Tweede Blad. Wij garandeeren U „De Stralende Zon". Gemeenteraad. Door te adverteeren in dit blad, verwerft gij U een groote schat. NUMMER 86. ZATERDAG 28 OCT. 1922. 45e Jaargang. de vakkundigste behandeling. Billijke prijzen. Keurige afwerking. StoomTsrverïj en Uitstoominrïchling Depot'sTH.-v. d. SANDEN. Groote straat 415; Kaatsheuvel, N. STRAVERS, Hoofdstraat. 2246 KAATSHEUVEL. (Vervolg.) 5. Aanvraag schoolbestuur R. K Jongensschool te Berkdijk om over name dezer school. Het R.K. Kerkbestuur van den Berk dijk wil de school, die ze thans in bruikleen heeft, gaarne overnemen. De Voorzitter zegt dat de raad de school in eigendom kan afstaan. De school wordt dan getaxeerd en het Kerkbestuur geeft daarop 15 pCt. waar borg waarvoor de gemeente weer rente moet betalen, zoodat het schoolbestuur daar geen schade aan heeft. Het beste zal zijn, zegt de Voorzitter, de school maar af te staan wijl men dan van alles af is. Nu moeten wij de school nog onderhouden en men weet hoe dat dit gaat, want dan is het dit en dan weer dat en als we het overgeven, dan zijn we van de heele boel af. Snaphaan. De voordeeligste weg voor de gemeente is volgens U dus om de school over te geven. Voorzitter, Ja. Wel zullen ze natuurlijk wel voor den dag komen dat ze fat soenlijk in orde moet zijn. Van Amelsfoort. De school ziet er toch goed uit. Voorzitter. Er zijn altijd zaken die veranderd moeten worden, maar daar valt over te praten. De schoolopziener, de heer De Graaff is hier en die zal heden het een en ander wel onder zoeken. De raad zou nu in beginsel kunnen besluiten de school over te geven.. Van Amelsfoort. Een vorig jaar zijn er door den gemeenteopzichter op een dag vier scholen getaxeerd en voor ïdere school kreeg hij daarvoor f25, zoodat hij ineens t 125 in zijn zak stak. Dat geld had de gemeente moeten hebben, want hij heelt de werkzaam heden in den tijd van de gemeente verricht. Voorzitter. Ik zou hem dit nu maar laten behouden. Van Amelsfoort. Waarom Hij heeft de werkzaamheden toch verricht inden tijd dat hij in dienst van de gemeente is. Voorzitter. Indien wij een andere deskundige dat alles hadden laten schatten, dan had men toch ook moeten betalen en bovendien behoeft de ge meente dat niet te betalen. Van Amelsfoort. Hij krijgt toch al zijn salaris. Voorzitter. Als de gemeente het nu moest betalen, dan was het iets anders. Van Amelsfoort. Hij had het geld voor de gemeente kunnen verdienen, 't Zijn allemaal wel kleinigheden zal men zeggen, maar het is toch maar geld. Met algemeene stemmen wordt hier na in beginsel besloten de school over te geven. 6. Adres bewoners van den Loon schen dijk e,a. inzake benoeming van een hoofd der openbare school aldaar. Adressanten zeggen, alle warme voor standers te zijn van de openbare school en vragen, om de school goed te uden, dat voor hoofd der school een ifctestant zal worden benoemd. In een ander geval zou een schoolstrijd kunnen ontbranden. Zaterdag is nog een adres ingeko- men van het Ned. Onderwijzersgenoot schap afd. Waalwijk, waarin op de billijkheid van het adres van de be woners van den Loonschendijk wordt gewezen. Voorzitter. Ik stel voor deze adressen aan te houden tot een volgende verga dering, dan kan inmiddels met den inspecteur van het onderwijs daarover worden gesproken en kunnen B. en W. dan met een voorstel komen, wat ze dan spoedig hopen te doen. De inspecteur heeft gezegd over deze aangelegenheid te zullen komen praten. De heer Snaphaan zou, vooral nu zooveel praatjes de ronde doen en hem zooveel ter oore is