DE ECHO vy BET ZÜIDEH- Tweede Blad. Provinciaal nieuws No. 87. Woensdag 1 Nov. 1922. Waalwijk, 31 Oct. '22 Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden Vrijdag 3 November a.s. des n.m. 63/4 uur ten raadhuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van eenige sigarenwinke liers om wijziging der verordening op de winkelsluiting. 3 Voorstel ruiling van bouwterrein met de fa. Gebr. de Graaff. 4. Voorstel tot het aangaan van een onderhandsche geldleening, groot f221.000 a 5'/s pCt. 5. Voorstel wijziging van het tarief der waterleiding. 6. Ontwerp-besluit tot aankoop van de bouwhoeven Roestelberg onder Loonopzand en Fellenoord onder Drunen. 7. Ontwerp-verordening tot het hef fen van opcenten op de grond- en personeele belasting (vernieuwing) 8. Ontwerp-verordening tot heffing eener straatbelasting (vernieuwing). 9. Ontwerp-verordening tot het hef fen van 48 opcenten op de dividend en tantiemebelasting (vernieuwing). 10. Voorstel tot het opheffen der openbare lagere school in de voorm. gemeente Baardwijk. 11. Aanbieding der begrooting 1922. 12. Vaststelling van kohier no.l der straatbelasting. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat, te houden op Donderdag 2 November 1922 des namiddags ten 5 uur ten raadhuize te Waalwijk. Aan de orde o.m. I. Ingekomen stukken, waaronder 1. Ongeteekend schrijven, waarschijn lijk afkomstig van het lid onzer Kamer de heer de Haan te Heusden, waarin deze ontstemming te kennen geeft over het besluit der vergadering, om de Regee ring te verzoeken maatregelen te treffen tot bescherming der schoen- en leder industrie tegen de ongebreidelde valuta- concurrentie. De heer de Haan is van gevoelen, dat niet op de wijze als door de Kamer is gevraagd, de vaderland sche nijverheid behoort te worden ge steund, doch dat dit moet geschieden door Onmiddelijke verlenging van den arbeidstijd; Opheffing van de Raden van Ar beid met zegeltjesplakkerij Verlaging van belastingen, spoor wegtarieven, telegramtarieven, briefport, enz., samengevat, verlaging van pro ductiekosten en minder bemoeiing van der overheid in particuliere bedrijven. 2. Kennisgeving van adhaesiebetuiging aan ons adres, waarbij aan de Regee ring wordt gevraagd belemmering van den invoer van leder en schoeisel uit de landen met lage valuta, van a. de besturen der gemeenten Gilze en Rijen, Loonopzand, Lichtenvoorde. Waalwijk, 's Hertogenbosch (zond een zelfstandig adres, waarvan afschrift als bijlage toegevoegd), Dongen, Veldho ven en Hilvarenbeek. b. de Kamers van Koophandel te Eindhoven, 's Hertogenbosch, Venfo, Maastricht (zond een pakkend adhaesie- adres). Mededeelingen dat geen adhaesie is verleend door de Kamers vanDelft (in het belang van het vrije handels verkeer), Hilversum (geen reden opge geven), Haarlem (binnen het gebied dier Kamer komt de schoen- en leder nijverheid niet voor), Middelburg (heeft kennis genomen van de mededeeling van den Minister dat hem de macht ontbreekt om regelend op te treden, zal wetsontwerp Fleskens in studie nemen), Hoorn (geen reden opgegeven) Ter Neuzen (beslissing verdaagd in verband met de verwijzing van den Minister naar het ontwerp Fleskens), Hengelo (steunt niet met het oog op de wisselende tijdsomstandigheden), Rotterdam (heeft een studiecommissie benoemd en heeft onze Kamer gevraagd de Commissie inlichtingen te verstrek ken hetgeen bereids is toegezegd), Amersfoort (geen reden opgegeven), Tilburg (heeft een zelfstandig adres gezonden waarvan afschrift als bijlage toegevoegd met uitreksel uit de notulen, de behandeling van het adres* betref fende). 