5 13 g *3 s s z w O f s Provinciaal flicuws Ql, 0 0 0 0 O 0 0 O e O O Cfl J 2 S N 0 03 s s s e u O O <e 0* N U 04 A O w CA De kassier duwde tijdens de plunde ring' op een knop en gaf zoodoende het noodsein. Van alle kanten kwamen man nen met geweer of revolvers toegesneld, en omsingelden de bandieten, die ln een oogwenk waren neergeschoten. Het sectie-onderzoek op het lijk van het aan den Haarlemmerweg te Amsterdam gevonden meisje heef: ia alle opzichten het vermoeden van een niet nader aan te duiden behandeling bevestigd, zoodat van een misdrijf tegen het leven in den gewonen zin geen sprake Is. De gearresteerde N. en zijn vriendin blijven bij hun verklaring, dat de 17- Jarlge H. De W., bij hen op visite zijnde, Zondag onwel is geworden en nog dienzelfden avond gestorven is. Van den aard van haar ongesteldheid zeggen zij nJets geweren te hebben. Beiden blijven evenais de snorder, ia wiens rijtuig bet lijk vervoerd Is en die voor dezen dienst f 40 ontvangen heef', voor verder onderzoek, in bewatlug- Dat ooderzoek beweegt zich thans hoofdzakelijk la deze richtingof hcc ongelukkige kind al of niet »behandeld« is geworden door derden en waar dit dan heeft plaats gehad. Een andere vraag blijfc vervolgens wie van de drie gearresteerden zich hebben schuldig gemaakt, aan het, bij art. 151 Strafwet vei boden wegvoeren van een lijk. N. v, d. D. De 28-jarige H. W. te Bellen, nam zonder medeweten van zijn vader diens jachtgeweer cn ging op jacht. Toen hij over een hek wilde klimmen, struikelde hij, waardoor het geweer af ging cn hij de volle lading ln de maag kreeg. De dokter werd gewaarschuwd. Deze kon bij aankomst slechts den dood con- stateeren. Waalwijk, 13 Oct. 1922 Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen van het wandelende publiek, dat het ten strengste verboden is om bladeren te plukken van de Ameri- kaansche eiken staande ten Zuiden van den spoorweg achter Baardwijk en toe- behoorende aan de domeinen. Vroeger is daarop niet ernstig gelet, maar waar deze thans door 't Rijk aan flinken prijs aan een Amsterdamschen bloemist zijn verkocht, mogen ze absoluut niet meer gesneden worden en zal hierop streng worden gelet. Onderstaand bericht werd Donder dagmiddag in de gemeenten Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang door ons gebulletineerd: In de heden gehouden vergadering van de Tweede Kamerder Staten-Gene- raal is het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Capelle, Vrijhoeve- Capelle en Sprang voorloopig van de agenda der te behandelen onderwerpen afgevoerd. Zulks naar aanleiding van een schrij ven van den Minister van Binnenland- sche Zaken waarin mededeeling wordt gedaan dat een wijziging van het wets ontwerp in voorbereiding is. Op de Waterstaatsbegrooting zijn o.m. de volgende posten uitgetrokken f242.000 voor onderhoud en verbete ring van de Maas. de afgedamde Maas, het Heusdensch Kanaal, de Bergsche Maas, het Oude Maasje en de Amer. f 121.000 als laatste termijn van het op f 470.000 geraamd bedrag tot ver hooging van de Dongekaden met inbe grip van het bouwen van een wachters woning bij de keersluis. f 198.000 voor onderhoud van de werken voor afwatering, waterloozing en gemeenschap langs en over de Berg sche Maas en den Amer en van de werken in den voormaligen Baardwijk- schen Overlaat, alsmede het in werking houden van de bemalingswerktuigen en stoompontveren. Woensdagmorgen liepen twee zwervers in de nabijheid van het station Kaatsheuvel-Capelle. Dit trok de aandacht van den aldaar surveiileerenden rijksveld wachter de Ridder, die dit tweetal maar amper vertrouwde en zich daarom een