JURGENS E FUHSTE BOTE Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. VERVANGT onderzoek tevens voor onderzoek be grooting 1923. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben de eer de rekening aan te bieden. De raad moet nu een commissie benoemen die ook tevens de begrooting zal onder zoeken. De rekening sluit met een nadeelig slot van f 5137.64, doch ik moet op merken dat dit meer fictief is, want er valt nog heel wat belasting te innen en ook van het Rijk is nog heel wat te ontvangen Snaphaan. Is over het jaar 1921 nog zooveel belasting te innen. Voorzitter. Ja. Snaphaan. Wie waren verleden jaar leden van deze commissie. Voorzitter. Rijken, van Lier en Brok Na stemming wordt gekozen de heer van Lier. De uitslag van de tweede stemming is dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Rijken, vanden WildenbergenSnaphaan De uitslag van de herstemming was Snaphaan 7, Rijken 9 en van den Wil denberg 8 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Rijken en van den Wil denberg. 3. Aanvrage geitenfokvereeniging om verhooging subsidie 1922 Adressanten wijzen er op dat ze worden verplicht om aan net hoofd- station^te Halsteren f55 te betalen, benevens 10 cent per lid. Daarbij komt nog dat tengevolge van het misgewas der rogge het stalgeld duurder is ge worden, zoodat de uitgaven voor de vereeniging verbazend zijn gestegen en aangezien de leden der vereeniging uitsluitend zijn werklieden waarvan de meesten door de heerschende malaise werkeloos zijn, vragen ze eene verhoo ging van subsidie. Snaphaan. Kan dit niet beter bij de begrooting worden besproken. Voorzitter. Ze vragen het nog voor dit loopende jaar. Van Lier. Voor het loopende jaar is f 50 op de begrooting gebracht, vroeger was dit f25, doch een vorig jaar is dat verdubbeld. Ypelaar. Het is voor dit jaar dat ze het vragen, denk ik. Van Lier. Als men niet juist de be doeling van de vereeniging kent, zou ik het eerst eens vragen. Dan kan het altijd nog in een volgende vergadering worden behandeld. Misschien dat Brok er meer van weet. U wist een vorig jaar er ook meer van, want werden de subsidies toen allemaal op de helft teruggebracht, dus gehalveerd, op uwe mededeelingen is deze subsidie toen verdubbeld. Brok. Nu weet ik niet wat ze juist willen. De Wijs. Het bestuur van die ver eeniging heeft er met mij over gespro ken en toen verschillende afrekenings- staten laten zien van Halsteren De bemoeiingen van Halsteren gaan ge paard met groote kosten en zonder verhooging van subsidie, zoo werd mij gezegd, gaat de afdeeling te niet. Ik heb hun toen opgemerkt dat het niet aangaat dat een vereeniging door de subsidie bestaat, maar dat de leden door contributie te betalen daar op de eerste plaats voor moeten zorgen. Ze hebben er mij toen op gewezen dat er wel terdege contributie wordt betaald, maar dat verhooging daarvan tenge volge van de tijdsomstandigheden niet mogelijk is wijl de meeste leden van de steunregeling moeten profiteeren. Maar ik meen^dat de bedoeling is voor een volgend jaar. Wordt besloten te informeeren wat de bedoeling is. 4. Adres van de commissie tot wering van schoolverzuim betreffende vergoe ding voor 1922. De commissie vraagt eene vergoeding van f3 per vergadering en voor den secretaris een vast salaris van f 250 en dit om het halfjaar uit te betalen. De Voorzitter merkt op dat deze commissie alleen werkzaam is voor Kaatsheuvel en er voor Loon-op-Zand een afzonderlijke commissie is. Het komt hem wenschelijk voor dat in andere gemeenten eens wordt ge ïnformeerd. Van Amelsfoort. Dat is een dure geschiedenis Verschure. Ja, dat is een dure lief hebberij, want dat zal dan heel wat beloopen. Van Amelsfoort. De secretaris heeft veel werk, dat kan wel, maar 't is veel. Rijken Het is wel billijk dat de leden van deze commissie een vergoeding krijgen want er is nogal werk aan verbonden, want komt iemand die opgeroepen is om te verschijnen, niet, dan moet een lid deze gaan opzoeken aan huis en dan gaan onderzoeken of zoo iemand verschoonbaar is of niet. Wel is het waar dat het schoolverzuim niet zoo groot meer is, doch daarom is er gezegd dat niet zoo dikwijls meer zou worden