Adverteert in dit blad Buitenland. Binnenland. Kunst en Letteren. Sport. Gemengd Nieuws. Vaste Betrekkingen JURGENS' ALLEEN g 5'/a pCt gesteld willen zien. waartoe heeft kunnen bestudeeren. wordt besloten. De heer van Engelen vraagt wat met het voetbalveld gebeurt als men daar aan het werk gaat. De voorzitter zegt veel voor sport te voelen, doch bestrijding der werkloos heid weegt bij hem nog zwaarder. Voorloopig kan het voetbalveld daar blijven en dan zoo noodig nog wat ver legd worden. De heer Prinsen geeft in overweging om, nu men toch aan het graven gaat, voor een zwemgelegenheid te zorgen. De heer M. Boom merkt nog op dat voor het Biesenpoldertje aan het pol derbestuur f 4.80 per hectare omslag moet worden betaald, wat hij zeer veel vindt voor het weinige dat er voor ge daan wordt. Er wordt eens met een zicht door de sloten getrokken en ver der wordt het zeer stiefmoederlijk be handeld. Daar de gemeente zeker voor 50 pCt. ingeland van den polder is geeftL hij het gemeentebestuur in over weging daarop te wijzen, wat door den voorzitter wordt toegezegd. De heer van Engelen zegt het van den heer Boom niet netjes te vinden dat hij hiermee voor den dag is geko men. Hij brengt daarna enkele persoon lijkheden naar voren aan het adres van den heer Boom, betreffende het dicht zetten van een sloot (was niet goed verstaanbaar. Verslagg.). De Voorzitter valt hem echter in de rede en verzoekt hem niet met per soonlijkheden aan te komen. Hij wi den heer Boom nog even de gelegenheid geven om zich te verdedigen en daar mee de discussie eindigen. De heer Boom dankt den Voorzitter daarvoor en zegt met betrekking tot het dichtzetten van dien sloot, dat hij dezen, als zijnde zijn particulier eigendom kan dichtzetten als hij wil. Hij heeft zelfs aangeboden dien sloot gratis over te geven en had dergelijke uitlatingen zeker niet verwacht. Hij heeft niets gedaan waartoe hij niet gerechtigd was. De heer van Engelen wil weer op deze kwestie doorgaan, doch de Voor zitter ontneemt hem het woord. 11. Bespreking landerijen 't Ven. De Voorzitter zegt dat de perceelen, die in 1917 voor 6 jaren zijn verpacht, in 1923 uit de pacht komen. Er zijn verschillende stemmen opgegaan of er gelegenheid is het land aan de tegen woordige pachters weer onderhands te verpachten. Dit is zoowel in het belang der gemeente als in dat der pachters. Het zal dan noodig zijn om de perceelen te schatten en zijn de pachters niet genegen dezen prijs te betalen, dan zullen ze gewoon publiek verpacht worden. Om echter een onpartijdige schatting te doen had een der raads leden den Voorzitter het middel aan de hand gedaan om de perceelen door ieder raadslid afzonderlijk te laten schatten en dan uit die opgaven een gemiddelde te nemen. Zou deze manier goed slagen dan zou het 't volgend jaar ook zoo kunnen gebeuren. De heer M. Boom denkt wel dat die schatting door de meerderheid van den raad wel goed gebeuren zal, doch er zijn er ook die niet deskundig zijn op dat gebied en zoodoende zouden de schattingen zeer uiteenloopen en dus het gemiddelde nog geen zuiver resul taat geven. De heer H. van Halder stelt voor om den gemeenteraad in 3 commissies te splitsen en dan bij de samenstelling daarvan er rekening mede te houden wie er belanghebbenden en ook wie niet ter zake kundig zijn. Dit voorstel vindt aller instemming. Waar de agendapunten thans zijn afge handeld wordt overgegaan tot behande ling der begrooting. Naar aanleiding van den brief van den heer van Heesbeen, die door ziekte verhinderd is te komen, merkt de heer M. Boom