JURGENS' FUNSTE MELANGE VERVANGT DE FUNSTE BOTER Binnenland. Ingezonden Stukken Mieuws uit Eeusden. Nieuws uit Kaatsheuvel derhand de macht veroverd. In geheel Toscane wordt koortsachtig gewerkt aan het in een minimum van tijd op de been brengen van een maximnm leger, dat vandaaruit gedirigeerd zal worden, waarheen Mussolini zulks wil. Te Pisa staat op alle aanplakzuilen te lezen, dat de fascisten niets anti- vaderlandslievends van-plan zijn, doch een sterke regeering willen. De telefoon- en telegraafverbindingen met Zwitserland schijnen vrijwel alle defect te zijn en uit zoowat alle steden komen berichten '(langs omwegen), dat j de diensten er niet meer functionneeren. zooals het behoort. Te Rome is het al militair, wat de klok slaat. Treinen rijden slechts met.mitrailleurs-op de locomotieven. Men kan voorloopig den staatsgreep der fascisten als volkomen geslaagd beschouwen, want Vrijdagavond nog beval de koning aan Facta, om streng tegen de fascisten op te treden, daar het rebellen waren en nu reeds is hun leider, Mussolini, kabinetsformateur. Omdat de ex-premier Olando verklaard heeft, vijand te zijn van de communisten, hebben de fascisten hem den zetel aangeboden van minister van binnen- landsche zaken. En zoo heeft Italië in een halve week tijds Facta, Giolitti, Salandra zien be noemen en verdwijnen en bezit het den leider der fascisten als dictator. Niemand heeft ooit kunnen vermoe den, dat,;de:fascistenbeweging zoo sterk en hoog zou kunnen uitgroeien, toen ze in 1919 begon als een organisatie tegen bolsjewisme en vervolgens tegen alle andere machten, die het heil en de rust van Italië belaagden. Voor het meerendeel traden oud-getnobiliseerden toe. Het aantal actieve leden bedraagt op het oogenblik bijna een half millioen. Met de overige aanhangers er bij mag men ze wel schatten op 2 millioen vastberaden en streng georganiseerde mannen. Op het moment hebben zij maar 25 zetels in het parlement maar zoodra dit ontbonden is en een nieuw wordt verkozen, acht men een 100 tal zetels voor de fascisten wel het mini mum, datVzij zullen veroveren. Mussolini is te Rome aangekomen en met geweldig enthousiasme ont vangen In het kabinet door hem ge vormd bekleedt hij zelf de posten van binnen- en buitenlandsche zaken. De omwenteling schijnt tot dusverre een ordelijk verloop te hebben, het spoor wegverkeer is hervat. Het aantal fabrieken, die te 's Hertogenbosch stil liggen, is weer met een vermeerderd, die der firma Azijnman, waar tot heden nog op de oude voorwaarden werd gewerkt. Op de oude voorwaarden wordt thans nog doorgewerkt bij de firma Th. Houtman. Bij sommige fabrikanten hebben zich echter reeds werklooze senoritaswerkers aangemeld, die aan boden om tegen de nieuwe voorwaar den der patroons aan het werk te gaan. Een aantal hunner is aangenomen. De werklooze senoritas-werkers en andere werkloozen voor zoover niet be trokken bij het conflict in de sigaren- industrie zullen zoolang zij geen werk hebben, van het armbestuur eene uitkeering ontvangen, gebaseerd op het gezins-inkomen Zij zijn echter verplicht elk door werkverschaffing gecreëerd werk te aanvaarden. De hoofdbesturen van Unitas en St. Lambertus hebben een brief gericht tot de samenwerkende textielfabrikan- ten-vereenigingen, waarin zij mededee- len, dat zij na ernstige overwegingen de meening blijven toegedaan, dat de door laatstgenoemden verstrekte gege vens omtrent de noodzakelijkheid van tijdelijke werktijdverlenging en of loonsverlaging onvoldoende moeten worden