oogenblik verdekt opstelde om hun gangen eens na te gaan. En dit was niet zonder resultaat, want zoodra het tweetal een rijwiel in het oog kreeg, dat daar in de nabijheid stond en toe behoorde aan een werkman die arbeid verrichtte bij een der spoorwegen, pakte een der twee dit voertuig en reed er ijlings mee weg, terwijl de andere aan stalten maakte om achter op dat rijwiel te gaan staan. De rijksveldwachter de Ridder arresteerde daarop het tweetal met behulp van den hem vergezellenden politiehond en stelde beiden in arrest, terwijl zij daarna werden overgebracht naar 's Bosch. Door de activiteit van dezen politieman is deze omgeving weder verlost van twee personen, die het alhier wellicht nog langen tijd onveilig gemaakt hadden. Bezuiniging op de uitgaven voor gemeente-personeel. Aan de raden der gemeenten in de provincie Noord-Brabant is het volgende communiqué gezonden Zaterdag is ten stadhuize van 's Her- togenbosch een vergadering gehouden van de vertegenwoordigers van 16 groote en middengroote gemeenten in Noord- Brabant. In die vergadering, welke was belegd op initiatief van het gemeente bestuur van 's Hertogenbosch, waren tegenwoordig de heeren M. Krijgsman, wethouder van 's Hertogenbosch, als voorzitter; mr. F. J. van Lanschot, burgemeester en mr. A. v. d. Marck, secretaris van 's Hertogenbosch A. W. J. van Lanschot, burgemeester, en J. H. van Rooy, secretaris vanVught; dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda; A. Verdijk, burgemeester, en J. L. van Engeland, wethouder van EindhovenA. L. G. H. M. Coenen, burgemeester van Roosendaal; J.C. van Beek, burgemeester van Deurne c.a. A. Th. van Rijen, wethouder van Tilburg J. A. M. J. Beretta, burgemeester van Etten c.a.F. M. A. J. Ridder de van der Schueren, burgemeester van Ooster hout A. J. W. M. Moons, burgemeester van Raamsdonk; W. Riemslag, raadslid, en Aug. Theunen, wethouder van Don gen J. C. de Brouwer, secretaris van Zevenbergen H. P. M. van Etten, burge meester van Steenbergen c.a.A. P. F. M. van Hasselt, wethouder van Bergen op ZoomF. W. van Beek, burgemeester van BoxtelJ. A. Pulles, secretaris, en J. M. Smits, commies ter secretarie van Oss, en IJ. Keestra, administrateur ter secretarie van 's Hertogenbosch, die als secretaris fungeerde. (De gemeente Waalwijk viel blijkbaar voor eene uitnoodiging niet in de ter men Zevenbergen, Etten, Raamsdonk, Dongen, Steenbergen, zijn ook van heel wat meer van beteekenis. Red.) Behandeld werd de vraag, in welk opzicht bezuinigd kan en moet worden op de uitgaven voor het personeel der gemeenten. De vergadering achtte het vooral in dezen tijd dringend noodzakelijk, dat het aantal ambtenaren en werklieden zooveel mogelijk wordt beperkt en terug gebracht tot een getal als voor de goede behartiging van den gemeentedienst strikt noodzakelijk is. Rekening houdend met de jaarwedden en ioonen, die worden uitgekeerd, wenschte de vergadering van gemeente raden te adviseeren, thans niet tot eenigeriei verlaging van die wedden en loonen over te gaanzij was van oor deel dat de gemeentebesturen zich op dit oogenblik niet moeten spiegelen aan heigeen tengevolge van abnormale toe standen thans met de loonen in de particuliere bedrijven geschiedt. Om te bereiken dat het aantal amb tenaren en werklieden zooveel mogelijk wordt verminderd, adviseert de verga dering uw college, den werktijd der ge meente-werklieden zoodanig uit te brei den als dit, naar den geest der Arbeids wet, geoorloofd is en er daarbij reke ning mede te houden, dat voor arbeid buiten fabrieken en werkplaatsen een langere werktijd is toegestaan dan voor anderen arbeidhet