Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EERSTE BLAD. Gemeenteraad Wij garandeeren U „De Stralende Zon". „NOO&D-BRABAND R. de Rooij-Bourgonjen, Gemengd Nieuws. [UMMER 84. ZATERDAG 2roCTOBER*1922. 45e JAARGANG. Uitga vb WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie bladen. WASPIK (Vervolg) de vakkundigste behandeling. Billijke prijzen. Keurige afwerking. Stoomververij en Uitstoominrichting Depot'sTH. v. d. SANDEN, Groote straat 145; Kaatsheuvel, N. STRAVERS» Hoofdstraat. 2246 DOOR RVARÏil G ST ER IC BAARDWIJK. 22308 De Echo van het Zuiden, Waalwpschf en Langstraatsclie Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Teu-non. Nou, dan zal ik het maar zeggen. Daar laatst niet (lie aanbesteding, die is boven de begrooting gegaan zonder dat (le raad is gekend. Voorzitter. Zoo, nu zijn we op het goede pad. Teuuen. Het was bov§n de begrooting. Mag de raad dan niets weten. Kn met die hekken plaatsen. Toen is liet. aan no. 2 gegund. Voorzitter. Dat is gedaan toen ik op reis was. Rubbens. Zooals dat liler is gebeurd zal het, geloof ik, overal gebeuren. Die twee stonden gelijk en toCn is er geloot. Tonnen. Het was boven de begrooting en dan mag (1e raad eerst wel eens iets liooren, dunkt ine. Rubbens. Als er eerst eens een ongeluk gebeurd was, wat dan. Teunen. Ik meen dat liet daar sterk ge noeg was. Rubbens. Burg. en Weth. hooren hier in alle zaken den raad, daar kan niets van worden gezegd. Voorzitter. Die onregelmatigheden be slaan dus iu die plaats gehad hebbende aan- basteding en in bet plaatsen van 'dat hek. Ik moet (lat weten om liet den Commissa ris te kunnen schrijven. Teunen. Op het baggerwerk had beter toezicht moeten zijn. Dat is nu voor de ge meente een schadepost van 1000 geweest. Dat dat slyk daar zoo maar neergegooid is, v^is ook een onregelmatigheid, dunkt mij. Vloeimans. Dat is niks anders dan een drijverij geweest. Teunen. Burg. en Weth. hadden daar wel eens kunnen gaan kijken. Vloeimans. Ging U vroeger toen ge wet houder waart, geregeld kijken. Teunen. Ja. Voorzitter. Wij ook. Teunen. Dan hebben jullie nou niet goed gekeken, neem me niet kwalijk. Voorzitter. Dus dat kunnen wij aan den Commissaris schrijven dat dat al die ge pleegde onreglmatigheden zijn. Teunen. En dan huizen aankoopen en daarover ter elfder ure den raad in een spoedeiscliende vergadering bijeenroepen. Dat is ook onregelmatig. Ik kan tenminste niet zoo spoedig over iets dergelijks oordee- len. Voorzitter. Zoo iets doe ik als er een groot belang voor de gemeente mee gemoeid is, en dat is als er perceelen gekocht of ver kocht moeten worden, want dan roep ik daarvoor den raad daags te voren in ge heime vergadering bijeen, dan weet toch de lieele gemeente wat er besloten is. Boven dien is dit Iets waar u niets mee te jnaken hebt. Ik roep de vergaderingen bijeen zoo als ik denk dat dit moet worden gedaan en zooals dat goed is. Als een huis voor een bepaalde som is te koopen dan wacht ik, door de ondervinding geleerd, tot het laat ste moment om den raad bijeen te roepen. U begint nu groote onzin uit te kramen. Ik geloof dat ik nu al voldoende heb gehoord om den Commissaris te schrijven. Teuuen. Dan zal ik maar ophouden. Voorzitter. Waar de heer Teunen het nu over lieeft, betreft dat huis over den Do- mine en ik wist dat voor eenige uren slechts het huis aan een zekeren prijs zou worden gegeven dan acht ik me verplicht den raad spoedeischend bijeen te roepen. Zoo iets noemt mijnheer Teunen nou een onregelmatigheid. Ik stel voor dit alles den Commissaris mede te deelen dan kan hij zien dat de lieer Teunen niets kan bewijzen. Rijken. Als ik alles zoo hoor, dan kom ik tot de conclusie dat de li- er Teunen niet zoo'n zware bedoeling heeft gehad. Ik kan me voorstellen dat, als ge jaren in een col lege hebt gezeten en dan buiten beschou wing wordt gelaten, men een beetje wreve lig wordt voor een oogenblik. Voorzitter. Wat hij in het begin van zijn schrijven heeft gezegd, kan ok ook best be grijpen, maar dan gaat het niet aan om in de laatste alinea zoo iets neer te zetten. Als ik tegen u zeg dat u onregelmatigheden hebt gepleegd dan zal U mij daarvoor ter verantwoording roepen en nu roep ik den heer Teunen niet alleen voor my of voor Burg. en Weth. ter verantwoording, maar doe dit namens (1e geheele