op, dat hij. hoewel hij niet direct met dat schrijven sympatiseert, er ook wel iets voor voelt om de behande ling uit te stellen en een commissie te benoemen. Tevens ook in verband met de afwezigheid wegens ziekte van den heer van Wagenberg. De Voorzitter merkt op van eenige ongesteldheid van den heer van Wagen berg geen kennisgeving te hebben ge kregen. De heer Prinsen acht het ook onnoodig om de behandeling uit te stellen. Van daag zijn de heeren van Heesbeen en Wagenberg afwezig, maar een andere keer kan hij of een ander weer wel verhinderd zijn. De Voorzitter gelooft ook niet dat men in een andere gemeente om zulke reden zou uitstellen. Terugkomend op het critiseerend schrijven van den heer van Heesbeen merkt hij nog op dat deze het vorig jaar ook al zooveel wist op te merken en toen hem de gelegenheid werd gegeven om betere voorstellen te doen, toen kon hij zulks niet. Hij geeft de leden thans de volle vrijheid hunne bevindingen over de begrooting naar voren te brengen. Prinsen. Ik wensch op de eerste plaats dank te brengen aan onzen secretaris, die ervoor gezorgd heeft dat men de begrooting zoo gemakkelijk en goed Op de begrooting heb ik maar weinig op te merken. Vooreerst zie ik een post van flOO voor subsidie aan den telefoonhouder in Haarsteeg. Ik zou voorstellen daar f50 van te maken. Voorzitter. Wij hadden reeds over wogen om dezen posf maar heelemaal te schrappen. Prinsen. Daar kan ik me ook best mee vereenigen. Aldus wordt besloten. Prinsen. Dan heb ik gezien dat B. en W. de subsidie voor de burgerwacht van f250 op f25 gebracht hebben. In het begin was dat een heel mooie in stelling maar nu, dat is nu anders. Ze worden ook door het rijk voldoende ge subsidieerd. De Voorzitter merkt op dat de rijks subsidie alleen voor de leden gegeven wordt, het bestuur ontvangt voor zijn werk niets dan deze subsidie. De raad is algemeen van gevoelen dat de secretaris der burgerwacht dat toch wel gratis kon doen en besloten wordt hem niet meer dan f 10 per jaar vergoeding te geven. Prinsen. Dan heb ik opgemerkt een post van f125 voor subsidie naaischool en een van f 300 voor de bewaarschool Ik geef gaarne toe dat dit zeer nuttige instellingen zijn, maar daar de gemeente toch reeds f 14000 aan het bijzonder onderwijs uitgeeft, dunkt me toch wel dat die goede zusters en broeders mis schien wel zoo Christelijk zullen zijn om ook zonder verdere subsidies deze scholen te handhaven. Het bijzonder onderwijs vraagt toch reeds groote offers van de gemeente. Van Helvoirt. Ik noem het een gevaar lijk besluit. Als ze nu die scholen eens sloten, wat dan. Prinsen. Dan kon men juist eens zien hoe Christelijk ze zijn. M. Boom. Naar aanleiding van de toelichting van den heer Prinsen kan ik zijn voorstel wel steunen. Ik ben er altijd voor om zoo iets te steunen, maar nu de toestand zoo veranderd is, nu kunnen we het geld beter op een andere manier gebruiken. Het voorstel van den heer Prinsen om deze subsidie te schrappen in omvraag gebracht, wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Vóór het voorstel stemden de heeren van Halder, van Buul. M. Boom en Prinsen. Tegen de heeren v. d. Griend, van Sprang, van Engelen, van Helvoirt en A. Boom. Zoodat de subsidies gehandhaafd blijven. Een post van f 60 vergoeding voor den veearts, door den heer Prinsen op gemerkt, kon geschrapt worden. De heer Prinsen vroeg nog nadere opheldering van den post van f 100 voor bediening klok, doch na toelichting door den Voorzitter kon hij zich hier mede goed vereenigen. De subsidie van f 20 voor de