vergaderd. Het aan huis bezoeken van die menschen, dat is nog het ergste, want je wordt nergens vriendelijk ontvangen hoor. De Wijs. Het schoolverzuim is zeer gering geworden en dan is er vanzelf voor deze commissie niet zooveel werk. Ik zou het eerst ook eens goed onder zoeken, want mij komt het bedrag, dat wordt gevraagd, ook eenbeetjestijf voor Rijken. Ik geef gaarne toe dat het schoolverzuim veel minder is geworden Voorzitter. Als het schoolverzuim zooveel minder is geworden, is het werk van den secretaris ook heel wat minder geworden. Rijken. In de commissie is er a meermalen op gewezen dat het tabaks verbruik onder de kinderen ontzettend toeneemt, alhoewel er een verordening is die zegt dat aan kinderen beneden de 16 jaar geen tabak, sigaren of siga retten mag worden verkocht. Verschure. Bij ons is dat ook bar vooral met die sigaretten. Snaphaan. Er is nog geen politie verordening of althans ze is nog niet in orde Voorzitter. Deze zaak is wel geregeld Een vorig jaar is die verordening door den raad aangenomen. De Bresser Het is treurig en dan in dezen tijd. Voorzitter. Als de ouders daarin niet op de eerste plaats medewerken, dan doe je er betrekkelijk niets aan Snaphaan. Dat is zoo, de ouders moeten op de eerste plaats daarin wat medewerking verleenen Voorzitter Hoe gaat het nuAls zoo'n jongen een veldwachter ziet aan komen, dan is het voor hem een klein kunstje om het sigaretje achter z'n rug te houden of hoe ook om het te ver bergen Ik zeg nog eens, de ouders moeten hier willen medewerken. Rijken. Het is met de kinderen als met de menschen, die vatten ook naar de verboden vrucht, maar het is erg nadeelig voor hun gezondheid Wordt besloten aan te houden tot eene volgende vergadering teneinde eerst een onderzoek te kunneninstellen. (Wordt vervolgd). Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Haarsteeg, 23 Oct. 1922. Mijnheer de Redacteur I Met niet minder belangstelling, heb ik het antwoord gelezen van den heer A. Prinsen in Uw blad van Zaterdag 21 dezer en ik wil volstaan met ter verduidelijking der kwestie nog enkele opmerkingen te maken. Bij herhaling durf en kan ik appellant Van de W. en den heer Pr. in zijn <waliteit van gemachtigde, van een leugen beschuldigen, omdat veldwach- er Van M., let goed op, ook niet ge zegd heeft, terwijl hij de deur weer dicht deed, „wacht nog een oogenblik". Dit is zelfs een brutale leugen, want veldwachter Van M. heeft slechts en ook alleen deze woorden, niet meer en ook niet minder, gesproken tegen den Burgemeester: „Kan Van de W. )innenkomen". Daarop is Van M. even ainnen geweest en terstond weer ver trokken zonder een woord tegen iemand te spreken. Dit heeft veldwachter Van M. op ambtseed verklaard en de waarheid daarvan kan bovendien getuigd worden door twee Ambt. ter Secretarie, door mij zelf alsook door den Burgemeester en Weth. Vugts, want de deuren van Secretarie en zittingslokaal stonden op dat moment open. Bovendien geef ik den heer Pr. de verzekering, dat wanneer de woorden wacht nog maar een oogenblik" werke- ijk tegen Van de W. gesproken waren, hij wel degelijk binnen geroepen zou zijn geworden, en zoo niet, dan zou ook ik een dergelijke handelwijze ten zeerste afgekeurd hebben en waren wij jeslist in het ongelijk. De heer Pr. echter beweert, dat het niets ter zake doet, dat de broer van appellant Van de W., die met hem samenwoont en een gezin vormt, zelf met paard en kar aan de oprichting der schietbaan heeft medegewerkt. Nu als dat waar is, dan heeft appellant Van de W. en hij gelijk. Maar wij en vele ingezetenen denken er anders over en laken juist daarom de handelwijze van Van de W. en zijn raadgevers. Volgens het Gemeente bestuur doet dat juist veel en zeer veel er zake en ook alleen en uitsluitend om deze reden, meenden B. en W., mede op mijn advies bij hooge uit zondering te mogen handelen zooals zij gedaan hebben, n.l. toen Van de W. uit zich zelf niet binnenkwam, hem in den gang te laten staan. Mijns in ziens werd hier strikt wettelijk gehan deld en wanneer men de omstandig- ïeden in aanmerking neemt ook niet onbeleefd. Immers beleefdheid kent ook zijn grenzen. Ik begrijp ook niet dat de