geacht. Uit de hun verstrekte gegevens blijkt h. i. in geen enkel opzicht, dat de bestaansmogelijkheid in het bedrijf een gaan in de door de fabrikantenvereenigingen aangegeven richting als eisch stelt. Unitas en St. Lambertus stellen er prijs op te verklaren, de overtuiging te zijn toegedaan, dat bij eventueele moeilijkheden in het bedrijf deze in gemeenschappelijk overleg onder het oog moeten worden gezien, teneinde gezamenlijk middelen te beramen, welke tot verbetering kunnen leiden Intus- schen stellen zij het op prijs, van eventueele door de fabrikanten-veree- nigingen noodig geoordeelde maatre gelen tijdig in kennis te worden gesteld. Het R.-K. Hanzegilde van Bak kerspatroons Sc. Honcratus te 's Herto genbosch en St. Honoré te Tilburg hebbea den miaister van arbeid ver zocht toe te staan, dat kleine broodjes onder de 50 gram van 's morgens 8 uur af verkocht mogen worden. Zij betoogen, dat vele bakkerijen die aan den verkoop van kleine broodjes haar bestaan danken, liggen te zieltoogen. Voorts wordt in het adres gezegd, dat bij aanvang van den bakkersarbeid om 6 uur waarvoor men echter voor alle gemeenten verlangt 5 uur de bakkerij om 8 uur goede uitgerezen kleine broodjes gereed kan hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) DRUNEN. Gisteren won D. F. C. 1 voor de competitie, klasse B., van Vic toria 1 St. Michiels-Gestel met 3—1. Het 2de Xl-tal wist te G'berg tegen Vitesse 2 een gelijk spel te forceeren 1-1. De tooneelver. van het jongens patronaat zal te Waspik opvoeren .De geheimen der Mis" van Calderon. HAARSTEEG. Naar we vernemen, is bij Kon. Besluit van 13 October 1922 Nr. 22, vernietigd het besluit van B en W. van Hedikhuizen van 5 Januari 1922, waarbij aan de Hedikhuizensche Burgerwacht vergunning was verleend tot het oprichten van een schietbaan voor scherp in de Nieuwe Steeg. Deze vernietiging is echter niet gegrond op het gevaar en hinder, hoewel in beroep daarom speciaal gevraagd was. doch omdat de beslissing genomen is zonder inachtneming van de wettelijke voor schriften. In verband hiermede heeft de Burger wacht bereids ten derde male vergun ning aangevraagd ingevolge de Hinder wet en zal zeer vermoedelijk ten derde male in hoogste instantie uitgemaakt worden ot die schietbaan werkelijk gevaar en hinder veroorzaakt. HAARSTEEG. Bij besluit van 25 October 1.1. hebben Ged. Staten van Noordbrabant goedkeuring gehecht aan het besluit van den raad der gemeente Hedikhuizen, waarbij het bestaande schoolgebouw werd overgedragen aan het R K. Kerkbestuur. Het plan is de bijzondere school op 1 Jan. 1923 te openen. Voor hoofd der op 1 Jan. 1923 te openen R. K. Jongensschool hebben zich 9 sollicitanten aangemeld, De be noeming is binnenkort te verwachten. SPRANG. A.s. Woensdagavond 7 uur zal voor de Gecomb. Geref. Kerken van Sprang en Vrijh.-Capelle, in het Kerkgebouw te Vrijh.-Capelle, in een dankstond voor het gewas en een bidstond voor den nood der tijden optreden Ds. G. H. de Jonge. Onze voetbalvereeniging S.V.V. I speelde j.l. Zondag op het terrein alhier een competitiewedstrijd voor den B. V. B. tegen Exelsior II van Capelle. S.V.V. won met 16—0. WASPIK. Het Waspiksche Mannen- kwartet behaalde Zondag jl. op het concours te Schiedam den eersten prijs met het hoogst aantal punten in de eerste afdeeling. Deze prijs werd toegekend met al- gemeene stemmen en onder eervolle vermelding der jury. Maandag werd het kwartet, dat samengesteld is uit de heeren G. Kamp, le tenor. H. van lersel, 2de tenor, L. van