politie school te Hilversum werd geschrapt en dit bedrag uitgetrokken voor de politie school te 's-Bosch. M. Boom. Ik las in de Provinciale Courant dat er een bijeenkomst heeft plaats gehad om te bezuinigen door vermindering van personeel. Zou er hier nog geen gelegenheid zijn om het secretariepersoneel te verminderen. Voorzitter. Daar is steeds zeer veel werk. Er komt steeds meer bij voorde uitvoering van alle nieuwe wetten, schoolgeldinning, enz. Wel kunnen we voor het secretariepersoneel een langeren werktijd invoeren door inplaats van uur, 7'/2 uur per dag te werken, maar tot vermindering over te gaan moet ik nog beslist afraden. M. Boom. Er staat verder een post van f 1000 voor nacht-en stille wachten. Onze nachtwacht Oosterwaal heeft een salaris van f 17.50 per week, waarvoor hij vijf nachten per week dienst moet doen. Hij heeft een huishouden met 9 Kinderen. Zou het niet zoo geregeld Kunnen worden dat hij er nog wat bij verdienen kon. Voorzitter. Wij mogen hem natuurlijk niet te veel laten werken omdat hij s nachts op de baan is, maar hij is een goed bestrater en we zullen zorgen dat hij eiken dag enkele uren wat bijverdie nen kan. Hij is een zeer actief persoon. De heer Boom vraagt nog of de post van f 110 voor politiehond moet gehand haafd blijven, waarop de Voorzitter ant woordt dat hij na overweging het beter gevonden heeft deze post uit te trekken. De hond wordt ook altijd door den nacht wacht meegenomen. Ten slotte vraagt de heer M. Boom nog eenige opheldering over een post van f20 voor toezicht tuinbouwonderwijs. De Voorzitter zegt dat dit bedrag niet wordt uitgekeerd als de cursus niet doorgaat. De heer v. d. Griendt vraagt toelichting over een post van f 500 voor uitvoering Warenwet. De Voorzitter zegt dat aan die ver plichting niet te ontkomen is Hij is niet tegen die wet, maar wel tegen de wijze van uitvoering die zooveel geld kost. Men ziet ze maar in auto's rijden en de gemeenten kunnen het betalen. Hij heeft vernomen dat er bij Ged. Staten reeds klachten hierover zijn ingekomen. Waar verder niemand meer het woord verlangt over de begrooting of op het beleid van B. en W. iets heeft aan te merken, wordt de begrooting, onder dankzegging door den Voorzitter voor het gestelde vertrouwen, vastgesteld De heer van Sprang wenscht het gemeentebestuur opmerkzaam te maken, in welke klasse onze gemeente door de klassificatie-commissie zal worden inge deeld. Hij had vernomen dat bij een indeeling in een hoogere klassen f 10.000 meer aan personeele belasting moest worden betaald De Voorzitter zegt dat deze zaak zijne aandacht heeft. Wat echter de opmerking van f 10 000 meer belasting betreft, dat moet een groote vergissing zijn, want de hoofdsom is slechts f6000. Niemand meer het woord verlangend wordt de vergadering gesloten. maatregelen zullen worden getroffen, waardoor op een bezuiniging van 33 a 34 millioen gulden in vergelijking met het vorig jaar gerekend kan worden. De minister van waterstaat deelde o.a. mee, dat tariefsverhooging uitgesloten is, dat wederinvoering van buurtverkeer en kilometerboekjes overwogen wordt. PLANTENBOTER VOEDZAAM hEERLUK VQ0RQEELIG De Centrale Crediet- en Landbouw- bank te Amersfoort is gisteren failliet verklaard. De Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, heeft een schrijven gezonden aan de arbeidersorganisaties, waarin hij mededeelt, dat, wijl de patroons hun standpunt blijven hand haven, zijn poging tot bemiddeling in het conflict in de sigarenindustrie als mislukt is te beschouwen. Het aanvankelijke