heer Pr. in zijn betoog geheel het advies van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant verzwijgt en alleen het advies van twee ïooge ambtenaren aanstipt. Die hooge ambtenaren adviseeren tot vernietiging van het besluit van burgemeester en Wethouders, doch alleen op grond dat de schietbaan ge vaarlijk is, een bewering die theoretisch misschien eenige waarde heeft, maar die practisch beslist overdreven is, immers vooreerst woidt er zeer, zeer weinig geschoten en dan nog alleen op dagen en uren wanneer er bijna iemand passeert en als er eens iemand wenscht te passeeren, dan wordt op gehouden met schieten. Bovendien rust de verantwoording op den baancom- mandant en die verantwoording neem ik gaarne en gerust voor mijn rekening. Zoo de heer Pr. zich het schieten voorstelt noem ik alle rijksschietbanen gevaarlijk. Als men weet hoe men met een geweer moet omgaan, ik ver moed dat de heer Pr. dat niet weet, - dan is er ter plaatse van geen gevaar sprake, dat verzeker ik den heer Pr. En daarom heeft de Normaal Schiet school, ik wil zeggen de Directeur dier school, de hoogste deskundige in het land, ook onze schietbaan goed gekeurd zelfs voor militaire doeleinden. In verband hiermede wacht ik met eenige gerustheid de Kon. beslissing af, want m.i. zal het advies van de Normaal Schietschool het zwaarst wegen. Afwachten is intusschen de boodschap. Thans wil ik nog even terugkomen op het advies van Ged. Staten dezer provincie, een advies dat de heer Pr. verzwijgt omdat het niet in zijn voor deel is. Dit niet minder hooge College heeft een onderzoek ingesteld meer bepaald wat betreft de toepassing der wet en in de gegeven omstandigheden tevens omtrent de handelwijze van hef Gemeentebestuur. En dit College advi seert H. M. de Koningin om appellant in zijn beroep niet-ontvankelijk te ver klaren, op grond dat hij niet verschenen is op de zitting bedoeld in art. 7 der Hinderwet. De heer Pr. vindt dit natuurlijk een eigenaardige beslissing, maar Ged. Staten staan toch ook onafhankelijk en onpartijdig tegenover deze kwestie en zij weten toch ook dat appellant Van de W. niet behoorlijk geroepen is, doch dat College heeft daarbij ook het waarombeoordeeld. Ik twijfel er ook niet aan of de Raad van State zal vóór het uitbrengen van het advies zich nog wel eens tweemaal bedenken en het waaromook nog wel eens terdege beoordeelen. De heer Pr. tracht in zijn betoog verder voor te stellen alsof het verslag in de groote bladen van de zitting voor den Raad van State, officieel is. En dan vraag ik hem, is dat verslag van de hand van den Secretaris van den Raad van State? Want dat alleen is voor mij officieel. Immers neen, want hij erkent zelf dat het is van de hand van verschil lende verslaggevers van groote dag bladen. Ware het bewuste verslag offiicieel d.w.z. van den Secretaris van den Raad van State daarin zou zeker mijn tegen-verweer zijn opgenomen „waar om hebben B. en W. Van de W. niet groepen", immers dat was mijn hoofd argument voor den Raad van State en daarvan hangt m.i. ook de toekomstige beslissing af. Dat die verslaggevers uist mijn tegen-verweer en de be antwoording van de vraag, „waarom lebben B. en W. Van de W. niet ge waarschuwd", niet in hun verslagen hebben opgenomen, begrijp ik feitelijk niet, doch doet me alleen denken, en zeer waarschijnlijk hebben zij de stuk- ten, althans alle stukken voor den ^aad van State niet ingezien. Anders tadden ook zij het hoofdargument van mij en van B en W. daarin wel op genomen en omdat zulks niet is ge schied om welke reden dan ook, werd deze zaak betitelt met „Een eigenaardige toepassing der Hinderwet" en in den ;rond der zaak is er niets eigenaardigs aan. Verder protesteer ik met klem, waar de heer Pr. durft schrijven „en geen eerlijk man werd beleedigd als hij voor zijn recht uitkwamDeze woorden slaan op mij en dan vraag ik hem in jemoede af, heb ik Van de W. be leedigd Informeer eens goed en ik twijfel er niet aan of hij zal als eerlijk man die woorden wel willen herroepen, ntegendeel heb ik Van de W., toen liij tien minuten voor elf voor het loket verscheen, beleefd en op bescheiden toon het volgende geantwoord „Zeker