3. Ter kennisneming een adres van de Kamer te "s Hertogenbosch, gericht aan den Minister van Waterstaat, waarbij wordt aangedrongen op verla ging der tarieven voor post, telegraaf en telefoon. De Kamer maakt daarin o.m een vergelijking tusschen de ta rieven voor zendingen per post van Holland naar Engeland en omgekeerd, zoomede een vergelijking tusschen de tarieven van 1914 en die van 1922. 4. Schrijven van de Kamer te Eindho ven, waarbij wij worden uitgenoodigd onze zienswijze kenbaar te maken om trent een te voeren actie tot verkrijging van een verlaging van de tarieven voor het goederenvervoer per spoor en de pakketpost. II. Benoeming van een onder-voor zitter voor de afdeeling Klein-bedrijf, ter vervulling der vacature, ontstaan door het ontslagnemen van den heer J. Bergmans. III. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde. Bij de Maandag gehouden aan besteding voor het bouwen van 15 ar beiderswoningen voor rekening van het Gem. Woningbedrijf, werd inge schreven als volgt M. P. v. d. Berg, Dongen f 65.828 Wed. Aarts en Zn., Waal wijk f 61.800 J. Koesteren en van Eekeren, Ammerzoden f 66.866 Fa. Pennings, Lamers en La moen, St. Michiels-Gestel f 58 000 H. Moerenburg, Oisterwijk f 57.361 M. in 't Veld, Sprang f65 250 J. Timmermans, Sprang f61.990 Gebr. Maas, Waalwijk f61.300 A. Bonis, Waalwijk f52.708 A. Lucas, Moerdijk f51.700 L. v d. Langenberg v. Arkel Gorcum f 69.400 Vermeer, Baardwijk f59 869 Fa. van Tongeren, Tilburg f 63 583 G. de Bont, Nieuwkuijk f 55.312 A. v. Veghel en Helmonds, Vught f 56.983 Gebr. Naglé, Geertruiden- berg f 54 500 C. Honcoop, Veen f60824.72 J. v. d. Meijs, Waalwijk f63 000 A. de Graauw, Waspik f56 482 L. Heerkens, Kaatsheuvel f60.945 J. Diepstraten, Terheijden f51.800 f. Tromp, Waalwijk f49 780 H. Michael, Kaatsheuvel f59 990 J. Beekmans, Kaatsheuvel f65 000 H. Hermans, Vught f61.100 Th. Roovers, Made f60.300 G. J. v. Dongen. Raamsdonk f 63.400 A. van Huiten Krol, Waalwijk f 58 360 j. Kooien, Waalwijk f 60.600 H. v d. Ploeg, Geertruiden- berg f58.763 C. Michael en Zn., Vrijh - Capelle f61.475 W. v. Heesch, Waalwijk f59.768 W. v. Willigenburg, Sprang f 63.490 J. Blankers, Nieuwkuijk f59.700 Het bouwen van een huis is door den heer B. Timmermans-Verschure gegund aan de vierde inschrijfster, fa. Wed. A. Aarts en Zonen, alhier en zulks met het oog op den toestand in de bouwbedrijven hier ter plaatse, waar in ook ernstige werkeloosheid dreigt. De vennootschap „Wavi" brengt morgen een tweede buswagen in dienst Dit is een geheel gesloten wagen met aparte electrische licht-installatie, los van den motor en met doelmatige ver warming. Een derde wagen is reeds bij de fa. Wed. G. van Huiten in aanbouw en zal speciaal voor winterdienst worden ingericht. Deze wordt geheel van hout vervaardigd en van spiegelglasruiten voorzien. Wanneer deze wagen gereed is, vermoedelijk over 14 dagen, wordt de wagen die tot heden den dienst onderhouden heeft, uit den busdienst genomen en uitsluitend voor goederen vervoer gebezigd: Ten slotte kunnen wij mededeelen, dat door de directie reeds voorberei dende maatregelen getroffen zijn, om eene speciaal voor „Wavi" te bouwen auto-onnibus te bestellen. Deze bus zal zoo comfortabel mogelijk worden ingericht. „W.A.V.l." verzoekt ons mede te deelen, dat extra-bussen, welke in den bustijd moeten loopen, minstens twee dagen tevoren moeten worden aange vraagd. Reizigers voor de Hedelsche paar denmarkt worden verzocht, zich on middellijk bij de Wed. Pulles te willen aanmelden. Naar aanleiding van de onrust barende berichten in de bladen over den voorgenomen standplaatsaftrek voor rijksambtenaren, ook