lersel, bariton en P. Kuijten bas, aan het station afgehaald door de har monie en verschillende andere veree- nigingen, waarna in de Harmoniezaal de huldiging plaats had. Het behaalde succes is dan ook werkelijk schitterend, waarop niet alleen de leden van het kwartet zelve doch geheel Waspik trotsch mag zijn. RAAMSDONKSVEER. Voor het Ver volgonderwijs op de Chr. School op 't Veer hebben zich 13 leerlingen aan gemeld. Op de school der Eerw. Fraters is dat onderwijs ook reeds begonnen, evenwel met niet zooveel leerlingen als het vorig jaar, toen er 60 leerlingen waren. Behoudens nadere goedkeuring van Schooltoezicht, werd tot tijdelijk onderwijzeres te Loonschendijk be noemd Mej. H. Timmermans, onder wijzeres aan de Veersche school Vrouw N. wilde goed gaan spoelen, zakte door de stoep en viel voorover in de sloot, waar zij niet uit kon dan met behulp van een der buren. Het paard van M. sloeg op hol, sprong tegen een hek aan, kwam te vallen, opgericht wilde het er weer van door en viel andermaal. Nu scheen het dier gekalmeerd. Gelukkig alleen wat materieele schade. In de plaats van den heer P. Broeders, werd tot Voorzitter van de R. K. Werkliedenvereeniging gekozen de heer C. v. Rijn. Een twintigtal leden van den Christelijk Nationalen Werkmansbond hebben een Coöperatieve Steenkolen- vereeniging opgericht. De Unie-collecte heeft hier 37 gulden opgebracht. Marktbericht. Tarwe f 12 A f 13. Rogge f 10.50 a fll. Haver f 10.50 k f 11. Hooi f40 a f42. Stroo f20. Naar ons medegedeeld werd, zamelden leerlingen der Chr. School op 't Dorp ruim f 13 bij elkaar voor de restauratie van het Koor der Deut sche Kerk. De heer A. P. Calliber, Hoofd der Chr. School alhier, werd benoemd om de actie „Steun van Oostenrijksche Chr. Onderwijzers" in Noord-Brabant te leiden. Waar dit werk heel wat tijd en moeite zal vergen, moge het hem gegeven zijn veel, zeer veel gitten en bijdragen ter leniging van den grooten nood te ontvangen. Heusden, 30 Oct. 1922. Te Amsterdam slaagde voor de akte vrije- en ordeoefeningen de heer K. J. Stassen. Donderdagavond had de Edel Achtb. Heer Burgemeester een serenade in ontvangst te nemen bij gelegenheid van zijne benoeming tot Burgemeester van Herpt. Evenzoo bracht Zondag middag de Herptsche Harmonie een aubade. Bij beide gelegenheden werd Z. E. A. hartelijk toegesproken door den president der betrokken vereeni- ging, welke toespraken even cordiaal werden beantwoord. Naar men ons mededeelt heeft Mej. v. d. Aa, onderwijzeres aan de parochiale Joqgensschool, hare benoe ming te Oosterhout niet aangenomen. Als data voor den te houden Bazar in het „Wapen van Amsterdam" ten bate van het „Groene Kruis" zijn vastgesteld 22 en 23 Nov. Zondag hield de Hanze in de zaal van Euphonia een spoedeischende vergadering. Zooals de voorzitter in zijn openingswoord mededeelde was 't doel dezer vergadering~een der vragen te beantwoorden door middel der vragenbus binnengekomen Hij schetste hierna in korte woorden het doel en de werking der vragenbus en merkte hierop op dat het niet in de bedoeling der vereeniging moetiliggen politiek te zoeken in het stellen^of beantwoorden der vragen. De vraag welke heden zou beantwoordt worden was dezeWil de middenstandsvereeniging de Hanze adhaesie betuigen aan het raadsvoorstel de Wijs om met den bouw van een nieuwe Zustersschool niet accoord te gaan Waren in de Hanze vergadering van Donderdag in 't algemeen de ge voelens ten~gunste van deze vraag, nu het bestuur de gelegenheid gehad heeft de zaak te onderzoeken