veldtochtsplan van Duitschland, dat met een oorlog tegen Rusland en Frankrijk had te rekenen, was volgens de memoires van den Keizer ontworpen op den grondslag van een doortocht der Duitsche legers door België en door Nederland. Onze verbeterde legerorganisatie, die een veldleger schiep dat aan de grenzen kon optreden, deed het veldtochtsplan in zoover wijzigen, dat de doortocht door ons land werd geschrapt en alleen die door België overbleef. Zegt men dus. dat de paraatheid van ons leger Nederland in 1914 voor een inval en voor de directe oorlogsellenden heeft behoed, dan is dit juist. En juist is ook, dat, zoolang de toe stand van gewapenden vrede behouden blijft, ons land niet kan ontwapenen en met een militaire schijnvertooning niet kan volstaan. Maar daarnaast blijft het feit, dat in een beschaafden tijd een beschaafde mogendheid zonder gewetensbezwaar tot een aanval op ons land, dat in vrede wenschte te blijven leven, zou zijn overgegaan, indien zijn belang (of wat het voor zijn belang hield) het had meegebracht! In de gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de minister van Waterstaat prof. v. Swaay in antwoord op de interpellatie van den heer van Braambeek omtrent de exploitatie-tekorten der Nederlandsche Spoorwegen o.a. meege deeld, dat een 20-tal bezuinigings- Louis Bouwmeester is Dinsdag- avond in Casino te 's-Heriogenbosch, j als Shylock in „De Koopman van Ve- netië" opgetreden en bij deze gelegen heid door de Bosschenaren gehuldigd. Na elk tafereel, waarin hij optrad werd hij meermalen teruggeroepen en op het einde van den avond kwam een harte lijke huldiging. De heer Herman Moerkerk bood een krans aan van den 's-Hertogenbosschen Kunstkring, de heer Albert Stokvis sprak uit naam van de commissarissen van Casino, de heer Frits Kleinbloesem voor Luxor Theater en de heer De Leyer voor de directie van den Schouw burg. Bij elke toespraak werden lauwe ren aangeboden. Het publiek juichte staande den 80-jarigen Bouwmeester toe. In de eerste conferentie met direc teur Heijthekker, dirigent Van Raalte en een afgevaardigde van het personeel, heeft, naar de „Tel." bericht, de heer Koopman te kennen gegeven, dat hij in geen enkel opzicht iets te maken wenscht te hebben met opzet en organisatie van de Opera, zooals die tot op heden ge voerd werd. Gisteren was er weer conferentie en is hem inzage van boeken en beschei den gegeven en hij zal nu een grondig reorganisatieplan uitwerken. Hij heeft alle hoop, dat op die manier een nieuwe toestand zal worden geschapen, welke de mogelijkheid van onheilen in den vervolge uitsluit. Het cardinale punt is z i., dat de subsidies behouden blijven dit is een conditio sine qua non. Het Nederlandsch Elftal. Tot de door de N. E. C. uitgenoodigde spelers behooren volgens de „Tel.": Van Tilburg (N.O.A.D.), De Munnick (H B.S.), Varenbrink (U.D.), die naar Bingen vertrekt en niet beschikbaar is; Red. A. Pelser (Ajax), H. Denis (H.B S.), Philipse (N.A C.), H. Tetzner (Be Quick G.), H. Hordijk (Ajax), G. Hulsman (Go Ahead), Steeman (Quick N.), E. van Linge (Be Quick GPeere boom (H.B.S.), M Tetzner (Be Quick G.), Roelfsema (R.C.H.). J. Bulder (Be Quick G.), Soons (M.V.V.), Petit (N.A.C.), De Boer (Ajax), B. Kessler (H.V.V Groen (Be Quick G.). Verlegh (N.A.C.), Van Asten (Willem II), Hartmans (N.A.C.), De Kruyff (Ajax) en E. van der Kluft (Blauw-Wit). Het is zoo goed als zeker, dat Van Tilburg in 'tdoel komt, terwijl Denis en Pelser zeer waarschijnlijk als back zullen fungeeren De middenlinie zal vermoedelijk bestaan uit Hordijk, Huls