery zal bet ongeluk gebeuren, zoo ik er althans in slaag iets te bedenken, dat uit te voeren is." Ovidius daalde den oever der Seine af, schudde zyn zak uit, rolde dien dan om zyn stok met den haak, trok zyn kiel weer aan en ging de kade op. Van verre zag hy Jeanne heengaan. Geen reden meer hebbende om haar te volgen, sloeg hy den weg in naar de Clichy- laan, niet wetend hoe hy thuis zou komen zonder in zy'n zonderling toilet te worden opgemerkt. Toevallig echter ontmoette hy niemand in de nabyheid zyner woning. Wy zullen hem van costuum laten ver- 140 ea 42; van 10 000—20 000 resp. 100 en 36; van 500010.000 resp. 75 en 30 en onder 5300 resp. 40 en 24, anderen en een bezoek gaan brengen aan den schilder Stephaan Gastel, die zich daags te voren naar het Lyonstation had laten brengen. Daar vernam hy tot zyn spyt, dat de trein juist vertrokken was; nu moest hy wachten tot zeven uur vyftien en het was pas half vyf. Stephaan gaf zyn valies af, ging wat wan delen in de nabyheid om den tyd te dooden, ging dan dineeren in de restauratiezaal der wachtkamers, dronk er een flesch van dien heeriyken witten wyn van Yvorne en om zeven uur vyftien vertrok hy naar Dyon, de hoofdplaats van het departement Cóte d'or, die streek der uitstekende wijnen en van den fynen mosterd. Om half een stapte hy aan het station te Dyon in een omnibus en liet zich naar het hotel brengen, de Roode Hoed, waar hy tot negen ui^r des morgens den slaap der recht vaardigen sliep. Hy kleedde zich met zorg, zeide dat hy tusscben elf en twaalf uur zou komen om te déjeuneeren en begaf zich na eenige in lichtingen te hebben ingewonnen naar de prefectuur. „Gelief dit kaartje de prefekt te geven, en zeg er by dat de secretaris van den mi nister van binnenlandsche zaken my een brief voor hem heeft medegegeven." „Ik zal u naar het secretariaat der pre- fektuur laten brengen," antwoordde de por tier, „want mynheer de prefect is op reis". „En wanneer keert hy terug?" vroeg de schilder zeer teleurgesteld. „Dat weet ik niet. Misschien weet de se cretaris het te zeggen." Van hem vernam Stephaan, dat de pre fekt denzelfden avond zou thuiskomen en dan kon hy des anderendaags reeds om tien uur des morgens ontvangen worden. Op den vastgestelden tyd was de schil der daar, en overhandigde den prefekt zyn brief van aanbeveling. „Myn vriend, de secretaris van Z.Exc. d n minister, vraagt, dat ik my tot uw be- schikking zou stellen, mynheer," zeide de prefekt, na den brief gelezen te hebben. „Het zal my een waar genoegen zyn iemand van uwe waarde een dienst te kunnen bewyzen. Gelief my mede te deelen, wat gy van my verlangt." „Ik ben gekomen om nauwkeurige inlich tingen te verkrygen omtrent een persoon, die te Dyon geboren is." „Een man of eene vrouw?" „Een man." „En zy» naam is?" „Paul Harmant." „Die naam is my niet bekenddoch zoo gy den datum der geboorte hebt, zal het ge- makkeiyk genoeg zy» u de noodige inlich tingen te verschaffen. Dan hebt gy u slechts te wenden tot den prokureur der republiek". „Ik acht dat dit niet voldoende zal zy», maar wy kunnen toch beginnen met na te gaan of hy ooit iets met de rechteriyke macht heeft te doen gehad." „Gelief my zy» juisten naam op te geven en den datum zyner geboorte." De prefekt was gereed om het antwoord op te schryven. Stephaan opende zyn por tefeuille en doorlip haastig met de oogen eene blad zy de, waarop tal van nota's ston den. Dan dikteerde hfj „Paul Harmant, den 21 April 1832 te Dyon geboren, zoon van Césaire Harmant en Dé- sirée Clara Soliveau." „zyn stand?" „Mécanicien." „Uitstekend." De prefekt schelde en weldra verscheen er een deurwaarder op den drempel. „Geef dit aan den prokureur der repu bliek of aan zy» substituut," sprak de man, het briefje aanreikend dat hy zooeveu ge schreven had „en breng antwoord mede." „Goed, mynheer." „Gy hebt nog nadere inlichtingen noodig, naar gy my zooeven deedt verstaan," her nam de prefekt, zoodra de deurwaarder ver trokken was. „Ja. mynheer." „Familiezaken?" „Juist." (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1