gemeente. Rijken. Wat betreft de aanbesteding van 'de sluis, ik geloof dat meerdere raadsleden dit niet hebben kunnen goedkeuren. Br was gezegd (lat, zou liet boven de 600.gaan, de architect of opzichter lioe men hem wil noemen, het voor dat bedrag zou maken. Voorzitter. Ik was toen buitenslands. Rijken. Er is geen enkel lid van den raad die daar nu een aanmerking op wil maken, maar liet viel zoo op omdat van te voren nog Svas gezegd dat, als er boven de 600 zou worden ingeschreven liij het werk daar voor zou maken. Rubbens. Dat is door den Secretaris, Vloeimans en mij besproken. Er werd toen 600 geredeneerdlaten wij het hem maken, dan is er geen toezicht en dat is toch zeker niet aan te bevelen. Rijken. Daar had bij dan zelf maar voor moeten zorgen. Verder is er ook nogal ge sproken van een deskundige buiten de ge meente. Vloeimans. Ja, van uit de gemeente, dat zie je nou weer met die fiets. Hadden wy weer een opzichter genomen, dan hadden wy daarvoor weer geld kunnen uitgeven. De heer de Ilond meent dat niemand de houding van den heer Teunen kan goed praten. Teunen. De Voorzitter had niet zoo sterk moeten aandringen om te zeggen welke die onregelmatigheden, door mij bedoeld, waren, dan had ik nu niets gezegd en later zou men het dau wel eens gehoord hebben. Voorzitter. Dus financieele onregelmatig heden hebben er niet plaats gehad, alleen het koopen van het lniis, (le aanbesteding en het plaatsen van een hek zijn onze on regelmatigheden. O ja, en dan nog liet niet voldoende, volgens u althans, toezicht hou den op het baggerwerk. Rubbens. Tot tweemaal toe is er in den raad gezegd, omdat ik er op aangedrongen had dat uit den raad een commissie zou worden benoemd voor toezicht, dat het maar in handen moest blijven van Burg. en Weth., dat het daar goed aan kon worden toevertrouwd, dat het dan in goede handen was. Ik geef u dan ook de verzekering dat ik er meermalen ben geweest. Het was heele- maal geen plicht van mij daar dagelijks lieen te gaan. Voorzitter. Ik zal den Commissaris der Koningin zoo dan schrijven. Wat de stem ming betreft, dat is daar straks al uitge maakt bij liet goedkeuren van de notulen. Rijken. Ja, toen heb ik gezegd dat ik niet kan onthouden hoe den uitslag van de de stemming is geweest. Anders stem ik niet mee. Voorzitter. Er behoeft nu daarover niet gestemd te worden. Teunen. Ik verwacht dat er nog wel eens over zal worden geschreven. Rijken. Ik wil ook nog verklaren, dat ik me met het toezicht niet zou willen belas ten. Pruyssen. Op dat baggeren heb ik al ge wezen. Voorzitter. Ik denk dat, als zoo wordt doorgegaan en men zal de Wethouders weer eens met het een of ander belasten, deze daarvoor zullen bedanken. Burg. en Weth. hebben op alle vergaderingen gezegd, hoe wil men 't, een commissie benoemen of wat wenscht men en steeds is gezegd dat het bij Burg. en Weth. in goede handen was en nu het zwart op wit moet 1 omen, nu zou men zich terugtrekken. Rijken. Ik behoef toch niet over 'e argu menten van Teunen te stenonen. De rest hebben wij steeds stilzwijgend goedgekeurd. eene vergoeding hebben van 150.per jaar. Hij zal dan tevens 4 maal per jaar de spuit probeeren. Moet buiten de gemeente hulp worden verleend, dan elscht hij daarvoor een bil- Voorzitter. Goed, dan zullen wij sdhrij- lyke vergoeding. ven dat de rtiad van oordeel Is geweest, be halve dan de heer Teunen, dat het toezicht wel goed is geweest. 6. Bespreking teekenschool. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van een in de vorige vergadering door den heer Rijken gedaan verzoek, een oproeping van leerlingen heeft plaats gehad. Het resultaat daarvan is geweest dat nie mand is komen opdagen. Ter elfder ure is 'de Hanze aan het werk gegaan en toen heb ben er zich 12 leerlingen aangemeld waar onder er echter meerderen zijn die geen 12 jaar zijn en liet onderwijs dus nog niet mo gen volgen. Door Burg. en Weth. is alles eens goed onder het oog gezien maar dan is het nog zoo eenvoudig niet om tot een goede teeken school te komen. De wet stelt tegenwoordig liooge eisclien aan dergelijke inrichtingen. In verband met de vele omstandigheden komt het Burg. en Weth. n eer gewenseht voor dat de Hanze zelf een school opricht en dan later by de gemeente daarvoor om subsidie komt. Het beste voor de Hanze zal zijn te