man en Steeman. Het is vrij zeker dat Max Tetzner en Petit in de aanvalslinie zullen woiden opgenomen. Het „Vad." meldt, dal de heer Broekhuijs het volgende aanbod aan de regeering heeft gedaan „Ik ben bereid de Staatsloterij zoo danig te reorganiseeren, dat 50 percent der geheele begrooting door de win sten worden gedekt. Ik benvgenegen f 1.000.000 te storten bij de Nederland sche Bank, welk bedrag vervalt ten bate van den Staat, wanneer mijn plannen worden uitgevoerd en niet bedoelde winsten in de schatkist werpen." Hierbij teekent het blad het volgen de aan Wij weten op grond van een onder houd met den minister van financiën, dat de regeering uit moreele overweging niet op het plan kan ingaan, omdat zij terugschrikt voor het odium, dat zij ons volk tot gokken zou verleiden. Geheel afgezien van den moreelen kant, kunnen wij echter voorloopig niet gelooven, dat het plan practisch uit voerbaar is. Met 50 procent der Be grooting zijn toch een 250 tot 300 millioen gulden gemoeid. En dit zou de netto-opbrengst der loterij moeten zijn. De Haagsche redacteur van de A.R. „Rotterdammer" schrijft De Verzekeringsraad heeft een be zuiniging voorgeschreven, die o.i. niet door den beugel kan. Hij heeft n.l. bepaald, dat zij, die voor rekening van de Raden van Arbeid naar een sanatorium vervoerd worden, van de derde klasse der spoorwegen gebruik moeten maken. Zoo werd dezer dagen een meisje naar het sanatorium te Hellendoorn per derde klasse vervoerd, hoewel de dokters van het Ziekenhuis transport per auto noodzakelijk achtten. Dat geschiedde uit een oogpunt van bezuiniging. Men denke zich het geval eens in. Een lijderes aan een ernstige ziekte, die de lange reis van Den Haag naar Hellendoorn, 5 uren sporens, moet af- Ingezonden Mededeelingen. bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18—35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlichtingen onder No. H. V. 539 Alg. Adv. Bureau D. Y. ALTA, Groningen. 22418 'eggen gezeten op de harde banken eener derde klasse coupé. Bezuiniging is best en als de heeren van den Verzekeringsraad op hun in- spectie-reizen van deze klasse gebruik willen maken en de eerste klasse ver smaden, dan zullen we dat gaarne waar- deeren maar zelfs in dezen tijd achten wij voor hen, die sanatorium-verpleging noodig hebben, vervoer in de tweede klasse noodzakelijk. En dat vooral in een semi rijksvoertuig, want als er verlies geleden wordt, moet de staatskas het ten slotte toch bijpassen. Het bovenstaande lijkt ons daarom een voorbeeld van „onbarmhartige be zuiniging". In zekeren nacht hoorde de 76- jarige nachtwaker in het St. Willibrordus- College te Katwijk, eenig onraad en begaf zich oudergewoonte met zijn lantaarn op surveillance. Nog niet lang had hij gezocht of hij vond in een hoek van het vertrek ineengedoken een men- schelijke gestalte. Bijlichtend ontdekte hij daarin den gewezen portier van het gesticht. Hoe ben jij hier gekomen vroeg de oude trouwe nachtwaker naief. Door dat gat. antwoordde de gewezen portier, wijzend op een raam, waar een ruit uitgesneden was. En waar zijn je schoenen Die staan buiten voor het raam, was het antwoord. Nadat de trouwe nachtwaker en de minder trouwe oud-portier, die voor dit bezoek uit Amsterdam was overgekomen, nog eenigen tijd hadden gekout, vond de nachtelijke bezoeker het beter maar weer te vertrekken langs denzelfden weg waarlangs hij gekomen was, hoewel zijn ouden vriend hem ook wel door de deur had willen laten. De nachtwaker begaf zich weer naar zijn kamertje en toen men hem den volgenden morgen vroeg waarom hij geen alarm had gemaakt, zeide hij Och,- dan waren alle paters wakker geworden. Of de inbreker deze keer ook zijn slag had geslagen, vermeldt de ge schiedenis niet, maar toen na eenigen tijd weder was ingebroken en werkelijk verschillende zaken werden vermist, viel de verdenking het eerst op den oud-portier, die ook werkelijk de dader bleek en nu al vast in voorarrest is gesteld. T© Bergen (N.