spreekt wel van zelf dat deze vermeerdering van werk uren geen verhooging van het weekloon tengevolge dient te hebben. Voor de administratieve ambtenaren meent de vergadering te moeten advi seeren. over te gaan tot invoering van een werkdag van lll2 uur en 's Zater dags van 4 uur. Voor toekenning van vacantiebijslag achtte men in dezen tijd geen voldoende reden aanwezig. Ook sprak de vergadering als haar meening uit dat bezuinigd kan worden door aan ambtenaren geen betaling voor overwerk te verstrekkenmen zag hier een wezenlijk verschil tusschen de taak van een ambtenaar en die van den werkman ln gemeenten waar het loon wordt geacht te zijq. een gezinsloon (een loon berekend voor een gezin van man, vrouw en een gemiddeld aantal kinde ren), behoort de kinderbijslag naar het oordeel der vergadering niet in te gaan bij het eerste kind. Waar evengemelde maatregelen vooral in de groote gemeenten reeds een aan merkelijke besparing zullen meebrengen, achtte de vergadering het niet wensche- lijk, gelet ook op de bestaande salaris sen en loonen, thans over te gaan tot eenigen aftrek voor pensioen. Algemeen was men van meening dat het zeer gewenscht is, in het belang zoowel van de gemeenten als van haar personeel, dat door alle gemeentebe sturen van Noordbrabant ten opzichte van vorengemelde punten zooveel mo gelijk eenzelfde standpunt wordt inge nomen. Mitsdien adviseeren wij uwen raad met aandrang, uw besluiten ten opzichte van de positie van het personeel uwer gemeente, voor wat het jaar 1923 aan gaat, wel aan vorengemelde beginselen te willen toetsen en daarnaar te han delen. Nog deelen wij uw college mede, dat over een en ander geen overleg met eenige organisatie is gepleegd de vergadering meende dat dit overleg aan de gemeente besturen diende te worden overgelaten. W.S.C. gaat a.s. Zondag 15 Oct. op bezoek bij R.W.B. Het zal voor de geel-zwarten een zware strijd worden. o A v ca a Z u 0 O O 0 U H H W X 0 3 u 0 A u O 0 0 0 0 fa ZJ m fa 00 05 CO •O O N O Wel bleef W.S.C. j.l. Zondag met flinke cijfers in de meerderheid, maar we kun nen bij voetbalwedstrijden de krachten nu eenmaal niet toetsen aan behaalde doelpunten in vorige wedstrijden. R.W.B. is, vooral op eigen terrein, een niet te onderschatten tegenpartij, en waar plaat selijke ontmoetingen toch vrijwel altijd verrassingen opleveren, durven wij ons niet aan een voorspelling wagen. Wij hopen dat het publiek vergast zal worden op een faire wedstrijd en zien met span ning den uitslag tegemoet. W.S.C. II ontvang het 2e elftal van R.W.B. om 12 uur op het W.S.C.-terrein. Ook hier zal het aan spanning niet ont breken en is een voorspelling uit den booze. Moge na beide wedstrijden de sterkste gewonnen hebben. Voor de voeibalenthousiasten 9taat 15 October weer een spannende wed strijd te wachten. We krijgen de tweede plaatselijke ontmoeting tusschen R.W.B. en W.S.C. Was vorige Zondag de over winning voor W.S.C., thans zal er R.W.B. alles opzetten om zoo mogelijk de over- wiunlog te behalen. Doch W.S.C. heeft door haar overwinning van vorige week eeu moreele voorsprong, wat ook van invloed is. We vertrouwen dat eenleder, zoowel supporters eis spelers, zullen medewerken om den wedstrijd eeo regel matig verloop te doen hebben. Aanvang half 3 terrein R W B. Scheidr. W. Hoek. R.W.B. II gaat voor de 2t klasse Br.V.B. naar W.S.C. II. R.W.B. III ontvangt Sprang II voor de 3e klasse om 12 uur op het R.W.B.- terrelu. De voetbalvcreenlglng jjuliana* speelt Zondag a.s. haar tweeden comp.