cunt U B. en W. spreken, maar het is nog te vroegom elf uur begint de zitting en in die kamer wordt ze ge- louden". Meer heb ik tegen Van de W. niet gesproken, noch vóór, noch na de zitting, dus kan ik hem niet beleedigd hebben. De heer Pr. vindt in zijn betoog voorts aanleiding om te wijzen op de vroeger bestaande goede trouw en dan vraag ik hem, bestond die goede trouw dan ook niet bij de oprichting der schietbaan Immers jaen wat zou iet althans op het platteland nu waar achtig beteekenen, om zonder een officieele Hinderwetsvergunning, een schietbaan of welke inrichting ook, op te richten, wanneer men vooraf mondeling en daadwerkelijk zich van de medewerking en goedkeuring ver zekerd heeft van alle aangrenzende eigenaren en gebruikers van landerijen en in casu ook van Polder-, Dijk- en Gemeentebestuur. Komaan, en hadden we in het geheel geen vergunning aangevraagd, zooals op veel dorpen is gebeurd, dan had deze kwestie zeer waarschijnlijk niet eens bestaan. Bij mij en vele inge zetenen staat het vast, dat achter deze zaak muziek zit en anders niets. Een feit is en het water van de zee wascht dat niet af. dat de familie Van de W. daadwerkelijk en stilzwijgend hare goedkeuring heeft gehecht aan de schietbaan, door met paard en kar die schietbaan zelf mee op te richten, en daar gaat het bij mij en bij de leden alleen om. De heer Pr. vergist zich deerlijk als hij meent dat ik het fijne verwijt ge voeld heb voor den Raad van State en ik herhaal dat die woorden op lachende wijze gezegd werden. Heeft de heer Pr. misschien ook niet opge merkt, dat tijdens onze debatten, ver schillende leden van den Raad van State aanhoudend met die onnoozele kwestie hartelijk lachten Zoo neen dan heeft hij z'n oogen en ooren niet goedige- bruikt en alles bij elkaar genomen is het ook een belachelijke kwestie, im mers eerst iets mee oprichten, om dan als de kosten gemaakt zijn. te gaan reclameeren, echt kinderspel hoor De schietbaan zelf heeft voor mij en de leden betrekkelijk geen waarde meer, de ambitie is al lang over en daarom wordt er ook zeer weinig gebruik van gemaakt. Ik kom in deze kwestie dan ook niet zoo zeer op voor het behoud der schietbaan, maar, tegen het onrecht dat de Burgerwacht wordt aangedaan, en als er niet zooveel geld voor uit gegeven was, dan had ik al lang voor die zich daarmee per auto in gezel schap van een vriend naar de Hol- landsche grens had begeven. Voor den rit naar Bocholt had men 120 dollars betaald. Verder werd de chauffeur in hechtenis genomen. De Ct Broekhuijs en de Staatsloterij De heer Broekhuis telegrafeert aan het Vad. uit Nice. Lezend uw aanteekening, deel ik u mee, dat mij het eindcijfer der Staats- begrooting natuurlijk volkomen bekend was, terwijl mijn begrooting geenszins is overdreven, zoodat ik mijn aanbod handhaaf en gaarne de waarborgsom verdubbel en breng op f2.000.000. Terugschrikken voor het door u be doeld odium moet de Regeering niet, daar zij niets aanwakkert, doch alleen de door niets te beteugelen zucht zoo wel in Indie als in Holland leidt in vaste banen naar de schatkist. Persoonlijke belooning wensch ik niet, daar ik financieel volkomen onaf hankelijk ben lk beoog slechts het belang van den Staat. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden en van de ambtenaren der accijnzen, dat sigaren en sigaretten nog tot 1 Febr. 1923 in het vrije verkeer niet voorzien van zegels zullen mogen worden ver kocht, te koop aangeboden, afgeleverd of ten verkoop in voorraad gehouden, voor zoover aannemelijk kan worden gemaakt, hetzij daarvan volgens art. 83 dier wet aangifte bij den ontvanger is gedaan, hetzij dat daarvan na het in bewerking treden der wet de accijns is betaald. Naar wij in^Postzegelnieuws lezen zullen'^ binnenkort L de feerstegnieuwe postzegels verschijnen. Het zullen zijn k gesteld de schietbaan maar op te rui men, want voor die enkele leden die soms komen schieten, is er in de om geving gelegenheid te over om met scherp te schieten. En hiermede eindig ik en roep ik alle leden van de Burgerwacht die destijds mede tot de oprichting be sloten, tot getuigen van de waarheid. U Mijnheer de Redacteur zeg ik in bijzonder