gekomen, over deze zaak eerst van te voren willen spreken, want zooals hij hoort wordt er op een eigenaardige en stiekumme manier gewerkt Nadat dien ouderavond is gehouden wordt, zooals hij hoort, de zaak tegengewerkt en dikwijls op een lage, gemeene manier, waarvoor hij zich zou schamen ooit zoo iets te doen. Ja, mijnheer de Voorzitter aldus gaat de spreker verder, door het raadslid Rijken wordt die zaak daar tegen gewerkt op een manier die niet te pas komt en alles behalve netjes is. Vriend Rijken tracht op een stiekumme wijze niet alleen de openbare school om te brengen doch ook de bijzondere school aldaar, waarvan de heer Maaskant het hoofd is en waarvan de heer Rijken een zeer groote vijand is. Het is niet de eerste maal dat vriend Rijken den heer Maaskant afbreekt op een manier waarvoor ik me nooit zou leenen. Ik zou werkelijk alles eerst eens goed onder de oogen zien wat daar op den Loonschendijk plaats grijpt en wat er dikwijls gaande is. Rijken. De heer Snaphaan komt me daar aandragen met dat heb ik hooren zeggen, dat is me ter oore gekomen en gebruikt dan uitdrukkingen die niet te pas komen. Weet U wel dat ge van veel hooren zeggen veel hoort liegen en al wat u daar kletst is leugen. Dertig jaar lang heb ik reeds aan deze groene tafel gezeten en steeds de belangen van de gemeente behartigd zonder om te zien naar personen of persoonlijke belangen en daarom ver wacht ik van U die verwijten hier niet, absoluut niet. Maaskant heb ik niet afgebroken en anders moet je dat bewijzen. Als je alles maar van hooren zeggen hebt dan past het je allerminst zoo op te treden, want je weet toch zeker wel dat je van veel hooren zeggen ook veel hoort liegen. Wel heb ik op den ouderavond iemand geforceerd, de ouderavond die werd ge houden toen het lijk van den heer v. d. Horst nog niet koud was Want toen werdendoor de |ong dingen gezegd die kant noch wal raakten. De Bruijn was daarbij ook tegenwoordig. Ik was een goed en groot vriend van Van der Horst, maar de Bijzondere School heb ik nooit aangetast, dat mag ik volgens mijn doopbelofte niet. Het gaat bij mij niet over den naam maar over het wezen der zaak en als men een christelijke school wenscht, dan moet alles christe lijk zijn, ook het onderwijs. Naar mij behoeven ze niet te kijken, ik heb nergens belang bij, want mijn kinderen behoeven hier niet meer naar de school, maar ik zeg nog eens, daar kijk ik niet naar, alleen het algemeen belang is voor mij zaak. Een goede school wensch ik in het belang van de gemeente en geen prul school. Snaphaan. De wijze waarop u over den heer Maaskant bent bezig geweest kan geen daglicht zijn en wat U mij zooals eens hebt gezegd, heb ik goed in mijn ooren geknoopt. U moest zich schamen wat u van hem durft zeggen. Rijken. U liegt. Snaphaan. Ge breekt die school af. Rijken. Ik? Snaphaan. Ja, dat doet u. Het is dat ik me schaam om het hier in het open baar te zeggen, maar u, u had u voor zoo iets moeten schamen. Rijken. Ge liegt. Wat ik zeg durf en kan ik wel verantwoorden. Snaphaan. Dan hebt ge een ruim geweten. Rijken Gij hebt een geweten zoo ruim dat ge er wel met paard en wagen doorheen kan. Voorzitter. Het wordt te persoonlijk. Ik zal de debatten moeten sluiten. Snaphaan. De zaak kan zoo maar niet van de baan worden geschoven. Roestenberg. Het is zeer gewenscht dat de raad deze zaak terdege onder zoekt want de heer Rijken kan niet ontkennen dat hij in deze geschiedenis niet peisoonlijk is geweest. Zijn repliek is dan ook uiterst zwak. Ja, mijnheer Rijken, u komt altijd wel met