geldende voor alle daarmede gelijkgestelden zoo als o a. hen die aan het Onderwijs zijn verbonden, acht de in de vorige ver gadering benoemde Commissie uit de Rijksambtenaren het van noodzakelijk belang een tweede vergadering bijeen te roepen. Hiertoe worden alle belang hebbenden uitgenoodigd op Dinsdag 7 November a.s. des avonds om 8 uur in Musis Sacrum (Hotel Gerris). Zaterdagmorgen ten elf uur wordt in het gebouw van. de R.K.W V. alhier de najaarsvergadering gehouden van den Centralen Raad van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond, welke eene vertegenwoordiging heeft van meer dan 100 afdeelingen. Het patroonsfeest zal door de R. K. Werkliedenvereeniging gevierd worden op Zondag met een H. Mis en algemeene H. Communie. Des avonds ten 6 uur groote feestvergadering met medewerking van harmonie en tooneel- vereeniging. Deze laatste zal opvoeren „De Mexicaansche Zilvermijn of de Speculatiekoorts". Wij vernemen voorts dat de harmonie eene groote verloting zal uitgeven om te komen tot aanschaffing van een vaandel. Er worden hoogstens 1500 loten uitgegeven, terwijl minstens voor f 100 prijzen worden verloot. In Januari heeft de uitloting plaats. Prijs der lo ten f0,50. Waar de harmonie voor onze geheele gemeente zulke groote verdiensten be zit, waar zij steeds er op uit is om alle feestelijkheden op te luisteren en het volk een gepaste en beschavende uitspanning te bezorgen, daar zal ieder- een gaarne bereid zijn om bij te dragen aan een vaandel, het symbool derver- eeniging, dat zij dan ook niet langer mag en kan missen. Om deze zoo hoogst nuttige vereeni- ging te steunen zullen zeer zeker ook vele fabrikanten en handelaren besluiten, gevolg te geven aan de circulaire hun dezer dagen toegezonden, waarin ver zocht wordt eene advertentie te plaatsen in een programma-boekje, dat de ver- eeniging voor het geheele volgende jaar gaat uitgeven. Men steunt daardoor de harmonie en dit is voor een gemeente een groote factor en men maakt tevens eene mooie reclame. De Liedertafel „Oefening en Ver maak geeft Zondag a.s. des v m. ten 12 uur in Musis Sacrum wederom eene volksmatinéé. De Tooneeluitvoeringen Zondag en Maandagavond door de R.K. Gym- nastiek-vereeniging „Kunst en Kracht" gegeven, zijn wederom uitnemend ge slaagd. Vooral Zondagavond was het Bondsgebouw veel te klein en moesten zeer velen teleurgesteld worden daar de zaal reeds uren tevoren was uit verkocht. Het programma werd keurig afge werkt. Vooral het hoofdnummer het bekende drama <uPierre de galeiboef" werd uitstekend vertolkt en oogste na elk nummer een langdurig applaus. Ook de vrije- en orde-oefeningen, pyramide, tableau's, komische duetten, enz., hadden veel Succes. De verschil lende rollen waren over het algemeen goed verdeeld, vooral de hoofdrol was bij J. Kuipers in goede handen. Hier alle goede spelers te vermelden zou ons te ver voeren, doch we qioeten er toch nog enkele vermelden die speciaal op den voorgrond traden, n.l. iMart. van lersel, E van Lier en G. van Heesch. Aan het slot sprak de ZEerw. Heer Kapelaan van Berkel, adviseur der vereeniging, nog een pittig woordje tot het publiek en de leden. Hij bracht dank aan de leden en medewerkers die dien avond zoo goed deden slagen in het bijzonder den heer W Versteij- nen, voorzitter en leider der vereeni ging, die zich steeds belangeloos alle moeite getroost. Verder dankte hij de heeren van Cromvoirt en Possimus, die respectievelijk als pianist en violist, zooveel tot de gezellige stemming heb ben bijgedragen. Wij hopen met hem de Kunst en Kracht-jongens spoedig weer op de planken te