is dit eenigs zins veranderd. Het bestuur is thans tot de overtuiging gekomen dat het schoolbestuur in deze reeds zooveel mogelijk de zuinigheid betracht heeft. Het vraagt zooals oorspronkelijk de bedoeling was niet een 9 klassige school doch slechts een 7-klassige en wil nog 2 lokalen der oude school blijven gebruiken. Volgens ter bevoeg de plaatse ingewonnen inlichtingen bedragen de kosten hiervan, gerekend tegen f 7000 per lokaal plm f 50.000. We willen echter ruim zijn en nemen f60.000, gerekend tegen 5pCt.'sjaars is f60 per week. De verbouwing zooals de heer De Wijs beoogt zal zoowat kosten 3 maal f7000 is f21.000 plus voor aanbouw gang en verplaatsing ramen f5000 is f 26000, ruim genomen plm. f 30.000 of aan rente f 30 per week. Dan hebben we evenwel nog noodig de bestaande Zusterschool, waarvoor thans het school bestuur ontvangt een huur van f 1245 'sjaars is plm. f25 per week. Alzoo geeft dit slechts een verschil van plm. f5.— per week. We hebben dan niet gesproken van de moreele voordeelen te genieten als het schoolbestuur de oude school vrij krijgt. Tot heden hebben we geen ruimte voor een naai school, huishoudschool en patronaat, welke instellingen we verkrijgen als de oude school vrijkomt. Zoo er geen nieuwe school komt dienen die zaken toch te komen en de raad zal, omdat dit instellingen van 't grootste belang zijn, hieraan een subsidie niet kunnen onthouden. Nog merkt de Voorzitter op dat de huur van f 1245 een blijvende last is, daar deze zoolang moet betaald worden als de school in gebruik blijft. Ook is verteld, dat de nieuwe school door de gemeente zou moeten worden bekostigd en de verbouwing door 't Rijk zou worden betaald, wat beslist is, omdat de opvattingen van vele kiezers erg uiteen loopen. En mag het op een plaats als deze niet zoo nood zakelijk zijn voor de gemeente, voor Provincie en Rijk kan ze haar invloed doen gelden om medezeggingischap te krijgen in de N. R K. K. V. De heer v. Dam kan zich hier niet mede vereeuigen en meende dat het juist voor de plaats en niet voor Pro vincie en Rijk van beteekenis kan wezen. De heer v. Escb spoorde allen aan lid te worden van de R. K. Kiesver eeniglng. Een langdurige discussie ontspon zich, waaruit geen besluit te voorschijn kwam. De tweede vraag luidde als volgtWH de R. K. M. S. V, adhaesie betuigen aan bet voorstel de Wijs om geen nieuwe Bijz. School te bouwen voor de Berw. Zusters. Deze vraag die een zeer politiek karakter draagt Is niet gemakkelijk te beantwoorden. Het bestuur wilde eerst gaarne inlichtingen inwinnen en niet op losse gegevens afgaan. Een levendig debat volgde en eenige leden uitten de meening dat de raad in dezen ge makkelijk 60 a 70 mille kon bezuini gen door niet te bouwen, daar het Rtjk de verbouwing der oude school pi.m. f 23000 betaalt ea de gemeente zelf de nieuwe school moet bekostigen. Het bestuur gaf toe dat er iets voor was als de zaak zoo was als ze voorgesteld is om met het adres mee te gaan, doch nam niet gaarne een besluit wijl het zelf nog geen gegevens verzameld had den. Het bestuur wilde een onderzoek onjuist is. (De heer Esch komt ter vergadering). Aan de hand dezer gegevens advi seert de Voorzitter nogmaals geen adhaesie te betuigen. De heer Esch vraagt de cijfers mede te deelen. De Voorz. zegt dit reeds gedaan te hebben, wat de heer E. had kunnen vernemen zoo hij tijdig ter vergadering geweest was. De heer Esch verklaart niet eerder te hebben kunnen komen. De Voorzitter zal het ten zijnen be lieven nogmaals doen. (Volgt