christelijk et nog eens christelijk voor den dag en met Paulus en zoo meer, maar dan moet u ook christelijk handelen en met feiten voor den dag komen. Rijken. Komt maar gerust tegen mij op. Een verwarde discussie ontstaat, waarvan door het lawaai niets is te hooren. Roestenberg Reeds eenmaal hebt u daar de gemeente op kosten gejaagd. Rijken Ik, och kletst toch niet. Roestenberg. Dat hebt u wel en ik zal er voor waken dat u de gemeente niet voor de tweede maal op kosten jaagt, daar kunt u van verzekerd zijn. Voorzitter. Ik sluit de discussies hierover, want het is te persoonlijk. 7. Voorstel vaststelling verordening inzake vleeschkeuringswet. Door den Voorzitter wordt de ver ordening, zooals deze door de Commis sie is ontworpen, voorgelezen. Daarna zet de Voorzitter in het kort de bedoeling en de werking van de verordening uiteen. Hij wijst er daarbij op, dat de kosten van de keurloonen zijn te betalen en de gemeente derhalve daardoor geen nieuwe lasten op de schouders worden gelegd. Alleen als na 10 jaar, voor welk tijdvak de gemeenten Waalwijk. Drunen. Sprang, Vrijhoeve-Capelle, Capelle en Loon-op- Zand de overeenkomst hebben aan gegaan blijkt dat er een tekort is. zal dat kopsgewijze moeten worden betaald. Maar,- zoo merkt de Voorzitter op, mis schien kan dan de heele verordening al wel achterwege blijven. De Commissie vormt het bestuur en de raad van Waalwijk regelt alles, echter niet zonder eerst de commissie van advies te hebben gehoord en in die commissie zit van iedere gemeente een afgevaardigde. Het presentiegeld be draagt f3.— per bij te wonen ver gadering en f 5 voor Voorz. en Secr. Voor deze gemeente moet een afge vaardigde worden benoemd. De heeren Snaphaan en van Amels foort meenen dat de Voorzitter hier voor de aangewezen persoon is. Van Lier. Is de uitvoering hier al vastgesteld. Op de eene plaats is het zoo en op de andere weer zoo. Is hier vrijstelling van huisslachting. Voorzitter. Ja. Van Lier. En het z.g. uithallen of uitponden mag dat ook Voorzitter. Ja, dat mag hier ook Van Lier. Dat is ook billijk, want zegt dat men eens een abnormalen tijd heeft, d.w z. dat de omzet van het vee zeer gering is en de slagers dan de helft van de waarde maar willen geven, dan zou den boer een leelijke strop hebben. Voorzitter. In de Commissie is in de laatste vergadering, die Vrijdag is ge houden, daar nog over gesproken. Er waren er die uit een hygiënisch oog punt het wenschelijk achten dat het vee in een daarvoor geschikt lokaal wordt geslacht maar na veel praten is men daar over heen gestapt en heb ik vopr deze gemeente gedaan gekregen dat ook in de toekomst kan worden uitgehald. Wanneer een landbouwer er een formeel bedrijf van gaat maken dan komt hij onder dezelfde voor schriften te vallen, als de slagerskeu ren enz. blijft natuurlijk bestaan. Zeer waarschijnlijk krijgen wij hier een hulpkeurmeester Daarna wordt tot afgevaardigde be noemd de Burgemeester en tot plaats vervanger Wethouder Verschure. 7. Schrijven van J Maas en anderen inzake watervervuiling door Van Disseldorp. Adressanten wijzen er op dat door het aanleggen van een riool voor hen een toestand is geschapen die onmo- mogelijk langer is te dragen De on dragelijke lucht die het vuile water ver spreid is zeer schadelijk voor de ge zondheid van de talrijke bewoners van de nieuwe volkrijke volksbuurt bij de Telefoonstraat, omdat het vuile water en het vuil door het riool daarheen worden gebracht waar het dan moet versterven, zoodat daar alles wordt ver ontreinigd. Voorzitter. Wat adressanten