VervolgPfovinciaal Hieuws. JURGENS' PLANTENBOTER DERDE BLAD. VOEDZAAM HEERLUK V00RDEELIG NUMMER 82 ZATERDAO 14 OCTOBER 1922. 45e Jaargang 1179 Een nieuwe invasie van schoenen dreigt nu weer uit Engeland, naar men ons van verschillende zijden mededeelt. Agenten van Engelsche huizen, En- gelsche reizigers bieden thans schoenen aan voor een prijs, waaraan wij hier niet kunnen denken, stukken lager dan onze laagste prijzen. De Engelsche fabrieken zijn daartoe in staat door een uitvoer-premie, die zij van hunne regeering ontvangen. En hier confereert men en onderzoekt men maar Nu de Belgische en Fransche franc nog goed wat dalen, dan is 'theelemaal in orde Gisteren slaagden te 's Bosch voor onderwijzer. M. in 't Veld uit Waspik en P. C. A. M. Jongbloets uit Tilburg, leerlingen van de Rijksnormaalschool alhier. Tot deskundigen bij de onderwij zers-examens te 's-Bosch zijn benoemd de heeren J. Spijkerman voor rekenen en J. Piek voor aardrijkskunde. De ontvanger der dir. bel. enz. alhier verzoekt ons er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de zitdagen voor ontvangst van directe belastingen, die tot dusver in het ge meentehuis der voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen werden gehouden, in het vervolg niet meer zullen plaats hebben Alles moet dus voor de geheele gemeente ten kantore worden betaald. Bij genoegzame deelname zal begin November op de Rijksvakschool alhier een avondwintercursus gegeven worden voor looiersgezellen over de lederbe reiding. Behandeld zal worden zoowel de voor bereiding der huiden als het looien van zool- en overleder. Donderdagavond ten 7 ure hield de R. K. Vrouwenbond in de groote zaal van de R. K. Werkliedenvereniging eene algemeene vergadering. Toen de presidente ongeveer kwart over 7 uur de vergadering met den christelijken groet opende, was de zaal niet zoo vol als men dat bij den Vrouwenbond gewoon is. De presidente deelde mede dat bij de bespreking in de bestuursvergadering over het winterprogramma, stemmen waren opgegaan om op deze eerste vergadering Mevr. Brouns-van Besouw uit 's Bosch als spreekster te laten op treden met het onderwerp „Werkzaam heid en Spaarzaamheid", onderwerpen jdie in dezen tijd wel ernstig onder het oog mogen worden gezien. Nadat de secretaresse de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, werd mededeeling ge daan dat de begrooting voor het a.s. dienstjaar sluit met een bedrag van f750 aan ontvangsten en uitgaven. Vervolgens deelde de presidente nog mede dat een cursus in de apologie zal worden gegeven. Deze cursus, waar van door eenieder gratis kan gebruik worden gemaakt, zal bestaan uit 4 lessen. Voorts zal een lezing met lichtbeelden worden gehouden over den nood in de Drentsche Venenzal door de tooneel- club een mooi tooneelstuk worden op gevoerd, getiteld „Schuld en Boete"zul len door de zangeressen op verschillende bijeenkomsten mooie zangnummers ten beste worden gegeven en verder heeft men nog in bespreking of tegen betaling cursussen zullen worden gegeven b.v. over Liturgie, Letterkunde, Muziek, Schilderkunst enz. Deze cursussen zullen echter alleen worden gegeven bij genoegzame deel name. Nadat deze mededeelingen waren ge daan, betrad mevr. Brouns-van Besouw het podium en hield eene mooie, vol gloed en met overtuiging uitgesproken rede, waarin zij meermalen gelegenheid vond om harde waarheden te zeggen aan het adres der huisvrouwen die geen goede huisvrouwen zijn. Zij wees er op dat de mooie oud- Hollandsche deugd, de spaarzaamheid totaal is zoek geraakt, ook, en dat is vooral zoo jammer, bij de vrouwen. En wat nog het ergste is, spaarzaamheid gaat samen met werkzaamheid, dus is de spaarzaamheid verdwenen dan is dat 't zelfde met de arbeidzaamheid. Spreekster zal en wil niemand kwet sen, doch zal zeggen hoe het thans er naar toe gaat, niet hier in Waalwijk, want met de toestanden van hier is ze niet bekend, doch ze zal de toestanden schetsen zooals