wachten tot een volgend jaar, dan krijgt men de beschikking over de school lokalen hier achter en kan de Hanze in- tusschen eens overleggen hoe iu deze het best kan worden gehandeld. De heer Rijken wijst er op dat de Hanze in dien geest al eens met een verzoek hij den raad is geweest en liet toen werd afge wezen en daarom dacht me"n nu beter te doen om te verzoeken dat de gemeente de school opricht. Vervolgens zegt hij van den voorzitter Prijs der Advertentiön 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat Advertentiön moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN 7^gpT^WA A LW U K C rurrip) van De Hanze te hebben gehoord, dat als de gemeente subsidie geeft er maar 7 leer lingen noodig zijn. De Voorzitter acht het 't beste dat de Voorzitter van de Hanze eens op een verga dering van Burg. en Weth. daarover komt spreken. Aldus wordt besloten. Goedkeuring Armenrekenlng 1921 en Armen begrooting over 1923. De heer de Hond deelt mede dat de Com missie alles heeft onderzocht en in orde heeft bevonden. 8. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning 1921 en vaststelling gemeentebegroo- ting 1923. De begrooting wordt door den Secretaris post voor post voorgelezen. Voor brandbluschmiddelen is 150. meer op de begrooting gebracht. Aan Hoo vers was gevraagd of hij de motorspuit in orde wil honden en bij brand wil bedienen Hij heeft gezegd dat met plezier te willen doen en hij wil zich dan verbinden dat hi ofwel zijn broer, die ook goed met de motors op de hoogte is, steeds in de gemeente aan wezig zul zijn, maar dan moet hij daarvoor De heer de Hond kan zich daar wel mee vereenigen mits Roovers zich verplicht steeds hier te zijn. Voorzitter. Als hij er niet zou zijn kan van hem een boete worden geheven van 25 gulden. De Hond. Het gaat er maar om df hij deze verplichting op zich neemt. Nadat de Voorzitter er op gewezen heeft dat de Secretaris in tijd van nood den motor ook zon kunnen bedienen en dat buiten Roo- ers niemand aan de motorspuit mag komen wordt conform het voorstel van Burg. en Weth. besloten. Aan het Wit Gele Kruis wordt eene sub sidie verleend van 200 en voor de bestrij ding der T. B. C. 100. De heer de Hond zou gaarne zien dat door Burg. en Weth. wordt ondezocht of (le subsidie van 100 aan liet Groene Kruis, wel wordt besteed. Men hoort en ziet er nooit iets van. Vervolgens wordt besloten liet tweede ge deelte van den Stationsweg nog niet te ver nieuwen aangezien alle leden van oordeel zijn dat het nog goed een jaar mee kan. Verzoek van „De Hanze" om een subsidie van 345.voor den cursus in boekhouden. De Voorzitter acht deze instelling van zeer groot nut. Burg. en Weth. zouden ech ter 300— willen geven. Het vorig jaar was er veel deelname. Rijken. Ik ben er absoluut niet voor te vinden om meer te geven want ik herinner me nog maar te goed wat een paar jaar ge leden iemand die als leeraar aan dien cur sus was verhonden, zei nl. dat het wel 8, per les gaf, maar daar was men dan ook z'n heele avond voor kwijt. Wordt besloten 300.— subsidie te ver- leenen. Subsidie harmonie. Het bestuur van de Harmonie verzoekt om eenige verhooging aangezien men er niet kan komen en het hoognoodige niet kan aan schaffen. Wordt geen verhooging gegeven, dan kan de harmonie niet op hetzelfde peil blijven en zal liet weer worden als vroeger. Gaarne zouden ze een subsidie van J 300 hebben. De Hond. Ze hebben altijd 150.sub sidie gehad en ik kan me best voorstellen dat er veel geld noodig is, maar toch zou ik in een tijd als waarin we nu leven niet hooger willen gaan dan 200. De heer Rijken meent ook dat, nn ieder een zich in zyn huishouden moet bekrim pen, de harmonie dit ook moet doen. Het gaat niet aan om de gemeente steeds voor alles maar te laten opdraaien. Ze hebUen een verloting op touw gezet voor een nieuw vaandel, kunnen ze dit nu voor iets anders ook niet doen. Voor een subsidie van 300.stemden de heeren Rubbens en Pruijssen en voor 200 de heeren Vloemans, Nollen, de Hond Rijken, Teunen en van Kampen. De begrooting wordt daarna jastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 136.281.83i. Bij de rondvraag wijst de heer Pruijssers op den slechten toestand van den weg op Waspik-boven. Dezer dagen werd het lijk van Zwart grafwaarts gedragen en het volk kon niet achter