schrij ven is niets anders dan de volle waar heid. De toestand is daar beslist niet houdbaar. Maar met onwillige honden is het moeilijk hazen vangen. Het Dagelijksch Bestuur heeft Van Disseldorp al ontelbare malen op dezen toestand gewezen en gezegd dat dat vuil niet langs het riool mag wor den afgevoerd, doch hij stoort zich nergens aan en gaat maar gewoonweg zijn gang en daarom doet het me een genoegen dat het hier ter sprake wordt gebracht lk zou willen voorstellen dat, brengt Van Disseldorp geen voldoende verbetering aan, hij van het riool zal worden afgesloten. Dan moet hij maar zien waar hij met zijn water blijft. Dat zal ten slotte de eenigste op lossing zijn. Wij willen de bedrijven gaarne ter wille zijn, maar dan moet men van den anderen kant ook willen medewerken om een goeden toestand te krijgen en niet zorgen dat er een onhoudbare toestand wordt geschapen. Vroeger, toen het water nog naar het Hoekje liep, was het al een vuilnis hoop Later hebben wij dien sloot laten dicht maken. Later, bij een bezoek van den hoofd ingenieur, is de sluis daar weer open gemaakt moeten worden Maas en de andere adressanten heb ben er niets tegen dat ze dat water moeten ontvangen, maar ze komen op en zeer terecht dat al dat vuil. dat stinkende vuil daar komt en versterft. Eerst, in het begin, was het werke- kelijk zuiver water en Van Disseldorp verzekerde ons dan ook dat dit zoo zou blijven, omdat het vuil achter op den mesthopp bleef. Later echter kwam het toch en nu is er met Van Disseldorp niets aan te vangen. Daarom zou ik hem nog eens waarschuwen en wil hij niet. de weg voor verbetering is hem aangewezen, dan zullen wij hem van het riool af sluiten. Rijken. Was het in het begin goed Voorzitter. Ja. Hij zelf heeft toen verklaard dat het onmogelijk kon dat er vuil in zou terecht komen. Het grootste vuil zou achter blijven. Rijken. In Loonopzand treft men dergelijke toestanden ook nog aan. IJpelaar. De menschen kunnen het onmogelijk uithouden daar, zoo kan het er stinken. De Wijs Door Burg en Weth. is dus al het mogelijke gedaan om hem tegemoet te komen en het blijkt dat Van Disseldorp voor niets eenig gevoel heeft, dat hij ijskoud zijn gang blijft gaan. Waar alles gedaan is om hem te bewegen verbetering te brengen, daar is er niets tegen dat strenge maatregelen tegen hem «orden ge nomen. Hij mag die menschen geen last veroorzaken. Voorzitter. Wij zijn al wel een paar jaar met hem bezig. Van Kuijk. Hij is al zijn leven een lastig persoon geweest waar niets mee was aan te vangen Toen ter tijd lieten de looiers hun huiden in de Dreef hangen en moesten ze een zekere lengte van de buizen blijven. Hij trok zich echter nooit ergens iets van aan 't Is net zoo'nen droesertl (Gelach) Van den Wildenberg Kan het wer kelijk daar anders worden gemaakt. Voorzitter, lk geloof het wel. Van den Wildenberg. Het zal wel een zeer omslachtig werk zijn. Bij ons is het nu tamelijk goed ingericht, mis schien wel het beste van Loonopzand en dat konden we doen omdat we toch moesten verbouwen De lucht van het water brengt men, wat men ook doet, niet weg. Maar kan het riool niet verder worden doorgetrokken. Voorzitter. Dat kan wel, maar dan moet alles, ook in de nieuwe wijken en verder worden gerioleerd en dat zal heel veel geld kosten en dan denk ik dat ge nog last krijgt met de eige naars van de perceelen waar het water en de vuiligheid dan terecht komen. Ik moet zeggen dat men den eersten tijd er absoluut geen klagen over had, dat is pas later gekomen. Van den Wildenberg Het bestaat