-H.) is het 2-ja>ig zosntje van d.n hoer J. Sch. door eea molenwiek doodgeslagen. De 65-jatlge werkman V., te Te- terlngen, 19 in de bier brouwerij >De Drie Hoefijzers* te Breda door een be roerte getroffen en dood gebleven. Het O.M. bij de rechtbank te 's-Herlogetbosch heeft gisteren tegen den arbeider P. B., te Woeosel. l'/a jaar gevangenistraf geëischt, wegens zware mishandeling van H. Hendriks te E'ndhpven. Liefdesdrama te Aalst FR sec'S£ vu C v</ Na spannende debatten heeft de unionistische conferentie gisteren met groote meerderheid besloten, dat de conservatieven als onafhankelijke partij bij de a.s. verkiezingen zullen optreden. Het Engelsche kabinet is dientenge volge afgetredee. Bonar Law zal een nieuw ministerie vormen, behoudens voorafgaande goed keuring door de conservatieve leiders, die Maandag bijeenkomen om in dezen een beslissing te nemen. Wegens stakingen in tal van raetaalfabrlekec heeft de Zweed'che Patroonsbond tegen 31 dezer een alge- meene uitsluiting in de metaal-industrie aangekondigd, tenzij de bedoelde stakin gen voor dat tifdstip worden opgeheven. Te Homburg in Duitschland zijn door tot nog toe onbekende personen vijf revolverschoten gelost op een Bel gisch soldaat, die la gezelschap van een dame wandelde. De soldaat werd door 2, de dame door 3 kogels getroffen. De verwondingen zijn evenwel niet doodelijk. Een onderzoek is ingesteld. Zondagmorgen speelde zich in Aalst bij Eindhoven een liefdesdrama af. Zekere J. van A., uit Nuenen, kostganger bij den caféhouder Sanders, kreeg ruzie met de dochter van den caféhouder. Deze twist liep zoo hoog, dat hij op haar 5 schoten lostte, waarvan één het meisje trof. Zij werd niet ernstig verwond aan den hals. Daarna begaf v. A. zich naar boven en loste een .schot op zich zelf. De kogel trof hem in het hoofd, zoodat hij zeer ernstig verwond werd. Per ziekenbrancard moest hij naar het ziekenhuis te Eindhoven wor den vervoerd. Zijn toestand was Maandag nog zeer zorgwekkend. De kogel werd bij een operatie verwijderd. De oorzaak van dit drama is vermoede lijk te wijten aan het feit. dut het meisje weigerde verkeering met den man aan te knoopeu. Tel. Auto-ongeluk Zondagavond 0 uur, heeft tusschen Eern- nes en Laren een ernstig ongeluk plaats ge had Juist op het uogenblik dat twee auto's elkaar in tegenovergestelde richting passeer den. werd de rietdekker C. de Boer uit La ren. die naast zijn rijwiel in de richting Laren wandelde, door de hem achterop- rijdende auto G 8090, gegrepen met het noodlottig gevolg, dat hij zeer ernstig ver wond naar het It. K. Ziekenhuis te Laren moest worden vervoerd. Vermoedelijk is aan dit ongeluk mede oor zaak 't feit, dat de bestuurder van de auto die het ongeval veroorzaakte en als naar behooren tijdig zijn licht had getemperd, verblind was door het felle licht van de hem tegemoetrijdende auto. die bovendien ook nog den ..schijnwerper" liet branden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN «t'/ItWiMTE BIJ ESA MEKVRlï/; OVER/MJt- «K<L/U?flC0;«:!ö.0N!ÏU/T EN GUAASDtt!» PlAiUMUA CC aiïT BU ELKl flHdWl*

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6