hartelijk dank voor de ver leende plaatsruimte. COUWENBERG, Seer, en Comm. der Burgerwacht Vrijdagavond 6 uur gevoelde de overste der zusters Urselinen, mére Vlarie Louise te Venlo, die reeds eenige tijd lijdende was aan een hartkwaal, zich zeer benauwd. Zij verliet daarom het klooster om een wandeling te doen en begaf zich in de richting van de Duitsche grens. Toen ongeveer 9 uur des avonds merè Marie Louise nog niet in het klooster terug was, waar schuwde men de politie, die op on derzoek uit ging en haar des nachts ongeveer 1 uur levenloos en vreeselijk verminkt op de spoorbaan vond liggen. Het ongeval heeft zich waarschijnlijk als volgt toegedragen. Gekomen in de nabijheid van den Ondersten Molen raakte zij, door de duisternis misleid, den weg kwijt Zij wilde de spoorbaan Kaldekerken Venlo oversteken, juist toen een trein van Venlo arriveerde. Zij liet dien trein eerst voorbij gaan en stak toen de rails over, met het gevolg, dat zij door een tweede trein, komende van Kaldekerken, werd gegrepen. Zij werd etlerlijk in stukken gereden. Mére Louise (in de wereld Eugenia Pilgram) bereikte den onderdom van 55 jaar en was Duitsche van geboorte, Hbl In den nacht van Vrijdag op Za terdag hebben de kommiezen in de grensplaats Barlo drie personen gear resteerd. die 9 millioen mark over de Hollandsche grens wilde smokkelen. Bedoelde som was van de Disconto Sank te Essen gestolen. Om half vijf zagen twee Duitsche <ommiezen drie verdachte personen n de richting der Hollandsche grens gaan. De kommiezen hielden hen direct aan, omdat ze geen goede papieren bij zich hadden. De bandieten boden den kommiezen millioen mark aan, indien zij hen vrij lieten gaan, wat den kommiezen aanleiding gaf de aangehoudenen nader te onderzoeken. Daarop kwam 9 millioen mark aan goud geld en bankpapier te voorschijn en 2800 dollars. Het geld was van de Disconto Bank te Essen gestolen door een beambte, het 1 en 2 cent-zegel'met leeuw en boom, het 2'/2 cent-zegel met posthoorn en het 4 cent-zegel met een kroon. Voor de betrekking van secretaris bij de Kamer van Koophandel te Alk maar (salaris f 5000) hebben zich 180 sollicitanten aangemeld, waaronder een 30 meesters in de rechten. De collectie Friesch vee op de Landbouwtentoonstelling te Rio de Janeiro kreeg een kampioensprijs, twee eerste, twee tweede, een derde en drie vierde prijzen. De Twenter stier Roland kreeg als best geïmporteerde stier den kampioensprijs. Zondagavond heeft te Breda een afschuwelijke moord plaats gehad Om halftien meldde zich bij een politieagent op straat de 24-jarige J. B., uit Prinsenhage, met de mededeeliog, dat bi] In het huis van zijn zwager aan den Ntjverheidssingel e'n vrouw ver moord had. De agent ging met den man onmid dellijk naar het aangegeven huls en vond daar de 21-jarige echtgenoote van J. B. vreeselijk verminkt op den vloer liggen. Zij gaf oog eenige levensteekenen, doch was reeds stervende. De onmiddellijk ontboden genees heer, dr. Bertema, kon bij zijn komst slechts den dood constateeren. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat J. B. zijn vrouw gisteravond had medegenomen naar het huis van zijn zwager, waarvan hij'den sleutel had.* De vrouw was meermalen uithuizig en ook thans' was ze den heelen avond weg geweest. Toen er bij den zwager van J. B. niemand thuis was, schijnt hij, in een bui van jalouzie, zijn vrouw zoodanig met een mes eu vermoedelijk met een hamer te hebben toegetakeld, dat zij aan de gevolgen is overleden. De vermoorde is moeder van een 2'/a-jar'g kind. De dader, die heden ter beschikking van de justitie zal worden gesteld, staat gunstig bekend en maakt geen gebruik vaa sterken draok. De 70-jarige A V. te Nieuwen- hoorn is gisteren in den binnenboezem van het stoomgemaal J. W. Hein te water geraakt en verdronken. L. P., Brouwmeester, Oosterhout diefstal vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. W. J. d. K. Loon-op-Zand jacht wetovertreding. vrijspraak wegens ge brek aan bewijs. C. G., Waalwijk, openbare dron- 1 kenschap, appel van een vonnis van het kantongerechtvonnis vernietigd, vrij- spraak. KI tv

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2