die in den Bosch heer- schen. Na den oorlog is niet gekomen wat men heeft verwacht, integendeel, inplaats van algemeene welvaart, zooals men allerwege verwachtte, is er over geheel de wereld gekomen malaise en werke loosheid. In Rusland en Oostenrijk zelfs hongersood. Wat doet men nu Niets. De kerken zijn niet meer zoo vol als weleer, de vereenigingen gaan niet meer goed, een Maria-vereeniging die in elke plaats moest zijn en moest bloeien gaat ten gronde. Het wordt moeilijker om de menschen naar de vergaderingen te krijgen, maar wat wel kan, dat'is dat men in een gemeente van 10.000 zielen een bioscope kan bouwen. Wat ziet men tegenwoordig nog meer? Dat de winkel bij Jamin een geheelen dag vol volk staat, dat een handelsrei- ziger in luxe artikelen kan zeggen het druk te hebben, evenals een vertegen woordiger van Boldoot dat kan doen, de modezaken, de verkoopers van kam men en andere toiletbenoodigdheden, ze hebben het druk. Wat men tegenwoordig ziet Dat geen enkele kroegbaas op de flesch gaat, maar wel de beoefenaars van de verschillende takken van bedrijf, ondanks dat dezen met de grootste krachtinspanning trachten het hoofd boven water te houden. Uit dat alles blijkt dat de spaarzaam heid zoek is. En dat moet weer ver anderen De vrouw moet weer het voor beeld gaan geven van spaarzaamheid en werkzaamheid. Vervolgens ging spreekster na op welke wijze men kan sparen. Men kan op directe wijze sparen en op indirecte. Vooral bij het indirecte sparen bleef de spreekster nog lang stilstaan. Meermalen wees zij, aan de hand van voorbeelden, er op, dat juist het indirecte sparen van groote beteekenis is. Spreekster gaf in overweging dat iedere vrouw een wekelijksche begroo ting van haar huishouden maakt. Doet men dat, dan zal het niet voorkomen, zooals nu helaas zoo menigmaal het geval is, dat men 's Woensdags al niet meer bij kas is. Vervolgens geeft spr. aan hoe zoo'n begrooting moet worden gemaakt en welke zaken men bij de samenstelling daarvan in overweging heeft te nemen. Vooral moeten de jongeren deelnemen aan de huishoudcursussen die worden gegeven, want daar leert men niet alleen alles klaarmaken, doch daar leert men tevens de artikelen waarin de meeste voedingswaarde zit. Nog wees zij er op dat de vrouw de organisatie in alles moet steunen, ook de werkliedenorganisaties, er daarbij aan denkende dat juist door de organisatie verbetering van het levenspeil is ge komen. Na nog te hebben gewezen op het verzekeringswezen en spaarzaamheid bij kinderen, eindigde spreekster hare rede. De presidente dankte haar voor de nuttige en practische wenken gegeven en sprak den wensch uit dat ze nog menigmaal hier het woord zal komen voeren. Na de pauze wees de Eerw. Adviseur nog op het a.s. winterprogramma. Ingevolge art. 6 van het huishoudelijk reglement voor de bestuursfuncties wer den candidaat gesteld de dames M. Rubbens en J. van Loon, G. v. Noort en W. v. d. Meijs, Coehorst-Korsten en van Hooft-v. d. Pennen. Mej. de Graaff had te kennen gegeven voor bestuurslid niet meer in aanmerking te willen komen. De presidente dankte haar voor alles wat ze in het belang van den Vrouwen bond heeft gedaan. Daarna werd deze eerste algemeene vergadering gesloten. Donderdagavond ten half negen had in de achterzaal van het Hotel Ver wiel alhier een bijeenkomst plaats van ambtenaren en beambten werkzaam aan Staats- en Gemeente-Inrichtingen eo Bedrijven. Zulks naar aanleiding van een schrijven van den Minister betreffende de claslficatie van gemeenten. De heer J. Piek opende op verzoek, alhoewel htj geheel onvoorbereid was deze vergadering en gaf als zijne mee ning te kennen, dat 't claslficatle-systeem uit den booze is te noemen en in geen enkel opzicht eerlijk en rechtvaardig kan worden genoemd. De Minister wil nu een beetje anders doch blijft aan het systeem vasthouden en zal den ambtenaar daardoor een strop om den hals halen. Het meest gezonde standpunt' dat z-i. kan