zien. Naar wij vernemen is door Burg. en Weth. nader besloten dat van de werkverschaffing alleen die personen te werk worden gesteld die kostwinner zijn. Meerdere personen uit een huis houden worden niet toegelaten. Zondag 5 Nov. hoopt in de Ned. Herv. Kerk van Besoijen voor te gaan Ds. van de Graaf van Raamsdonk, des n.m. 2 uur, terwijl dan tevens het H. Avondmaal zal bediend worden. Donderdag 26 Oct. j.l. hielden de aandeelhouders van de Amsterdamsche Schoen- en Lederbeurs een vergadering. De vergadering was bezocht door 27 personen inclusief het Bestuur, waarvan allen uit Amsterdam, behalve één uit Den Haag, één uit Tilburg en één uit Utrecht. Een der aanwezigen heeft warm ge pleit voor terugkeer naar de algemeene Beurs te Utrecht, waartegen de Voor zitter als argument vóór Amsterdam naar voren bracht, dat de schoenen grossiers meest in Amsterdam woonden en dat in Amsterdam de handel over het algemeen zich concentreerde. Het voorstel om Utrecht te kiezen is met op één na algemeene stemmen gevallen en de uitsluiting van Utrecht is ook gehandhaafd met slechts 6 stem men tegen. Sch. R.W.B.-Quick 2—0. Als Voltijn Iaat beginnen is Quick het eerst aan vallend doch wordt afgewezen en neemt R.W.B. het spel in handen. De eerste 10 minuten gaat het spel gelijk op, doch dan komt R.W.B. er goed in, Prachtig gesteund door de middenlinie onderneemt R W B. aanval op aanval. Onze voorhoede speelt zeer zuiver en met korte passen wordt de Quick- achterhoede telkens gepasseerd, maar R.W B. heeft verder geen succes, hoe wel een paar mooie kansen, door niet tijdig in te loopen, verloren gaan. Aan de andere zijde doet Quick enkele uitvallen, welke wel gevaarlijk zijn, doch er zit geen verband in. terwijl een offside doelpunt natuurlijk niet toegekend wordt. De rust gaat in met 0—0 Na de thee treedt Quick het eerst weer op, doch de R W B -achterhoede is zeer soliede, zoodat Jos weinig te doen krijgt. Allengs neemt R.W.B. het spel weer in handen. De voorhoede is weer goed in vorm en passeert zeer vlot, totdat een bal zeer tactisch tusschen de backs wordt doorgespeeld en de rechtsbinnen er vlugger bij is als de Quick-keeper en R.W.B. met een kalm geplaatst schot de leiding bezorgt. Quick trapt af en wil gelijk maken, doch er is geen doorkomen aan, terwijl de R.W.B.-voorhoede er de smaak van te pakken heeft en steeds aanvallend is De strijd is zeer spannend en vlug. R.W.B.'s-linksbuiten passeert de Quick- rechtshalf en met een onhoudbaar ver schot maakt hij het tweede doelpunt voor R.W.B. Doch Quick geeft zich nog niet gewonnen en lost een hoog schot dat echter door de R.W B.-keeper klemvast wordt gevangen. waarnaVoltijn affluit en R.W.B. zeer zeker verdiend met 2- 0 gewonnen heeft. Ondanks het koude weer was er nog tamelijk veel publiek aanwezig dat een mooien wedstrijd gezien heeft. Voltijn leidde goed en heeft zich na zijn leiding van 8 October volkomen gerehabiliteerd. Zoo moet elke partij tevreden zijn. De eerste thuiswedstrijd der R K. Voetbalvereeniging H.E.C. is in een 3—2 overwinning voor haar geëindigd, dank zij het harde en onvermoeide werken van het begin tot het einde. In het begin gaan de partijen goed tegen elkaar op. Van eenig overwicht is geen sprake, totdat Geel— Zwart een strafschot te nemen krijgt, hetwelk onhoudbaar wordt ingezet. Hierdoor geenszins ontmoedigd valt H.E.C. ge ducht aan en krijgt langzamerhand de overhand. Uit een handsbal even buiten het strafschopgebied, maakt dan de rechtsbinnen den gelijkmaker. Met gelijken stand 11 komt de rust. Na de pauze is het weer de thuis club, die voortdurend domineert. Vooral de