gewoonweg niet dat een looierij alleen zuiver water afvoert. Voorzitter. Volgens de verklaring van Van Disseldorp zelf, kan dat wel Van den Wildenburg. Er kan heel wat aan worden gedaan, dat geef ik toe, maar enkel en alleen maar zuiver water geeft een looierij niet at. Voorzitter. In Waalwijk heeft men goede bepalingen daarvoor. De opzich ter hier zegt ook. wat van Disseldorp beweert, kan. Roestenberg. De kwestie is nu maar dat het vuil in de nieuwe wijk blijft zitten en dat gaat natuurlijk een sme rige stank verspreiden. Voorzitter. Ik meen dai men daar in Waalwijk voorschriften voor heeft. De heer van den Wildenberg, meent dat, moeten de looiers in Loonopzand het nog maar aanleggen zooals dit door zijn firma is gedaan, het iedereen zeker op f 1200 komt te staan. De Voorzitter merkt op dat er in Loonopzand plaatsen zijn waar het ook niet langer zoo kan blijven doorgaan. Een arbeider heeft daar nu zeker drie dagen in de week noodig om den loop open te houden. Was er geen malaise geweest, de looiers zouden reeds een aanschrijven hebben ontvangen om in de wateraf voer een verbetering aan te brengen. Van den Wildenberg. Ik ben er ook wel voor om van Disseldorp maatrege len tot verbetering te laten nemen doch ik zou hem daarvoor zeker een maand tijd geven opdat zijn bedrijf geen vertraging behoeft te ondervinden. Na nog eenige discussie wordt be sloten van Disseldorp aan te schrijven dat hij verbetering moet aanbrengen en zoo hij daarin nalatig blijft, zal hij van de rioleering worden afgesloten. Vervolgens wijst de Voorzitter er op dat de iepenboomen het op verschei dene plaatsen begeven en zoo men in de couranten kan lezen, doet zich dat ver schijnsel overal voor, niet alleen in ons land, doch ook in Duitschland, België, Frankrijk, enz. Burg. en Weth. stellen voor de boo- men spoedig te rooien want, wacht men dat ze dood zijn, dan brengen ze heelemaal niets meer op. Van de op brengst zullen dan lindeboomen wor den aangebracht, waarvan men niet die wildernis heeft als van iepen boomen. Van den Wildenberg. De iepenboo men gaan overal dood, zelfs in Uden- hout op den goeden zware grond, kun nen ze het niet eens meer houden. Ik kan me daarom goed vereenigen met het voorstel van Burg en Weth. om de iepenboomen te rooien. Als gé in 's Bosch komt ziet men veel van die plantaanboomen staan, dat zijn van die boomen waarvan de bast ieder jaar vervelt. Dat is een heele mooie boom. Voorzitter. Daar hebben wij ook aan gedacht, doch wij zijn bang deze hier te zetten met het oog op de baldadig heid Nu reeds ziet men ze de basten van de boomen bewerken en dat zal met die boomen, omdat de aandacht daarop wat meer wordt getrokken, nog meer het geval zijn. Bovendien hebben deze boomen heelemaal geen handels waarde, men krijgt daar later niets van terug. In de straat is het beste lindeboomen te brengen want die kan men in een lijn snoeien en voor de hui zen is het beter. Ik geef toe dat de andere boomen mooi zijn. maar ik ben werkelijk bang voor de baldadigheid. Rijken. De iepen gaan overal dood, echter zijn de geleerden het daarover nog niet eens. Men schrijft het ook veel toe aan de langdurige droogteen daarom zou het misschien goed zijn om niet overal te gelijk te beginnen, dan kan men nog eens zien wat ze doen. Die dood zijn, kan men wel weg laten nemen, want daar heeft men niets aan. Vooizitter. Dat spreekt, die dood zijn worden niet meer levend. Rijken. Ik zou het zoo maar doen omdat de iepenboomen toch ook bijna niets opbrengen. Voorzitter Het is anders een leelijk