het lijk loopen zooveel water stond daar op den weg, zeker wel een 20 centimeter. Er moet een riool gemaakt worden en daarna sintels op den weg gebracht. Nu loopt het water van Noord tot Zuid en van Oost tot West. Voorzitter. InApril is al besloten om daar macadam voor te koopen doch achter af bleek dat het nu niet den tijd is om ma cadain op de wegen te storten. Nu echter is het tijd en daarom is aan een firma te Nfl megen prijs gevraagd van twee wagons Het water loopt daar van den weg niet af Er zal daarom wat zand er van moeten wor den afgehaald en later macadam er op De heer Rijken is eveneens de meening toegedaan dat de weg daar dringend om verbetering vraagt. Verkrijgbaar bij De Voorzitter is het daar volkomen mee eens en toch dnrft hij in overweging geven nog even te wachten totdat men met het leggen van de waterleiding gereed is geko men» Bovendien is er nog een bezwaar en dat Ls dat het particulier terrein daar zoo groot is. Rijken. Men mag er dan wel eens goed toezicht ophouden als ze met de waterlei ding de wegen ophalen opdat ze er niet zoo blijven liggen als dit met de P. N. E.M. is gebeurd. Voorzitter. Ik hoor over het algemeen zeggen dat het werk zeer correct wordt uLt- gevoerd. Hier zal men niet zooveel van den grooten weg gebruik maken want de buizen worden) in den dijk gelegd. De Hond. Al maakt de waterleiding den weg nog zoo goed in orde, slecht blijft htJ op verschillende platasen en dat is alleen de schuld van de P. N. E. M. De heer Rijken merkt nog op dat op het Dijkje, toch al zoo smal en waar een drukke passage is, veel te hard wordt gereden. De Voorzitter zegt dat door de politie daar streng op wordt geit en dan ook nog al eens procesverbaal wordt opgemaakt; vooral wordt streng gelet op die zware vraelit-auto's die de huizen doen trillen. Voorts wijst de Voorzitter er nog op dat de Provincie in den laatsten tijd veel aan de wegen heeft doen verbeteren. De heer Teunen zegt dat in enkele muren van schuren reeds groote scheuren zijn ge komen tengevolge van de zware vracht wagens die met groate vaart dikwijls voor bij rijden. Voorzitter. De politie heeft enkele chauf feurs al eens gewaarschuwd. Rijken. De andere mensdhen kunnen mid den op den weg niet meer loopen, dat is te gevaarlijke en aan de kanten is de weg te slecht. Daarom mag daar wel eens wat aan woTden gedaan. Daarna gaat de raad over In geheim Comité. De politie te Zeist heeft (1e hand ge legd op een tweetal sluvTe oplichtsters, moe der en dochter De W. Deze dames hebben reeds vele jaren lang een deel van het land bereisd en gelogeerd In hotels en pensions, zonder te betalen. Laatstelijk hebben ze te Zeist weer een drietal maanden in een pen sion vertoefd. Toen ze merkten, dat de pen sionhouder hen begon te wantrouwen, ver trokken ze per auto naar een andere ge meente, waar ze terstond weer hun intrek namen in een bekend hotel. Verschillende hotelhouders hebben vorderingen op dit ■tweetal van 800 A 1000. De dochter, die steeds de besprekingen voerde is aangehou den en ter beschikking van de justitie ge steld. De moeder is 84 jaar oud. De 20-jarige stenotypiste Eva Moss, uit Chattanoogii, had zich. toegelegd op de vlieg kunst Ze haalde het waagstuk uit om met behulp van een ladder uit 't vliegtuig te klimmen en dan onderaan den ladder aan haar tanden te gaan hangen. Vrijdag maakte ze weer dit zelfde kunstje, maar ze raakte of zoo uitgeput, of zoo daar schrik bevan gen, dat zij weigerde weer in het vliegtuig te klimmen. De aviateur vloog daarop bo ven het water en schreeuwde haar toe in 't water te springen, doch ook dit wilde zij niet. Toen het donker werd, bleef den vlie ger niets anders over dan te dalen. Het meisje werd een eind over het veld gesleept en gedood. Van een onmensclielijke misdaad, door een ontaarde moeder bedreven, maken de Fransche bladen melding. De 39-jarige we duwe -Beaurin te Laon had haar twaalf jarig dochtertje iets opgedragen, mnar het meisje had verzuimd het bevel harer moe der op te volgen. Over deze ongehoorzaam heid in woede ontstoken, greep de vrouKv het kind bij de haren en bracht het met een mes een diepe wonde dwars over den hals toe. Het meisje had nog de kracht om de straat op te snellen, waar ze echter weldra dood ineenzeeg.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1