halflinie speelt in deze periode een schitterende partij, waartegen de Bossche aanval niet bestand is. Na een mooi samenspel weet de linksbinnen van H.E.C. aan de thuisclub met een mooi schot de leiding te bezorgen, terwijl geen minuut daarna de linksbuiten den Bosschen doelman met een tam schotje verschalkt. Thans komt Geel—Zwart gevaarlijk opdringen en kort voor het einde weten zij den achterstand nog te verkleinen tot 3—2, waarmee ook het einde komt. Wij herinneren er de sportliefhebbers nogmaals aan dat morgen de wedstrijd H.E.C.W.S.C. plaats heeft op het sportterrein van H E.C. Aanvang half drie. Naar wjj vernemen, heeft het Hoofdbe stuur van den Ned. It. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Vrijdag den 27en October, een conferentie gehad aan het Departement van Arbeid te 's-Gra- venhage, over de steeds groeiende werkeloos-f beid van de Kantoor- en Winkelbedienden en over de vele buitenlandscbe bedienden, de Nederlandsche bedienden met nog grooter de Nederladsche bedienden met nog grooter werkeloosheid worden bedreigd. Het instituut ter opleiding voor 't exa men van voorgeoefend man bij de in' fantrie en de vesting-artillerie. Wij gaven reeds meermalen onze verwondering te kennen dat men hier ter plaatse (in Kaatsheuvel b.v. wel) niet profiteert van het Instituut van voor geoefendheid, waardoor men o.m. den diensttijd kan terugbrengen tot 6 weken. Nogmaals wijzen wij op deze zeer belangrijke instelling en nemen daartoe over een duidelijk artikel in 't D. v. N. van lt. Kannem»ns. Het luidt als volgt. Nu de tijd begint* te naderen, dat er In de diverse plaatsen en do>pen, waar voldoende deelname Is, wederom nieuwe cursussen aanvangen ter oplei- dlog voor 't diploma voor voorgeoefend man bij de infanterie en de vesting artillerie, lijkt 't me niet ondienstig een en ander eens voor de betrokkenen, n.l. jongelieden behoorende tot de lichting 1924 t./m. degenen die op 2 Januari als. 16 jaar oud zijn, nader te beschouwen. 't Ligt geenszins in de bedoeling van dit artikel de militaire waarde van 't instituut te bespreken een dergelijke behandeling behoort m.i. thuis in de meer speciaal milllLt c tijdschriften. Daarom zal ik me dm ook speciaal bepalen tot datgene, wat voor de be trokkenen van nu' K te weten. Zooals men dc<. weet, moet Iedere jongeling, die den vereischten leeftijd bezit en niet door broederdienst af keuring, vrijlotlng e.d. is vrijgesteld, 't land voor een bepaalden tijd als soldaat dienen. De duu- van dien dienstt^d is in 't algem-f afhankelijk van 't wapen, waarbij men is Ingedeeld. Zoo heeft iemand, die ingedeeld wordt o.a. bij de cavalerie een eersten oefe- nlngstijd van 18 maanden, bij de veld artillerie en hospitaalsoldaten 12maau- d«o, bij de infanterie en vesting-artillerie 5'/n maaod te dienen. 'c Instituut nu, hier door mij voor gestaan, in 't algemeen meer bekend als >VrijwllHge Landstorm», omdat 't hierbij is ondergebracht beoogt de op leiding van jongelui van 16 t.m. 19 jaar voor 't examen voor voorgeoefend man bij de infanterie en vesting-artillerie welke opleiding piaats heeft in de woonplaats van de betrokken jongelui zelf. Bif slagen voor bovengenoemd exa men ontvangt de betrokkene een diplo ma waaraan de volgende voor&eelen zijn verbonden lo. Wordt hij ingedeeld bij het wapen, waarvoor hij het diploma als voorgeoefend man beeft verworven dit is dus of bij de infanterie of bij de Vesting-Artillerie, (ook bij de Cavalerie, Bereden Artillerie en Pioniers is thans 't instituut ofiicleel mogelijk, doch alleen In garnizoensplaatsen waar dergelijke wspeus ziji Zooals boven reeds werd