worden aangenomen is een fel protest zenden aan den Minister, want hoe men ook zal adviseeret», nooit zal iets billijks tot stand kunnen worden gebracht als men in die richting werk zaam blijft. ÜT P.vö «lli commissie wordt benoemd, die zich in verbinding zal stellen met den Burge meester opdat bij de vaststelling van de lijsten van advies kan worden gediend. Deze spreker wees erop dat in Rot terdam of Amsterdam alles veel goed- kooper kan worden gekocht dan in deze gemeente. Voorts wees spr. er nog op dat de door den Minister vastgestelde vragenlijst niet volledig is en daarop attent moet worden gemaakt. Na eenige discussie bleek dat alle aanwezigen het er over eens waren, dat vanuit deze vergadering een com missie moest worden benoemd en niet door de verschillende organisaties afge vaardigden moesten worden benoemd, wijl dan heele groepen van ambtenaren, die geen organisatie bezitten, zouden zijn uitgesloten. Tot leden van de commissie werden benoemd de heeren J Eijkens, K. van Huiten, A. Faro, Blokhuis, N. v. d. Hammen, Reiniers, G de Vries en Blokman. De voorzitter dankte voor de groote opkomst, de initiatiefnemers voor het bijeenroepen van deze vergaderingen in het bijzonder den heer A. van Liempt voor de zeer .gewaardeerde adviezen hier gegeven en sloot daarna deze vergadering. Bij statutenwijziging is het kapitaal der N.V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoom- schoenfabriek „Hoilandia" te Waalwijk, gebracht op f 1.750.000, verdeeld in 915 gewone en 835 cumulatief preferente aandeelen, alle aan toonder van f 1000, waarvan voorloopig zijn uitgegeven en volgestort 415 gewone en 335 preferente aandeelen. De directie van de lederfabrieken der N.V. H. A. Hulshof Co. te Lichten voorde, waar het werk wegens slapte in het bedrijf reeds gedurende langen tijd stilstaat, heeft aan de arbeiders aangeboden, het werk gedurende de wintermaanden tegen f 12.50, f 15.—en f 18.— per week te hervatten. De R.K. Lederbewerkersbond heeft dit aanbod afgewezen. Ook de R.K. Bond van Schoenfabri kanten heeft in zijn laatste bestuurs vergadering besloten, dat het niet toe gestaan kan worden, dat een lid zich onttrekt aan de verplichtingen van 't collectief contract. Een der aanwezigen merkte op dat zijn organisatie aanvankelijk dat stand punt had ingenomen, doch bij nadere informatie is men daarvan teruggekomen, want vast staat dat, wordt niet krachtig door ons gewerkt, men ons hier van de tweede naar de vierde klas zal terug brengen, althans men heel willekeurig zal worden ingedeeld. De voorzitter meende dat het een wed strijd zal worden wie bovenaan zal komen. In ieder geval zullen de ambte naren van het platte land de dupe van de historie worden. Een der aanwezige hoofdambtenaren is het met den voorzitter eens dat een fel protest moest worden gezonden, doch practisch acht hij het wenschelijker in vloed uit te oefenen op de indeeling van de classificatie. Gewenscht acht hij het dat vanuit deze vergadering een De minister van Arbeid heeft besloten 1. tot wederopzegging toe te staan, dat in schoenfabrieken, door mannen, vrouwen en mannelijke en vrouwelijke arbeiders van 16 en 17 jaar gedurende 10 uren per dag arbeid wordt verricht op a. de eerste vijf werkdagen der zes weken, vallende vóór de goede week, met uitzondering der week, waarin 19 Maart valt; of, indien 19 Maart op een Zondag valt, gedurende de eerste vijf werkdagen der 5 weken, vallende voor de goede week b. de eerste drie werkdagen der goede week c. de eerste vier werkdagen der Paaschweek d. de eerste vijf werkdagen der opvol gende vierweken, aanvangend des Maan dags na de Paaschweek e. de eerste vier werkdagen der week, waarin Hemelvaartsdag valt f. de eerste vier werkdagen der week voor Pinksteren g. de eerste vier werkdagen der Pink- sterweek h. de eerste vijf werkdagen der volle laatste week van September en op de eerste vijf werkdagen der twee eerste weken van October en der eerste volle