nogmaals de geheele uiteen zetting.) De heer Esch begint, met de laatste verklaring van den voorzitter en beweert dat de verbouwing beslist ten laste van 't rijk komt. De Voorzitter is aldus spreker, slecht ingelicht. Een nieuwe school aldus spreker kost geen f 60000 maar wel f80000 of f 90000, terwijl de verbouwing veel billijker kan. Spreker verklaart nogmaals dat de Voorz. op verkeerd kantoor ten rade geweest is hij zelf is op de juiste plaats geweest en heeft de zekerste cijfers. De Voorz. zegt nogmaals dat zijn cijfers goed zijn en bekend in de bouwwereld, f 7000 per klas-lokaal is een cijfer dat men tegenwoordig da gelijks kan ontmoeten. Wil men nu een nieuwe school f 90000 laten kosten, dan kost ook een verbouwing een 1 aanbouw van 3 klassen in verhouding veel meer dan f21000, waarbij nog steeds de blijvende, voortdurende huur Mijnheer de Redacteur. Iii een artikel van ruim twee kolommen tracht de Heer Couwenberg, wat krom is recht te praten. Jammer van alle moeite. Tegelijk met zfln stuk bereikte mtf de Kon. Beslissing, waarbfl h t besluit van Burger meester en Wethouders is vernietigd. Ik haal uit dit besluit het volgende aan Overwegende: dat uit de overgelegde stukken is gebleken, dat vóór en tijdens de ziting, gehouden krachtens art. 7 der Hin derwet. de appellant zich in het gemeente huis te Hedikhuizen bevond met het kenne lijk doel om tegen de voorgenomen inrich ting bezwaren in te brengendat lift echter niet ter zitting is binnengeroepen en dat de leden van het gemeentebestuur te wier overstaan de zitting werd gehouden, hoewel met des appellants aanwezigheid in het raadhuis bekend, hebben nagelaten hem te doen verwittigen, dat de zitting een aan vang nam dal onder deze omstandigheden niet ge zegd kan worden te zyn voldaan aan het voorschrift van art. 7 der Hinderwet dat op de daar vermelde tijd en plaats gelegen heid wordt gegeven om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden bezwaar tegen het oprichten der in richting in te brengen dat mitsdien Burgemeester en Wethou ders van Hedikhuizen hunne beslissing heb ben genomen zonder inachtneming van de wetelijke voorschriften Gezien de Hinderwet Hebben goedgevonden en verstaan het besluit van Burgemeester en Wethou ders van Hedikhuizen van 5 Januari 1922 te vernietigen. De Heer Couwenberg ontziet zich niet Van de Water en mjj voor leugenaars en ditmaal zelfs voor brutale leugenaars uit te maken. Hoe hebt U er de moed toe Mynheer Cou wenberg deze krenkende woorden te bezigen en de leden van de Burgerwacht tot getui gen van de waarheid op te roepen? Weet Gfj niet, dat Gij als GJj met steenen werpt naar een anders huis, Gy de blinden voor Uw eigen ruiten moet hebben gesloten? In uw stuk komeu zooveel onjuistheden voorIk wil het woord leugens niet gebrui ken, bet zullen vergissingen zijn. Ie. Het is onjuist, dat U zich vooraf van de medewerking en goedkeuring verzekerd hebt van alle aangrenzende eigenaren en gebruikers van landerijen en in casu ook van Polder-, Djjk- en Gemeentebestuur. Bent U het dan heelemaal vergelen, dat het Bestuur van den Hoogen Maasdijk de le maal by den Raad van State bezwaren heeft ingediend, omdat zonder de toestem ming van dit Bestuur aan den dijk gegra ven was? 2e. De leden van den Raad van State hebben niet gelachen. En mochten zij soms gelachen hebben wat ik niet heb gezien dan ben ik het niet blijkens de beslissing, die uitgelachen is. 3e. U zegt de schietbaan zelf heeft voor mij en de leden betrekkelijk geen waarde meer. Ondertusschen komt het bericht, dat U voor do derde maal probeeren zult de schietbaan te houden. 