vermeld, is de duur van den diensttijd bij de Infan terie en Vesting-Artillerie vijf en een halve maand. Men ontloopt als diploma houder dus de kans om b.v. 18 maan den bij de cavalerie of 12 maanden bij de hospitaalsoldaten te moe ten dienen. Voorts krijgt de diploma houder bovendien nog 4 maanden van zijn vijf en een halve maand diensttijd verlof, zoodat hij dus ten slofte slechts 6 weken aan zijn gewone werkzaamhe den wordt onttrokken. Tegenover deze niet te onderschatten voordeden staan ook, zooals vanzelf spreekt eenige verplichtingen, welke n.l. hierin bestaan, dat men zich bi] bet instituut moet verbinden om gedurende een volledigen cursus de oefeningen bij te wonen. Ten overvloede zij hier nog vermeld dat men, als men zich verbindt, niet verplicht is in wc^kelijken dienst te komen ter handhaving of het herstel van de openbare orde of rust. Het onderricht zooals het thans is ge regeld, worde vet deeld over 2 leer jaren. Her le leerjaar vangt aan op 2 Januari en wordt voortgezet tot het einde van het jaar. Gedurende dien tijd zullen de volgende veHoyen worden gegeven; le. Met Pnschen 14 dagen aanvan gende 1 week voor Paaschdag. 2e. In den zomer 6 weken in den ti]d waarin dit voor de particuliere be langen van de vrijwilligers het meest noodzakelijk is, als b.v. in den tijd van den hooibouw, de bietencampagne enz. 3e. Met Kerstmis van 15 December tot Nieuwjaar. Het 2i leerjaar loopt van 1 Januari tot 1 November. Met Paschen wordt 14 dagen en in den loop van den zo mer wordt één maand verlof gegeven op de wijze als voor 't eerste leerjaar is omschreven. In October van het 2s leerjaar doen de betrokkenen het examen van ge- oefead man. Gedurende den geheelen cursus wordt er vier uur per week ge oefend op uren, die de belanghebben den zelf kunnen kiezen,dus b.v. 's avonds of Zaterdagsmiddags enz. dus in 't alge meen op tijden waarop ledereen vrij is Zooals men ziet, moet men zich voor 2 jaar verbinden. Loot men in den tijd echter vrij of ktijgt men om andere reden vrijstel ling, dan kan men, indien men dit wenscht,onmiddellijk ontslagen worden. Men kan echter ook, bijv. voor het geval rafen vrijloot, waardoor een jon gere broer kans heeft te dienen toch zijn diploma halen en door alsdan 6 weken te gaan dienen, dezen jongen broeder vrij maken. >Maar» zoo zal men mij tegenwer pen, «als ik nu eens vrij loot dan heb ik alle moeite voor niets gedaan.» Ik zou dengene, die dit beweert, kun nen verwijzen naar den boer, die zijn boerderij, zijn have en vee tegen brand verzekert en ieder jaar trouw zijn brandverzekeringspremie betaalt. Deze zal toch ook niet redeneeren: «Als er nu eens geen biand komt, dan heb ik mijn premies voor niets betaald Als men zich verbindt, heeft men ten allen tflde de zekerheid een korten diensttijd te zullen hebben. De kans om te slagen is voor de genen, die de oefeningen geregeld en trouw bezoeken, zeer groot, getuigen de vele gunstige resultaten die reeds be reikt zijn. Als een bijzondeiheid indltveibaod zij hier vermeld, dat Zweden 't bier beschreven instituut nagenoeg in den zelfden vorm van ons heeft overge nomen. 't Mes snijdt hier van twee kanten. Eerstens verlicht het den dienstplicht van de betrokkenen ten zeerste, terwijl het aan den anderen kant een bezul- nigiog voor het Rijk is, doordat de jongelui thans vier maanden korter dan andere menschen van dat wapen in de kazerne moeten verblijven. Zooals gezegd moet men, om zich te kunnen verbinden, minstens 16 jaar oud zijn. Om dus aan den cursus welke op 2 Januari a.s. aanvhngt, deel te kunnen

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5