week in October. Op de bovenvermelde tijdstippen mag dus in alle schoenfabrieken van Neder land 55 uur worden gewerkt, zonder dat daarvoor verlof aan de Arbeids inspectie behoeft te worden gevraagd Vermelding op de arbeidslijsten is vol doende. Een mooi succes voor den Bond. Moge het noodig zijn dat er in Februari al van deze gunstige beslissing gebruik moet worden gemaakt! A.s. Dinsdag vergadert het bestuur van den R.K. Bond van Schoenfabri kanten te Tilburg om te beraadslagen over de voorstellen te doen door de commissie van overleg in de schoen en lederindustrie aan de regeering inzake bescherming der schoen- en leder industrie. Tevens zal daarin besproken worden het antwoord der arbeids-organisatie inzake het opschorten der invoering arbeidsprestatie enz. De afdeeling Waalwijk van den Leder bewerkersbond heeft zich, naar wij vernemen, daarbij neergelegd. A s. Woensdag zal zooals we schreven de proef worden genomen met de autobusdienst op 's Bosch- Naar men ons mededeelt zijn de vooruitzichten der W.A.V.I. van dien aard, dat de directie besloten heeft voor dezen auto-dienst een tweede wagen aan te schaften. Deze bus heeft een dubbele leeren kap, mei mica-ruiten, geheel met leder bekleede zittingen, is voorzien van elcctrische verlichting, centrale verwarming en biedt plaats voor 12 personen. Ai. Zondag zal er proef gereden worden door de gemeente van 12'/3l'/z uur, waaraan gratis kan worden deel genomen. Afrit aan de Markt. Het bestuur van Waalwijks Belang en eeolge andere heeren zijn ultgenoodlgd om op Dinsdagmiddag met deze bus een proefrit te maken. Men ziet uit een en ander dat de zaken wel flink aangepakt worden en dat de directie niets nalaat om 't succes te verzekeren. Voorverkoop van kaarten bij de Wed. Th. Pulles, Sigarenmagazijn, Grootestraat. Hedenavond wordt in 't hotel Verwlel eene algemeene vergaderiog gehouden tot liquidatie der cricket-club, die slechts kort in onze gemeente heeft bestaan. Voor eenigen tijd reeds gaven we een kort bericht omtrent het nieuwe Hanzegebouw, thans nu het geheel vol tooid is, willen we nog een en ander over de inrichting zeggen. In 't front gezien maakt het drie verdiepingen hooge gebouw een mas sieve indruk, wel geeigend voor een bankgebouw't geeft een solied, stevig idee. Ter zijde echter. met het lage en lange platdak direct achter den ondiepen hoofdbouw, kan het ons niet bekoren en doet dit aan 't geheel zeer veel afbreuk. Niettemin is de inrichting inwendig keurig en flink. Door een prachtige deur krijgt men toegang tot de vestibule, links daarvan een wachtkamer en verder het privé- kantoor van den directeur. Vanuit de vestibule komt men rechtdoor gaande in een ruime hal waar de loketten met kantoor van den kassier zijn. Deze loketten voor deposito's, spaarbank, vreemd geld, incasso's zijn mooi uitge voerd in sierlijk hekwerk, dat gekroond is door mooie gekleurde lantaarns. Van hieruit bereikt men ook het kler ken-kantoor, dat een prachtige ruimte biedt voor een personeel van ongeveer 30 personen.-Dit kantoor geeft verbin ding met archief-kamer, oiletten, enz. Ook moeten we nog vermelden, dat vanuit de vestibule direct de kluis kan bereikt worden, waarin een tachtigtal safe's zijn ondergebracht, en waarbij een kamertje voor 't knippen van coupons enz. Alles ziet er keurig afgewerkt uit, is van electrisch licht en centrale verwar ming voorzien, zoodat het inwendig in elk opzicht een uitnemende indruk maakt en wij met recht kunnen zeggen, dat onze gemeente een flink bankgebouw rijker is geworden. Ook de woning van den directeur, de geheele tweede en derde 'verdieping omvattende, is flink opgevat en ziet cr uitstekend uit. Wij wenschen de Hanze-bank met haar nieuw kantoor te Waalwijk het beste succes, niet 't minst den ijvervol len directeur.den heer H. van Pinkxteren. De plannen waren van den architect den heer Ir. S, Orie en uitgevoerd door de firma Hermans te Vucht, onder toe zicht van den