- wedstrijd voor de le klasse B.V.B. en wet tegen het sterke Brabantla 1 uit Waspik. Waar deze vereeniging over uitstekende krachten beschikt, zullen onze geel-zwarten zich vaa het begin tot het elade geheel moeten geven om hiervan te winnen. Er wordt een span nende wedstrijd en een druk bezoek verwacht. De wedstrijd begint om twee uur en staat neder uitstekende leiding van der. heer P. Matthijsen uit Tilburg. Het Jullana-elftal is samengesteld als volgt A. Pen Fitters, L. de Werd Timmermans, Slaafs, v. d. Aa J. Lsijteos, vau Gelder, Duquesnoy Verschuren J. de Werd. DRUNEN. Door de gemeentepolitie is bekeurd eeu lid drr R.K. Vakveree- niglog vao lede» bewerkers, die, als lid der werkloozenkas, dagelijks do lijst der werkloozcu kwam teekr.nen. daarvoor een volle week oitkuerlng genoot en bovendien nog plm. f 9 opstreek voor verricht werk voor zijn patioon. Moge, behalve de onmiddellijke terugstorting in de werkloozenkas van het teveel ont vangen, een voorbeeldige straf, ook anderen aansporen zich te wachten voor soortgelijke onbillijke handelingen. Aan de 9toomzulvelfabrlek alhier la de ptijs der boter gesteld op f 2.70 per K.G. Daar dagelijks het getal uitgetrok ken lederbewerkers toeneemt, groeit het getal van hen die voor rekening der gemeente aan de ontginning werkzaam zijn, steeds aan en is tot 40 gestegen. VLIJMEN. In de Donderdag 12 dezer gehouden vergadering van den raad dezer ge meente zijn o.m. de volgende besluiten genomen Op het verzoek van Het Groene Kruis om subsidie werd afwijzend be schikt. Het postkantoor zal aan het Rijk worden verhuurd voor f 1000 's jaars. De pomp die den Akker van drink water voorzag, zal worden opgeheven. Voor het jaarlijksch onderhoud der wegen werd een nieuwe regeling ge troffen. Een geldleening zal worden aange gaan groot f 10 000 voor ontginning en werkverschaffing. Teneinde de pachters van landerijen in 't Ven waarvoor de pacht in 1923 afloopt tijdig in de gelegenheid te stellen het land onderhands weer te pachten, zullen deze perceelen door 3 commissies uit den raad worden ge schat en hieruit een gemiddelde worden genomen. Ten slotte werd de begrooting 1923 behandeld. Bij de samenstelling hiervan bleken B. en W. een degelijke bezui- nigingspolitiek te hebben gevolgd en er werd dan ook vanuit den raad zeer weinig critiek op uitgeoefend, zoodat de begrooting slechts een kleine wijzi ging onderging. Een uitvoerig verslag komt in het volgend nummer. 's-BOSCH. De heer J. Valk, architect Verwerstraat 25, den Bosch zal binnen kort voorloopige plannen in bewerking nemen voor den bouw van een groot Zuster-klooster met Liefdegesticht op den Muntel in den Bosch voor het R. K. Liefdegesticht der Eerwaarde Zusters te Schijndel. Met den bouw zal ver moedelijk begin volgend jaar begon nen worden. HEDIKHUIZEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag den 14 Oct. des voorm. half elf. SPRANG. As. Zondag des namiddags ten 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. D. J. deGraaff van Raamsdonksveer. De landbouwer J B. alhier vond gisteren een best kalf dood in de weide. Voorzeker een schadepost. De 77-jarige G. alhier werd dezer dagen door een wielrijder omvergereden. Hij kwam zoodanig te vallen dat zijn schouder werd ontwricht en hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. A.s. Zondag speelt onze voetbal vereniging S.V.V. op het terrein alhier een competitiewedstrijd voor den B.V.B. tegen Wilhelmina II uit Kaatsheuvel. Per bulletin dezer Courant werd Donderdag in onze gemeente bekend gemaakt dat in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het wetsontwerp tot vereeniging van onze gemeente met de gemeenten Capelle en Vrijh.