gezicht als men hier en daar boomen tusschen uit ziet weggenomen. Van Lier. Als men ze overal tegelijk gaat opruimen brengen ze niets op en daarom zou ik maar die boomen die nog heel goed zijn, wat laten groeien. Voorzitter. In een straat moet toch alles in eens opgeruimd worden, daar kan men niet ztggen daar halen we er wat tusschen uit en zetten er andere voor in de plaats. Van den Wildenberg. Hoe staat in het het algemeen met de werkverschaffing. Is dat bekend. Voorzitter. Daarvan kunnen de heeren zich zelf overtuigen Men is druk bezig met de wegen en dat gaat heel goed. Van den Wildenberg. Dat geloof ik ook en daarom zou ik er op willen aandringen dat men bij ons in het dorp ook eens aan het werk ging. De straat bij den dokter moet noodzakelijk eens worden opgehaald U moest daar, mijnheer de Voorzitter, eens komen kijken, dan zou U zien dat het ge wenscht was dat die heg voor de school wordt weggenomen en daar dan een verhoogd voetpad wordt aangelegd. Als we straks de regenperiode krijgen, is het onmogelijk droogvoets bij den dokter te komen. Aanbeveling zou het dan ook nog verdienen om daar een enkel paaltje naast te slaan en de pad zoo breed te maken dat twee fietsers elkaar kunnen passeeren. Dat zou daar een goede verbetering zijn en het is alles bij elkaar genomen slechts een werk van eenige dagen en de kosten zullen zoo goed als niets zijn. Een overdreven weelde is het niet, want er moet 's nachts nogal eens naar den dokter worden gegaan, wat, als het nu een paar dagen heeft geregend gewoon onmogelijk is. Voorzitter. Het Dag. Bestuur heeft expres het eerst aan de buitenwegen laten beginnen, doch het doel is om ook in de gemeente zelf de wegen in orde te maken. Roestenberg. Het tijdstip is nog niet gekomen om alles eens onder de oogen te zien. Wij dachten dat deze regeling van werken de goedkeuring van den Minister wel zal wegdragen. Men kan ook heide ontginnen en particulieren kunnen dat ook, dan geeft het Rijk daarin eene tegemoetkoming. Voorzitter, lk heb inlichtingen inge wonnen bij den directeur van de Arbeidsbeurs te Tilburg en ik zou willen voorstellen dat de Commissie, belast met het toezicht op de werke- loozen en de commissie van wegen met het Dag. Bestuur dezer dagen een vergadering te houden, teneinde alles eens grondig onder de oogen te zien. Het komt mij voor dat ingrijpende maatregelen moeten worden genomen en alles moet worden gedaan om ver betering in den toestand te brengen, daarbij rekening houdend met den finantieelen toestand der gemeente. De Wijs. Ik had verwacht dat heden van Burg. en Weth. een voorstel zou zijn gekomen betreffende wijziging in de uitkeering. Ik betreur het dat door raadsleden de zaak zoo wordt ver troebeld. Ja. het is mij bekend dat er raadsleden zijn die de menschen op hitsen tegen de commissie en de leden daarvan een blaam op het hoofd werpen. Deze raadsleden verkondigen aan die menschen dat voor hun belangen niets wordt gedaan, dat de commissie niets doet. En daarom had ik gedacht dat dezen nu met een ander voorstel zou den zijn gekomen. Het is jammer dat ik het hier moet zeggen, maar ik, die zelf tot over mijn ooren in het werk zit daardoor, door raadsleden in de wielen wordt gereden. Voorzitter. Ik beaam volkomen dat dit, op zijn zachtst uitgedrukt, niet correct is. De Wijs. Toen de steunregeling tot stand is gekomen en later van hooger hand er op werd aangedrongen dat arbeid moest worden verricht, waar ook niets tegen is, toen heeft de De Echo van bet Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5