opzichter den heer Van der Pol. Reeds in verschillende gemeenten van ons land werd eene Inzamellog ge houden van aardappelen ten bate der noodlijdende bevolking van Oostenrijk en overal mocht een schitterend succes worden geboekt. Het spreekt van zelf dat ook onze Gemeente, die steeds met zoo milde hand heeft bijgedragen tot leeniging van den nood in de centrale landen, bij deze gelegenheid niet mocht achterblij ven. Onder de auspiciën van het Ned. R.K. Huisvestiogs-Comiié, heeft de ver- eenlging >De Jonge Boerenstand4 alhier het initiatief genomen tot het organi- seeren van een dergelijke Inzameling, welke in den loop der volgende week zal worden gehouden. Enkele leden van genoemde vereeniging zullen dan rond- gaad om te noteeren welke hoeveelheden men wensebt te geven; op een nog nader te bepalen dag zullen dan de opgegeven hoeveelheden worden afge haald. Het Ned. R.K. Hulsvestings-Comiié zal voor de verzending en de distributie zorgdragen. Van hen die van hunne liefdadigheid willen blijkgeven eo niet in de gelegen heid zijn aarappelen te geven, worden gaarne aalmoezen in eiken anderen vorm, in ontvangst genomen. Deze kunnen worden bezorgd bij de Comité Bestuurs leden in de resp. Parochies onzer Ge- meete. De nood in de centrale landen is nog steeds "groot. Men hoort wel eens vertellen dat het er niet zoo erg is, toch is eene dergelijke opvatting uit sluitend te wijten aan eene zeer onvol doende kennis van den werkelijken toestand Zeer zeker, er is een gedeelte van de bevolking aan wie het aan niets ontbreekt, dit is echter de zeer kleine categorie der woekeraars, die zich zelf niet schamen hunne, van ellende om komende medeburgers uit te buiten. Zij die Weenen GOED gezien hebben weten echter dat er ellende is en ont zettende ellende en aan allen hoort men dezelfde vraag ontsnappenHoe is het mogelijk dat het de bevolking in dezen toestand kan uithouden Naar gelang de koopkracht van den Oostenrijksche kroon verminderd, wordt ook de toe stand erger. Reeds meermalen hebben wij Uwen steun gevraagd voor deze noodlijdende bevolking en steeds werd mild gegeven. De liefdadigheid van het Nederlandsche volk is dan ook spreekwoordelijk ge worden in Oostenrijk'shoofdstad Gaarne vertrouwen wij dat U ook ditmaal onze actie met vrijgevige hand zult willen steunen. God zij dank is er over vloed van aardappelen, zoodat geen kostbare offers worden gevraagd. De vereeniging „De longe Boeren stand" die de zorg voor deze inzameling op zich heeft genomen, alsmede allen die tot het welslagen van onze actie zullen bijdragen, zeggen wij hartelijk dank en namens de arme Oostenrijksche bevolking, welke van Uwe gaven een zeer dankbaar gebruik zal maken, een „God loone het U". Kring Waalwijk van het Ned. R.K. Huisvestings-Comité. J. W. van Heesbeen, Secr. Quick is in het begin der compe titie goed bedeeld met uit-wedstrijden. Zondag j.l. pas naar Tilburg geweest, a.s. Zondag wederom naar Tilburg, en thans tegen het welbekende Longa. Het is onnoodig iets over deze vereeniging te zeggen, want de wedstrijden die Longa in Waalwijk gespeeld heeft, geven ons de overtuiging dat Quick een zware strijd wacht. Doch Quickers met goeden moed op weg en toont dat ge uit even goed kunt spelen als thuis. Zondag 15 October gaat de R. K. V.V. H. E. C. haar 2de comp.-wedstrijd spelen tegen V. V. O. te Vlijmen. Wil H. E. C. met een overwinning naar Waal wijk komen, dan dient ze van 't be gin tot 't eind hard te werken, zooals zij j.j. Zondag in den Bosch deed voor de rust. Afrit per fiets 12 uur aan de markt. De vastgestelde wedstrijd H. E. C.— Tilburgia is om bijzondere reden uitge steld. VRIJH.-CAPELLE. Aan het Hulp- postkantoor alhier werd over de maand September bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f5077.15 ea terugbetaald f 110. Bij den verkoop van de gerooide zieke iepcboomca op den stationsweg Se Echo van het Zuiden lH3

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5