4o. U laat het. voorkomen alsof ik 11 bedoel, als ik schrijf: „En geen eerlijk man werd beleedigd, als hij voor zijn recht uit kwam". Daardoor geeft T' blijk niet juist te kunnen lezen. 5e. U neemt nu de houding aan of alles fair gegaan is en U hebt U destijds niet ontzien tegen anderen te lachen, omdat U „Van de Water toch zoo fijn beet genomen had". Mynheer de Redacteur. Waar de Heer Couwenberg, terwijl hij op het punt staat een proces voor de 2e maal te verliezen omdat de wet verkeerd is toegepast triom fantelijk durft schrijven„In verband hier mede wacht ik met eenige gerustheid de Kon. beslissing af. want m.i. zal het advies van de Normaal Schietschool het zwaarst wegen. Afwachten is intuschen de bood schap", daar geeft deze Heer blijk zich de ware positie zoo weinig bewust te zijn, dat ver der schrijven hier voor mij en weerlegging van zy'n overige argumenten overbodig is. UEd. dank ik zeer, dat U weder een plaatsje in Uw blad aan my hebt willen af staan. 's-Hertogenbosch. 30 October 1922. C. A. PRINSEN. Donderdag 26 October hield de R. K Mtddeustandsvereenigiog >De Hanze* haar eerste zoogenaamde praat avond, waarop de vragenbus de hoofd schotel werd. De voorzitter de heer Sch*»auwers opende de vergadering met den Christ, groet en een welkom op de eerste vergadering onder 't nieuw gekozen bestuur. Ia ztjn openingswoord wees de voor zitter er op dat er hem op attent ge maakt was, dat het geheim van den vragensteller verloren zou gaan, daar deze meestal zelf het meeste over de kwestie zal spreken. De voorzitter geeft zulks eenigszios toe, maar vertrouwt dat het bestuur bij machte Is de zaak zoo eenigszins mogelijk in goede banen ta lelden. Feitelijk behoeft het vragen stellen ook geen geheim te zijn. Nadat de notulen zijn voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, komt de bekende vraag ter tafel of de Hanze en bloc bij de bestaaode R. K Kles- vereeniglog zal aansluheo of wel een andere R. K. Klesvereenlgi^g zal op richten. De voorzitter wilde vooraf opmerken dat de R. K. Middenstandsvereeniging De Hanze geen politiek wil voeren. Dat dus onmogelijk was om naast de bestaande Kesvereenigiog een andere op te richten, maar dat- hij ten zeerste moest aanraden allen lid der bestaande R. K. Kiesver. te worden en daar de invloed niet als Hanzelld maar als lid der Kiesvereeniglng te doen gelden. De heer v. Dam was 't daarmede olet eens en noemde het vragenstellen overbodig als men geen politiek mocht voeren. De secretaris de heer De Lange zette uiteen de beteekenis van de Kiesver eeniglng en waarom deze in het leven was geroepen. Vooral liet spreker uit komen dat deze noodzakelijk was om paraat te zijn tegeuover de propaganda die gevoerd werd door andere politieke partijen. De Kiesvereeniglng zooals deze hier bestaat, heeft absoluut geen zin of reden van bestaan, daar ze practisch niets doet of doen kan en heeft gedaan. Dan alleen zou zij van beteekenis zijn als ze nagenoeg alle kiezers omvatte cn dau ook zorgen dat er leven in kwam en dan ook zorgen dat de kiezers ingelicht werden boe en waar en wie gekozen moest worden. De jongste verkiezing heeft ook bier ter plaatse genoeg geleerd, dat daar behoefte aan Instellen en stelde voor om de actue- lltelt de gestelde vraag reeds Zondag te vergaderen en dan een uitspraak te doen. De verg. ging hiermede accoord. o.zoo Lekker i

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2