-Capelle voorloopig van de agenda is afgevoerd, naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, dat een wijziging van het wetsontwerp in voorbereiding is. Wij gelooven dat dit bericht alhier met blijdschap werd vernomen en wij hopen dan ook dat het plan om onze gemeente bij Capelle te voegen hier mede geheel van de baan zal zijn. In onze gemeente breidt zich de vlekziekte onder de varkens meer en meer uit. Deze week zijn er bij ver schillende landbouwers weer enkele dieren aan gestorven. Een schadepost voor de betrokkenen. Maandagavond kwam alhier de Chr. Volksbond in Jaarvergadering bij een. De Voorzitter riep de aanwezigen na opening dezer vergadering, een har telijk welkom toe. Hij moest zoowel van teleurstelling als van blijdschap spreken. Van teleurstelling, omdat door de weigering van het gemeentebestuur om een derde lokaal der oude O. L. school te verkrijgen, de lees- en ont spanningszaal dezen winter niet zal kunnen worden ingericht als aanvanke lijk de bedoeling was. Hij sprak den wensch uit dat in ruime mate 's Heeren Zegen op den arbeid van den Bond moge rusten. Secretaris en Penningmeester brachten beiden hun verslag uit't laatste zag er minder rooskleurig uit. Besloten werd om a s. Maandagavond bijeen te komen om tot oprichting van een Chr. Mannenkoor te komen. Mede gedeeld werd dat de lees- en ontspan ningszaal 17 October en de bibliotheek met November voor het publiek zal worden opengesteld. Door den Voorzitter werd een prach tige inleiding geleverd over .Babels Torenbouw". Deze druk bezochte vergadering, waar den heer G. J. van Willigenburg optrad, werd door den heer J. Dalmaijer gesloten met dankzegging. VRIJH.-CAPELLE. In de Geref. Kerk alhier zal Ds. G. H. de Jonge voorgaan s' morgens half tien en 's avonds half zes. Algemeene vergadering der Land- bouwvereeniging Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang, op Woensdag 18 October, des avonds ten 6 uur, ten koffiehuize van J. Treffers alhier. Aan de Orde 1. Aanvrage om lid te worden. 2. Aanschaffen van Veevoeder, Zaai graan en Hulpmeststoffen. 3. Definitief besluit waar de Veevoe der-artikelen gemalen moeten worden, bij de Coöperatie te Wouw of Nieuwen- dijk of bij het Centraal bureau te Dor drecht. CAPELLE. Het eerste elftal onzer voetbalvereniging Excelsior is voor de competitie 19221923 van den B.V.B. ingedeeld in de eerste klasse Afd. B. In dezelfde afdeeling zijn ondergebracht Gudok II, Achilles II, Korvel I en Noad IV uit Tilburg, K.S.W. I uit Kaatsheuvel, Brabantia 1 uit Waspik en Juliana I uit Baardwijk. Het tweede elftal is ingedeeld in de tweede klasse Afd F en zal uitkomen tegen K.S.W. II uit Kaatsheuvel, S.V.V. I uit Sprang, R W. B. II uit Besoijen, Quick II en W.S.C. II uit Waalwijk. Tot koster der Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd de heer A. Christ. A.s. Zondag des voorm. ten half tien uur en des nam. ten half drie uur zal voor de Ned. Herv. gem. alhier op treden den Weleerw. heer G. J. Severijn candidaat tot den H. D. te Dordrecht. Aan de firma J. J. van der Waals alhier is het glas- en verfwerk van de nieuw te bouwen bijzondere school te Waspik opgedragen. J.l. Zondag speelde het eerste elftal onzer voetbalver. Exelsior haar eersten competitiewedstrijd in de eerste klasse tegen Juliana I te Baardwijk, welke wedstrijd eindigde met een 3—0 overwinning voor Exelsior. Het tweede elftal speelde te Besoijen tegen R.W.B. II welke wedstrijd eindigde in een 4—3 overwinning voor de reserves. Zondag gaat het eerste elftal op bezoek bij Gudok II te Tilburg. 4) 4) 3 0 •o O 4) O N U 4) 5» 4) ÖS 3 —4 Zr' 4) 4) mm 4) M -J

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2